LEIDEN REGIO Je moet wel kloten, want er is niets te doen Oegstgeest krijgt een ondernemersvereniging HLO-student wijdt zijn leven aan aidsonderzoek latus nieuwe naam voor Rijnland, Leythenrode en Oudshoorn Wethouder Buijing kraakt rijksbeleid R3 dinsdag 21 oktober 2oo3 ir Saskia Stoelinga isschoten - „Je moet wel ten, want er is niets te n." Een aantal Voorscho- ;e hangjongeren liet gister- nd in het Open Jongeren- trum OjeeCé weten dat er te nig plek voor hun achterban )e sportjongeren - de schei- tussen hangen en sporten stond natuurlijk - maakten delijk dat zij zich 's avonds oorlijk onveilig voelen als zij ir de Voorschotense dreven larken naar huis willen, gemeente Voorschoten had n 2000 jongeren uitgeno- I om te debatteren over de tsen van en problemen rond eeftijdsgroep 12 tot 20 jaar. hts 38 gaven daar gehoor n Verder waren er raadsle- t en wethouders en ook bur- 1 eester Verver was van de I ij om te kijken en te luiste- t En als de burgermoeder II heeft geluisterd, weet zij e er nog heel wat moet ge- en aan het jongerenbeleid I het dorp dat de laatste nd door een diep dal is ge- g 1 met een aantal van haar v digen. ii hangjongeren, die weer e len worden verdeeld in 1 hte' hangers en 'goede' ;ers, wensen onderkomens openlucht. Ze willen poo- njpraten, dansen, drinken en i en. Ze willen niet voortdu- 1 op de nek worden gezeten de politie en het liefst zou- toestemming krijgen om r te gemeentetuin een wiet- :t ineer te zetten voor eigen fj lik. .Anders moet je toch r naar Den Haag of Lei- ugd die sportte, begreep er ■i g van. Toen gespreksleider e miek Traag vroeg waarom \iiet wilde samenklonteren Dn park, werd er verschrikt kigeerd. Daar hadden ze Gespreksleider Annemiek Traag tijdens het jongerendebat in het OjeeCé in Voorschoten.Foto: Henk Bouwman naast sport en huiswerk geen tijd voor. Werelden van verschil dus. En niet alleen omdat de sporters rustig bleven zitten en luisteren, terwijl de hangjonge ren om de haverklap het pand verlieten om te roken, telefone ren of te drinken, maar ook om dat de sporters het nut van rot zooi Happen en elke avond uit gaan niet inzagen. Toch werd in de loop van de avond een aantal zaken helder voor de wethouders en raadsle den, die gezamenlijk het toe komstige jeugdbeleid moeten gaan maken. Hangjongeren kunnen je niet dwingen om te sporten. Dat is hun wereld to taal niet. Voor de jeugd bene den de zestien jaar is er weinig te doen in dorp, waar ze alle maal graag wonen. Dat stond als een paal boven water, net zoals het feit dat er te weinig bruikbare prullenbakken bij de skateparken en hangplekken staan Verder is het OjeeCé aan de Ko ningin Julianalaan in Voorscho ten veel te weinig open en is deze stek nauwelijks bekend onder de Voorschotense jonge ren. De 'goede' hangers - jong en oud - bleken na veel opmerkin gen best bereid om voor hun eigen hangplek te zorgen. In die zin dat er geen herrie ontstaat, de plek keurig wordt achterge laten en dat ze er met elkaar hun best voor doen om geen overlast voor omwonenden en passanten te veroorzaken. Ook werd duidelijk dat de har de kern van de slechte hang jeugd in Voorschoten deze avond niet aanwezig was. En dat die groep, niemand weet precies hoe groot die is, ook zal moeten meewerken. Pijnlijk moest steeds tussen de regels door worden geconstateerd dat niemand op de twee jongeren die de afgelopen jaren het dorp hebben geterroriseerd en die onlangs zijn gearresteerd, grip heeft gehad. Noch de gemeen telijke instanties, noch het jon gerenwerk. door Nancy Ubert oegstgeest - Ze hebben amper een gezicht in Oegstgeest. De meeste hebben geen naam in het dorp en door hun anonimi teit blijven economische kansen onbenut. Dat gaat veranderen. Oegstgeest heeft het imago een slaapdorp te zijn, maar de foren sengemeente telt toch zeker 700 ondernemers. Die gaan zich, als het goed is, volgende maand verenigen in een platform. Wethouder De Ruijter van eco nomische zaken heeft het bal letje al eens eerder opgegooid. Oegstgeest heeft een onderne mersvereniging nodig. „Een open communicatiekanaal waar wij als gemeente terecht kunnen met gerichte vragen. Ons dorp staat op de kaart als een gemeente waar het prima wonen is. Dat het hier ook goed ondernemen is, blijft achter in de beeldvorming." De Ruijter heeft een paar maanden gele den zijn eigen netwerk aange boord om het platform van de grond te krijgen. Vijf plaatselij ke ondernemers hebben zich inmiddels bereid verklaard om de nieuwe organisatie op poten te zetten. Drie van hen zijn aan wezig op de speciale persconfe rentie die maandagmiddag is belegd. „Wij zijn natuurlijk niks zonder achterban", zegt be oogd voorzitter Rob Sturm. „We hebben wel wat doelen ge formuleerd, maar de definitieve koers wordt met elkaar uitge zet." Ronald Kuivenhoven die opteert voor de bestuursfunctie secretaris, stelt: „Eerst vereni gen dan een strategie beden ken." Volgende maand komen de ondernemers van Oegstgeest voor het eerst bij elkaar. Dan wordt gepraat over het nut van het platform en wordt het offi cieel opgericht. De vereniging, die officieel Plat form voor Ondernemers Oegst geest (PvOÖ) gaat heten, staat open voor directeuren en/of ei genaren van bedrijven in Oegst geest. Ook partners alias ven noten van een onderneming en bedrijfsleiders en filiaalhouders van winkels kunnen zich aan melden. Sturm: „In Oegstgeest wonen ook ondernemers die hun zaak in een andere ge meente hebben staan. Die mo gen er van ons ook bij. Al besef fen we dat we meer aan hen hebben, dan zij aan ons." Bij de Kamer van Koophandel Rijnland staan 750 Oegstgeestse ondernemingen ingeschreven. Ton van der Lans, die door De Ruijter is gevraagd de pennin gen van het platform te gaan beheren, veronderstelt dat het dorp zeker 1000 bedrijven telt. „Niet iedereen schrijft zich bij de kamer in. Zeker de kleinere eenmanszaken niet." Belangen behartigen, dat is prioriteit nummer één van het platform. „Daarmee willen we de twee bestaande winkeliers vereniging echt niet in de wie len rijden", verklaart Sturm. „Integendeel. Het is juist de be doeling dat we gaan samenwer ken." Volgens de drie 'plat- fonnpioniers' wordt het de hoogste tijd dat Oegstgeestse ondernemers zich verenigen. Of in het verleden kansen zijn gemist doordat er geen belan genorganisatie voor hen be stond, durven ze niet te zeggen. „Wat we wel hebben gehoord is dat de communicatie met de gemeente niet altijd even glad jes verloopt." „En de economie mag wel een plaatje hoger op de politieke agenda komen staan", vindt Sturm. Het plat form wordt nog net op tijd op gericht om zijn visie te geven op de ontwilckeling van tiet voormalig terrein van het Mari ne Elektronisch Optisch Bedrijf (MEOB) en de invulling van de bedrijvenpercelen op Rijnfront. Zowel de Kamer van Koophah- del als de gemeente ondersteu nen het initiatief met een finan ciële bijdrage om te zorgen dat de ondernemersvereniging daadwerkelijk van de grond komt. Eerste bijeenkomst De eerste bijeenkomst van het toekomstige Plat form voor Ondernemers Oegstgeest staat gepland voor dinsdag 18 novem ber. Directeuren en eige naren van bedrijven die daarvoor geen uitnodi ging ontvangen kunnen zonder problemen aan schuiven. De ontmoeting heeft plaats in Partycen trum La France en begint om 20.45 uur. De zaal is een half uur eerder open. Het platform heeft als postadres: Postbus 93, 2340 AB Oegstgeest. E- mail: pvoo@zirkzee,nl. Een website moet nog worden gemaakt. ^dorp/alphen - Het Rijnland Ziekenhuis en 3! rpleeghuizen Leythenrode en Oudshoorn in een naam gekozen voor hun overkoepe- stichting. Alatus is de betiteling waaronder .portaan samen door het leven gaan. Aange- de zorginstellingen deze zomer zijn gefu- is er een naam nodig voor de stichting die een paraplu boven hangt. Om de locaties in rdorp en Alphen aan den Rijn aan te geven, de oude namen gewoon in gebruik. Alatus is een verwijzing naar de Wijde Aa, de zijtak van het Braassemermeer die midden in het verzorgingsgebied van de instellingen ligt. De Wijde Aa is door hen vrij vertaald naar het Latijn: latus betekent in het Latijn wijd of breed, en daar is de A aan toegevoegd. Het woord Alatus bete kent in combinatie met planten en dieren 'ge vleugeld'. De zorggroep vindt dat een mooie be naming van het imago dat de gefuseerde zorgin stelling wil uitstralen. Volgens Alatus-woordvoerster Jeanine Schrijne- maekers is het moeilijk geweest een naam te ver zinnen. „Zoiets is nooit makkelijk, want er ko men meerdere dingen bij kijken. Hij moet niet te lang zijn, praktisch toepasbaar zijn en de do meinnaam op internet moet nog vrij zijn. Daar naast is het mooi als je er een betekenis aan kunt geven." Voor de doorsnee bezoeker van het ziekenhuis en voor de bewoners van de verpleeghuizen in Leiderdorp en Alphen aan den Rijn verandert er niet veel. Hun zorginstelling houdt gewoon de ei gen naam. Ook de borden die naar de instellin gen verwijzen blijven onveranderd. Het briefpa pier verandert op termijn wel, en krijgt de toe voeging 'Alatus, Zorggroep Zuid-Holland Noord'. De naam wordt vooral gebruikt door de Raad van Bestuur, die immers de hele fusieorganisatie be stuurt. Ook duikt de naam op bij activiteiten die de instellingen samen ontplooien. v; lent Jim van Uriaan (25) II de Hogeschool Leiden -e ft besloten om zijn leven 0 tijden aan de bestrijding HIV en aids. Hij is er in aagd om op Wereld Aids- maandag 1 december, symposium te organise- met drie vooraanstaande °|onderzoekers. Een van Thomas Hope, komt )e daal uit Chicago naar Lei- 8 Van Uriaan kreeg Hope èr door hem gewoon te e- len. Eenvoudig was het Je moet er voortdurend teraan", zegt hij. „Veel onderzoekers worden be- d door allerlei vage types. serieus overkomen en )ed presenteren." Uriaan kwam in 1998 als lolverlater in de ICT te- Elektronica is toch isch", vindt hij nog altijd, det niets, je hoort niets en III verschijnen er zomaar or ns op het scherm. Dat ik altijd boeiend gevon- Maar in de praktijk viel egen. Daar kwam bij dat e tijd een vriendin van Monique Denen uit ^feenaar, aan aids overleed, rerd met HIV besmet na )loedtransfusie. ood van Monique was een grote schok voor Van Uri aan. „Het kwam opeens heel dichtbij", herinnert hij zich. Haar dood zette hem aan het denken. Terugkijkend reali seerde hij zich dat hij altijd al iets met HIV, aids en met we tenschappelijke doorbraken had gehad. Zo was hij een fan van René Klijn, de popzanger met aids die met de hulp van Paul de Leeuw in 1992 een hit scoorde met 'Mr. Blue' (en die in 1993 overleed). In de periode na de dood van Monique vond hij in de open bare bibliotheek een boek over de vraag hoe weten schappelijke ontdekkingen tot stand komen. Dat gaf hem het verlangen om bij te dra gen aan een doorbraak op aidsgebied. Maar het is onderop begin nen voor Van Uriaan. Hij is nu derdejaars student micro biologie aan de HLO, de Ho gere Laboratiorium Opleiding van de Hogeschool Leiden. De studie is leuk, maar soms zwaar. „Vooral bij het aanle ren van protocollen, gestan daardiseerde handelswijzen in het laboratorium. Ik wil niet zozeer weten wét ik moet doen, maar waarom het zó moet." ijk De Blauwe Steen, die ai 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Erlc-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 -124 Van Uriaan heeft drie spre kers op de Hogeschool Leiden uitgenodigd. Eerst spreekt de Amsterdamse promovendus Rogier Sanders, daarna komt aids- en kankeronderzoeker Yvette van Kooyk van de Vrije Universiteit Amsterdam en tot slot spreekt biochemicus Thomas Hope. Sanders legt uit hoe het er voor staat met de aidsbestrij- ding. Het is dit jaar precies twintig jaar geleden dat aids werd ontdekt. In die tijd is er wel vooruitgang geboekt, maar dodelijk is de ziekte nog altijd. Een aidsvaccin is er nog altijd niet. Van Kooyk legt uit hoe een HIV-aanval in zijn werk gaat. Bij een gewone in fectie stuurt het afweersys teem dendritische cellen naar het virus toe. Deze cellen, die er met hun tentakels net als inktvissen uitzien, knippen een virus in stukjes. Daarna eten de T-lymfocyten, de 'sol daatjes' van het afweersys teem, de stukjes op. Maar HIV geven de dendritische cellen alleen naar achteren door, waarna het virus de T-lymfo cyten infecteert. Van Kooyk probeert uit te zoeken of zij die dendritische cellen zo kan trainen of veranderen dat ze HIV toch gaan stukbijten. Thomas Hope is de eerste on derzoeker die erin slaagde om te laten zien hoe HIV een T- lymfocyt infecteert. Hij deed dat door een fluorescerende cel van een kwal aan HIV te binden. Die cel licht groen op als hij wordt blootgesteld aan blauw licht. Zo kon Hope pre cies de bewegingen van het virus volgen. „Een cel van een kwal!", zegt Van Uriaan, on der de indruk. „Hoe kom je er op. Ik ga hem dat op 1 de cember beslist wagen." Het symposium is openbaar toegankelijk. Adres: Hoge school Leiden, Zernikedreef 1, Leiden. Omdat het audito rium maar 200 plaatsen heeft, raadt de Hogeschool reserveren met klem aan. Dat kan via: jvanuriaan@- freeler.nl Wilfred Simons door Robbert Minkhorst leiden - Het Rijk stelt voort durend onmogelijke eisen aan steden als Leiden. Den Haag zadelt gemeenten steeds meer op met extra verantwoordelijkheden, maar geeft ze tegelijkertijd te weinig geld en te weinig be voegdheden, zegt de Leidse PvdA-wethouder Hans Buij ing. Samen met de 25 andere grote steden trekt Leiden op tegen het Rijk. Voorbeelden te over, volgens de wethouder van wonen, zorg en welzijn: de nieuwe wet werk en bijstand, maat schappelijke hulpverlening, jeugdzorg en het grote-ste denbeleid. Met name wat dat laatste betreft windt Buij ing zich op. Hij is ook nauw betrokken bij het maken van het nieuwe convenant daar over met het Rijk. Namens de 26 grote steden zit Buijing in het landelijk overleg voor de 'sociale pijler' van het grote-stedenbeleid. Onder die pijler vallen wel- zijns- en onderwijsprojecten en sociaal-culturele projec ten; maar ook thema's als de integratie van buitenlanders en leefbaarheid en veiligheid in wijken. Met geld uit Den Haag betaalt Leiden bijvoor beeld het dagbestedingspro gramma voor daklozen, het opknappen van portieken in Pancras-Oost, of de inzet van parkwachten. Buijing onderhandelt met het Rijk over de subsidie voor na 2005. „De sociale pijler wordt uitgehold", stelt de wethouder. De steden vrezen dat na 2005 nog maar 200 miljoen euro over is ge bleven. Dit jaar krijgen ze 620 miljoen. Recent hebben de grote steden een brief aan drie verantwoordelijke mi nisters en een staatssecreta ris gestuurd, waarin ze hun beklag doen. Met de ver wachte korting passeert het grote-stedenbeleid volgens de vertegenwoordigers van de grote steden 'de kritische ondergrens'. „Stappen voor waarts zijn dan een illusie." AGENDA Wilt u iets melden? Bel 071-5356421 (Riet Paauw) dagelijks tussen 9.00 en 12.00 uur. Faxen mag ook: 071-5356415. E-mail: stadsredactie.ld@hdc.nl Microbioloog-in-opleiding Jim van Uriaan. „Je moet serieus overkomen en je goed presenteren.' Foto: Henk Bouwman Een grote bloembollenmarkt wordt zaterdag gehouden in de Vredeskerk aan de Burggra- venlaan. De opbrengst is be stemd voor de herinrichting van de kerk. De markt is van 10.00 uur tot 13.00 uur. In de Centrale Bibliotheek aan de Nieuwstraat is zondagmid dag een lezing over de Pilgrim Fathers. Spreker is Ariela Netiv van het Gemeentearchief. De Pilgrim Fathers woonden elf jaar in Leiden, voordat zij de eerste Europese nederzettingen stichtten in de VS. Aanvang 14.00 uur. Wijkvereniging Aktief houdt vrijdagavond een kaart- en sjoelavond in het clubgebouw aan de Berlagestraat 2. Aanvang 19.30 uur. Bij de ingang van het Heem park aan de Oegstgeesterweg 21 in Leiden begint zondag om 14.00 uur de thema-wandeling 'Wat er zoal ter tafel komt'. De werkgroep Agrarisch Na tuurbeheer onderhoudt in en om Leiden enkele kleine hak houtbosjes, die in de herfst ge snoeid moeten worden. Daar mee wordt zaterdag 1 novem ber, de nationale natuurwerk dag, rond 10.00 uur begonnen. Vrijwilligers kunnen zich hier voor aanmelden via 06- 19372518 of 5144462 In buurthuis De Pancrat kun nen 50-plussers morgen om 13.30 uur bingo spelen. Het buurthuis staat aan de Middel- stegracht 85 in Leiden. Zondag begint er om 14.00 uur op de landgoederen 'De Horsten' een wandeling. Het beginpunt is bij de ingang aan de Papeweg in Voorschoten, nabij kruispunt Den Deijl in Wassenaar. Toegang één euro. De Vogelwerkgroep Koude kerk/Hazerswoude verzorgt zondag om 8.30 uur een vo gelexcursie: trekvogels en blij vers. Het vertrekpunt is bij het ooievaarsnest aan het Spook- verlaat in Hazerswoude. Deel- name is gratis. Voor countrydansers is er zondag van 15.00 tot 18.00 uur de open dag Country Line- dance in buurtcentrum Matilo aan de Zaanstraat 126 iri Lei den. Kosten 2 euro.» Voormalig kinderarts en hoogleraar Kin dergeneeskunde Guus de Jonge houdt donderdag 30 oktober een lezing over het onderwerp Familieverband. Hij spreekt vanaf 15.00 uur in het Gemeen- tecentrum aan de Lijtweg in Oegstgeest. De organisatie is in handen van de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden Leiden/Oegst- geest.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15