ECONOMIE Prijzenslag in supers compleet Biologen vragen weer stop kabeljauwvangst Rutte: 'De reus is ontwaakt' Meer werk 50-piussers Groei Unilevers 400 topmerken blijft achter Vrijwel alle ketens mengen zich in strijd om de klant Zonnewagen breekt afstandsrecord Samenwerking Akzo en Pfizer Staat wijst miljoenenclaim in Clickfonds-beurszaak af Buralist heeft tabak van Frans anti-rookbeleid inen vallen uit »r bladeren Icen - Op het traject Nij- b-Boxmeer zijn gisteren (iet eerst sinds het begin je herfst treinen uitgeval hor gladde sporen als ge- fan bladval. Tussen half h half vier zijn twaalf feinen uit de dienstrege- thaald. Voor het begin je avondspits reden alle in op het trpject weer vol- |iet dienstrooster. De NS lat het nieuwe gladheids- (chuwingssysteem uiste- heeft gewerkt. i in top 15 van fe-opleidingen ig - Tias Business School, tnagementschool van de siteit van Tilburg is als I Nederlands wetenschap- astituut doorgedrongen [top 15 van beste mba op- en(master of business stration) ter wereld. Tias F[4de op de wereldranglijst J Financial Times direct Iinstituten als Wharton, sity of Chicago, New University en London Bu- School. Nyenrode, Rot- 1 School of Management hbas staan 30ste, 50ste en ice via de «iele telefoon i\dam - Telfort en het I Tmerk ID&T gaan samen- n onder de naam ID&T j, powered by Telfort, (liefhebbers ontvangen voorbeeld 'ringtones' en I diensten met of over de- tifieke muziek. De abon- Jten en prepaid-kaarten haf eind november ver- ir. De partijen willen op ook elektronische toe- ewijzen voor dance- gaan aanbieden en fo- 1 deze feesten via de mo- lefoon verspreiden. issen in bijna Chinese pc's i- Ongeveer 85 procent computers in China is eerd met virussen. Dat e het Chinese staats- eau Xinhua gisteren na lek van het ministerie ilieke veiligheid. Het lesmette computers is jrocent hoger dan vorig iefst een kwart hoger 001. Het aantal inter- n China ligt rond de 68 op een bevolking van in een miljard mensen. rd-Frankrijk token van vis Noord-Frankrijk inclu- oofdstad Parijs zat gis- nder vis. Boze fabrieks- s blokkeerden de haven logne-sur-Mer. Meer vrachtwagens met vis st in de grootste visser man Frankrijk. De arbei- magnesiumfabriek Co- n boos omdat het be- r deuren sluit. Daar- nen 351 man op straat Door het verdwijnen tilog komt bovendien n de helft van alle ha- iteiten in gevaar. >per 'in' op veld Bagdad Een van de succesvol- lurgerrestaurants staat lormalige Saddam In- ïal Airport in Bagdad. Irakese Burger King met een verkoop van 'n ïburgers per dag qua t de toptien van de eten. Op het streng e e vliegveld zijn meer Amerikaanse militai- tioneerd die een van een paar dollar n boven de gratis in de kantine. nvesteert jik Italië - ABN Amro heeft irocent van de aande- Italiaanse bank Ca- icht voor ruim 120 o. ABN Amro heeft :nt in bezit eb is de ideelhouder gewor- ire grote aandeelhou- (taliaanse financiële !n. Ook een investe- ichappij onder lei- le zoon van Libische iffi heeft een belang :ent. Capitalia ont- 102 na de fusie van lorna en Bibop-Cari- torg Perfect indstad ndstad is van plan J| Perfect over te ne- nee wil Randstad (e op de thuiszorg- sterken. Het bedrijf (Jaag geen overname- jkendgemaakt. Thuis- :t heeft 1600 werkne- (erwachte omzet over kagt 23 miljoen euro. jieming is actief in het Jen van Nederland. dinsdag 21 oktober 2oo3 voorburg/anp - Steeds meer 50-plussers hebben een baan. Vooral vrouwen in die leeftijds groep werken vaker dan 30 jaar geleden. Boven de 60 neemt het aantal mensen met een baan snel af, zo blijkt uit cijfers die het Centraal Bureau voor de Statistiek gisteren publiceerde. In 2002 werkte 70 procent van de 50- tot en met 54-jarigen. In 1997 lag dat iets boven de 60 procent. Van 55 tot 60-jarigen had in 2002 54 procent een baan, tegen ruim 40 procent in 1997. Van de groep 60 tot 65-ja- rigen werkte in 2002 nog maar 17 procent. Vanaf de 65 jaar wordt nauwelijks nog gewerkt. De verschillen tussen mannen en vrouwen worden ook klei ner. In 1997 behoorde nog geen 40 procent van de vrouwen tus sen de 50 en 54 jaar tot de wer kenden. In 2002 was dat opge lopen tot ruim 50 procent. Van de mannen werkte in 2002 ruim 80 procent. Dat is maar iets meer dan in 1997. In 2002 werkte ongeveer een op de drie vrouwen van 55 tot 60, in 1997 waren dat er nog niet eens een op de vier. Van de mannen werkte vorig jaar ruim 70 procent, een stijging met 10 procent vergeleken met 1997. rotterdam/anp - De groei van de voor Unilever belangrijke merken blijft achter bij de verwachtingen. De Nederlands- Britse voedings- en wasmiddelenreus maakte gisteren bekend dat de 400 top merken, zoals Omo, Cif en Knorr, dit jaar minder dan 3 procent groeien. Eer der werd uitgegaan van 4 procent. Unilever handhaaft wel de winstver wachting. De winst per aandeel blijft groeien met 10 tot 12 procent. Unilever houdt die prognose ondanks de lagere omzet staande wegens de gunstige ef fecten van reorganisaties en besparin gen op de inkoop. Unilever meldde de tegenvaller tijdens de middaghandel op de beurs in Am sterdam. Het was voor de tweede keer dit jaar dat het concern de verwachtin gen voor zijn topmerken moest bijstel len. Het aandeel viel na de bekendmaking scherp terug tot een verlies van ruim 6 procent. En dat op een koers van 48,45 euro. In een verklaring zeiden de voorzitters A. Burgmans en N. FitzGerald dat zij goede voortgang zien in het overgrote deel van het bedrijf. „De omzetgroei in 2003 zal worden ge drukt door eenmalige factoren in het eerste halfjaar en door een klein aantal zwakker presterende bedrijven." Het concern zag vooral een verdere ver zwakking bij de luxe parfums. Ook huis houdelijke reiniging en diepvriespro ducten bleven achter. Verder viel het verwachte herstel bij het dieetprogram- ma SlimFast tegen. Unilever wil daar met nieuwe producten weggelopen klanten terughalen, maar die blijken lie ver de trends van de concurrent te vol gen. Unilever geeft hoog op van zijn sterke merken. Volgens de in 2000 ingezette strategie 'De weg naar groei' moeten die eind 2004 jaarlijks met 5 tot 6 procent groeien. In voorgaande jaren haalde Unilever dat streefgetal al meer dan eens in een kwartaal, maar dit jaar heeft het concern duidelijk problemen door de vertraagde groei van de wereldeconomie. Dat Unilever er alles aan doet om zijn grote merken te laten groeien, blijkt uit de uitgaven aan reclames en promotie activiteiten. De totale investeringen wa ren hoger dan vorig jaar. De reclamebestedingen waren ongeveer op het niveau van 2002, maar Unilever moest meer investeren in prijskortingen aan klant en detaillist. Unilever komt 29 oktober met de defini tieve cijfers over het derde kwartaal. Wel werd al gezegd dat de winst per aandeel in de afgelopen drie maanden met 12 procent is gegroeid en dat de leidende merken met 3,2 procent zijn gegroeid. Bij huishoudelijke en persoonlijke ver zorging bedroeg de groei 5,1 procent. Bij voedingsmiddelen bleef de groei achter met 1,8 procent. amsterdam/gpd-anp - De prij zenslag in supermarktland is compleet nu vrijwel alle ketens het mes in hun prijzen hebben gezet. Een snelle reactie op het ware prijzenbombardement van Albert Heijn. AH verlaagde giste ren iooo artikelen blijvend tot 30 procent in prijs. AH-directeur Boer sprak van 10 procent meer klanten in de winkels. De concurrentie lag al een tijdje in de stellingen en schoot met een terug. Edah, Konmar, Super De Boer, Plus, Garantmarkt, C1000, Digros, Dirk van den Broek en Bas van der Heijden lieten hun prijzen ook flink zak ken. En bij Edah gingen van daag de prijzen van 1000 artike len omlaag. Ook bij Konmar worden 1000 artikelen goedkoper. Gisteroch tend lekte uit dat bij Super De Boer 150 artikelen goedkoper worden. Daar doet moederbe drijf Laurus nog eens 850 pro ducten bij zodat vandaag 1000 producten goedkoper zijn. Ook Schuitema (Cl000) ver laagt de prijzen. Directeur Brouwer wilde gisteren nog niet zeggen hoeveel producten goedkoper worden. „Wij willen dat er een flink prijsverschil blijft bestaan tussen ons en Al- bert Heijn", aldus Brouwer. „Als dat verschil te klein wordt, passen we de prijzen aan." Dirk van den Broek (ook Digros en Bas van der Heijden) doet eveneens mee. „We adverteren vandaag met 100 nieuwe prijs verlagingen", aldus directeur Van den Broek. „Die komen bovenop de 180 producten die we gisteren al goedkoper maak ten. Verder heeft Sperwer (Plus en Garantmarkt) aangekondigd met verlagingen te komen. „Zelfs na de prijsverlagingen van Albert Heijn zijn wij gemid deld 14,4 procent goedkoper", aldus directeur Cloosterman- Van Eerd van prijsvechter Jum bo. „We hebben de verschillen doorgerekend en daaruit blijkt dat wij gemiddeld 7 procent goedkoper zijn als we alleen kij ken naar de 1000 producten die AH in prijs heeft verlaagd." Toch verlaagde ook Jumbo vele producten vandaag in prijs. „Hier mag met recht van een oorlog gesproken worden", zegt Laurens Sloot van Food Management bij de Erasmus Universiteit in Rotterdam. „Het Met tassen van de concurrentie winkelen bij Albert Heijn, de keten die gisteren de prijzenoorlog ontketende. Foto: ANP/Robert Vos gaat om relevante dagelijkse boodschappen met veel A-mer ken waar klanten trouw aan zijn. We gaan een spannende tijd tegemoet." Deskundigen in de branche denken dat uiteindelijk de fa brikant het gelag moet betalen. De supermarktketens zullen proberen een deel van het ver lies terug te halen bij fabrikan ten. Volgens topman J. Bruijniks van Laurus, onder meer bekend van Edah en Super de Boer, kan de prijzenslag leiden tot verschra ling. Evenals het Centraal Bu reau Levensmiddelenhandel denkt hij dat de winstmarges zo sterk onder druk kunnen ko men dat er geen geld meer is om winkels nog te verbeteren. darwin/anp - De Nederlandse zonnewagen Nuna II heeft vandaag het afstandsrecord gebro ken in de World Solar Challenge, de race door Australië met auto's op zonne-energie. Het Ne derlandse team legde 830 kilometer af. Nog nooit in het bestaan van de race sinds 1987 reed een zonnewagen zoveel kilometers op één dag. „Door deze fantastische prestatie is onze voor sprong uitgegroeid tot ongeveer 90 kilometer. Tot .onze grote verbazing is het tijdsverschil opgelo pen tot een uur", vertelde teamleider Diederik Kinds na afloop van de derde racedag. Op plaats twee en drie volgen kort achter elkaar het Ameri kaanse team MIT en het Australische team Auro ra. Het afstandsrecord kwam dinsdag tot stand on danks twee lekke banden. „Gelukkig wisten we die snel te wisselen", aldus Kinds. Gisteren was een pechdagomdat een volgauto over de kop sloeg. Drie inzittenden belandden in een ziekenhuisvan wie er een met nekklachten ter observatie werd opgenomen. De volgauto kreeg 120 kilometer boven Alice Springs een klapband, raakte in de slip en sloeg over de kop, zo vertelde bestuurder Broekema. De auto was total loss. amsterdam/anp - De kwakke lende geneesmiddelendochter van Akzo Nobel heeft een over eenkomst met de Amerikaanse farmaciegigant Pfizer, onder meer bekend van de Viuagra- pil, afgesloten. Ze gaan samen een nieuw medicijn van Orga- non tegen onder meer schizo frenie ontwikkelen en verko pen. Akzo Nobel ontvangt hiervoor 100 miljoen dollar van Pfizer. Het totale bedrag dat de Ameri- brussel/den haag/anp - Het gaat zo slecht met de kabeljauw dat de vangst moet worden ge stopt. De soort moet eerst de kans krijgen om te herstellen. In ternationale deskundigen heb ben dat gisteren de Europese vis serijministers geadviseerd. De biologen kwamen vorig jaar met hetzelfde advies, maar de minis ters lieten toch een beperkte vangst toe. De bewindslieden wilden de vissers niet teleurstel len. De Nederlandse vissector rea geerde verbijsterd. Volgens de vissers zijn ze gebaseerd op te veel onzekerheden en zijn ze voor de praktijk onrealistisch. „De vraag is of we dit kunnen dragen. Als dit zo doorgaat, gaat de visserij kapot", meldt het Productschap Vis. De advie zen treffen volgens de vissers de sector extreem hard. In de Noordzee, Skagerak en het oostelijk deel van het Ka naal is de kabeljauwstand tot 52.000 ton teruggezakt. Eigen lijk is het drievoudige nodig voor biologisch evenwicht. In de zee ten westen van Schot land zwemt nog 2500 ton, ter wijl 22.000 ton het aanbevolen minimum is. „Met veel andere soorten ver mindert de kabeljauw in de Noordzee, Ierse Zee en ten wes ten van Schotland, ondanks on ze waarschuwingen", aldus D. Griffith, hoofd van de biologen- groep ICES. Herstelplan Volgens onderzoeker M. Pas toors van de Animal Science Group kan de kabeljauw zich binnen een jaar herstellen. Wel is daarvoor naast een vangst stop voor 2004 een herstelplan nodig. Sinds 1997 is de jonge aanwas heel laag. Biologen zijn ook bezorgd over de schol in de Noordzee. De stand is historisch laag. Re den is dat vele schollen als on gewenste bijvangst boven ko men: trawlervissers in het zui den van de Noordzee gooien soms wel 80 procent terug. De vangst van schol en tong moet volgens de biologen tot een mi nimum worden beperkt. Beter gaat het met de makreel en met schelvis, aldus de biologen. Pastoors benadrukte dat het advies uitsluitend is opgesteld op grond van biologische over wegingen. Eind dit jaar beslis sen ministers over de hoeveel heden vis die volgend jaar mo gen worden gevangen. Milieu organisatie Greenpeace is bang dat het advies van de biologen in dpjpolitieke praktijk zal ver- den haag/anp - De claim van 13 miljoen euro die voormalig effectenkantoor Leemhuis Van Loon bij de Staat heeft neergelegd, wijst de landsadvo caat van de hand. Het bedrag zou de schade moeten vergoe den die het effectenhuis heeft geleden in de Clickfonds-affai re. De landsadvocaat zei gisteren voor de rechtbank in Den Haag dat de STE, de toenmalige toe zichthouder, toch zou hebben ingegrepen omdat het effecten kantoor al een 'twijfelachtige reputatie' had. De Staat aan sprakelijk stellen voor de scha de van Leemhuis Van Loon is dan ook niet aan de orde. Bo vendien zette de landsadvocaat vraagtekens bij de hoogte van de claim. Het openbaar ministerie gaf in oktober 1997 opdracht tot een inval bij Leemhuis Van Loon op verdenking van onder meer deelneming aan een criminele organisatie. Dat was het begin van de omvangrijke Clickfonds- strafzaak. Daarbij heeft Justitie onjuist en onzorgvuldig gehan deld, wat heeft geleid tot de on dergang van het destijds 'bloei ende effectenkantoor', betoog de raadsman B. Le Poole na mens Leemhuis Van Loon. Hij wees hierbij op het vonnis waarin de rechtbank van Am sterdam het OM flink heeft ge kapitteld over het optreden je- den haag/gpd - Volgens supermarktdeskundige Gerard Rutte was het een complete verrassingsaanval die Albert Heijn gisteren lanceerde. „Ze hebben gekozen voor een overvalstactiek. En volgens mij kan het wel eens werken. De prijsverlagingen zijn ongekend voor Albert Heijn. En ik denk dat ze het zo maar anderhalfjaar kunnen volhouden. De reus is ontwaakt." Verder krijgen ook de leveranciers het mes op de keel om gunstiger inkoopprijzen af te dwingen. „Al- bert Heijn is een machtige partij. Als zij een weekje Unilever-producten zouden boycotten, loopt dat al snel in de miljoenen aan omzetverlies", zegt Gerard Rutte. „Dus ook zij moeten mee betalen." De consument zou uiteindelijk wel de verliezer kunnen worden van een langdurig en heftige prijzen oorlog. Duitsland is het angstscenario: veelal sfeerloze, kille supermarkten met een beperkt en kwali tatief sober assortiment. Duitsland is niet voor niets de thuisbasis van de oprukkende prijsvechters Aldi en Lidl. Volgens Rutte weet Albert Heijn aan het eind van de week al of de ontketende prijzenoorlog het ge wenste effect sorteert. „In deze branche reageren klanten heel snel. Dus als Albert Heijn aan het eind van de week geen hogere omzet kan noteren, heeft het bedrijf een groot probleem. Dan pikt de klant het kennelijk niet en moet er nog breder en dieper gesneden worden. Ze kunnen dan nog één ding doen: een vleesoorlog. Dan wordt het, voor Albert Heijn-begrippen, echt ordinair. Maar ze hebben nu lef getoond, dus niks is meer uitgesloten." kaanse onderneming Akzo be taalt kan oplopen tot 270 mil joen dollar. Akzo-topman Wljers noemde de overeenkomst vandaag een mijlpaal voor Organon. De dochter beleeft zware tijden door het wegvallen van het suc cesnummer Remeron. Door hét aflopen van het patent op dit antidepressivum in de VS, is de verkoop ervan in het derde kwartaal in de VS met 65 mil joen euro geslonken. gens Leemhuis Van Loon. Dat bij de STE twijfel bestond over Leemhuis Van Loon noemde Le Poole logisch. „Dat was de toezichthouder in de zo mer van 1997 ingepraat door De Graaff." De Graaff was dest- ijs officier van justitie in Am sterdam. Voor het OM stond van tevoren vast dat Leemhuis Van Loon gesloten moest worden, aldus Le Poole, „terwijl een zaak tegen een verdachte eerst nog bewezen dient te wor den". Na de inval raakte Leemhuis Van Loon snel een paar grote klanten kwijt. Nog voor het eind van 1997 nam Nyenburgh, een vermogensbeheerder uit Baarn, het gehavende huis over. Op dat moment was het kantoor 2,6 miljoen gulden waard, terwijl vóór de huiszoe king Leemhuis Van Loon in de markt 34 miljoen gulden zou hebben opgebracht, aldus Le Poole. De hoogte van de claim is niet goed berekend, aldus de lands advocaat. De Staat vertrouwt de balans niet omdat daarin een post van 1,4 miljoen gulden ontbreekt. Maar ook kan een vonnis uit een strafzaak niet zonder meer in een civiele zaak worden aangedragen, meent de landsadvocaat. Daarvoor be staan te veel verschillen tussen de straf- en de burgerrechter. Uitspraak 3 december. door onze correspondent Henk Glimmerveen parijs - Een sigarenwinkelier is belangrijk in Frankrijk. De 'bu ralist' is de enige die van moe dertje staat sigaretten mag ver kopen. Boven de ingang van zijn zaak hangt het bord 'Ta- bac', zodat rokers nooit hoeven te zoeken. En aangezien er in het land van Marianne nog steeds heftig op los wordt ge rookt, is het in de tabakswinkel altijd druk. De meesten hebben er een café bij en serveren rond het middaguur een snelle lunch. De grote jongens runnen bo vendien nog een kantoor van de staatstotolisator, Frangaise des Jeux, en van de PMU, het bureau dat weddenschappen op de paardenraces beheert. En aUe buralisten zijn bovendien verplicht om door de staat uit gegeven zegels te verkopen. Ze zijn fifty-fifty eigen ondernemer en medewerker van de douane. Buralist word je ook niet zo maar. Uiteraard moetje een blanco strafblad hebben maar bovendien moet je getrouwd zijn. Waarom kan niemand me uitleggen. De meeste van de 36.000 hiel den gisteren hun winkel dicht uit protest tegen de forse prijs verhoging van de sigaretten. Een pakje Marlboro, in Frank rijk het meest verkocht, ging van 3,90 naar 4,60 euro. Kassa voor het ministerie van financi en dat de volle mep aan accijn zen incasseert. En op 1 januari lijkt er nog een klapper te ko men die de prijs op 5,40 euro moet brengen. Aan de grens met België en Ita lië werden de afgelopen weken op indrukwekkende schaal tienduizenden sloffen sigaret ten ingeslagen. „Vroeger was Andorra het belastingparadijs. Tegenwoordig zijn dat onze partners in de Europese Unie", bromt mijn leverancier Hervé. Uiteraard ontkent de regering dat de prijsstijgingen bedoeld zijn om de schatkist te spekken. „We zijn heel serieus bezig met een anti-rook beleid. Flink wat rokers stoppen als de prijs om hoog gaat", verklaart een zegs man van het ministerie van volksgezondheid. Eerder al was dit jaar een wet van kracht ge worden die de verkoop van si garetten aan jongeren beneden de 16 verbiedt. Dat was voor de buralisten een klap, omdat er in de leeftijdsgroep van 12 tot 15 jaar flink veel rokers zitten. Van alle Franse jongeren tot 23 jaar rookt maar liefst de helft. De winkeliers willen nu dat de staat hen compenseert. Ze zeg gen door de anti-rookmaatre- gelen te worden gedupeerd en eisen genoegdoening. Vandaar de dag sluiting. Een symboli sche handeling, dat wel. Geen roker in Frankrijk kwam er door in de problemen, omdat ieder een op tijd ruim heeft kunnen inslaan. Tabaksprijzen in Europa wateren tot te soepele quota. Volgens Greenpeace kunnen vissoorten bij de huidige aan pak zich niet herstellen. De schol en de kabeljauw zullen weinig merken van het advies, denkt de organisatie. Vissers op schol en tong halen veel jonge kabeljauw naar boven, die dood weer overboord gaan, aldus Greenpeace. Stichting De Noordzee noemt het advies van de biologen on vermijdelijk en terecht en spreekt van een zwarte dag voor de vis in de zee en voor de visserijsector. Het gaat volgens de stichting nog slechter met kabeljauw en schol dan de bio logen vorig jaar vreesden. Gemiddelde prijs pakje sigaretten (veel verkocht merk) in euro's Na prijsverhoging van 20% per 20 oktober 2003 Na prijsverhoging van 20% per 1 januari 2004 a<?9 afp

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9