Milieuplatform teleurgesteld in Leiderdorpse raat REGIO Foto-expositie zonder drempels 'Kun je zwaaien naar een Rijnhouter?' Leiderdorp begint met 'burgerinitiatief 'Dit is brood waar oude kaas op moet VVD laakt betaald parkeren in Oegstgeest de Bijenkorf Visser 't Hooft rouwt na overlijden leerling Onverbeterlijke drankrijder voorschoten - De politie heeft gistermiddag voor de tweede keer in korte tijd een 81-jarige automobilist uit Voorschoten betrapt op rijden onder in vloed. De man werd in zijn auto aangehouden op het Buizerderf in zijn woonplaats en bleek flink boven de limiet te zitten bij de blaastest. Vorige week werd de 81-jarige voor hetzelf de vergrijp bekeurd. Dit keer komt hij er minder gemakkelijk vanaf: de politie heeft de auto van de hoogbejaarde man in beslag genomen. Tuijten ontvangt Speld Leiderdorp leiderdorp - Leiderdorper Dick Tuijten heeft gistermiddag de Leiderdorpse Speld ontvangen uit handen van burgemeester Zonnevylle. Tuijten is de eerste Leiderdorper die getooid is met het kleinood, dat pas begin dit jaar is ingesteld. Hem viel de eer te beurt omdat hij zich 25 jaar lang inzette in het actieco mité A4 en de Belangenvereni ging A4/HSL Afgelopen zomer nam Tuijten afscheid als be stuurslid. Tuinwedstrijd in Leiderdorp leiderdorp - De eigenaars van de mooiste voor-, zij- en water- tuinen in Leiderdorp worden op 28 november in het zonnetje gezet. De commissie 'Mooi Lei derdorp', in het leven geroepen door het Milieuplatform Leider dorp, heeft de afgelopen maan den alle tuinen die zichtbaar zijn vanaf de straat gekeurd. Ook hebben de leden een aan tal watertuinen bezocht, omdat ze die belangrijk vinden voor het instandhouden van bepaal de dieren en ecologische struc turen. Inmiddels zijn er per ca tegorie diverse tuinen genomi neerd voor een prijs. Op vrij dagavond 28 november worden de genomineerde tuinen gepre senteerd tijdens een bijeen komst in De Muzenhof. Burge meester Zonnevylle reikt de prijzen uit. Kinderen leren website maken leiderdorp - Kinderen van 9 tot en met 12 jaar die hun eigen website willen maken, kunnen dit Ieren bij de stichting sociaal- cultureel werk in Leiderdorp. De cursus begint op donderdag 20 november en bestaat uit acht lessen, die worden gege ven van 16.00 tot 17.30 uur. De cursus kost 32 euro. Opgeven via 5421662 of via: cjanson@scwleiderdorp.nl oeostgeest - WD Oegstgeest meldt alvast dat de fractie zich volgende week, bij de begrotingsbehandeling, gaat verzetten tegen betaald par keren in Oegstgeest. De op positiepartij vindt dat deze maatregel, die burgemeester en wethouders in 2007 wil len invoeren, geen oplossing biedt voor de parkeerproble men die het dorp teisteren. In woonbuurten is veel meer parkeeroverlast dan rond De Kempenaerstraat en de Lan ge Voort, stelt de WD in een persbericht. Betaald parke ren bij de winkelcentra lost volgens de liberalen geen problemen op. „Daarnaast heeft de maatregel een onge wenst neveneffect. Ervaring heeft geleerd, dat betaald parkeren rond winkelcentra leidt tot dalend winkelbe zoek. Leiderdorp heeft om die reden betaald parkeren weer afgeschaft. Aangezien, met uitzondering van Lei den, geen enkele omliggende gemeente betaald parkeren kent, zal het de concurren tiepositie van de Oegstgeest- se middenstand aanzienlijk verzwakken." De inkomsten van betaald parkeren zijn niet bestemd voor betere parkeervoorzie ningen, maar worden toege voegd aan de algemene mid delen. Dus scheept het ge meentebestuur inwoners op met hogere lokale lasten, concluderen de liberalen. „Het is een ordinaire vorm van lastenverzwaring om het tekort, ontstaan door het project Poelgeest, te helpen dekken." Dat vindt de WD onaanvaardbaar. door Erna Straatsma voorhout - Een beetje eng vin den sommige Voorhouters het wel, zo'n psychiatrisch zieken huis in 'je achtertuin'. Wat moet je doen als je op straat een bewoner van Rijnhout te genkomt? Kun je dan gewoon gedag zeggen of zwaaien? Psychiatrie is nieuw in Voor hout en dat gaat gepaard met diverse pogingen tot 'integra tie'. Twee weken geleden be steedden de kerken in de dien sten aandacht aan de opening van Rijnhout. Gisteravond hield de gemeente, in samenwerking met diaconale werkgroepen en de Rijngeest Groep (de instel ling die Rijnhout leidt), een bij eenkomst over het thema 'maatschappij en pyschiatrie'. Een groepje buurtbewoners kwam er op af. Hoe ga je om met Rijnhout-be woners die door het dorp lo pen, wilden de Voorhouters weten. „Ik heb ervaring met mensen van de Willem van den Bergh-stichting", zei een oude re Voorhoutse over een woon complex voor verstandelijk ge handicapten. „Die hebben vlak bij me gewoond en daar deed ik altijd expres stug tegen. Terwijl ik juist vrolijk ben en altijd zwaai naar iedereen: maar bij hen durfde ik dat niet. Ik was toch bang dat ze dan 's avonds voor mijn deur zouden staan. Ik woon ook maar alleen. Volgens Rijngeest-verpleegkun- dige Gerda Reidinga kan zwaai en absoluut geen kwaad. „Het zal niet snel gebeuren dat een psychiatrisch patient naar u toekomt. Het is eerder heel moeilijk om contact met ze te maken. Als u gedag zegt doenze vaak alsof ze dat niet willen ter wijl ze tegelijkertijd juist con tact willen maken. Dus ik ben blij dat u zwaait." Een moeder van jonge kinderen pleitte voor een goede voorlich ting op scholen. „Ik heb zelf een traumatische ervaring met psychosen en schizofrenie. Pa tiënten zijn onpeilbaar en on voorspelbaar en daar houden kinderen niet van. Ik kom nu elke dag patiënten in het dorp tegen en ik vind dat nog steeds moeilijk." Psychiater Iris Bandhoe kon zich heel goed voorstellen dat 'een man op een bankje, met starende ogen' misschien tot enige onrust bij moeders met spelende kinderen leidt. „Maar misschien ziet die man wel he lemaal niet wat er om hem heen gebeurt." Bang hoef je voor Rijnhouters niet te zijn, al dus de psychiater: „De mensen die in het dorp wandelen zijn geen extreem verwarde of agressieve personen. Ze reage ren alleen anders dan u gewend bent." Bandhoe benadrukte dat het merendeel van de Rijnhout bezoekers niet is opgenomen. „De meeste mensen komen voor een afspraak en gaan dan weer naar huis. Niemand in het dorp heeft daar last van. Het is vergelijkbaar met de aanloop bij een algemeen ziekenhuis. Je hebt wel meer autoverkeer en op het station van Voorhout wordt het drukker. En verder biedt Rijnhout ook een hoop werkgelegenheid." Bij de Rijn- geest-afdeling werken zo'n honderd personen. De instel ling telt 32 bedden voor een kli nische behandeling. Een Rijn- geest-client uit Noordwijk ver wachtte toch dat de integratie niet zo snel zal gaan. „Kijk, in Noordwijkerhout zit de psychi atrie al zo'n tachtig jaar. Hier is het nieuw. Een moeder met spelende kinderen zal die man op dat bankje toch scherp in de gaten blijven houden." Als 'te genprestatie' beloofde Bandhoe een open dag in Rijnhout te or ganiseren. Die is eerder dit jaar al een keer gehouden, maar toen was Rijnhout nog leeg. Als wij zeggen dat we de psy chiatrie willen vermaatschap- pelijken dan moeten we zelf ook onze deuren openen." leiderdorp - Inwoners van Lei derdorp kunnen binnenkort meer invloed uitoefenen op de politieke gang van zaken. De in voering van het zogeheten 'bur gerinitiatief zorgt hiervoor. Dit instrument verplicht de ge meenteraad om door inwoners ingediende onderwerpen of voorstellen op de agenda te zet ten en te behandelen. Het bur gerinitiatief moet mensen meer betrekken bij de politiek. Leiderdorp wil een minimum leeftijd van zestien jaar laten gelden voor indieners van voor stellen. De gemeente hoopt zo ook meer jongeren te interesse ren voor de plaatselijke politiek. Daarnaast moet de initiatiefne mer een bepaald aantal handte keningen inzamelen om een voorstel te kunnen indienen bij de raad: 50 voor verzoeken met een 'wijk-karakter' en 250 als het gaat om een onderwerp in de gemeentelijke sfeer. Een voorstel moet schriftelijk worden ingediend bij de burge meester. Hij bepaalt of het vol doet aan alle eisen. Zo mag een onderwerp geen kwestie zijn waarover de raad de afgelopen twee jaar al heeft besloten. Het is ook niet de bedoeling dat de voorstellen of agendapunten gaan over klachten ten aanzien van de gemeente. Daarnaast moet een voorstel behoren tot de bevoegdheid van de raad. (advertentie) hearts'301'! ALVEARE Arrow BIJENKORF Vwty. Cfitj De Bijenkorf zet de toon. dinsdag 28 oktober 2003 'Discussie over honden aan de lijn ging over emoties, niet over inhoud' door Janneke Dijke leiderdorp - Het Milieuplatform Leiderdorp voelt zich niet serieus genomen door de ge meenteraad. De leden van het platform, dat vijfjaar geleden is opgericht om de raad en het college te adviseren over kwesties die te ma ken hebben met natuur en milieu, beraden zich op hun positie. Dat meldt bestuurslid Joop van Huut. Volgens hem beschouwen de meeste partijen de leden als een stelletje extreme ac tievoerders. De ergernis bij natuurliefhebbers is opgelo pen na het debat over het aanlijngebod voor honden rond de Dwarswatering dat deze zo mer werd gevoerd in de raad. Het Milieuplat form had de gemeente geadviseerd om een aanlijngebod in te voeren op delen langs het water tijdens het broedseizoen, en op nog een handvol plekken in het dorp. Volgens het platform verstoren loslopende honden nesten en kunnen vogels nergens meer rustig broe den. Het college legde het voorstel twee keer voor aan de raad, maar op Groenlinks na maakte de raad er gehakt van. Het Milieuplatform verwijt de raadsleden dat ze achter de emoties van een paar hondenbe zitters zijn aangerend, in plaats van een dis cussie over de inhoud te voeren. „De meer derheid van de raad heeft zich niet bezigge houden met een inhoudelijke discussie op ar gumenten, maar heeft zich laten leiden door de gemoedstoestanden van een beperkt aan tal hondeneigenaren op de publieke tribune", valt er te lezen in een pittige brief die het Mi lieuplatform naar de raad heeft gestuurd. Daarin staat dat de voorzitter op straat en te lefonisch nogal eens is lastiggevallen door hondenbezitters, omdat het Milieuplatform voorstander is van het aanlijngebod. „Het is onze opvatting dat in onze democratie de overheid de burgers aanspreekt op hun ver antwoordelijkheid, maar het kan niet zo zijn dat de overheid zich laat leiden door de wil van een beperkt aantal burgers", aldus de brief. In plaats daarvan hadden de raadsleden ook eens informatie moeten opvragen met het Milieuplatform, vindt Van Huut. „Dat is toch logisch? Alleen het CDA en GroenLinks heb ben contact met ons opgenomen, de rest niet. Dat is bij het Milieuplatform slecht ge- 'e vallen. In de brief aan de raad heeft het form daarom nog maar eens uitgelegd wi status het heeft: geïnstalleerd door bui meester en wethouders, met als doel 'hetf, vraagd en ongevraagd advies leveren aam gemeente'. De raad heeft de boze brief van het Mil platform een maand in huis, maar ook hii hebben alleen het CDA en GroenLinks geD geerd. Het is daarom nog onduidelijk ofl wens van het platform, een nieuwe discui1 over het aanlijngebod in de gemeented werkelijkheid wordt. l Daguerre toont eigen werk in Winkelhof door Janneke Dijke leiderdorp - Dat ze geflankeerd worden door luiers, door een rek vol cd's of door een bak met Hema-rookworsten. dat maakt ze niet uit. De leden van foto club Daguerre in Leiderdorp vinden winkelcentrum Winkel hof een perfecte plek om foto's te exposeren. „Het leuke aan de Winkelhof is dat mensen van zelf langs lopen, ook mensen die anders niet zouden komen. Je hoeft ze niet uit te nodigen", zegt Daguerre-voorzitter Bert Prins. Aanstaande donderdag, vrijdag en zaterdag is het plein bij dro gisterij Schouten omgetoverd tot een exclusieve fotogalerij. De laatste keer dat de hobbyfo tografen uit Leiderdorp en om geving hun werk tentoonstel den is alweer drie jaar geleden, ter ere van het vijftigjarige be staan. Ook toen vormde Win kelhof het podium. De laatste jaren is er de klad in gekomen, maar het bestuur wil er weer nieuw leven in blazen en voort aan elk jaar aan de buitenwe reld laten zien welke juweeltjes de leden hebben geschoten en afgedrukt. En dan bij voorkeur in Winkelhof. Het winkelcentrum is laagd rempelig. Dat kun je niet zeg gen van de andere expositie ruimtes in Leiderdorp, vinden voorzitter Prins en secretaris Frank Bos. „Je kunt terecht in de Muzenhof en in de Schep- pingskerk, maar daar komen mensen niet zomaar langs. Dan moet je ze uitnodigen", zegt Bos. „Verder kon je altijd te recht in het gemeentehuis, maar daar was weinig ruimte." Bovendien moet de expositie ruimte in de hal van het ge meentehuis binnenkort plaats maken voor extra servicebalies. Bezoekers van de expositie kunnen allereerst kijken naar ruim negentig foto's die ge maakt zijn door de 28 leden van Daguerre. Daaronder bevinden zich bijna professionele foto grafen, maar ook mensen die minder hoog vliegen. „De meeste mensen stimuleert het om hun werk aan een ander te laten zien", zegt Prins. „De één kickt daarop, maar de ander kan het niets schelen." „Het is ook vaak schroom", aldus Bos. „Er zijn er bij die zeggen dat ze niet zo nodig tussen die grote meesters hoeven te hangen. Die proberen wij dan te stimuleren om toch mee te doen." Maar er is meer mogelijk dan foto's kijken. Een demonstratie over digitale beeldverwerking moet bezoekers nieuwsgierig maken naar de mogelijkheden die er zijn als je het plaatje een maal geschoten hebt. Dankzij de digitale fotocamera's kan een fotograaf gemakkelijker dan vroeger zijn foto bewerken en afdrukken. Veel leden van Daguerre be kwamen zich in die kunst. Bij Daguerre ben je niet langer een afvallige als je de doka aan de dijk zet. De bestuursleden Prins en Bos gaven hun donkere ka mers drie jaar geleden al mee aan een school in Georgië. „Schoorvoetend gaan ze alle maal om", zegt Bos. De oudere leden hebben er meestal de meeste moeite mee, maar ook dat zegt niet alles. Prins: „Ik ben zowat de oudste van de club, en ik werk het modernst." Veel mensen hebben inmiddels een digitale fotocamera, maar brengen de chip met foto's naar de fotograaf om ze te laten af drukken. De leden van Daguer re hopen bezoelcers van de ex positie te prikkelen om ook het afdrukken in eigen hand te houden. Kleuren bijstellen, lichter of juist donkerder ma ken, de helderheid beïnvloe den: achter de eigen pc kun je de foto precies zo maken als je hem hebt bedoeld. „Vroeger deed een fotograaf dat in zijn natte doka. Nu kan dat net zo gemakkelijk met de computer", weet Prins. Daarom staan er in Winkelhof ook een computer en een printer klaar. Bos: „Fo- Eén van de foto's die op de expositie te bewonderen is. Leiderdorper Frank Bos fotografeerde het stad huis van Den Haag en de Nieuwe Kerk, weerspiegeld in de Anton Philipszaal. Foto: Frank Bos door Saskia Stoelinga leiden/oegstgeest - Een lokaal met bloemen, een foto, kaarsen en een boek om in te schrijven. Leerlingen lopen in en uit. Sommigen met bloemen of an dere kleine attenties. Voor di recteur Veldman en zijn team van het Visser 't Hooft Lyceum aan de Kagerstraat in Leiden was het gisteren een onwerke lijke dag. Zondagmiddag kreeg Veldman te horen dat een leer ling van zijn school dood in bed was aangetroffen na een feestje bij de hockeyclub LOHC. De 15-jarige havo-leerling uit Oegstgeest heeft zijn ouders nog gedag gezegd en is gaan slapen. Gisteren stond de direc teur voor de taak om iedereen hierover in te lichten. „Eerst verbijstering, daarna veel ver driet. Docenten, leerlingen en de conciërges zochten elkaar onmiddellijk op om te prateP „Ik ben de hele school roncf® weest, want ik wil geen rodc of geruchten laten voonB staan. Ik heb verteld zoalsJ is. Natuurlijk ben ik begoit'1 met zijn eigen klas. De moei ste taak. Ondanks het grote 0 driet kwam er onmiddellijk alles op gang. Vrienden 10 men met elkaar een krans b: gen en er werden vellen voP' schreven. Het is mooi 01P zien hoe leerlingen elkaar f1 opvangen en hoe goed do4e ten de emoties aanvoelen. 10 daag overleggen we met dd11 ders en bekijken wat we veJd nog kunnen doen. Een!e: scheidsdienst of allemaal P; wezig bij de begrafenis. Je hier geen draaiboek voor 'n ken. Als je zoiets meemP£ wordt alleen maar duidelijke de dood ingrijpt in een jon^a ven." tiJ tograferen was vroeger iets voor de happy few. Nu is het een massa-artikel. In onze vereni ging proberen we er nog iets unieks van te maken." De expositie op het plein voor drogisterij Schouten is ge opend op donderdag van 16.30 tot 20.00 uur, op vrijdag van 8.00 tot 21.00 uur en op zaterdag van 8.00 tot 17.00 uur. fe< door Nancy Ubert vervolg voorpagina jN leiden - Het hennepbrood van de Oegstgeestse bakker Hug^ Groot heeft een ovale vorm. Op de bovenkant is met roggerj een weedblad gedecoreerd. Vanmorgen werd op de redactie^ deze krant de hennepbrood smaaktest gedaan. De meeste rr|o werkers hapten een droge boterham weg. Smaken verschillen. „Niks mis mee", oordeelt eindredacteur Paul de Vlieger. ..Ma™ eet altijd al apart brood, dus ik ben wel wat gewend." Vanaf zij® deling zijn verder opmerkingen te horen als: 'Zelfs zonder ietSL,1 prima te eten' en 'Niet veel anders dan gewóón brood'. Van}»' eindredactie Dick van der Plas mag het hennepbrood nog^ meer uitgesproken van smaak zijn. „Wat scherper, dat kan ir hebben." q Marieke de Kok, stagiaire regioredactie: „Het is even wer^ Hebben ze hier een paracetamolletje door gedaan?" Janneke^ ke, verslaggever Leiderdorp, vindt het niet zoveel bijzon „Beetje bitter. Vooral de nasmaak." De chef van de regiored;* Annet van Aarsen, snuift eens diep in de lege zak. „Die ruikfil steeds erg lekker." „Dit is brood waar oude kaas op moet'.L conclusie van regioverslaggever Ruud Sep. Silvan van Schod*' ven, stadsredactie: „Bitter, zurig en een rare nasmaak." Kunstredacteuren Theo de With en Herman Joustra zijn het "n men over eens dat hennepbrood vrijwel hetzelfde smaakt ali gewoon sneetje tarwe. „Dus lekker." Op de redactie Duin er lenstreek klinken geluiden als: 'Goede structuur', 'Lekkere en 'Net iets te dun brood'. Verslaggever Noordwijk Jan Pre „Het effect op langere termijn weten we natuurlijk nog niet." Hoofdredacteur Kees van de Malen heeft het laatste woord: een bakkerstruc? Dit is een gewone maar smakelijke boterha^ proef niks. Hooguit beetje bittere nasmaak." d< 0 el 'tst

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 16