KUNST CULTUUR 5 Noem het maar een tragikomedie' 'Elk liedje is een stukje geschiedenis' Sf" Alphen Opus 2 ambitieus en energiek Nena in erelijstje popmuziek ■V Erfenis slavernij Amsterdam Dance Event weer groter win de Vries iuwe intendant ^erdam - Acteur Edwin de s wordt de nieuwe inten- ■4 bij het Nederlands Fonds J de Film. De Vries wordt [jonmiddellijke ingang ver- voor het ontwik - n van commerciële speel- projecten. Hij begeleidt met ie producenten en advi- s. De Vries volgt Jean van 'elde en Burny Bos op. De ndant is een uitvloeisel van 1 Pfelmstimuleringsbeleid. Dit januari 2004 aflopen, )UV de Tweede Kamer heeft etoten tot verlenging van een 311 Edwin de Vries (1950) is jive acteur ook scenario- dinsdag 28 OKTOBER 2003 R5 er en regisseur. Leidenaar Arjan Verhagen maakt met 'Strak' een verrassend romandebuut jngrimusprijs Wispelaere len - De Isengrimusprijs het Louis Paul Boon Ge- Schap gaat dit jaar naar de jsche literatuurweten- jpper en essayist Paul de •ielaere. In 2001 werd de jaarlijkse prijs voor het Suitgereikt aan Jeanneke -DeWolf, de weduwe van Paul de Wispelaere is de !teP wetenschapper die ern- n(yerk heeft gemaakt van het odien de persoon van Louis )0nBoon, aldus juryvoorzitter Dijkstra, burgemeester ortittard. oei "■el bezoekers I1 or 'De Sultan' vopRDAM De tentoonstel- oiPe Sultan, de Ambassa- ar en de Kunstenaar, Op au- doiie in Istanbul' heeft ruim a io bezoekers naar het defnuseum in Amsterdam v^dcen. De expositie is zon ;esloten. Schilderijen van Paptiste Vanmour stonden je pal op de expositie. De iman schilderde op ver- err^an ambassadeur Cornelis lijkten in 1727 de overhandi- on/an diens geloofsbrieven ultan Ahmed III in het api paleis in Istanbul. Het van Vanmour geeft een van het Ottomaanse hof eerste helft van de acht- e eeuw. 'tantino Nacht Euro Cinema n aan den run - De pre- van 'Kill Bill', de nieuwe (U°ian Quentin Tarantino is S Je Euro Cinema in Alphen en Rijn aanleiding een Ta- Nacht te organiseren. M^iacht van zaterdag 15 op .|g 16 november worden p reenvolgens 'Jackie t', 'Pulp Fiction' en 'Kill "emaal van de hand van ur Quentin Tarantino, ind. De filmnacht begint 1.00 uur en eindigt rond vf ,ur. Een kaartje kost 20 eu- voorverkoop is gestart. 'nkélie honderd lo'jcen in bioscoop rdam - De Franse film 'Le ,(;ux destin de Amélie Pou- kaait inmiddels honderd j onafgebroken in de Ne- ,e idse bioscopen. Bijna ï.fe mensen zagen de film e bioscoop. Het is voor in dertig jaar dat een j lang onafgebroken in ;re Nederlandse dagvoor- gen te zien is. Opmerke- iat de Franse productie eeds volle zalen trekt, t de film al ruim een jaar 1 en video te krijgen is. In ijk trok de film bijna ne- iljoen bezoekers. istvlaai terug msterdam (dam - Na een afwezig twee jaar keert de laai weer terug. Deze al- re kunstbeurs speelt op het terrein van de ;asfabriek in Amster- doen dertig tot veertig aarsinitiatieven en circa identen van het Sand- ;tituut aan mee. De eer- Irstvlaai ontstond in 1997 nigheid met de Kunst- e vijfde editie heeft plaats ot en met 16 mei. stie's ontkent :huldigingen i - Veilinghuis Christie's den is ontzet over de be igingen van de Britse "he Guardian dat het ten ite het 'nazi-verleden' i schilderij verborgen ehouden. Het gaat om rk van de Nederlandse ïuwse meester Jacob ïoit in bezit van een ar dat in Auschwitz om- Volgens een woordvoer- i het veilinghuis is het )lgens de gebruikelijke ure aan de inbrenger te- Bven toen bleek dat de 1st niet zuiver was. De Jir is geadviseerd zich in Ijing te stellen met het Register, de organisatie lieert op drift geraakte erug te brengen bij de jbbenden. door Herman Joustra leiden - 'Mijn provocaties en schreeuwerig sarcasme plaatsten me buiten elke groep en langzamerhand belandde ik in een isole ment waarin mijn aversie tegen de maat schappij alleen maar kon groeien. Terwijl mijn klasgenoten de eerste voorzichtige stappen op het liefdespad zetten, trok ik me terug in de wereld van boeken of speelde strippoker op de computer waarbij ik een premature vorm van RSI en een verstoorde testosteronspiegel opdeed. Ik had een onge remde behoefte aan seksueel contact, maar vond vrouwen tegelijkertijd benauwend en onderdrukkend.' Het fragment is afkomstig uit 'Strak', de de buutroman van Arjan Verhagen (31) uit Lei den, verschenen bij uitgeverij Ad Donker. Strak is zeker ook de omslag van het boek. Een vissenkom met een roze haai, tegen een zwarte achtergrond. „Ja, die past precies bij de inhoud van het boek", zegt Verhagen. „Een foto van Paul van Raalte. Die foto had ik zomaar uit een blaadje gescheurd, omdat ik hem zo mooi vond. De frustratie die de haai uitademt, de wanhoop die hij uitstraalt. Omdat hij niet genoeg levensruimte heeft. Dat past bij de opgefoktheid van de hoofd persoon in het boek." Een geestesgesteldheid die bij hem ver is te zoeken. „Elke schrijver verwerkt veel van wat hij denkt en ziet in zijn boek. Ik ook. Dit boek heeft raakvlakken met mijn eigen le ven. Maar het is niet autobiografisch, ook al lijkt dat misschien wel zo omdat het in de ik-vorm is geschreven. Het is niet één-op één. Het is echt fictie. Ik ben niet zo'n haai. Wat je als schrijver doet is aspecten van je zelf vergroten." Schrijven is in elk geval iets wat Verhagen, afgestudeerd in commerciële economie, pas sinds enkele jaren serieus doet. „Ik wist lang niet wat ik wilde gaan doen. De baantjes die ik had, vond ik maar niks. Misschien was schrijven wel leuk, dacht ik op een gegeven moment, schrijven genereert vrijheid. Dat dacht ik toen pas. Als kind schreef ik nog niet, maar ik las wel veel. Ontzettend veel. Ik denk dat ik voor het eerst korte stukjes be gon te schrijven toen ik en jaar of 24, 25 was. Studentikoze onzin, voor mezelf." „Op een gegeven moment dacht ik: ik ga een roman schrijven, ik heb ideeën genoeg. Twintig, dertig bladzijden. Maar toen stopte ik. Omdat ik een beter idee had. Zo ging dat door. Ik had allemaal beginnetjes, niks was af. Voor het afronden van een verhaal is dis cipline nodig. Uiteindelijk ging het toch kriebelen. Ik ben met één idee aan de gang gegaan en heb dat uitgewerkt. Niet vanuit een thema, dit boek hééft geen thema. 'Strak' is gebaseerd op mijn verbazing over de dingen die ik om me heen zie. Ik denk dat alle thema's in de literatuur wel aan bod zijn gekomen. Daarom vertel ik liever verha len, die thema's komen dan vanzelf wel aan bod." 'Strak' is het verhaal over de zoektocht naar het levensgeluk van de student Abel Verkerk. Hij leidt een typisch studentikoos leventje, vol seksavontuurtjes en cynische soms zwartgallige maatschappijhumor. Zijn vrien din Kattefijn, een piranha, probeert hem in haar strakke keurslijf te dwingen, maar Abel ontworstelt zich op keiharde wijze aan haar en aan haar bemoeienis die hij niet alleen als zeer beklemmend, maar ook als zeer nutteloos ervaart. „Er zit zeker veel humor in", zegt Verhagen. „Noem het maar een tragikomedie." Dat hij in een recensie al is vergeleken met Joost Zwagerman, Ronald Giphart en Jan Wolkers streelt hemj, al blijft hij op zijn hoe de. „Do hoofdpersoon is gek van Wolkers. Dat is een overeenkomst. Als ik daarmee vergeleken zou worden is dat fantastisch. Maar zo'n vergelijking kan je ook afbreken. Maar ja, de pers en de lezers willen toch een referentiekader, zeker bij een debutant. Nou, dan liever Wolkers. Maar ik wil niet aanmatigend overkomen." Arjan Verhagen: „Ik ben niet zo'n haai. Watje als schrijver doet is aspecten van jezelf vergroten." Foto: Hielco Kuipers Amsterdam - Nena is terug. In 1983 had de inmiddels 43-jarige Duitse zangeres een nummer 1- hit met '99 Luftballons'. Met mede-oudgediende Kim Wilde staat ze nu met de single 'Anyplace, anywhere, anytime' weer op de eerste plaats. Daar mee eist Suzanne Gabriele Ker- ner, zoals haar echte haam luidt, een plekje op in het ere lijstje van de popmuziek. Niet veel artiesten presteren het om na twintig jaar terug te ke ren in de Top 10. The Beatles deden het eerder. 'Let it be' was een Top 10-hit in 1970. In 1995 - 9373 dagen later - stonden ze opnieuw hoog genoteerd, dit keer met 'Free as a bird'. De Righteous Brothers scoorden in 1965 een grote hit met 'Uncha ined melody' en herhaalden het kunstje 9156 dagen later met hetzelfde liedje (1990). Elvis deed het ook - zij het niet hele maal zelf. 'Way Down' was zijn kraker in 1977, 9010 dagen later gevolgd door Junkie XL's houseversie van 'Little less con versation' (2002). Nena presteerde het kunstje na 7365 dagen en staat ermee op 7 in de erelijst. Cher, The Supre- mes en Santana gaan haar nog voor. Nena heeft het succes te danken aan de viering van haar 20-jarig jubileum. Ter gelegen heid daarvan zijn haar grootste hits in een moderner jasje ge stoken voor de cd 'Nena featuring Nena'. Sinds 1989 werkt Nena als soloartieste. De marathons lopende zangeres is moeder van vier kinderen. Rotterdam - In het Wereldmuseum in Rotterdam is van 2 tot en met 7 november de expositie 'De Erfenis van de Slavernij' te,zien. De tentoonstelling gaat over de slavernij, de gevolgen ervan en de invloeden die vandaag de dag nog een rol spelen. Op de foto een skelet dat middenjaren tachtig is opgegraven op een begraafplaats in Suriname. Foto: ANP/Robin Utrecht Amsterdam - In de binnenstad van Amsterdam barst 30 okto ber voor de achtste maal het Amsterdam Dance Event los. Drie dagen verzamelen 1300 professionals uit de wereldwij de dance-scene zich overdag in Felix Meritis aan de Keizers gracht om te netwerken, lezin gen te bezoeken en te discus siëren. 's Avonds komt ook het gewone uitgaanspubliek aan zijn trekken met een aantrekke lijk programma dat zich af speelt in twintig clubs en zalen. Het door Conamus en Buma georganiseerde evenement heeft de afgelopen jaren een in drukwekkende groei doorge maakt. Het aantal artiesten dat 's nachts optreedt is ten op zichte van vorig jaar verdub beld tot 200. Was het avondpro gramma twee jaar geleden nog beperkt tot Escape, Paradiso en de Melkweg, voor deze editie zijn vrijwel alle relevante Am sterdamse clubs bereid gevon den hun best te doen om iets bijzonders neer te zetten. De nadruk ligt als vanouds op house en techno en varianten daarop, zoals deephouse, pro^ gressive en electro. Met name Escape, Panama en Paradiso zijn er in geslaagd klinkende namen uit de mondiale dance- scene naar Amsterdam te ha len. Voor Nederland wordt tij dens het evenement de eer door talloze dj's hooggehou den, maar ook door relatief nieuw live-talent als Dive, Flowriders en Olabola. Het complete programma is te vim den op de website: www.amsterdamdanceevent.nl. Ierse folkgroep Altan in Stadsgehoorzaal door Harry de Jong leiden - De muziek van de folk groep Altan is gebaseerd op het culturele erfgoed van de Ierse streek Donegal, waar de viool de hoofdrol speelt en waar in de loop der eeuwen een subtiele sa mensmelting heeft plaatsgevon den van Schotse en Ierse tradi tionele deunen. Dat muzikale erfgoed is zo groot dat de zes le ren nog jaren vooruit kunnen met zoeken van nieuw materiaal voor een plaat. Ze hoeven hun oor alleen maarte luisteren leg gen bij een stokoude violist uit Donegal en die schudt op ver zoek zo twintig liedjes uit z'n mouw, die de leden van Altan vervolgens dankbaar bewerken. „We hoeven eigenlijk nooit zelf nummers te schrijven," aldus violist Ciaran Tourish. „In Do negal is zoveel prachtig materi aal voorhanden dat we er de rest van ons leven mee bezig kunnen zijn." Op dit moment is Tourish druk in de weer om sa men met de andere leden van Altan nummers uit te zoeken voor een nieuw album. Het is dé bedoeling dat de groep na de kerstdagen de studio ingaat. Maar voor die tijd moet er eerst nog even een serie optredens worden afgewerkt. Onder ande re in Nederland, waar de groep 4 november in de Stadsgehoor zaal in Leiden op de planken staat. Of zangeres Mairead Ni Mhaoniagh meekomt is overi gens de vraag: ze staat op het punt moeder te worden. Volgens Tourish zijn er in de pubs van Donegal nog avond aan avond bejaarde muzikan ten te horen die de traditie van hun streek door en door ken nen en in ere houden. „In hun muziek draait alles om de viool en dat instrument is in geen en kele andere vorm van Ierse folk zo dominant aanwezig", weet hij. „Donegal is van oorsprong een geïsoleerde streek ten op zichte van de rest van Ierland. Toen de grote hongersnood uit brak als gevolg van de mislukte aardappeloogsten, namen de bewoners van Donegal de boot naar Schotland om daar werk te zoeken. Daar pikten ze de tradi tionele vioolmuziek op en die namen ze mee terug naar Ier land. Je kunt dus concluderen dat de volksmuziek van Done gal een combinatie is van Schotse en Ierse liedjes." En dat genre wordt van generatie op generatie doorgeven, want vol gens Tourish duiken er in Do negal steeds weer jonge muzi kanten op die de lokale 'fiddle- tunes' onder de knie proberen te krijgen. Altan werd midden jaren tach tig opgericht door het echtpaar Mairead Ni Mhaoniagh (zang en viool) en Frankie Kennedy (fluit). „Ja, we zijn als duo be gonnen, maar in de loop der ja ren uitgegroeid tot een zes man sterke groep", vertelt Mairead. Frankie is inmiddels overleden, maar hij en zijn vrouw waren destijds met fluit en viool voort durend in de weer om de sfeer in kroegen en op bruiloften en partijen te verhogen. Mairead: „We waren altijd heel onge dwongen bezig. Helemaal niet met het idee om ooit nog eens een professionele groep te wor den. Dat is spelenderwijs zo ge groeid." Ook Mairead werd door de ou dere muzikanten uit Donegal op het juiste muzikale spoor ge zet. „Ik ben er nog altijd trots De Ierse folkies van Altan beginnen hun toernee door Nederland in de Stadsgehoorzaal. Foto: GPD op dat ik veel van die mensen persoonlijk heb gekend. Ze hebben me niet alleen talloze liedjes doorgegeven, maar ook wijsheid. Als je echte volksmu ziek wilt spelen, dan kun je die alleen maar leren van de men sen die de traditie door en door kennen en zelf altijd hun eigen liedjes hebben gemaakt. En wie daar serieus mee bezig is, weet ook dat hij die nummers van generatie op generatie moet doorgeven. Want het gaat niet alleen om een liedje, het is veel meer dan dat. Er zit een verhaal achter. Over de maker en waar hij z'n ideeën oorspronkelijk vandaan heeft gehaald. Zo'n liedje is dus eigenlijk een stukje geschiedenis en ik ben blij dat Uc van zoveel oude muzikanten dat verhaal nog in hun eigen woorden op heb kunnen teke nen." De populariteit van Altan is bij zonder groot in Amerika en de groep toert dan ook minstens tweemaal per jaar door dat land. „Dat is vanaf het begin zo geweest", vertelt Ciaran Tou rish. „We hebben altijd op het standpunt gestaan dat als we verder wilden komen met onze muziek, we ons niet alleen tot Ierland moesten beperken. We zijn inmiddels op meer plaat sen in Amerika geweest dan de gemiddelde Amerikaan zelf." Altan - 4 november, Stadsge hoorzaal Leiden. Daarna o.a in Vredenburg, Utrecht (5/11) en Schouwburg De Meerse, Hoofddorp (9/11) muziek recensie Lidy van der Spek Concert Accordeonensemble Alphen Opus 2 o.l.v. Sergé Latychev. Gehoord: 26/10, de Burcht, Leiden. Een concert met twaalf accor deonisten en een slagwerker, dat hoor je niet elke dag. Maar zondagmiddag gaf Alphen Opus 2 een concert in de turn zaal van sociëteit De Burcht, en konden heel veel liefhebbers (niet één onbezette plaats) hun hart ophalen. Alphen Opus 2 heeft niets van een stelletje straatmuzikanten die ons aangenaam, vrijblijvend verpozen. Nee, dit orkest be steedt serieuze aandacht aan de promotie van hedendaagse ac- cordeonwerken van Nederland se componisten. Zo kon het ge beuren dat er composities wer den gespeeld van Alexander Comitas (pseudoniem van Ed de Boer), en van Gerie Daanen, niet alleen componist maar ook een accordeonist in hart en nie ren. Van Daanen werd Varia tions Balkanaise' gespeeld - speciaal in opdracht van dit or kest geschreven - waarin hijzelf superieur en zeer relaxed mee speelde. Hij verving drie mond harmonica's, want eigenlijk had hij dit stuk gecomponeerd voor accordeon en drie mondhar monica's. Maar de uitvoeren den waren helaas wegens ziekte niet komen opdagen. Zijn Vari aties liepen synchroon in de tijd, Charleston (jaren twintig), Lamentatio (crisisjaren), Mar- che Funèbre (oorlogsjaren), Blues (jaren zestig), en ga zo maar door. Dit orkest is ambitieus, met een minstens even ambitieuze, zeer muzikale dirigent. De Rus Sergé Latychev is afgestudeerd ba- janspeler aan de Gnessin Mu ziek Academie Moskou. En stu deerde daarnaast ook nog eens af in orkest- en koordirectie. Melodieus, met veel gevoel voor ritme en gedoseerde dyna miek, reuze goed lettend op de dirigent, slaagde het orkest erin om geconcentreerd, schijnbaar moeiteloos dit stuk van de ené sfeer in de andere te toveren, ritmisch fantastisch gesteund door de slagwerker. Echt prach tig! Het stuk van Alexander Comi tas 'Serenade en Dans' is een zeer persoonlijk getinte compo sitie. Het gaat over zijn leven met vrouw en kinderen. Het is eveneens aangenaam in het ge hoor liggend, maar heeft ook zijn melancholieke momenten. Het begon met vriendelijk op gaande lijnen die langzaam ver anderen in een opbloeiende dynamiek. Vitaal gespeeld, maar toch hoorde je steeds weer die weemoedige onder toon, mooi aangèzet door zwa re plofjes en korte melodielij nen van de basaccordeon, of door een sereen zwevend slot akkoord. Waar de thema's door elkaar gingen lopen bleef er sprake van een heldere struc tuur. Piazzolla's 'Contrabajeando' is een korte, hevig kolkende melo die met schokkend ritme en vlammende dynamiek, intens en expressief gespeeld door het Alphense orkest. Ook de Napo- litaanse dans, de Tarantella uit het ballet 'Anyuta' van Valerie Gravilin, wervelde in snel tem po en vrolijk licht staccato spel, grappig gelardeerd met rinke lende klokjes en klepperende castagnetten. Zo'n energiek orkest verdient met recht positieve aandacht.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17