LEIDE levensvatbaar na ingrepen In het kraakpand wordt hard gestudeerd DZB is weer 1.99 0.79 Prijs voor Zuidhoven 'Waarom rijdt er door Leiden geen dubbeldekkerV Potje voor 'grotestadsproblemen' R1 REGIO Alleen CDA nog somber Overval tabakswinkel Kooilaan niet opgelost DE STELLINGL donderdag 23 oktober 2003 REGIO Sluiting dreigt or rechtswinkel or kinderen eiderdorp: imezwaai or Pluspunt 1 beroofd itraat - Een 21-jarige man uit is gisteravond rond iver tien door drie nog inde jongens beroofd, n liep in de Zamenhof- toen hij het drietal te- un. Ze graaiden een tas handen met daarin een e telefoon en twee dvd's. is van een beschrijving rovers rekende de politie el later drie jongens op itenmarkt in. Zij bleken niets met de straatroof te te hebben. erzoek moord in volle gang Het onderzoek naar de op de 23-jarige Richard it Leiden gaat onver - - d door. De politie heeft eds een rechercheteam personen op de zaak, let openbaar ministerie, ïaam van Orlov werd op lagochtend 1 oktober !t Boerenpad direct parkeerplaats van pol- Cronesteyn gevonden. tonderzoek doet het mededelingen. lerbestrijding veel op De Leidse afdeling van rlandse Kankerbestrij- :ft tijdens de collecte- 11 tot en met 6 sep- uim 73.000 euro opge- andelijk bracht de col- er dan 8 miljoen euro pbrengsten gaan naar ek, voorlichting en be- van kankerpatiënten. door Bas de Rue leiden - Krakers en buitenlandse criminelen, dat zijn twee handen op één buik, vindt het Tweede- Kamerlid Ten Hoopen (CDA). Zijn partij wil daarom het kraken van woningen verbieden en zo de criminaliteit aanpakken. Voor de bezoeker van het gekraakte pand aan de Hooigracht 42 moet dit streven verbazing opwekken. De krakers van ROOD, de jonge renorganisatie van de SP, doen hun best om keurige burgers te zijn. Ze doen zelfs tentamens. De deur naar de woonkamer is een groezelig rood gordijn dat met spijkers aan de deurpost hangt. Buiten is het een graad of twee en in de lange gang is het ijzig koud. Maar in de kleine woonkamer aan de voorzijde van het pand is het behaaglijk. Met stukken plastic zeil hebben de SP-jongeren de grote ope ningen in de muren afgesloten; een klein blowertje en een ver rijdbare kachel houden de tem peratuur op peil. De meeste krakers zijn studenten. Op de tafel in het midden van de woonkamer liggen collegedicta ten en aantekeningen uitge spreid. De krakers hebben deze och tend weinig tijd. „We hebben straks tentamen", excuseert voorzitter Louk Rademaker van ROOD-Leiden zich. Samen met medekrakers Jaspar Lukkezen en Daniël Abel bereidt hij zich voor op het vak klassieke me chanica 2. De pas 16-jarige voorzitter studeert sterrenkun de en wiskunde aan de Univer siteit Leiden. „Een echte whizz kid", grappen zijn studiemaat jes. Voor de preses is het zijn tweede kraakactie, eigenlijk woont hij bij zijn ouders thuis. De jongerenorganisatie van de SP kraakte het pand afgelopen zondag. De woning staat al ja ren leeg en verkeert in slechte staat. Met de actie, onderdeel van een landelijke campagne, vragen de SP'ers aandacht voor Louk Rademaker (midden) met zijn medekrakers aan de studie in het kraakpand aan de Hooigracht. „Kraken is iets voor jongeren in woning nood, niet voor criminelen." Foto: Hielco Kuipers de grote woningnood onder de Leidse jongeren en studenten. Zij vinden dat de gemeente veel te weinig doet om de woning nood op te lossen. Wie in het Leidse krakershol, waar gemiddeld drie mannen aanwezig zijn, een ratelende drukpers, stapels opruiende vlugschriften of misschien een bescheiden hennepplantage verwacht, komt bedrogen uit. Met subversieve of zelfs crimi nele activiteiten heeft de kraak niets te maken. „Kraken is iets voor jongeren in woningnood, niet voor criminelen", aldus de preses. „Een noodgreep voor iedereen die een kamer nodig heeft, maar die niet kan krij gen." Rademaker vindt dat de ge meente de huisvesting voor jongeren ernstig heeft verwaar loosd. „Huisvesting heeft voor de gemeente geen prioriteit. We komen in Leiden duizenden ka mers tekort, terwijl er rond het centrum grote kantoorpanden leegstaan. Met deze actie willen we bereiken dat de gemeente iets aan het probleem gaat doen." Hoelang de kraak gaat duren, weet de jeugdige SP'er niet. Vastbesloten: „Totdat de gemeente actie onderneemt." Bang dat ze door de politie uit het pand worden gezet, zijn de SP-jongeren niet. Ze zitten er legaal. Kraken is volgens de Leegstandswet wettig als het bewuste pand langer dan één jaar leegstaat, er geen bouw- of sloopvergunning is aange vraagd en het pand niet onbe woonbaar is verklaard. Voldoet een gebouw aan deze voor waarden, dan is het verdere verloop van de kraak simpel. „Je moet er alleen voor zorgen geen braaksporen achter te la ten. Dat was voor ons niet zo moeilijk, want de deur was ge woon open. Ben je eenmaal binnen, dan is het zaak zo snel mogelijk huisvrede te stichten", vertelt de jeugdige voorzitter. „Dat betekent een tafel, stoel en een matras neerzetten. Vervol gens bel je even naar de politie om ze in te lichten en klaar is Kees." Met de buren hebben de kra kers uitstekend contact, een aantal van hen is langs geweest op de koffie. Inderdaad kunnen de meeste buren wel begrip op brengen voor de actie van de SP. Buurman Ruud Strijk van de naastgelegen muziekwinkel is nog niet langs geweest, maar hun actie begrijpt hij wel. Al is het misschien minder goed voor zijn klandizie. „Dit is na tuurlijk een stuk beter dan leeg stand. Volgens mij is het le vensgevaarlijk om daar te wo nen. Toen ze een maand of zes geleden hiernaast aan het leeg ruimen waren, kwam er een heel stuk muur naar beneden; het brok viel dwars door de houten vloer heen. Dat gaf echt een enorme knal." door Robbert Minkhorst leiden - DZB Leiden moet het ergste hebben gehad. Een faillis sement van de sociale werk plaats is na forse ingrepen én controle van de politiek afge wend. Zelfs de WD, altijd een van de sombere partijen over DZB, gelooft inmiddels in de le vensvatbaarheid van het bedrijf. Bij een vergadering van een speciale politieke commissie voor DZB Leiden bleek gisteren dat een meerderheid in de poli tiek vindt dat 'de kansen zijn gekeerd'. Niet alleen verant woordelijk wethouder Moha- med Rabbae vindt dat, ook de collegepartijen PvdA, WD en D66. Alleen oppositiepartij het CDA gelooft er nog niet in. Als voornaamste bewijs daarvoor noemt het CDA verder oplopen van het toch al grote tekort. Commissievoorzitter Dick Wijf je, PvdA-raadslid, zei: „We zijn van levensbedreigend naar sta biel, maar zorgelijk gegaan." Greetje van Gruting, WD- raadslid: „Ik zie het lichtpuntje. Dat is een gezegende gedach te." Rahbae vindt DZB Leiden weer 'een normaal bedrijf. Na jaren van voorspoed raakte DZB Leiden in de eerste jaren van deze eeuw in grote proble men. Wanbeleid en opgelopen tekorten luidden het einde in van de carrière van wethouder Jan Laurier. Daarna dook een speciaal opgerichte politieke commissie op het bedrijf in nood. Die mocht, samen met een interim-manager van Ernst Young en later een nieuwe directeur, schoon schip maken. Aanvankelijk kwam DZB Leiden er steeds slechter voor te staan. Gisteren wekten in ieder geval Rabbae, Wijfje, Van Gruting en D66-fractieleider Paul van Mee- nen de indruk dat zij alle ellen de nu wel onder ogen hebben, gehad. Ter sprake kwam een fi nanciële rapportage, de derde op rij, waarin nog een tegenval ler van 372.000 euro staat. Daarmee komt het tekort voor DZB in 2003 uit op 4,8 miljoen euro. Wijfje: „Het is een aardig overzicht. DZB komt overeind. Het is een gezond bedrijf. En dat na al die sores." Voornaamste reden voor het opgelopen tekort is het ontslag van enkele, niet meer functio nerende 'mensen in het mana gement'. Met hen heeft de ge meente schikkingen moeten treffen. Kosten: 700.000 euro. Het toegenomen tekort baarde CDA-fractieleider Wim Bleijie juist extra zorgen. „DZB Leiden is dus zeker niet een gezond be drijf." Wijfje reageerde: „We hebben te maken met het verle den. Dit is een erfenis." Om DZB Leiden er bovenop te helpen, stoot de sociale werk plaats een aantal taken af. Vast staat sinds gisteren dat een deel van het (te dure) onderkomen wordt verhuurd. Rabbae is daarover al in onderhandeling met een partij. Van D66 kwam de suggestie om - als het niks wordt met die partij - ambtena ren van sociale zaken onder te brengen in het gebouw. De wethouder nam dat voorstel over. Hij gaf ook gehoor aan de oproep van Bleijie om een bord Te Huur neer te zetten. De huisvesting bezorgt DZB jaar lijks 700.000 euro aan onnodige kosten. (advertentie) In gerust wat dichterbij l ab 8000 luidspreker heeft bouwde eindverstetkers. oemen we dit een actieve len hiervan blijken kritisch luistert Hij kan zo zacht spelen als u wilt en zo natuurlijke weer- aar mogelijk is, of u nu e effect van een kamer- Ie impact van een leert wilt ervaren! LESS ORDINARY leiden - De roofoverval op een tabakswinkel aan de Kooilaan op woensdagmiddag 8 oktober blijkt niet te zijn opgelost. Hoe wel de politie kort na de overval twee verdachten (Leidenaars van 25 en 27) oppakte, blijkt het duo niets met de overval te ma ken te hebben. De winkel werd rond 12.30 door twee mannen overvallen. Zij bedreigden een medewerkster en namen geld mee. Het was de vijfde overval op de winkel in een paar jaar. Kort daarna werden in de om geving twee verdachten aange houden. Na het zien van came rabeelden en een fotoconfron tatie kwam de politie echter tot de conclusie dat de twee niets met de roof te maken hadden. Vanavond worden na de nieuwsuitzendingen van TV West in een politiebericht ca merabeelden van de overval vertoond. leiden - De Bewonerscommis sie Zuidhoven heeft gisteren de Beverprijs 2003 gekregen. De bewoners werden geprezen voor hun inzet om de positie van huurders en woningzoe kenden in dit deel van Leiden- Zuidwest te verbeteren. De wis- selprijs is in 1995 ingesteld door woningcorporatie Ons Doel. De winnaar bepaalt aan wie de prijs het volgende jaar wordt uitgereikt. In 2002 kreeg Team Wonen van de Leidse Welzijns organisatie de Beverprijs. Goede acties van de bewoners commissie zijn volgens het ju ryrapport de jaarlijkse activitei ten zoals de schoonmaakactie en het buurtfeest, de website en het regelmatige overleg met wethouders en corporatiedirec teuren. Ook wordt het comité geprezen voor het uitwerken van alternatieve plannen voor de verkeerscirculatie en het parkeren in de buurt en voor het aanvragen van bouwkundi ge woningonderzoeken. De wisselprijs, een bronzen beeldje, werd gisteren uitgereikt in buurthuis Vogelvlucht. „Be trokkenheid, gedrevenheid, ac tief in de breedte en diepte, zijn (advertentie) De prijzenoorlog bewijst dat we jaren te veel hebben betaald in de supermarkt. Geef uw mening*} www.leidschdagblad.nl Appels en peren alle soorten kilo Geen fratsepv Dat scheelt. Toeristen lokken met 'schaamteloze uitbuiting' van wetenschap en historie de kernwoorden voor de groep woonconsumenten die de Be verprijs vanmiddag krijgt uitge reikt", zo meldde Team Wonen in het juryrapport. (advertentie) In deze prijzenslag bent u de lachende derde. Maar waar lacht u het hardst? Gemengd gehakt kilo &98 door Rody van der Pols leiden - Een luchtbrug die Na- turalis met de Leidse binnen stad verbindt, een virtual reali- Zy-themapark dat de bezoeker een reis langs de vele Leidse wetenschappelijke ontdekkin gen laat maken en een sterren wacht met de allure van een spannende sciencefiction-film. Met dit soort initiatieven moet Leiden eindelijk eens de kneu terigheid en bekrompenheid van zich afschudden en zichzelf als een spannende toeristen stad presenteren. Dat betoogde de Leidse hoogle raar Ton van Raan gisteravond in het Leidse Kenniscentrum. Hij gaf daarmee een eerste aan zet voor het maken van plan nen voor het grotestedenbeleid 2005-2009, waarvan 'Leiden be- zoekersstad' een van de the ma's is. Wil Leiden zichzelf succesvol als toeristenstad verkopen, dan moet het inzetten op zijn unie ke kenmerken, zo hield Van Raan zijn gehoor voor. „Histo rische, Hollandse steden met grachten zijn er meer. Maar niet iedere stad heeft een ver maarde universiteit en topmu- sea. Denk ook aan het Von Sieldbold Huis, de Hortus met zijn sterrenwacht en de Pilgrim Toezicht door Jongeren is een van de projecten die met geld van het grotestedenbeleid zijn gefinancierd. Archieffoto: Dick Hogewoning Fathers. Dat zijn unique selling points." Leiden zou een voorbeeld moe ten nemen aan het Franse Ar ies, waar Vincent van Gogh stierf, zo stelde de hoogleraar. Of Weimar in Duitsland, waar Goethe gewoond heeft. „Dat wordt schaamteloos uitgebuit. Waarom gebeurt dat niet in Lei den? Wij hebben Rembrandt. En we hebben een waslijst we tenschappers die beroemde ontdekkingen hebben gedaan. In Leiden werd het elektrocar diogram ontdekt, de breking van het licht. Einstein legde hier zelfs de basis voor de theo rie van de Big Bang." Dit alles zou op een populair- wetenschappelijke aan de man gebracht moeten worden. Van Raan: „Noem het wat mij be treft Disneyficering. Je kunt dan denken aan een virtual reality- themapark. Met behulp van computersoftware maak je een reis door ruimte en tijd. Denk ook aan de sterrenwacht. Daar zie je nu 's avonds hooguit een verdwaalde wetenschapper met een zaklamp. Daar moeten groepen toeristen naartoe. In haken op de speurtocht naar buitenaards leven, 'armaged don'. Maak het spannend." Maar voordat het zover is, is er wel dringend een mentali teitsomslag nodig, waarschuw de de hoogleraar. „Leiden slaagt er absoluut niet in zijn kansen te benutten. Hoe komt dat? Door de Leidse sloomheid, bekrompenheid en besluite loosheid. Dat geldt zowel voor het bestuur als de burger. Zelfs een stad als Enschede weet het beperkte dat ze hebben aan de man te brengen. Waarom rijdt er door Leiden geen dubbel dekker, geen paardentram? Zo lang we niet zoiets bedenken, zal de Voorschotenaar blijven denken: Leiden is een stad van niks, daar ga ik niet heen. Laat staan de buitenlandse toerist." Met de bijeenkomst gisteravond in het Leidse Kenniscentrum werd officieel de aftrap gegeven voor het maken van plannen voor het grotestedenbeleid van 2005 tot 2009. Leiden is een van de 26 gemeenten die rijkssubsidie krijgt om 'grotestadsproblemen' aan te pakken. Aan de hand van verscheidene thema's - zoals 'Leiden kennisstad', 'werk en ar beidsmarkt', 'Leiden bezoekersstad' - worden speciale projecten bedacht, die mét dit geldpotje gefinancierd worden. Om een indruk te geven van het soort projecten waar het om gaat, hier een in ventarisatie van nog lopende of al afge ronde initiatieven: 'Leiden ruimt op': Meerjarige campag ne om de stad schoner te krijgen. Schoolkinderen die met prikkers straat- vuil te lijf gaan, een open dag bij de dienst milieu en beheer en de strijd te gen hondenpoep in de Slaaghwijk zijn enkele acties die hier deel van uitmaken. Graffiti-verwijdering: Het aanzien van de stad verbeteren door ondergespoten muren weer schoon te boenen. Deze week van start gegaan- Bevordering watertoerisme in Leiden: Denk onder meer aan de Leidse Water dagen. Steunpunt Vrijwilligerswerk (WAVeS): Deelt daartoe onder meer jaarlijks de Co Verhoogprijs uit aan Leidenaars die zich inzetten voor de medemens. Ook de Leidse Vrijwilligersdag hoort hierbij. 'Onze Buurt Aan Zet': Project om de leefbaarheid en sociale samenhang bin nen de wijken te bevorderen, nadrukke lijk in samenspraak met bewoners. Re sulteerde in de Slaaghwijk onder meer in een sportveldje en een 'gezinscen trum'. Stadsparkwachters: Drie in getal, die in een symbolische blauwe jas met rode voering door de Leidse parken patrouil leren om deze veilig en schoon te hou den. Fonds Wijkinitiatieven: Geldpotje voor wijkgroepen die ideeën hebben om de wijk groener te 'maken, om schoon maakacties te houden of om speeltoe stellen op te knappen of te vernieuwen. Toezicht door Jongeren': Bedoeld voor jongeren die onder meer door school uitval op het criminele pad terecht drei gen te komen. Inmiddels wegbezuinigd. Werkhotel: Is sinds kort in gebruik, maar gaat pas volgende maand, na ruim een jaar vertraging, officieel open. Be doeld voor jongeren die moeilijk aan een woning en werk kunnen komen. 'Wessie de Wijkinbreker': Inbraakpre ventieproject uitgevoerd door Leidse agenten. Door middel van een fictieve dief worden bewoners gewezen op de tekortkomingen van de beveiliging van hun huis. Won vorig jaar de tweede prijs op een veiligheidscongres in de catego rie 'Beste Keurmerkproject'. Inmiddels is 'WessieLookinWarmond actief

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17