Aanstaande Oranjes straks beter screenen BINNENLAND 1 Brandweer slaapt door zachte piep van de semafoon heen 'Alleenstaanden betalen Medicijn tegen misselijkheid na chemokuur al genoeg voor kinderen' Herben: Penningmeester met miljoenenschuld moet aftreden A Proef nieuwe landelijke hulpdienstennetwerk C2000 Kabinet: meer bevoegdheden inlichtingendiensten Grote brand in Kerkrade Gezinsraad: Proefballon Wijn stap terug in de tijd Dijksynagoge in gebruik s Bernhard is discussie over brief Hitier zat Pil mogelijk uit particuliere verzekering rote drugsvangst iCuracao iemstad - Op Curasao is gis- in een grote drugsvangst ge il, Zo'n 25 leden van het Re- .rche Samenwerkingsteam n en de politie hebben on eer 2.000 kilo drugs in be- genomen. Volgens het RST [het zeer waarschijnlijk om aïne. Er zijn twintig perso- i gearresteerd, onder wie Antilliaanse politieman, der zijn vier vuurwapens, auto's en een vissersboot in lag genomen. zuiniging op iderbijslag i haag - De kinderbijslag e dt volgend jaar en in 2005 i langer aangepast aan de 3 ing van de prijzen, maar t dan de ontwikkeling van a minimumloon. Bovendien ien ouders niet de extra ver- k ng van de kinderbijslag f het eerste kind, wat 3,5 tot n ruro kan schelen per kind jaar. Staatssecretaris Rutte sociale zaken heeft dat n voorstel gisteren bij de ii ede Kamer ingediend. ns op nieuw j us Windows k haag - Voor het lek in de i service 'messenger' van be- ngssysteem Windows is craakcode ontdekt. De kans arom groot dat een nieuw putervirus op zeer korte ijn opduikt en zich via lows verspreidt. Dat meld- jteren de overheidsdienst prt, die waarschuwt als de juterveiligheid in gevaar is. t pweek openbaarden zich inieuwe lekken' in ows, het meestgebruikte iringssysteem. kenfonds en BZ duurder n - De algemene kas van -kenfondsen laat naar ver- ting in 2003 een overschot 01 Toch is de uitvoering van ikenfondswet 100 miljoen luurder dan het kabinet oorzien. De lasten voor de ïene Wet Bijzondere Ziek- ,e sten (AWBZ), waarvan on- eer hulpmiddelen worden ld, vallen 600 miljoen euro uit dan voorzien. Dat n het rapport Lasten en ering Ziekenfondswet en 2003. nte verkracht r 'thuiszorger' - Een medewerker in de Thuiszorg Nieuwe weg-Noord heeft in juni -jarige cliënte uit Schie- erkracht. Hij wordt er ook rdacht vorige maand een ge vrouw onder bedrei- iksueel te hebben mis- Het 78-jarige slachtoffer estijds geen aangifte van üieel misdrijf bij de poli- 3r meldde het wel bij de org. Die ontsloeg de )e tweede vrouw kwam iar verhaal op de prop- ar aanleiding van het tv- mma 'Opsporing Ver- riem krijgt 'claustrocel' w - De nieuwe Haarlem- tbank is de eerste in Ne- 1 die de beschikking ver een 'claustrocel'. Een k wachtcel bestaat uit loten wanden en één trante wand van glas, or degenen die in de cel en zich minder opgeslo- len. De primeur werd onthuld bij de officiële n de bouw van de nieu- rlemse rechtbank op het ilige terrein van Joh. En- Minister Donner (justi- het officiële startsein. dinsdag 21 oktober 2003 rs: Staken veiligheid t v een - Conducteurs en isten op de spoorlijn ee Enkhuizen dreigen hun ier te leggen als de NS- geen extra maatregelen mor hun veiligheid. Het soneel eist dat de direc- loorlijn erkent als elijn' en een speciaal ingsteam op de lijn in- ;eist het personeel dat tureel overleg plaats et de politie in de regio :vens over lastige reizi- te wisselen. magneet terroristen' - „Iedereen in de we- :ich terrorist noemt, zich naar Irak. Ze wil- aan doen om te len dat er in dat land bestuur ontstaat dan toriaal ingestelde re- Irak mag niet misluk- ït dan zijn we verder Die waarschuwing iter De Hoop Scheffer landse zaken giste- is een spreekbeurt in Fé Van Buuren. door Ferdi Schrooten den haag - De piepers voor het nieuwe lande lijke hulpdienstennetwerk C2000 voldoen niet. De semafoons voor alarmering van ruim 30.000 vrijwillige brandweerlieden en ambu lancemedewerkers piepen te zacht en zijn niet robuust genoeg. Ook hebben ze niet overal ontvangst en één type kan te makkelijk uitvallen. Hulpverleners riskeren daardoor dat ze niet of te laat worden gealarmeerd. Dat blijkt uit nog lopende proeven van de brandweerkorpsen in en om Amsterdam en in Limburg. Volgens beide korpsen voldoen de twee types waarmee wordt geëxperimen teerd niet aan de vereiste kwaliteitsnormen. Maar door de aftakeling van het bestaande hulpnet zien de korpsen geen andere optie dan met piepers te werken die 'niet ideaal' zijn. Volgens Fred Kuiper van de Amsterdamse vrijwillige brandweer, die 700 piepers van het type Nedvox test, kunnen de C2000-sema- foons nauwelijks tegen een stootje. „We zijn gewend aan apparaten waarmee je een raam kunt ingooien. Maar de nieuwe zijn na een paar keer vallen of stoten stuk. Het is en blijft een Blokker-ding." Binnen het Amsterdamse korps bestaan grote zorgen over de dekking van het netwerk. Door C2000 moeten hulpverleners altijd en overal in Nederland kunnen worden bereikt. Met de huidige semafoons is het bereik vaak beperkt tot het eigen werkgebied. Kuiper her innert zich echter een incident met de nieu we piepers, waarbij zich na een alarmmelding te weinig mensen op de kazerne meldden. De Amsterdamse brandweer heeft toen omlig gende korpsen om assistentie moeten vragen. „We hebben een enorm grote uitval in be paalde gebieden. Er zijn nog steeds witte plekken waar de semafoons een slechte ont vangst hebben", zegt Kuiper. De binnenstad van Amsterdam is door alle bebouwing een probleem. Vanwege de slechte ontvangst in de omgeving van Badhoevedorp is daar in middels een noodzender geplaatst. In Limburg past de fabrikant duizend sema foons van het type Flexpager aan, omdat uit het proefgebruik bleek dat ze te gemakkelijk per ongeluk uitgeschakeld konden worden. Maar zelfs als dat euvel verholpen is, blijft het korps zitten met een pieper die bij voorbaat een onvoldoende krijgt. „We zijn hier niet gelukkig mee", zegt Ton Born, deelprojectleider C2000 van de brand weer in Zuid-Limburg. Hij heeft van gebrui kers al klachten gehad dat ze niet wakker worden van de nieuwe semafoon die vrijwilli ge brandweerlieden 24 uur per dag bij zich dragen. De projectleider van C2000 bij het ministerie van binnenlandse zaken, Frits Gronsveld, is op de hoogte van de klachten. Volgens Gronsveld wordt er hard gewerkt aan verbeteringen van de semafoons, maar ideaal zullen ze nooit worden. „Het probleem is simpelweg dat je voor dit nieuwe systeem nergens meer echte brandweerpiepers kunt kopen. De markt is daarvoor kennelijk te klein en dus niet interessant genoeg." kerkrade - Bij de sociale werkvoorziening Licom in Kerkrade heeft gistermiddag een grote brand gewoed in een opslag- en productie hal waar veiligheidsschoenen worden gemaakt. De 140 werknemers werden geëvacueerd en naar een ander bedrijfsgebouw overge bracht. Ook ongeveer honderd omwonenden en werknemers van Ro- da JC en een doe-het-zelf-zaak werden ondergebracht in een nabijge legen sporthal. Korpsen uit Brunssum, Roermond en Heerlen schoten de brandweer van Kerkrade te hulp. Foto: ANP/Ermindo Armino den haag/gpd - Het kabinet overweegt de inlichtingendien sten meer bevoegdheden te ge ven voor het screenen van men sen in de nabijheid van koningin Beatrix. Dat zou ook gaan gel den voor aanstaande leden van de koninklijke familie, zoals nu Mabel Wisse Smit. Dat antwoorden premier Balke nende en minister van binnen landse zaken Remkes op de honderden Kamervragen naar aanleiding van 'Mabelgate'. Ge geven de huidige bepalingen hebben de inlichtingendienst AIVD en de beveiligingsdienst van het koninklijk huis DKDB volgens hen 'adequaat en tijdig' gehandeld. De screening van de verloofde van prins Johan Friso bleef lang beperkt tot het analy seren van databestanden. Kort voor de verloving van het twee tal voerden politie, openbaar ministerie en buitenlandse in lichtingendienst nog nader on derzoek uit. Het kabinet stelt met nadruk dat de inlichtingendiensten niet de taak hebben na te gaan of een aanstaand lid van het Ko ninklijk Huis onvolledige of on juiste informatie verstrekt aan de minister-president en/of het staatshoofd. Wisse Smit vorm de bovendien geen gevaar voor de nationale veiligheid en dus was er ook geen aanleiding voor buitengewone opspo ringsmethoden. De inlichtin gendiensten gaan daartoe pas over als iemand aanleiding geeft tot 'het ernstig vermoeden dat zij een gevaar vormt' voor het voortbestaan van de demo cratische rechtsorde. In het geval Wisse Smit was dat niet zo. Ook in strafrechtelijke zin - gelet op haar relatie met wijlen Klaas Bruinsma - zijn in de onderzoeken van AIVD en DKDB geen belastende verden kingen naar boven gekomen. Het liegen van het paar, stelt het kabinet, was 'de enige re den' om geen Toestemmings- wet in te dienen. Intussen wordt het onderzoek naar de achtergronden van Wisse Smit voortgezet. Om wel ke reden dat precies gebeurt, maken Balkenende en Remkes niet duidelijk. Zij verkeert al sinds 2001 in de nabijheid van de majesteit en haar familie. Ook de vraag waarom het 'na- slagonderzoek' kort voor de be kendmaking van de verloving tussen Johan Friso en Mabel werd geïntensiveerd, laat het kabinet onbeantwoord. Kamer leden, met name in de opposi tie, vragen zich af waarom. De regeringspartijen CDA en WD willen de affaire nu eerst in de (geheime) commissie voor de inlichtingendiensten bespreken. Het derde lid van die 'commissie stiekem', de op positiepartij PvdA, wil dat per se niet. „Wat in het geheim overleg door de bewindsperso nen wordt verteld, kan dan niet meer in het openbaar worden herhaald. Wij willen eerst een Kamerdebat", aldus vice-frac tievoorzitter Kalsbeek. Groenlinks en D66 vinden dat de premier nog veel heeft uit te leggen. Vos (Groenlinks) vindt dat de AIVD dieper had kunnen graven en in gesprekken met oude bekenden van Bruinsma meer boven water had kunnen halen. D66-leider Dittrich vindt dat de aankondiging van de verloving uitgesteld had moe ten worden om de AIVD meer tijd te geven voor nader onder zoek. door Petra Huijser den haag - Acht kinderen heeft Nell Coumans, in leeftijd varië rend van 9 tot 26 jaar. En al ja ren ziet de voorzitter van de Vereniging Grote Gezinnen de financiële kloof groeien tussen mensen met en zonder kinde ren. „Dat is niet eerlijk. Mensen zonder kinderen zijn niet min der verantwoordelijk voor de maatschappij van straks dan degenen met kinderen." Coumans is daarom blij met het voorstel van staatssecretaris Wijn om alleenstaanden meer belasting te laten betalen. Ze volgt met belangstelling een rechtszaak in Duitsland waar een groep ouders minder AOW willen betalen omdat ze met hun kinderen al een bijdrage aan de maatschappij zeggen te leveren. „Het moet maar eens afgelopen zijn met die hetze te gen kinderen. Het is geen hob by of negatieve keuze die moet worden afgestraft. Wat dat be treft mis ik de solidariteit van vroeger toen 'draagt elkanders lasten' nog gold." Solidariteit? Jan Wilms, secreta ris van Singlesclub Vrij en Blij, is net terug van vakantie. „Mooi dat ik vijftien procent extra moest betalen omdat ik een eenpersoonskamer wilde heb ben." Hij wordt dan ook niet vrolijk van Wijns voorstel. „Ik betaal al een afvalstoffen heffing die uitgaat van een standaardtarief en geen reke ning houdt met het feit dat ik als alleenstaande minder ver vuil. Gezinnen worden al be voordeeld met kinderbijslag en ze mogen die kinderen als af trekpost bij de belasting opvoe ren. Daar hoeft niet nog een schepje bovenop. Alleenstaan den betalen al genoeg voor kin deren." Iets anders wordt het volgens Wilms als mensen financieel echt klem komen te zitten. „Er moet meer met individuele si tuaties rekening worden gehou den. Hele rijke gezinnen krijgen die kinderbijslag ook, schaf dat dan eens af." Ema Hooghiemstra, waarne mend directeur van de Neder landse Gezinsraad, vindt Wijns proefballon een stap terug in de tijd. „Hier zitten we niet om te springen. Het stimuleert man nen en vrouwen niet om bin nen het gezin een zelfstandige positie te krijgen. Het werpt vermoedelijk weer drempels op om de arbeidsmarkt op te gaan. Net als vroeger wordt thuisblij ven dan aantrekkelijker dan werken." Uit cijfers van de raad blijkt dat het starten van een gezin ge middeld zo'n vijftien procent van het inkomen kost. Dat heeft volgens Hooghiemstra twee oorzaken. „De belangrijkste is dat vrouwen er voor kiezen om minder te gaan werken als er kinderen komen, en dus inko men kwijtraken. Daarnaast geeft de overheid in Nederland in verhouding tot de landen om ons heen weinig geld uit om ge zinnen te ondersteunen." Ze verwacht daarom meer van maatregelen die de combinatie van werk en zorg voor kinderen stimuleren. Voorbeeld zijn daarbij in haar ogen de Scandi navische landen. „Het belas tingstelsel ziet mensen daar volledig als individuen maar er is veel geregeld door de over heid op het gebied van zorg en zorgverlof. Daar heb je meer aan dan een tijdelijk belasting voordeeltje." rotterdam/anp - Het aantal kankerpatiënten dat na behan deling met een chemokuur last heeft van misselijkheid en over geven kan dankzij een nieuw medicijn flink worden terugge bracht. Dat blijkt uit onderzoek van de Rotterdamse Daniël den Hoed Kliniek, dat behoort tot het Erasmus Medisch Centrum. De kliniek onderzocht de wer king van het medicijn Aprepi- tant, dat is ontwikkeld door een Amerikaans bedrijf. De medica tie is bedoeld om misselijkheid tegen te gaan bij patiënten die een chemokuur hebben ge volgd. De medicijnen die nu worden gebruikt om negatieve bijver schijnselen tegen te gaan, slaan bij 30 procent van de patiënten aan. Na toediening van het nieuwe medicijn wordt dit ver hoogd tot ongeveer 60 procent. „De medicijnen die al in ge bruik zijn om misselijkheid te onderdrukken, richten zich voornamelijk op de fase tijdens en vlak na de behandeling", al dus oncoloog R. de Wit. „Maar veel mensen werden tussen de tweede en zesde dag na de be handeling alsnog ziek. Omdat ze dan al thuis zijn, heeft dit een grote invloed op hun socia le leven of moeten ze weer wor den opgenomen in het zieken huis. Met name voor deze men sen levert het middel veel voor delen op." Het medicijn komt naar ver wachting begin volgend jaar op de markt in Nederland. hilversum/anp - LPF-leider Herben wil dat penningmeester Both van zijn partij zich zo snel mogelijk terugtrekt uit het par tijbestuur. Volgens hem moet Both de gelegenheid krijgen zich te verdedigen tegen be schuldigingen dat hij als privé- persoon allerlei openstaande rekeningen heeft en achter volgd wordt door schuldeisers. „De LPF mag hier geen schade van ondervinden", zei Herben gisteren in het tv-programma TweeVandaag dat de financiële handel en wandel van Both blootlegde. Herben zei dat wat hem betreft de andere twee bestuursleden ook kunnen vertrekken, zodat de partij met een ander bestuur een nieuwe start kan maken. Herben benadrukte dat Both geen greep in de partijkas heeft gedaan, maar dat de reputatie van de penningmeester te veel in twijfel is getrokken. Volgens de tv-uitzending zou zakenman Both op 20 augustus 2001 door een Antilliaanse rechter op Curasao veroordeeld zijn tot het betalen van een boete van 986.000 dollar aan een plaatselijke ondernemer, omdat hij contractbreuk had gepleegd bij de aankoop van een stuk grond. Daarnaast heeft Both ook in Nederland een aantal openstaande rekeningen die hij weigert te betalen. Zo staat er volgens TweeVandaag bij de Rabobank nog een schuld open van meer dan 1 miljoen dollar. „De situatie is onhoudbaar", aldus Herben. In een telefoon gesprek heeft Both volgens Her ben al te kennen gegeven te willen opstappen. Both beves tigde zijn bereidheid gister avond in het tv-programma Ba rend Van Dorp. Wel zei hij te leurgesteld te zijn in Herben, omdat die zonder zich goed te informeren al een oordeel klaar heeft. In reactie op de beschul digingen wees Both erop dat het om oude zaken gaat, waar de LPF niets mee te maken heeft. r sliedrecht - De enige dijksynagoge ter wereld wordt vanavond weer in gebruik genomen. De sy nagoge uit 1845 aan de Rivierdijk in Sliedrecht raakte na 1920 in verval. Toen het godshuis in het voorjaar van 1998 moest wijken voor de dijkver zwaring en de slopershamer dreigde, werd een even simpel als ingenieus plan bedacht: sla de sy nagoge op. De kort daarvoor opgerichte Stichting Dijksynagoge liet het 'Jodenkaarksie', zoals het in de volksmond heette, voor 200.000 gulden in elf stukken zagen en opslaan in Ameide. Onlangs ver rees de synagoge op negentig meter ten westen van haar oorspronkelijke plek opnieuw in het dijk landschap. Foto: GPD/Victor van Breukelen den haag/anp - Prins Bemhard is de discussie over een brief die hij in 1942 aan Adolf Hitler zou hebben geschreven meer dan zat. Nadat auteur G. Aal- ders gisteren opnieuw over de brief had gerept in het tv-pro gramma Barend Van Dorp fiet prins Bernhard meteen een verldaring uitgeven, waarin hij ontkent ooit zo'n brief te heb ben geschreven. Volgens Aalders heeft Bernhard in april 1942 in een brief aan Hitier vredesvoorstellen gedaan en geschreven over zijn eigen rol daarbij. Bernhard laat via de Rijksvoorlichtingsdienst 'met nadruk en bij herhaling' weten nooit een dergelijke brief te hebben geschreven. Hij vindt het 'vervelend en beschadi gend' dat de 'niet-bestaande brief steeds weer in publicaties opduikt. Aalders presenteert vandaag een boek waarin weer over de brief wordt geschreven. Vorig jaar deed schrijver Thomas Ross dat ook in zijn boek 'Om wille van de troon'. Ook toen liet de Rijksvoorlichtingsdienst in een reactie weten dat de brief niet bekend is, ook niet bij het Nederlands Instituut voor Oor logsdocumentatie. Gisteren was het de eerste keer dat Bernhard zelf publiekelijk met een verkla- ringkwam. den haag/gpd - De anticoncep tiepil verdwijnt mogelijk ook uit particuliere ziektenkostenver- zekeringen. Zorgverzekeraar Delta Lloyd (ongeveer 600.000 particulieren) schrapt het anti conceptiemiddel per januari 2004 uit het pakket. Andere ver zekeraars beraden zich nog. In augustus dit jaar maakte mi nister Hoogervorst van volksge zondheid bekend, dat hij de pil uit het ziekenfonds wil schrap pen. Alleen vrouwen tot 21 jaar zouden hem dan nog vergoed krijgen. De Tweede Kamer moet dat plan overigens nog wel goedkeuren. Volgens een woordvoerster van Delta Lloyd (waar ook Ohra on der valt) wordt de pil straks al leen in de allerduurste, meest uitgebreide verzekeringen ver goed. „Dat betreft zo'n vijftien procent van onze verzekerden. De rest moet hem vanaf 1 janu ari zelf betalen." I Om de pil in de polis te hou den, zouden de premies per persoon mogelijk met drie euro omhoog moeten, zo had de ver zekeraar berekend. „Dat von den we te hoog. Daarnaast zijn we in voorbereiding op het ba sisstelsel bezig de ziekenfonds polis en de particuliere verzeke ring zo veel mogelijk gelijk te trekken." Andere zorgverzekeraars bera den zich nog op stappen rond de anticonceptiepil. Achmea, (met onder meer Zilveren Kruis en Groene Land) wacht de be handeling van de plannen in de Tweede Kamer af. „We beraden ons daarna of de pil ook uit de particuliere polis verdwijnt en zo ja, of we hem dan via een aanvullende verzekering kun nen aanbieden."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3