Als je haar maar goed zit REGIO 'Sleep eruit wat erin zit' 'Een elleboogstoot stoot' van de tegenstander. NAVRAAG Het was een duizelingwekkend weekeinde in het betaalde voetbal. Vooral in de topper PSV - Ajax gingen nogal wat spelers groggy naar de grond na een 'elleboog- 7 7 c Een actie die op de voetbalvel- ÏÏÏCICIK JC bewust den steeds vaker te zien valt. Wordt die nou bewust uitge voerd of niet? Navraag bij JAN VAN HEEK uit Zoeterwoude, oud-voet baller, ex-docent aan de Haagse Academie voor Lichamelijke Opvoe ding en al meer dan 40 jaar atletiektrainer bij De Spartaan in Lisse. Hij probeert de omstreden beweging aan de hand van de mechani sche benadering te verklaren. Maken voetballers die beweging bewust? „Dat kan niet anders. Dit is geen beweging die bij je past. Ze geeft geen ondersteuning bij de afeet, en in de lucht heeft zo n beweging ook geen effect. Dus die wordt met een bedoeling gemaakt. Dat kan zijn ter bescherming van jezelf, of om de ander kwaad te doen. Ik denk dat het meer en meer om het laatste gaat, dat zie je aan de uitvoeringen van de stoot." Om welke i>ormen gaat het dan? „De vormen die effect sorteren of niet. Als je arm gestrekt is, zoals in het geval waarvoor Kezman is geschorst, zal dat minder effect sorteren omdat een 'lange' arm in korte tijd moeilijk in beweging komt. Als je je elleboog sterk gebogen houdt, zoals je bij Ibrahimo- vic ziet, heb je een snellere bewegingsuitslag en een groter effect, vanwege de korte slinger. Bovendien komt het hoekige van de elle boog natuurlijk harder aan dan de gestrekte arm." Ibrahimovic maakt ze dus bewust? „Dat wil ik nou ook weer niet zeggen, maar hij is wel een exponent van het verschijnsel. Hij maakt ze hoekig, kort en snel en dat ze ef fect opleveren zie je ook meteen aan de verwondingen van de te genstander. Het is bij hem in elk geval een weldoordachte bewe ging. Misschien is het wel een automatisme, want het lijkt me sterk dat je daarop traint." Dat zou toch onmenselijk zijn? „Zeker. Als ik er ook goed over nadenk, moet ik toch een beetje te rugkrabbelen. Als je hoger wilt springen, moet je een zogenaamde dubbelarm-ondersteuning nemen. Als je dan een kopbeweging wilt maken met een draaibeweging van de romp naar rechts, dan moet je je armen naar links bewegen, om het bovenlichaam sneller en beter naar rechts te bewegen, dat heet een schijnrotatie. Zo zou het gebruik van de armen, technisch gezien, dus wel ondersteu ning kunnen geven. Mechanisch zou dan dus te verklaren zijn dat je een tegenstander raakt, maar ook in dat geval blijft het onmen selijk als dat bewust gebeurt." De remedie? „Strenger straffen. In slow motion kun je duidelijk zien of zo n be weging bewust wordt gemaakt of niet. De internationale regels hadden op dat punt ook allang moeten worden aangepast. Geen vier wedstrijden schorsen, maar acht. Een beschadiging aan het aangezicht is veel erger dan een beschadiging aan de benen, ook daarom is een zwaardere straf noodzakelijk." tekst: Paul de Tombe UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1903, Dinsdag 27 October DE LEIDSCHE BEGROTING VOOR 1904-Volgn. 120. Onderhoud van straten en pleinen - In alle secties is de wenschelijkheid bepleit om het gedeelte Breestraat tusschen Vrouwesteeg en Korenburgsteeg op een andere wijze te bestraten. Het drukke gerij over de Breestraat maakt door het geraas de school van mej. Winkler onbruikbaar. Onder de les moet telkens, wanneer trams of rijtuigen passeeren, opgehou den worden, omdat men elkander dan niet kan verstaan. Dit werkt zeer nadeelig op het onderwijs. Bovendien moeten de ramen steeds geslo ten blijven. Ook in de Gehoorzaal en op het Raadhuis wordt meerma len het hinderlijke van het lawaai op straat ondervonden. De foyer der Gehoorzaal wordt dan ook niet meer voor vergaderingen gebruikt. De meening van B. en Ws. omtrent deze reeds zoo herhaaldelijk in den gemeenteraad ter sprake gebracht quaestie mag bekend worden on dersteld. Het waren alleen de groote kosten aan zoodanige bestrating verbonden, welke hen nog steeds weerhielden op de begrooting gelden voor een geluiddempende bestrating op dit gedeelte der Breestraat uit te trekken. Andermaal deelen zij thans mede, dat bestrating van dit gedeelte der Breestraat met klinkers zou kosten ƒ2000 en met as- phalttegels ƒ9000. ANNO 1978, zaterdag 28 oktober LEIDERDORP - De eerste zes bewoners van de nieuwe wijk Winkelhof kregen gisteren de sleutel van hun woning uit handen van wethou der C. Gordijn, van volkshuisvesting. Burgemeester Van der Haven mocht als eerste burger van Leiderdorp het eerste huis openen. De bewoners kregen een taart overhandigd in de vorm van een sleutel. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 Cn-v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essen berg G.P Arnold E-mail: directiehdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5150 5^7 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut. ine) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za. 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CiSAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. HDC 970 MAANDAG 27 OKTOBER 2O0 5 VOOR 12/12 12 December van dit jaar is voor veel regiogenoten een belangrijke datum. Dan valt het definitieve besluit over het samengaan van drie protestant se kerken in Nederland. Voor de een reden tot juichen, voor de ander een zwarte dag. Vandaag: Huig van Duijn, koster van de Ontmoetings- kerk in Katwijk aan den Rijn. „Toevallig heb ik het er net over met de organist. Hij vroeg wat ik er nou van vond. Ik ben er nooit op te gen geweest. Als koster sta ik zelfs onder contract bij de Samen Op Weg-kerken. Ik doe al zeker vijfen twintig jaar kerkenwerk. Vijfden jaar was ik hulpkoster en sinds een jaar koster. Over Samen op Weg wordt de laat ste jaren veel gesproken. Ook kerk gangers hoor ik er veel over, in Kat wijk aan Zee nog meer dan bij ons. Ze zijn het er lang niet allemaal mee eens. En er is angst. Wat zijn de consequenties, vragen ze zich af. Krijgen wij dan ook dat kinderen aan het avondmaal mogen? Moeten wij dan ook aan volwassendoop gaan doen? Terwijl de kerken die aan Samen Op Weg deelnemen he lemaal geen volwassendoop ken nen, dat is bij de baptisten. Het gros van de kerkgangers be grijpt niet wat Samen op Weg ei genlijk inhoudt. Het zou eens an ders moeten worden uitgelegd, op een gewone en begrijpelijke manier. Niet te lang, gewoon hoe het zit. Wat er verandert, en wat niet. Of ik het zelf begrijp? Een klein beetje, maar niet de diepgang van het vraagstuk. Het is verwarrend voor de mensen, en ook voor mij. Ik zeg net tegen de organist: de keu ze is allang gemaakt tussen de kop stukken. Ik zou nu zeggen: sleep er uit wat erin zit voor de hervormden. Niet met hakketakken en ruziema ken, maar door goed over de zaken te praten. Zeg wat je graag zou wil len behouden. Bijvoorbeeld dat er geen vrouwen op de kansel hoeven, want dat willen hervormden bij ons in de omtrek absoluut niet. Uiterlijk is belangrijk, zeker voor jongeren. Als je gaat stappen, wil je er goed uitzien. Maar kennelijk ook weer niet al te vreemd, want de 'Doe eens raar met je haar party', afgelopen vrijdag in discotheek The Grand in Noordwijk, trok niet veel mensen. Al thans, niet veel die zich iets aan het thema van de avond gelegen lieten liggen, nietsvermoedende bezoeker was waarschijnlijk weinig opgevallen. Degenen die wél hadden uitgedost, bleken wel vaker opvallende verschijningen te zijn. Sanne (22) uit Katwijk: „Jammer hè, dat zo weinig mensen vanavond iets met hun haar hebben gedaan. Ik werk hier, dus ja, ik was wel een beetje verplicht. Mijn zusjes zijn twintig mi nuten bezig geweest vlechtjes te maken. Ik doe mijn krullen vaak snel in een staart. Ik zou het liefst heel lang haar hebben, maar het wordt nooit langer. Soms verf ik het: blond, rood of paars. Een jaar geleden heb ik mijn haar heel kort laten knip pen, tot ongeveer drie centimeter. Dat doe ik nooit meer!" Monique (22) uit Noordwijkerhout (wint met 1 euro): „Mijn haar heb ik wel vaker zo. Ik ben kaj collega's kunnen het binnen een kwartier invlechten, avond heeft Joyce dat gedaan. Ik ben hier echt ma. Ik heb niet zo veel haar, dus ik kan niet alles doei kappersboeken ziet. Maar ik draag het wel altijd bijvoorbeeld met een kuif of blauwe streepjes. Jongeren r ven gelukkig steeds meer. Bij een meisje heb ik laatst he^e kaalgeschoren, met een hanenkam in het midden." ecj Of ik wel eens in een Lutherse kerk ben geweest? Nooit. Waarom weet ik eigenlijk niet, ik ben ook niet zoe kende. Op vakantie, meestal in Zuid-Frankrijk, bezoek ik altijd ker ken maar nooit een dienst. Er zijn daar trouwens ook geen Luthersen tekst: Annelieke Slappendel foto's: Mark Lamers Ingrid (25) uit Noordwijk: „Eigenlijk kom ik hier nooit, hoog uit een paar keer per jaar. Vorige week zag ik toevallig dat van avond de 'Doe eens raar met je haar party' zou zijn, en ik vind themafeestjes leuk. Ik wist alleen niets origineels te verzinnen. Een kwartiertje rommelen met glitters, cocktailprikkers, gelwax, haarlak, elastiekjes en speldjes gaf dit resultaat. Ik laat mijn haar nu groeien, maar het kriebelt soms om het af te knippen. Mooi lang, opgestoken haar of juist een kort koppie; ik vind het allemaal leuk. Mijn haar is ook roze geweest, en blond met oranje puntjes. En ik heb een ongelijke pony gehad. De laatste tijd verander ik mijn kapsel niet meer zo vaak, omdat ik er klachten over kreeg op mijn werk bij de catering van bloemen veiling Flora." Christy (21) uit Voorhout: „Zo naar mijn werk? De ambtena ren bij het ministerie van onderwijs zouden schrikken. Ik ben altijd wel een halfuur bezig met mijn haar, en vanavond kostte het een kwartier extra om te bedenken wat ik zou doen. Soms kijk ik in boekjes om ideeën op te doen voor kapsels. Meestal denk ik dan: dat zal mij wel niet staan' en laat ik lekker veilig de puntjes bijwerken. Ik draag het los of opgestoken, soms deels gewafeld. Lang en krullend is mijn ideaal, maar ik heb veel haar, dat zakt uit." Leen (33) uit Ter Aar „Laat ik nou net vandaag eens normaal kapsel gekomen zijn. Ik wist niet dat deze thema had, anders zou ik nu een hoofd als een biljartba ben. Maar de afspraak bij de kapper staat voor morgen, laat ik mijn haar millimeteren en paars verven, met een rand er omheen en nummer 13 erop. Ik hoor hier min bij de inboedel, kom 's zomers elke avond, dus ze keke op van mijn saaie kapsel vanavond. Normaal gesproke twee kleuren in mijn haar: zwart en rood, paars en groenig geel en zwart. Maar die kapsters daar hebben me meteen handen genomen, zodat ik nu meer kleuren in mijn haarj_ dan ooit." te vinden. Wel katholieken, hebben de mooiste kerken, Ook vergeleken bij de Oude Nieuwe Kerk in Katwijk." Tom (18) uit Noordwijkerhout (wint 50 euro met zijn lichte plukjes): „Ik ben vanavond de Bob. Mijn vrienden zijn allemaal dronken maar die durven toch niet. Ik heb er wel moeite voor gedaan om mijn haar zo te krijgen, met veel gel, twee soorten haarlak en elastiekjes. Dat kostte me een halfuur, driekwartier misschien, en veel geduld. Anders ben ik maximaal vijf minu ten bezig, dan heb ik gewoon stekeltjes. Ik werk in de zorg, dus dan kan ik het niet maken er zo uit te zien." tekst: Peter van Egmond foto: Dick Hogewoning

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 10