'We hebben een heel leuk leven' REGIO 'Ziekenhuis is geen a la carte restaurant' Beperking Zelfstandig Integratie Geluk Reis naar Buffalo City uitgesteld? Naar Torun ging college niet mee Pesc moet zijn Pecs (in Hongarije) Vreemde vogels DINSDAG 28 OKTOBER 2003 NAVRAAG Het Diaconessenhuis in Leiden gaat als eerste hospitaal in Nederland de warme maaltijd 's avonds op een buffetkar aanbieden. De patiënt hoeft niet meer een dag van tevoren te kie zen wat hij of zij wil, maar kan meteen kie zen van de wagen. Na vraag over de fijnproevers in het ziekbed bij het hoofd van de afde ling voeding van het Diaconessenhuis, MICHIEL TERRA. Is de Nederlandse ziekenhuispatiënt zo'n fijnproever? „Nou, de Nederlandse ziekenhuispatiënt is kritisch. Hij verwacht wat, of dat nu van de zorg is of van de voeding. En dus ook van de smaak, hoewel de smaakbeleving door ziekte vaak beïnvloed is. Maar we hebben bij dit nieuwe systeem uitsluitend gekeken naar de wensen van de patiënten. De meeste mensen eten tegenwoor dig 's avonds warm, dus dit lijkt meer op thuis. Voor de middag kozen we vroeger om prakti sche redenen, maar met dit systeem, waar bij we het eten van bui ten halen, maakt dat niet uit." Dat eten van buiten waar komt dat van daan. Van de Beuken hof? Van Domino's Pizza? „We zijn geen a la carte restaurant. De keuze is beperkt: vlees, vis of vegetarisch, daar moet je dan aan denken. We volgen een vast menu, maar daarbinnen kan de patiënt kiezen. En uit ervaring weten we wel zo'n beetje welke keuze men op prijs stelt. Bovendien zijn in het Diaconesse- huis en landelijk enquêtes gehouden." Moeten we dan denken aan het vliegtuig, waar ze met zo'n kar retje kant-en-klare maaltijden langsrijden? „Nee, het is dan wel geen a la carte, maar het zijn ook zeker geen vliegtuigmaaltijden. Wij kopen delen van maaltijden in bij ver schillende leveranciers. Maar het samenstellen van de maaltijd en het op smaak brengen van bijvoorbeeld een kipfilétje doen we zelf." Hoe spectaculair is deze verandering nu echt? „Nou ja, het was een bezuiniging. Het inkrimpen van de keuken levert twee ton op. Maar we hebben geprobeerd die bezuiniging terug te geven aan de patiënten in de vorm van betere dienstverle ning. We hebben dus de warme maaltijd naar de avond verplaatst en de patiënt hoeft nu niet meer een dag van tevoren te beslissen wat hij wil eten. Je kiest nu wat je over twee minuten wilt eten. In Groot-Brittannië is dit systeem overigens al jaren gemeengoed. In Nederland durft men het niet zo aan. Waarom? Ik zou dat niet zó kunnen zeggen. Maar het is natuurlijk best een hele stap." De Europese Unie heeft 2003 uitgeroepen tot het jaar van de gehandicapten. In alle Europe se landen wordt extra aandacht besteed aan de positie van mensen met een handicap. De ze krant blijft niet achter. In een serie inter views wordt aan de hand van steekwoorden een beeld geschetst van het dagelijks leven van mensen met een lichamelijke en/of ver standelijke beperking. Vandaag, in aflevering zes, Ed den Eisen en Angenita den Elsen-Kerl vliet uit Leiden: „Wij zijn één van de beste v; de gehandicapten. Aan ons zie je het niet." tekst: Eric de Jager foto: ANP UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1953, Woensdag 28 October KUST - De stormramp die ons land in het begin van dit jaar getroffen heeft, bewees de verdedigers tegen het geweld van de zee op hoogst pijnlijke wijze, hoe groot de gevaren waren van de betonnen bunkers in het duintalud en op het strand, de onaesthetische restanten van de Duitse Atlantikwall. Men had die gevaren wel ingezien, maar het aan schouwelijk onderricht daarvan bewees hun omvang eerst recht. Een leek zou van oordeel kunnen zijn, dat beton een hechtere zeewering is dan zand. In principe is dat ook zo, mits dat beton een gesloten muur vormt. De bunkers in de duinenrij vormden slechts - om in passende terminologie te blijven - 'egelstellingen', die de weerstandskracht van het duin enorm verzwakten. Waar het duin werd weggeslagen, ge schiedde dit door golfslag en wind. Bij de bunkers trad echter een veel verwoestender kracht op. Naast en achter de stand houdende bunkers ontstonden diepe kolken, waarin de wervelingen van het water veel meer zand wegzogen dan ooit door golfslag en wind mogelijk zou zijn geweest. Naast en achter de bunkers ontstonden daardoor de ernstig ste beschadigingen in de duinenrij. Het hoogheemraadschap Rijnland heeft na de aanschouwelijke lessen van de stormramp het kloeke initi atief genomen de bunkers koste wat het kost (en dat is heel veel!) op te ruimen. - Xi Q W ANNO 1978, vrijdag 27 oktober NOORDWIJK - Met zijn assistenten was 'ome' Dirk van Rhijn gister middag druk in de weer om 'het hart' van de badplaats in de bollen te zetten. Met zijn club van bollenvrienden en -vriendinnen nam hij het initiatief voor deze bloembollenplantdag. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de Dalie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: BM. Essenberg, G.P Arnold E-mail: directiehdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5 '50 5&7 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut. ine p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor na bezorging- 071-5128 030 ma t/m vr. 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem Ali Ed den Eisen (44) werd op zijn negen de het slachtoffer van een zwaar au to-ongeluk. Zijn vrouw, Angenita den Elsen-Kerkvliet (36), kwam op de we reld na een stuitbevalling waarbij ze te weinig zuurstof kreeg. Allebei zijn ze licht verstandelijk gehandicapt en meestal ervaren ze dat niet als een probleem. „We hebben eigenlijk ner gens last van. We hebben een leuk le ven, we houden van elkaar, wat wil je nog meer?" Maar soms wringt het, zeker in contact met mensen die ze niet kennen of met mensen die geen verstandelijke beperking hebben. „Dan ben ik bang dat ik word afge stoten, dat ze me raar aankijken." door Janneke Dijke Ed den Eisen en Ange nita den Elsen-Kerk vliet: „Kinderen heb ben we niet, dat heeft mijn moeder ons afge raden voor we gingen trouwen." Foto: Dick Hogewoning Het ging mis bij de geboorte, vertelt Angenita den Eisen, dochter van melkhandelaar Kerkvliet aan de Morsweg in Leiden. „Doordat ik te weinig zuurstof kreeg zijn, zeg maar, mijn hersenen een beetje aangetast. Ik heb moeite met leren. Ik heb in vier keer mijn rijbewijs gehaald, maar mijn theorie heb ik veel vaker gedaan. Dat is anders leren." Ed den Eisen reed als ventje van negen mee in de kattenbak van de auto van zijn broer. Er dook een vrachtauto achterin. „Ik had een zware hersenschudding, staar in mijn ogen en mijn nek zat vast." Het is even stil. „Weet je dat je me dat nooit hebt verteld", zegt zijn vrouw. Pas toen Ed vijftien jaar was, vertelde zijn vader hem dat hij als gevolg van het ongeluk licht verstandelijk gehandicapt was. „Nee, ik heb het hem nooit kwalijk genomen dat hij het toen pas zei. Beperkingen? Nee, klinken ze stellig, die hebben ze niet. „Bij mij lukt alles. Wat mijn ogen zien, kunnen mijn handen ma ken", meldt Ed. Ook Angenita voelt zich niet hulpbehoevend, zegt ze in eerste instantie. „We hebben eigenlijk nergens last van. We hebben een heel leuk leven, we houden van elkaar, wat wil je nog meer?" Naarmate het gesprek vordert, blijkt dat er toch wat dingen zijn die ze niet kunnen. Maar voor Ed en Angenita zijn het simpelweg geen belemmeringen om van het leven te genieten. Geld is zo'n voorbeeld. „Als wij onze pasjes hier hebben liggen, dan nemen we te veel geld op. Daarom bewaart mijn moeder onze pasjes. Ik ga elke week geld bij haar halen", vertelt Ange nita, die van de twee het hoogste woord voert. „Toen we net samenwoonden heb ik zelf geprobeerd, maar het ging niet. Ik kan te veel in het rood staan. Voor die tijd woonde Ed alleen en had hij ook al schalden. De familie heeft schriftelijk vastge legd dat, mochten Angenita's ouders overlijden, haar zus de rol van pasjesbewaarder overneemt. Rekeningen en acceptgiro's betaalt Angenita zelf. Nog zoiets: kinderen. „Die hebben we niet, dat heeft mijn moe der ons afgeraden voor we gingen trouwen. 'Als jullie kinderen krijgen, dan kunnen jullie dat niet aan', heeft ze gezegd. Daar om is Ed geholpen." Ze hebben zich zonder morren bij moe ders wijsheid neergelegd. De twee genieten met volle teugen van de kinderen van Angenita's zus én van hun eigen vrijheid. „Nu kunnen we lekker op vakantie wanneer we maar willen." Trots zijn ze op wat ze wel kunnen. „Wij zijn één van de beste van de gehandicapten. Aan ons zie je het niet. We heb ben een auto, we wonen niet begeleid maar zelfstandig", vertelt Angenita in het knusse twee-kamerappartement in Leiden. „Wij gaan nooit bege leid op vakantie, maar meestal met zijn tweeën of samen met een ander stel." Daar redden ze zich prima, ook al spreken ze geen vreemde ta len. Neem de vakantie van vo rig jaar, naar Mallorca. „De eer ste nacht moesten we met zijn vieren op een kamer. Het was een overboeking. Nou, ik laat de kaas niet van mijn brood eten", klinkt Angenita strijdig. „De volgende dag ben ik naar de hostess gegaan. Die bood ons een auto voor een dag aan. Daar was ik het niet mee eens, want ik had mijn rijbewijs niet bij me." Uiteindelijk kregen ze een excursie naar een dolfij nenoord cadeau. „Zo ben ik. Ik stap er gelijk op af." Dolgelukkig zijn ze met hun ei gen auto. Soms nemen ze de trein. „Wij komen tenminste overal. We hoeven nooit met het busje mee. Sommige men sen staan ons met zulke ogen aan te kijken als ze horen dat we met de trein komen", zegt Ed. Angenita: „Ze snappen niet dat we zo zelfstandig zijn." Werken doen ze bij De Zijl Bedrijven, de sociale werkvoorziening van Leiden. Angenita werkte er eerst negen jaar als schoonmaakster en staat nu in de kantine van de chocolade-afdeling. Ed begon als 16- jarige met het inpakken van kerstpakketten en is in middels al vele jaren hovenier. „Ik werk voornamelijk in De Bloemerd en de Leyhof in Leiderdorp. Ik heb vier diploma's: zagen, maaien, groenonderhoud en beveiliging. Daarmee leer je ongelukken voorkomen." Bij een regulier bedrijf werken en integreren met niet- gehandicapte collega's, dat zien ze absoluut niet zit ten. „Ik werk al 28 jaar bij dezelfde baas. Kan je na gaan hoe goed ik het naar mijn zin heb", lacht Ed. Angenita 'wil er nooit meer weg'. „Ik kan nooit aan de slag komen bij een, hoe zeg je dat, regulier bedrijf. Hier heeft iedereen een handicap. Buiten het bedrijf ben ik bang dat ik word afgestoten, dat ze me raar aankijken. Ik loop altijd met mijn mond open, omdat ik geen adem kan halen door mijn neus. Ook praat ik soms hard. Ik ben bang dat mensen die mij niet ken nen gaan schelden en vloeken." Ed: „Ik zeg gewoon dat ze de volumeknop even wat zachter moet zetten." Angenita: „Ik heb het niet door. Praat ik nou weer te hard?" Buiten werktijd kiezen ze meestal voor een activiteit speciaal voor gehandicapten. Zo biljart Ed met ge handicapten en speelde hij jarenlang voetbal met ge handicapten. Angenita deed minstens zolang aan ge handicapten-zwemmen en bereikte zelfs de Paralim- pics in Madrid. Alleen de manege is een ander verhaal. Manege Hoo- genboom in Nieuwe Wetering is bijna hun tweede huis. Angenita rijdt sinds haar elfde jaar paard. .^Altijd bij een gewone manege, want ik ging samen met mijn zus." Hoewel ze sinds kort geen paard meer durft te bestijgen, zijn ze er allebei nog bijna wekelijks te vin den om te assisteren bij wedstrijden, of voor een pot je klaverjassen. Ed: „Je wordt er ontvangen als nor maal mens. Als je voor hen'klaarstaat, staan zij voor jou klaar. Zielsgelukkig zijn ze met Ze stralen als ze ophalen aan hoe het begon, tien jaar geleden. „Ik ging een weekeindje bij mijn vriendin ren", vertelt Angenita. avond gingen we naar de daar was hij. Zaterdag gingen biljarten, hij was er. Zondag den we op, zat hij daar. Bleek de broer van mijn vriendin te Ed vroeg of hij met haar mee F" mocht naar de manege. Dat wa het begin. Na twee jaar trok Angenita bij lp in. „Ik heb tegen haar gezegd: v? wil je? Als je bij me wilt wonen; zorg ik dat je goed te eten krijg „Hij kookt altijd, vandaar", vei, delijkt Angenita. Ze hield eerst huis in de flat, die tamelijk ver-* waarloosd was. Nu ligt er lamire is het huis netjes aan kant en sfe er een computer in de hoek. f Tien jaar geleden trouwden ze,!n een koets met paarden, gevolg! door tien bereden paarden, eer- paardentram met twee paardei zes volgauto's. Ed: „Het was de mooiste dag. De dag ervoor enj dag ema regende het." Foto's maakten ze in een mooi tuin vlakbij hotel-restaurant Hj Witte Huis in Oegstgeest. Dat genaar van de tuin er niets voi hoefde te hebben, accepteerdi genita niet. „Ik heb hem vier sen wijn en bloemen gebracht!^ Niets geven, zo iemand ben ik 7* niet." y SCHRIJVENDE LEZERS Zaterdag 18 oktober stond in het LD een artikel onder de kop 'Reis naar Buffalo City uitgesteld'. Ik werd erg nieuwsgierig wat de reden kon zijn. Wat bleek? Het college van burgemeester en wethouders kan niet mee wegens de vergaderdrukte. Dat is ook raar. Mijn idee zou zijn: dan gaan de andere van de stedenbanders toch. Bij het bezoek aan Torun was ook niemand van het college van B en W en toch gingen er twee volle bussen. Maar ja Torun is natuurlijk niet zo'n leuk uitstap je. En dan ook nog achttien uur in zo'n bus. Nee, Buffalo City is véél interessan ter, lekker met het vliegtuig op kosten van de burger. Wat zou ik graag hun kosten ontvangen voor mijn project in Torun: langdurige werklozen helpen om ook wat geld te verdienen. Overigens heb ik het reisgeld naar Torun (80 euro) zelf betaald. Ook heb ik niet in een duur hotel gelogeerd, maar gewoon bij Poolse mensen thuis geslapen. Volgend jaar april/mei komen zij naar Leiden. Met de bus. En ze slapen bij mij thuis. Dat is stedenband. Een band met de mensen uit de steden Torun en Lei den. Bram Pater, Leiden. Met belangstelling heb ik het artikel 'Mooi dik is niet lelijk' gelezen, in het Leidsch Dagblad van 2 oktober. Ik werd vooral aangetrokken door het eerste woord in de tekst onder de foto, name lijk: 'Pesc'. Wij kennen de stad Pees wel, maar Pesc niet. Even doorlezen dus en jawel, er werd toch Pees (spreek uit: peets) bedoeld. Hoewel de miss-verkiezing volgens bij schrift in Roemenië werd gehouden, ligt Pees toch echt in Hongarije. Voor een - overigens uitstekende - krant uit een universiteitsstad toch echt een klein mis- sertje. Peter de Rooij, Voorhout. HAZERSWOUOE, 13.00 UUR Zo'n 860 vogels bij elkaar in piepkleine kooi tjes. En dat allemaal onder de noemer 'Vo gelvreugd'. Da's nog eens lef hebben. Aad van der Poel vindt van niet. Hij weet zeker dat alle kanaries en parkieten in het Dorpshuis het naar hun zin hebben. Ze worden toch de he le dag vertroeteld? „Je merkt dat ze zitten te wachten op een douche", zegt de voorzitter van de Hazerswoudse/Koudekerkse vogelvereniging. „Dan komen ze naar je toe als je het kooitje openmaakt." Het puikje van de Nederlandse vogelwereld is hier te vinden. De resultaten van een goede kweek, een dagelijkse schoonheidsbehandeling en een uitgekiende voeding. Vogelvrienden heb ben alles over voor een mooie kanarie. Neem de gouldamadines van groep 283. Zijn ze niet schitterend? Die vrouwtjes met hun glim mende verenpak, strakke lijnen en keurig ge knipte nageltjes. En let ook eens op hun hou ding. Werkelijk perfect. Niet verwonderlijk dat ze een hoog cijfer van de keurmeester hebben gekregen. En dan die domastrilde in wildkleur, ook prach tig. Rustig in z'n kooitje, een echte kampioen. Met zijn snaveltje in de baby-olie en opgepoetste pootjes. De eigenaar zal wel trots zijn op dit exemplaar; de keurmeester heeft hem het hoogtse aantal punten gegeven. £ij Heel wat anders dan die koopvogels achteriiPe zaal. Zijn dit de mindere goden? Neem dat k pel pallas rosé bijvoorbeeld, wat een vermoe en verfomfaaid stelletje. Ze hebben het duid gehad. Geen beweging te bekennen op de stc jes. Duffe blik en rommelig verenpak. Of ho dit bij het soort? Want je hebt er vreemde vogels tussen zittei Mutanten, noemen ze dat bij Vogelvreugd. Merkwaardige kleurlingen, met dwarse pluk veren. Wit waar ze paars horen te zijn, getoi peerd waar anderen glad zijn. 'Poetslappen') ten ertussen, zegt Van der Poel. Al lijkt hem beter om dat maar niet te noteren. En dan heb je nog de kromsnavels. Parkiete] papegaai-achtigen zeg maar. Een heel andë volkje dan de drukke kanaries. Geen zenuw tig gefladder op de vierkante decimeter, r beschouwende blikken vanachter de t Groter zijn ze, ouder misschien ook, en danj je toch anders tegen dit soort gelegenheden Erna Straatsma

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14