Kamer: Vliegkamp langer open SETS TÉ verl kope m? 11 k 1 Verzekeraars weigeren Museon uitkering roof 'Leiden had bouwstop wel kunnen voorzien' Meer nachtvluchten op Schiphol C' r o r alleen bang maken Minister moet alternatief voor kustwachttaken zoeken Gezamenlijke vuist tegen terrorisme Telefoon erven Joos afgesloten door KPN Provincie schiet RTV West te hulp Zwaar beschonken trucker uit Voorschoten gepakt met GPS Leidsch Dagblad woners tegen rdwijnen oude itaarnpalen dernemers gstgeest enigen zich afpleiter ster op lositie e Fleming i paard is gevaarlijk beide uiteinden en imfortabel in het den ijzenslag supers mpleet tere eening anjes nodig Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 INTERNET: www.leidschdagblad.nl Dagblad NR. 43366 LOS' dinsdag 21 OKTOBER 2003 SPRINTERS 1 1 17TTTT TTTT NR. 43366 LOSSE NUMMERS €1,15 ZATERDAG €1,60 Eis: 4 en 5 jaar cel voor Benthuizenaren door Annelieke Slappendel den haag - Vliegkamp Valkenburg mag niet per 1 januari 2004 dicht. Voor dit standpunt lijkt zich een Kamermeerder heid af te tekenen. De regeringspartijen CDA en WD, maar ook de Christenunie en de SCP, nemen geen genoegen met deze bezuinigingsmaatregel. Minister Kamp van defensie wil voorlopig niks van concessies weten. Er is geen geld voor an dere oplossingen, vindt hij. De fracties in de Kamercommissie voor Defensie maken zich vooral zorgen over alternatieven voor het werk dat de Ori- on-toestellen van Valkenburg nu ver richten, zoals de kustwachttaken op de Nederlandse Antillen en Aruba. Minister Kamp kan die alternatieven voorlopig nog niet garanderen. Tot 1 juli 2004 zou er in zijn visie sprake moeten zijn van een overgangsmaatregel, waarbij twee Orions de taken in de West vervullen. Daarna verwacht hij een civiele oplos sing te hebben. Als enige partij bracht de WD gisteren expliciet de functie van Valkenburg als regeringsvliegveld ter sprake, waarbij woordvoerder Van Baaien dacht aan een samenwerking met Schiphol. Het EU- voorzitterschap van Nederland volgend jaar is voor hem ook een extra reden om het vliegkamp voorlopig open te hou den. D66 wil als voorwaarde bij de even tuele sluiting van Valkenburg dat de grond niet meteen wordt opgeslokt en wordt gebruikt als Vinex-locatie. In de Kamer ontstond gisteren consternatie toen bleek dat minister Kamp in zijn be groting al rekening heeft gehouden met opbrengsten van het gebied als bouw grond. De lobby voor het openhouden van Val kenburg is in ieder geval niet ongemerkt aan de Kamer voorbijgegaan. Verschil lende woordvoerders zeiden hiervan on der de indruk te zijn. „Ik heb zelden zo'n goed geoliede machine meege maakt", complimenteerde woordvoer der Timmermans van de PvdA alle be trokkenen. Tijdens het debat bleek gisteren dat mi nister Kamp wel vasthoudt aan een in vestering van 109 miljoen euro voor vijf tig Tomahawk-kruisraketten voor de marine, hoewel een meerderheid in de Tweede Kamer daar niets voor zegt te voelen. Staatssecretaris Van der Knaap verzeker de dat hij over het overtollige defensie personeel 'spijkerharde convenanten' zal sluiten met andere overheidsdien sten om hen over te nemen. door Marieta Kroft den haag/benthuizen - De 38- jarige en 33-jarige broers uit Benthuizen hadden die zater dagavond al achttien biertjes op. De 38-jarige dronk daarbij ook nog Bacardi, waardoor hij naar eigen zeggen 'licht aange schoten raakte'. Toen hen in het café berichten bereikten dat er op de 'Geiten- weide' onenigheid was met groepen hangjongeren uit Zoe- termeer, besloten de broers te gaan kijken. Eerst liepen ze via het huis van de oudste en dron ken er nog een biertje. Met een jachtgeweer bij zich, gingen de twee op weg. „Ik wilde de jon gens alleen bang maken door een schot hagel de lucht in te schieten", zei gisteren de oud ste verdachte voor de recht bank. Maar het liep anders. De 15-jarige Jeffrey uit Zoetermeer raakte door de kogels zwaarge wond. Tegen de broers werd gisteren vier en vijf jaar onvoorwaarde lijke gevangenisstraf geëist. Bei den worden verdacht van een poging tot moord in die nacht van zaterdag 12 op zondag 13 juli. Vooral de vader en de oma van Jeffrey lieten hun emoties na afloop van de zitting de vrije loop. „Die eis is veel te laag", riep de oma uit. „Onze Jeffrey heeft levenslang." Jeffrey kwam met zijn vader, moeder, zusje en oma naar de zitting. Op de publieke tribune zaten nog eens zo'n twintig vrienden van het slachtoffer. Op een paar meter afstand van de iele en bleke jongen zaten de twee broers die ervan worden verdacht die zondagnacht het leven van de jongen totaal op zijn kop te hebben gezet. „Jef frey moet per dag leven", beet rechter De Krom de twee rustig ogende broers toe. „Hij heeft geen idee wat de toekomst hem gaat brengen." Nog altijd heeft Jeffrey kogeltjes in zijn lichaam, nadat hij was neergeschoten. Artsen durven ze er niet uit te halen, omdat dat vrijwel zeker tot een dwars- leasie leidt. Jeffrey heeft kogel hes in zijn lever en in zijn nier. Artsen hebben de andere nier moeten weghalen. Verder heeft het slachtoffer last van zijn ene been en is hij de controle over zijn blaas kwijt. Pagina R5: Broers hadden dramatische afloop niet verwacht Beveiliging diamanten 'niet eersteklas' ,st de Kamer heeft gisteren svan volksvertegenwoor- terk waargemaakt. Een eerderheid wees de dol- plannen van minister 0) an defensie af om het liegkamp Valkenburg te kjen de Orions te verko- Kamer bewees dat zij f is voor de keur aan ar- in die vanuit deze regio ^gedragen om het vlieg- n te houden. s van omliggende ge- m en marinepersoneel nde afgelopen maanden in hun strijd om het auip voor sluiting te be- Met zware argumenten ,r ke acties trokken zij de t van de media en de flI- tegenwoordigers. Die <,t re lobby heeft er toe ge- 'v0 de Kamer een eigen af- laakt en niet voetstoots e bezuinigingsplannen ster Kamp aanloopt r j nenten voor het open- fan het vliegkamp zijn beschouwd sterker dan sluiting. De Orions heb- veelomvattende taak er gaat dan onderzee- rijding. De 'ogen van de zijn inzetbaar van de g van drugs op de An- de bestrijding van ter bij internationale irden. Daarnaast ver- renburg een wezenlijke Is vliegveld voor het re- k intrum Den Haag. t'Q en Zestienhoven kun- m taak nooit zo vervullen r(j uniek gelegen Valken- a<j 1 en inwoners van de 3r( de gemeenten moeten vroeg juichen. De be- en n toonde zich voorals- .M onder de indruk van de van de Kamer. Het is 'a e vijzing van de plannen ft linister aan de Kamer werkelijk stand te hou- is de volksvertegen- j ig in ieder geval aan io verplicht. Het kan jn dat de Kamerleden aar een publiek gebaar de richting van de be- cjj( In een tijd waarin politiek afrekenen op ren naar de burger zou nverstandige opstelling der Malen Bangkok President Bush (achterste rij, vierde van links) poseert met leiders van de 21 landen rond de Stille Oce aan voor een groepsfoto in de Thaise hoofdstad Bang kok, waar de APEC-leiders twee dagen bijeen waren. In een gezamenlijk uitgebrachte verklaring zien zij een gro te dreiging uitgaan van terreur en massavernietigings wapens. Ze zeggen volledige medewerking toe om met terrorisme af te rekenen. Ook nemen ze maatregelen om verspreiding van massavernietigingswapens te voorko men. Opvallend was dat Noord-Korea niet bij naam werd genoemd. Rond het nucleaire programma van dat land is de laatste tijd veel internationale onrust ontstaan. Bush heeft Bangkok inmiddels verlaten om door te reizen naar Singapore, Bali en Australië. Foto: AP/Kimimasa Mayama den haag/gpd - De verzeke raars van het Haagse onder wijsmuseum Museon zijn niet van plan de 6,5 miljoen euro uit te keren die het museum aan schade heeft geleden door de diamantroof van vorig jaar. De vier assuradeuren stellen in een brief aan het Museon dat de be veiliging 'niet eersteklas' was. Het Museon heeft inmiddels een advocaat in de arm geno men, die langs juridische weg alsnog een uitkering moet zien af te dwingen. De inbraak in het Museon vond bijna een jaar ge leden plaats, in de nacht van 1 op 2 december. De dieven na men voor 6,5 miljoen aan siera den mee, waarvan de Portugese kroonjuwelen die het Palacio Nacional de Ajuda in Lissabon een groot deel van de waarde vormden. Ze waren onderdeel van de tentoonstelling 'Dia mant, van ruwe steen tot sie raad'. amsterdam/anp - „Zijn ze hele maal belazerd!" Annie Joos kan er nog steeds kwaad om wor den. Vrijdag zegde KPN het contract van de 'erven A.G. Joos' op en condoleerde de fa milie met het verlies van hun dierbare. Het ging hier echter niet om de in De Pijp in Am sterdam doodgeschopte Anja Joos, maar om A.G. Joos, Anto- nius Gerardus, oftewel Ton Joos, de echtgenoot van Annie. „Ik heb staan blaten als een varken bij de winkel van de KPN, want het aansluiten duur de drie tot vijf werkdagen", riep ze gisteren ontsteld uit. Uitein delijk kreeg de familie Joos een gsm-toestel met beltegoed van de telefoonaanbieder mee, zo dat ze in ieder geval konden bellen. Een woordvoerder van KPN noemt de situatie 'betreurens waardig'. „Het is een menselij ke vergissing. Eén van onze me dewerkers heeft de verkeerde Joos aangevinkt in het sys teem." KPN zegt de handelingen op nieuw onder de loep te nemen, om dezelfde fouten in de toe komst te voorkomen. door Rody van der Pols leiden - De Leidse 'bouwstop' was niet no dig geweest. De gemeente had wel degelijk kunnen voorzien dat zij in de problemen zou komen door de verouderde bestem mingsplannen voor de binnenstad. Dat zegt Cees Waal, voormalig Leids PvdA-wet- houder. „In Leeuwarden hadden ze een jaar geleden al hetzelfde probleem. Dit is zeker geen donderslag bij heldere hemel, zoals de gemeente Leiden beweert." Ook het CDA-raadslid Abram Flippo steunt dit standpunt. Alle geplande verbouwingen in de binnen stad moeten voorlopig op de lange baan worden geschoven. De gemeente Leiden mag pas weer bouwvergunningen verstrek ken, wanneer alle bestemmingsplannen voor dit deel van de stad zijn aangepast, zo oordeelde de rechtbank van Den Haag in augustus. Deze zijn namelijk al jaren ver ouderd en missen de vermelding dat het hier om een 'beschermd stadsgezicht' gaat, wat wettelijk verplicht is. De bouwstop heeft vooral onder bouwers, architecten en makelaars tot grote conster natie geleid. Zij vrezen een financiële strop. Consternatie die niet nodig was geweest als de gemeente Leiden 'beter op de winkel had gepast', zo oordelen verscheidene be trokkenen. „Ruim voor de uitspraak van de rechter hoorde ik hier al bezorgde verhalen van architecten over", zegt oud-wethouder Waal. De gemeente Leiden had de noodlottige uitspraak van de rechter al zeker een jaar van te voren kunnen zien aankomen, zegt ook CDA-raadslid Flippo. Op 28 augustus 2002 werd Leeuwarden aangepakt omdat zij haar bestemmingsplannen niet op orde had. Op 27 november vorig jaar gebeurde hetzelfde in Sneek. Flippo: „Dat zijn open bare uitspraken, gedaan door de Raad van State. De gemeente heeft een juridische af deling die dit soort zaken in de gaten moet houden. Iedereen kon op zijn klompen aanvoelen dat dit probleem ook in Leiden zou gaan spelen. Er moeten een paar amb tenaren hebben zitten slapen." Pagina Ri: 'Gemeente kon bouwstop niet voorkomen' Rob Schouten, hoofd collecties van het Museon, wijst er op, dat de betrokken verzekerings maatschappijen voorafgaand aan de tentoonstelling zijn uit genodigd om de beveiligings maatregelen te inspecteren. „Op dat verzoek zijn ze geen van alle ingegaan. De vier maatschappijen die de risico's van de tentoonstelling, waar voor rond 10 miljoen euro aan schatten te zien waren, hebben afgedekt zijn Allianz Royal Ne derland, Hienfeld, Erasmus Verzekeringen BV en Nassau Verzekering Maatschappij NV. De verzekeraars beroepen zich bij hun weigering om uit te ke ren op artikel 251 van het Wet boek van Koophandel. Dat arti kel bepaalt dat een verzeke ringsovereenkomst ongeldig kan worden verklaard indien de cliënt bij het aanvragen van de verzekering onjuiste of onvolle dige informatie heeft verstrekt. den haag - De provincie Zuid- Holland heeft regionale om roep RTV West een voorschot gegeven op de subsidie voor 2004. Dat heeft een woordvoer der gisteren gemeld. Met de 3,2 miljoen euro is de noodlijdende omroep volgens de directie ge red van een faillissement RTV West meldde gisteren dat door de geldproblemen 42 mensen het bedrijf moeten verlaten. Van hen worden 24 medewer kers ontslagen. Volgens de jour nalistenvakbond wordt het per soneel de dupe van het slechte beleid in het verleden. Pagina Media Milieudefensie voorziet forse toename geluidshinder voorschoten/anp - De politie heeft gisteravond op de A12 bij Utrecht een zwaar beschonken vrachtwagenchauffeur uit Voor schoten aangehouden, die met zijn veertig ton zware voertuig over alle banen van de weg slin gerde. De man werd opge spoord door zijn werkgever die via het navigatiesysteem GPS de wagen lokaliseerde. Het Korps Landelijke Politie diensten (KLPD) kreeg van een aantal weggebruikers meldin gen binnen over de slingerende wagen die eerst over de A28 (Zwolle-Utrecht) en later over de A12 reed. Omdat ook het kentekennummer werd doorge geven, kon de politie contact opnemen met het transportbe drijf. De eigenaar hiervan kon via ,het GPS-systeem van het bedrijf op de computer zien waar het voertuig zich precies bevond. Hierdoor kon de chauffeur bij de afslag De Meem/Vleuten worden aange houden. „De bestuurder zat met een koelbox met bier in de cabine", aldus een woordvoerder van het KLPD. „Hij was met de combinatie, die beladen was met papier, over de volle breed te van de weg en over de berm geslingerd. Het is een wonder dat hierbij geen ongelukken zijn gebeurd." Omdat de bestuurder zich te gen de aanhouding verzette, sloeg de politie hem in de boei en. Volgens het KLPD heeft de werkgever van de chauffeur al laten weten dat de man op staande voet ontslagen is. door Richard Mooyman schiphol - Het aantal nachtvluchten op Schiphol mag volgend jaar fors toenemen. De luchthaven verwacht in het zomerseizoen van 2004 bijna een kwart meer starts en landingen te kunnen ver werken binnen de geluidsnormen. Dit is mogelijk door het gebruik van stillere toestellen en vlieg procedures die minder hinder veroorzaken. De extra vluchten zullen grotendeels worden af gehandeld op de Polderbaan en Kaagbaan. Het aantal 'slots' (vergunningen voor starts en lan dingen) tussen elf uur 's avonds en zeven uur 's ochtends is flink verhoogd door de speciale coör dinator die de capaciteit vaststelt. Vliegmaat schappijen dringen daarop al jaren aan. Het aantal landingen mag toenemen van gemid deld 48 naar zestig per nacht. De hoeveelheid starts stijgt van circa 33 naar veertig. Nachtvluch ten zijn omstreden omdat ze veel hinder veroor zaken. Maar volgens Schiphol past de toename binnen de wettelijke geluidsnormen. Milieudefensie reageert verbolgen. „Het kan kloppen dat de extra vluchten binnen de milieu normen passen, maar die zijn zodanig opgerekt dat Schiphol gewoon haar gang kan gaan", aldus woordvoerder J. Wijnhoven. „Meer vluchten be tekent meer herrie. Het is mooi dat vliegtuigen een beetje stiller worden, maar die ruimte ge bruikt Schiphol om meer te vliegen in plaats van bewoners te laten profiteren." Burgemeester Van Hoogdalem van Haarlemmer- liede en Spaarnwoude is 'Uitermate ongerust' over de plannen, die volgens haar zullen leiden tot meer hinder in Spaarndam. „Voor een hele boel bewoners is het nu al niet meer goed leef baar. Het wordt alleen maar erger." Van Hoogda lem vreest dat op den duur ook de Zwanenburg- baan weer 's nachts zal worden ingezet als dat binnen de milieunormen past. De extra nachtvluchten zijn volgens Schiphol vooral mogelijk door de ingebruikname van de Boeing 777 door de KLM. Dit nieuwe interconti nentale toestel, waarvan het eerste exemplaar za terdag in Nederland aankomt, maakt veel minder lawaai dan de oudere Boeing 747 die wordt afge dankt. Ook het verleggen van vliegroutes naar de Noordzee speelt een roi. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 wek< NaamM V n. controle nabezorging) Wij gaan zorgvuldig om met persoonsgegevens In het colofon van de krant treft u nadere informatie aan. Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automatische betaling is mijn Handtekening: 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl OF WERELD OM JE HE

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1