LEIDEN REGIO ïrote plannen oor het tembrandtjaar Meneerik wil niet verhuizen Mey heeft weer een karretje Willem van der Leiderdorp: Vanade doet aan stemmingmakerij ikse celstraf voor edofiel van Duinrell R3 De argwaan zit diep bij Oranjegrachtbewoners Tuinders melden zich bij Bloemhof \Y<7 HDC 972 dinsdag 28 oktober 2003 c iRDWiJK - Over een halfjaar in de VW en het toeristische fijfsleven een gezamenlijk lop tafel hebben waarmee e komende driejaar meer isten naar de regio kunnen en. Centraal staat daarbij Rembrandtjaar in 2006. 1 ruim twee jaar is het pre- 400 jaar geleden dat Neder- is beroemdste schilder in en werd geboren en de be ing is om die gelegenheid te grijpen om de streek toe- fch extra op de kaart te zet- „Internationaal zal er flink hgsteiling zijn voor Rem- jdt, maar het succes komt niet vanzelf', aldus VW- ;teur M. Smeets. i het plan er precies uit te zien en hoeveel geld er Mbeschikbaar zal zijn, is vol- B|Smeets nog niet aan te ge- Vorige week tijdens de af- ~~in Noordwijk waren er 120 jiemers van de hotel- en casector, particulier ver ders, attractieparken, mu- pn overheden. Besloten is j/an elke groep onderne mers drie of vier mensen een plan van aanpak maken waarbij ze hun eigen kennis en ervaring gebruiken. Het idee achter een meerjarig plan is volgens Smeets dat er niet ieder jaar opnieuw een tijd en geld vretend nieuw plan hoeft te worden gemaakt en dat je voor het bekend maken van een regio een aantal jaren no dig hebt. Ook het op de kaart houden van een gebied vergt een voortdurende inspanning. Door de sector nadrukkelijk bij het plan te betrekken, denkt Smeets te voorkomen dat er een onhaalbaar plan op tafel komt. „De mensen die het plan maken, kunnen denk ik ook goed inschatten wat er financi eel in hun sector haalbaar is." Hij rekent overigens ook op een bijdrage van de gemeenten en andere overheden. De twee festivalweken die vanaf volgend jaar rond de corso's van de Bollenstreek en Rijns burg moeten worden georgani seerd, kunnen volgens Smeets goed onderdeel uitmaken van het totale plan. Marieke de Kok haag - De pedofiel die in ndertoiletten van pretpark teil plastic bakjes neerzet- ;t de vraag om een kinder- heeft een celstraf gekre- van zestien maanden, tbankpresident De Krom gisteren in Den Haag dat 1-jarige man ontzag heeft autoriteit en dat een hoge katius op zijn plaats is. Met ingaf wil de rechtbank een veel afgeven aan de Win- n pnaar, die vaker is berecht lo[)edofiele handelingen, lagichter baseert zijn vonnis coiamelijk op een rapport vl van de reclassering. In het psy chologische rapport staat dat de man 'verminderd toereke ningsvatbaar' is en soms 'infan tiel' reageert. Het IQ van de man heeft het niveau van een zesjarige en de man functio neert emotioneel nagenoeg niet. De man stond twee weken gele den terecht voor het bezit van kinderporno, schending van de eerbaarheid en ontucht met een peuter. Dat laatste kon de officier van justitie echter niet bewijzen. Wat wel vaststaat is dat de man op 5 juli werd opge pakt in Duinrell op één van de minitoiletten. door Robbert Minkhorst leiden - In het portiek hangen slingers. Achter het raam zit het pamflet 'Blijf van mijn huis', waar de wijk mee volhangt. De deur gaat nog even langzaam open. Het jongetje kijkt met grote ogen naar buiten. „Me neer", klinkt het zacht, „ik wil niet verhuizen." Het jongetje woont in het hui zenblok dat zal sneuvelen om plaats te maken voor een nieuw pleintje. De rest van de ruim 200 woningen rond de Oranje gracht blijft staan. Woning bouwvereniging Portaal was lange tijd van plan er te gaan slopen, maar het roer ging radi caal om na 'dieper onderzoek'. Wel worden sommige wonin gen samengevoegd, een aantal wordt verkocht en op twee pleintjes komen nieuwe huizen. Na de opzienbarende medede ling ging de vlag niet uit in het wijkje aan de rand van de bin nenstad. Bewoners zijn opge lucht, maar dat gevoel over heerst nog niet. De argwaan zit diep, vooral omdat de woning bouwvereniging jarenlang geen onderhoud pleegde aan de hui zen. Traag als een luie slang glijdt de Groenesteeg door de oostelijke binnenstad. Na de steile brug over een van Leidens fraaiere grachten, recht de slang zijn rug. Aan weerszijden grauw bruine, roze of crèmekleurige blokken baksteen. Het super marktje is al jaren dicht en de deur en deurpost van nummer 86 vertonen nog de braakspo ren. Er wordt niet open gedaan. Een huizenblok verder doet op de eerste verdieping een vrouw open. „Ik denk dat u het beste bij mijn man kunt zijn", zegt de vrouw. Haar man is Renk-Jan Vissers, voorzitter van de bewo nerscommissie. Vissers windt zich op over de nieuwe plannen van Portaal. In zijn ogen is het onbegrijpelijk dat Portaal een nieuw pleintje creëert, en twee andere opheft. Dat gaat ten koste van onder andere Vissers huis. Volgens Vissers wees het eigen onderzoek van Portaal uit dat deze ingreep onrendabel is. Directeur Lex de Boer van Por taal verdedigde zich met de re actie dat sloop van relatief jon ge woningen 'in wezen altijd onrendabel is'. Vissers ziet wei nig heil in het nieuwe (speel) Portaal zette onverwacht een streep door het plan om ruim 200 woningen aan de Oranjegracht (foto) en omgeving te slopen. Foto: Hielco Kuipers pleintje. „Het ligt tussen de Oranje- en Waardgracht in, met dus aan twee kanten water. Lekker spelen wordt dat, met een bal." Frank Alblas, die schuin onder Vissers woont, verkeert in de veronderstelling dat zijn wo ning gespaard blijft. De brief die hij van Portaal deze week ontving, meldt niets over sloop. „Ik had begrepen dat zo'n beet je de hele buurt de dans zou ontspringen", reageert hij. Het wordt even stil als het besef doordringt dat hij straks zijn huis uit moet. „Dat is wel ver velend. Ik vind dit wel erg slor dig. Nu moet ik toch actie on dernemen. Het lijkt er nu op dat ik moet wijken voor een vi sie." Een trap naar boven in de Langstraat leidt naar een bin nenplaats, die vol staat met planten. De bewoner van num mer 43, die in geen geval met zijn naam in de krant wil, zegt opgelucht te zijn. „Ik vind het uitstekend zo. Het is schitte rend wonen hier." Hij heeft te doen met Vissers. „Hij die het eerste is gaan klagen, is nu de pineut. Het lijkt op pesterij. Het zou me ook niks verbazen, als dat zo was. Portaal had eerst hele andere plannen. Ze heb ben echt flinke streken uitge haald de afgelopen jaren." Daar weet zijn buurman, Fred Bolhuis, alles van. „Ik woon hier al twintig jaar. Je kan er een boek over schrijven. Hele toe standen, bababababap. Ik be steed geen stuiver meer aan m'n huis." Dat is ook te zien. Behang schilfert aan de muur, de vloerbedekking is kaal. Ach ter de verwarmingsbuizen zit een grote lekkageplek. Boven de voordeur betonrot. „Ik schaam me dood. Maar als ik wat vroeg, was het altijd: Nee meneer, we doen niks meer. Bekijk het dan maar. Als zij nu gaan renove ren, ga ik witten en behangen, en wü ik nieuwe vloerbedek king. Ik woon hier perfect." Petra Lagerberg verkeert nog in onzekerheid: sloop of renovatie van haar woning. Zij woont op de begane grond aan de Oos terkerkstraat, in een van de ap partementen waarvan Vissers zegt: „Portaal wil hier achter een racebaan creëren. Het is niet zo nodig dat de armpjes van blokken twaalf en dertien worden geamputeerd." Lager berg heeft de plannen gelezen en ontdekte dat Portaal ondui delijk is over het lot van haar woning. „Het plan was natuur lijk grootschalige sloop. Dan hoop je dat het niet zo is. Nu is het niet zo, behalve uitgerekend misschien voor mezelf. Maar als ze hier achter op het Kaar senmakersplein sociale wo ningbouw neerzetten, kan ik daar mogelijk naar toe." Volgende week bevalt ze van haar eerste kind, een zoon. „Vrienden zeiden toen ik hier kwam wonen: Lekker, zo'n slechte buurt. Zo heb ik dat nog geen dag ervaren. Het is rustig, kindvriendelijk, met twee speel- tuintjes om de hoek. Joh, je kan gewoon gelukkig worden van een buurtje waar je woont. Van alcoholist tot hoogopgeleid, er zit van alles. Ik woon hier ge woon met ontzettend veel ple zier." oris Rietbroek IDORP - De Leiderdorpse poli- - jTgert zich aan het beeld dat de ve bewoners van het Warmond- en*l van de Boterhuispolder heb- •j Jan Leiderdorp. Deze Warmon- ^.lenken dat Leiderdorp de Bo- rstlspolder snel volbouwt, als dit ,er i in handen valt van die ge- j^'ergrote deel van de bewoners e polder - 86 procent - heeft :n enquête van Zijldijk-bewo- ze, ner Van der Geest aangegeven liever bij Alkemade te horen dan bij Lei derdorp, als gedeputeerde staten be sluiten Warmond te verdelen onder de buurgemeentes. Zij hebben meer vertrouwen in Alkemade als het gaat om het behoud van de groene pol der. Natuurvereniging Vanade steunt de uitslag van de enquête, die wordt verstuurd aan de betrokken gemeenten. Vandaag neemt het pro vinciebestuur een besluit over de toekomst van Warmond. De politieke fracties in Leiderdorp zijn verbaasd over de wens van de Warmonders. „Het beeld bestaat blijkbaar nog steeds dat Leiderdorp alleen maar wil bouwen", zegt D66'er Veugen. „Dit baart me zor gen, want dat is onze bedoeling he lemaal niet." „De mening van de burgers is natuurlijk belangrijk", zegt Bos (Groenlinks). „Het is alleen jammer dat zij nog steeds het beeld hebben van Leiderdorp als een bou wende gemeente. Dit klopt niet meer. We moeten voorzichtig zijn in de komende discussies hierover, maar geografisch gezien zou het lo gisch zijn als de Boterhuispolder aansluit op Leiderdorp. Landjepik spelen is sowieso niet aan de orde. De provincie stelt een herindeling voor, niet de gemeente." Wethouder Molkenboer steekt zijn irritatie over de beeldvorming niet onder stoelen of banken. Hij wil het verkeerde beeld voorgoed uit de weg ruimen. „We hebben ons nota bene uit de naad gewerkt om te voorko men dat tientallen hectares groen aan bouwmaatschappijen werden verkocht. Ik ben diep teleurgesteld over de houding van Vanade in deze kwestie. Dit is pure stemmingmake rij." Vanade-voorzitter Van der Heden laat zich niet uit het veld slaan door de tirade. „Vanade is teleurgesteld dat de strook tussen de provinciale weg N445 en de Nieuwe Weg nog steeds niet is uitgewerkt." De vereni ging kwam anderhalf jaar geleden al met het plan om dit deel van de pol der in te richten als een moeras- of oeverbos. Leiderdorp reageerde des tijds enthousiast. Van der Heden wuift de verwijten weg dat Vanade aan stemmingma kerij doet. „We hebben de bewoners niet gesouffleerd", stelt hij. „Wij wa ren juist benieuwd naar de mijns in ziens verrassende uitkomst van de enquête." leiderdorp - Tweeëntwintig van de dertig tuinders uit de Leider- dorpse Kalkpolder die recht hebben op een nieuwe tuin, hebben zich gemeld bij volks tuinvereniging De Bloemhof. Het grootste deel van hen kan daar vanaf 1 januari terecht. Andere tuinders moeten wach ten tot er plek is. Het volkstuin complex in de Kalkpolder wordt volgend voorjaar opge heven omdat het plaats moet maken voor een woonwijk die geld moet opleveren voor de verdiepte aanleg van rijksweg A4. Niet alle tuinders uit de Kalk polder zien het zitten om naar de andere kant van het dorp te verhuizen, of hebben volgens de gemeente geen recht op een nieuwe tuin omdat ze nog niet lang genoeg huren. Het bestuur van De Bloemhof nodigt alle aspirant-tuinders op 14 novem ber uit voor een informatie avond. AGENDA Wilt u iets melden? Bel 071-5356421 (Riet Paauw) dagelijks tussen 9.00 en 12.00 uur. Faxen mag ook: 071-5356415. E-mail: stadsredactie.ld@hdc.nl In Leiden Noord zijn morgen voorlichtingsbijeenkomsten over vochtproblemen in wonin gen en andere oorzaken van vervuiling van de lucht in huis, die uiteindelijk tot gezond heidsklachten kunnen leiden. Om 10.00 uur wordt voorlich ting gegeven in het Arabisch voor Marokkaanse wijkbewo ners in Hara/GGD Zuid-Hol land Noord, Bonairestraat 4. Voor alle wijkbewoners is er 's avonds om 20.00 uur een bij eenkomst in buurthuis 't Spoortje, Bemhardkade 40. De bijeenkomsten zijn gratis. In het bezoekerscentrum het Reigersbos in polderpark Cro- nesteyn begint zondag om 14.00 uur een activiteit voor jeugd en volwassenen. Het the ma van deze excursie is 'Bou wen voor beesten'. Het bezoe kerscentrum ligt midden in het polderpark. Halverwege het Cronesteynpad (langs het Rijn- Schiekanaal) het Polderpad in en dan na ongeveer 150 meter linksaf. Tijdens de nationale natuur werkdag kunnen vrijwilligers zaterdag in de vrije natuur hel pen met snoeienjcnotten en sloten schonen. Weer informa tie: 5144462 of 4016029. Elke vrijdag van 9.30 tot 11.30 uur kunnen borstvoedende vrouwen ervaringen met elkaar uitwisselen tijdens een kopje koffie of thee in de Lactatiekun- dige praktijk. Het borstvoe dingscentrum is gevestigd in het gezondheidscentrum aan de Vondellaan 35a. Aanmelden voor deze inloopochtenden da gelijks tussen 9.00 en 11.30 uur: telefoon 5281196. Er wordt een bijdrage in de kosten gevraagd van één euro. In het kader van de Nationale Stotterweek houdt het Stotter- centrum Rijnland aan de Ha- zenboslaan 38 in Oegstgeest morgen van 12.30 tot 14.30 uur een gratis telefonisch en in loopspreekuur. Meer informa tie: www.stottercentra.nl Willem van der Mey (midden) krijgt zijn 'nieuwe' veegkar van Peter labruyère (rechts) en Hans Wijgers van de winkeliersvereniging Haarlemmerstraat. Foto: Henk Bouwman ging Haarlemmerstraat over handigde Labruyère het wa gentje gistermiddag op de Haarlemmerstraat aan een zichtbaar gelukkige Van der Mey. Labruyère had speciaal de bandjes nog even opge pompt, de spiegels gepoetst en de remmen nagekeken. „Wees er zuinig op", voegde hij Van der Mey misschien ten over vloede toe. „Goed onderhou den, die kar. En niet verko pen." Dat laatste is Van der Mey 'ne ver niet' van plan. Met een brede grijns stapte hij op zijn nieuwe fiets en stuurde het voertuig behendig door het centrum richting polderpark Cronesteyn. „Want daar haal ik zwerfvuil op en leeg ik de prullenbakken", aldus Van der Mey. „Dus dit nieuwe karretje komt voor mij als geroepen." Boekenverkoop De Centrale Bibliotheek aan de Nieuwstraat 4 verkoopt van donderdag tot en met zondag verschillende soorten boeken: grootletter boeken, gesproken boeken op cassette, jeugdboe ken, informatieve boeken en romans in het Nederlands, Duits, Frans, Arabisch en Turks. Ook zijn er videoban den te koop. Alles voor slechts 50 eurocent per stuk. De bi bliotheek is donderdag van 11.00 tot 17.00 en van 19.00 tot 21.00 uur geopend, vrijdag en zaterdagvan 11.00 tot 17.00 uur en zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Eric-Jan Berendsen eel at ^was de laatste tijd diep on- l,oQikkig, ook al liet hij dat niet ^nerken. Want sinds de dief- r fl,van zijn bakfiets had Wil- ,^ti van der Mey het even he gehad. Van der Mey is bekend gezicht in Leiden lij kan eigenlijk niet zonder jakfiets, die hij voor allerlei leinden nodig heeft. Zo ge- ikte hij dat voertuig jaren- bij het schoonmaken van vluiderkring en omgeving, varenmarkten van woens- en zaterdag rond de Nieu- Rijn worden door hem van vuil verlost en hij doet al- ïi klusjes bij supermarkt igvliet aan het Levendaal. 1 maast werkt Willem voor Öjl Bedrijven in polderpark it kieren 'aee8 Vém der Mey de winkeliersvereniging Liidj stc E hoi Haarlemmerstraat een 'nieu we' bakfiets. Die bakfiets, eigenlijk een ou derwets karretje, was in janua ri 2002 gebruikt bij het start schot voor de actie voor een schone Haarlemmerstraat. Het voertuigje dateert uit 1932 en werd gebruikt door de straat vegers in die tijd. Peter La bruyère had het voertuig ooit eens in Den Haag gekocht. „Maar omdat die actie voor een schone Haarlemmerstraat nog steeds lekker loopt, heb ben we dat karretje niet meer nodig en is besloten het aan Willem cadeau te doen. Hij is sinds de diefstal van zijn eigen bakfiets aangewezen op een bakkie achter zijn gewone fiets en dat kan natuurlijk niét." Samen met voorzitter Hans Wijgers van winkeliersvereni- De Blauwe Steen, die al 700 jaar In de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Tlmoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON O 71 53 56 424

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15