LEIDE Korevaarstraat is een 'puinhoop' frouwen voelen zich ondergeschikt aan hun zonen' REGIO CDA-vragen over aanpassingen Korevaarstraat en omgeving Werkstraf geëist voor mishandelen van vriendin Wifï gemakkelijker met nieuwe antenne R1 per extra pedsruimte Sens ramadan WD stelt kamervragen over Leidse bouwstop Bibliotheekbussen draadloos online Huizen EWR-terrein verzakt dinsdag 28 OKTOBER 2003 Foto-expositie nder drempels n Leiderdorp Willem van der tey heeft weer ten karretje Ipartij na orrangsfout in - Een 50-jarige automo- uit Leiden verleende gis- rond geen voorrang aan jcooterrijdster (46) uit Al- l aan den Rijn op de krui- Sumatrastraat en Surina- raat. De vrouw viel en is rugklachten naar het zie- luis gebracht. ormatie over itandswet n - Een voorlichtingsbij - Dmst over de nieuwe bij- Iswet wordt op vrijdag 7 jnber gehouden in het jondscentrum aan de Per- eg 7. Op de bijeenkomst, m 14.00 uur begint, spre- |e Leidse wethouder Rab in vertegenwoordigers van tciale Alliantie en FNV Igenoten. |i - De Islamitische Vereni- i Leiden heeft tijdens de Han weer de beschikking [extra gebedsruimte. Voor bedsdiensten kunnen ge in tot eind november niet terecht in de moskee aan (jnairestraat, maar ook in ormalige 50KV-station op "R/Slachthuisterrein. De [fcnte heeft dat gebouw ïlig aan de Vereniging lurd voor de gebedsdien- a de avonduren, van 18.00 ^00 uur. gis de ramadan wordt de aan de Bonairestraat fer bezocht dan gewoon- jbat is al jaren een pro- 71, omdat het gebouw te i is en niet voldoet aan de ij van brandveiligheid. In [rieden zorgde de Islamiti- JVereniging zelf voor de j iing. Tijdens Islamitische |j dagen week ze uit naar pijgelegen gymzaal in de Rijnstraat. Nu werd de op- J» aangedragen door de [Jnte, die de mogelijkhe- pderzoekt om de moskee fj te brengen op de locatie Van Voorthuysenschool iTuin van Noord. door Bas de Rue leiden - In de Korevaarstraat heerst de wet van de jungle. Door de werkzaamheden aan beide kanten van de weg is de drukke straat veranderd in een gevaarlijke flessenhals. „Ik vraag me af welke ambtenaar dit heeft bedacht", zegt een buschauf feur. De weg is nu zo smal dat er maar nog maar één auto of bus tegelijk over de weg kan. Ver keer dat van de tegenoverge stelde richting komt, moet wachten tot alle tegenliggers gepasseerd zijn. De gemeente heeft geen extra stoplichten neergezet om het verkeer te re gelen. Moeizaam wurmt een auto zich ter hoogte van de Raamsteeg tussen bus 45 en 40 door. De auto wil richting Breestraat; lijn 45 wil richting Lammenschans, lijn 40 gaat naar het station. Het zit hopeloos vast. Achter de au to vormt zich al snel een rij an dere auto's en bussen. Een vrachtwagen van de Aldi begint te toeteren. Fietsers schuifelen tussen de wachtende voertui gen door. Chauffeur John van Heeringen op lijn 42 moet met zijn bus een paar keer per dag door de Korevaarstraat heen. „Het is hier echt een puinhoop", foe tert hij. „Ik begrijp niet dat de gemeente dit zo aanpakt. Ze hadden de weg gewoon moeten afsluiten. Nu kom je er echt niet doorheen. Je zou zeggen, stuur de bussen door de Oranje- boomstraat. Maar dat is ook niet mogelijk, want daar zijn ze ook bezig aan de weg. Ik vraag me af welke ambtenaar dit heeft bedacht." Zijn collega's hebben ook geen goed woord over voor de ma nier waarop de gemeente de werkzaamheden aanpakt. „Drie keer niks", vindt chauffeur Huib van der Bent. „Dit is niet veilig. Je moet die straat afslui ten. Overdag gaat het nog wel, maar in de spits is het hier echt dringen geblazen. Je moet el kaar voorrang geven, maar ja da's nogal tricky." Ook op het kruispunt Leven- daal-Hooigracht is het chaos troef. Daar zijn door werkzaam heden alle stoplichten buiten werking. Auto's staan kriskras door elkaar in de drukke och tendspits. Vooral verkeer dat vanuit het Levendaal de Oran jeboomstraat op wil, zorgt voor de nodige verwarring. „Ik hoop dat deze situatie niet te lang duurt", verzucht een vrouw die net door de Kore vaarstraat is gefietst. „Dit is een druk punt. Voor fietsers is het hier nu gevaarlijk, met al die bussen." Eind deze week moeten de werkzaamheden zijn afgerond. De werkzaamheden aan de Korevaarstraat en het kruispunt Hooigracht-Levendaal (foto) zorgen voor een verkeerschaos. Foto: Mark Lamers door Eric-Jan Berendsen leiden - Het CDA-raadslid Jan-Jaap de Haan heeft schriftelijke vragen gesteld aan het college van burgemeesters en wethouders over* de aanpassingen aan het in 2001 heringerichte gebied rond de Korevaarstraat en Levendaal. De Haan vraagt het college of de gemeen teraad van de huidige werkzaamheden in kennis is gesteld en wil weten of de ze aanpassingen niet meteen tijdens het werk van twee jaar geleden hadden kunnen worden uitgevoerd. Daarnaast vraagt hij b en w wie dit keer de kosten ophoest en of er sprake is van gedeel telijke kapitaalvernietiging. Het Levendaal en de Korevaarstraat en omgeving werden in 2001 heringericht omdat er relatief veel ongelukken ge beurden. Na een groot aantal klachten van bewoners, winkeliers en wegge bruikers over onoverzichtelijke situa ties besloot de gemeente eerder dit jaar tot de nodige aanpassingen van het gebied. Vorige week werd begonnen met aan passingen aan de kruising van Leven daal en Sint Jorissteeg. Daarna zijn de Korevaarstraat, Raamsteeg en Kaar- desteeg aan de beurt. De aanpassin gen worden in delen uitgevoerd en du ren tot eind november. De Haan verbaast zich over het feit dat de gemeenteraad niet is geïnformeerd over de huidige werkzaamheden en de omwonenden wel, met een bewoners- brief. „Blijkbaar weten de bewoners meer dan de gemeenteraad. Wat ik ook niet weet, is hoe het gebied er nu gaat uitzien, wat het gaat kosten en wie er betaalt. Het is de tweede keer binnen één jaar dat er 'zomaar' een kruispunt wordt aangepast. Eerder ge beurde dat met de kniising van Zijlsin gel en Hoge Rijndijk die gevaarlijk was voor fietsers." De Haan verbaast zich over het feit dat 'dingen op de schop gaan die net zijn aangelegd'. „Dan vraag ik me af, was dat niet te voorzien geweest? Boven dien, is er inspraak geweest over de huidige werkzaamheden? Misschien wordt er nu wel iets aangepast waar anderen het weer niet mee eens zijn en kunnen we dat over twee jaar weer veranderen. Maar de bottom line is: zijn de aanpassingen het geld waard? Want zo florissant staat Leiden er fi nancieel niet voor." leiden/den haag - De WD in de Tweede Kamer heeft minister Dekker van VROM gevraagd of zij in actie komt tegen de Leid se bouwstop, zodat on dernemers en huiseigena ren hun bouwplannen snel kunnen uitvoeren. Door een uitspraak van de rechtbank in Den Haag mag de gemeente pas weer bouwvergunningen voor de binnenstad afge ven, wanneer de bestem mingsplannen voor dit deel van de stad op orde zijn. De WD wil van de verant woordelijk minister weten of zij op de hoogte is van deze uitspraak en de ge volgen daarvan. „Is het waar dat deze uitspraken een bedreiging vormen voor de ontwikkelingsmo gelijkheden van Leiden en mogelijk voor andere ver stedelijkte gemeenten met een stads- en dorpsge zicht", vraagt de fractie. Aanleiding voor de ge rechtelijke uitspraak is het ontbreken van de be scherming van het monu mentale stadsgezicht - zoals vastgelegd in de Monumentenwet - in de Leidse bestemmingsplan nen. Ook vraagt de WD aan de bewindsvrouw of deze problematiek een gevolg is van de gemeentelijke of provinciale regelgeving of dat de oorzaak gezocht moet worden bij de lan delijke wet- of regelge ving. Daarnaast willen de liberalen weten of dit pro bleem te voorzien was. den haag/leiden - Je ZOU ITlis- schien verwachten dat de Al- phense vriendin van de 38-jari- ge Leidenaar die gisteren bij de Haagse rechtbank terechtstond wegens 'huiselijk geweld' in middels schoon genoeg zou hebben van haar relatie met hem. Maar dat is niet zo. Het stel is nu in relatietherapie, die de man niet makkelijk zal val len. Ik ben niet zo'n prater", aldus de 38-jarige amateur- bokser en bodybuilder gisteren zelf tegen over zijn rechters. Er was telkens drank in het spel toen de mishandelingen plaats vonden. In januari sloeg hij in Leiden op straat drie tanden uit de mond van zijn vriendin, na dat ze uit de kroeg kwamen. Ze maakten soms ruzie om niks. Zoals op I maart in de woning van de Alphense aan de Prinses Marijkestraat. Toen zou de man zijn handen om haar keel heb ben geschroefd na een ruzie over boodschappen. De man zegt zich daar niks meer van te kunnen herinneren, waar schijnlijk door de drank. Wel wist hij nog dat hij haar door een ruit duwde. Ze hield daar een snijwondje aan over. Ook nu wil de vrouw niet dat haar vriend de cel ingaat. Ze houdt nog steeds van hem, zo wist de aanklager aan de recht bank te vertellen. „Ik vind een gevangenisstraf meer dan op zijn plaats hier, maar ik zal re kening houden met de wensen van mevrouw. Ik ga er maar vanuit dat ze die wens niet on der druk kenbaar maakt", aldus de officier van justitie. De aan klager eiste een werkstraf van 200 uur plus negen maanden voorwaardelijk en een leerstraf 'alcoholdelinquentie'. De advocaat van de Leidenaar vroeg de rechtbank te volstaan met een voorwaardelijke cel straf. Uitspraak 10 november. MAROKKANEN IN DE LEIDSE REGIO lancy Ubert Marokkaanse jongeren de weken niets dan slechts, r in Voorschoten, klachten Leidse Agaatflat, de an Anja Joos in Amster- Geterroriseerde verzor- uizen in het hele land. iet door de opvoeding, de integratie, het negatieve n de media, of is er iets aan de hand? Een korte iet reacties van Marokka- de Leidse regio. Vandaag 'Amal', een 21-jarige Ma- "~nse vrouw uit Alphen aan p. „Al op jonge leeftijd le- rokkaanse jongens van |en moeder dat ze geen of ontzag voor het vrou- {eslacht hoeven te heb- r maar eens een gewoon caans gezin te vinden een kop thee mag ko- inken om te praten over orde Marokkaanse jon- ,Als je dat lukt, is het een ronder", zegt Amal. „Het laai te confronterend en lo schaamteverwekkend Marokkanen het er niet llen hebben." ikelijk leek het erop dat - zoeken - de ouders van el wilden praten. Op het (s)tfnoment belt vader af. b)odrouw wil het niet. En zij (j)aaas in huis. Ik geef je ichter even." Amal, met jaar het oudste kind van in, respecteert die be- l)eb van haar ouders, meldt nanpid het jammer, het goed zijn om wel iets te zeggen." Tegen de wil van haar ouders in besluit ze toch aan een interview mee te werken. Op voorwaarde dat zij niet met haar echte naam wordt ge noemd. „Ik loop met vragen rond waar mee ik bij niemand terecht kan. Het is continu crisis in mijn hoofd. Ik ben geboren en geto gen in Alphen aan den Rijn en spreek beter Nederlands dan Berbers of Arabisch. De Marok kaanse cultuur die ik van thuis meekrijg en de Nederlandse sa menleving waarvan ik deel uit maak, stroken niet met elkaar. Dat brengt me in conflict met mezelf. Wat dat betreft kan ik me dus voorstellen dat jonge ren ontsporen. Thuis mag niets, buiten kan alles." „Mijn vader is overigens een andere mening toegedaan. Neem die Voorschotense jon gens die zulke erge dingen heb ben gedaan. Volgens mijn vader zouden die thuis veel harder aangepakt moeten worden. Dan was het allemaal niet ge beurd, zegt hij. Mijn broertjes en ik zijn streng opgevoed. Maar mijn vader is altijd wel rechtvaardig geweest, vind ik." „In de loop der jaren heb ik ge leerd met de beperkingen bin nen ons gezin om te gaan. Ik respecteer mijn ouders en waardeer wat ze voor mij heb ben gedaan en nog doen. Mijn vader heeft me altijd gestimu leerd te studeren. Ik weet dat hij trots op me is, nu ik op een school werk. Tegenwoordig heb ik een heel goede verstandhou ding met hem, maar ik besef dat dat komt doordat ik precies doe wat ze van me verwach ten." „Na mij kregen mijn ouders vier jongens. Mijn broertjes is altijd geleerd dat ze respect door Silvan Schoonhoven leiden/jacobswoude - De toe gang tot internet via wifi in Lei den wordt een stuk eenvoudi ger. Wireless Leiden, de stich ting die een gratis en draadloos internet over de Leidse regio uitrolt, brengt een antenne op de markt waarmee ook leken verbinding kunnen leggen. Het bedrijfje Gandalf, dat de anten ne maakt, is het eerste com merciële initiatief van Wireless Leiden. Vanaf half november is de Wandy' te koop bij gespeci aliseerde electronica-zaken en on-line winkels. Volgens Johan de Stigter, direk- teur van Gandalf, kan iedereen zonder speciaal gereedschap of kennis verbinding maken met het computernetwerk. „Dure, stugge antennekabels en moei lijke soldeerverbindingen beho ren tot het verleden. De net werkkabel kan direct worden aangesloten op elke pc, laptop of thuisnetwerk. In de stad kan een verbinding tot een kilome ter worden overbrugd en in de buitengebieden zijn grotere af standen mogelijk." Het draadloos, gratis internet in Leiden gaat vandaag officieel de lucht in. Het is het eerste gratis regionetwerk ter werk dat com puters via radiogolven met el kaar en met internet verbindt. In een groot deel van Leiden en omgeving is al bereik. Bedoe ling is om uit te breiden naar Katwijk en Noordwijk. Meer dan vijfhonderd mensen ma ken inmiddels gebruik van het netwerk. Wreless Leiden zoekt naar meer commerciële toepassin: 'gen. Binnenkort begint een ex periment met het Hoofddorpse bibliotheekbedrijf Probiblio. Die wil al zijn bibliotheekbus sen in Noord- en Zuid-Holland verbinden met het internet via het draadloze netwerk van de Stichting Wireless Leiden. Probiblio wil het wifi-net gaan gebruiken zodat de catalogus vanuit elke bus online te raad plegen is. Het bibliotheekbe drijf begint met een proef in Ja- cobswoude. Via een speciale antenne op de bus in Woubrugge wordt een verbinding gemaakt naar de to ren van de hervormde kerk en van daaruit naar de Hoogland se Kerk in Leiden. Volgens Henk Uittenbogaard, voorzitter van de Stichting Wireless Ja- cobswoude, is de samenwer king met ProBiblio een stap voorwaarts in het professioneel gebruik van het netwerk. Orga nisaties als Probiblio verwach ten een betrouwbare verbin ding. „Door dit experiment en de fi nanciële bijdrage van Probiblio kunnen wij de kwaliteit verder verhogen. Een voordeel voor de inwoners is het plaatsen van een nieuwe node op de kerk. Hierdoor kunnen de inwoners in de buitengebieden straks ook gebruik maken van het netwerk en toegang krijgen tot breed band internet." „De Marokkaanse cultuur die ik van thuis meekrijg en de Nederlandse samenleving waarvan ik deel uit maak, stroken niet met elkaar. Thuis mag niets, buiten kan alles", zegt een 21-jarige Alphense vrouw, die niet met haar naam in de krant wil. Foto: GPD/Jaap de Boer moesten hebben voor hun zus. Geen van hen heeft me ooit ge kleineerd of onderdrukt. Ik weet zeker dat dit in andere Marokkaanse gezinnen anders kan zijn. Dat heeft niets met ons geloof, de islam, te maken maar wel met onze culturele achtergrond. In Marokko haalt de man het geld binnen en houdt de vrouw thuis haar hand op. Dat brengt haar in een onderdanige positie. Net als de Nederlandse vrouw voor de grote emancipatiegolf heeft ge kend." „Om me heen zie ik dat Marok kaanse vrouwen zich ook de ondergeschikte voelen van hun zonen. Ik ken een achtjarige jongetje dat zijn moeder dage lijks slaat. 'Doe er iets aan', heb ik tegen haar gezegd, 'zoek hulp'. 'Dat wil hij niet', was haar antwoord. Zeker in de tra ditionele gezinnen worden jon getjes al snel veel te veel ver wend. Kijk maar eens goed om je heen. Moeders die bood schappen gaan doen en de win kel zonder spullen uitlopen omdat hun vijfjarige zoon zegt dat hij nu naar huis wil. Vrou wen die met hun kinderen naar een peuterspeelzaal komen en het toestaan dat de jongetjes hun zusjes commanderen van de driewieler af te stappen om dat de heren willen rondfiet sen." „Hoe je moet zorgen dat moe ders hun zonen gaan opvoeden in plaats van volgen, weet ik niet. Al op jonge leeftijd leren Marokkaanse jongens van hun eigen moeder dat ze geen res pect of ontzag voor het vrouwe lijk geslacht hoeven te hebben. Dat is volgens mij ook een van de oorzaken van hun pro bleemgedrag in de puberleef tijd. Het klinkt gek, maar ze zouden de koran er eens op na moeten slaan. Daar staat juist te lezen dat mannen en vrou wen gelijk zijn." leiden - De huizen ten westen van het voormalige EWR/Slachthuisterrein zijn be hoorlijk verzakt. Dat blijkt uit een onderzoek dat de gemeente Leiden heeft laten uitvoeren. Doel van het onderzoek was om de staat van de woningen in kaart te brengen om bij bebou wing van het terrein, waar voor het einde van dit jaar mee be gonnen zal worden, verdere schade aan de huizen zoveel mogelijk te vermijden. Het bodem- en gevelonderzoek richtte zich op de woningen aan de oostzijde van de Han senstraat, de Korte Hansen straat en het Catharina Maar- tensdochterhof. Deze wonin gen staan niet op palen, maar zijn indertijd rechtstreeks op de grond gezet. Zeventig procent van de onder zochte panden heeft last van verzakkingen. De kwaliteit van de funderingen is matig tot goed. Bijna driekwart van de woningen is gebouwd op wei nig draagkrachtige grond. De zichtbare schade aan de huizen is evenwel beperkt omdat de verzakkingen geleidelijk zijn opgetreden en omdat er in de loop der tijd al veel reparaties aan de huizen zijn verricht.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13