Ontgroening loopt uit op mishandeling BINNENLAND1 Ontvoerder Terwindt riskeerde dubbele boeking chalet OM gaat uit van voorbedachten rade bij schutter in Kerkrade mmimmmim iumssmwm "«CS Bezoek Godett levert alleen windeieren op Burgemeesters willen hulp aanpak Antillianen Drijvend vermogen Kelder: geen verband tussen Quote en ontvoering Ise bommelding regelt treinen - Een 21-jarige dronken iner van Breda heeft gister- d met een valse bommel- het treinverkeer rond Til- ontregeld. De trein van a naar Tilburg, met zo n mssagiers aan boord, werd een zijspoor gedirigeerd itruimd. De man reisde lie trein. Toen rond een ucteur naar zijn kaartje kon hij dat niet laten Daarop meldde de man Ij een koffer met een bom trein had verstopt. lieuw tbc larlingen ncen - In Harlingen zijn luw mensen besmet ge- Imet tuberculose (tbc). Ken mensen zijn geïnfec- l zo heeft de GGD in Fries- lanochtend bekendge- p. Het is de vierde keer in kar tijd dat er sprake is van pc-besmetting in Harlin- tf^en subsidie nenwerking - Het ministerie van °Twijs moet stoppen met ïjibsidiëren van onder- 10 samenwerking met Rus- °Pe'China en Hongarije. Met ""PP^ijkomende geld, ongeveer e nljoen euro per jaar, moet tnd aantrekkelijker wor- jemaakt voor buitenlandse Iderzoekers. Dat schrijft Iviesraad voor het Weten- =»s- en Technologiebeleid in het vandaag versche- dvies ,,Wat van ver terdam: baas «r eigen geld rdam - Rotterdam krijgt et Rijk waarschijnlijk de id naar eigen inzicht geld teden aan jeugd- en vei- dsbeleid. Minister Zalm nanciën is voorstander )'n experiment. Dat zei hij en na een werkbezoek aan rdam. Als de rest van het et instemt, krijgt de stad 6 meer eigen bevoegdhe- lurgemeester Opstelten bij Zalm voor ruimere omie. „Voor één pro- ijongere moeten we nu linstens zes instanties ggen", aldus Opstelten. il viaduct over ingestort echt - Een viaduct over ilweg Al5 bij Sliedrecht is ivond gedeeltelijk inge ven medewerker van ■aterstaat liep rugletsel het moment dat het ou- iuct boven de Stations- ït begaf, evenVoor 23.00 as de rijksweg afgesloten )and met werkzaamhe- in dat viaduct. De brok- m kwamen op de afgeslo- itionsweg terecht. Het r kan tijdens het herstel e A15 blijven rijden. somi bekent in h; n; dinsdag 28 oktober 2003 crachtingen j P icHiELSGESTEL - Een man t-Michielsgestel heeft be- ?^jat hij drie meisjes heeft 0 Tht en gepoogd heeft een leisje te verkrachten, eft een politiewoordvoer- Sjf teren gemeld. De slacht- '-varen tussen de 11 en 15 De politie arresteerde arige man begin oktober P "rdenking van de verkrach- vvool een 14"jariS meisje in P een poging daartoe van -jarig meisje in de ge- P.2 Zeeland. De politie s,10,Vm op het spoor dank- ,'o-opnamen bij een tank- in de buurt van Velp. r de IfCIl VMBO fWreden ag - De helft van de lera- let vmbo vindt het on- isysteem dat het oude mavo vervangt geen ver- g. De lessen zijn te k voor de leerlingen, de 1 zijn te groot en ze heb- voldoende tijd voor be- ig van de kinderen. Dat it een enquête van de SP, len onder 374 vmbo-le- iet vmbo is in 1999 in- i en 600.000 kinderen in and volgen dit onder- Jer allochtone srmoeders Het aantal tiener dat tussen hun vijftien- vintigste jaar een kind voor het eerst sinds ja- 1 aald. In 2002 kregen eisjes jonger dan twintig >y, een jaar eerder waren tog 3569. Dat blijkt uit an het Centraal Bureau Statistiek. Het aantal tie- fders daalt opvallend ider allochtonen. den haag/gpd - Het eerste ge sprek tussen de Antilliaanse premier Mima Louisa-Godett, premier Balkenende en minis ter De Graaf (koninkrijksrela ties) heeft geen concrete afspra ken opgeleverd. Maar het was 'een vruchtbaar gesprek', zei de Antilliaanse regeringsleider. Voor minister De Graaf was het gesprek de laatste voorberei ding op zijn bezoek aan de An tillen en Aruba dat vandaag be gint. Dan zal hij spijkers met koppen willen slaan. „Handte keningen zet je toch wat mak kelijker als je al tegenover el kaar gezeten hebt," zei de mi nister gisteren. De Graaf heeft een volle agenda met daarop bijvoorbeeld de problemen rond de belabberde financiële toestand op de Antillen, de ar moedebestrijding en de be stuurlijke verhoudingen tussen Nederland en de Antillen. De Graaf verwacht dat zijn be zoek aan de Antillen, dat een week duurt, minder soepel zal verlopen dan het gesprek met Louisa-Godett gisteren. „Er zul len ongetwijfeld irritaties blij ven. Er wordt veel te veel in de pers over elkaar gepraat, ook van Antilliaanse kant." Het intrekken van landings rechten voor de drugsvluchten, waaronder die van de Antillen, kwam niet aan de orde. Minis ter Donner (justitie) stelde dat vorige week voor om zo meer druk op de Antilliaanse regering te zetten om de bolletjesslikkers al aan te houden op de luchtha ven van Willemstad voordat ze naar Amsterdam komen. Louisa-Godett reageerde afge lopen vrijdag met het dreige ment de landingsrechten van KLM op de Antillen dan ook in te trekken. Maar Donner noem de dit dreigement gisteren overbodig, omdat de minister nooit namen van maatschap pijen heeft genoemd. Volgens de Antilliaanse premier lag de schuld voor het misverstand bij de pers. Die gaf zij ook de schuld van de verhalen over slechte verhoudingen tussen Willemstad en Den Haag. Louisa-Godett vliegt vandaag terug naar de Antillen. oirschot/gpd - De ontgroening van enkele militairen op de le gerbasis Oirschot is twee weken geleden uitgelopen op pure mis handeling. Daarbij hebben drie mannelijke militairen kneuzin gen en brandwonden opgelopen. Ze werden op stoelen vastge bonden en ernstig mishandeld, zo heeft onderzoek van de Ko ninklijke Marechaussee uitgewe zen. Het militair openbaar minis terie in Arnhem gaat onderzoe ken of tien inmiddels geschorste militairen zich voor de rechter moeten verantwoorden. De gebeurtenissen vonden in de nacht van 15 op 16 oktober plaats. De marechaussee heeft hierover gisteren pas details vrijgegeven. Omdat de verdach ten, tussen de 18 en 27 jaar oud en variërend in rang van sol daat tot korporaal eerste klas, direct door defensie zijn ge schorst en naar huis gestuurd, heeft het onderzoek van de ma rechaussee langer geduurd. Pas vorige week zijn de verdachten, die verspreid over het land wo nen, verhoord. De ontgroening gebeurde bij nieuwe fuseliers van het 17e Pantserinfanteriebataljon. Bijna twee weken geleden arriveer den ze op de kazerne in Oir schot, waarbij ze werden 'ver welkomd' door de oude garde. Aanvankelijk was de ontgroe ning gericht op vijf nieuwko mers. Gaandeweg het ritueel hebben twee nieuwe militairen die in eerste instantie zelf slachtoffer waren, hun drie me de-nieuwkomers mishandeld. Deze drie zijn het ergst toegeta keld. „Waarom de nieuwko mers zich hebben aangesloten bij de daders is onbekend", zegt een woordvoerder van de marechaussee. De mishandelde militairen wer den op een stoel vastgebonden waarna hen een kussensloop over het hoofd werd getrokken. Hierna zijn de stoelen op de grond gelegd en werden de nieuwkomers overgoten met bier. Ze zijn met vuisten, vlakke handen en een bezemsteel ge stompt en geslagen op borst, buik, armen en benen. Daarna hebben de daders sigaretten peuken op armen en schouders van de vastgebonden soldaten uitgedrukt. De slachtoffers heb ben daarbij brandwonden op gelopen. Na de mishandeling is één militair overgebracht naar het ziekenhuis. Hij dacht een gebroken arm te hebben opge lopen, wat overigens niet het geval bleek te zijn. De volgende dag hebben drie slachtoffers, tussen 18 en 23 jaar oud, zich gemeld bij de compagniecommandant. Die heeft hen aangespoord aangifte van vrijheidsberoving en mis handeling te doen. Volgens woordvoerder Wim van den Burg van de vakbond Algemene Federatie Militair Personeel (AFMP), steken ont groeningspraktijken 'zo nu en dan de kbp op'. „Omdat bij de komst van een nieuwe lichting de pikorde moet worden vast gesteld, zijn rituelen lastig uit te roeien. We nemen dit hoog op. Niet alleen omdat het schade lijk is voor het leger als organi satie, maar vooral omdat de slachtoffers ernstig getraumati seerd kunnen raken. zwolle - Leden van het kunstenaarscollectief OXO uit Zwolle varen voor het Scheepvaartmuseum in Amsterdam op zelfgemaakte drijvende matrassen. Zij willen dat voorbijgangers zich bewust worden van hun drijvend vermogen en zo de regie over het waterbeheer in eigen hand nemen. Nederland wordt daardoor minder kwetsbaar, vinden zij. Foto: ANP/Evert Elzinga rotterdam/gpd - Criminele An tillianen mogen Nederland niet meer in. De burgemeesters van de achttien gemeenten waar veel Antillianen wonen, beslo ten gisteren unaniem deze wens nadrukkelijk onder de aandacht te brengen van het kabinet. Het terugsturen van Antillianen die in Nederland problemen veroorzaken, is geen wens van de achttien. De burgemeesters kwamen gis teren in Rotterdam bijeen om maatregelen te bespreken tegen overlast veroorzakende Antillia nen. Achttien maatregelen wer den op papier gezet, waarbij veelal de hulp van 'Den Haag' wordt ingeroepen. Voor mid den november wil Rotterdam, dat de grootste gemeenschap Antillianen heeft, een gesprek met verschillende ministers. Burgemeester Opstelten van Rotterdam wil namens zijn col lega's met de bewindslieden de volgende punten bespreken: Antillianen bij vertrek van de ei landen en bij aankomst in Ne derland registreren; Zorgen dat de strafdossiers ook in Neder land bekend zijn; Betere voor lichting, zodat het verkeerde beeld bij Antillianen over Ne derland wordt weggenomen. Het pleidooi van achttien ge meenten om criminele Antillia nen te weren uit Nederland, krijgt de steun van een meer derheid in de Tweede Kamer. CDA, WD en D66 willen dat minister Donner van justitie onderzoekt welke mogelijkhe- 'Iedereen kan concluderen dat deze man niet echt snugger is' door Wilma de Cort nijmegen/gpd - De ontvoerder van de 16-jarige Reinier Terwindt uit Nijmegen was geen profes sional. Hij verried zichzelf door te onderhandelen per gsm. En ook bij de huur van het chalet waarin hij de jongen opsloot, nam hij grote risico's. De 37-jarige man die heeft be kend dat hij Reinier Terwindt uit Nijmegen heeft ontvoerd, had al vanaf 3 oktober het cha let in de Belgische Ardennen gehuurd waar hij de jongen vo rige week vier dagen verborgen hield. Onder valse naam en vals adres boekte de verdachte het eenvoudige chalet in de bosrij ke omgeving van Medell, nabij Sankt Vith, bij Euro Relais in Eindhoven. Daar betaalde hij op 3 oktober, de dag dat de huur inging, contant voor twee weken: 483,59 euro. Toen de huurtermijn op 17 ok tober verstreek, vervoegde hij zich bij de bejaarde eigenaar van het chalet, die in dezelfde streek woont en van wie hij de sleutel had ontvangen. Hij zei dat hij zijn verblijf met veertien dagen verlengde en maakte hem wijs dat de huur al was be taald aan Euro Relais. „De eigenaar van het chalet heeft een fout gemaakt door vervolgens geen contact met ons op te nemen", zegt direc teur Nathalie Bouvy van Euro Relais. „We hadden hem kun nen vertellen dat er niet voor verlenging was betaald." Dat de ontvoerder daarmee het risico nam van een dubbele boeking, verbaast Bouvy niet. „Iedereen kan concluderen dat deze man Iedereen weet dat je via je gsm niet erg snugger is. Wie gaat er op te sporen bent." nu via zijn mobiele telefoon Zaterdagavond kwam een einde over losgeld onderhandelen? aan de ontvoering van Reinier Ontvoerder verdacht van gijzeling Het openbaar minister brengt vandaag de man die de 16-ja- rige Reinier Terwindt ontvoer de, voor de rechter-commis saris op verdenking van gijze ling. Op dat misdrijf staat een maximale straf van vijftien jaar cel. De officier van justitie heeft gekozen voor gijzeling en niet voor opzettelijke vrij heidsberoving, omdat de wet gever gijzeling als een zwaar der vergrijp beschouwt. Aan het onderzoek naar de ontvoering van Reinier Ter windt, die zaterdag werd be vrijd na een vijfdaagse ontvoe ring, werken momenteel nog 25 agenten. Die zijn onder meer druk doende met het natrekken van de verklaringen die de 37-jarige verdachte over de ontvoering aflegt. De 25 staan in schril contrast met de 450 mensen die tot en met dit weekeinde aan het onder zoek meewerkten. „Maar dat cijfer is dan ook inclusief de buitenlandse hulp", legt een politiewoordvoerder uit. Terwindt, zoon van een schat rijke ondernemer uit Nijmegen. De ontvoerder, die tien miljoen euro losgeld had gevraagd, werd door een arrestatieteam overmeesterd in Eijsden toen hij met zijn slachtoffer in de kofferbak van de Ardennen naar Nederland reed. Hij viel onder meer door de mand doordat hij via e-mail en zijn mobiele telefoon over het los geld had gecommuniceerd. Volgens directeur Bouvy van Euro Relais is het niet gebruike lijk dat klanten op kantoor de huurpenningen voor een va kantiehuis betalen. „De meeste boekingen doen we via de tele foon of internet. Maar met last minute reizen komt het vaker voor. Ik herinner me de man nog, juist omdat het vrij bijzon der is dat hier klanten komen. Hij zag er netjes uit en niets in zijn gedrag verraadde dat het een crimineel was. Hij gaf ons ook het nummer van zijn mo biele telefoon en zijn e-mail- adres. Ik neem aan dat die in formatie eveneens vals was." Volgens Bouvy heeft de ont voerder de suggestie gewekt dat hij met zijn gezin naar het cha let ging. Hij boekte voorvier personen. „Toen hij zich bij de eigenaar meldde, vroeg die waar de rest van de familie was. Hij antwoordde dat die later kwam. Het gebeurt wel vaker dat er met twee auto's wordt gereden, dus ook dat wekte geen bevreemding. Zo'n chalet is een ideale plek om iemand te verbergen. Omdat er steeds an dere mensen zitten, valt een vreemde in de omgeving niet op. Er waren sowieso veel Ne derlanders in de Ardennen van wege de herfstvakantie." kerkrade/anp - Het openbaar ministerie in Maastricht ver denkt de 37-jarige verdachte er van dat hij met voorbedachten rade in Kerkrade zijn ex-part ner, haar ouders en broer heeft doodgeschoten. De man heeft bekend. Volgens zijn advocaat R. Corten is er geen sprake van moord. Corten zei dat zijn cliënt zich weinig meer herinnert. „Hele stukken film zijn weg. Zijn her innering is fragmentarisch." Corten stelt dat zijn cliënt zich niet bewust was van wat hij deed en was hij „buiten zichzelf geraakt." Volgens advocaat Corten „sloe gen de stoppen" bij zijn cliënt door toen hij vrijdagochtend zijn huis niet meer in kon. De sloten zouden zijn vervangen. Hij sloeg een ruit in en pakte een of meer wapens. Uit sectie op de lichamen van de familie Vromen is gebleken dat alle schoten uit een en hetzelfde wapen zijn gelost. Een woordvoerder van justitie zei dat de verdachte „na kalm beraad" heeft gehandeld. „Ie mand die zich omgort met mili taire outfit en dan eerst in een woning aan de Renierstraat drie mensen doodschiet, vervolgens naar de sportschool rijdt en daar weer iemand doodschiet, doet dat met voorbedachten ra de. Dat is moord." Het OM wil dan ook dat het Pieter Baancentrum de ver dachte onderzoekt. Justitie is bang voor herhaling. De advo caat vindt het een goed idee om hem naar het PBC te sturen. „Daar moet worden bekeken hoe het mogelijk is dat iemand die als marinier vijftien jaar lang getraind is in zelfbeheer sing, zo door het lint kan gaan", aldus Corten. De rechter-com- missaris in Maastricht wees het verzoek gisteren toe. Na het constateren van de in braak in zijn woning belde de verdachte zijn 34-jarige broer uit Landgraaf. Die kwam naar zijn huis en probeerde tever geefs op hem in te praten. Maar zijn cliënt was toen niet meer voor rede vatbaar, aldus Cor ten. Ook bij de sportschool pro beerde de broer de verdachte tegen te houden. Er ontstond een worsteling waarbij de man uit Landgraaf tegen de grond werd gewerkt. Desondanks werd ook de jon- gerf broer gearresteerd. Zijn advocaat, J. Marchal, wil eer herstel. Marchal wil dat justitie in een krantenartikel bekend maakt dat deze broer volledig onschuldig is. Zijn cliënt voelt zich ernstig in zijn naam en goede eer aangetast en zal de Staat der Nederlanden daar voor aansprakelijk stellen in een schadeclaim. Marchal denkt dat politie met opzet de broer heeft aangehou den. „Wanneer de politie hem als getuige gehoord had, zou mijn cliënt zich hebben kunnen beroepen op het verschonings recht als familielid. Ik denk dat ze hem gearresteerd hebben, omdat hij dan zodanig onder druk gezet kon worden dat hij toch over zijn broer ging pra ten." De komende dagen verhoort de politie getuigen die meer kun nen vertellen over de relatie tussen de verdachte en de vier slachtoffers. Verschillende ge tuigen, buren en vrienden van het vermoorde echtpaar Vro men meldden dat aan de moor den bedreigingen en mishande lingen vooraf gingen. Direct na de moorden belde een buurman naar eigen zeg gen U2, omdat hij S. in uni- De wapenkamer in de sportschool van de ex-marinier die ervan verdacht wordt zijn voormalige schoon vader, diens vrouw, dochter en zoon te hebben doodgeschoten. Foto: GPD form en met een vuurwapen bij de familie had zien binnengaan en daar vreemde „plop"-gelui- den had gehoord. Daarna rende de verdachte weg, stapte in zijn auto en reed met piepende banden weg. Volgens de buren heefr de politie niet op dat tele foontje gereageerd en vond ze de lijken pas uren later. Ook de broer van de verdachte zou de politie hebben gewaarschuwd. Ook op die melding heeft de politie niet gereageerd. Het OM zegt dat justitie alle verhalen zal natrekken. Donderdag is er in Kerkrade een stille tocht. De tocht wordt gehouden door buurtbewoners, vrienden en kennissen van de familie Vromen. De rechter-commissaris stelde de verdachte gisteren tien da gen e^ra in bewaring. den daarvoor zijn. „Ik denk dat de gemeenten een juiste analy se hebben gemaakt," zegt WD- kamerlid Jan Rijpstra. „Ik krijg ook de indruk dat premier Go dett tijdens haar bezoek aan Nederland goed heeft gezien hoe groot de problemen zijn. Ik hoop dat de Antillen nu einde lijk gaan meewerken." Voor de regeringspartijen is de maat vol. „Als wij naar de Antil len willen verhuizen, moeten we ook een bewijs van goed ge drag afgeven aan de autoritei ten daar," zegt Mirjam Sterk vón het CDA. „We moeten aan tonen dat we een inkomen en huisvesting hebben en ons net jes hebben gedragen." Sterk wil dat die regel omgekeerd ook strikt wordt toegepast. amsterdam/anp - Hoofdredac- teur Jort Kelder van zakenblad Quote reageerde gisteren woe dend op suggesties dat mensen op ideeën worden gebracht door de publicatie van lijsten met rijke Nederlanders in zijn blad. Woordvoerder Dig Istha zei zondag namens de familie van de ontvoerde Reinier Ter windt dat het gezin rekening hield met calamiteiten wegens zulk soort publiciteit. Volgens Kelder is er geen enkel verband. „Alle grote ontvoeringen uit de Nederlandse geschiedenis von den plaats voor de eerste publi catie van Quote 500", aldus Kelder gisteren. Als voorbeeld noemt hij de kidnapping van Toos van der Valk (1982), Fred dy Heineken (1983) en Gerrit- Jan Heijn (1987). Sinds 1996 publiceert het blad een lijst met de rijkste Nederlanders. De hoofdredacteur van Quote noemt de uitlatingen van Istha schandelijk en smadelijk. „Het is onrechtvaardig om de bood schapper de schuld te geven." Volgens Kelder is het niet aan nemelijk dat de ontvoerder, een 37-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats, trouwe lezer van Quote is. „Om het vermogen van iemand te ach terhalen heb je Quote niet no dig." Ook de Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) vindt de redenering van Dig Istha en de familie Terwindt te kort door de bocht. „In de samenleving is min of meer bekend wie ver mogend is. Professionals weten hun slachtoffers toch wel te vinden", zegt a^emeen secre taris Verploeg. De Nederlanders die zich ver zetten tegen publicatie van hun inkomen in het blad, gebruiken angst als drogreden, zo zegt Kelder. „Ze hebben geen zin om hun salaris terug te zien in een tijdschrift en proberen zich aan controle te onttrekken." De familie Terwindt, eigenaar van Rodmza Baksteen in Nij megen, is volgens de laatste Quote 500 steenrijk. Met een kapitaal van 192 miljoen euro staat de familie op plaats 79. Binnenkort verschijnt de nieu we Quote 500. Het vermogen van de familie Terwindt is vol gens Kelder ongeveer gelijk ge bleven. Als gevolg daarvan zal de notering dit ja#r lager uitval len. „Ze dalen omdat anderen stijgen." AiJJpoWJ

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3