Koolstof verhoogt draagkracht balkon BINNENLAND 3 De pastoor wil een ander leven Knuffelen op de hei voor betere cijfers Experiment TNO na drama Maastricht 1 j Stilte rond ontvoering Arjan Erke* Mummie: 180 euro Boeren willen meer kampeerplaatsen TOT 40% KORTING OP DUIZENDEN ARTIKELE LET OP DE ACTIELABELS Alarm na lek bij Dow terneuzen - Bij Dow Chemicals in Temeuzen is gisteravond propaan en benzeen weggelekt. De gevolgen van de lekkage ble ven volgens Dow beperkt tot het fabrieksterrein. Uit veilig heidsoverwegingen sloot Dow een deel van het terrein af. De bedrijfsbrandweer van Dow slaagde er in door het koelen van de installatie de lekkage te rug te dringen, waarna het lek kon worden gedicht en het sein veilig kon worden gegeven. Acht verdachten overvallen vast eindhoven - De politie heeft gisteren in Eindhoven acht mannen aangehouden die wor den verdacht van gewapende overvallen. Zeven verdachten komen uit Eindhoven, een heeft er geen vaste woon- of verblijfplaats. Ze zijn in de leef tijd van 17 tot 19 jaar. De man nen worden verdacht van vier gewapende overvallen op hore cazaken. De overvallen werden in april en juni van dit jaar ge pleegd. De politie doorzocht zes woningen in de stad en vond een imitatievuurwapen. Meer zwervers in nacht Amsterdam Amsterdam - Het aantal daklo zen dat 's nachts in Amsterdam over straat loopt (nachtzwer vers) is voor het eerst sinds 1997 toegenomen. Dat blijkt uit onderzoek van de Universiteit van Amsterdam (UvA). De on derzoekers onderscheiden twee groepen: zwervers die op straat slapen en daklozen die op straat rondlopen. De eerste groep is afgenomen van 41 in 2001 naar dertig in 2003. De tweede groep, de buitenlopers, nam toe van 83 in 2001 naar 142 dit jaar. Het onderzoek werd verricht door studenten van de universiteit, die drie we ken lang 's nachts de zwervers telden. Scheepsmotor moet veel schoner Luxemburg - Ronkende en wal mende motoren van binnen vaartschepen en locomotieven behoren over enkele jaren tot het verleden. De Europese mi nisters van milieu hebben giste ren in Luxemburg besloten de eisen aan deze motoren te ver scherpen. De scheeps- en trein- motoren moeten daardoor in 2010 ongeveer 90 procent min der schadelijk uitlaatgas NOX uitstoten dan nu, aldus een woordvoerster van staatssecre taris Van Geel (milieu). dinsdag 28 OKTOBER 2003 den helder (gpd) - In Den Helder worden balkons mogelijk voor zien van een koolstof vezellaag, waardoor de draagkracht fors toeneemt. TNO in Delft bestu deert de haalbaarheid van deze aanpak. Het gaat om een hyper moderne toepassing die in de woningbouw nog nauwelijks is gebruikt, weet directeur C. See ders van Woningstichting in Den Helder. „In de ruimtevaart en de scheepsbouw wordt koolstofve zel al langer gebruikt. Het voor deel van koolstofvezels is, dat je het op vrij eenvoudige wijze kunt aanbrengen, zonder veel overlast voor de bewoners. Met betrekkelijk weinig materiaal bereik je aanzienlijke verbete ringen." Op twee plaatsen in Den Helder worden momenteel 220 achter balkons gestut met behulp van stempels en draagbalken. On derzoek toonde onlangs aan dat er ernstige twijfel bestaat over het draagvermogen van de betonnen constructies, die al sinds de bouw in de jaren vijftig te lijden hebben van scheurvor ming. Door wisseling van de tempera tuur schieten er regelmatig bar sten in de plateaus. Ook de ge bruikte bewapening roept vra gen op over de veiligheid. Tot nader order wordt bewoners af geraden gebruik te maken van de balkons. Toepassing van id f lis koolstofvezelmateriaal van de oplossingen, want dij teur Seegers heeft meer ijzeiw het vuur. De meest rigourq aanpak is het geheel slopei vervangen. Daarnaast be deert men de mogelijkheid! de bestaande bewapeningsèe structie te verzwaren. pr De discussie over de vermfti de onveiligheid van balkoiie het afgelopen jaar actueelier worden door het dramapo Maastricht. Van een nieuw |er gebouw stortten dit vool o enkele balkons in. Daarbij bli len twee doden. Direct n^ve tragische ongeval kwam nt( landelijke discussie op ganjet dat leidde tot onderzoek rei soortgelijke balkons. e s bi Amsterdam - Wie bij een tuincentrum in Amsterdam 180 euro neer telt kan zich de bezitter noemen van mummie met spinnenweb. Het griezelfeest halloween, overgewaaid uit Amerika, krijgt in Nederland steeds vastere voet aan de grond. Vrijdag wordt halloween gevierd, en vooral bij tuincentra en speelgoedwinkels is de verkoop van de bijbehorende artikelen in volle gang. Foto: ANP/Marcel Antonisse amsterdam/anp - In Neder land, Zwitserland en Rusland werken nog steeds negen me dewerkers van Artsen zonder Grenzen (AzG) continu aan de vrijlating van de ontvoerde hulpverlener Arjan Erkel. De hulporganisatie kan weinig nieuws melden. „Maar deze stilte betekent niet dat er niets gebeurt", zei een woordvoer ster van AzG gisteren. In de afgelopen maanden is vooral de diplomatieke druk op Rusland opgevoerd. Er werd ge praat met president Poetin, de Amerikaanse president Bush en premier Balkenende. „Het ef fect is moeilijk in te schatten, maar Rusland is zeker niet ge charmeerd van deze kritiek", denkt AzG. „Via via horen we dat Arjen nog leeft, maar een concreet teken van leven hebben we sinds juni niet meer ontvangen", aldus de woordvoerster. In juni kreeg de Nederlandse ambassade in Moskou een videoband met een boodschap van de hulpver lener. Op de video vraagt Erkel in het Russisch om betaling van losgeld aan zijn ontvoerders. Maar AzG betaalt uit principe CM ier geen losgeld. jgC Arjan Erkel verdween gd veertien maanden geledevai de Dagestaanse hoofdstad )u chatsjkala. Hij leidde in D0r stan een Zwitsers team !n hulpverleners dat er medig£ zorg en onderdak verzeg 2 voor duizenden Tsjetsjeneiar zijn gevlucht voor het gegj^ tussen het Russische legere Tsjetsjeense rebellen. Als g^d van de ontvoering hebbei^p, hulporganisaties zich uit dl vaarlijke regio teruggetro en is de hulp aan de onthet. ïinimaliseerd. den geminimaliseerd. >r (advertentie) den haag/anp - Het aantal kampeerplaatsen dat op een boerderij is toegestaan moet worden ver ruimd tot 25. Dat hebben LTO Nederland, de Stichting Vrije Recreatie (SVR) en de Vereniging van Kampeerboeren (VeKaBo) de Tweede Kamer gisteren geschreven. Momenteel ligt de limiet op vijftien. Het kabinet is van plan de Wet op de openlucht recreatie in te trekken. De voorstanders van het kamperen bij de boer denken dat er dan ge meentelijke willekeur ontstaat over het aantal kampeerplaatsen en over de periode waarin boe ren campinggasten mogen ontvangen. De organisaties schatten dat Nederland 2750 agarische bedrijven telt met agrotoerisme, waar van er circa 1800 overnachtingsmogelijkheden aanbieden. Boerencampings zijn meestal goed koper dan de reguliere campings. De exploitatie van een camping blijkt voor veel boeren niette min een welkome aanvulling op hun inkomen. door Marloes Flier geleen - Celibaat, soberheid en gehoorzaamheid. Als je priester bent, draait je hele leven om de ze drie woorden. Als het goed is. Bij Ralf Smeets ligt het vanaf nu anders. De Geleense pastoor wil een ander leven. Met trouwen, kinderen en alles erop en eraan. 'Als je pastoor bent, mag je niet trouwen. Maar wat dan als je op straat een mooie vrouw ziet lopen?' Ralf Smeets (34) krijgt die vraag vaak voorgeschoteld. Meestal zegt hij: „Je vader ziet die vrouw ook lopen. Maar hij houdt genoeg van je moeder. Dus hij besteedt verder geen aandacht aan die dame". Wat hij daar eigenlijk mee wil zeg gen: ook al komt een pastoor soms in de verleiding, hij zal die altijd weerstaan, omdat zijn liefde voor God zo diep gaat dat hij daarvoor alles opzij wil zet ten. Wie Ralf Smeets diezelfde vraag nu voorhoudt, krijgt een ander antwoord. De liefde voor God is zeker nog aanwezig, maar de pastoor van de parochie Onze Lieve Vrouw van Altijddurende Bijstand in Geleen wil een vrouw om zijn leven mee te de len. Een gezin met een paar kinderen. Die uitdrukkelijke wens bete kent meteen het einde van zijn rooms-katholieke carrière. Want een pastoor die zich niet aan het celibaat houdt, dat kan nog steeds niet. „Een jaar of vijf geleden is de twijfel toegeslagen", vertelt Smeets. „Celibatair zijn is voor mij nooit makkelijk geweest, maar ik wist dat het erbij hoor de. Vooral het alleen-zijn valt me tegen. Ik heb niemand die op me wacht als ik thuiskom. Iemand met wie je je ervarin gen kan delen. Ik stelde mezelf steeds vaker de vraag: Is dit de weg naar mijn geluk? Vrienden trouwden, kregen een gezin, bouwden met hun partner een leven op. Ik zag al mijn leeftijd genoten positief veranderen door die ontwikkelingen in hun leven. De droom van ook zo'n leven, ging niet weg." Smeets worstelt jarenlang met zijn levensgrote dilemma. Moet hij doorgaan en leven voor God of stoppen en kiezen voor zijn eigen geluk? Hij praat met men sen van het bisdom over zijn twijfels. Krijgt zelfs ziekteverlof om de zaak af te handelen. „Ik wilde mijn priesterbelofte waar maken en heb ook alles op alles gezet om gewoon door te gaan. Maar er bleef een worsteling, een gevoel van onrust. Ik kon mijn draai niet vinden. Dus heb ik de knoop moeten doorhak ken. Ik kon mijn gevoelens niet negeren." Ralf Smeets gaat op zijn negen tiende jaar naar Rolduc in Kerk- rade, de voorbereiding op het priesterschap in Limburg. „Ik koos voor dat werk, omdat ik het geloof wilde uitdragen van uit een plek met verantwoorde lijkheid, waar je ook nog eens veel voor mensen kan beteke nen. De drie evangelische ra den, celibaat, soberheid en ge hoorzaamheid nam ik erbij. Ik was nog jong, had wel wat erva ring met vrouwen, maar niet veel. Achteraf vind ik dat er in mijn periode op Rolduc erg weinig over het celibaat is ge sproken. Zowel tussen de stu denten onderling, als in de op leiding. De vraag 'hoe doe je dat, celibatair zijn', werd niet beantwoord." Als Smeets de knoop heeft doorgehakt, legt hij meteen zijn pastorale werkzaamheden neer. Hij is een van de zeer weinige priesters die de stap naar een eigen leven zet. Het gebeurt zo incidenteel, dat het bisdom er zelfs geen cijfers van paraat heeft. Bisschop Wïertz reageert desondanks vol begrip, net als de parochianen. „Ik kreeg van daag weer een kaartje met daar op 'we bewonderen je moed'. De meeste mensen begrijpen deze stap wel. Het spijt me heel erg als ik hier mensen pijn mee doe. Ik verwijt mezelf niets en zie deze stap ook absoluut niet als falen. Het was een waarde volle periode waarin ik veel goeds heb kunnen doen. Ik ge loof dat ik God recht in de ogen kan kijken en dat hij hiermee kan leven als deze stap me ge lukkig maakt. Ik heb geen last van gewetensnood. Voor mij is het een enorme opluchting." En wat nu? De wereld ligt aan zijn voeten. Eerst moet de ker kelijke rechtbank in Rome hem dispensatie van zijn celibaat verlenen. Een procedure die nog wel een half jaar in beslag kan nemen. „In principe geldt een priesterlijke inwijding voor de eeuwigheid", legt een woordvoerder van het bisdom in Roermond uit. „De laatste tijd zijn ze niet zo scheutig met dispensatie. Pas als hij dat heeft gekregen, wordt hij teruggezet naar de lekenstand en is hij priester-af. En pas dan zou hij ook voor de katholieke kerk kunnen trouwen." Trouwen? Ralf Smeets denkt er nog even niet aan. Een vriendin heeft 'ie nog niet. Een eigen huis en een nieuwe baan moet hij nog zoeken. „Gelukkig mag ik van het kerkbestuur nog even blijven in de pastorie. Maar ik ben wel een urgent woningzoe kende. En een baan? Dat moet wel lukken. Ik zou graag aan de slag gaan in de pastorale zorg in een ziekenhuis of gevangenis. Of het onderwijs in. Een vrouw heb ik nog niet op het oog. Ik begin straks als het ware op nul. Een contactadvertentie zal ik ook niet zetten. Hoe dat loopt, zie ik wel. Of heb je nog wat tips?" door Marco Krijnsen enschede - Motivatietrainingen op de hei. Voor bedrijven zijn ze een beproefd middel om de prestaties te verhogen. Ook het Stedelijk Lyceum in Enschede heeft nu de positieve prikkel ont dekt, inclusief de knuffel. „Op school is de norm datje nietje best doet. Daar moeten we een keer van af." Jan Snoek, leraar natuur- en scheikunde aan het Stedelijk Lyceum, ziet het telkens weer gebeviren. Leerlingen beginnen vol goede voornemens aan het schooljaar, nemen na de kerst flink gas terug en hebben een ware eindsprint nodig om ter nauwernood over te gaan. Maar sinds Snoek motivatietrainin gen geeft, is er sprake van een opmerkelijke verbetering. „Veertien procent van mijn leerlingen scoort nu beter. Deze groep heeft een minderjüepe dip dan in voorgaande jaren." Snoek kan rustig de Ted Troost van het Stedelijk Lyceum ge noemd worden. Als mental coach wil hij het welbevinden en de prestaties van leerlingen naar grotere hoogte stuwen. Hij geeft tweedeklassers Trans^c- tionele Analyse, zeg maar soci aal-emotionele vorming. Der deklassers gaan sinds kort een dagje de hei op. Het is een dag lang lief zijn voor elkaar: com plimentjes geven en knuffelen. En boven het proefwerk zetten de leerlingen nu: ik ga voor een 7 of een 8. Het lijkt misschien klef, erkent Snoek, maar: „Daarmee zetten ze de deur open voor die 7 of die 8. Als je opschrijft dat je niet hoopt op een onvoldoende, dan krijg je juist die onvoldoende." Derdeklasser Michel Thien doet het soms, maar niet altijd. „Bij het proefWerk wiskunde heb ik er eerst boven gezet: ik ga voor een 7. Toen ik het af had, heb ik ervan gemaakt: ik ging voor een 7." Het geknuffel met zijn klas genoten vond Michel 'niet ne gatief. „Je denkt nu wel: die en die vindt mij aardig. Dat ont- hou je wel. Het komt de sfeer in de klas wel ten goede." De visie van Snoek lijkt terrein te winnen. De helft van de lera ren op het Stedelijk Lyceum heeft al de cursus TA gevolgd. Andere scholen in het land hebben Snoek ook ontdekt. Verder gaat de docent ouder avonden organiseren. Want: „Kinderen vinden dat ze thuis geen positieve prikkel krijgen. Daar valt nog winst te halen." 1 bij van 1 de J tij- in h itet (nis.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 8