s ulö J ij l_j Rijk wentelt besparing af op gemeente BINNENLAND 'Leefbaar Nederland kan er beter mee stoppen' Meer samenwerking Antillen en Rotterdam Oud-deken Weert eist schadevergoeding Voor jezelf beginnen? Kerkrade geschokt door viervoudige moord 'De spelregels zijn veranderd' PvdA: Lange proeftijd soms beter dan zwaardere straf Amsterdam heeft de grootste CD A-senatoren dreigen bezuiniging te blokkeren Zes doden bij ongevallen in het weekendverkeer Congres beslist komend weekeinde over eigen opheffing Politie slaags met Hells Angels Oppositie stelt meer eisen aan inburgering ote brand in rtycentrum enzaal - In Partycentrum estaurant Het Buitenhuys lldenzaal heeft vannacht grote brand gewoed. Het aurant kan als verloren wor- beschouwd. De schade i |dt geschat op vele miijoe- De brandweer van Olden- sloeg groot alarm en kreeg n van korpsen uit re regio, overdekte speelhal voor leren kon worden gered. an komt om schietpartij f rdam - Een nog onbeken- ïan is gistermiddag in Rot- am op klaarlichte dag dgeschoten. Het slachtoffer g op straat ruzie met een i, die een vuurwapen pakte :hoot. Het slachtoffer itte een kroeg in, maar de met het wapen achtervolg- em en loste binnen nog talaantal schoten. 15. -pillen in begraven hel - De politie heeft gis tend in het Gelderse iel 700.000 XTC-pillen in genomen. Een 44-jarige aangehouden. Een groot in de pillen was verbor- een kist die was begra- i het erf van de verdachte. startte in samenwerking Noord-Ierse politie een toek na de aanhouding n verdachte in Belfast. kovervallers S iezen kluis ieer - Criminelen hebben 1 igmorgen een ramkraak gd op een bank in het Igse Sappemeer. De ver- n reden met een shovel C ;1 aan puin. Daarna til- de kluis in een bestelau- )r de snelheid waarmee wegreed, schoot de in de laadbak af. maandag 2f oktober 2003 rotterdam/anp - De Antilliaan se premier Mima Louisa-Go- dett en de gemeente Rotterdam hebben gisteren tot meer sa menwerking besloten. Die moet ten goede komen aan de 22.000 personen tellende Antilliaanse gemeenschap in Rotterdam. Tijdens een bezoek aan de ha venstad maakte zij een boot tocht, bezocht zij een kerk dienst en wandelde ze door de wijk Pendrecht. Met het gros van de Rotterdam mers van Antilliaanse afkomst gaat het goed, maar enkele honderden voornamelijk jonge immigranten hebben grote pro blemen. Louisa-Godett en het gemeentebestuur spraken af meer te investeren in kleine projecten op de Antillen. Dat bevestigden burgemeester Opstelten en de wethouders Van der Tak en De Faria. De Antilliaanse premier wilde zelf geen commentaar geven. Ze nam kennis van het Rotterdam se project Lus di Trafiko, dat is opgezet om zevenhonderd pro bleemjongeren weer op het rechte spoor te brengen. Rotterdam heeft ongeveer hon derd mentoren uitgezocht om de Antillianen te begeleiden. Die krijgen ook steun bij het zoeken naar werk, opleiding of vrijetijdsbesteding. „Dat soort projecten kennen ze niet op de Antillen", zei wethouder Van der Tak. „Er is ook weinig na zorg voor jongeren die met cri minaliteit in aanraking zijn ge komen. Voor de Antilliaanse delegatie waren onze projecten een 'eye-opener'." Minder vlot ging de ontmoeting van de premier met de pers. Toen zij om een reactie werd gevraagd op de plannen om drugskoeriers de toegang tot Nederland te ontzeggen, stapte zij resoluut in de Idaarstaande limousine. Tijd voor een hand druk met burgemeester Opstel ten was er niet meer. den bosch/anp - Oud-deken Van der Valk van de Rooms-Katholieke Kerk in Weert eist een schade vergoeding van 50.000 euro plus een rectificatie van de tijdschriften Gay Krant en Panorama. Hoofdredacteur Hitzert van Panorama bevestigt dat hij afgelopen week de oproep voor een kort geding heeft ontvangen. In de omstreden reportage over de bezoekers van het Anne Frankplantsoen in Eindhoven suggere ren Gay Krant en Panorama, dat de voormalig deken zijn functie in juni neerlegde als gevolg van publicaties over seksfeesten in Weert. Ze noemen de oud-deken met voor- en achternaam en tonen foto's van hem. Een van de hoofdver dachten in de kwestie rondom het Eindhovense stadspark zegt dat de naam van Van der Valk be wust uit het politiedossier is geschrapt. Hoofdredacteur Hitzert van Panorama ziet het kort geding 'met vertrouwen' tegemoet. „We zul len laten zien waarop ons onderzoek is geba seerd." Panorama en Gay Krant zijn, volgens Hit zert, bereid om een aantal bronnen die geen anonimiteit is beloofd, te onthullen. Dit zijn voor het merendeel andere bronnen dan zij die in de reportage een topambtenaar van jusititie van pedofilie beschuldigen. Het kort geding dient woensdag voor de recht bank in Den Bosch. uitgebrande pand. B ANP/Evert Elzinga doden bij ïingbrand dam - Een oudere man iuw zijn in de nacht van lag op zondag om het le- ikomen bij brand in een :ement aan de Heren- |t in Amsterdam. Bij het Jden van de brand raakten brandweerlieden licht ge- l Een agent moest worden ideld voor ademhalings- emen. De brand woedde tweede en derde etage :t pand. Uit voorzorg wer- 'ntig gasten uit een na- hotel geëvacueerd. mas-website et sluiten' igeles - Het Simon Wie- al Centrum heeft de Ne- ïdse overheid gevraagd J 'ebsite over de radicale gi ijnse groepering Harnas iten. De website staat, vol- let centrum, geregistreerd iwegein. „De website en promoot moordaan- en de andere terroristi- loelen van Hamas. We :n er bij de autoriteiten in rland op aan om onmid- stappen te ondernemen ie website te sluiten", aldus n jn Cooper. ider bezoek »r De Efteling heuvel - Attractiepark De ie ög heeft dit seizoen 3,2 Irj ?n bezoekers getrokken. len was het park voor het In 2002, het jaar b De Efteling zijn vijftigste trdag vierde, passeerden e iljoen mensen de poorten, is een woordvoerder van |rk tevreden. Dat het aan- poekers iets achterblijft bij cordjaar 2002 wijt hij aan jo^Doie zomerweer. er dierproeven e lederland :e-WG - Het aantal dierproe- Nederland is in 2002 met 10,000 gestegen. In totaal 14.025 dierproeven geregi- jl. Dat is 1,3 procent meer 12001. Dat blijkt uit het rslag van de sectie dier- ïn van de Voedsel en Wa- itoriteit (VWA). In 2001 ;t aantal dierproeven met ent gedaald. groningen/anp - Het Rijk wen telt de bezuinigingen voor een deel af op de gemeenten. Dat is in strijd met eerdere afspraken. Dat zegt zegt M. Allers van COELO, het Centrum voor Onder zoek van de Economie van de La gere Overheden van de Rijksuni versiteit Groningen. Volgens Allers is het een zwak tebod van het kabinet om extra te korten op gemeenten. De twee overheden hebben de af spraak, dat de bezuinigingen bij beiden evenredig omhoog en omlaag zouden gaan. Dat is nu niet het geval. Tegelijkertijd wil de regering ook dat gemeenten investeren in ruimtelijke orde ning en veiligheid. „Dat wringt", stelt hij. Gemeenten moeten niet hun reserves aanspreken om de be zuinigingen te compenseren, zegt Allers. Het is beter dat ze kritisch naar de eigen organisa tie kijken, er in snijden en zo geld besparen. Lukt dat niet, dan dienen ze te onderzoeken welke voorzieningen de burgers kunnen missen. Ze moeten de inwoners een aantal mogelijk heden voorleggen en die daar over laten beslissen. Ook de Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG) heeft problemen met 'het eenzijdig wijzigen van de afspraken van het kabinet'. De spelregels zijn sinds Balkenende-I veranderd, ten nadele van de gemeenten. „We hebben er moeite mee dat de bezuinigingen meer dan evenredig zijn. We zouden er geen moeite mee hebben als conform de afspraken wordt bezuinigd", meldde een woord voerder. Daar komt nog eens bij dat la gere overheden worden gekort op speciale doeluitkeringen als de bijstand. „Het Rijk bepaalt in grote mate wat er gaat gebeu ren en legt de problemen bij ge meenten neer. Zij blijven met de financiële effecten zitten", stelt de VNG. Het is sinds de jaren tachtig niet meer voorgekomen dat ge meenten zo sterk moeten be zuinigen, aldus het COELO. den haag/anp - Rechters moe ten langere proeftijden kunnen opleggen als de kans op herha ling van een misdrijf groot is. Vooral bij bepaalde typen ze dendelicten, zoals pedofilie, is de huidige norm van een paar jaar onvoldoende, vindt de PvdA. PvdA'er Wolfsen wil daarom tijdens de komende be grotingsbehandeling minister Donner van justitie voorstellen de lengte van de proeftijd dras tisch te verhogen. Hijzelf denkt aan een maximum van tien tot vijftien jaar. Amsterdam - Amsterdam heeft sinds zaterdag de grootste skatebaan van Nederland. Met zijn twaalf meter is hij twee keer zo breed als de meeste ba nen. Hij is veertien meter lang en ruim drie meter hoog. Daar kan meer op dan op de andere banen, zeggen de kenners. Zaterdag waren er demonstra ties van de SkateBoard Federatie, crossfietsers en inline-skaters. Foto: ANP/Marcel Antonisse den haag/anp - Als het kabi netsbeleid leidt tot te veel koopkrachtverlies voor bepaal de inkomensgroepen, dan zal de CDA-fractie in de Eerste Ka mer tegen een aantal bezuini gingsvoorstellen stemmen. Fractieleider Werner van de se naatsfractie van het CDA zei dat gisteren in het televisiepro gramma Buitenhof. Tijdens de algemene beschou wingen in de Eerste Kamer af gelopen dinsdag drong Wemer ook al bij het kabinet aan op maatregelen om de koopkracht van met name chronisch zieken bij te spijkeren. Hij liet zich echter geruststellen door een betoog van premier Balkenen de, dat niemand er door de in grepen van het kabinet er vol gend jaar meer dan 1 procent in koopkracht op achteruit zal gaan. Gisteren bleek dat de CDA-se- nator toch niet helemaal tevre den was gesteld. Hij vreest dat door een opeenstapeling van maatregelen sommige groepen toch te veel moeten inleveren. Balkenende zei dinsdag in de senaat dat er voor hen nog al tijd de bijzondere bijstand is. Wemer reageerde daar toen niet op, maar in Buitenhof zei hij het geen goed idee te vinden als grote groepen bij de sociale dienst moeten aankloppen voor bijzondere bijstand. Rijswijk/ANP - Door verkeers ongevallen zijn het afgelopen weekeinde zeker zes mensen om het leven gekomen. Een 33-jarige inwoner uit Ber gen op Zoom overleed in de nacht van vrijdag op zaterdag toen hij op de A58 werd aange reden. De man liep volgens de politie in emotionele toestand de weg op en werd aangereden door een passerende auto. Een 80-jarige inwoner van Hat- temerbroek kwam zaterdag avond om het leven op de Zui derzeestraatweg in het Gelderse Hattem. Bij het oversteken werd hij aangereden door een 59-jarige automobilist uit Zwol le. Een 30-jarige man uit Neerkant stierf in de nacht van zaterdag op zondag door een verkeers ongeval in Deume., Door nog onbekende oorzaak raakte hij met zijn auto van de weg. Het voertuig botste tegen een ver keersbord en daarna tegen een boom. Een 44-jarige Engelsman is za terdagnacht in Amsterdam om het leven gekomen toen hij werd aangereden door een tram. De botsing gebeurde op het Damrak. Hulpdiensten moesten eraan te pas komen om het slachtoffer onder de tram vandaan te krijgen. Bij een ongeval in Amersfoort is gisteren een automobilist om het leven gekomen. De nog on bekende man reed tegen een boom. Twee inzittenden raak ten gewond. Een 75-jarige inwoner van Standdaarbuiten kwam gister middag om door een aanrijding in Wouw. De man wilde de A58 oprijden in de richting van Ber gen op Zoom en sloeg plotse ling linksaf. Een 40-jarige in woonster van Wouw die uit te genovergestelde richting kwam, kon de bejaarde chauffeur niet meer ontwijken en botste op het voertuig van het slachtoffer. (advertentie) den haag/gpd - Leefbaar Nederland (LN) beleeft komende zondag mogelijk het laatste congres. De partij die twee jaar geleden met Pim Fortuyn als lijst trekker nog goed leek voor 21 kamerze tels, vergadert dan over haar eigen op heffing. „De partij kwijnt weg", aldus LN'er van het eerste uur Hylke ten Cate. „We kunnen er beter mee stoppen en over twee jaar met iets nieuws komen." Ten Cate was bestuurslid bij de oprich ting van de partij. Hij is de enige die nog over is van de oorspronkelijke bestuurs leden, nadat Jan Nagel en Henk West broek de partij gedesillusioneerd de rug toekeerden. Zondag moet de partij een nieuw bestuur kiezen. Ten Cate is kandi daat voor het voorzitterschap. Zijn be langrijkste agendapunt: het opheffen van de partij en het afwikkelen yan de fi nanciën. „Een afgereden auto moetje niet langè de kant van de weg laten staan ,Voor joyriders, die breng je netjes naar cje sloop", zegt hij. Leefbaar Nederland dreigt de overheids subsidie die het voor dit jaar heeft ge kregen te moeten terugbetalen, omdat de partij niet meer de verplichte duizend leden heeft. Hoeveel leden de partij nog wel heeft is onduidelijk. In elk geval heeft slechts een enkeling de contributie voor dit jaar betaald. Volgens Ten Cate is de partij in diskre diet gebracht sinds de teleurstellend ver lopen verkiezingen van 15 mei 2002. Na dat Fortuyn de partij uit was gegooid, haalde Leefbaar Nederland nog maar twee zetels. „Daarna gooide het partij bestuur de naam van Leefbaar Neder land te grabbel door Emile Ratelband als lijsttrekker voor de verkiezingen van 2003 aan te trekken. Dat mislukte, maar de partij kwam alleen nog maar ruziënd in het nieuws. Dan zijn nog maar weinig vrijwilligers te motiveren", zegt Ten Ca te. „Er is geen partijkantoor, je hoorde niets meer van ons." Volgens hem zijn veel partijgenoten het met hem eens. Als hij niet tot voorzitter wordt gekozen, zal hij toch zijn voorstel indienen. „Maar probleem is wel dat het voorstel reglementair pas in behande ling kan worden genomen als eenderde van de leden aanwezig is. Ik geloof nooit dat er nog zoveel mensen komen opda gen." Kom naar de 1 illldeli jkc Slai'lCI'sdag vandc kamers van Koophandel. U kunt er als startende ondernemer in écn kcei ttllc inloininlic krijgen die ti nodig hebt Onder meer van ABN AMRO. Omdat wij startende onder nemers stimuleren en adviseren zijn wij zaterdag 1 november a.s. tijdens de Landelijke Starter,sdug op 2? locaties aanwezig. Kijk voor meer informatie op www.abt tamro.111/ st arters Het begint met ambitie ABN AMRO _ri99 amsterdam/gpd - De politie irij Amsterdam heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag op de wallen een veldslag geleverd met een groep van dertig tot veertig Hells Angels. Tien Hells Angels werden gearresteerd, van wie er drie nog vastzitten voor openlijke geweldpleging. Hells Angels uit de hele wereld1 waren naar Amsterdam geko men omdat de 'Kreidler Ploeg Oost' 25 jaar geleden officieel werd erkend als 'chapter' van de Hells Angels. Een aantal bui tenlandse gasten op dat feestje kwam niet verder dan de lucht haven Schiphol. De mare chaussee stuurde buitenlandse ^Angels met een strafblad direct na aankomst terug. Alleen bekenden van de slachtoffers mochten zaterdag langs de afzetting om bloemen te leggen voor het huis in de Renierstraat in Kerkrade, waar een dag eerder drie mensen werden doodgeschoten. Foto: ANP/Robert Vos kerkrade/anp - Kerkrade is ge schokt na de viervoudige moord vrijdag. Mensen komen, bloemen brengen bij de woning van de familie Vromen, waar vrijdag moeder Josee (56), dochter Daniela (29) en zoon Patrick (34) werden doodge schoten. Ze mogen niet door de afzetting heen. Agenten dragen de bloemen naar de voordeur van het rijtjeshuis in Kerkrade. Volgens buren kwam de schut ter vrijdag met een vuurwapen bij de woning van zijn vroegere schoonfamilie. Patrick Vromen, die opendeed, werd onmiddel lijk doodgeschoten, waarop de dader de woning binnenging en in een kamer en de keuken de moeder en dochter neerknalde. Vader Lei Vromen (60) liet vlak na de moord op zijn vrouw en kinderen het leven, toen zijn voormalige schoonzoon de sportschool aan de Tunnelweg binnenkwam en hem dood schoot. Ook de sportschool is met linten afgezet. Enkele honderden meters ver derop hijst een medewerker van het EOC, het Explosieven Opruimingscommando, zich in een wit 'maanpakje'. Hij gaat in het huis van de verdachte, de 37-jarige ex-marinier en schiet- instructeur, op zoek naar boobytraps. Justitie en politie vrezen dat hij van zijn woning een vesting heeft gemaakt vol explosieven, die afgaan als ie mand die er niet bekend is bin nengaat. Uiteindelijk wordt er niets gevonden. Omstanders en buurtbewoners kijken zwijgend toe. De menin gen over de dader lopen uiteen. De een weet dat hij 'een fana tiekeling was', die altijd in een soort commandopak rondliep. Een bodybuilder. „De spieren van zijn bovenarmen barsten bijna uit de mouwen van zijn hemd", zegt een Kerkradenaar die hem al langer kent. Buren van de familie Vromen zeggen dit nooit achter hem gezocht te hebben. Maar anderen melden, dat Paul al enkele dagen gele den had geroepen: „Ik maak ze kapot." Over de familie Vromen zijn de buren eensluidend: heel vrien delijke mensen, die altijd voor iedereen klaarstonden. Verder leefden ze een wat teruggetrok ken leven. Bij de afzetting staan enkele fo tografen en cameraploegen te koukleumen, wachtend op het moment dat de doodskisten met de lijken naar buiten wor den gedragen. Tegen vieren za terdagmiddag wordt de eerste kist afgevoerd. Voor het rijtjeshuis staan de au to's van de familie Vromen. De lichtblauwe Mercedes, de rode BMW en de rode Peugeot. Buurtbewoners slaan de ge beurtenissen verslagen gade. Het is niet alleen het kille weer, dat Kerkrade zaterdag zo'n troosteloze aanblik geeft. den haag/gpd - Oppositiepar tijen PvdA, SP en Groenlinks willen meer eisen stellen aan de verplichte inburgeringcursus voor nieuwkomers die het kabi net wil invoeren. De fracties zullen dat vandaag voorstellen in een debat over het integratie beleid met minister Verdonk. Verdonk heeft de inburge- ringeisen al aangescherpt. Zo stelt zij dat nieuwkomers, maar ook mensen die hier al jaren; wonen en onvoldoende Neder lands spreken, een inburgering cursus moeten volgen dié wordt afgesloten met een exa men. Mensen die uit het bui tenland hier komen, bijvoor beeld om met een Nederlander van allochtone afkomst te trou wen, zouden die cursus al in hun eigen land moeten volgen. De PvdA vindt dat in de cursus ook een verplichte maatschap pelijke stage moet worden op genomen, bijvoorbeeld in een buurthuis, een school of op een werkplek. „Het isolement van, het flatje op Kanaleneiland of het theehuis van de Vaillant- laan moet worden doorbroken. Dat is integratie", zegt PvdA'er Dijsselbloem. ■HH

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3