té Bioscoop en disco bij station Leiden Opleidingsschip visserij in gebruik voor delinquenten Sony schrapt 20.000 banen SETS verl kope m? Ambachtelijke bakker uit Oegstgeest bakt hennepbrood Een op de zes BOB's drinkt te veel alcohol Leidsch Dagblad Uitgaanscentrum uiterlijk 2006 open Baby prinses Maxima nog dit jaar verwacht Grote brand in centrum Delft Leidsch Dagblad rnjutler ontvouwt triges in t ografie Diana Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 internet: www.leidschdagblad.nl Dagblad nr. 43372 los dinsdag 28 oktober 2003 SPRINTERS S i TTT nr. 43372 losse nummers 1,15 zaterdag 1,60 in hun zonen' rse folkies sginnen toernee Leiden Agitatie over andpunt ^woners Zijldijk Dorrestein eigen echtgenoot is 'cu jd goedwillend en ijk, n die mij het naar het lees jagen door Nancy Ubert oegstgeest - 'Gewaagd'noemt bakker Leonard Mark zijn nieuwste broodsoort. Sinds een week bakt hij hennepbrood. Af gelopen zaterdag gingen daar van 80 stuks over de toonbank bij bakkerij Hugo de Groot in Oegstgeest. Vooral oudere klan ten gaan voor het sneetje hen nep met kaas. „Maar ik heb ze nog niet voor acht uur 's mor gens op de deurmat zien liggen omdat ze in een paar dagen verslaafd zijn geraakt. Dat zou helemaal een stunt zijn." Mark zorgt vaker voor verras singen bij zijn twee winkels aan de De Kempenaerstraat. Asper gebrood met dobbelsteentjes ham. Een volkoren met gepofte kastanjes. „Het brandnetel brood was indertijd minder ge slaagd. 'Doe mij toch maar een hallje wit', zeiden de klanten dan." Nu adverteert hij als eer ste 'echte bakker' van de Leidse Leonard Mark: „Mijn klanten zijn nog niet verslaafd geraakt." Foto: Hielco Kuipers regio met hennepbrood, „'n Tikkie ondeugend en zeer smaakvol", prijst hij aan. „Mis schien ben ik wel de enige in heel Nederland die hennep brood bakt." Dorpsgenoten hebben hem gevraagd wanneer hij met spacecake komt. „Dat is heel wat minder gezond, mis schien wél verslavend en heel Wisselvallig „JMMENTAAR 7 rol IRAK W. Bush bestempelt de golf terroristische aan bod. in Irak als stuiptrekkin- in een verslagen regime, e zelfs voor Bush vinding- insoerdraaiing van de werke- d wordt gesteld dat hoe ze/vooruitgang de Amerika- eoroeken, des te wanhopiger in moristen worden en des te t i/iianslagen zij plegen. ha rlijk gelooft Bush zijn ei- )orden niet Zijn retoriek lalleede met het oog op zijn Vokiezing - bedoeld om de ellende kritiek op zijn t in ïleid te pareren. En dat tst oem zo te zien steeds min- Smed af. De mogelijkheid rs dn herhaling van de nacht- re r die zijn vader in 1992 mbtnm, een gewonnen oor- volgd door een verloren ang, lijkt met de dag reë- Jfre n: este waarheid is dat de eretanen hun greep op de rzzedtenissen in Irak aan het ntn zijn. Het aantal (geco- If Jerde) aanslagen neemt cha4 inmiddels zijn 113 mili- sinds het einde van de gesneuveld en zijn er i Spewond geraakt. De bezet- in Irak kost de Ameri- jn belastingbetaler 1,5 mil- ijk. 11 ar per week. prijetter lijkt niet eens te we- raf de vijand is. De golf zelf- aanslagen van gisteren iet automatisch op het rdeivan Saddam worden ge- kern. Zijn kornuiten van de apartij staan nu eenmaal twefkend om hun religieus reerde opofferingsge- i mid. Wie zit er dan wel ach- esseitenlandse, aan al-Qaeda ir ede strijders? Niemand enlift en dat is uitermate be- end. t ook zij, wie a zegt moet in Eeggen. Bush en zijn advi ce neen den dat Irak een ge- zior de wereldvrede vorm- ijn /at de invoering van een (../atie in een Arabisch land altering teweeg zou bren- ikal de verhoudingen in het Ik /j-Oosten. Vooralsnog t tegendeel waar. Het is vroeg om te stellen dat i Riren tweede Vietnam is. robfclf heeft geen keus. Te- teltking uit Irak zou het ein- nal: de VS als geloofwaardige nacht betekenen. Bush <"n eventuele Democrati- volger kunnen zich dat iven. door Robbert Minkhorst leiden - De komst van een grote bioscoop en een discotheek naar het Leidse stationsgebied is defi nitief. In 2006 - of eerder wan neer dat mogelijk is - moet het complex open gaan. Bouwer HBG/BAM is rond met een bio scoopexploitant. De onderhandelingen met de beoogde uitbater van de disco theek zijn in een vergevorderd stadium. De politiek krijgt bin nenkort een presentatie van de plannen. Met de bouw van het uitgaanscentrum bij station Leiden Centraal gaat een grote wens van de gemeente in ver vulling. De bioscoop krijgt acht zalen met in totaal 1850 zitplaatsen. De twee grootste zalen hebben elk 450 stoelen. Exploitant wordt Wolf, volgens wethouder Ron Hillebrand (ruimtelijke or dening) 'een bekende naam' in de branche. Voor het ontwerp van het complex tekende het gerenommeerde architectenbu reau Kraaij vanger Urbis. De discotheek krijgt een opper vlakte van 500 vierkante meter. Dat is niet al te groot. Het Aal marktplan houdt voor het nieu we LVC rekening met 1800 vier kante meter. „De zaal krijgt een hoogte van zeven meter, er zijn dus nog entresols mogelijk", zegt de wethouder. Over de ex ploitatie meldt Hillebrand al leen maar: „Daarover wordt ge sproken met een zeer bekende Leidse horecaondernemer." Dat blijken de gebroeders Van Leeuwen te zijn, eigenaars van onder andere Stadscafé Van der Werff en City Hall. Het complex wordt tegen het Dure boot volgend jaar uit de vaart genomen door Saskia Buitelaar katwijk/ijmuiden - Op het laat ste Nederlandse opleidings schip voor de scheepvaart- en visserijscholen, de Koningin Ju liana, worden volgend jaar geen schippers en vissers meer opge leid, maar criminele jongeren. Het schip gaat van het ministe rie van onderwijs over in han den van Justitie. Het Koninklijk Onderwijsfonds Scheepvaart dat namens het ministerie van onderwijs de 'Ju liana' onderhoudt en bemant, krijgt daarvoor niet langer sub sidie. Het geld van het ministe rie voor het praktijkonderwijs gaat voortaan rechtstreeks naar de opleidingsinstituten. En die voelen er weinig voor om daar van het dure schip in de vaart te houden. Stages en vaarsimu- latoren voorzien in de behoefte aan praktijkervaring voor stu denten, zeggen het Nova Colle ge en het Scheepvaart en Transport College. Beide instel lingen verzorgen onderwijs in onder meer Katwijk en IJmui- den. De jeugdgevangenis Den Engh in Den Dolder was juist op zoek naar een schip waarop jonge veelplegers en overlastgroepen die onder toezicht zijn gesteld in enkele maanden tijd worden klaargestoomd voor hun terug keer in de maatschappij. Den Engh heeft reeds schepen in de vaart waarop de jongeren in gevaarlijk, denk ik." Het 'weedtarwe' van de Oegst- geestse ambachtelijke bakker laat geen roes na, vertelt hij. De beruchte stof the (tetrahydro- cannabiol) die een bedwelmen de werking heeft, zit nagenoeg niet in de cannabissoort die in het 'hasjbrood' wordt gebruikt. Leonard Mark gebruikt legaal gekweekte hennep, gekocht bij een Zwitserse leverancier van meelproducten. „Op mijn meelzolder geen illegale weed- plantage." Onlangs waar schuwde het Trimbos-instituut nog dat de hoeveelheid the in veel softdrugs is toegenomen, dat nederwiet tegenwoordig verre van onschuldig is. Psychi sche klachten en schizofrenie kunnen daardoor worden aan gewakkerd. „Daar hoef je bij dit brood dus echt niet bang voor te zijn. Mijn hennepbrood is absoluut onschadelijk. En als het verslavend is,' komt dat al leen omdat het zo lekker smaakt." Naast tarwe, hennepzaden en -vezels bevat het broodje ook lijnzaad en sesamzaad. 'Een combinatie die goed is voor de gezondheid en een positieve werking heeft op het immuun systeem, heUzenuw- en het spierstelsel', staat in de kran tenadvertentie te lezen. De smaak, zegt Leonard Mark, is een aparte sensatie. „Niet zoet, niet hartig. Vaag doet het den ken aan brood waarin bladspi- nazie is verwerkt." Zelf houdt de 39-jarige bakker het meest van grof donker brood. Een sneetje hennep is leuk voor de variatie. Als softdrugs heeft hij nog nooit weed gebruikt. „Nee, ik heb zelfs niet geëxperimen teerd in mijn jeugd. Als ik op een vrije avond zin heb in een roes, ga ik voor een sigaartje met een glas cognac." Pagina R4: 'Hier moet oude kaas op' den haag/gpd - De baby van Maxima en Willem-Alexan- der wordt nog voor de jaar wisseling verwacht. Dat heb ben de behandelende artsen van de prinses via de Rijks voorlichtingsdienst laten we ten. Maxima ging er bij de be kendmaking van haar zwan gerschap vanuit dat de baby begin januari zou worden geboren. 'Moeder en kind maken het goed', zo deelde de RVD verder mee. En van een tweeling -zoals de rod delbladen blijven volhou den- is „nog steeds geen sprake", stelde woordvoer der Han Tonnon. Maxima vertelde in juni dat ze in de dertiende week van haar zwangerschap was. Bij de gebruikelijke maximale duur van veertig plus twee weken was al berekend dat het kind rond de jaarwisse ling tegemoet kon worden gezien en niet zoals de RVD eerder meedeelde, voor me dio januari. Een kijkje in de koninklijke agenda wees daar ook op. Het is namelijk de bedoeling dat koningin Beatrix half ja nuari op staatsbezoek gaat naar Singapore en Thailand. Dat zou ze niet doen als de baby - de vermoedelijke erf opvolger en haar tweede kleinkind - er nog niet zou zijn. Verwacht wordt boven dien dat Willem-Alexander zijn moeder vergezelt. Méxima moet sinds eind vo rige maand rust houden. Alphense perron (spoor 1 en 2) van Leiden Centraal aan ge bouwd. Behalve plaats voor een bios en een disco is er ook ruimte voor maximaal 14.000 vierkante meter kantoren. Zo wel HBG als de gemeente houdt rekening met minder. „De kantorenmarkt staat nu erg onder druk. De helft wordt eventueel woningen", geeft Hil lebrand aan. Dat komt neer op ongeveer vijftig appartementen. Voor de bouw van het complex begint de gemeente een aparte artikel 19-procedure: „Dat gaat sneller." HBG heeft inmiddels een bouwvergunning aange vraagd. „Het is een beladen on derwerp", zegt Hillebrand, „ook vanwege de plannen voor een discotheek in Leiderdorp, maar ik ben heel enthousiast. Dit was een van mijn belang rijkste verkiezingsbeloften." een strak programma leren va ren, en ondertussen sporten, koken en andere technische vaardigheden leren, zegt W. Harsveld, directeur maritieme eenheden van Den Engh. Met de Juliana kan de inrichting ook visserijonderwijs aanbieden. Harsveld hoopt daarvoor te kunnen samenwerken met vis serijscholen. Eerst moet het opleidingsschip in januari worden verbouwd. De meerpersoonshutten wor den omgebouwd tot eenper soonshutten. Harsveld: „En er komen nog wat technische aan passingen. Onze doelgroep gaat iets anders om met sloten en deuren dan de vorige gebrui kers." delft - In het centrum van Delft is vannacht een grote brand uitgebroken. Een sportzaak is volledig in vlammen opgegaan. Ook een Chinees restau rant en een modezaak naast de sportzaak hebben vlam gevat. In beide panden is volgens een woord voerder van de brandweer sprake van enorme brand- en waterschade. De brandweer heeft veel moeite het vuur onder controle te krijgen. De his torische pandjes zijn dicht op elkaar gebouwd, waardoor er weinig ruimte is om te blussen. Het sein brand meester was vanochtend nog niet ge geven. Ongeveer twintig winkels en een bank blij ven vandaag gesloten. Ongeveer twintig omwo nenden moesten worden geëvacueerd wegens de enorme rookontwikkeling. Het korps heeft groot materieel ingezet en leek de brand aanvankelijk onder controle te hebben. Rond 5.00 uur laaide de brand echter op in het volle magazijn op de verdie ping boven de sportwinkel. Het korps van Delft krijgt ondersteuning van korpsen uit Den Haag, Rijswijk, Leidschendam-Voorburg, Pijnacker en Schipluiden. Foto: ANP/Robin Utrecht Eis: drie duels Van der Vaart zeist - De aanklager betaald voetbal heeft Rafael van der Vaart van Ajax vandaag een voorstel gedaan van vier wed strijden schorsing, waarvan een voorwaardelijk, voor zijn rode kaart wegens natrappen in de wedstrijd tegen PSV. Van der Vaart heeft tot morgenochtend half tien om het schikkings voorstel te accepteren. Doet hij dat niet, dan buigt de tucht- commissie zich over de zaak. Ijsklomp vaak werk grapjas schiphol - In Nederland wor den gemiddeld twee tot drie keer per jaar ijsklompen aange troffen die afkomstig zijn vlieg tuigen. Alle andere meldingen zijn te herleiden tot het werk van grappenmakers. Dat con cludeert sterrenkundige T. Jur- riëns van de Rijksuniversiteit Groningen. Sinds begin 2000 heeft hij tientallen meldingen nagetrokken van mysterieuze brokken ijs. In tachtig tot ne gentig procent van de gevallen bleken er lolbroeken met een diepvrieskist aan de slag te zijn geweest. BNN werft genoeg leden Hilversum - Jongerenomroep BNN heeft gisteravond vol doende leden geworven om ook na 2005 te mogen uitzen den in het publieke bestel. Aan het einde van de 'ledenwerf show' stond de teller op 153.980, bijna vierduizend meer dan nodig is. De omroep deed van alles om leden te werven. Zo mochten studenten in En schede gratis een concert bij wonen als ze eerst lid werden. Pagina Media Zelfverbrandingen in Tsjechië praag - Alleen dit jaar al heb ben zestien jonge Tsjechen zelf moord gepleegd of geprobeerd te plegen door zichzelf in brand te steken. De Tsjechische presi dent Klaus is bezorgd over die ontwikkeling. Sommige jonge ren kopiëren Jan Palach, de stu dent die zich in 1969 in het cen trum van Praag in brand stak uit protest tegen de communis tische onderdrukking. Pagina Buitenland Winstdaling hangt samen met tegenvallende verkopen rijswijk/anp Een op de zes BOB's (bewust onbeschonken bestuurder) drinkt toch te veel alcohol. Dat blijkt uit een steek proef die jongerenorganisatie TeamAlert afgelopen weekein de hield in twaalf bekende dis cotheken. 'Schokkend', noemt TeamAlert de resultaten die het gisteren heeft bekendgemaakt. BOB is volgens de campagne van het ministerie van verkeer degene die ervoor kiest om niet te drinken en zijn vrienden vei lig thuis brengt. Uit de blaastest die TeamAlert hield, bleek dat 218 van de 1267 bestuurders die deze afspraak maakten toch te diep in het glaasje keken. Volgens een woordvoerder van TeamAlert ligt het percentage overtreders zeer waarschijnlijk nog hoger omdat sommige dis cotheekbezoekers dq stands van de organisatie aan het eind van de avond bewust meden. De vrijwilligers van de organi satie wisten na bemiddeling 152 van de 218 zondaars ervan te overtuigen de auto te laten staan. De andere 66 bestuur ders stapten toch in. „We heb ben ze gewaarschuwd. Meer kunnen wij niet doen. Het blijft hun eigen verantwoordelijk heid", zei de woordvoerder. De eerste Europese Nacht Zon der Ongevallen (ENZO) was on derdeel van een grote actie die TeamAlert in samenwerking met twee andere jongerenorga nisaties heeft opgezet. Doel er van is het terugdringen van het hoge aantal doden onder jon geren in het weekeinde. Ver keersongevallen zijn de belang rijkste doodsoorzaak onder de jeugd. tokyo/anp - Het Japanse elek tronicaconcern Sony schrapt de komende drie jaar 20.000 ba nen. Dat komt neer op 13 pro cent van zijn personeelssterkte. Het bedrijf wil op die manier de winstgevendheid vergroten, zo heeft het vanochtend bekend gemaakt na het sluiten van de effectenbeurs in Tokyo. Sony ondervindt grote concur rentie van met name het Zuid- Koreaanse Samsung en het Amerikaanse Dell. Het Japanse bedrijf maakte vandaag ook be kend met Samsung een geza menlijke onderneming te vor men voor de productie van platte beeldschermen voor tele visies. Daarmee is een bedrag van gemoeid van 2 miljard (1,7 miljard euro). Vorige week maakte Sony be kend dat de winst in het afgelo pen kwartaal sterk is terugge vallen met 25 procent. De winstdaling hangt samen met tegenvallende verkopen van te levisies en de spelcomputer Playstation 2. Playstation was juist bedoeld om de neergang bij de consumentenelektronica op te vangen. Sony heeft over de hele wereld 154.000 mensen in dienst. In Japan komen 7000 banen te vervallen. De rest verdwijnt in andere landen. Waar precies is nog niet bekend. Of de aange-' kondigde maatregelen gevolgen zullen hebben voor de Sony- vestiging in Badhoevedorp is nog onduidelijk. „Ik heb de in formatie nèt binnen. Ik ben nog bezig de materie te ontrafelen", aldus woordvoerder N. Broek hof. Hij verwacht voorlopig nog geen duidelijkheid over de Bad- hoevedorpse vestiging. In het pand aan de Schipholweg in Badhoevedorp werken momen teel zo'n 450 mensen voor Sony Nederland en Sony Music. Door de reorganisatie zal Sony vanaf het boekjaar 2006/2007 jaarlijks omgerekend 2,6 mil jard euro besparen. De reorga nisatie levert een eenmalige kostenpost op van ongeveer de zelfde omvang. Sony heeft verder meegedeeld zijn bank- en verzekeringsacti viteiten in april samen te voe gen onder een houdstermaat schappij die een notering moet krijgen aan de effectenbeurs. Het gaat om de dochterbedrij ven Sony Life Insurance, Sony Assurance en Sony Bank. Analisten noemden de maatre gelen gisteren een stap in de goede richting. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 w< NaamDMD V Straat Postcode Telefoon n controle nabeaxgmg) Wij gaan zorgvuttg om met persoonsgegevens In het colofon van de krant treft u nadere ntormatie aan Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 Handtekening: 712141 400114 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automatische betaling is mqn bank-gronummy: Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1