REGIO Te bizar voor woorden' Benthuizense broers hadden dramatische afloop niet verwacht rovincie wil snelle sanering Mexx-grond Klaar-overs op gestremde Vronkenlaan CDA Oegstgeest deinst terug voor bezuinigingen op basisonderwijs R5 €299,- €335,-, €249,- dinsdag 21 oktober 2003 ugdbestuur Boschbloem verbijsterd over beschuldiging van fraude pr Saskia Stoelinga drschoten - Verbijsterd wa- ze, toen ze vorige week op matje werden geroepen bij algemeen ouderenbestuur i de buurthuisvereniging emenwijk/Boschgeest in prschoten. De zes jeugdbe- ursleden (vrijwilligers in de tijd van 19 tot 23 jaar) van activiteitencentrum De schbloem werden beschuldigd het leegdrinken van 55 fles hier en fris zonder te betalen. wisten van niets. We wa- die avond niet eens binnen reest. En het erge is nog dat bestuur geen sluitende be zen heeft en zo kan nagaan er meerdere mensen bin- zijn geweest om dit delict plegen. Het is vreselijk, we ien er al nachten niet van." zes, gesteund door de jdcoördinator van het buurthuis, zitten er nog versla gen bij. Toen ze gisteren het be richt van het algemeen bestuur in de krant lazen, sloegen alle stoppen even door. „Niet beta len, fraude, hoog opgelopen meningsverschil dat door de politie moest worden gesust, waar halen ze het lef vandaan?" De penningmeester doet rustig haar verhaal. „Toen wij vorige week werden ontboden vanwe ge het leegdrinken van de fles jes konden we ons niet eens meer verweren. We kregen geen enkele kans om maar iets te zeggen. Drie bestuursleden wa ren er heftig van overtuigd dat wij dit hadden gedaan. Eén hield zich afzijdig en de andere twee wilden nader onderzoek. Op dat moment zeiden wij: pri ma, laten we de politie erbijha- len voor het onderzoek. Die kwam, maar moest snel weer weg omdat ze een zware mel ding binnen kregen. We kregen het advies om nog maar eens rond de tafel te gaan zitten. Toen hebben wij besloten niet meer in zee te gaan met dit be stuur. We hebben de sleutels ingeleverd en vervolgens wer den we uitgebreid bedankt voor de jarenlange organisatie van de disco's op wij dagavond. Het was te bizar voor woorden." Een ander jeugdbestuurslid neemt het vaandel over. Ze wil len absoluut niet met naam en toenaam in de krant. „De men sen die ons kennen, weten dat we door en door betrouwbaar zijn. We hebben geen zin in achterklap. Jaren en jaren orga niseren wij de disco op vrijdag avond. Het is hier een veilige plek voor jeugd van tien tot vijf tien jaar. Meer dan honderd Voorschotense jongeren maken hier elke week gebruik van. Zel den zijn er moeilijkheden. We bereiden onze activiteiten per fect voor. We hebben net nog een geluidsinstallatie aange legd. Allemaal werken of stude ren we. We doen dit voor ons plezier, maar niet op deze ma nier. We moesten wel stoppen, na deze voor ons onbegrijpelij ke overval van het bestuur." De jeugdcoördinator, die al ne gentien jaar in dit werk zit, denkt aan overleg met de ge meente om uit deze impasse te komen. Niet alleen moet de schuldige van de flesjes op staan, ook moet er iets aan de bestuursstructuur van het buurthuis worden gedaan. Ze zegt nog net niet dat dit drup pel was die de emmer deed overlopen, maar dat het zo niet meer werkt in het buurthuis aan de Baron Schimmelpen- nick van der Oyelaan is voor haar duidelijk. Van het de zijde van het alge meen bestuur was niemand be reikbaar voor het geven van commentaar. r Marieke de Kok ikschoten - Het Mexx-concern aan de malige Zilverfabriek aan de Leidseweg oorschoten heeft nog twee jaar om de ar verontreinigde bodem te saneren, irman Van Hom heeft ook vervuilde id in zijn achtertuin liggen. Van Hom ikt, net als het kledingbedrijf, bezwaar m het besluit van de provincie Zuid- land dat hij de vervuiling op eigen kos- raoet oplossen. Gisterochtend stond Horn voor de bestuursrechter van de dvan State tegenover de provincie. 1 juli stelde de provincie dat de perceel naren binnen twee jaar moeten begin niet de schoonmaak van de bodem. 1 heeft het grootste stuk verontreinigde id Maar ook het achterste stukje tuin Voorschotenaar Van Hom is volgens rovincie vergiftigd. Van Hom bestrijdt „Toen ik in 1989 in dit huis kwam wo nen, heb ik een bodemonderzoek laten uit voeren. Mijn grond was schoon. De ge meente Voorschoten heeft mijn rapport er kend en kan nu, bijna vijftien jaar na dato, niet zeggen dat de grond wel vervuild is." Van Hom maakt zich kwaad. „De provincie wil iemand anders het haasje laten zijn." Mexx heeft ook bezwaar gemaakt tegen de beslissing van de provincie dat het kleding bedrijf moet meebetalen aan de schoon maakactie. Bij aankoop van de oude Zil verfabriek in 1984 was Mexx niet op de hoogte van de gifstoffen in de grond, zo meldt Hans Ouwendijk, financieel direc teur van het modehuis. Het bedrijf zegtniet verantwoordelijk te zijn voor de 'misdaden' van de vorige eigenaar. Bovendien vindt Ouwendijk de termijn van twee jaar te kort. „Normaal gesproken krijgen partijen een termijn van vier jaar." Zuid-Holland ont dekte in 1997 dat de grond en het grondwa ter ernstig verontreinigd zijn. „In de grond zitten zogeheten gechloreerde koolwater stoffen. Deze stoffen komen voor in schoonmaakproducten en ontvetters. De giffen kunnen in een hoge concentratie zelfs kankerverwekkend zijn. Het grootste gevaar ontstaat als een brand of explosie plaatsheeft. Daardoor ontleden de stoffen in giftige gassen en bijtende dampen die ingeademd kunnen worden. Milieuambtenaar Van Damme van de ge meente Voorschoten verklaart echter dat omwonenden zich geen zorgen hoeven te maken. „De giffen zitten op tien meter diepte." De toxische stoffen zijn met het grondwa ter naarde Krimwijk gestroomd. Omdat de kans groot is dat de gifvlek zich uitbreidt, heeft de provincie de grond bestempeld als ernstig verontreinigd. De grondeigenaren hebben slechts twee jaar de tijd, de mini male termijn die de provincie burgers kan opleggen hun grond te saneren. Auto's wachten netjes op het stopteken van de klaar-overs. Foto: Dick Hogewoning leiderdorp - Na bulldozerbe- stuurders, straatsteenleveran ciers en stratenmakers zijn er nu ook klaar-overs gesignaleerd op de Vronkenlaan in Leider dorp. Ouders van leerlingen van basisschool De Leeuwerik maakten zich zorgen over de veiligheid van hun kinderen iju de straat is opgebroken en de drukke weg nog onoverzichte lijker is. Elke ochtend en mid dag staan ze daarom klaar, ge huld in oranje jassen en gewa pend met een stopbord. De actie kwam spontaan op gang, meldt één van de ouders, Joke Hendriks. „We kwamen op school, zagen die rottigheid, en maakten ons zorgen. Er moest wat aan gedaan worden, von den we." Hendriks belde met de politie, de gemeente en ver- keersorganisatie 3VO. Op de maandagavond voor de herfst vakantie kwam er een agent op school die de dertien verkeer- souders instructies gaf. Op woensdag begonnen ze. De andere scholen aan de Vronkenlaan hebben geen klaar-overs. De Prins Willem- Alexanderschool en De Drie master zeggen niet zoveel last te hebben van de werkzaamhe den, omdat de meeste leerlin gen de straat niet hoeven over steken. Leerlingen van de refor matorische basisschool Goma- rus worden vaak gebracht om dat ze uit de hele regio komen. De klaar-overs komen in elk ge val deze hele week nog in actie. Vanaf volgende week maandag wordt het rustiger op de Vron kenlaan, omdat de weg gedu rende drie weken wordt afge sloten. Alleen bestemmingsver keer mag er dan overheen. Het verkeer wordt omgeleid via de Laan van Ouderzorg, die maan dag weer opengaat. Ook de bussen van Connexxion nemen die omleidingsroute. De klaar- overs wachten even af of ze vol gende week nog nodig zijn. Of U nu alleen werkt of deel uitmaakt van een klein team, er is altijd een monochrome HP LaserJet die uw persoonlijke printwensen geheel vervult. Alle model len bieden de betrouwbaarheid en het gebruiksgemak dat u van HP verwacht, zodat u zich op uw werk kunt concentreren. Dankzij de instant-on fusingtechnologie hoeft u met onze HP LaserJet printers nooit lang op uw prints te wachten. Kortom, u bereikt een hogere productiviteit voor een plezierig lage prijs. Sluit geen compromis. Kies HP HP LASERJET 1010/1012/1015-SERIE De voordeligste en kleinste HP LaserJets. HP LaserJet 1010/1012: 12 ppm/14 ppm, eerste pagina binnen 10 seconden gereed 8 MB RAM Voor Windows®-besturingssystemen met USB Vanaf €169, - excl. BTW HP LaserJet 1015: 14 ppm, eerste pagina binnen 10 seconden gereed 16 MB RAM Ondersteunt de meeste gangbare besturings systemen (USB- en parallelle aansluiting, HP PCL 5e) Optionele netwerkaansluiting HP LASERJET 1150 Kosteneffectief printen op kantoor. 1 7 ppm, eerste pagina binnen 10 seconden gereed 8 MB RAM Ondersteunt de meeste gongbare printomgevingen (HP PCL 5e) Optionele externe netwerkaansluiting excl. BTW HP LASERJET 1300/N Hoge prestaties en maximale flexibiliteit. 19 ppm, eerste pagina binnen 8 seconden gereed 16 MB RAM, uitbreidbaar tot 80 MB Ondersteunt alle printomgevingen via HP PCL 5e, PCL 6, PostScript Level 2- emulatie Optioneel: tweede invoerlade voor 250 vel, netwerkaansluiting HP LaserJet 1300n: interne HP Jetdirect- printserver inbegrepen Vanaf excl. BTW invent Kijk op www.hp.nl voor meer informatie over HP LaserJet printers. I O Copyright 2003 Hewlett-Packard Development Qompany, LP. Windows is een geregistreerd handelsmerk van Microsoft Corporation. door Marieta Kroft vervolg van voorpagina den haag/benthuizen - „Er Was al een week of zes onenigheid met drugs, vechtpartijen en voetballen met kippen. Dat wil de ik wel eens zien", zei de 38- jarige Benthuizenaar gisteren voor de rechtbank. Met zijn 33- jarige broer zat hij twintig mi nuten op een bankje bij de 'Geitenweide' zonder dat de Zoetermeerse jongeren iets irri tants deden. De oudste broer stapte toen op de jongeren af. „Ik zei: ga terug naar Zoeter- meer, waar je vandaan komt." Daarop voltrok zich het drama waarbij de 15-jarige Jeffrey zwaargewond raakte. Er ontstond een woordenwisse ling tussen de 38-jarige, die met een jachtgeweer naar de Gei tenweide was gekomen, en de jongeren. „Zal ik schieten, Henk", zou de Benthuizenaar volgens getuigen aan zijn jon gere broer hebben gevraagd. De broers noemen elkaar vaak Henk. Toen die ja zei, viel er een schot, waarna Jeffrey zwaargewond naar het zieken huis was afgevoerd. De twee broers maakten dat ze wegkwa men en lieten het geweer on derweg in een sloot vallen. Officier van justitie Barkhuijsen kan geen verzachtende omstan digheid bedenken voor het feit dat de broers 'voor eigen rech ter gingen spelen'. „Het is een bewuste keuze van beiden ge weest om de jongen neer te schieten, waardoor zijn leven nu een nachtmerrie is. De er gernis van verdachten over ver meend drugsgebruik is mis plaatst, gezien hun eigen alco holproblemen. Dat er geluiden zijn vanuit Benthuizen dat zo'n escalatie een keer te verwach ten viel, begrijp ik niet. Van fa len van de politie en het ge meentebestuur kan niet wor den gesproken." Omdat de oudste broer een groter aandeel had in de schietpartij, eist de officier van justitie tegen hem vijf jaar onvoorwaardelijke cel straf, een jaar meer dan tegen de jongste broer. Die laatste vindt zijn aandeel in de schietpartij amper iets voor stellen, zo blijkt uit verklaringen van hem en van zijn advocaat. Deze verdachte zou nog heb ben geprobeerd zijn broer er van te weerhouden een geweer mee te nemen. Na het schot nam hij zijn broer meteen mee naar huis, omdat hij bang was dat er nog meer ongelukken zouden gebeuren. Ook omdat de jongste broer zijn werk en huis dreigt kwijt te raken als hij nog langer moet vastzitten, pleit de advocaat voor vrij spraak. Maar na een korte schorsing wijst de rechter dat verzoek af. Volgens de advocaat van de oudste broer heeft zijn cliënt Jeffrey per ongeluk geraakt. „Hij wilde in de lucht schieten. Maar omdat hij blind is aan zijn rechteroog, schoot hij mis." Hij verzoekt de rechter om een mil de straf, mede omdat de oudste broer zich keurig had gedragen na zijn laatste veroordeling in 1992. Het laatste woord is aan de twee verdachten. Beiden zeg gen hetzelfde: „Ik had niet ver wacht dat het zo zou lopen. Dit had nooit mogen gebeuren. Sorry." Maar daar hebben Jeffrey en zijn aanhang niets aan. Stilletjes hoort de jongen na afloop op de gang zijn woedende vader aan. „De strafeis is veel te laag. Die twee jongens hebben een drankprobleem. Die horen in een gesticht thuis." De rechter doet op 3 november uitspraak. door Jeroen Overduin oegstgeest - De Oegstgeester bevolking mocht gisteravond bij het CDA haar zegje doen over dreigende bezuinigingen op onderwijs aan basisscholen. Tijdens een slecht bezochte hoorzitting vond de partij nog geen alternatieven voor de be zuinigingen die wethouder Steens vorige maand voorlegde aan de politiek. Fractievoorzit ter De Kok: „De schrik sloeg ons om het hart toen we de plannen lazen." Steens' voorstel om bijna twin tig procent van de begroting voor het basisonderwijs te be zuinigen, levert ongeveer 50.000 euro op voor de jaren 2004 en 2005. Volgens de wet houder zou op logopedie bij voorbeeld 7.500 euro kunnen worden bezuinigd. Ook staat daardoor het gemeentelijke taaiprogramma voor buiten landse kinderen ter discussie. Het CDA zoekt naar argumen ten om volgende maand in de begrotingsraad de andere par tijen ervan te overtuigen het ba sisonderwijs te ontzien. Partij voorzitter Van den Bosch: „We vinden het moeilijk om in het onderwijs te bezuinigen, want daar zitten kinderen en die hebben de toekomst." Toch houdt zij een slag om de arm: „Dat we helemaal onder de be zuinigingen uitkomen is on waarschijnlijk." De partij zoekt andere bezuinigingsposten. Ondanks de tientallen e-mails die het CDA van bezorgde Oegstgeestenaren kreeg toege zonden, zijn er maar zes be langstellenden op de hoorzit ting afgekomen. Twee van hen, Jan van Iersel en Ernst Wijzen van Jenaplanschool De Kring, vertegenwoordigen alle basis scholen in Oegstgeest. Ze ver wijten de wethouder een ge brek aan visie. Van Iersel: „De bezuinigingen lijken willekeu rig. Er is gedacht: laten we naar het bedrag toe rekenen." Van Iersel krijgt bijval van raadslid De Blaeij: „Uw verwijt is te recht. De nota benadert alle on derwijsonderdelen positief en toch moet er steeds geld af." Van Iersel zou het 'stoer' vin den van de gemeente als die besluit om niet op onderwijs te bezuinigen: „De regering kiest ervoor het onderwijs te ontzien. Dat zou de gemeente Oegst geest ook moeten doen." De CDA'ers vragen Wijzen en Van Iersel aan te geven op welke on derwijsonderdelen bezuinigd kan worden, maar de onderwij zers deinzen ervoor terug om met de gemeente in onderhan deling te gaan. Van Iersel: „Het stoort me dat de gemeente te gen ons zegt: tonen jullie maar aan dat er niet bezuinigd kan worden." (advertentie)

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17