ECONOMIE Advies kost Ahold ruim 100 miljoen Wi Poetin neemt Russische oligarchen in de houdgreep AFM verwijt aanbieders aandelenlease onzorgvuldigheid Bank of America koopt grootste regiobank in VS lOKOC Megafusie fabrikanten sigaretten in Amerika IJslaagje beschermt tegen de vorst Schone groei stagneert nu al driejaar UNIEKE ANTI-RIMPEL GEL I (Collagènel Tien miljoen voor veilig werken met giftige stoffen oplosmiddel uit nsumentenverf emburc - Na de schilders, eten ook consumenten verf ider oplosmiddel gebruiken ze hun meubels en muren ven. Vanaf 2007 worden de men hiervoor aangescherpt, ïebben de Europese be- dslieden voor milieu giste- in Luxemburg besloten, f zonder vluchtige organi- e stoffen is beter voor het ieu en de gezondheid. De zonder oplosmiddel is al ele jaren verplicht voor pro- ionele schilders. Die klaag- aanvankelijk dat de verf goed bleef zitten, maar r verbeteringen is die klacht loipen. nder subsidie: N schrapt banen schendam - Toerisme Re- tie Nederland (TRN) apt bijna 30 procent van de ïidsplaatsen op het hoofd- :oor in Leidschendam. Dat 47 voltijdbanen De koepel- inisatie zegt daartoe ge- ngen te zijn door een lagere rage van het ministerie van ïomische zaken. Het minis- bouwt in stappen tot 2008 jaarlijkse bijdrage van 22 Den euro met in totaal 6,6 Den euro af. TRN is een pu- c-privaat samenwerkings- and dat het toerisme in ons moet bevorderen. De iting ontvangt tweederde zijn omzet van de overheid enderde van de toeristen iche. iina stopt 200 ijoen in Galileo - China investeert 200 euro in Galileo, het Eu- jse satellietnavigatiesys- h. De Europese ambassa- r in China, Ebermann, QQ(kte het bedrag gisteren in °°^ig bekend. Vorige maand iigden de EU en China aan Peking zou meedoen aan leo, dat een tegenhanger t worden van het Ameri- ise plaatsbepalingssysteem Galileo kost meer dan 3 nrd euro en moet in 2008 rzijn. Het is het grootste menlijke project dat de Eu- 7se Unie ooit heeft opgezet, ig satellieten worden in een 1 om de aarde gebracht, (mee kunnen mensen tot e meter nauwkeurig bepa- vaar ze zich bevinden. chte bewaking drijfscomputers mchem - Kleine en middel- bedrijven beveiligen hun puters slecht. Zo doet meer de helft van de bedrijven internet en e-mail niets )eveiliging. Dat blijkt uit mderzoek van Crypsys Da- curity. De distributeur van iligingsoftware kwam gis- i met het rapport naar bui- M^e computers worden ook bewaakt. In 70 procent onderzochte bedrijven reken alarmsystemen. Uit Wnderzoek onder tweehon- bedrijven met meer dan :omputers komt naar ver- aar voren dat 23 procent Ie bedrijven doelbewust lik maakt van illegale soft- Bfirus verwerpt ^.wijt wanbeleid josch - Supermarktketen is gaat in cassatie tegen itspraak van de Onderne- skamer dat het bedrijf eleid heeft gevoerd. Ook mmissarissen tekenen st aan. De Ondememings- r oordeelde deze maand j niet tijdig hebben inge- n toen de ombouw van s tot Konmar faliekant kte. Inmiddels worden de te Konmars supers weer of Super de Boer proef met ermen in trein ht (ANP) - In de trein al 1 of je moet rennen voor je liting kan binnenkort op aject Den Haag-Nijmegen. aatsen op die lijn binnen- dj wijze van proef beeld- men in de trein waarop af deze op tijd rijdt of niet. november breidt de NS mst uit met actuele over- iformatie. Ook het laatste fs- en weerbericht flitsen iet scherm. Verder maken or zichzelf reclame. (te CNV-bond int akkoord it - De kaderleden van de en Bouwbond CNV heb- laandag als eerste CNV- ingestemd met het na- kkoord dat eerder deze d door de sociale partners kabinet is afgesproken. 1 zijn onder meer de lo- 12004 bevroren. De uit- ërkt voorzitter Terpstra achterban zal instem- tet het sociaal akkoord. ;igt af te treden als het rd wordt verworpen. Op 17 november maakt het je finale uitslag bekend. DINSDAG 28 OKTOBER 2003 den haag/gpd-anp - Gedupeer de deelnemers aan aandelen- leaseconstructies voelen zich gesterkt door het rapport van de Autoriteit Financiële Mark ten (AFM) dat gisteren naar de Tweede Kamer is gestuurd. De toezichthouder concludeert daarin dat aanbieders van aan- delenleaseproducten hun klan ten in sommige gevallen heb ben misleid in hun reclames. De AFM vindt verder dat de fi nanciële instellingen niet of slecht hebben ingeschat of be leggers de financiële risico's konden dragen. Aegon en Dexia waren onder anderen aanbieders van aande- lenleasecontracten. Op het hoogtepunt van de markt had den 700.000 mensen voor 6,5 miljard euro aan beleggingen met geleend geld. De AFM schrijft in het rapport dat het voornamelijk om onervaren particulieren ging. Door de da lende aandelenkoersen van de laatste jaren zijn veel van deze beleggers met een schuld blij ven zitten. Diverse clubs die de belangen van leasebeleggers behartigen, hebben enthousiast op het AFM-rapport gereageerd. De stichtingen Leaseverlies, Eega lease, Payback en Leaseleed, de Consumentenbond en de Ver eniging van Effectenbezitters zien de uitspraken van de AFM als steun in de rug bij de rechts zaken die zij hebben aange spannen. Tegen onder meer Dexia zijn tientallen gerechte lijk procedures aangespannen. De gedupeerde beleggers heb ben een schadevergoeding ge- eist van 3 tot 4,5 miljard euro. Minister Zalm riep onlangs een commissie in het leven om te bemiddelen in het conflict tus sen beleggers en banken. Oud ombudsman Oosting is daar van de voorzitter. In een eerste reactie laat de commissie weten dat in het rapport een duidelij ke uitspraak over de zorgplicht van de aanbieders is gedaan. Zowel Aegon als Dexia zegt niet verrast te zijn. „Er staat niets nieuws in", aldus een woord voerder van Dexia. Volgens hem bestaat het gevaar dat ge dupeerde beleggers zich door dit rapport gesterkt voelen in hun zaak. De AFM heeft wel la ten weten dat deze conclusie niet betekent dat individuele geschillen in het gelijk worden gesteld. Dat is hopelijk duide lijk." Een woordvoerder van Aegon vindt dat de AFM een heel ge nuanceerd beeld schetst van de aandelenleasemarkt in de jaren negentig. Toen leken voor be leggers de bomen tot de hemel te reiken. Aegon zegt zijn dien sten te hebben aangepast aan het voortschrijdend inzicht en zegt nooit een aanwijzing van de toezichthouder te hebben gehad. Of het rapport gevolgen heeft voor de aanbieders is nog on duidelijk. De AFM kan diverse straffen opleggen, oplopend van een waarschuwing tot een boete. In het uiterste geval kan de AFM de vergunning van een instelling intrekken. Omdat de waakhond een geheimhou dingsplicht heeft, maakt de AFM geen namen of straffen bekend. De Socialistische Partij is van mening dat de commis- sie-Oosting deze namen wél moet krijgen. SP-Kamerlid Kant vindt dat de commissie dan be ter haar werk kan doen. Zij gaat minister Zalm hierover vragen stellen. den haag/gpd-anp - De winst van Ahold staat dit jaar zwaar onder druk door de kosten die het supermarktconcern maakt voor het inhuren van externe ad viseurs. Deze zijn gevraagd om het bedrijf door de crisis heen te helpen, waarin Ahold begin 2003 terecht kwam na boekhoudfrau de. Ahold meldde vanmorgen dat het dit jaar meer dan 100 miljoen euro kwijt is aan advi seurs van buitenaf. Ook de sterk toegenomen con currentie op de verschillende markten waar Ahold actief is, tast de winst aan. Met name US Foodservice, dc Amerikaanse dochter die actief is in catering en bedrijfsrestaurants, heeft last van druk op de winstmar ges. Ahold maakte bekend dat de omzet van het concern in het derde kwartaal, lopend tot 5 ok tober 2003, flink is gedaald. De daling van ruim 7 procent ten opzichte van hetzelfde kwartaal vorig jaar, werd voornamelijk veroorzaakt door valuta-invloe den: een flink deel van de Ahold-omzet wordt in dollars behaald. De daling van de Ame rikaanse munt ten opzichte van de euro, waarin Ahold rappor teert, drukt de omzet. Als de valuta-invloeden buiten beschouwing worden gelaten, boekte Ahold in het derde kwartaal een omzetstijging van 2,7 procent. Over omzetcijfers winston-salem/anp - De Ame rikaanse sigarettenfabrikant R.J. Reynolds gaat zijn Amerikaanse activiteiten samenvoegen met die van Brown Williamson. Reynolds is wereldwijd bekend met sigarettenmerken als Ca mel, Winston en Salem. Brown Williamson is eigenaar van het concern British American Tobacco (BAT) en de merken Pall Mall en Lucky Strike. De overeenkomst wordt ge schat op 6,2 miljard dollar. Rey nolds is de nummer twee op de Amerikaanse markt, Brown Williamson de nummer drie. Samen zijn zij een geduchte ri vaal van Philip Morris met een geschat marktaandeel van ruim 30 procent. Analisten in de Ver enigde Staten wezen er direct na de bekendmaking op dat een dergelijke schaalgrootte op bezwaar zal stuiten bij de kar telautoriteiten. Het nieuwe bedrijf haalt een jaaromzet van 10 miljard dollar. De aandeelhouders van Rey nolds krijgen 58 procent van de nieuwe onderneming, die Rey nolds American gaat heten. BAT houdt de overige 42 pro cent en heeft toegezegd de ko mende tien jaar dat aandeel niet te vergroten. Reynolds kondigde in septem ber nog aan 2600 van de 6500 banen te gaan schrappen als onderdeel van een reorganisa tie. Beide bedrijven zitten klem tussen de dominante positie van Philip Morris met het merk Marlboro en de prijsstunters. De fusie past in de concentra- tiegolf die in de sigarettenindu strie gaande is. Vorig jaar was ook al een reeks overnames in de branche te zien. De grootste was de aankoop van de Duitse sigarettenfabrikant Reemtsma door het Britse concern Imperi al Tobacco, dat in Nederland eigenaar is van de shagmerken Drum en Van Nelle. bij de Nederlandse dochters, zoals Albert Heijn en C-1000 waarin Ahold een meerder heidsbelang heeft, worden niet apart bekend gemaakt. Wel laat Ahold weten dat de lagere om zet bij Albert Heijn werd ge compenseerd door omzetgroei bij Schuitema (de exploitant van de C-1000 formule), Cen- traal-Europa en Spanje. Het aandeel Ahold reageerde posi tief op de jongste omzetcijfers. Albert Heijn bereikte gisteren met de vakbonden een akkoord over het sociaal plan voor de 440 medewerkers die moeten vertrekken. Voor de ontslagron de heeft het concern uit Zaan dam 25 miljoen euro gereser veerd. „Het plan ziet er zo goed uit, dat ik denk dat iedereen aan een andere baan geholpen wordt", aldus FNV-bestuurder Broeken. Mensen die al dan niet vrijwillig vertrekken krijgen 6 tot 13 maandsalarissen mee. Op het hoofdkantoor in Zaan dam verdwijnen 250 banen en bij de distributietak 190. Een derde verlaat de onderneming via natuurlijk verloop. De ka derleden van FNV Bondgeno ten zeiden eerder dat AH nog steeds winstgevend is. Zij zagen geen reden om het personeel via gedwongen ontslag er uit te sturen. Bovendien konden zij de hoge beloning van de nieu we Ahold-topman Moberg niet rijmen met gedwongen vertrek van personeel. ermelo - Een hortensiakweker in Ermelo werd gisteren verrast door plotseling optredende nachtvorst. Om te voorkomen dat zijn plan ten, die nog niet allemaal naar kassen waren verplaatst, dood vroren moest hij ze met een sproei-installatie van een ijslaagje voorzien. Eenzelfde beschermingsmaatregel wordt ook wel toegepast door fruitkwekers om te voorkomen dat de bloesem in de voorjaar be vriest en de bomen hun vruchten-in-de-knop dreigen te verliezen. Foto: ANP/Ruben Schipper voorburg/anp - Nederland heeft de jaren van relatief scho ne economische groei achter zich gelaten. Sinds 2000 stag neert de economie, terwijl de uitstoot van broeikasgassen licht blijft stijgen. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. In de periode 1994-1999 is de uitstoot van deze milieu-on vriendelijke stoffen afgezet te gen de economische groei, sterk afgenomen. Er werd zelfs gesproken van een ontkoppe ling tussen de groeicijfers en de emissie van broeikasgassen. Deze schone groei is drie jaar terug gesneuveld. Volgens het CBS komt dat doordat de groeispurt van de economie in de jaren negentig werd aangedreven door de dienstverlening. Deze sector stoot nauwelijks broeikasgassen uit. Het is juist de dienstverle ning die harde klappen heeft geïncasseerd tijdens de terug gang van de economie, terwijl de meer vervuilende industrie - en redelijk op stoom zijn geble ven. De industrie en delfstoffenwin ning zijn verantwoordelijk voor bijna eenderde van de gassen, waaronder kooldioxide. Huis houdens nemen een kwart voor hun rekening. In de periode 1990-2002 is de uitstoot van broeikasgassen met 5 procent gestegen. De economie groeide in diezelfde periode met 35 procent, aldus het CBS. De uitstoot van gassen die ver antwoordelijke worden gehou den voor het broeikaseffect, steeg in de tijdsspanne het snelst bij de afvalverbranders. Zij hielpen de gehele milieu dienstverlening aan een toena me met 73 procent. In de land bouw daalde de emissie met 7 procent. Het CBS heeft gekeken naar de uitstoot door Neder landse ingezetenen. Dat bete kent dat de uitlaatgassen van Nederlandse vrachtwagens in het buitenland worden meege rekend. new york/anp-rtr - Bank of America heeft gisteren bekend gemaakt FleetBoston Financial over te nemen voor 47 miljard dollar. Bank of America wordt de op een na grootste bank van de VS, na Citigroup en groter dan J.P. Morgan Chase. De overname is een van de grootste van de afgelopen jaren in de VS. Vorig jaar juli was met de koop van Pharmacia door Pfizer 64 miljard dollar ge moeid. Volgens analisten is de overname een gevolg van de aantrekkende economie. Bank of America betaalt 45 dol lar per aandeel FleetBoston Fi nancial. Uitgaande van Fleet- Bostons slotkoers van vrijdag van 31,80 dollar is in de koop een ovemamepremie van ruim 40 procent besloten. FleetBos ton Financial bezet nu de ze vende plaats op de banken- ranglijst in de VS met een beurswaarde van 33 miljard dollar. Bank of America noteert 121 miljard dollar. De raad van bestuur van de nieuwe onderneming zal twaalf leden van Bank of America en zeven van FleetBoston tellen. De fusie moet volgens de bank concerns in de eerste helft van 2004 volledig zijn afgerond. Bank of America's Kenneth Le wis blijft bestuursvoorzitter. Bank of America boekte een winstgroei in het derde kwar taal ten opzichte van die van vorig jaar van ruim 30 procent. Vooral aan hypotheken en con sumentenkredieten werd fors verdiend. FleetBoston, Ameri ka's grootste regionale bank, kende de afgelopen jaren pro blemen. Vooral op bezittingen in Argentinië en Azië en op le ningen aan bedrijven die failliet gingen, werd verloren. In janu ari maakte het bedrijf bekend bijna 2000 van de 47.700 men sen te ontslaan. Bank of Ameri ca telt 133.000 werknemers. (advertentie) Collageen is een huidondersteunend bestanddeel dat in veel gezichtscrèmes in meer of mindere mate wordt verwerkt. Wie graag het maximum aan resultaat wil, kan PRO-Collagène - eens proberen. Dit 100% natuurlijke product f bevat maar liefst 80% actief collageen, afkomstig x van zalm. 1 Cofcgèfïï--«« M 1 TranukrmiJ MarinJ 1 K 1 Wtihr F 1 EEN PAAR TROEVEN: collageen vertraagt de huidveroudering maakt poriën weer glad doet vlekken en littekens vervagen heeft een gunstige invloed op acne Een weekje PRO-Collagène proberen geeft inderdaad veelbelovende resultaten. Prijs: 44,90 voor een flacon van 30ml. Voot meeT informatie en verkoopadressen kijk op www.pTO-collagene.com Importeur: RTE telefoon 0318-542886 (tussen 9 en 12 uur) de Arbeidsinspectie op be zoek." Er werden gisteren drie bedrijven onderscheiden voor veiligheidsprojecten. De eerste prijs (10.000 euro) ging naar Brakel Interieur uit Hilversum, dat speciale staalplaten ge bruikt bij scheidingswanden waardoor werknemers minder blootgesteld worden aan oplos middelen. Glasatelier Oud Rijs wijk uit Zoetermeer, werd twee de en de publieksprijs ging naar de Vakraad voor het kappersbe- drijf voor een gezondheidscam pagne in de branche. rotter dam/anp - Staatssecreta ris Rutte (sociale zaken) heeft gisteren 10 miljoen euro schik baar gesteld voor kleine en middelgrote bedrijven om veili ger te werken met gevaarlijke stoffen. Met de subsidie kun nen brancheorganisaties bij voorbeeld zoeken naar alterna tieven voor deze stoffen. Rutte maakte de subsidie be kend aan het begin van de Eu ropese week voor veiligheid en gezondheid op het werk. In die week geven de vijftien EU-lid- staten werknemers en werkge vers voorlichting over veiliger werken. Volgens het ministerie komt een op de vier Europese werknemers op het werk in aanraking met gevaarlijke stof fen. Jaarlijks krijgen ongeveer 17.000 mensen in Nederland een be roepsziekte door deze stoffen. In 13.000 gevallen gaat het daarbij om een vorm van ec zeem. Voorbeelden van beroe pen waar veel met gevaarlijke stoffen, zoals chemische en biologische, wordt gewerkt zijn kappers, de chemische indu strie en de schoonmaakbran che. In 2000 en 2001 onderzocht de Arbeidsinspectie 750 bedrijven actief in de chemie en kunst stof. Van deze bedrijven schonk driekwart te weinig aandacht aan de gevaren van het werk, zoals aan omgang met gevaar lijke stoffen. Bij een herhaling van de controle een jaar laten presteerde nog steeds een kwart van de ondernemingen onder de maat. Rutte gaf gisteren in Rotterdam aan dat de 'smeerpoetsen' on der het bedrijfsleven hun borst nat kunnen maken. „Een bran che die niet wil meedoen, krijgt door onze correspondent Frank Hendrickx moskou - Op de sympathie van de Russische bevolking hoeft Mi- chail Chodorkovski niet te reke nen. Dat hij vast zit in één van de beruchtste gevangenissen stoort bijna niemand. Ongelijk kun je ze niet geven. Chod orkovski is één van die mannen die na de val van de Sovjet-Unie enorme rijkdom vergaarde, ter wijl de rest van de bevolking in diepe armoede werd gestort. De ex-voorman van de communisti sche jeugdbeweging Komsomol wist tijdens de privatisering van Russische staatsbedrijven zijn goede contacten met het Krem lin meedogenloos uit te buiten. Corrupte ambtenaren waakten erover dat niet de hoogste bie der de mooiste bedrijven in handen kreeg, maar de bieder met de meeste steekpenningen. Zo kocht Chodorkovski samen met enkele compagnons het oliebedrijf Yukos voor 168 mil joen dollar. De werkelijke waar de bleek later zo'n 30 miljard dollar te zijn. In één dag werd Chodorkovski multimiljardair. Hij was niet de enige. De Russi sche economie is kleiner dan die van Portugal, maar er zijn wel 17 miljardairs - alleen de VS heeft er meer. En de oligarchen hebben een enorme economi sche macht: samen beheersen ze zo'n 70 procent van de Rus sische economie. Maar president Poetin heeft de oligarchen in een houdgreep genomen. Eerst kwam de me- diatycoon Vladimir Goesinski aan de beurt. De eigenaar van het populairste tv-station van het land, NTV, werd onder meer beschuldigd van diefstal, fraude en georganiseerde mis daad. In de cel besloot Goes inski afstand te doen van zijn media-imperium. Hij kwam vrij en vertrok naar het buitenland. De volgende die 'om puur juri dische redenen' de benen moest nemen was Boris Bere- zovski, de meest gehate van al lemaal. De Raspoetin van het Jeltsinregime wist zijn arrestatie te voorkomen door op tijd naar Engeland te vluchten. Daar leeft hij nu als politiek vluchte ling. De Russische aanklagër probeerde nog tevergeefs hem uitgeleverd te krijgen, maar dat deed verder niet ter zake. Poe tin was weer een machtige te genstander armer. De belangrijkste scalp van Poe De Russische oliemagnaat Michail Chodorkovski. Foto: AFP/Maxim Marmur tin was Rem Vjachirev, de hoogste baas van Gazprom, het semi-staatsbedrijf dat de groot ste gasreserves ter wereld be heerst. Vjachirev had Gazprom omgetoverd tot een eigen ko ninkrijkje. Miljarden liet hij ver dwijnen in zijn eigen zakken en dat van zijn familieleden. Hij leek onaantastbaar, maar onder enorme druk van Poetin moest hij uiteindelijk plaats maken voor een vertrouweling van de president. Een cruciale over winning. Sindsdien dient Gaz prom als oorlogskas voor het Kremlin. De arrestatie van Chodorkovski past in het patroon. Opnieuw houdt Poetin zich op de vlakte. „Iedereen is gelijk voor de wet", zei hij gisteren. Maar waarom moet Chodorkovski plotseling boeten voor vergrijpen die ja ren geleden zijn begaan? Enkele waarnemers geloven dat Chod orkovski de prijs betaalt voor zijn politieke activiteiten, maai de liberale partijen die de olie baron steunde, vormen geen enkele bedreiging voor het Kremlin. De aanval op Chod orkovski maakt volgens andere analisten deel uit van een nauwkeurig geplande campag ne tegen de roversbaronnen van de jaren negentig. Poetin zou een persoonlijke hekel heb ben aan de lijkenpikkers van de Sovjet-Unie. Dat lijken de oligarchen zelf ook te geloven. Eén van de ze ventien Russische miljardairs, Leonid Nevzlin, vertrok vorige maand al vrijwillig naar Israël. En de eigenaar van de Engelse voetbalclub Chelsea, Roman Abramovitsj, lijkt zich ook klaar te maken voor een verhuizing naar Londen. Hij verkoopt mo menteel in een ijltempo al zijn bezittingen in Rusland. President Poetin houdt geen te genstanders over. Het parle ment stemt standaard voor al zijn voorstellen, de onafhanke lijke media zijn aan banden ge legd, de ooit zo invloedrijke provinciale gouverneurs lever den hun belangrijkste bevoegd heden in en de machtigste za kenmannen pakken hun koffers of zitten in de gevangenis. Poe tin en zijn entourage van voor malige KGB'ers hebben niets meer te vrezen. Schok zakenwereld De arrestatie van oliemag naat Chodorkovski is op de financiële markten in geslagen als een bom. De effectenbeurs van Moskou verloor ruim 10 procent. De handel moest tijdelijk worden stopgezet toen aandelen massaal werden gedumpt, de belangrijkste graadmeter k$pde zijn grootste daling in bijna drie jaar. De beurswaarde van Chodorkovski's olie maatschappij Yukos kromp 15 procent. Ook de koers van de Russische munteenheid, de roebel, ging omlaag. Beleggers en ondernemers vrezen voor het investeringsklimaat in Rusland. President Poetin riep op tot kalmte. Volgens hem is er geen enkele grond aan te nemen dat privatiseringen uit de ja ren negentig worden te ruggedraaid. Fusiebespre kingen tussen Yukos en ChevronTexaco en Exxon Mobil zijn volgens de Fi nancial Times opgeschort.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7