'Luchtvaart medeplichtig aan smokkel' Granaten aangetroffen in puin nieuwbouwwijk Poelgeest werken is oké Leidsch Dagblad i 10/11° WtmÊÊÊÊÊM VAN ROY EN VISSERS C.S. Donner pakt drugsvluchten aan Wendy van Dijk grote winnares TeleVizier-gaia Leidse hoogleraar: Bos toont geen visie Jouke de Vries uit kritiek op oppositiebeleid PvdA van OERLE Vijftien jaar geëist tegen schutter Leidse Hout Wintertijd Winnaars van het LD Pennetje Vier doden bij schietpartijen Leidsch Dagblad uagt HET WEER r 4/5° R tf>fw 13/4 luurtsuper liet bang voor irijzenoorlog »e eiden maakt ,inde a n ot [amernood Salarissen van op-dj's rijzen je pan uit erten Gossaert pocrisie, hoeksteen de samenleving Durex heeft condoommarkt in ijzeren greep Cabbermuziek terug van weggeweest Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 internet www.ieidschdagblad.nl Dagblad nr. 43370 los zaterdag 25 oktober 2oo3 ADVOCATEN Rapenburg 55 2311 GH Leiden <Tel (071) 5122362^ nr. 43370 losse nummers €1,15 zaterdag €1,60 ch MM ENT AAR De RUGSVLUCHTEN iter Donner van justitie igde deze week een welko- tpak aan van drugsvluch- j tiaar Schiphol. Via verras- _Sp controles, uitgevoerd door ich chaussee en douane, wil hij d^giers op risicovluchten uit ra itillen en Suriname onder in aan de strengste contro- de smokkel van harddrugs, het uiterste geval wil hij isicovluchten weghouden chiphol. Het is de zoveelste Ig greep te krijgen op de enste positie van onze na- luchthaven als in- en rpost van harddrugs, fectieve bestrijding van de van harddrugs via de An- Suriname verliep tot nu oeizaam. Met name de An- nse autoriteiten hanteren Dlitiek van laissez faire. Zo iet screenen van bolletjes- rs op de luchthaven van ao eerst vast op gebrek Dntrole, en werden Neder- inspanningen later ge- door regelrechte tegen- «g- Ier Godett voegde gisteren leuw hoofdstuk toe aan die uze opstelling van de An- nse overheid. Zij dreigde derlandse overheid als re- to: #le met het weren van ten van de KLM en Air Hol den naar Curasao. De moraal „Bar verhaal: het is niet eer- irgtin jullie om ons steeds te at ahken. het 1 onzakelijke opstelling is lit afkeurenswaardig. Go- op ztat zich niet leiden door de >p tik feiten over de beangsti- En{grote invoer van cocaïne Hm kr gebiedsdeel van het Ko- keinijk, maar kiest een Calime- t'OUding om vooral de anti- ailcAandse sentimenten op de 0 (7m te voeden. e Eier Balkenende bagateili- oer: l gisteren de dreiging van ?/?erhtilliaanse collega. Bekend verkde toonsoort in de Caribi- gesjolitiek altijd een hogere is rlijrie in de polderdelta. Maar tiding van Godett is verre oop iruststellend. Het is te ho er jiBt de premier aan de on- 1 fehdelingstafel iedere vorm ïstructie van zijn collega- rf meteen de kop indrukt. an der Malen door Nancy Ubert oegstgeest/rijnsburg - Zeker 25 brisantgranaten hebben tus sen het puin gezeten dat in de Oegstgeestse nieuwbouwwijk Poelgeest aan de voet van de nieuwe brug is afgegraven. Ver derop in de polder ligt in depot nog dertig kubieke meter bouwafval. Het is nog niet dui delijk of daarin nog munitie verstopt zit. De Explosieven Opruimingsdienst (EOD) be sluit maandag op wat voor ma nier de granaten geruimd gaan worden. Van een gevaarlijke si tuatie is geen sprake, benadrukt de voorlichter van de gemeente Oegstgeest. Bij het Rijnsburgse aannemers bedrijf Van Egmond, dat de grond in Poelgeest afvoert en verwerkt, heeft de schrik er wel even ingezeten. Inmiddels is ie dereen er al weer vrij laconiek onder, laat directeur Jack van Rijn weten. Aan de voet van de nieuwe brug worden verontrei nigde grond en puinresten ver wijderd. Dat schadelijke afval wordt eerst opgeslagen op een stuk braakliggend terrein in Poelgeest en daarna verder be werkt. Op het terrein van Van Egmond wordt het puin 'gebro ken'. Tijdens dat proces kwa men de eerste brisantgranaten te voorschijn, nadat er ai explo sieven door de breekmachine waren gegaan. „Dat is dan niet leuk", reageert Van Rijn. „Dat is behoorlijk schrikken zelfs. Maar als je dan een uurtje later hoort dat de EOD jaarlijks meer dan tweeduizend van dat soort ge vallen heeft, word je al wat rus tiger." Gisteren kwamen bij de EOD zeven meldingen binnen. De situatie in Poelgeest was daarvan de minst gevaarlijke en omvangrijke. De gemeente onderzoekt dit weekeinde hoe het mogelijk is dat de explosieven terecht zijn gekomen op het voormalig ei gendom van jachthaven Juffer mans. „We denken dat het ter rein een jaar of 50 geleden is opgehoogd en dat de granaten toen met het materiaal zijn bin nengehaald", aldus de gemeen tewoordvoerder. De EOD ver moedt dat de granaten in de Tweede Wereldoorlog zijn ge produceerd. Er zijn geen aanwijzingen dat in andere delen van Poelgeest ook explosief materiaal verstopt ligt. De brisantgranaten, ongeveer den haag/anp-gpd - Luchtvaart maatschappijen die onvoldoen de hun best doen om bolletjes slikkers te weren op hun vluch ten, zijn medeplichtig aan drugs smokkel en kunnen voor de rechter worden gedaagd. Dat zei minister Donner van justitie gis teravond in een toelichting op de kabinetsplannen om cocaïne smokkel harder aan te pakken. „Luchtvaartmaatschappijen moeten beseffen dat zij op gro te schaal gebruikt worden voor drugssmokkel", aldus Donner. Het kabinet bekijkt of het mo gelijk is drugssmokkelaars die vaker in de fout gaan, een reis verbod of -beperking op te leg gen. Dat heeft de ministerraad gisteren besloten. Het kabinet wil de wet zo wijzigen dat rijks genoten die worden betrapt op drugssmokkel de toegang tot Nederland voor bepaalde tijd wordt ontzegd. Nederlandse drugskoeriers die herhaaldelijk worden betrapt, moet hun pas poort worden ingenomen. Daarnaast wordt extra geld uit getrokken voor samenwerking met politie en justitie op de An tillen en versterking van de kustwacht rond de eilanden. Deze maatregel komt bovenop de intensivering van de drugs controles op bekende smokkel routes die de minister eerder deze week al aankondigde. Hij sprak toen onder meer over het opvoeren van de controle op Schiphol. Daarbij wordt ge dacht aan geregelde controle van alle passagiers bij risico- vluchten. De maatregelen zijn nodig om dat er cocaïne blijft binnenko men via Schiphol. Ongeveer de helft van alle cocaïne die in Eu ropa wordt gebruikt, komt via Schiphol binnen. Jaarlijks wordt naar schatting tussen de 40 en 60 ton cocaïne Nederland binnengesmokkeld. De drugs komen voor een groot deel vanuit Suriname, de Antil len en Aruba. Zo'n 4 tot 8 ton wordt in ons land gebruikt, de rest wordt doorgevoerd naar elders in Eu ropa. De Antilliaanse premier Mirna Godett heeft aan het begin van haar vierdaagse bezoek aan Ne derland een dreigement geuit aan het adres van de KLM. Dit was naar aanleiding van de eis van Donner dat de KLM, Air Holland en DCA meewerken aan steekproeven waarbij alle passagiers van een risicovlucht op drugs worden gecontro leerd. Donner wil vliegmaat schappijen die te weinig doen om de smokkel tegen te gaan in het uiterste geval hun landings rechten op Schiphol ontnemen. Als DCA niet meer op Schiphol mag landen, dan wordt de KLM ook te toegang tot Curasao ont zegd, reageerde Godett. Amsterdam - Wendy van Dijk (links) viert in de Heineken Music Hall in Amsterdam dat ze met het programma Hart in Aktie de Gouden TeleVizier-Ring 2003 heeft gewonnen. De oudste tv-prijs in Nederland kende drie ge nomineerden: Hart in Aktie (SBS6), Idols (RTL4) en Life Cooking (RTL4). De publieks prijs werd gisteren voor de 38ste uitgereikt, tijdens een gala dat door de AVRO als orga niserende omroep werd uitgezonden. Nog tot in de rechtstreekse show konden mensen stemmen. Van Dijk werd ook gekozen tot beste tv-vrouw van het jaar. In deze catego rie waren verder Irene Moors en Anita Wit- zier genomineerd. Bij de tv-mannen ging de strijd tussen Carlo Boszhard, Jochem van Gelder en Jack Spijkerman. De laatste won. Foto: ANP/Juan Vrijdag (advertenties) door Wilfred Simons leiden - De Partij van de Arbeid brengt niets terecht van de op positie tegen WD, D66 en CDA. De Tweede-Kamerfractie is 'bleek en leeg' en heeft geen antwoord op de bezuinigings voorstellen van het kabinet Bal kenende II. Dat zegt hoogleraar bestuurskunde Jouke de Vries van de Universiteit Leiden, die zich vorig jaar kandideerde voor het lijsttrekkerschap. „De PvdA voert oppositie op de vorm en niet op de inhoud." De Vries vindt dat fractieleider Bos 'geen visie toont' en 'geen inhoudelijke debatten met de partij durft te voeren'. De ach tergrond hiervan is volgens De Vries dat de partij zo verdeeld is, dat zij gemakkelijk kan splij ten als discussies in alle open heid gevoerd worden. Uit angst voor zo'n catastrofe houdt Bos volgens De Vries 'het deksel op de pan' en zoekt hij 'via proces sen naar een standpunt'. Van de partijtop is volgens De Vries weinig te verwachten. „In de opiniepeilingen staat de PvdA op vijftig zetels in de Tweede Kamer. Het partijbe stuur herinnert zich hoe Bos tij dens de verkiezingen op 22 ja nuari van dit jaar erin slaagde om twintig zetels voor de partij te winnen. Het denkt: 'dat kunstje flikt Wouter nog wel een keer'. Maar Balkenende heeft een goede ministersploeg. Als de premier geen nieuwe schandalen aan zijn broek krijgt en de economie trekt aan, dan wordt het een heel ander ver haal." Volgens De Vries moet de PvdA vooral nieuwe standpunten vormen over bestuurlijke ver nieuwing en over de vraag hoe het verder moet met de verzor gingsstaat. Discussies hierover zijn echter niet goed mogelijk zolang de partij wordt beheerst door richtingenstrijd. De Vries onderscheidt verschillende ker nen, van 'traditionele sociaal democraten' tot 'marktsocialis- ten'. „Bos moet zijn democra tisch leiderschap gebruiken om de discussie aan te gaan en dan moet hij kiezen. Het risico dat hij daarmee delen van de partij van zich vervreemdt, moet hij op de koop toenemen. Dan we ten we tenminste waar de PvdA staat." Pagina R2: Een politieke carrière als een lichtflits FVCIMTAIRr DIENSTVERLENING BV Bedrijfsschoonmaak: kantoren, bedrijfspanden, sportcentra en instellingen voor informatie: 071-5232308 smra Voor ons aanbod zie advertentiepagina's elders in deze krant! door Eric-Jan Berendsen leiden - Vijftien jaar onvoor waardelijke celstraf. Dat hoorde een 35-jarige Leide- naar gistermiddag tegen zich eisen voor de Haagse recht bank. Volgens de officier van justitie heeft de man op dinsdag 25 maart van dit jaar met voorbedachten rade zijn vrouw (30) doodgeschoten bij het Theehuis in de Leidse Hout. Vervolgens ging hij achter de nieuwe vriend van zijn echtgenote aan die het Diaconessenhuis in vluchtte. Ook een kennis van het echt paar kreeg twee kogels om zijn oren. De man, drie ruim drie jaar geleden in Nederland asiel aanvroeg, gaf gisteren op de zitting aan in zijn eer te zijn aangetast doordat zijn vrouw van hem wilde scheiden en een nieuwe vriend had. „Mijn trots was gekrenkt", liet hij via een tolk weten. Van de schietpartij zelf kan hij zich niets meer herinne ren. Pagina Ri: Schutter liep ai langer rond met moordplannen twintig centimeter lang met een doorsnede van zes centimeter, zijn allemaal afkomstig uit het kleine gebied dat bouwrijp wordt gemaakt. De gevonden munitie is in veiligheid ge bracht. De werkzaamheden bij het depot in Poelgeest zijn op last van burgemeester Timmers stilgelegd. Het depotterrein is afgesloten met een hek. Bewo ners van de wijk Poelgeest krij gen een brief in de bus waarin de situatie wordt uitgelegd. zomertijd is voorbij,. P fcdmfs Vannacht een uur teüïgérr slapen. De klok rrïöët> Wórden teruggezet. Van der Meulen wint AKO-prijs Hilversum - Neerlandicus Dik van der Meulen (1963) is de winnaar van de AKO-Litera- tuurprijs 2003. Hij krijgt de prestigieuze prijs voor de bio grafie 'Multatuli - Leven en werk van Eduard Douwes Dek ker', en ontving de onderschei ding gisteren in het RTL4-pro- gramma Barend en Van Dorp uit handen van juryvoorzitter Wïm Kok. Van der Meulen krijgt 50.000 euro. Albert Heijn niet meer de duurste den haag - De Consumenten- bond heeft gepeild dat Albert Heijn niet meer de duurste su permarkt is. Dat was in juni nog wel het geval. Super de Boer voert inmiddels de prijslijsten aan. Dirk van den Broek blijft de goedkoopste in dit onder zoek naar de prijs van zeventig A-merken. SMA, de belangen groep van A-merkfabrikanten, constateert dat de prijzenslag kan leiden tot verschuiving van de omzet van de ene naar de andere winkelketen en is daar mee niet gelukkig. Pagina Economie 'Aanslag gepland in Saudi-Arabië' londen - Het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren alle niet-essentiële rei zen naar Saudi-Arabië afgera den, omdat er aanwijzingen zouden zijn dat er een terroris tische aanslag op handen is. Het ministerie sprak over 'ter roristen die in de laatste fase van de voorbereidingen voor een aanslag zijn'. Groot-Brit- tannië heeft al eerder negatieve reisadviezen uitgegeven voor Saudi-Arabië, maar eerder werd alleen gesproken over 'mogelij ke' of 'waarschijnlijke' aansla gen. Evacuaties door bosbranden in VS los angeles - Duizenden men sen hebben op last van de auto riteiten ten noordwesten van de Amerikaanse stad Los Angeles hun huizen moeten verlaten in verband met bosbranden. Het vuur vormt een acute bedrei ging voor de woningen en wordt bestreden door ongeveer 1400 brandweerlieden, zo meldden de lokale autoriteiten. Circa 1500 hectare bos is tot nu toe in vlammen opgegaan rond de plaats San Bernardino. (advertentie) Voor de negende keer heeft het Leidsch Dagblad een schrijf wedstrijd gehouden om het fel begeerde LD Pennetje. Net als in andere jaren is aangesloten bij het thema van de Kinder boekenweek, dit keer: 'Diep in het bos'. In de afgelopen weken zijn bij de krant 818 inzendin gen binnengekomen. Dat zijn er meer dan ooit. De jury heeft een middag lang gewikt en gewogen. De ver scheidenheid aan inzendingen was immers groot. Veel thema's waren ontleend aan sprookjes die zich in het bos afspelen. Natuurlijk waren er heel veel verhalen over kinderen die ver dwaald raken, maar gelukkig waren er ook genoeg kinderen kijk voor een baan van nu /T\ 1-^1 exact pcrsoneclsintcrmciliair op www.exactpi.nl \Z/ die een andere invalshoek had den gekozen. Uiteindelijk heeft de jury gezocht naar de origi neelste verhalen en gedichten. Per leeftijdscategorie zijn vijf winnaars geselecteerd. Hun in zendingen worden vandaag op twee speciale pagina's in bijlage Erbij gepubliceerd. Komende woensdag is de prijs uitreiking. Naast het pennetje ontvangen de winnaars onder meer een T-shirt met daarop hun verhaal of gedicht. kerkrade/anp - Bij schietpartij en in Kerkrade zijn gisteren vier mensen doodgeschoten. De politie heeft in verband hier mee twee mannen aangehou den, een 37-jarige man uit Kerkrade en een 34-jarige inwo ner van Landgraaf. Gisterochtend om 10.00 uur vond er een schietpartij plaats ih een sportschool aan de Tun nelweg in Kerkrade. Daar kwam een man om het leven. In die sportschool hield de politie de twee verdachten aan. Twintig gasten zijn meegenomen naar het politiebureau. Later op de dag vond de politie drie doden in een woning aan de Renierstraat in Kerkrade. Ook zij waren door geweld om het leven gekomen. De politie onderzoekt nog het motief, de omstandigheden, de oorzaak en de eventuele samenhang tusSen deze moorden. Getuigen zeggen dat de vier do den de schoonouders en hun zoon en dochter zijn van een van de verdachten, de 37-jarige ex-schoonzoon uit Kerkrade, een voormalig marinier. Schoonvader en ex-schoon- zoon zouden samen de sport school runnen en een zakelijk conflict hebben gekregen. On bekend is wat de rol van de ver dachte uit Landgraaf is. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamDMP V A Ofr Postcode Telefoon Wq gaan zorgvuldig om met persoonsgegevens In hel cototon van de krant trefl u nadere ntormabe aan. n controle nabezorgd) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bq automatische betalmg e mqn bank-gironummer. 712141 400121 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Lelden www.leidschdagblad.nl »MI! nu

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1