De nachtmerrie van Terwindt Ht- I.' GESPREK VAN DE DAG Wendy van Dijk verdient TeleVizier-ring gewoon Kneus, sukkel ofdombo MAANDAG 27 OKTOBER 2003 DAGELIJKS LEVEN Luieren was er afgelopen week einde niet bij voor de winnares van de TeleVizier-ring 2003 én tv- \touw van het jaar Wendy van Dijk. Zaterdag was de presentatri ce van SBS 6 alweer aan het draai en in Arnhem, voor haar geprezen programma Hart in aktie. Ook tv- man van het jaar Jack Spijkerman moest zaterdag gewoon weer aan de bak. Spijkerman is het hele maal eens met de keuze van het publiek, dat Hart in aktie verkoos tot het beste tv-programma van Nederland.Idols is een buiten lands programma. Daar heb ik moeite mee als die dan een Ne derlandse prijs wint. Life Cook ing leent zich meer voor de per soonlijkheidsprijzen. Het pro gramma zelf, daar heb ik niet zo veel mee. Hart in aktie is mooi ge maakte televisie en redelijk dis creet gemaakt en daar hou ik wel van", zegt Spijkerman, die de Te leVizier-ring vorig jaar won. Fons van Westerloo, die als top man onlangs overstapte van SBS naar RTL en vijf jaar geleden aan de wieg stond van Hart in Aktie, stelt dat het programma de prijs te danken heeft aan de sterke per soonlijkheid van Wendy van Dijk. „Ik heb het programma ooit be- Dolblij kust Wendy van Dijk (links naast haar teamleden) de in de wacht gesleepte TeleVizier-ring 2003. Foto: Frans van Zijst dacht om op een sympathieke manier problemen op te lossen die in Hart van Nederland alleen werden aangekaart. Wendy is de perfecte persoon voor het pro gramma. Ze komt goed over, kan overtuigen en ze is intelligent. Dat uitzonderlijke talent van deze vak vrouw wordt door de kijker her kend." Dat het veelbesproken Idols (RTL 4) de TeleVizier-ring niet won, deert de nieuwe RTL- topman Van Westerloo niet: „Idols heeft als nadeel dat het een programma is van vele gezichten: Jamai, de juryleden en Tooske. Hart in actie heeft één gezicht en dat is Wendy van Dijk, dat is her kenbaar voor de stemmers." Wendy van Dijk is vanzelfspre kend dolblij met de ring. „Vorig jaar was ik genomineerd met het programma Ushi, maar waren de verwachtingen minder hoog. Ik voelde dat de prijs naar Kopspij kers zou gaan. Dit jaar dacht ik dat we wel een kans maakten. Ik heb mijn hart nog nooit zo hard voelen kloppen." Ze denkt dat het publiek heeft gekozen voor het Nederlandse product en de pro blemen die iedereen wel kent uit diens omgeving. „Er is zoveel el lende op televisie en dit program ma brengt gewoon iets goeds. Dat mensen belangeloos iets voor el kaar doen, dat vind ik heel bijzon der. Ik maak mee dat er twintig man staan te klussen om iemand een steuntje in de rug te geven." Zaterdag is de laatste uitzending te zien van Hart in aktie, waarvoor Wendy afgelopen weekeinde naar Arnhem afreisde. „We gaan lekker een muurtje wegbreken bij een mevrouw die haar been niet meer kan buigen. Ze kan niet eens meer een kopje thee zetten, want er zit simpelweg een muurtje in de weg tussen haar woonkamer en de keuken. Ze is al bij allerlei instan ties geweest om dit probleem aan te pakken, voordat ze ons inscha kelde", vertelt Wendy, die belooft dat ze in april terugkeert met nieuwe afleveringen. Wendy komt als programmama ker veel ellende tegen. Ze leert hierdoor haar eigen sores in haar privéleven te relativeren. „Datge ne wat ik heb meegemaakt valt in het niet bij wat mensen meema ken waar wij over de vloer komen. Al mijn dierbaren zijn nog in le ven. Ik tel mijn zegeningen", zegt de presentatrice. Ze weigert de ring dan ook te beschouwen als een teken van troost, na het stuk lopen van haar relatie met zanger Xander en vader van hun zoontje Sem. „Dat heeft er helemaal niets mee te maken. Ik denk meer dat het meespeelt dat het programma integer wordt gebracht. Het is een programma wat je echt moet me nen wil je het vijf jaar vol kunnen houden. Het is emotioneel echt heel zwaar. De kijker ziet dat we het programma eerlijk maken, want de kijker prikt overal door heen. Dat lijkt mij de oorzaak dat we hebben gewonnen." Nico Postma MENSELIJK Vijf OLDTIMERS zijn zaterdag in vlam men opgegaan bij een BRAND in een schuur in Welsum bij Heerde. Een zoon van de eigenaar van de boerderij, waar de schuur naast stond, was bij het opknappen van de wagens aan het lassen. Tien minuten nadat hij was gaan koffiedrinken, stond de schuur in brand. De brandweer rukte met zwaar materiaal uit omdat de boerderij en enkele naastgelegen huizen rieten da ken hebben. De windrichting was on gunstig, maar door de regen waren de daken redelijk nat. Alleen de schuur met de klassieke wagens ging in vlam men op. Over de omvang van de scha de is nog niets bekend. ROSEY CARTER ADAMS, de 45-jarige dochter van wijlen countryzangeres June Carter Cash, is samen met de 40-jarige bluegrass-muzikant Jimmy Campbell DOOD aangetroffen in een bij haar huis geparkeerde bus. Moge lijk zijn de twee bezweken aan kool monoxidevergiftiging, maar ook drug gebruik wordt niet uitgesloten als doodsoorzaak. Er zal sectie op de lij ken worden verricht. In mei van dit jaar overleed June Carter Cash. Haar echtgenoot en stiefvader van Rosey, countryzanger Johnny Cash, stierf vo rige maand. De Japanse politie heeft een man ge arresteerd die meer dan 400 DAMES SCHOENEN heeft GESTOLEN. Ichiro Irië werd betrapt toen hij in een zie kenhuis in het zuiden van Japan twee schoenen wilde meenemen. Bezoe kers en personeel worden in dit zie kenhuis verzocht hun schoenen bij binnenkomst uit te trekken en specia le bezoekersslippers aan te trekken. Thuis bleek hij 440 damesschoenen te hebben. Tijdens zijn verhoor beken de Irië 'geïnteresseerd te zijn in vrou- wenvoeten'. Maar het grote raadsel waarvoor ziekenhuispersoneel en poli tie zich geplaatst zagen, kon ook de dief zelf niet oplossen: Irië stal alleen linkerschoenen. Filmster NICOLE KID MAN wordt het nieuwe gezicht van misschien wel het bekendste par fum ter wereld, CHA NEL NO.5. De Austra lische Oscarwinnares treedt daarmee in de voetsporen van Mari lyn Monroe en Catheri ne Deneuve. De 36-ja- rige Kidman is geko zen vanwege haar „uitzonderlijke ele gantie en haar vermo gen om het karakter en de eigentijdsheid van Chanel te verzinnelij ken", meldt de par fummaker. Vanaf na jaar 2004 is Kidman te zien in een reclame spot voor Chanel die wordt geregisseerd door Baz Luhrmann, die eerder met zijn landgenote samen werkte in het kassuc ces Moulin Rouge. Kidman zou overigens graag een keer een man spelen. De actrice vertelt in het mannenblad GQ dat deze wens voortkomt uit haar kindertijd. „Mijn vader wilde zonen maar kreeg alle- ELVIS PRESLEY voert voor het der de jaar op rij de lijst aan van GROOTVERDIENERS VAN HET KERKHOF'. Dat blijkt uit de nieuw ste lijst van Forbes Magazine. The King wordt net als in de voorgaande twee edities op de voet gevolgd door de geestelijk vader van Snoopy, Charles Schultz. Schrijver Tolkien is met stip gestegen naar nummer drie op de ranglijst. De 26 jaar geleden overleden zanger Elvis mocht het af gelopen jaar weer 40 miljoen dollar op zijn rekening bijschrijven. Schulz volgde gedwee met 32 miljoen te gen Tolkien die er 22 toucheerde. De auteur van Lord of the Rings pas seerde daarmee Beattle John Len- non op de lijst die dit jaar genoegen moest nemen met slechts 19 mil joen. De in december 1980 ver moorde Lennon wordt op zijn beurt op de voet gevolgd door collega en mede-bandlid George Harrison. De gitarist verdiende 3 miljoen minder dan zijn illustere bandgenoot. Zoals gewoonlijk domineren mensen uit de muziekbusiness de lijst van dode grootverdieners. Naast Elvis, Len non en Harrison staan onder ande ren ook Frank Sinatra, Tupac Sha- kur, Bob Marley en Jimi Hendrix op de lijst. Ook befaamde componisten als Irving Berlin en Rodgers en Hammerstein. Foto: GPD/AP maal dochters." Volgens Kidman heeft haar opmerkelijke wensrol niets te maken met het stukgelopen huwe lijk met Tom Cruise. „Dat is een afge sloten hoofdstuk." Foto: AP Bijkans helemaal gaar kwamen de deelnemers aan het NK PROGRAMMEREN zaterdag na vijf uur computeren achter hun pc vandaan. Het team van de Uni versiteit Utrecht, genaamd Makkelijk zat..., had in Enschede de meeste wiskun dige opgaven goed opgelost. Het team ging met 512 euro huiswaarts. Circa hon derd programmeurs, van wie het merendeel student, kraakten in teamverband hun hersens in de stille computerruimte. De deelnemers moesten wiskundige problemen oplossen door een programma te bedenken. JE: MET- PENS iobm BEAIT, kOM j E_ D<£UJ|C lExy MLirrtcïr UUE^.1 Zaterdagavond kwam er een eind aan de ontvoering van Reinier Ter- windt uit Nijmegen. Zonder dat er één euro van het gevraagde los geld was betaald. Een 'happy end' van een hectische herfstvakantie. Het was een verschrikkelijke herfstvakantie voor de Nijmeegse familie Terwindt. Een nachtmer rie van vijf dagen en nachten. Dinsdagmiddag, 21 oktober, kwa men Frits Terwindt en zijn vrouw thuis. Ze deden een dramatische ontdekking: hun 16-jarige zoon Reinier was weg. Niet eventjes of de fiets naar een vriend, maar echt weg. Ontvoerd. De ontvoerder had een bericht achtergelaten. Met een eis om los geld. Tien miljoen euro. Frits Ter windt wist direct wat hij moest doen. De politie waarschuwen. Dat stond als eerste in het scena rio dat ze niet zo gek lang geleden hadden gemaakt voor het geval er zoiets zou gebeuren. Niet dat er duidelijk iets dreigde, maar de vrees voor een ontvoe ring was er vanaf het moment dat de familie Terwindt in de top-500 van rijke Nederlanders van het blad Quote had gestaan. Omdat de familie een paar prima draai ende steenfabrieken bezit, werden ze door Quote 'steenrijk' ge noemd. Het vermogen werd op een slordige 200 miljoen euro ge schat. Net als andere miljonairs in de top-500, was Frits Terwindt er niet blij mee dat hij zo open en bloot werd beschreven als schat rijk. Het kon kwaadwillende men sen maar op een idee brengen. Die dinsdag was het dus zover. De vrees was werkelijkheid gewor den. Reinier was ontvoerd. Als ze hem levend terug wilden zien, moesten ze losgeld betalen. En anders? De ouders van Reinier waarschuwden de politie. Ook al liet de ontvoerder nog zo drei gend weten dat ze dat niet, nee nooit, moesten doen. Tot tevre denheid van de familie dook de politie er direct op. Dag en nacht. Met man en macht. In totaal zouden 450 mensen aan het onderzoek meewerken. Niet alleen in Nederland, maar ook in België, Duitsland en de Verenigde Staten. De steun van de Ameri kaanse FBI was vooral van waarde bij het achterhalen van de verblijf plaats van de ontvoerder. Die on derhield namelijk geen contact met de familie via gecodeerde ad vertenties in de krant of via ge heimzinnige telefoontjes uit De wekker draait zich nog een paar slagen om, als voor een enkeling in ons huis de dag al is aangebro ken. In de beslotenheid van de eigen kamer -sfeer lichtje aan, muziekje op- is een prototype van een Stealth bommenwerper gek'nexxt (van het werk woord k'nexxen, naar het spelen met plastic con structiespeelgoed, genaamd Knexx), dat mijn zoon - het kan absoluut niet wachten- meteen aan zijn ou dere zus moet laten zien. Vanuit mijn bed in de slaapkamer naast de zijne, luister ik naar zijn geklos op de trap omhoog, waar ik de enige vaste bewoon ster van de zolderverdieping in diepe slaap weet. Het vervolg is even voorspelbaar als tumultueus: het ge- klos omhooggaat over in een snel geroffel omlaag vergezeld van een aantal bittere verwensingen die vanuit de deuropening worden geschreeuwd. 'Kneus' is momenteel de favoriet, maar 'sukkel', 'dombo' en een verwijzing naar iemand met een aangeboren geestelijke afwijking die een bepaald Aziatisch ras ernstig tekortdoet, worden ook veelvul dig gehanteerd. Het gebruik van deze benamingen gebeurt vrijwel achteloos, vaak niet eens om te kwet sen. Alsof ze thuishoren in het normale, intermense lijke verkeer tussen een oudere zus en een broertje dat er een andere levensfilosofie op nahoudt. Pas als ze écht kwaad op hem is, wordt ze beledigend. Zoals 's morgens vroeg als hij zich meteen humeur dat zelfs voor het carnaval in Oeteldonk nog uitbundig kan worden genoemd, naast haar bed meldt. Het gebruik van de minder vleiende bijnaam binnen het gezin -laat ik het zo dan maar noemen- is vooral mijn eega een doom in het oog. Met de energie die zij steekt in het afleren van deze gewoonte, kan de zonnewagen Nuna II nog een extra rondje op het Australische continent maken. Zelf beschouw ik het als een voorbijgaand fenomeen en ga ik uit van het ijzeren principe dat ook dit probleem zich in de loop der tijd gewoon oplost. Ik ben opgegroeid met drie zussen, die ik uitsluitend met hun bijnamen aan sprak. Die waren -zoals het goede bijnamen be taamt- afgeleid van een opvallend uiterlijk kenmerk, een kwalijke eigenschap of een lichamelijke zwak heid. Pas na hun trouwen ben ik ze weer bij hun ei genlijke naam gaan aanspreken. Af en toe bereikt mij wel een gerucht van enige geestelijke schade die dit teweeg heeft gebracht, maar verder zijn ze uitein delijk alle drie goed terechtgekomen. Het creatief hanteren van de bijnaam -of zo u wilt: scheldwoord- gebeurt door mijn dochter niet in het geniep. Het is ingesleten in haar taalgebruik. Dat maakt het uitbannen van deze gewoonte tot een een voudige maar uiterst vermoeiende bezigheid. Elke keer dat er in het bijzijn van mijn eega een onverto gen woord valt, volgt er een gesprek over de kwalijk heid van dit gedrag en de noodzaak om het uit te bannen. „Waarom noem je hem nu weereen kneus? „Nou, het is toch een kneus. „Het is geen kneus. Het is je broertje. En je kan hem gewoon bij zijn naam noemen. „Ik vind het een kneus. De kneus in kwestie lijdt er niet onder, heb ik het idee. Als je van jongs af aan niet beter weet dan dat je zus je niet bij je eigen naam aanspreekt, gaat daar een zekere gewenning vanuit. Hij reageert vooral op de klank van de aanspreektitel, net als een huisdier. Toen een vriend van mij ontdekte dat zijn kat luisterde naar elk woord dat hij met enige stemverheffing gebruikte, ging het beest voortaan als 'Theelicht' door het leven. Maar ook dat argument is voor mijn echt genotegeen reden om af te zien van haar kruistocht tegen de bijnaam. Als ultiem middel is deze week de boete in het leven ge roepen, om mijn spaarzame dochter recht streeks in haar portemonnee te treffen. Per scheldwoord 25 eurocent. En dat werkt. Althans, bij haar. Direct nadat hij van zijn moeder heeft gehoord dat de bijnaam in ons huis voortaan taboe is, passeert mijn zoon mij op de trap. „Hé Goof', zegt hij, „mag ik een dropje?" reageren? column@dickvanderplas.nl steeds weer andere telefooncel len, maar het contact verliep voornamelijk via e-mail en gsm. Met de knowhow van de FBI en de kermis van de KPN kwam de politie er al gauw achter waar de ontvoerder van Reinier gezocht moest worden. In het grensgebied van Nederland, België en Duits land. Het net sloot zich al snel strakker en strakker. Thuis in Nijmegen wachtte de familie in spanning af. Elk telefoontje kon het traumati sche telefoontje zijn dat je als ou der nooit hoopt te krijgen. De fa milie Terwindt wilde het nare nieuws niet naar buiten brengen, maar in intieme kring was ieder een op de hoogte. Er was geen ge brek aan medeleven en morele steun. Dat de buitenwereld van niets wist, kwam vooral door de herfstvakantie van Reinier en zijn broer en zusje. Ze hoefden niet naar school, dus er was ook nie mand op de Nijmeegse Scholen gemeenschap Groenewoud die Reinier miste. De politie kwam dichter en dich ter bij het antwoord. En zaterdag avond was het zover. De ontvoer-i der reed met Reinier in de achter bak van zijn stationwagon. Van België naar Nederland. Het plan van de ontvoerder was om Reinier telefonisch in contact te brengen met zijn familie. In het Zuid-Um- burgse Eijsden werd hij echter aangehouden door een Neder lands arrestatieteam. De ontvoer der gaf zich zonder verzet over. Reinier werd bevrijd. Het tele foontje naar huis moet het mooi ste telefoontje uit zijn nog jonge leven zijn geweest. Reinier kon zijn ouders vertellen dat hij redelijk goed was behan deld, maar hij voelde zich wel moe en beroerd. Het eerste mo ment na de ontknoping was er vooral tijd voor tranen van geluk en gebroken spanning en niet voor al die vragen die iedereen op de lippen branden. Hoe was hij thuis overmeesterd? Kende hij de ontvoerder? Deed die man het in zijn eentje? Frits Terwindt en zijn familie voelden zich vanaf zater dagnacht vooral ontzettend opge lucht. Reinier was weer veilig bij zijn familie, gpd De kidnapper nam Reinier Terwindt mee naar dit huisje in het Belgische Sankt-Vith in het Duitstalige deel van de Ardennen. Daar zat de jongen vier dagen vast. Foto: EPA Overzicht ontvoeringen 2003: Het u-jarige meisje Lusanne van der Gun uit het Friese Olde- berkoop werd in augustus door een 63-jarige man uit Ryptsjerk ontvoerd, die een losgeld van 200.000 euro eiste. Twee dagen later wandelde zij ongedeerd in Limburg een hotel binnen. De man is aangehouden. 2001: Jaap van Zweden was in april in Amsterdam samen met zijn vriend slachtoffer van een ge wapende overval en ontvoering. Toen ze vluchtten, werd hun auto beschoten. De meester-dirigent en zijn medeslachtoffer bleven onge deerd. De daders werden tot acht jaar cel veroordeeld. 1999: De 13-jarige scholiere Sybine Jansons uit Maarn werd in januari op weg van school naar huis ont voerd. Ruim een maand later werd haar ontzielde lichaam in een vaart bij Breukelen gevonden. De dader werd tot 18 jaar cel en tbs met dwangverpleging veroor deeld. 1998: In augustus werd de jongen Nicky Verstappen uit Hei bloem, die in een jongerenkamp verbleef, ontvoerd. Zijn ontzielde lichaam werd de eropvolgen'de dag op de Brunssummerheide ge vonden. De dader is nooit opge spoord. ANP

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2