Kleumen voor wereldfaam GESPREK VAN DE DAG Butler ontvouwt intriges in biografie over Diana Fr Laatste auditie voor tweede Idols Vleertjes aan het plafond DINSDAG 28 OKTOBER 2003 DAGELIJKS LEVEN MljN U-ltNT HERKOM ZKH Alisvlugr NIE.T IW L>rtl OE/Mg. W/aT IW HÉT p.E0ÜISlTOI(t OVEfi-HBlV». SE.WEE.RB WoRüT. MENSELIJK De ruim 5600 leden van de ACADE MY AWARD-JURY krijgen toch zoge heten 'screeners', KOPIEËN van films die meedingen naar een Oscar. Hier over was de afgelopen weken een con flict ontstaan. De grote Hollywood- studio's vreesden het illegaal kopië ren van de nieuwste films. Acteurs en producenten waren woedend omdat zo met name kleine films geen aan dacht meer krijgen. Volgens een be reikt akkoord moeten de ontvangers van de screeners nu een overeen komst tekenen waarin ze beloven de film zelf te houden, niet te kopiëren en niet aan derden door te geven. De juryleden kunnen alleen een video uitvoering van de screeners krijgen en geen -gemakkelijker te kopiëren- dvd. ZES DAGEN nadat de Nederlandse winnaars van de Solar Challenge in Australië de eindstreep passeerden, heeft de Duitse rijder Detlef Schmitz ook het 3010 kilometer lange parcours voor zonnewagens afgelegd. Het was de eerste keer dat Schmitz, die al zes keer meedeed met de wedstrijd, de EINDSTREEP haalde. De 60-jarige Duitser staat bij de andere deelnemers aan de ra ce bekend als de 'kofferman'. Hij neemt zijn zonnewagen als een bouwpakket overal mee naar toe. De Nederlandse inzending voor de race, Nuna II, kwam afgelopen woensdag al over de streep en brak alle records met een gemiddelde snelheid van 97 kilometer per uur. Een 27-jarige Chinees is voor twee weken in de GEVANGENIS beland omdat hij China's hoogste gebouw, de 88 verdiepingen hoge Jinmao-to- ren in het zakencentrum van Shang hai, heeft BEKLOMMEN. Wang Hu- an bereikte het dak van de 425 ho ge toren onder de goedkeurende blikken van het publiek op straat. Boven echter stonden politiemen sen op hem te wachten om hem in te rekenen wegens schending van de openbare veiligheid. De Amerikaanse acteur MICHAEL DOUGLAS (59) gaat het Spaanse ei land MALLORCA helpen om meer toeristen aan te trekken. Volgens de lokale pers wordt Douglas het nieu we BOEGBEELD van de toeristische dienst. De filmster zou een overeen komst hebben gesloten met de over heden op het eiland. Deze gaan het door Douglas opgerichte culturele centrum Costa Nord opkopen voor 4,2 miljoen euro. In ruil daarvoor zal de acteur de komende vier jaar zijn gezicht laten zien op belangrijke toeristische beurzen om Mallorca te promoten. Foto: Reuters Zes Russische GEDETINEERDEN hebben in een nationaal SONGFES TIVAL voor gevangenen vervroegde vrijlating gewonnen. Van de ongeveer 800 deelnemers zongen 23 finalis ten in het concertgebouw van het Olympisch dorp in Moskou liedjes die ze zelf hadden gecomponeerd. Zes winnaars van de hoofdprijs, onder wie twee jonge vrouwen, kregen vrij lating en materiële hulp om een nieuw leven te kunnen beginnen. De overige winnaars moesten genoegen nemen met prijzen als kleurentelevi sies, maar geen vrijlating. Het evene ment moest het imago van het Russi sche strafsysteem verbeteren. Met 628 gevangenen per 100.000 inwo ners heeft Rusland heeft het op twee na hoogste detentiecijfer ter wereld. Alleen dat van de Caymaneilanden en de Verenigde Staten is hoger. De Brit Richard Branson en de Ameri kaan Steve Fossett, die jarenlang in een uiteindelijk door Fossett gewon nen strijd verwikkeld waren over wie er als eerste in zou slagen een solo vlucht in een luchtballon rond de aar de te maken, gaan nu proberen om de eerste NON-STOPVLUCHT solo om de aarde in een VLIEGTUIG te maken. Het is de bedoeling dat Fossett vol gend jaar april een poging gaat doen om zonder tanken en zonder tussen landing om de aarde te vliegen. Bran son, grondlegger van onder meer Vir gin Airlines en Virgin Records, zal de vlucht sponsoren en als reservepiloot fungeren voor het geval Fossett onver hoopt niet in staat is om de vlucht te maken. De vlucht gaat naar verwach ting ongeveer 80 uur duren. In de Ver enigde Staten wordt een speciaal lichtgewicht vliegtuig van zo'n 1600 kilo gebouwd met tanks die vijf keer het gewicht van het toestel aan brand stof kunnen vervoeren. Het ATOMIUM in Brussel wordt her steld. Het vervallen monument met de grote grijze bollen krijgt een OPKNAP BEURT die in de cember begint en anderhalf jaar gaat duren. De renovatie moet enkele gebre ken herstellen, het stalen gevaarte roest aan alle kanten. De veiligheidsvoorzie ningen zijn onvol doende. Wegens het herstel sluit de toe ristische trekpleister van eind 2004 tot zomer 2005. Het gewest Brussel heeft 14,7 miljoen euro uitgetrokken voor de opknapbeurt. De eigenaren betalen de rest. Dat zijn de stad Brussel en de federale overheid. Het Atomium was in 1958 eigenlijk gebouwd voor een periode van zes maanden, te weten de we reldtentoonstelling. De negen bollen herbergen technische snufjes en exposi ties. De lift is de snelste van Europa, met vijf meter per seconde. De roltrappen in de buizen behoren tot de langste van ons continent. Foto: Reuters Regen, guur windje, donkergrijze wolken, al even grijs beton: het verlaten kantorenpark Schiphol-Oost lijkt in de verste verte niet op de plek waar mogelijk een glansrijke show- bizzcarrière wacht. Toch was een hotel in het hart van dit onherbergzame gebied voor vele honderden hoopvolle talenten uit heel Ne derland het afgelopen weekeinde 'the place to be'. Voor de zevende -en laatste- maal werden er audities gehouden voor de tweede reeks van het RTL 4-programma Idols dat op 6 december weer van start gaat. Ruim 16.000 kandidaten schreven zich in voor het pro gramma, meer dan twee keer zo veel als voor serie 1. Door een strak auditieschema wachten dit jaar echter geen horden kandi daten meer voor de deur. Frank en Willem, respectievelijk afkomstig uit Soest en Leusden, kleumen met een groep vrienden nog wel even vóór het met een levensgroot Idols-logo opgesierde ho tel. Praten met de pers is immers nooit weg als je beroemd wil worden. „Wij gaan héle maal voor de roem. Liever Frank en Wim dan lim", aldus het duo. Frank is gestoken in een keurig ogend bruin gestreept pak, Willem heeft het van daag casual gehouden. Zijn uitvoering van Herman Berkiens ode aan 'Utereg' behoeft verder weinig franje; Frank wil als René Froger echter niets aan het toeval overgela ten. En hij is ook al niet te beroerd om zijn toekomstige tophit alvast even te laten ho ren; luid schalt zijn stem over het doodstille plein. Nikky is, samen met haar moeder helemaal uit Arnhem afgereisd. Ooit heeft ze in een schoolbandje gezeten, zingen vindt ze 'wel leuk' en met Kate Winslets nummer What if hoopt ze de jury te vermurwen. „Maar als het niets wordt, maakt het me niks uit." Sandra, een meer dan volslanke Rotter damse, gaat wél voor de hoofdprijs. Vrijdag heeft ze de godganse' dag bij de kapper ge zeten om haar haren in te vlechten in de stijl van Dewi. Daaraan kan het dus niet lig gen. „En verder heb ik eigenlijk alles. Sexy. mooi en brutaal." Haar stijl omschrijft ze zelfverzekerd als „lekker rauw, ik weet dat de jury daar van houdt, dus het moet ge woon lukken". Helaas blijkt de man op wie de Christina Aguilera-adept -met bijbeho rend decolleté- al haar hoop heeft geves tigd, 'die enorme kanjer' en juryvoorzitter Henk Jan Smits, vandaag helemaal niet aanwezig te zijn. De beroemde Idols-jury komt pas zondag opdraven voor de kandi daten die op zaterdag door de vier aanwe zige 'reservejury's' zijn geselecteerd. De laatste maanden heeft Smits toch nog altijd zo'n zevenhonderd idolen in dop aan zich voorbij zien trekken. „Dat begint 's morgens om acht uur en gaat door tót ver in de avond. Ik heb enorme koppijn als ik na zo'n dag thuiskom, het is echt zwaar. De i Om de week wordt er op Schiphol iemand aangehou den met bijvoorbeeld negen jonge net-pythons die met tape tegen zijn benen zijn geplakt of met drie kilo piranha's-eitjes in een gekoelde koffer met vochtige watten. Die smokkelwaar is steevast bestemd voor de verkoop, en reken maar dat dat lukt. Er bestaan tal loze gekken met geheime vijvers vol piranha's dan wel net-pythons van (inmiddels) 5 meter en 80 kilo. In een documentaire zag ik hoe zo'n python door vier mannen werd binnengedragen bij een dierenarts. Het diertje had last van verminderde eetlust, vandaar. De dokter stak dingen in de slang gaf hem of haar een spuitje, stelde het baasje gerust en het diertje werd weer naar de auto gedragen. Opnieuw door vier man, die ieder 1,25 meter slang recht probeerden te hou den. Zorgvuldig werd het dier op spanning gehou den, om te voorkomen dat het zich om iemand heen zou vouwen. De aanwezigen vonden dit alles overi gens de gewoonste zaak van de wereld. Dus dat ik, al jaren, hevig verlang tiaar vleermuizen in mijn huis, lijkt raar, maar is het allerminst. Dat wil ik maar even gezegd hebben. Het is waar: ik zou het geweldig vinden als er stan daard een stel vieren aan mijn plafond hing. Rond mijn huis zie ik ze vaak vliegen en maak me dan dik wijls zorgen of ze wel een fijne slaapplek hebben, daar in de stenen stadsjungle. Dus wil ik al heel lang een slaapplek voor ze maken. Nee, serieus. Ze hebben van die lieve kopjes met aandoenlijk kleine gemene tandjes. Ze eten vervelende insecten, vliegen mooi. wonen gezellig in groepen en ze zogen zorgzaam hun kleine vleertjes. Vandaag heb ik daarom eindelijk de daad bij de droom gevoegd. Op internet vond ik -via het wereldwonder zoekmachine- in 0.19 seconde 702 artikelen over vleermuizen. Na wat zeven en selecte ren kwam ik terecht bij vleermuis.net, voor de echte fans, en ik weet nu dat ik het zal moeten hebben van de laatvlieger óf de gewone dwerg-vleermuis, soorten die zowel in zomer als in winter in gebouwen zitten. Dwergvleren hebben aan een opening van slechts 1 centimeter voldoende om in de spouwmuur te kó men, onder dakpannen vinden ze het ook fijn. Ze maken niets kapot, zo verzekeren mij de experts, geen muisachtig geknaag en of hinderlijk gesleep met pluizen en ander nestmateriaal. Voeren hoeft niet, in de winterslapen ze, in de zomer Op Idols 2 zijn ruim 16.000 kandidaten afgekomen. Door een strak auditieschema bleef dg| drukte overzichtelijk. Foto: United Photos De Boer/Cynthia van Dijke zaterdagjury's zeggen alleen maar ja of nee, wij praten wél redelijk uitvoerig met de kandidaten. Je moet dus voortdurend scherp blijven, je kunt niet wegsuffen. Soms was het heel hilarisch, soms verba zingwekkend slecht, maar ik moet zeggen dat er wel echt een paar 'aces' bijzitten. Ik heb er een stuk of dertig gezien waarvan ik dacht, dat kan echt wel wat worden." Zelf had hij verwacht dat het aantal 'hope loze gevallen' dit jaar veel lager zou ligg^ „Op tv hebben ze gezien want een Idols^ kandidaat allemaal in zich moet hebben^ zou zeggen dat je dan van jezelf weet ofL£ talent hebt of niet. Maar kennelijk hopel^ zozeer op die vijftien seconden tv-expoa^ dat ze toch meedoen. Het wordt in iedeLj geval wel weer léchen. ld ïvi Monique Brandt Na een week vol onthullingen over het Britse koningshuis publi ceerde butler Paul Burrell gisteren zijn lang verwachte biografie over prinses Diana. In duizendtallen vloog het over de toonbank van boekwinkels in Groot-Brittannië en de Verenigde Staten. De om streden Burrell is de komende tien dagen op tournee door Ame rika om zijn werk te promoten en vooral zich te verdedigen. Sinds de dood van Lady Di zes jaar geleden zijn talloze boeken over haar verschenen. Burrells bijdrage -in Engelse kranten al be stempeld tot 'boek van de eeuw'- wordt echter gezien als een unie ke uitgave, omdat het is opgete kend door iemand die door Diana werd gezien als 'haar rots' en 'de enige man die ik kan vertrouwen'. Het heeft het hof op zijn kop ge zet. Burrell weet precies wat er in het hoofd van de prinses omging. Hij heeft bovendien veel bewijzen in de vorm van brieven waarin Diana lief en leed met hem deel de. De butler verwerpt beschuldi gingen dat hij de prinses nu heeft verraden. Hij zegt dat zijn boek juist een 'liefdevol eerbetoon' is. „Met dit werk wil ik de mythes, de onwaarheden, de leugens corrige ren", aldus de voormalige hofdie- naar. Vorige week kwam Burrel onder druk te staan, omdat hij via de krant Daily Mirror al vast ko ninklijke geheimen prijsgaf. Zo schetst de butler basale taferelen in het koningshuis. Hij moest bij voorbeeld de benen uit zijn lijf rennen voor prins Charles. De ko ningin kruipt elke avond in haar kamerjas op haar knieën naar de hondenmand om haar Corgi's welterusten te wensen. Ook ver raadde Burrell dat prinses Diana in Charles' assistente Tiggy Legge- Bourke aanvankelijk een grotere huwelijksbedreiging zag dan in Camilla Parker Bowles. Prins Philip, echtgenoot van ko ningin Elizabeth, probeerde Bur rell aan te klagen omdat in de bio grafie correspondentie tussen hem en Diana is afgedrukt. Philip zou haar hebben geschreven: 'Ik kan me niet voorstellen dat ie mand met een gezond verstand jou verlaat voor Camilla'. Deze onthulling doorbrak de jarenlange mythe dat Philip Diana's aartsvij and was. Burrell komt verder met de be kendmaking dat Diana haar eigen ongeluk voorspelde. In een brief zegt de prinses dat iemand haar auto zal saboteren, zodat Charles opnieuw kan trouwen. Ze verze gelde de brief en gaf deze aan Burrell als 'verzekering' voor de toekomst. De dienstbode is erop aangevallen dat hij nu pas met deze informatie komt. Zijn verde diging is dat hij bang was dat de brief zou worden vernietigd of de veiligheidsdiensten hem de mond zouden snoeren. De butler is nog altijd verbitterd over de rechtszaak die tegen hem werd aangespannen, omdat hij ei gendommen van Diana zou heb ben gestolen. Hij bleek onschul dig. Hij had de objecten in bewa ring gekregen van de prinses, en de koningin daarvan keurig op de hoogte gesteld. In interviews zei Burrell dat er wellicht nooit een biografie was verschenen als hij na deze slopende rechtszaak één verontschuldigend telefoontje van de koninklijke familie had gehad. Op hun beurt zijn prinsen William en Harry boos dat de butler het levensverhaal van hun moeder publiceert. Burrell meent echter dat de 'kleine geesten' van Wil liam en Harry zijn gemanipuleerd door hofleden. ..Als ze zich niet alleen concentreren op de kran tenberichten maar mijn hele boek lezen, zien ze dat ik een hommage heb geschreven die hun moeder recht doet." Burrell verhaalt over negen rela ties van Diana, die ze volgens een puntensysteem had gerangschikt. Volgens de butler was Diana niet uit op een langdurige relatie met Dodi Fayed, de minnaar die sa men met haar de dood vond. Ze heeft altijd maar van één man ge houden: hartchirurg Hasnat Khan. In de laatste brief voor haar fatale happen ze muggen en ander ongemak uit de lucht. En mijn vleertjes hoeven heus niet binnen te komen, al zou ik dat gezellig vinden, het enige wat ik vraag is de dagelijkse terugkeer en dat ik via een slim luikje elke dag kan controleren of ze er allemaal weer zijn. Op een dag hoop ik een uit het nest gevallen baby- vleertje een miniflesje te kunnen geven, waarna het diertje besluit de rest van zijn slapende leven han gend in onze boekenkast door te brengen. Als hij of zij jarig is poffen we sprinkhanen in de oven. Wie weet kunnen we vleertje ook inzetten bij de vliegenjacht en voor het liquideren van slaapkamer-muggen. Maargoed. Toe komstmuziek. Eerst bedenken óf en hoeveel gaten ik in de buitenmuur ga maken, of dat het toch maar een apart afdakje wordt. Vervolgens moet ik op zoek naar vleermuizen-lokfluitjes. Of zal ik een hommel aan een haakje doen, met de werphengel op het dak gaan staan en ze letter lijk binnenslepen? Ik ben nog nieuw in de vie ren were ld, dus mochten er lezers zijn met sug gesties en succesverhalen, graag. ongeluk bedankt de prinses P Burrell voor zijn steun in soml I traumatische periodes van ha leven. Het onderstreept de naM band het tweetal had. 'De prii gaf me iets speciaals, en doort kele warme herinneringen en~ halen met jullie te delen, hoo' dat haar persoonlijkheid blijff schitteren', schrijft Burrell. Diana verwijst in haar laatste tgr naar een geheim, dat Burrell verraadt. 'Ik wilde op papier t^ vertrouwen hoe ontroerd ik b^ dat je deze opwinding met m^ deelt. Wat een geheim!' De b^ sluit zijn boek af met de wooi 'Wat is het geheim? Sorry. Da blijft tussen de butler en de pf^ ses.' Sommigen zien dit als e^ hint dat er een tweede boek wat Burrell ontkent. „Er zijnÏT luut geen plannen voor een de boek. Wat ik wel zal blijvei doen, is altijd de kant van de ll*C ses kiezen en haar verdedige^ wanneer ik dat passend vind."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2