'Files waren pure pech' BINNENLAND 2 Banken strijden om geld van filantropen fieuwe Nederlandse legereenheid doet eindexamen in Polen Allochtoon moet cursus inburgering zelf betalen dinsoac 28 OKTOBER 2003 den haag/gpd - Allochtonen die al jaren in Nederland wo nen en nog een inburgerings- cursus moeten volgen, moeten de kosten van ongeveer 6000 euro in eerste instantie zelf be talen. ,Als je iets belangrijk ge noeg vindt, ben je bereid ervoor te betalen. Als je rijles wilt, be taal je die ook zelf', aldus mi nister Verdonk (vreemdelingen zaken) gisteren in een overleg met de Tweede Kamer. Het kabinet gaat strenge eisen stellen aan buitenlanders die naar Nederland komen en aan allochtonen die hier al jaren wonen. Zij moeten het Neder lands beheersen. Dat nieuwko mers zo'n cursus zelf moeten bekostigen, vindt de Kamer pri ma. Maar de Marokkaanse vrouw die hier al 30 jaar woont en geen Nederlands spreekt, moet dat ook van Verdonk. Op aandringen van de Kamer toon de de minister zich bereid te studeren op een tegemoetko ming voor deze groep, mogelijk in de vorm van een lening. den haag/gpd - Pure pech. Een andere oorzaak is er volgens des kundigen niet voor het grote fi leleed dat Nederland gisteren trof. Want aan het weer lag het niet, net zomin als aan de win tertijd. Met ongelukken op de A2, A7, A16, A17, A20 en A28 was het gisteren goed raak op de we gen. In de ochtendspits stond er ruim 300 kilometer file. „Bij zware regen, mist of sneeuw weet je dat het wachten is op de eerste klap", stelt ver- keersmedewerker René Passet van de ANWB. „Maar nu was het weer schitterend en van laaghangende zon was ook geen sprake. En juist door de invoering van de wintertijd ver wacht je dat mensen extra uit geslapen achter het stuur zit ten." Ook John Bennink van de KLPD houdt het op een pechdag. „Ei genlijk is dit onbegrijpelijk. Maandag is op de weg niet de drukste dag en er was ook geen sprake van de eerste werkdag na een lange vakantie. Dan heb je het over pech." Al hebben mensen volgens hem daar soms wel zelf enige in vloed op. „Op de A2 ging het fout omdat mensen hun nek ongeveer verdraaiden om toch vooral het ongeluk aan de an dere kant van de weg te zien. Wat dat betreft, leren veel be stuurders het nooit." Hoogleraar Henk-Jan van Zuy- len wijt de pechdag ook aan de overvolle Nederlandse wegen. „Het verkeer is inmiddels heel kwetsbaar. Er hoeft maar iets te gebeuren en alles loopt vast. Een beetje pech is dus voldoen de." Van Zuylen doet onderzoek naar de oorzaken van files in Nederland in de hoop ook mo gelijke oplossingen te vinden. „Zo zou er misschien een soort verkeersrampenplan binnen gemeenten kunnen komen, met omleidingen via provincia le en regionale wegen. Die wor den nu veel te weinig gebruikt om bij file mensen om te lei den. Als er bij rivieren wel buf fers worden aangelegd om in geval van nood water op te van gen waarom zou dat dan in het verkeer niet kunnen," vraagt hij zich af. Frouke Houtman haag - Vierduizend Nederlandse militairen leze week in Polen gestationeerd voor leger- ling 'Gainful Sword'. Als ze de zware test fctaan heeft Nederland een nieuwe legereen- adie wereldwijd in internationaal verband orden ingezet. *Ja, oktober 2003. De tiran Lopena heeft op ^rtige wijze het land ingenomen. De VN-Vei- 2(dsraad heeft een klemmend beroep op Ne- 11 nd gedaan om de onderdrukte inwoners te e jden. De Nederlandse troepen moeten er on- weersomstandigheden in zien te slagen it buurland Pommeria de agressor te verdrij- rrr t1 Wie denkt dat hij midden in een spannend boek is terechtgekomen, zit er goed naast. Dit scenario vormt de leidraad voor de grootscheepse leger- oefening 'operatie Gainful Sword', die deze week in Polen wordt gehouden. Belangrijkste doel: het operationeel maken van een nieuwe Nederland se legereenheid: de Air Manoeuvre Brigade. De specialiteit van de brigade is vanaf bases in Nederland supersnel uitrulcken naar brandhaar den waar ook ter wereld. Bosnië, Afghanistan of Ifak: binnen twintig dagen weten vierduizend speciaal daarvoor getrainde militairen elk conti nent te bereiken, berggebied en de Noord- en Zuidpool daargelaten. De brigade is een samenwerking tussen land macht en luchtmacht. De Luchtmobiele Brigade opereert vanaf de grond met lichte terreinwa gens, mortieren en anti-tankwapens. Om zich snel te kunnen verplaatsen vechten de troepen met lichte wapens. De Tactische Helikoptergroep van de Luchtmacht geeft luchtsteun en zorgt dat grondtroepen en materieel snel op de plaats van bestemming komen. De helikoptervloot bestaat uit transportheli's van het type Chinook en Cou gar en uit Apaches, de geavanceerde gevechtshe li's van de Luchtmacht. De brigade in zijn geheel kan worden uitgezon den onder de Navo-vlag, maar ook voor de Ver enigde Naties of de Europese Unie. De Air Ma noeuvre Brigade kan op humanitaire missie wor den gestuurd, maar schrikt ook niet terug voor militair ingrijpen op de grond. Nederland komt met de brigade internationale afspraken na die tijdens een Navo-top in Praag zijn gemaakt. Deze week doet de voltallige brigade 'eindexa men'. Tijdens de oefening wordt de brigade zo genaamd door de VN-Veiligheidsraad op pad ge stuurd om een land terug te veroveren. Een club van 170 deskundigen van verschillende nationa liteiten velt het finale oordeel over de Air Ma noeuvre Brigade. Doorstaat ze de test, dan is de eenheid operationeel. Aan operatie 'Gainful Sword' (winstgevend zwaard) doen buiten de 4.000 Nederlanders mili tairen uit Denemarken, Frankrijk, Duitsland, Griekenland, Italië, Noorwegen, Polen, Spanje, Turkije, Groot-Brittannië en de Verenigde Staten mee. (advertentie) HP printers. Het gaat om uw reputatie, niet de onze. De beste printer voor uw bedrijf is de printer waaraan u nooit hoeft te denken. Die u een goed imago geeft zonder er veel voor terug te vragen. Kortom, een HP printer. Met wereldwijd al meer dan 260 miljoen HP printers blijft HP bouwen aan zijn reputatie op het gebied van kwaliteit, betrouwbaarheid en netwerkgemak. En als u erop kunt rekenen dat dingen werken, is het veel gemakkelijker om u te concentreren - bijvoorbeeld op uw werk. Kies voor meer. Kies voor HP printers. HP color LaserJet 1500 serie Vanaf 619,- excl. BTW Ga naar uw HP Business Partner of kijk op www.hp.nl/color. Wilko Voordouw Iihaag - De tweede Gouden f staat op het punt te begin- b, Honderden, zo niet duizen- ■vermogende Nederlanders Ie babyboomgeneratie gaan van hun geld uitgeven Ingoede doelen. Banken, fisca- en fondsenwervers zien tiieuwe markt. :iti usje snel vermogen hebt ver sed, ga je eerst flink uitgeven, 3de klassieken lezen en uit- e lelijk maatschappelijk spen- 'djn." Dat zegt professor Theo *jyt, hoogleraar filantropie i(de Vrije Universiteit van Volgens Schuyt j*n de komende jaren mil- jn euro's aan goede doelen gegeven door vermo- burgers. Hij noemt het Gouden Eeuw', fcededoelenbranche is met "ooruitzicht zo interessant ■jferden, dat de Banque Arte- ^et de belastingadviseurs lktmst Young rijke, poten- _weldoeners gaan begelei- de glibberige paden van ledoelenland. Ze zijn niet Banken als Mees ion, ING, Theodoor Gillis- tn Van Lanschot zijn ook al I in deze lucratieve sector, Koningin Wïlhelminastichting hebben een zelfstandige afde ling fondsenwerving. Natuur monumenten kreeg vorig jaar 12,6 miljoen euro uit schenkin gen van particulieren. Holtrop van MeesPierson zegt net als professor Schuyt, dat de markt van de legaten toeneemt. „Op een bepaald moment wil len mensen niet meer alleen consumeren, voelen ze de be hoefte om iets extra's met hun geld te doen. Het is een service die we aan onze klanten verle nen." De banken en fiscalisten, Arte- sia en Ernst Young voorop, willen ook actie ondernemen richting regering. Op geld dat nu beschikbaar wordt gesteld aan een goed doel wordt belas ting geheven. Dat kan 11 pro cent successiebelasting zijn, maar de aanslag kan ook -maxi maal- zestig procent bedragen. „Het vreemde is, dat over dat geld al belasting is betaald door de schenker. Wij willen dat de overheid een nultarief gaat hanteren. Want wanneer je als overheid wilt dat de burgers goede doelen financieren, moet je ze daartoe ook stimuleren. De regering is helemaal niet te gen zo'n nultarief, maar op dit moment is dat moeilijk, gezien de financiële perikelen." 'Eerst flink uitgeven, dan klassieken lezen en dan spenderen aan goede doelen' bestrijden van een weinig voor komende ziekte. In dat geval helpen we bij het oprichten van een stichting of het opzetten van een ander soort organisa tie." In Nederland zijn naar schat ting zo'n veertien- tot vijftien duizend charitatieve instellin gen. En daar komen er nog re gelmatig bij. Penningmeester Paul Rensing van de Brantsenstichting wil niet over geld praten. „We be heren een zeker bedrag, ooit een legaat van de twee naamge vers. Van de rente gaat een kwart naar de zending van de hervormde kerk." De rest gaat naar allerlei goede doelen in het Gelderse Angerlo en omge ving. „Soms doneren we aan het kankerfonds, dan weer het Rode Kruis. Tweemaal kwam het voor dat we een aanvraag honoreerden van een student die zijn studie niet kon betalen. Laatst hebben we enkele al lochtone leerlingen geholpen." Het bestuur van zulke stichtin gen komt enkele malen per jaar bijeen, maakt een overzicht van de aanvragen en honoreert de ze of wijst ze af. Het beheer is redelijk simpel, want het werk kapitaal varieert niet. Andere clubs, zoals Natuurmonumen ten, Wereld Natuur Fonds en Een van de Nederlandse rijken die hun geld aan goede doelen geven: Paul Fentener van Vlissingen stak 25 miljoen dollar in een wildpark in Zuid-Afrika. Foto: GPD/Eelco van der Linden waar vertrouwelijkheid zo be langrijk is. Teetse Holtrop van MeesPier son werkt al jaren samen met vermogende Nederlanders, die een deel van hun geld steken in het goede doel. „Meestal gaat het om simpele transacties, wanneer mensen geld willen doneren aan de Hartstichting, de Nierstichting of het Rode Kruis. Maar soms zijn er men sen die invloed willen houden op de besteding van hun geld, of er een duidelijk doel mee hebben. Zoals bijvoorbeeld het bekostigen van een nieuwe vleugel van een museum, of het

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5