Harnas wil overleg over een bestand BUITENLAND Twee uur om de schappen te plunderen Sergej Tkatsj bleef doorwerken voor zijn pensioen l Israël wil niet praten Dag Mohammed, dag Ahmed Miljoenen miljoenpoten Eén dag proeven van de vrijheid in Zimbabwe Baby's al aan junkfood iden bij politiek weld op Bali irta - Op het Indonesische ij, nd Bali zijn gisteren bij bot- f)i jen tussen aanhangers van ichillende politieke partijen I s doden en vier gewonden allen. Aanhangers van de In- i0 iesische Democratische Par- n Strijd (PDI-P) van presi- t Megawati vielen aanhan- i van de voormalige rege- ppartij Golkar aan toen die - r een partijbijeenkomst Bali ;en. Het was volgens de po- mogelijk een wraakactie r eerdere gewelddaden met politieke achtergrond in het l rden van Bali. milie vindt dode by's op zolder wnwood - Een familie op platteland van Texas is bij verbouwing aan het huis r zij al drie jaar woont op er gestuit op drie gemum- ceerde babylijkjes. Een was ikkeld in een handdoek, in een deken en een in een d in een papieren zak. De ie is op zoek naar de vorige oners. 4er 14 doden bosbranden Diego - Bij bosbranden in uiden van de Amerikaanse t Califomië zijn zeker veer- - doden gevallen. Gouver- Davis heeft de noodtoe- j j d afgekondigd in vier dis- en. Tienduizenden mensen v< »eëvacueerd. Het zijn de e branden in de Ameri- JI se staat in tien jaar tijd. In tl zijn er zo'n tien branden ïid-Califomië, die tot dus- bijna 107.000 hectare ten zwartgeblakerd. Het grijpt snel om zich heen, ïdraagt zich onvoorspel- De harde wind wakkert de mi den aan, en er wordt door torologen niet echt op be- 'eer gerekend. maandag 27 oktober 20o3 verliest randenburg Even met de boot naar Denemarken om 96 blikken bier en 74 flessen wijn te kopen door onze correspondent Windy Kester frederikshavn - Drank was duur in De nemarken. Dus kochten de Denen in Duitsland. Maar om dit lek van jaarlijks 850 miljoen euro te dichten, zijn de ac cijnzen op alcohol in Denemarken sinds 1 oktober drastisch verlaagd. En dat be tekent feest voor de Noorse en Zweedse alcoholtoeristen. Want even naar 'de overkant' op en neer loont. Half acht 's ochtends. Rollators, bood schappentassen op wielen en koffers rollen door Damgaards supermarkt in het Noord-Deense havenstadje Frede rikshavn. De voetgangerstunnel leidt de 2000 passagiers van Color Line en Stena Line vrijwel direct van de boot de super markt in. De alcoholtoeristen hebben precies twee uur om de schappen te plunderen voordat hun boot weer huis waarts, naar Noorwegen vaart. „Nee, wij komen echt niet op de drank af', zegt een ouder echtpaar dat voor de supermarkt een sigaretje rookt. De vrouw leunt op een rollator met in het mandje plastic tassen met twee drie-li- terpakken wijn en drie flessen whisky. „Wij gaan eens in de twee maanden naar Frederikshavn om biefstuk in te ko pen." Vlees is in Denemarken inderdaad ook veel goedkoper dan in Noorwegen. „En ja, als ze dan de prijzen van alcohol verlagen, kun je net zo goed ook een paar flessen inkopen", geeft ze tenslotte toe. Denemarken was het zat om jaarlijks zo'n 6,2 miljard kronen (850 miljoen eu ro) aan misgelopen drankinkopen naar Duitsland te zien verdwijnen. In de hoop dat de Denen hun boodschappen voortaan in eigen land doen en de staatskas speken, besloot de regering de hoge belastingen op alcohol te verla gen. Een fles Famous Grouse whisky is sindsdien twaalf euro goedkoper en kost nu nog maar 20 euro. In Zweden en Noorwegen, landen met traditioneel strenge alcoholwetten en hoge belastin gen, betaal je voor diezelfde whisky 50 euro. Dat verklaart de stroom dagjes mensen die graag een bootreis van een etmaal onderneemt om goedkoop boodschappen te doen. „Ik ben natuurlijk heel tevreden met de toeristen", grijnst Karsten Andersen, chef van Damgaards supermarkt in Fre derikshavn. Hij schat dat zijn omzet met zo'n 25 procent is gestegen. „De sterke drank, en met name de bestseller Fa mous Grouse, is de grote trekker. Maar als mensen hier toch zijn, slaan ze ook meteen vlees, sigaretten en chocolade in." Maar niet iedereen is vol lof over het prijzencircus. De Denen drinken nu al jaarlijks zo'n tien liter pure alcohol, ge lijk aan ongeveer 6700 flesjes bier. Ter vergelijking: Nederlanders drinken acht liter pure alcohol per hoofd van de be volking. Sommige deskundigen vrezen dat de lagere prijzen leiden tot meer al coholisme. Anderen zeggen nuchter dat het drinkgedrag van de Denen al dertig jaar vrij stabiel is, terwijl de accijnzen al eerder zijn verlaagd. Anti-alcoholorgani- saties zijn vooral bezorgd over de in vloed die de maatregel heeft op jonge ren. Nu al staan Deense jongeren aan de top van drinkers als je ze vergelijkt met leeftijdgenoten in Europa. Bijna de helft van de Denen maakt al op zijn dertiende voor het eerst kennis met alcohol. Ondertussen zijn de dranktoeristen de echte goudmijn voor de supermarkten in Frederikshavn. Zij mogen, als lid van de Europese Unie, 96 blikken bier, 74 flessen wijn en 4 liter sterke drank mee naar huis nemen. „Ja, er zijn mensen die dat ook doen", verzekert de caissière. Zij en het andere personeel hebben als de Noren zo meteen vertrokken zijn, pre cies een kwartier om uit te hijgen en zich voor te bereiden op de komst van de boot uit het Zweedse Goteborg. dam - Bij verkiezingen in deelstaat Branden- [heeft de sociaal-democra- je SPD van bondskanselier pder een gevoelig verlies flen. De christen-democra- je CDU en de ex-commu- PDS wisten hun posi- Tist te verbeteren. Branden- fwas traditioneel altijd een ^bolwerk. Bij de vorige kies- Jvijf jaar geleden, waren de Jlisten met 39 procent van temmen nog de sterkste J in de deelstaat. den door ji in Hongarije Ipest - Door hevige kou zijn zeker zes men- n Hongarije om het leven jnen. De Hongaren werden 6t door een plotselinge da- ran de temperatuur van ddeld 5 graden Celsius bo- a tul tot gemiddeld 5 graden r nul. In het noorden van ind viel tussen de 5 en 20 tneter sneeuw. Vorig jaar de kou in Hongarije zeker jg levens. icuties en itraffen in Iran iAN - In Iran is een 29-jari- tn in het openbaar opge- ll en in Zahedan, in het ©sten. Een ander werd in jd Shiraz opgehangen we- mmoord op een politieman vb gewapende overal, aldus Javan. Bij een derde werden - eveneens in het Daar - vier vingers geam- >n fd wegens diefstal. Sinds oktober zijn in Iran zeker t mensen geëxecuteerd, hl wie een vrouw. Is-epidemie i. >r onwil' kLA - De Ugandese presi- TLföweri Museveni heeft en bij de opening van een ationale aids-conferentie laald naar Afrikaanse re ien. Hij zei dat een gebrek laïtrokkenheid bij de politi- ft bijgedragen aan de ver- ïg van de ziekte onder caanse bevolking. Muse- ïroordeelde het stigmati- met aids of HlVbe- personen. Museveni (js;en van de meest succes- iestrijdingscampagnes te- ds. In Afrika zijn zo'n 29 n mensen besmet met et virus dat aids veroor- -is wint ogota t- Een nieuwe linkse co- olo Democratico Inde- ite, heeft gisteren de ongen in de Colombi- rï hoofdstad Bogota ge- In. Daarmee wordt de 52- luis Garzón burgemees- i de hoofdstad van het e rechtse president Alva- ie geregeerde land. De neester van Bogota is een invloedrijkste politici in velddadige land. jeruzalem/ap-gpd - De radicale Palestijnse organisatie Harnas gaat in op een uitnodiging van de Palestijnse premier Ahmed Kurei om te praten over een nieuwe wapenstilstand. Dat heeft premier Kurei gisteravond bekendgemaakt. Kurei wil ook praten met de kleinere Islamitische Jihad. Bei de groepen worden verant woordelijk gehouden voor de Palestijnse zelfmoordaanslagen op Israëlische doelen. „Wij ver welkomen iedere dialoog met de Palestijnse groepen om tot een nationale positiebepa ling te komen om de nationale belangen van het Palestijnse volk te verwezenlijken", zei Ku rei. De positie van Kurei zelf blijft overigens wankel omdat Yasser Arafat de controle over de politie- en veiligheidsdien sten niet wil opgeven. Israël wil pas over een bestand praten als alle Palestijnse veilig heidsdiensten onder één bevel zijn geplaatst en de radicale groepen aanpakken, een stap die Kurei weigert te zetten. Een eerder bestand dat op 29 juni inging, verbrokkelde enkele we ken later na nieuwe Palestijnse zelfmoordaanslagen en Israëli sche vergeldingsacties. Vrijdag nog pleegde Harnas sa men met de Islamitische Jihad een aanslag op de nederzetting Netzarim, waarbij drie Israëli sche soldaten, twee van hen vrouwen, werden gedood. Als antwoord blies het Israëlische leger gistermorgen drie lege flatgebouwen nabij Netzarim op die door de aanvallers als uitkijkpost zouden zijn ge bruikt. Ongeveer 2000 Palestij- nen die in de buurt van de flats wonen, waren tevoren gesom meerd enige tijd hun huizen te verlaten. Veel huizen liepen schade op toen het complex de lucht in vloog. De Israëlische regering heeft de aanval ingezet op het informeel vredesvoorstel dat linkse Israë lische politici onlangs sloten met gematigde Palestijnen. Vol gens de Israëlische minister van buitenlandse zaken Silvan Shalom hebben België en Frankrijk de opstellers van het 'Akkoord van Geneve' zeven miljoen euro toegezegd om propaganda te maken voor hun initiatief. Oud-minister van jus titie Yossi Beilin, de belangrijk ste Israëlische initiatiefnemer van het akkoord, noemt de be schuldiging van Shalom 'een sprookje'. De rechtse Israëlische regering is fel gekant tegen het akkoord. Het Akkoord van Genève is het resultaat van jarenlange onder handelingen tussen Beilin en Yasser Abed-Rabbo, voormalig minister van informatie van het Palestijnse Bestuur. Later heb ben andere Israëlische en Pa lestijnse politici, kunstenaars en academici er hun steun aan gegeven. De gesprekken zijn ge voerd in Zwitserland en later in Jordanië. In de Israëlische mi nisterraad is het akkoord van Beilin en Abed-Rabbo fel ver oordeeld. dallas - Voor het eerst kijken Mohammed en Ahmed elkaar in de ogen. De Siamese tweeling - de jongetjes zaten met het hoofd aan elkaar vast - werd twee weken gele den van elkaar gescheiden in een ziekenhuis in Dallas in Amerika. De twee Egyptische broertjes leken elkaar te herkennen. Volgens de artsen gaat het goed met de tweeling. Mohammed krijgt zijn medicijnen al niet meer intraveneus toegediend, bij Ahmed wordt dat waarschijnlijk vandaag stopgezet, meldde het ziekenhuis. Chef-arts James Thomas zei dat Mohammed bij de speltherapie die de kinderen dagelijks krijgen in staat was speeltjes naar stafleden te gooien en daar dikke pret om had. Ook zijn broer tje reageert goed op de therapie. Foto:AFP skopje/ap - Een buitenwijk van de Macedonische hoofdstad Skop je wordt sinds kort geplaagd door miljoenen miljoenpoten. Sinds een week of drie komen de wriemelende insecten bij een verlaten slachthuis uit de grond gekropen. De huizen en tuinen van zo'n dertig gezinnen in de buurt zijn inmiddels vergeven van de dieren. De vruchtbare grond rond het slachthuis, de warme zomer en een milde, vochtige herfst vormden de ideale omstandigheden voor de insecten. Volgens de omwonenden begroeven de voormalige eige naars van het slachthuis op de plek honderden karkassen van vee. „Ze kruipen door onze keuken, tussen onze lakens, de stank is niet te harden", zegt Saso Caulevski, die de dieren tevergeefs met keer- borstel en stoëuiger te lijf gaat. Hij klaagde dat de ongediertebe- strijding de omwonenden in de steek laat. Volgens biologen zijn de miljoenpoten, die tot 7 centimeter lang kunnen worden, onscha delijk. Ze zijn niet giftig maar stoten wel een scherpe geur uit. Ze houden van vet voedsel en fruit maar ook van rottend vlees. Kolo nies van miljoenpoten komen wel vaker ondergronds voor bij slachthuizen, rioolbuizen en begraafplaatsen. harare/gpd - Even was er weer lucht, heel even. Het lukte de enige oppositiekrant in Zim babwe, The Daily News, zater dag om met een acht pagina's tellende editie te verschijnen. De krant veroorzaakte daarmee grote opwinding in de hoofd stad Harare. Maar het was van korte duur, want de politie sloot dezelfde dag nog kantoor en pers, en arresteerde achttien journalisten. 'God zij dank, we zijn terug' sierde de voorpagi na. Niet God, maar een rechter die nog niet door president Mugabe was weggesaneerd, oordeelde vrijdag dat de rege ring de krant begin september ten onrechte had gesloten. De rechter noemde de media-com missie van de regering, die moet beslissen over wie wel en wie niet verschijnt of uitzendt, in strijd met de grondwet. Maar opnieuw liet het regime zijn ware gezicht zien. Net als een paar dagen eerder, toen 300 vreedzame demonstranten werden gearresteerd. Volgens de regering heeft de krant geen vergunning, maar hoofdredac teur Sam Sipepa Nkomo noemt dat niet nodig omdat de media- commissie illegaal is verklaard. De politie zei dat eigenaar van de krant, de oud-rechter Was hington Sansole, pas vrijkomt als alle zes directieleden van het bedrijf zich bij de politie hebben aangegeven. De Daily News, die sinds 1999 bestaat, volgt de regering van president Mugabe zeer kritisch. De enige twee andere Zimbab waanse dagbladen zijn in han den van de regering, evenals de enige radio- en televisiezender. Sinds de invoering van de me diawet is tegen rond de veertig journalisten juridische actie on dernomen en zijn vier buiten landse correspondenten het land uitgezet. Het blijven zwijgen van de Dai ly News betekent een domper voor de oppositionele Bewe ging voor Democratische Ver andering (MDC). Die probeert nu ruim drie jaar vergeefs een vuist te maken tegen de 81-jari- ge Mugabe. De Zapadnaja is de gevaarlijkse mijn van allemaal en iedereen wist ervan san antonio/anp-rtr - Franse friet is het meest gegeten plantaardige voedsel van Amerikaanse kinderen tussen anderhalf en twee jaar oud. Dat is één van de conclusies uit een onderzoek naar de eet gewoonten van 3000 kinderen van 4 tot 24 maanden. De stu die laat zien dat het dieet van de kleintjes verrassend veel lijkt op dat van grotere kinde ren en volwassenen; veel fris drank, snoep en junkfood en weinig groenten en fruit. „Twintig tot vijfentwintig pro cent van de kinderen tussen 19 en 24 maanden at op de dag van het onderzoek hele maal geen groente en dertig tot vijfendertig procent hele maal geen fruit", zegt onder zoekster Kathleen Reidy. Hummels van zeven maanden krijgen al frisdrank in hun zuigfles. De meeste kinderen tussen de 19 en 24 maanden krijgen „ten minste een keer per dag" snoep. „Ouders eten onderweg, ze hebben haast en zoeken iets gemakkelijks. Ze hebben het te druk, dus geven ze hun jon ge kinderen hetzelfde voedsel als wat ze zelf eten. Het beste kunnen ze hun eigen dieet veranderen, zodat ze hun kin deren het goede voorbeeld kunnen geven van gezonder eten", aldus Reidy. door onze correspondent Frank Hendrickx novosjachtinsk - In het Zuid- Russische mijnwerkersstadje Novosjachtinsk wist iedereen dat de mijn 'Zapadnaja' levens gevaarlijk was. Donderdag wer den de bange vermoedens wer kelijkheid: water uit een onder gronds meer stroomde met een enorme kracht de mijn binnen. Dertien mijnwerkers zijn nog steeds spoorloos. Het water blijft naar binnen komen en de tijd dringt. „Mijn man moest nog één jaar tot zijn pensioen. En nu dit." In Novosjachtinsk is alles oud. Gebouwen zijn vervallen, ra men zitten vol barsten, boven grondse kabels hangen als los sen slierten boven de grond. Al les rond de vervloekte steen koolmijn 'Zapadnaja Kapitalna- ja' lijkt ouder dan het is. Ook de mensen. Kijk naar Anatoli Goesjev, naar zijn boksersneus, naar de gaten in zijn gebit, naar de grijzende haren. Luister naar zijn gehoest en naar de bitter heid in zijn stem als hij zegt: „Iedereen wist dat dit kon ge beuren." De gepensioneerde mijnwerker tuurt net als iedereen naar de ingang van de mijn, een zwart gat tussen twee verroeste schuifdeuren. Verderop, ergens in het zwarte gat, ligt de lift die het leven van zijn schoonzoon moet redden. De 29-jarige Ro man Antonov raakte donderdag met 45 andere mijnwerkers vast, ergens op 700 meter diep te. Water uit een ondergronds meer heeft de mijn lam gelegd. Het komt de omstaanders be kend voor: in februari liep de 'Zapadnaja' ook al onder. „Ze hebben er niets tegen onderno men", gromt Anatoli Goesjev. „Alles bleef bij het oude." De mijnwerkers gingen na de Even zakte het water in de mijn, zodat zaterdag een aantal mijnwerkers eruit wist te komen. Maar voor het leven van dertien kompels wordt gevreesd. Foto: AFP bijna-ramp van februari ge woon verder. Iedere dag zes uur onder de grond, hoewel ze hun loon van de laatste zes maan den nooit hebben gezien. De ene keer kregen ze 30 procent van hun salaris, de volgende maand 20 procent, dan weer 30 procent. „Genoeg om niet te sterven, te weinig om te leven", zegt de jonge mijnwerker Oleg Chomjak. Er komen betere tijden, beloof de de directie steeds, maar de mijnwerkers geloven daar niet meer in. Sinds de privatisering is alles slechter geworden. Voor niets is er geld, ook niet voor onderhoud en veiligheid. De ene na de andere mijn is geslo ten. Drie zijn er overgebleven, waaronder de gevaarlijkste van allemaal: de 'Zapadnaja'. De mijn is uitzonderlijk diep en centraal gelegen en dus gevoe lig voor overstromingen. „Die jongens zijn de dood in ge stuurd", zegt Anatoli Goesjev. Toch lijkt de ramp in No vosjachtinsk goed af te lopen. Een groep van 33 mijnwerkers, waaronder de schoonzoon van Anatoli Goesjev, wordt zater dagochtend gevonden. Het wa ter in de mijn is gezakt. De mannen kunnen kruipend naar de kleine inspectielift, de enige die na de overstroming nog werkt. Om de veertig minuten komt een groepje van drie, vier mijnwerkers naar boven. Steeds is er een uitbarsting van geluk, zoals bij de jonge vrouw die eindelijk haar man ziet. „Kolja", roept ze met brekende stem. „Kolja." Het zwarte ge zicht lacht. Kolja probeert zich groot te houden. De reddings werkers mogen hem niet on dersteunen. Dan willen zijn be nen niet meer. Hij valt tegen de deur van de ambulance. Zijn vrouw wringt zich door de me nigte. „Je moet naar ziekenhuis nummer 1", zeggen de red dingswerkers. De vrouw rent. En ze huilt. Ljoebov Tkatsj huilt om andere redenen. Haar man Sergej hoort bij de dertien mijnwer kers die nog spoorloos zijn. De speurtocht wordt gestaakt. Er is een giftig gas in de mijn aange troffen. Twee reddingswerkers worden met vergiftigingsver schijnselen afgevoerd. Het wa ter stroomt weer krachtiger, met 25.000 kubieke meter per uur, naar binnen. Gisteren wachtten alleen de fa milieleden van de dertien onge- lukkigen nog bij de mijn. Ze zijn op van de zenuwen. Ieder uur wordt het erger. „Mijn man wil de helemaal niet meer naar be neden", jammert Ljoebov Tkatsj. „Hij vond het verschrik kelijk, maar hij bleef doorwer ken voor zijn pensioen. Nog een jaar had hij te gaan. En nu dit. Vroeger kreeg hij tenminste nog salaris en zes ton steenkool per jaar. Nu hebben we niet eens genoeg steenkool om het eigen huis te verwarmen. Hoe kunnen ze een mijn open hou den als ze niet eens de mensen kunnen betalen?" De gezichten staan steeds som berder. Vrachtwagens kiepen de hele dag enorme rotsblok ken in een nabij gelegen schacht, maar het water blijft binnen stromen. De tunnel, die vanuit een naburige mijn wordt gegraven, vordert niet. 's Avonds is pas de helft van de benodigde vijftig meter afge legd. En niemand weet waar de tunnel precies naar toe moet; de verblijfplaats van de mijn werkers is onbekend. God is de laatste hoop van de familieleden. Drie orthodoxe priesters leiden een mis bij de mijn. Ljoebov Tkatsj kijkt naar de hemel en zingt: „Heer redt ons, Heer redt ons." Gouver neur Vladimir Tsjoeb komt eveneens in gezelschap van een orthodoxe priester naar een spoedoverleg bij de mijn. Het nieuws wordt er niet beter op. Als het zo doorgaat, is dinsdag de hele mijn ondergelopen. Ljoebov Tkatsj heeft geen woor den meer. Ze schudt het hoofd en huilt.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5