Wennemars is nu ook een winnaar SPORT Huub Stevens ontsnapt op miraculeuze wijze aan zijn Waterloo Bol Bel Schaatsfenomeen Adne Söndral is een leidraad voor Zwollenaar Numico sluit afdeling topsportgeneeskunde Rangers legt Fernando Ricksen spreekverbod op Debacle Veendam in Hoek FIFA accentueert buitenspelregel woensdag 29 OKTOBER 2003 sleutelfiguur bij Feyenoord. ,ANP/Robert Vos VI jO( langer dfeyenoord OVI Airdam - Feyenoord heeft ontract met Shinji Ono 'te^ebroken en verlengd. De 'ieise middenvelder, wiens ïn iact afliep in 2006, heeft tf0ekend tot 2007. Ono oqi in het seizoen 2001 /2002 re^otterdam. Trainer Bert - darwijk noemt de intema- üj4 een 'sleutelfiguur'. „Hij vain het verleden vaak ge- eeibewezen hoe belangrijk ar-tor ons is. Na zijn langdu- 1 ilessure zie je Shinji met in »ek beter worden. Het is urjlend dat daardoor ook het lahsteeds beter gaat spelen." der Vaart w<t in beroep grtRDAM - Rafael van der »is heeft vandaag het straf- thutel van de aanklager be- wvavoetbal naar aanleiding •st^jn rode kaart in het duel 'eetsv geaccepteerd. De aan- trijer van Ajax wacht hier- le feen schorsing van vier ?lij] waarvan één voorwaar- e. X Scheidsrechter Braam- "lottuurde Van der Vaart WUg uit het veld omdat hij naipeler John de Jong had rapt. De Ajacied mist door withorsing de duels met AZ y M), ADO Den Haag (uit) en ertjnveen (thuis). Ie ii ''jianen in ^Ajax i». i'. Trainer houdt baan bij Hertha BSC na overwinning bij Hansa Rostock door Rob Sporken rostock Het hoofd lag op het hak blok, de bijl denderde richting zijn hals. Op miraculeuze wijze ontsnapte Huub Stevens gisteren echter aan zijn executie als trainer van Hertha BSC. De komende weken moeten uitwij zen of het uitstel of echt afstel is. De manier waarop Stevens' formatie gisteren in het Ostsee-stadion te Ros tock ontsnapte aan de bekeruitscha keling (en hijzelf aan zijn ontslag) was onvoorstelbaar. In de blessuretijd van de verlenging bracht invaller Nando Rafael (ex-Ajax) de dolende Berlijners naast Hansa Rostock: 2-2. Vervolgens zorgde de zesde strafschop voor de definitieve beslissing in het voordeel van Hertha: Stevens mag (voorlopig) blijven. „We hebben een risico gelopen door van de ploeg twee overwinningen te eisen", erkende manager Dieter Hoe ness. „Wat er gebeurt als we zaterdag zouden verliezen, is nu niet belang rijk. Hopelijk wordt het wel een stuk rustiger." Met gebalde vuisten was Hoeness kort daarvoor juichend van het veld geslenterd. In zijn kielzog volgde de man om wie alles draaide. Uiterst cool, alsof de 49-jarige Lim burger in de voorgaande tweeënhalf uur verveeld naar een slechte B-film had gekeken. Maar zijn hartslag moet op dat moment de tweehonderd heb ben bereikt. Na deel I, werd gisteren ook deel II van het Berlijnse ultimatum gehaald. Een dubbele zege (zaterdag werd het 0-1) voorkwam dat Stevens voor de eerste keer werd geconfronteerd met de pijn en schaamte van een ontslag. Uitgerekend in de geboorteplaats van maarschalk Von Blücher, die een lei dende rol vertolkte bij de beslissende slag tegen Napoleon bijna tweehon derd jaar geleden, omzeilde hij op wonderbaarlijke manier zijn eigen Waterloo. Tijdens de persconferentie maakte de doorgaans stoere Stevens plaats voor een emotionelere versie. De trainer gaf toe dat de afgelopen twee weken hun sporen hebben nagelaten. Dat het de moeilijkste periode uit zijn loopbaan was geweest en dat hij slecht had geslapen. „Ik hoop dat ie dereen er begrip voor heeft dat ik dit eerst moet verwerken. Nu pas valt al les van me af. Dat was zaterdag niet het geval, want toen waren we pas op de helft." Eigenlijk was het een mirakel dat de trainer uit Sittard nog steeds op de bank zat. In elk voetballand zou de trainer van een club die zich richt op een plek bij de eerste vijf, maar na negen competitiewedstrijden zonder zege hekkensluiter is, al lang zijn weggeschopt. Gebrek aan geld en aan een geschikte opvolger waren volgens de pers de oorzaak dat de hoofdver antwoordelijke een weekje langer mocht blijven. De vraag is nu hoelang de samenwerking stand houdt. 'De twee overwinningen moeten natuur lijk wel de aanloop zijn van een in- haalspurt in de competitie en niet op zich staan. Het vertoonde spel was echter lange tijd van een abominabel niveau. Na een goed eerste half uur (met de te rechte 0-1 door Luizao als beloping) bakten de gasten er vervolgens hele maal niets meer van. Stevens zag het betrekkelijk rustig aan, de gebaren van wanhoop kwamen vooral van een radeloze Hoeness. Na de terechte 1-1 door Lantz miste de thuisploeg in de laatste seconde van de reguliere speeltijd en in de slotminuut van de eerste verlenging de kans op de win nende treffer. De ontslagbrief werd tevoorschijn ge toverd toen het zeven minuten voor tijd alsnog 2-1 werd. Stevens liet zich verslagen achterover vallen in zijn stoel. Over en sluiten, dacht iedereen. Maar Stevens mocht later op deze wonderlijke avond alsnog zijn hoofd van het hakblok halen. ?er<RDAM - Jari Litmanen m.vanavond mee in de be- g ktdstrijd van Jong Ajax uit s d( Den Bosch. Het trainers- ïinian 't Schip en Van Basten behalve de Fin nog vijf y (2e spelers uit het eerste tot teefeschikking. Ook doelman ooienburg, De Jong, Obodai, en-i en Mitea gaan mee naar caQbantse provinciehoofd- vu£)e winnaar van het duel tnt In de achtste finales, eeiti onder meer Ajax 1 in- ovipt. hal wil verder I Hoffman imoer - Tristan Hoffman rijn contract bij het Deen- nl met een jaar verlengd, ns teammanager Bjame in de 33-jarige Nederlan- ral van waarde zijn in de arsklassiekers. Hoffman e een onopvallend jaar. I Madrid blijft >-o steken >za - Real Madrid heeft n in de Primera Division puntenverlies geleden, lvoudig Spaanse kampi- bij Zaragoza niet dan 0-0. De Madrilenen den het duel met tien 'avon kreeg 20 minuten jd zijn tweede gele kaart, aat nu met een wedstrijd espeeld één punt achter iloper Deportivo la Co- ch Marlins int bij Het winnen van de Series heeft Jack McKeon streep getrokken: de 72- lonkbalcoach van de Marlins heeft voor een getekend. McKeon, die le maand 73 wordt, is iteel de oudste manager lerikaanse profhonk- ipetitie. McKeon nam na ïalve maand in het afge- (.^eizoen de technische bij de Marlins, tot dan im dat meer verloor dan ,r jjjver van Jeff Torborg. a begon een geweldige iet sface' ;aat nhdiwe namen 'rï'HG-affaire kw**6"5 'n dopingaffai- d de nieuwe anabole ste- r de^1^ zi)n gisteren weer (jt fuwe zondaars ge- De Los Angeles Times le dat de Amerikaanse Chryste Gaines, Sandra ee^en Erie Thomas zijn be- ®p het gebruik van het an- middel modafinil. Het Dositief bevonden bij een le van urinestalen die n leWenomen tijdens de Ame- 'hdc'5e atletiekkampioen- c'\ei door Cijs van Oosten heerenveen- Het vorig jaar ge stopte Noorse schaatsfenomeen Adne Söndral is een leidraad voor Erben Wennemars. De sprinter uit Zwolle bewondert de schaatser met wie hij zoveel overeenkomsten deelt. Ze waren aanvankelijk de pechvogels van het schaatsen, het duurde lang voordat ze belangrijke titels gin gen winnen. En die prijzen won nen de boerenzonen pas nadat ze vader waren geworden. Söndral (32) won in 1992 olym pisch zilver op de 1500 meter, vierhonderdste van een secon de achter Johann Olav Koss. Wennemars: „Reken maar dat- ie daar ziek van is geweest." Twee jaar later, op de Olympi sche Spelen van Lillehammer, werd Söndral vierde op de 1500 meter en gediskwalificeerd op de 1000 meter. 'Ik moet wel een verre bloedverwant van Donald Duck zijn', zei Söndral toen, niet zonder zelfspot. Pas in 1997 won Söndral zijn eerste gouden medaille, op de 1500 meter van het WK afstan den. Een jaar later volgde in Nagano olympisch goud op de zelfde afstand. Voor Wenne mars, die zaterdag 28 jaar wordt, kwamen de eerste we reldtitels in maart van dit jaar op het WK afstanden. Voor de sportman die steeds naast het hoogste haalbare greep, en ge weldige maar officieuze wereld records reed, voelde het goud in Berlijn als een bevrijding. Het vorige seizoen werd al ze gevierend ingezet met goud op de 500, 1000 en 1500 meter op de NK afstanden die komend weekeinde weer op de agenda staan. Wennemars hoopt de komende jaren te oogsten. „Ik ben er druk mee bezig om Adne in te halen", zegt hij lachend. „Ik heb nog geen olympisch goud. Hij heeft twee zonen, ik een. Ja, het tweede kind komt er, maar nu nog niet." Als tiener ging Wennemars naar Thialf om Söndral te zien. „Ik ging tien jaar geleden naar Thi alf met een spandoek 'Barbara wil je me kussen', maar Barbara (De Loor, red.) wou niet. Maar eerlijk gezegd kwam ik om Ad ne Söndral te zien. Een idool is een groot woord, maar ik was wel een fan van hem. Hij viel in het begin van zijn carrière op door veel te vallen. Een brok kenpiloot, net als ik." Een brokkenmaker is Wenne mars nog steeds. In de zomer brak hij zijn pols tijdens een fietstocht in Canada. Deze week (dinsdag, red.) kneusde hij een paar ribben na een val en een botsing op het ijs. „Söndral was Br- Erben Wennemars: „Vroeger dacht ik de hele dag aan schaatsen. Dat is niet goed want op een bepaald moment brandje op." Foto: CPD/Jan de Vries ook een goede schaatser met inzet, met de wil om te winnen. Hij was een trainingsbeest, een gedreven sportman en altijd se rieus bezig met zijn prestatie. Hij was geen stilist, hij moest het vooral hebben van zijn trai- ningsarbeid. Dat bewonderde ik in hem. Ja, ik herken mezelf in hem." „Ik ging pas echt op hem letten toen ik in 1997 in het wereldbe kercircuit kwam. Voor de Olym pische Spelen van 1998 in Na gano ging ik echt voor de 1500 meter. Een race die ik door die sleutelbeenbreuk niet zou rij den. Ik weet nog dat toen ik Ad ne tegen Ids (Postma, red.) zag rijden, ik besefte dat ik aan dat niveau nog niet kon tippen." Adne en ik lijken veel op el kaar. Niet alleen omdat we laat bloeiers zijn.We zijn een zelfde soort schaatser, we kwamen als sprinter beiden te kort op de 500 en 1000 meter, waardoor we ons gingen specialiseren op de 1500 meter. We missen de snelheid van Shimizu en Wo- therspoon, we moeten het van hard werken en de rondjes heb ben. Wij zijn wel de enige sprinters die op de 1500 meter zijn doorgebroken." Het vaderschap heeft bij de twee boerenzonen de onstui migheid verdreven. Söndral s eerste zoon Sander werd in 1995 geboren. Wennemars' zoon Joep is net een jaar oud. Wennemars trouwde in mei van dit jaar op Vlieland met tv- presentatrice Renate van der Zalm. Söndral trad in de zomer van 1998 in het huwelijk met Hege Cathrin Baardsen, de Miss Noorwegen van 1991. Wennemars: „Goh, ik wist dat- ie een mooie vrouw had, maar een voormalige Miss Noorwe gen? Nee, dat wist ik niet." Het gezinsleven in Zwolle be valt Wennemars goed. Hij hoeft niet zo nodig meer de hort op. „Wij zijn ook maar gewone mensen. Door het vaderschap neem ik meer afstand van het schaatsen. Vroeger dacht ik de hele dag aan schaatsen. Dat is niet goed want op een bepaald moment brand je op. Ik dacht ook dat, als je maar hard ge noeg trainde, het wel goed zou komen. Maar er komt meer bij kijken. Al die grappen en grol len leiden af. Ik heb geleerd dat je de momenten moet kiezen en op tijd rust moet nemen. En olympisch goud, dat krijg je niet, dat moet je gaan halen. Dat heeft Söndral in 1998 ge daan." Wennemars is nu tweevoudig Ritsma start op NK afstanden Rintje Ritsma start vrijdag avond op de 5000 meter tij dens het NK afstanden in Heerenveen. Zijn revalidatie verloopt veel sneller dan was verwacht na zijn kuitbeen breuk medio augustus. De viervoudig wereldkampioen allround liep de breuk op door een ongeluk tijdens het kite-surfen op het IJsselmeer. Op 6 oktober stond Ritsma (33) voor het eerst weer met schaatsen op het ijs in InzelL Drie weken later durft de schaatser uit de TVM-ploeg een wedstrijd aan. „Het is een test om te zien waar ik sta. wereldkampioen. Maar het ho gere doel is de olympische roem waar hij al zo lang naar hunkert. Nadat Söndral op de Olympische Spelen in 1998 goud had gewonnen, sprak de Noor gedenkwaardige woor den: 'Ik ben een groot talent ge weest, ik ben een grote verliezer geweest, ik ben een grote num mer twee geweest. Nu ben ik SPORTUITSLAGEN New York. NBA. Philadelphia Sixers - Miami Heat 89-74. San Antonio Spurs - Phoenix Suns 83-82. LA La kers - Dallas Mavericks 109-93. Middelburg. WK, eerste ronde. Groep I: Hongarije - India 21-13 (9-8). Groep II: Zuid:Afrika - Portugal 11-22 (5-9). PRIJSVRAGEN Lucky Day 3238. 1.4.6.12 13.16.20.33.40 41 43.44.48 51. 55.59.64 72.75.77. (Onder voorbehoud van typefouten). Eerste ronde: Kurhajcova (Slw) - Schruff (Dui) 6-3 6-3, Callens (Bel) - Saeki (Jap) 6-3 4-6 6- 2, Antonella Serra Zanetti (Ita) - Koukalova (Tsj/8) 6-4 6-0, Grande (Ita) - Adriana Serra Zanetti (Ita) 7-6 0-6 6-4, Benesova (Tsj) - Craybas (VSt) 7-6 4-6 6-2, Sequera (Ven) - Tu (VSt) 6-4 6-0, Granville (VSt/3) - Brandt (VSt) 6-4 6-2, Barna (Dui/5) - Fislova (Slw) 7-5 6-3, Jidkova (Rus) - Cargill (VSt) 6-3 6-1, Dulko (Arg) - Taylor (VSt) 6-2 6-7 7-2. VOETBAL TENNIS ien in jum. Parijs. Mannen, 2,45 miljoen euro. Eerste ronde: Hrbaty (Slw) - Spadea (VSt) 7-6 6-1, Lopez (Spa) - Joesnji (Rus) 7-6 6-3, Björkman (Zwe) - Calleri (Arg) 6-4 7-6, Kuer ten (Bra) - Fish (VSt) 6-4 7-6 Tweede ronde: Ferrero (Spa/1) - Mahut (Fra) 7-6 6-4, Massu (Chl/10) - Costa (Spa) 3-6 6-1 7-5. Robredo (Spa/16) - Gaudio (Arg) 7-5 6-3, Roddick (VSt/2) - Hanescu (Roe) 7-6 7-6, Srichaphan (Tha/8) - Beek (Slw) 7-6 6-3, Arazi (Mar) - El Aynaoui (Mar/12) 4-6 6-1 1-2 opgave El Ay- naoui. Philadelphia. Vrouwen, 500.000 euro. Eerste ronde: Sucha (Slw) - Black (Zim) 6-0 6- 3, Garbin (Ita) - Irvin (VSt) 6-1 7-6, Harkleroad (VSt) - Lichovtseva (Rus) 6-0 2-0 opgave Li- chovtseva, Pratt (Aus) - Ashley (VSt) 6-2 3-6 7- 6, Stevenson (VSt) - Talaja (Kro) 4-6 6-3 7-5, Shaughnessy (VSt/8) - Groenefeld (Dui) 6-3 6- 2. Quebec. Vrouwen, 145.000 euro. Amstel Cup. Derde ronde. SC Heerenveen - Stormvogels Telstar 3-1 (2- 0) 31. Sibbon 1-0,42. Knopper 2-0, 67. Om- mel 2-1, 70 Knopper 3-1 Scheidsrechter- Oskam Toeschouwers: 6200. Gele kaart: Van Heulen (Telstar). Vitesse - FC Volendam 4-0 (2-0) 6 Jansen 1- 0, 24. Van Beukering 2-0, 70. Bochem 3-0, 89 Rojer 4-0. Scheidsrechter- Bossen. Toe schouwers-. 5500 Rode kaart: 90 Tuyp (Vo lendam). Gele kaart: Claessens (Vitesse), Ko ning (Volendam). Excelsior - Sparta 1-2 (0-1) 25. Van den Bergh 0-1, 79. Nascimento 0-2, 89 Breuer 1- 2 (strafschop) Scheidsrechter: Luinge. Toe schouwers: 3214. Gele kaart: Broers. Mendes da Silva (Sparta). RBC Roosendaal - FC Groningen 1-0 n.v. (0-0) 105. Thompson 1-0. Scheidsrechter: Jol. Toeschouwers: 1500. Baronie - Heracles Almelo 0-2 (0-1). 29 Rose 0-1, 52. Stegeman 0-2. Scheidsrechter: Van Dongen. Toeschouwers: 2200 Gele kaart: Veuger (Baronie), Looms, Rose (Heracles). Bij zonderheid: wedstrijd 10 minuten gestaakt we gens uitvallen lichtmast. Hoek - BV Veendam 2-0 (2-0). 27. Smessaert 1-0, 30. Human 2-0. Scheidsrechter: Schen kels. Toeschouwers: 1000. Gele kaart: De Smet (Hoek). wageningen/zoetermeer - De afdeling topsportgeneeskunde van het bedrijf Numico gaat per 1 december dicht. Directeur Wim van Gelder van Numico heeft dat gisteren bevestigd. De afdeling in Wageningen staat onder leiding van sportarts Pe ter Vergouwen, die zo'n 130 topsporters tot zijn klanten kring kan rekenen. De reden van het besluit is nog niet be kendgemaakt. Vergouwen wil nog niet op de situatie reage ren. Met Numico wil hij op kor te termijn eerst de getroffen Nederlandse topsporters infor meren, voor hij naar buiten treedt. Numico, dat recent meerdere dochterbedrijven heeft ver kocht, laat weten dat Vergou wen een andere functie binnen het voedingsconcern is aange boden. Het bedrijf is wel bereid de activiteiten elders voort te zetten, als zich daartoe de mo gelijkheid voordoet. Het is ech ter nog zeer onduidelijk of dat het geval zal zijn. glasgow/anp - Fernando Rick sen praat voorlopig niet meer met de pers. De verdediger van Glasgow Rangers en het Neder lands elftal heeft daartoe beslo ten op nadrukkelijk advies van zijn trainer Alex McLeish. De laatste weken kwam Ricksen veelvuldig in opspraak en haal de hij meerdere malen de voor pagina's van Schotse roddel kranten. De international voert zijn persboycot zo ver door dat hij ook bij Oranje, mits hij geselec teerd wordt, niet met de verte genwoordigers van de media zal spreken. De verwachting is dat de stilte rond Ricksen onge veer twee maanden zal aanhou den. De laatste weken 'scoorde' Ricksen de ene na de andere voorpaginaprimeur. De inge trapte kamerdeur in het spe lershotel van Oranje na de wed- hoek/gpd - Net op het moment dat BV Veendam-trainer Jan Korte dacht zijn ploeg weer een beetje in het gareel te hebben, lieten zijn spelers hem in het bekerduel met amateurclub Hoek in de steek. De enige meevaller was dat het gister avond 'slechts' 2-0 werd voor de zaterdaghoofdklasser. Drie opeenvolgende zeges in de competitie hadden voor extra zelfvertrouwen bij de Veen- dammers moeten zorgen, maar het was haast gênant om te zien op welke wijze de profclub in Zeeland de klus dacht te kun nen klaren. En dat terwijl Korte al van tevo ren had aangegeven dat er van onderschatting absoluut geen sprake kon zijn. Dat was ook de reden dat de ploeg al een dag eerder was afgereisd naar Zee land om zich maar zo goed mo gelijk voor te kunnen bereiden op het bekerduel. Korte hoopte dat zijn ploeg een snelle voorsprong zou nemen, maar van dat strijdplan kwam helemaal niets terecht. Sterker, binnen 27 minuten keek Veen dam al tegen een 2-0 achter stand aan. Minnaert had na 22 minuten de verdediging van Veendam voor schut gezet, terwijl drie minu ten later balverlies op het mid denveld een treffer van Arjan Human inleidde. milaan/anp/rtr - De wereld voetbalbond FIFA heeft de bui tenspelregel nader gedefinieerd in een poging de aanvallers meer kans te bieden en onno dig vlaggen en fluiten te voor komen. De nieuwe richtlijn, dikwijls al praktijk, is dat bui tenspel alleen nog wordt be straft als het hinderlijk is. Dat is voortaan alleen nog het geval als iemand de bal ont vangt of wordt aangespeeld in buitenspelpositie of als hij niet direct deelneemt aan het spel maar wel bijvoorbeeld de doel man het zicht ontneemt, hem anderszins hindert of op enige wijze voordeel peurt uit de plek waar hij staat. Dat laatste is on der meer het geval als hij in buitenspelpositie een bal die terugkomt van paal, lat of te genstander inschiet. Omdat er geen sprake is van een regelwijziging maar van nieuwe instructies voor scheidsrechters en hun assis tenten, kunnen ze met onmid dellijke ingang worden uitge voerd. De FIFA heeft de aange sloten nationale bonden on langs al van dit voornemen op de hoogte gesteld. In de Italiaanse Serie A wordt de nieuwe uitleg dit seizoen al gehanteerd. Het heeft ertoe ge leid dat grensrechters in som mige gevallen wachten met hun besluit. Als er sprake is van 'passief bui tenspel' vlaggen ze in eerste in stantie niet, maar doen dat na derhand wel als de betreffende speler toch in balbezit komt. Maar ik zal wel zo hard moge lijk proberen te rijden, want zo zit ik in elkaar. Anders hoef ik niet mee te doen." Het doel voor Ritsma blijft het NK allround op 20 en 21 de cember in Eindhoven. Hij kan zich op dat toernooi plaatsen voor het EK allround in janua ri. Ritsma doet niet mee aan de wereldbekerwedstrijden in november als hij zich daar voor onverhoopt zou plaat sen. „Dat is te kort dag. Ik heb daar geen tijd voor. De wed strijden gaan ten koste van de trainingen die ik nog nodig heb." een winnaar. Wennemars: „Prachtig. Ik ben vooral heel blij dat ik het laatste nu ook kan zeggen na mijn ti tels op het WK afstanden. Ik heb altijd wel publiciteit gehad, mensen wilden altijd wel horen wat ik te vertellen had. Maar als je niet vergeten wil worden, moet je ook een keer iets groots zaterdag stond in L deze krant onder meer te le zen: 'De rug recht en het hoofd omhoog, Joost Bellaart zat gis teren stevig in zijn stoel'. Dat zal zijn, maar hoe zal Bel op za terdag op zijn comfortabele bank gezeten hebben toen hij de weekendkranten doorwerk te? Ik maak me sterk dat het hem toch steeds zwaarder werd een pagina om te slaan. Kijk, aan Dick Advocaat was opeens niets goed en de kleine pitbull werd redelijk aangevallen, maar bij Advocaat was het de boze bui tenwacht die Voor Vergouwen zelf is het de tweede tegenvaller in twee jaar. In 2001, toen hij nog bij het Universitair Medisch Centrum in Utrecht werkte, stond zijn af deling ook onder druk. Het UMC dreigde destijds zijn afde ling topsportgeneeskunde niet langer te ondersteunen. Uitein delijk was de oplossing voor Vergouwen een verhuizing naar Wageningen, waar hij in dat zelfde jaar begon als directeur topsportgeneeskunde van Nu mico Research. strijd tegen Wït-Rusland was het begin. Later gooide hij zijn voorzitter John McLelland in het zwembad voor een Cham pions League-wedstrijd tegen Panathinaikos. McLelland ver pestte daarbij zijn dure horloge, fotocamera en mobiele tele foon. Ook is Ricksen al enkele malen voor moeten komen bij de rechtbank wegens verkeers overtredingen. die verhalen, artikelen en me ningen een definitieve karakter moord op de joviale hockey- coach is gepleegd. Aan het eind van de zondag moet het Bel al lemaal te veel geworden zijn en besloot hij, ondanks de fraaie manier waarop hij gedekt werd door de hockeybond, toch maar op te stappen: een zeer wel te rechtvaardigen besluit. Tegen deze kritiek was immers geen walvis opgewassen, dus ook hij niet. Ik ken Bel als een aardige sport gek, maar ik weet niet of hij een goede of slechte hockeycoach is. Ik trainde of speelde nooit onder hem. Vandaar dat ik op meningen van anderen af moet gaan. Dan kom je (ik bloemlees nu) termen tegen als: onbetrouw baar, niet beschikken over hoc- keykennis, hysterisch, klein draagvlak, tekortkomingen, ab soluut niet capabel de training te leiden, schijnoplossing, Old Boys Network, mislukt, enorme kwelling. Dat is niet lekker als je dat over jezelf moet lezen in een redelijk stil herfstweekend. Is Bel op zondag ergens met vrolijke tred een hockeyveld opgelopen om naar eventueel nieuwe spelers te gaan kijken? En hoe is hij daar ontvangen? Dat vroeg ik me af terwijl ik zijn positie pro beerde te ontleden. Was hij, in weerwil van die steun van bo ven, nog wel geloofwaardig ge noeg om voor welke selectie dan ook te gaan staan? Dat moet hij zichzelf ook afge vraagd hebben. Binnen hockeykringen werd heel wat gefluisterd, geroepen en toch ook verzwegen. Niemand durf de het over een satijnen gerucht te hebben. Dat ging zo: Bel zou samen met hockey- baas en oud topper André Bolhuis (Bol) en bestuurslid Koos Forms- ma ergens za kelijke belan gen hebben. De Old Boys theorie dus, maar die com plottheorie kan ik me niet indenken. Zo doorzichtig en dom zal dit hele spel toch niet in elkaar gesto ken zijn! Dus werd op maandagavond zijn vertrek bekend gemaakt. Als buitenstaander zeg ik: te recht, want voor Bel was nor maal werken in de Hollandse hockeywereld niet meer moge lijk. Zo kregen de zes toch hun ge lijk, maar waarschijnlijk (zo valt te hopen) niet op de manier die ze gedacht hebben. Op een voetbalveld vermoordt men elkaar en schopt en slaat en spuwt iedereen en geeft men ellebogen en heerst de totale domheid. In de hockeywereld zou het, zo leerden we toch ooit, anders toegaan. Inderdaad, dat is juist: daar ver minkt men elkaar met woorden en meningen: snoeihard op de man af gespeeld. De 'fraaiste' karaktermoord in de sport sinds jaren. Mart Smeets

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 21