'VN moeten in Irak voortouw nemen' BUITENLAND Wantoestanden heersen in Franse gevangenissen 'Kruisbeeld is symbool Italiaanse waarden' Oproep Rode Kruis om te blijven Zelfverbranding populair onder Tsjechen Nederlanders willen dat VS wederopbouw betalen Frankrijk schrapt pinksterdag Stel liet vier pleegkinderen verhongeren Steeds vaker eerwraak in Iran Oskar Schindler geëerd in Polen Noodtoestand in Californië tot 20 jaar jbrenica-beul haag - Voor het Joegosla- ibunaal in Den Haag is een raf van vijftien tot twintig geëist tegen de Bosnische iër Momir Nikolic. Hij or- seerde in Srebrenica de jen die in de zomer van de moslimmannen van vrouwen scheidde en de nen vermoordden. In ruil een lagere eis heeft Nicolic itende verklaringen afge- tegen generaal Ratko Mla- met de Bosnisch-Servische iek leider Radovan Karad- e belangrijkste nog voort - ïtige verdachte van het [ribunaal. li) rste doden door <u in Frankrijk dis - Nu dit weekeinde twee s(pen door de kou zijn omge- en, zijn de Franse hulp arten in hoge staat van pa- njeid gebracht. Met de dui- ;l!en hittedoden van afgelo- in het achterhoofd (ert de overheid niets. Er is opvang voor daklozen en blitie moet speciaal letten ï^vetsbare personen. De ge- nte Parijs laat auto's met njeegkundigen en een soci- rerkers door de stad rijden e speuren naar mensen die behoeven. ry-leider stelt {rtij ultimatum cn - De leider van de Britse (ervatieven heeft dissidente {genoten een ultimatum d: of je dient een motie Mantrouwen in, of je zwijgt, Duncan Smith ligt onder l^omdat hij zijn vrouw op 1 In van de partij in dienst di genomen als secretaresse, '^1 ze niets uitvoerde. e*an Smith zegt dat ze wel belangrijk werk deed. parlementari- gfaden verder dat Smith er ;rfcpositieleider weinig van dl rol hiban-strijders >r VS gedood l - Bij bombardementen het Amerikaanse leger op igen in het oosten van Af- _stan zijn zondag 22 Tali- trijders gedood. Dat heeft ïverneur van de provincie 1 gisteren gezegd. Vol te gouverneur riepen kaanse en Afghaanse sol luchtsteun in na tijdens itrouille onder vuur te ïkomen. log Tsjetsjenië acht levens dinsdag 28 oktober 2003 rome/gpd-ap - Het kruisbeeld heeft niet alleen een reli gieuze betekenis, maar staat ook symbool voor de Itali aanse waarden. Met die verklaring stortte de Italiaanse president Carlo Azeglio Ciampi zich gisteren volop in de strijd die is ontstaan over de aanwezigheid van de crucifix in alle Italiaanse klaslokalen. Vorige week oordeelde een Italiaanse rechter dat een basisschool in Ofena, een klein stadje ten noordoosten van Rome, zijn kruisbeeld van de muur moet verwijde ren. ,,Een belediging voor het Italiaanse volk", noemde kardinaal Tonini het oordeel van de rechter. Het nieuws veroorzaakte grote opwinding in Italië: alle tv journaals en kranten openden er mee. Dat had ook al les te maken met de 'aanstichter' van deze 'beelden storm': Adel Smith, leider van een kleine militante moslimorganisatie. Smith, dit jaar eerder in het nieuws omdat hij tijdens een live-tv-show op de vuist ging met opponenten, pikte het niet dat zijn kinderen op school geconfron teerd werden met 'een religieus symbool'. De recht bank stelde hem in het gelijk en gaf een lagere en een kleuterschool in het dorp Ofena opdracht de kruis beeldjes te verwijderen. Tal van politici en kerkbestuurders vielen over de rech ter heen. Zij vinden dat de crucifixen in scholen thuis horen. Ook juristen hebben zich in de discussie ge mengd. Zij zeggen dat de rechter zich heeft vergist, aangezien een wet uit 1924 alle scholen zou verplich ten een kruisbeeld op te hangen. Kardinaal Tonini noemde het schandelijk, rechtse kranten als II Giornale spraken van 'Taliban-justitie'. Volgens Tonini moet de uitspraak als strijdig met de Italiaanse wetgeving vernietigd worden. Het conflict raakt een twistpunt tussen kerk en staat: omdat het bijzonder onderwijs nooit gefinancierd werd door de overheid, bevat het rooster op de open bare scholen ook godsdienstlessen en zijn Maria-af- beeldingen en kruisbeeldjes ook in scholen en klaslo kalen van het openbaar onderwijs heel gewoon. In het verleden is daar vaker tegen geageerd, maar nog nooit door een (omstreden) moslim. De rechtbank heeft ove rigens een Salomons-oordeel geveld. De overweging was dat het toestaan van kruisbeelden zou kunnen lei den tot symbolen van andere religies in de openbare scholen. President Ciampi verklaarde dat het crucifix niet alleen kan worden beschouwd als een symbool voor een be paalde geloofsovertuiging, „maar meer nog als een symbool van de waarden die ten grondslag liggen aan de Italiaanse identiteit". Ook veel moslims zijn tegen het verplichte verwijderen van de crucifixen. De secretaris van de Unie van Mos limgemeenschappen in Italië, Hamza Roberto Piccar- do, zei gisteren dat de kruisbeelden wat hem betreft mogen blijven hangen. In Italië wonen op een bevolking van 57 miljoen 1,2 miljoen immigranten, van wie naar schatting ruim driekwart moslim is. De school in Ofena heeft een maand de tijd om het crucifix weg te halen of hoger beroep aan te tekenen. Ook extreemrechts mengt zich in de discussie: Massimo Perrone van de Forza Nuova hangt een kruisbeeld aan de deur van de openbare school in Ofena, waar de kruisbeelden op last van de rechter verwij derd moeten worden. Foto: AP brussel/ap-anp - Een meerder heid van 6o procent van de Ne derlandse bevolking wil dat de Verenigde Naties de leiding krij gen over de wederopbouw van Irak. De wederopbouw moet be taald worden door de Verenigde Staten, vindt 54 procent. Van de Europeanen vindt een ruime meerderheid achteraf dat de aanval op Irak niet gerecht vaardigd was. Dat blijkt uit opi nieonderzoek dat de Europese Unie heeft laten verrichten en waarvan de uitkomsten gisteren zijn gepubliceerd. Slechts 6 procent van de Neder landers vindt het goed dat de Verenigde Staten de leiding over de wederopbouw hebben, zoals nu het geval is. Over de vraag of de Amerikaanse aanval op Irak gerechtvaardigd was, is Nederland verdeeld: 49 procent vindt van wel, 49 procent vindt van niet. In de hele EU vindt 68 procent dat de aanval op Irak niet ge rechtvaardigd was. De aanwe zigheid van Nederlandse mili tairen in Irak kan desondanks op de goedkeuring van 68 pro cent van de Nederlanders reke nen. Zelfs in Groot-Brittannië vindt de meerderheid (51 procent) de militaire interventie niet ge rechtvaardigd. Slechts 44 pro cent denkt het tegenovergestel de; de rest weet het niet. Het enige land in de EU waar de bevolking nog achter de in val staat, is Denemarken met 57 procent. Tussen de EU-landen bestaan grote verschillen. Van de Belgen vindt slechts 20 procent de oor log gerechtvaardigd en in Grie kenland ziet niet meer dan 4 procent voldoende aanleiding voor een gewapend ingrijpen. Opmerkelijk is dat in Spanje, bondgenoot van de VS, dat per centage ook heel laag (15) is. Van de ondervraagde EU-bur- gers wil 44 procent dat zijn of haar eigen land op dit moment troepen moet sturen naar Irak; 54 procent is tegen. Vooral de Duitsers hebben er weinig fidu cie in. Tweederde van de Ne derlanders steunt wel het stu ren van troepen. Een meerderheid (55 procent) van de Europeanen is bang voor een terroristische aanval, zo blijkt verder. Vooral de angst in Groot-Brittannië en Spanje haalt die score omhoog. In veel andere landen zoals Nederland (35 procent) noemt slechts een minderheid de terreurdreiging sterk. parus/gpd - Op tweede pink sterdag wordt er voortaan gewerkt in Frankrijk. De re gering heeft de dag als offici ële feestdag geschrapt. De premies die het rijk int op die extra werkdag, berekend op 1,9 miljard euro, zullen worden besteed aan uitbrei ding van voorzieningen voor bejaarden. Het zou volgens Franse kranten onder andere gaan om een uitbreiding van 100.000 speciale bedden in bejaardentehuizen. Aanlei ding voor de maatregel is de dood, afgelopen zomer, van 15.000 bejaarden tijdens de hittegolf. Uit onderzoek bleek dat veel voorzieningen voor bejaarden niet of in ge ringe mate aanwezig waren. Omdat de staatskas leeg was, bedacht premier Raffarin de ze oplossing. 'Vertrek moedigt plegers aanslagen juist aan' bagdad/anp/ap - De Ameri kaanse minister van buiten landse zaken Colin Powell heeft een beroep gedaan op het In ternationale Rode Kruis en an dere hulporganisaties om in Irak te blijven. De bewindsman vreest dat ple gers van aanslagen in Irak an ders worden aangemoedigd om door te gaan met hun acties. Gisteren kwamen bij aanslagen, ondermeer op het hoofdkwar tier van het Rode Kruis, veertig mensen om het leven. Het Rode Kruis overweegt nu om in elk geval zijn 35 buitenlandse hulp verleners uit Irak terug te trek ken. Eerder trokken de Verenigde Naties na een zelfmoordaanslag op hun hoofdkwartier in Bag dad een groot deel van het in ternationale kaderpersoneel te rug. De Nederlandse staf van de am bassade in Bagdad heeft zich al teruggetrokken in de Jordaanse hoofdstad Amman. Aanleiding voor de beslissing, die vorige week al werd genomen, was de verslechterde veiligheidssituatie en de aanslag op de Turkse am bassade. Volgens Buitenlandse Zaken gaat het om een tijdelijke maatregel. Vandaag vertrekt een delegatie van twaalf Tweede-Kamerleden naar Basra, voor een bezoek aan de Nederlandse militairen in het gebied. Volgens delega tieleider De Haan is de onrust in Bagdad geen reden om thuis te blijven. Volgens de Amerikaanse presi dent Bush komen de aanslagen voort uit het succes dat de Amerikanen in Irak boeken. „Hoe meer vooruitgang wij boeken, hoe meer vrijheid de Irakezen hebben, hoe meer stroom er is, hoe meer werk er is, hoe meer kinderen naar school gaan, des te wanhopiger deze moordenaars worden", zei Bush gisteren tegen verslagge vers. Het Iraakse verzet „kan de gedachte aan een vrije maat schappij niet verdragen", aldus de president. „Zij haten vrij heid. Zij houden van terreur. Zij houden ervan om angst en cha os te veroorzaken." collingswood/anp - De Ameri kaanse politie heeft een stel ge arresteerd omdat ze hun vier pleegzoons lieten verhongeren. De jongens, tussen de negen en negentien jaar oud, wogen niet meer dan 25 kilo. Volgens onderzoekers werden de kinderen door hun pleegou ders uit de keuken weggehou den, leefden zij op een dieet van pannenkoekbeslag, pinda kaas en cornflakes. Ook aten ze bouwplaten en isolatiemateri aal. De politie arresteerde de ouders vorige week, nadat een buurman de oudste jongen vuilnisbakken had zien door zoeken. Hij was slechts 1,12 meter lang en woog 22 kilo. De jongens zijn ondergebracht in een weeshuis. Er zal een onder zoek worden ingesteld naar het sociaal werk in Collingswood. Maatschappelijk werkers be zochten het gezin bijna veertig keer, maar sloegen nooit alarm. De bosbranden in Californië razen verwoestend door de voorsteden van San Diego. De Amerikaan se president George Bush heeft gisteren vier door bosbranden geteisterde counties in het zuiden van Californië tot rampgebied verklaard, zodat federa le fondsen beschikbaar komen voor gedupeerden. Gouverneur Gray Davis riep al eerder in San Ber nardino, Ventura, Los Angeles en San Diego de noodtoestand uit. De branden, waarvan sommige zich aaneen hebben gesloten tot kilometers lange muren van vuur, hebben aan vijftien mensen het leven gekost en 1500 huizen en 1.600 vierkante ki lometer bos in de as gelegd. De harde wind die het vuur aanwakkerde is iets gaan liggen, maar vol gens de autoriteiten worden nog 30.000 huizen bedreigd. Duizenden mensen zijn voor de branden op de vlucht geslagen. In het zuiden van Californië staan door de droogte en een keverplaag miljoe nen dode bomen die snel in vlam raken. De wind die in de streek in september opsteekt en tot fe bruari duurt, waait meestal het hardst in oktober. Het regenseizoen kan elk moment aanbreken, maar echt zware regenbuien doen zich in de regel pas in januari voor. Foto: AP teheran/anp-afp - In twee maanden tijd zijn in de Iraanse provincie Khusistan 45 meisjes vermoord uit eerwraak. Dat meldden de Iraanse media gis teren. Khusistan wordt voorna melijk bewoond door Iraniërs van Arabische herkomst. Geen van de misdaden, begaan in april en mei, is voor de rechter beland, aldus woordvoerster Pari Mirbeyk van de provincie. Volgens haar maken ze alle maal deel uit van éen stam. „De moorden werden uitgevoerd door hun vader, oom, broer of neef', zei Mirbeyk. „Ze ver moorden het meisje en ver branden haar identiteitskaart. Meestal gaan ze vrijuit." Reden kan zijn dat een meisje niet ak koord gaat met een gearran geerd huwelijk, of de strenge kledingvoorschriften overtreedt of dat ze contact hebben gehad met mannen die geen familie zijn. praag/ap - Het is een zorgelijke trend geworden in een land met een vurig verleden: jonge, wanhopige Tsjechen die zelf moord proberen te plegen door zichzelf in brand te steken. Dit jaar hebben al zeker zestien mensen geprobeerd in vlam men op te gaan, pijnlijk herin nerend aan twee beroemde zelfverbrandingen in de jaren '60 die uitgroeiden tot symbool van het verzet tegen het com munistische regime. Jaroslava Moserova, Tsjechisch senator en als dokter gespecia liseerd in brandwonden, was een van de artsen die Jan Pal ach behandelden, de student die zichzelf in 1969 in brand stak om te protesteren tegen de apathische houding van zijn landgenoten jegens de invasie van sovjettroepen in het toen malige Tsjechoslowakije, een jaar eerder. Een maand later deed een andere student, Jan Zajic, hetzelfde. „Ze deden het om het geweten van de natie wakker te schudden", zegt Mo serova. „Hun overlijden werd met groot respect benaderd. Ie dereen bewonderde hen en be greep waarom ze het hadden gedaan." Palachs gruweldood in het openbaar werd een sym bool voor het protest tegen het communistische gezag dat in 1989 ten einde kwam met de Fluwelen Revolutie. Sindsdien kwamen zelfverbran dingen nog maar sporadisch voor, maar dat veranderde af gelopen lente. Toen goot Zde- nek Adamec benzine over zich heen en stak hij zichzelf met een lucifer in brand op het Wenceslasplein in het centrum van Praag. In een brief die hij naliet schreef hij dat er weinig was veranderd sinds de Fluwe len Revolutie, die volgens hem democratie had gebracht die niet meer had opgeleverd dan „een bewind van ambtenaren, geld en het vertrappen van mensen". Hij wilde naar eigen zeggen niet langer leven in een wereld vol geweld, vervuiling en apathie. Hoewel psychologi sche problemen en wanhoop door liefdesverdriet in de mees te gevallen de belangrijkste aanleidingen blijken te zijn, verontrust het hoge cijfer de autoriteiten. President Vaclav Klaus ging zelfs zover dat hij zijn landgenoten vroeg om nieuwe tragedies te voorkomen en het leven als een geschenk te respecteren. De zelfmoorden en de pogin gen daartoe gebeuren op een moment dat de Tsjechen de laatste overblijfselen van het communistische verleden van zich afschudden, een futloze economie op gang trachten te krijgen en zich klaarmaken voor toetreding tot de Europese Unie. Toch kunnen experts geen precieze verklaring vinden voor de nieuwe golf van zelfver brandingen. 'Gevangenen moeten opboksen tegen herrie, smerigheid, stank, haat en geweld' door onze correspondent Henk Glimmerveen parijs - Vier jaar na de schokkende ont hullingen van de chef-arts van de Parijse Santé-gevangenis blijkt er in de Franse gevangenissen nog niks te zijn veran derd. De sanitaire voorzieningen zijn nog even dramatisch, de overbevolking is zelfs toegenomen en het aantal zelf moorden is dramatisch gestegen. Dat blijkt uit het jaarverslag van de Observa- toire International des Prisons (OIP), een organisatie die zich inzet voor de rechten van gedetineerden in Frankrijk. De toenmalige regering-Jospin had snel le maatregelen beloofd nadat het hoofd van de geneeskundige dienst van de Santé-gevangenis in Parijs, Véronique Vasseur, in een boek de vuile was had buiten gehangen over de wantoestan- den-in de gevangenissen. Maar nadat de opwinding was bedaard bleef alles liij het oude. Volgens de OIP is er vergele ken met vier jaar geleden niets verbe terd; de organisatie beweert zelfs dat de situatie nog slechter is geworden. De organisatie concludeert dat er een negatieve ontwikkeling heeft plaatsge vonden sinds 2001, toen de stijgende criminaliteit een van de belangrijkste onderwerpen werd in de campagne voor de presidents- en parlementsverkiezin gen van het jaar daarop. De centrum rechtse coalitie die in 2002 de verkiezin gen won nam prompt drastische maat regelen tegen de criminaliteit, waardoor de gevangenisbevolking zienderogen groeide. Het aantal gedetineerden in Frankrijk is dit jaar de 60.000 gepasseerd. Sinds het einde van de Tweede Wereldoorlog heb ben er niet zoveel mensen gevangen ge zeten. Het uitgangspunt van één gedeti neerde per cel wordt al sinds jaar en dag niet gehaald. De OIP heeft ber'ekend dat de bezettingsgraad van de cellen gemid deld 125,4% is. In 53 inrichtingen is de bezetting tussen de 150 en 200% en in 25 inrichtingen is de gemiddelde bezet ting zelfs hoger dan 200%. Dat wil zeg gen dat er in alle cellen twee of meer ge detineerden zijn opgesloten. De voorzitter van de Franse afdeling van de OIP, Thierry Lévy, schrijft in zijn voorwoord dat onder deze omstandig heden hek voor gedetineerden letterlijk en figuurlijk een 'struggle for life' is „waarbij iedereen moet opboksen tegen herrie, smerigheid en stank" en dat alles elke dag in een sfeer van haat en geweld. Het aantal zelfmoorden heeft een alar merende hoogte bereikt, schrijft hij. Vo rig jaar beroofden zich 122 gedetineer den in een gevangenis van het leven. Dit jaar dreigt dat aantal te worden overtrof fen. Op 31 juli bedroeg het aantal zelf moorden al 73. Volgens Lévy zitten veel mensen vast omdat zij tot een kansarme minderheid behoren en niet zozeer om dat zij misdrijven hebben gepleegd. De OIP-voorzitter is uiterst pessimis tisch over de toekomst. Er is in Frankrijk een klimaat ontstaan waarbij rechters steeds minder alternatieve straffen uit spreken. De nieuwe regering treedt vol gens hem repressiever op en zorgt indi rect voor steeds meer gevangenen om dat men wetgeving, met name op het terrein van de zedelijkheid, verscherpt. Vasseur heeft het OIP-rapport een „ver pletterende en wanhopige constatering" genoemd. Na publicatie van haar boek had een onderzoekscommissie van het parlement een dertigtal maatregelen aanbevolen. „Daar is kennelijk niets mee gebeurd." En wat een uitbreiding van het personeel in de inrichtingen be treft kwam ze tot de bittere conclusie: „Er zijn geen hulpverleners aangetrok ken; er zijn alleen maar meer cipiers bij gekomen." jeruzalem/ap - Israël gaat acht illegale joodse nederzettingen op de Westelijke Jordaanoever voorzieningen bieden. Feitelijk komt dat neer op erkenning, hoewel de regering in het kader van de 'routekaart' voor vrede juist heeft beloofd dergelijke buitenposten te verwijderen. Het ministerie van defensie be vestigde gisteren dat de acht nederzettingen ommuurd wor den en elektriciteit krijgen. Voor kinderen wordt vervoer naar school geregeld. Maar volgens het ministerie betekent dat niet dat de nederzettingen worden gelegaliseerd. 4 Het gaat om acht zogeheten buitenposten. Die bestaan meestal uit niet meer dan een paar caravans en een Israëli sche vlag. De routekaart ver plicht Israël de tientallen bui tenposten te ontmantelen die kolonisten sinds maart 2001 op de Westoever hebben geves- tigd. krakau/anp - In Polen is giste ren door de joodse gemeen schap de Duitse industrieel Os kar Schindler met een gedenk plaat geëerd. De gemeenschap plaatste de herinneringssteen bij de fabriek in de zuidelijke stad Krakau waar hij in de Tweede Wereldoorlog joden te- werks^elde. Schindler wist de nazi-autoriteiten ervan te over tuigen dat de joden nodig wa ren voor zijn fabriek waar keu kengerei werd gemaakt voor het leger. De Duitser voorkwam zo dat 1200 joden werden afgevoerd naar concentratiekampen. De Amerikaanse regisseur Steven Spielberg maakte van zijn ver zetsdaad later de succe.'volle 'film Schindler's List. Iy - Aanvallen en aansla- kn rebellen in Tsjetsjenië }n zes Russische militai- ;n rebel en een politie- (et leven gekost. Dat heeft ir Moskou gesteunde re in Tsjetsjenië gisteren d. Het Russische leger sinds zondag ten minste Knsen gearresteerd.die 1 verdacht van het on- uden van banden met de sn. Mensenrechtenorga- ;s zeggen dat het leger aarbij schuldig maakt aan ijven als moord, marte- 1 verkrachting. tie drogeerde Izoekers Ki - Finse politieagenten 1 een asielzoekersgezin [eerd om het te kunnen en. Volgens een rapport Raad van Europa heb- enten zonder medische iding een echtpaar met nderen verdoofd. Vol- e Finse regering gebeur - in aanwezigheid van ch personeel', en was het >mdat de vader bij eer- jgingen tot uitzetting e stampei maakte. Fin- ?eft met 2 procent het aantal allochtonen in Lu. Foto: AFP lanning Sojoez ir veilig thuis - De ruimtecapsule So- l/anmorgen veilig geland Ichstan. De Sojoez leen Amerikaan, een Rus BSpanjaard terug naar de T)e Amerikaan Ed Lu en jjoeri Malentsjenko ver- bijna zes maanden in ntestation ISS. De Span- Jsdro Duque arriveerde jgen geleden met een emanning in een andere bij het ISS. Malentsjen- Ivandaag zijn kersverse ]i de armen sluiten. De 1 tijdens zijn verblijf in 1 het huwelijk, de eer- htebruiloft in de ge- !nis.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9