Mabel kende inhoud van haar dossier' Rijn Gouwe Lijn via bebouwd vliegkamp Valkenburg naar kust Leidsch Dagblad ■RBI Terpstra verrassende voorzitter NOC*NSF 'Flexibele maximumsnelheid' Verloofde prins verder in opspraak Als een speer naar goud Niet meer geld voor dj's 3FM Chinezen dood door rattengif Uitslaande brand in villa Leidsch Dagblad pmars digitale imera nekslag gtolab Kodak let zijn vaak ïotapen, geen gt apen' abeljauw: in volksvis gt luxeproduct Diversiteit doet iderzoek naar nglevendheid anca treft Dosaardig lot I de loterij artersdag 2003 r beginnende ndernemers Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 internet: www.leidschdagblad.nl Dagblad nr. 43367 los woensdag 22 oktober 2003 agblad nr. 43367 losse nummers 1,15 zaterdag 1,60 door Robbert Minkhorst den haag - De sneltram van Leiden naar de kust rijdt vanaf 2010 met een tussenstop op het (bebouwde) vliegkamp naar Katwijk en vandaar naar Noordwijk. Een tracé door Rijnsburg is van de baan. Gedeputeerde staten van Zuid-Holland en de bestuurders in de regio zijn het eens over het voorkeurstracé voor de Rijn Gouwe Lijn. In de uitgebreide milieustudie (MER) die de pro vincie heeft laten uitvoeren, springt het tracé via Valkenburg naar Katwijk en Noordwijk er duidelijk uit. Dat scoort goed met aantallen reizigers, kosten van de aanleg, de exploitatie en de effecten voor het milieu. Varianten door Rijnsburg zijn afgevallen, om dat die slechter scoren. Sommige zijn duur der, andere minder exploitabel. De variant waarbij vanaf het Leidse transferium twee trams rijden, apart naar Katwijk en Noord wijk, is volgens de MER het 'meest milieu vriendelijke alternatief. Dat 'vorktracé' trekt veel reizigers, is het gunstigst voor het milieu en heeft als voordelen dat Rijnsburg een snel tram krijgt, en Noordwijk een snellere verbin ding met Leiden. De provincie en de regio vinden die variant echter te duur. Gedeputeerde Marnix Norder (vervoer) is uit gesproken blij met de keus die hij en de regio hebben gemaakt. Bovendien meldt hij dat de voorbereidingen voor de komst van de light- railverbinding nog altijd op schema liggen. Dat is bijna een wonder. „Je praat wel over een volkomen nieuw tracé", zegt Norder. „Bij het oostelijk deel was het makkelijk. Dat gaat vooral over bestaand spoor. Daar rijdt zo een tram." Voor Norder zijn beide delen van de Rijn Gouwe Lijn, tracé Oost van Gouda naar Lei den, en West van Leiden naar de kust, onlos makelijk met elkaar verbonden. Jaren geleden is om praktische redenen besloten eerst het oostelijk deel verder uit te werken. Voor Nor der, en ook voor bestuurders in de Leidse re gio en in de Bollenstreek geldt: 'Geen Oost zonder West'. „Maar ook geen West zonder Oost", geeft de gedeputeerde aan. De regio wacht nog altijd op financiering van het rijk. Norder wil 158 miljoen euro hebben. Het totale project kost 400 miljoen. De regio krijgt uitsluitsel als de Tweede Kamer de begroting van verkeer en waterstaat bespreekt. Geen lightrailproject in Nederland is zover als de Rijn Gouwe Lijn, geeft Norder aan. Pagina R3: 'Sneltram een feest om mee te rijden' vacht is de voormalige ter Erica Terpstra door de rnlijke sportbonden uit en tot voorzitster van de NOC'NSF. De gedood- en door het bestuur naar geschoven kandidaat Vreeman werd - met na- ij de steun van kleine inden - in een heuse ver- :ampagne verslagen, komt er voor het eerst luw aan het roer van de ïdse sportwereld, al is land aan wier bestuurlij- "iteiten nogal wordt ge- lerlandse sportwereld is eerste die een vrouw aan ifd krijgt. Botswana en lë gingen dit polderland lat simpele feit tekent hoe reld van sportbesturen ijd een mannengemeen- In dat opzicht is de be- van Terpstra een ver- Dat de sportbonden jaand achter het estab- it zijn aangelopen door ikandidaat Vreeman op in te zetten, is al evenzeer le zaak. Het is het uit- van het unieke feit dat van de sportkoepel voor it in een openlijke ver- itrijd door de aangeslo- iden werd gekozen, en de selectieprocedures ichterkamer. •lijft of NOC*NSF op de termijn goed af is met Er wordt enigszins lend gedaan over de ilitica die zich bij voor oranje uitgedost mengt hossende supporters. Er laatdunkend gedaan over rek aan inhoud en visie, de nodige kinnesinne feit is dat Terpstra als 'etaris van sportzaken icces was. Haar hart ligt het besturen, zoals pro partijgenoten onlangs inden toegaven. En zelf ze na haar uitverkiezing en getwijfeld of ze vol- bestuurlijke kwaliteiten tor deze baan. Dat is een probleem, want NOC lagt een geschiedenis roerige bestuurswisse- zwak management, igjarige WD'ster com- die zwakte met en- ime en liefde voor de haar beoefenaren. En het wel allemaal om be- den haag/gpd - Mabel Wisse Smit kende de inhoud van het rapport dat de inlichtingendienst AIVD over haar had gemaakt al voordat zij met premier Balke nende moest spreken over haar relatie met de misdadiger Klaas Bruinsma. Met die kennis wist Mabel precies wat ze de premier moest vertellen. Dat meldde RTL Nieuws gister avond op basis van bronnen rond het kabinet. Hoe de ver loofde van prins Johan Friso aan de AIVD-informatie kwam is duister. AIVD-dossiers met informatie die bij de dienst kor ter dan vijf jaar bekend is zijn volgens de wet voor niemand in te zien. De Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) geeft geen commentaar op de zaak. Directeur-generaal Brouwers zei vanmorgen niet te weten of Mabel inzage heeft ge vraagd of gekregen in het dos sier. Hij kan dus ook niet zeg gen of premier Balkenende daarvan op de hoogte is ge weest. Volgens RTL maakt het kabinet zich ook zorgen over de contac ten van Wisse Smit met hoog geplaatste Bosniërs en Egypti sche wapenhandelaars. De ver loofde van de prins, die zich in de jaren negentig actief voor Bosnië inzette, zou weet heb ben van wapenleveranties aan de destijds door de Joegoslavi sche burgeroorlog verscheurde staat. Daardoor zou Wisse Smit, die een relatie had met de Bos nische VN-ambassadeur Muha- med Sacirbey, ook nu nog chantabel zijn. In de Bosnische pers is zij overigens al enige ke ren afgeschilderd als een spion ne voor Servië. De AIVD is in 2001 voor het eerst de gangen van Mabel Wis se Smit, sinds 30 juni de ver loofde van prins Friso, nage gaan. Die eerste naslag van de AIVD - een kijkje in de eigen bestanden - leverde volgens de toenmalige premier Kok geen belemmeringen op voor de vriendschap van Wisse Smit en de prins. Die conclusie werd daarna nog twee keer getrok ken, toen in opdracht van pre mier Balkenende in 2002 en 2003 opnieuw werd gekeken naar haar verleden. De premier heeft ook drie gesprekken ge voerd met Mabel Wisse Smit over haar contacten met Sacir bey en drugscrimineel Bruins ma. Kennis van haar dossier zou behulpzaam zijn geweest bij de poging van Wisse Smit en de prins om maar een deel van het verhaal te vertellen. Beiden hebben begin deze maand toe gegeven geen volledige open heid te hebben gegeven. Dat was de reden voor Balkenende te besluiten het parlement niet om toestemming voor hun voorgenomen huwelijk te vra gen. De Tweede Kamer vergadert morgen over dat besluit. Het Kamerdebat over Mabel is van af 10 uur rechtstreeks op de te levisie te volgen bij NOS Actu eel op Nederland 2. Pagina Binnenland 1: Meer over Mabelgate Adelaide - De Nederlandse zonnewagen Nuna II heeft vanmorgen in het Australische Adelaide de World Solar Challenge gewonnen. Het Nederlandse team legde de race voor auto's op zonne-energie af in een recordtijd. Nuna II deed dertig uur over de tocht van 3010 kilometer dwars door Australië. Ook op de vierde en beslissende dag bleef Nuna II alle concurrentie voor. De voorsprong óp het Australische team Aurora en het Amerikaanse team MIT bedroeg op de finish meer dan een uur. Het Nuon Solar Team heeft de race tussen het noordelijke Darwin en Adelaide van begin tot einde geleid. Volgens een woordvoerder van het team was de ontlading op de eindstreep groot. De Nuna II is ontwikkeld door studenten van de Technische Universiteit Delft en de Eras mus Universiteit in Rotterdam. Ze hebben er een jaar lang aan gewerkt. Foto: Niels Broekema Hilversum - De raad van be stuur van de Publieke Omroep is niet van plan extra geld uit te trekken voor de salarisverho gingen van populaire dj's op 3FM. Behoud van kwalitatief goede dj's voor de publieke popzender is belangrijk, maar volgens de raad zeker niet tot elke prijs. De salarisonderhandelingen met dj's als Rob Stenders (VARA) en Ruud de Wild (BNN) zijn een zaak van de werkgevers zelf, aldus de omroepen. Gel den die de raad van bestuur toekent, zijn bestemd voor be langrijke programma's en niet voor individuele salarissen, ver klaart de raad. In dit kader wor den dertien programma's en zenderactiviteiten van 3FM fi nancieel ondersteund, waaron der Stenders Vroeg. Sinds het begin daarvan in 2001 krijgt de VARA hiervoor 330.000 euro per jaar. De popzender 3FM zou extra geld goed kunnen gebrui ken om te voorkomen dat de sterren worden weggekaapt door commerciële stations, zo als Yorin en Radio 538 die lu cratieve salarissen bieden. De publieke popzender heeft de grote namen nodig omdat ze daarmee veel luisteraars trekt en dat is weer goed voor de re clame-inkomsten. beijng - In China zijn tien men sen overleden na vergiftigd voedsel te hebben gegeten bij een lunch. Nog eens 23 perso nen zijn in het ziekenhuis op genomen. Het voedsel was waarschijnlijk vergiftigd met het rattengif Dushuqiang. De lunch werd gegeven door een boer uit de plaats Yunbao, die plaatsgenoten wilde bedanken die hulp hadden geboden bij de begrafenis van zijn vader. In China zijn het afgelopen jaar tientallen mensen overleden na het eten van voedsel dat Dus huqiang bevatte. Het verboden gif is eenvoudig verkrijgbaar. oegstgeest - Een uitslaande brand heeft gistermiddag grote schade aangericht aan een villa aan de Rhijngeesterstraatweg in Oegstgeest. De brand is vermoedelijk veroorzaakt door een schilder die bezig was de oude verflaag van een dakkapel weg te branden, pal onder het rieten dak. De enige bewoner, een hoogbejaarde weduwe, liep geen letsel op. De bewoonster is opgevangen door buren van het ouderen zorghuis Huize Klimop. Het duurde tot acht uur in de avond voordat het rieten dak was geblust. Foto: Hielco Kuipers e Vries den haag/anp - Een meerderheid in de Twee de Kamer wil dat de geoorloofde maximum snelheden op de snelwegen aan de omstan digheden worden aangepast. CDA, WD en de LPF vinden dat in de spits of bij slecht weer een limiet van 100 tot 80 kilometer moet wor den aangehouden. Buiten de spits moet ge woon overal 120 kilometer kunnen worden gereden. De genoemde partijen hebben vorig jaar ook al hiertoe opgeroepen, maar toen is het er niet van gekomen, aldus WD-Kamerlid Hof- stra vanmorgen. Hij wil de kwestie morgen wederom aan de orde brengen. Dan be spreekt de Kamercommissie voor Verkeer de ervaringen op de A13 bij Overschie. Daar mag op dit moment om milieuredenen nooit har der dan 80 worden gereden. arnhem/gpd - Erica Terpstra is gisteravond op de ledenverga dering van de sportkoepel NOC *NSF verrassend gekozen tot nieuwe voorzitter. De WD-politica versloeg be- stuurskandidaat Ruud Vreeman met 126 tegen 109 stemmen. Terpstra volgt op 18 november Hans Blankert op. Een maand later verlaat ze naar verwach ting de Tweede Kamer. „Ik zal met hoofd en hart knokken voor de sport als motor van de samenleving", zei Terpstra in een eerste reactie. De kleine sportbonden en de buitenge wone leden maakten het ver schil. Terpstra kreeg de steun van 58 stemgerechtigden. Vreeman, vooraf favoriet omdat hij de grote bonden achter zich had, kon rekenen op nog niet de helft: 24 leden, waaronder veel grotere bonden die afhan kelijk van het ledenaantal meer stemmen mogen uitbrengen. Het feit dat de grote bonden meer stemmen kunnen uit brengen dan de kleine heeft Vreeman uiteindelijk niet de winst kunnen bezorgen. Uit de uitslag kan mogelijk worden opgemaakt dat er bij de kleine sportbonden (kegelen, kruis boog, sjoelen etc.) onvrede heerst over de aandacht die ze van NOC*NSF krijgen. Het is de vraag of Vreeman deel blijft uitmaken van het bestuur. Het feit dat Terpstra tegen de wens van het bestuur haar kan didatuur doorzette, is niet goed gevallen. Terpstra wordt de eer ste vrouwelijke voorzitter van NQC*NSF. Pagina Sport: Terpstra geeft ook kbjne bonden warmte Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamM V Telefoon n. controle nabezorgmg) Wij gaan zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement automatische betaling betaling per acceptgiro 56,20 56,70 van de krant treft u nadere informatie aan. Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau bank-gtronummer 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1