Een gênante vertoning in Eindhoven RC staat Rijnsburg maar een helft in de weg Marlins-pitcher Josh Beckett: met het lef van een inbreker PSV- Ajax ontaardt in schoppartij SPORT maandag 27 OKTOBER 2003 erugkeer van eonardo is de rootste winst ter moet prd delen Todd Woodbridge Tom Okker achterhaald winnaar van de meeste elspeltitels in het tennis, jzerswoudenaar won er 78 tijd. Woodridge won zijn gisteren in Stockholm. Ie Zweed Jonas Bjorkman rtner versloeg hij de Au- irs Hartley en Arthurs met 4 in de finale. „Nu wil ik cord zo snel mogelijk pas- aldus de 32-jarige Au- I. Woodbridge won met ndgenoot Woodforde elf slamdubbels en vier met eed Bjorkman. Je loopbaan itani in zicht De loopbaan van wiel- r Marco Pantani loopt op nde. De Italiaan, die in towel de Giro als de Tour wil ploegleider worden, ns de Italiaanse krant 'La ilica' heeft de zaakwaar van Pantani al contact met ONCE-manager i der Geest srt Geesink ;en Dennis van der s zaterdag in Martinipla- de negende keer natio- impioen judo bij de seni- ïworden. De Haarlem- treikte dat succes in de boven de honderd kilo- Dat betekende een re- ilechts twee judoka's :n er ooit in acht keer het winnen. Dat waren het e IOC-lid Anton Geesink n Essink. Van der Geest Groningen in de finale sper Liethof. door Peter van Duyl eindhoven - Na afloop van PSV- Ajax stond er 2-2 op het score bord, maar de uitslag van de pa pieren topper was gisteren in Eindhoven niet meer dan een de tail. De gesprekken en discussies gingen louter over ellebogen, overtredingen, rode kaarten en de schaamteloze manier waarop de spelers van beide elftallen el kaar vooral in de eerste helft naar het leven stonden. De hectische aanloop naar de klassieker bleek een overduide lijk effect te hebben op de ge beurtenissen binnen de lijnen. PSV en zijn trainer Guus Hid- dink gebruikten de beroepszaak tegen Mateja Kezman om de topper onder hoogspanning te zetten. Maar het beste wat voet ballend Nederland te bieden heeft, maakte pijnlijk duidelijk dat de spelers totaal niet kon den omgaan met die extra druk. Vanaf de eerste minuut regeer de de irritatie op het veld en in het laatste kwartier voor rust escaleerde PSV-Ajax zelfs volle dig. Het begon allemaal met een duel tussen Zlatan Ibra- himovic en Kevin Hofland, waarbij de PSV-verdediger de elleboog van de Zweed in het gezicht kreeg. Hofland moest per brancard worden afge voerd, de Ajax-spits kreeg in tussen de heftigste verwijten naar het hoofd. Op slag van rust velde Mark van Bommel collega-international Rafael van der Vaart met een el leboogstoot in de nek. Het inci dent ontging scheidsrechter Braamhaar, maar de arbiter zag wel hoe de Ajacied een minuut je later als een dolle revanche wilde nemen op PSV'er John de Jong. Van der Vaart schopte de aanvaller in de rug, lokte daar mee een massale vechtpartij uit en kreeg vervolgens zelf de re kening gepresenteerd. De aan voerder werd met rood van het veld gestuurd. De beschuldigende vinger priemde na afloop zonder par don in de richting van Braam- haar. De scheidsrechter had zichzelf inderdaad een hoop el lende bespaard als hij zich wat eerder nadrukkelijk had laten gelden. Maar uiteindelijk kon toch slechts de conclusie lui den, dat PSV en Ajax op een ab surde manier misbruik maak ten van het feit dat Braamhaar iets van de topper wilde maken. Het tumult over randzaken leg de een dikke sluier over de rea liteit van gistermiddag: PSV- Ajax was een ronduit matige wedstrijd. Voor de pauze zaten beide ploegen gevangen in het net van tactiek, dat vooral Ajax- trainer Ronald Koeman om de wedstrijd hadden gespannen. De vier goals, die alle naar de rust vielen, waren het gevolg van verdedigingsfouten, waar over men zich in de Europese topcompetities op de knieën slaat van het lachen. Hoewel Ajax een paar uitste kende competitieweken achter de rug heeft, durfde Koeman het niet aan in Eindhoven met drie aanvallers te starten. Soetaers begon op de bank, ook het wegvallen van de gebles seerde Steven Pienaar werd ge compenseerd met een verdedi ger. John Heitinga, voor het eerst sinds zijn knieblessure in de basis, werd naast Tomés Ga- lasek op het middenveld gepos teerd. Rafael van der Vaart heeft PSV'er John de Jong geschopt en wordt vastgegrepen door De Jongs ploeggenoot Jan Vennegoor of Hesselink. Van der Vaart krijgt even later de rode kaart. Foto: ANP/Toussaint Kluiters Hoewel beide ploegen voor rust wel mogelijkheden kregen - Rommedahl op de vuisten van Lobont, Ibrahimovic op de lat - speelde het duel zich vooral op het overbevolkte middenveld af. Daar kregen Van Bommel en Johann Vogel nauwelijks lijn in het spel van PSV, maar de grootste tegenvallers droegen het Ajax-shirt. De bewierookte tandem Van der Vaart/Sneijder grossierde in simpele afspeel- fouten en was daarmee een voortdurende bron van onrust in het Amsterdamse spel. De tweede helft was nog geen minuut oud, toen de patstelling van deel één toch werd door broken. Jan Vennegoor of Hes selink (de bijna onzichtbare vervanger van de geschorste Kezman) kopte de bal voor de voeten van Van Bommel. Doel man Lobont leek in te grijpen, maar liet de bal onder druk van de inkomende Vennegoor of Hessink los, waarna Van Bom mel alsnog kon scoren: 1-0. Met elf tegen tien speelde PSV plotseling een gewonnen wed strijd, maar de Eindhovenaren leken verlamd door zoveel voorspoed, kropen in hun schulp en kregen al snel de re kening gepresenteerd. Na een klein uur werd Sneijder en Ibra himovic geen strobreed in de weg gelegd door de PSV-verde- digers en Wesley Sonck stond klaar om de rebound tot gelijk maker te promoveren. Die treffer moedigde PSV aan tot meer offensieve daden, maar de thuisploeg had op nieuw de hulp van de Ajax-ver- dediging nodig om tot scoren te komen. Petri Pasanen mikte de bal volkomen onnodig in de voeten van De Jong, die zich niet bedacht en moeiteloos raak schoot. Met de thuisploeg op voorsprong herhaalde het scenario zich. PSV zakte veel te ver terug en riep zo het onheil over zich af. Twintig minuten voor tijd profiteerde Ibrahimo vic van een amateuristisch mis verstand tussen Wilfred Bouma en Ronald Waterreus en gaf het duel een juiste eindstand: 2-2. PSV: Waterreus, Ooijer (30. Colin), Hofland (37. Lucius), Bouma en Lee; Rommedahl, Van Bommel (65. Park), Vogel en Robben; De Jong en Venneg oor of Hesselink. AJAX: Lobont, Grygera, Pasanen, Es- cudé en Maxwell; Heitinga, Galasek, Sneijder (80. De Jong) en Van der Vaart; Sonck (90. Sikora) en Ibrahimo vic (83. Litmanen). Sport 3: Spelers PSV en Ajax heb ben geen bal meer nodig ters lost in af ag - De Belgische Kim •s heeft gisteren haar note Justine Henin-Har- afgelost als nummer één wereld in het vrouwen- De Vlaamse won het loi van Luxemburg en rde voldoende punten nin, die deze week niet kwam, te passeren. De is precies een week aan- ir van de ranglijst ge- door René Banierink den haag/new york - Hij is pas 23 jaar, nauwelijks twee jaar actief op het hoogste niveau en hij had drie dagen eerder nog bijna een volledige wedstrijd gegooid. Maar werper Josh Beckett wilde de bal, kreeg de bal za terdagavond en gaf hem pas weer uit handen nadat hij hoogstpersoonlijk de laatste New York Yankees-speler had uitgetikt. Daarmee bezorgde hij Florida Marlins de 2-0 overwinning én de sensationele winst in de World Series. Het was honderd jaar na de eerste World Series in 1903 en de honderd ste World Series-wedstrijd in Yankee Stadium, dus wat kon de favoriete New York Yankees gebeuren in hun eigen luidruchtige thuishaven? Zo'n ervaren sterrenploeg met een waarde van 185 miljoen dollar aan salarissen tegen een grotendeels onervaren team waaraan eigenaar Jeff Loria 'slechts' een dikke 50 miljoen over maakt. Goed, de Yankees stonden met 3-2 achter tegen de Florida Marlins en elke volgende nederlaag was fataal. Maar ze speelden thuis, hadden hun beste werper (Andy Pet- titte) op de heuvel en hadden sinds 1981 thuis geen beslissend duel in de World Series verloren. Alle mooie bespiegelingen konden dit weekeinde de prullenbak in en dat al lemaal dankzij een Josh Beckett, een jongen uit Spring, Texas. Hij was za terdagavond bijna niet te raken voor de Yankees, kreeg slechts vijf honk- slagen tegen, stond geen enkele run toe en gooide een complete wed strijd. Zo'n zogenaamde 'shut-out' door een enkele pitcher in een beslis sende wedstrijd is zeldzaam in de World Series. De laatste die het deed was de legendarische Jack Morris na mens de Minnesota Twins tegen de Atlanta Braves in 1991. Het was dan ook niet vreemd dat Beckett tot meest waardevolle speler van de World Series werd uitgeroepen. De onwaarschijnlijke triomf was ook een beetje de triomf van manager Jack McKeon. De 72-jarige opa van negen kleinkinderen nam dit seizoen na anderhalve maand de leiding over van de jonge en toen zwalkende ploeg. Hij raakte de juiste snaar en leidde het team met vaste hand naar en door de play-offs en de World Se ries. McKeon had het vooraf al gezegd: „Iedereen trok mijn beslissing om Becket op drie dagen rust te laten starten in twijfel. Omdat het in het verleden vaak mis is gegaan. Maar deze jongen, dit team, denkt niet in het verleden maar in de toekomst. Beckett is speciaal. Hij heeft het lef van een inbreker, is mentaal niet ka pot te krijgen." rnian Leefmans aan den rijn - Een 3-0 nning, de remises van de renten en de terugkeer ia drie jaar blessureleed artin den Haan. Het kon ijnsburgse Boys niet op, ig in Alphen. Vooral in lend opzicht waren de ers beter dan ARC, ter- oraf juist in die linie de men lagen. Spits Joost lann, de revelatie van het i, was geschorst en Berry begon slechts halffit H duel. Dat het deson- zo goed afliep, is een n de rug voor de kersver- oper. amoter ARC kon de ïrgers een helft bijbenen, lisploeg werd daarbij ge- door het natte veld dat combinaties voor beide vrijwel onmogelijk en waardoor lange pas- d doorschoten. In de ijke eerste drie kwartier iden slechts twee kan- lex Redel had Rijnsburg openingsfase op voor- moeten zetten. De aan- ld nde linkerspits trapte na b ;emeten voorzet van de rank Zinhagel de bal ver Ma een halfuur taxeerde ger Bartjan Onder een vrije trap van AR- ïfan Schaafsma verkeerd er >al vloog over hem heen, voor de voeten van Ucsoy. Het been van kee- nnert Hegie bracht red de inzet van Aksoy. ons voor rust aan ïrg gewaagd", merkte ainer Dennis van den erecht op. „Duels aan- nokken, dat miste ik aan gin van de tweede helft, tegen een topploeg een nt tegen krijgen, maar tweede en derde goal er veel te slap gerea- Rentree Martin den Haan 'leuk tussendoortje' Rijnsburger Dennis Groot (links) is uitgegleden, maar ploeggenoot Norbert van Lochem voorkomt dat ARC'er Bryan Simons doorbreekt. Foto: Henk Bouwman. geerd." En ook daar had de trai ner het bij het rechte eind. Na een duel op het middenveld be landde de bal plotseling voor de voeten van Charité, die zich omdraaide en zag dat ARC-kee- per Remco Tuinenburg te ver was uitgelopen. Een halfhoog schot over de inglijdende doel man was voldoende voor de voorsprong. De sluwe Charité sjokte nog geen tien minuten later onge dekt achter een doorgekopte bal aan en verschalkte Tuinen burg opnieuw, ditmaal met een stift. De doelpuntenmaker greep naar zijn hamstring, nam de felicitaties in ontvangst en liet zich direct wisselen. Hij had het verschil gemaakt. Gesteund door de voorsprong en de daar mee samenhangende extra do sis zelfvertrouwen liep Rijns burg vervolgens over Racing heen. Het was bijna bij het ar rogante af hoe de bezoekers met een spelletje 'één keer ra ken' het moreel van de thuis ploeg knakten. Met Raymond Kolder, Nick Schnater en Frank Zinhagel in de hoofdrollen. De actieve Zin hagel bekroonde die periode door vanaf de strafschopstip een voorzet van Schnater in het dak van het doel te schieten, na eerst weer een tegenstander te hebben uitgekapt. Rijnsburg nam daarna de voet van het gaspedaal. Onder aan voering van Schaafsma, die het leiderschap van de ploeg heeft overgenomen van (reserve) Maurice Balkhoven, werkte ARC naar twee mogelijkheden. Schoten van René van Megge- len en Bryan Simons werden door Hegie gekeerd. Aan de an dere kan miste invaller Jasper Ketting een riante mogelijkheid op 4-0. Van den IJssel nam zijn ploeg in bescherming. „Ik vond het ondanks de uitslag een ac ceptabele wedstrijd van ons. Vergis je niet; Rijnsburg is een topploeg, ARC is een gepromo- De Rijnsburgse aanhang juichte in de 69ste minuut als of er een doelpunt was geval len. Maar het ging op sport park Zegersloot slechts om een wissel. Nick Schnater ver liet het veld, maar ondanks zijn goede spel was ook hij niet de reden dat de suppor ters van de bezoekers opveer den. Dat was voor de nummer 14, Martin den Haan. Ooit Rijnsburgse beste en nu, na bijna drie jaar blessureleed, mocht hij weer even opdra ven. En Den Haan genoot. ,Als je al zo het veld op komt, krijg je uiteraard een prima gevoel", aldus het feestvarkèn. Er viel al zo veel te vieren. Rijnsburg won met 3-0 en nam de koppositie over in de hoofdklasse. Den Haan glom na afloop, al stelde zijn inval beurt eigenlijk niet zoveel voor. Door de 3-0 voorsprong op het moment dat hij zijn rentree maakte, was de wed strijd al gespeeld. Hij liep wat onwennig op de linkshalfposi tie en hij vocht wat kopduelle tjes uit met de veel langere Marcel van Dorp. „En ik won er daar ook nog een paar van." Veel belangrijker was natuur lijk dat Den Haan uit een ho peloze positie weer terugkeer de in het eerste elftal. Er wa ren geregeld momenten ge weest in de bijna drie seizoe- veerd en knokt voor lijfsbe houd." ARC: Tuinenburg; Simons, Van Dorp, Van Schie, Verlaan; Redjosetiko, Van Meggelen, Schaafsma, Verheij; Graan oogst, Aksoy nen afwezigheid dat hij een hernieuwd optreden voor on mogelijk hield. Zijn knie bleef ook na diverse operaties op spelen. Zijn revalidatie kende verschillende terugslagen. „Ik ben ook nu nog lang niet hon derd procent fit en ik word nog steeds behandeld. Vorige week voetbalde ik een halve wedstrijd in het tweede elftal en dinsdag deed ik een half uurtje mee in een bekerduel. De reactie in mijn knie was beperkt" Daarom besloot trainer Ted Verdonkschot hem als wissel speler mee te nemen naar Al phen. „Dat was meer als ges te", stelde Den Haan. „Ik ben nog lang niet op mijn oude ni veau. Het is duidelijk dat ik nog tekort kom. Ik ga er niet vanuit dat ik de komende we ken opnieuw bij het eerste elf tal op de bank zit Rustig wed strijdritme opdoen in het tweede team, dat is voorlopig het doel." Het Rijnsburgse elftal dat hem halverwege het seizoen 2000- '01 moest missen was van een heel andere samenstelling dan het team dat zaterdag zich aan kop nestelde. „Er zijn er nog ongeveer drie over van toen. Over de rest van de namen moest ik in het veld even nadenken. Ach, het was een leuk tussendoortje." RIJNSBURGSE BOYS: Hegie; Groot, Onderwaater, Van Wijk, Van Lochem; Freke (79. Star), Schnater (69. Den Haan), Kolder; Zinhagel, Charité, (65. Ketting), Redel IN DE HERHALING De materiaalhokken liggen vol, de schoenen staan in het vet, de kantine is dicht. Het weekeinde is voorbij, maar nog niet vergeten. Wekelijks kijken Jan Siemerink, Ruud Bröring, Henk Angenent en een gastspeler op het sportweekeinde terug. Ex- profvoetballer Alfons Groenendijk zet de wedstrijd PSV-Ajax in de herhaling. bal in 't gezicht. Dat ging per ongeluk, echt waar. Ik wilde 'rn zo gooien dat-ie de bal kon vangen. Ik kreeg een gele kaart, rnaar Mart Smeets riep een paar keer dat het zo on sportief was. Toen werd die kaart schriftelijk omgezet in een rode kaart, dat kon toen nog. Uiteindelijk moest ik naar Zeist en daar werden die beelden twintig keer vertoond. Ik heb er drie wedstrijden voor gekregen. Over het spel tij dens PSV-Ajax is veel minder te vertellen. Ik vond het leuk dat John de Jong een be langrijke rol ver vulde, hij is een goede vriend van Éme. Jammer voor hem dat-ie geen matchwinner „Het eerste wat opvalt is de scheidsrechter. Er zijn maar een paar topwedstrijden per jaar, dan moet er ook een top- arbiter worden aangesteld, Jol ofLuinge bijvoorbeeld. Na tuurlijk moet een scheidsrech ter ooit zijn eerste topper flui ten, maar Braamhaar? Het is niet voor iedereen weggelegd om topvoetbalier te worden en het is niet voor iedereen wegge legd om topscheidsrechter te worden. Als er geen leiding is in een schoolklas loopt het ook uit de hand. Spelers kijken op zo'n gozer neer. Die elleboogsto ten worden nu gebagatelliseerd. Wanneer je zelf in het voetbal hebt gezeten, weet je dat er wel iets aan de hand is, je weet dat er contact komt met je tegenstan der. Dat geldt voor die actie van Ibrahimovic en ook voor die van Vennegoor of Hesse link. Het is jammer dat voet ballers steeds minder respect voor elkaar hebben. Ik zie maar één oplossing en dat is strenger straffen. We krijgen nu weer dat gedoe voor de tuchtcommissie. Daar gebeuren soms de onbegrijpe- lijkste dingen. Ik kan niet vat ten dat Dennis Rommedahl onlangs ondanks de tv-beelden werd vrijgesproken. Zelfwas ik ooit de eerste speler die op grond van tv-beelden werd ge schorst. Tijdens Roda JC - Vo- lendam gooide ik een speler de wercLAl met al denfcik dat het voor PSV een ge miste kans is. Ik ben het met Hid- dink eens. Die zei dat het niet mag gebeuren dat je met elftegen tien twee keer een voorsprong weggeeft. Een andere opvallende gebeur tenis van afgelopen weekeinde was de overwinning van het team van mijn zoon Jim op Katiuijk FI. Voor de eerste keer heeft hij met een kopbal ge scoord. Je kan wel zeggen dat Jim Groenendijk succesvoller op De Krom is dan zijn vader. Alfons Groenendijk uit Leiderdorp speelde voor ADO Den Haag, Roda JC, Ajax, Manchester City, Sparta en FC Utrecht. Hij trainde de ama teurs van Katwijk en is nu assis tent-trainer bij Sparta.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17