GESPREK VAN DE DAG Nieuwe centrale strijdt tegen files Butler: Prinses Diana voorspelde eigen dood Ondermode in trek Netwerk Strings taboe Poolse bedriji Geen gebruikte onderbroeken meer voor Afrika dinsdag 21 oktober 2oo3 DACE IJKS LEVEN Zo sLöwe. moeit c?E- Gee/o i<ATrtKi uvthaleh 7 MENSELIJK Een pasgetrouwde Egyptische vrouw heeft DRUGS GEKOCHT in de hoop in de zelfde gevangeniscel te belanden als haar veroordeelde echtgenoot. Het plan mislukte: beiden zaten wel in dezelfde gevangenis maar niet in dezelfde cel. Mona Mohammed Hussein (30) was pas een week getrouwd toen haar echtge noot in het zuiden van Egypte werd gearresteerd. De rechter veroordeelde hem tot zes jaar celstraf wegens drugshandel. De vrouw kocht daarop drugs van een dealer en liet de politie inlichten door een bekende. Bij een inval in haar woning werden de drugs gevondenen zij gearresteerd. Robert DE NIRO heeft PROSTAATKAN KER, maar herstelt naar verwachting volledig. Dat meldde een woordvoerder van de Amerikaanse acteur gisteren. Artsen stelden de diagnose vorige week tijdens een algeheel medisch onder- zoek dat de 60-jarige De Niro geregeld laat doen. De Niro, die Oscars won voor zijn rollen in Raging Bull en The God- father II, verkeert in uitstekende condi tie en de artsen zijn optimistisch. De woordvoerder wilde niet kwijt of hij wordt geopereerd. Fans van HARRY POTTER krijgen de mogelijkheid als FIGURANT op te tre den in de film Harry Potter en de Vuur beker. De rolletjes worden op 28 no vember tijdens een gala in Edinburgh door de schrijfster van de Potter-reeks, J.K. Rowling, geveild. De opbrengst gaat naar de Multiple Sclerose Stich ting Schotland. De opnames voor de vierde Potter-film beginnen in april. De film moet in 2005 in première gaan. In de Chinese stad Shanghai heb ben de autoriteiten in hun strijd tegen het groeiend aantal RATTEN naar een nieuwe middel gegrepen. In plaats van vergif gaan de autori teiten de plaag te lijf met ANTI CONCEPTIEPILLEN. De pil moet het rattengif vervangen omdat het gif de ratten slechts twintig dagen buiten de deur houdt. Zodra er nieuwe jongen zijn, komen de rat ten weer terug naar de huizen. In een drie maanden durende cam pagne zal tien ton van de anticon ceptiepillen op 300.000 locaties worden verspreid. Deskundigen hopen de rattenpopulatie uitein delijk uit te roeien. De pillen zijn bedoeld voor mannetjesratten en moeten de zaad productie stoppen. Een voordeel van de pillen is dat ze niet schadelijk zijn voor men sen of andere dieren, aldus een functionaris van de stadsvolksge zondheidsdienst. In een handgeschreven brief heeft prinses Diana tien maanden voor het fatale ongeval in Parijs haar eigen dood voorspeld. De prinses vreesde dat er een moordcomplot te gen haar werd ge smeed. Dat zegt haar voormalige butler Paul Burrell. Deze Burrell, lange tijd een belangrijke ver trouweling van de prin ses, heeft de brief altijd -geheim gehouden, maar in zijn binnenkort te verschijnen boek A Royal Duty (een ko ninklijke taak) ver breekt hij er het stil zwijgen over. Gisteren verscheen in de Britse krant Daily Minor een voorpublicatie. Het ta bloid drukte ook ge noemde brief af. Daarin schrijft Diana te vrezen voor een fataal auto-ongeluk. Burrell zegt dat Diana de brief in een envelop stopte, er 'Paul' op schreef en aan hem gaf met de woorden: „Ik zet de da tum erop en geef hem aan jou. Bewaar hem, voor het geval dat..." Volgens Burrell voelde Diana na de scheiding van Charles dat zij het koningshuis 'in de weg' zat. De prinses overleed op 3.1 augustus 1997 toen chauffeur Henri Paul haar Mercedes S280 op hoge snelheid tegen de wand van de Pont d'Al- ma-tunnel in Parijs stuurde. Na Diana's dood bleven sommi gen, onder wie de vader van de eveneens omge komen Dodi Fayed, ge loven in een complot om de prinses uit de weg te ruimen. Na on derzoek werd de dron ken chauffeur van de auto postuum als ver antwoordelijke aange wezen. Tegen Burrell was vorig jaar een onderzoek ge start wegens de diefstal van goederen van Diana, Charles en hun kinderen William en Harry. Het proces werd gestaakt na een inter ventie van koningin Eli zabeth. Zij meldde de rechtbank dat zij de butler de goederen in bewaring had gegeven. Volgens de Daly Mirror staat in de brief ook wie Diana schuldig acht. Maar om „juridische redenen" wil de krant die naam niet publice ren. Burrell zegt dat hij nu naar buiten komt met de brief, omdat een behoorlijk onder zoek naar de dood van Diana en een vervol ging van eventuele da- der(s) uitblijven. anp-gp^-ap Een kokende motor op de plus- strook van de A28? Blokkerende remmen op de Ai? Een kop-staart- botsing op de A50? Ze zien het straks allemaal in de nieuwe ver- keerscentrale die verkeersminister Carla Peijs gisteren in de bossen van Planken Wambuis (bij Wolfhe- ze) heeft geopend. Planken Wambuis, dat klinkt niet echt als navel der aarde. Toch ligt de nieuwe verkeerscentrale op een wereldser plek dan de naam doet vermoeden: vlak aan de weg Arnhem-Utrecht. Ook Rijkswater staat, verkeerspolitie en ANWB hebben belangrijke knooppunten achter de groene facade van naaldbomen. Vanaf die plek kun nen ze straks heel wat doen voor het wegennet in Noordoost-Ne derland. Het openen en dicht draaien van de kraan bijvoor beeld, zoals het in vaktermen heet: een stoplicht bij een wille keurige toerit op rood zetten, als de snelweg door een ongeluk vastloopt. Een heel wegvak afslui ten. Politie razendsnel naar een ongeluk sturen. Kiezen zelfs welke file het langst mag worden bij een knooppunt van twee snelwegen Alle knelpunten van Noordoost-Nederland zijn straks in één oogopslag te zien op de drie reusachtige schermen van de verkeerscentrale. Foto: GPD met stroperig verkeer, al moet de (regionale) politiek vooraf de keu ze maken wie dan vervolgens in de langste file komt te staan. Over een paar jaar komen beel den van 370 camera's in de cen trale binnen. Nu zijn dat er nog maar een paar. Want pas tussen 2004 en 2007 worden de meeste plusstroken en spitsstroken aan gelegd, waarbij de camera's een verplicht middel zijn. Een plus- strook is de extra rijstrook die op de bestaande weg aan de midden berm-kant wordt aangelegd. En spitsstrook is de benaming voor de bestaande vluchtstrook. Beide kunnen bij grote drukte als extra rijstrook worden opengezet. „Dat kan alleen als je vooraf kunt zien of de boel veilig is", zegt Rob Wit, hoofd van de nieuwe verkeerscen trale. Om verzekerd te zijn van veilige wegvakken komen er om de 300 meter camera's. „Met die onderlinge afstand is een verloren band of een steen op de weg nog te herkennen." Hoe het straks met de openstel ling van de stroken in de dagelijk se praktijk gaat? Als het druk wordt op de weg (en druk bete kent: 3000 auto's per uur), klinkt in de verkeerscentrale een signaal en verschijnt automatisch een ca merabeeld van het vollopende wegvak op het scherm. Die inten siteit, zeggen Wit en z'n verkeers- manager Erick van den Hoogen, wordt met de elektronische lussen in het wegdek gemeten. De twee operators gooien de spits- of plus- strook dan open. Maar wat als er aan de kop van de strook een kop-staartbotsing ge beurt als de camera het controle punt net voorbij is? „Dat hebben we zo in de gaten. Binnen vijf se conden meten de lussen of ver keer stagneert. Een blokkade-de tector bekijkt om de 200 meter of het verkeer dat een vak inrijdt er ook weer uitkomt. Zo niet, dan staat de zaak dus 'stil', de compu ter doet nog even een double- check, maar na 20 seconden heb ben we hier dan de melding." In de centrale beveiligen ze de strook vervolgens met een rood kruis. Soms net voor de plekv een incident, soms al kilometi van tevoren, om hulpdienstei over de vluchtstrook op te lat! rukken. Ook die hulpdiensten spelen een cruciale rol bij de openstelling van extra stroken Het is inmiddels de grote ang van elke automobilist. Wordt techniek straks ook gebruikt! de kleine en grote zonde (als hard rijden en bumperkleven registreren? Nu al vertoont h( fait vaak remsporen, als ergen het portaal met borden een c ra wordt ontdekt. Die angst is onterecht: „Het 2 signaleringscamera's. Geen b kingscamera's", zegt Wit. Je li aan alles natuurlijk wel weer computer hangen met een a1 functie. „Maar nummerherki ning of een trajectcontrole, v bij de snelheid van een auton list over langere afstand wort meten, is met ons systeem ni mogelijk. Daarvoor hangen i mera's te hoog. Deels gemoi op hoge palen, zoals bij de p strook bij Utrecht is te zien. 1 er technisch ook niet geschil voor: wij willen overzicht, en géén details." Jelle Boonstra Kijken mensen naar zenders of naar programma's? Zoeken ze of zitten ze? In Hilversum is men geneigd dat laatste te denken. Als je een bepaald soort kijkers wilt, moet je er-volgens Hilversum- eerst achter zien te komen op welk net hun tv altijd staat, je gaat eens op bezoek of gluurt een tijdje stiekem door de ramen. En zo bleek dat er inderdaad een typische kijkconsument bestaat die om zes of zeven uur 's avonds steevast op cijfer '1van de afstandsbediening drukt, niet meer be weegt en pas rond middernacht het knopje 'off gaat zoeken. Na uitgebreid onderzoek bleek bovendien dat mensen met een natuurlijke voorkeur voor het cijfer '1best wel iets hadden met NCRV, KRO of AVRO. Die omroe pen werden daarom tot vaste bespelers van Nederland 1 gemaakt en gedwongen tot enige samenwerking. Doel was het creëren van een net voor nette, denkende mensen. Nederland 2, sport en TROS, was voor nette mensen die tv kijken juist om nu eens niet na te den ken. Nederland 3 was voor VARA en VPRO, want an ders viel de rest van het systeem in duigen. De EO wil de niemand, die werd onder protest bij het grijze mid den van Nederland 2 gevoegd. De NPS werd vliegende kiepjn liep de gaten dicht. Uiteindelijk bleek dat sys teem netzo onlogisch als alle voorgaande systemen, maar in ieder geval werd ons een paar jaar gegund om te wennen. Beter wordt het toch niet. Supermarkten kennen dat probleem al langer: er is niet één logische indeling te bedenken. Sterker nog, wie de ene Albert Heijn kent verdwaalt alsnog in elke andere. Geeft niet, zolang je het maar weet. Er is nu eenmaal geen natuurlijke, vaste rangorde in een com pleetassortiment. Steevast hou je losse eindjes over en blijkt dat de Islamitische Omroep op 3 opeens stan daard tussen het darten en de schildercursus inzit. Leer er mee leven, zou ik zeggen. Zoniet in Hilversum. Op een of ander manier is het is nu opeens nóg logi scher dat de EO naar Nederland 1 gaat, omdat de AVRO tiaar 2 moet. Wat hier oorzaak en gevolg is, geen idee, maar als systeem is het zeker niet slechter dan alle voorgaande. Je kunt de zenderindeling trouwens ook met dobbel stenen regelen, als je het dan maar niet elk jaar weer verandert. Dus wel. Het grote slachtoffer dreigt 'Net werk' te worden, de actualiteitenrubriek die sinds ja ren naadloos en afwisselend verzorgd wordt door KRO, AVRO en NCRV. Ik heb daar vaak rondgelopen. Ja, er waren irritaties. Karei en Fons wisten feilloos el- kaars gevoelige plekken te vinden. Vaardig sarrend be zorgden ze elkaar boze rode hoofden aan de vergader tafel. Cees van de NCRV schipperde lieftallig, afwis selend gereformeerd rechtlijnig, katholiek dubbel hartig en keurig AVRO-algemeen. Maar het werk te, en daar gaat het om. 't Was heus niet elke dag feest of journalistiek spektakel, maar mijn per soonlijke indruk was dat ze 't goed hadden met elkaar, gemiddeld en meestal. Het vervangen van AVRO door EO is een ver nietiging van persoonlijke netiuerken, het weggooien van intellectueel en sociaal k pitaal, het teniet doen van een kleine maar fraaie overwinning van het Nut van het Algemeen. Omroepen bestaan niet, er bestaan alleen men sen die samen programma's maken. Soms lukt dat zelfs. Afblijven en niks meer aan doen. Morgen besluiten de diverse voorzitters of Netwerk sterft of mag blijven leven. Als het sterft, blijven ze het toch gewoon uitzenden, waant iedereen zich slachtoffer en niemand is de dader. slips en een hemdje. Mannen lo pen hier met zes stuks per jaar iets op achter. De strakke boxer short is het meest favoriete mo del. Hoewel de meer dan mooie zo mer anders zou vermoeden, heeft de consument niet meer geld uit gegeven aan badkleding. Wel zijn er meer stuks verkocht, een toe name van 6 procent. De omzet laat echter een daling zien van 2 procent naar 116,5 miljoen euro. Reden van deze afname is de la gere gemiddelde verkoopprijs. Televisiepresentatrice Chazia Mourali (rechts) krijgt haar prijs. Chazia Mourali lingeriedraagster 2003 Tijdens de tiende Nacht van de Lingerie in de Amsterdamse club It, is televisiepresentatrice Chazia Mourali gisteren benoemd tot lin geriedraagster van het jaar. De ondermodebranche, verenigd in de stichting Bodyfashion Promo tion, geeft deze titel elk jaar aan een bekende Nederlander die het dragen van lingerie op een posi tieve manier onder de aandacht brengt. De Nacht van de Lingerie luidt de jaarlijkse Week van de Lingerie in. Volgens de jury geeft Mourali aan dat lingerie iets vanzelfsprekends is als je perfect gekleed wilt zijn. „Zij heeft een voorliefde voor cou ture en bustiers, ook hult zij zich graag in handgeborduurde nacht hemden", aldus een woordvoer ster. Mourali gaat de komende tijd vrouwen die getroffen zijn door de operatieve gevolgen van borst kanker aanmoedigen om te kie zen voor mooie lingerie „zodat zij zich op en top vrouw blijven voe len en trots op zichzelf en hun li chaam kunnen zijn". Nederlanders hebben het afgelo pen jaar meer geld uitgegeven aan ondermode, nachtgoed en pan ty's dan in het jaar daarvoor. In de periode augustus 2002 tot en met juli 2003 is in totaal 871 miljoen euro besteed aan bodyfashion. Dat komt neer op een stijging van 4 procent. De cijfers komen uit een onderzoek van marktonder zoeksbureau GfK Fashion Scope onder 5000 consumenten. Zij blijken ondanks de recessie niet alleen bereid om meer onder goed te kopen, maar ook om meer geld uit te geven voor een pro duct. Evenals voorgaande jaren was de beha de grootste omzet maker met een groei van 9 pro cent naar 252 miljoen euro. In to taal gingen er ruim zestien mil joen beha's over de toonbank voor gemiddeld 15,50 euro. Het onderzoek toont aan dat 40 procent van de Nederlandse vrouw nogal hecht aan haar be staande beha-garderobe. Deze groep doet langer dan een jaar met een beha, zonder tussentijds een nieuwe aan te schaffen. Twaalf procent van de Nederland se vrouwen is een zogenoemde 'zware gebruiker' en koopt per jaar vijf beha's of meer. Een ander opvallend resultaat is de opkomst van de string. Dit mo del slip heeft nu een omzetaan- deel van 26 procent en ligt voor het eerst boven dat van alle ande re soorten onderbroeken. Vrou wen hebben gemiddeld zeven stuks ondergoed gekocht; zes Poolse werkgevers hebben d log aan de string verklaard. 2 zien de rust in hun.hedrij\ en gevaar komen dooi* Öe 'priki de' lingerie van hun werkna sters. In sommige bedrijven inmiddels verboden strings 1 dragen. Dit berichtte het ma ne Newsweek Polska. Door d voorliefde van de Poolse vroi voor strakke kleding zijn de strings zeer goed zichtbaar, de textielindustrie is blij mei toenemende belangstelling weinig verhullend ondergoe vergelijking met vorig jaar st de omzet met 30 procent. anp-dpa De tiende Nacht van de Lingerie vond gisteren plaats in de Amsterdamse club It. Foto's: ANP/Juan Vrijdag Het Westen mag zijn gebruikte onderbroeken houden. De Tanzaniaanse keuringsdienst van waren heeft een verbod ingesteld op de im port van alle tweedehands ondergoed. Een slag voor de in dit Oost-Afrikaanse land lucra tieve handel in gebruikte kleding, maar ook voor de bevolking, waarvan het grootste deel zich geen nieuwe kleren kan permitteren. „Een maatregel ter bescherming van publieke gezondheid", aldus de keuringsdienst. De nieuwe regels waren volgens hem nodig om de verspreiding van huidziekten tegen te gaan. Het importverbod geldt voor alles wat direct op het lichaam wordt gedragen, dus ook be ha's, sokken, kousen en pyjama's zijn vanaf heden taboe. Volgens de regeringsdienst moet alle waar schoon en droog Tanzania bereiken, en daar bleek het nog al eens aan te schorten, dat de tweedehands kleding exporteei voortaan verplicht alle stukken met stoom te behandelen, om eventuele men te elimineren. Om er zeker van te zijn dat het beslu nageleefd, zal de regering nieuwe plaatsen bij elke grensovergang. Met scherpe neus. gpd

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2