'Hij kan honderd worden, maar hoe? REGIO Correcties op artikel over hoofdkantoor Léon Mode Gezond Ambitie Ritme Geluk Verlies I NAVRAAG niets aan de motivatie Meer dan de helft van de brandmeldingen is loos, blijkt uit onder zoek door het Centraal Bureau van de Statistiek (CBS). Vooral hape rende alarminstalla- 'Vals alarm verandert ties bij bedrijven zijn de boosdoener. In 2002 kwamen er 97.000 brandmel dingen bij de Nederlandse brandweerkorpsen binnen en slechts 46.000 keer moesten de slangen daadwerkelijk worden ontrold. JOS KUIJPERS, commandant van de Katwijk- se brandweer, is niettemin blij dat steeds meer bedrijven en instellingen een automatisch brandalarm installeren. Meer dan de helft van de meldingen vals, is het in Kativijk ook zo erg? „Zeker. Van de automatische meldin gen is ook hier dik 50 procent loos, ik denk nog wel meer: 90 procent of zo. Bij de andere meldingen, in de regel een telefoontje naar de brandweer dat er ergens brand is gesignaleerd, ligt dat anders. Dan is er vrijwel altijd sprake van echte brand. De brandweer gaat altijd op pad, maar vaak is het wel zo dat we op de weg erheen al door de alarmcentrale worden ingeseind dat het loos alarm is. Zwaailicht en sirene gaan dan uit, maar we rijden wel door. Om te controleren of er echt niets aan de hand is en om uit te zoeken waar door de valse melding is ontstaan, zodat die in de toekomst moge lijk voorkomen kan worden. Knaagt dat grote aantal i>alse meldingen niet aan de motivatie bij de brandweeniijwilligers? „Ik denk niet dat dat van invloed is op hun motivatie. Kijk, als je midden in de nacht je bed uit moet voor wat later blijkt een vals alarm te zijn, dan is dat natuurlijk vervelend. Maar ook niet meer dan dat. Je weet dat je er voor moet zijn en dat je altijd scherp moet zijn." Vindt u het vervelend dat steeds meer gebouwen zo'ti automa tisch brandmeldingssyteem hebben? „Nee, juist niet. Ondanks die vele keren dat we voor niets uitruk ken, vind ik het een goede zaak. Zo'n alarmsysteem kan immers veel ellende voorkomen. En ik bespeur ook wel dat het steeds be ter gaat. Ondanks dat er in Katwijk steeds meer gebouwen met een alarminstallatie bijkomen, blijft het aantal meldingen ongeveer stabiel." Zeg eens eerlijk, is een brandweerman nou blij of teleurgesteld als een brandmelding vals blijkt te zijn? „Blij. Geen enkele brandweerman krijgt een warm gevoel van een brand in een gebouw waarbij ook mensen zijn betrokken. Als bij voorbeeld het automatisch alarm van verzorgingshuis De Wilbert zich meldt, dan gaat er echt een zucht van verlichting door de wa gen als onderweg blijkt dat iemand onder de melder een sigaar heeft zitten roken. En ja, elke brandweerman wil soms ook wel eens een goeie fik. Maar die komt tóch wel. En als het dan een container-, schuur- of duinbrand is, dan blus je die graag." tekst: Paul de Vlieger foto: ANP UIT DE ARCHIEVEN Leidsch Dagblad Directie: B.M Essenberg, C P. Arnold E-mail: directiehdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54.2300 AB Leiden Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5 '5° 567 /ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut. ine.) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0.50 korting per betaling VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur. za-10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. SCHRIJVENDE LEZERS In het Leidsch Dagblad van dins dag 7 oktober las ik tot mijn vreugde een wervend artikel - 'Modebedrijf bouwt opvallend hoofdkantoor' - van de hand van Joosje van Geest over het nieuwe hoofdkantoor van Léon Mode op het bedrijvenpark Nieuw-Vennep Zuid in Nieuw-Vennep. Ik zou, uit hoofde van mijn functie als commercieel projectleider bedrij venpark Nieuw-Vennep Zuid, graag een paar puntjes op de i willen zetten. Ten eerste wordt in het artikel de indruk gewekt dat het bedrijven park bestemd zou zijn voor kan toorvestigingen. Dat is niet het geval, sterker nog: solitaire kan toorvoorzieningen zijn helemaal niet toegestaan op het bedrijven park. Bedrijfsgebonden kantoor- vloer is echter wel in beperkte mate toegestaan. Ten tweede wordt ten onrechte gesteld dat de gemeente Haar lemmermeer invloed zou hebben op de keuze van een architect. Ie der bedrijf dat zich op Nieuw- Vennep Zuid wil vestigen is wél verplicht een architect in de arm te nemen, maar de keuze daarin is vrij. Ten slotte zou ik hierbij de auteur gerust willen stellen naar aanlei ding van haar opmerking over het gemis van een etablissement ter bevordering van de levendig heid. In de nabije toekomst wor den nog een hotel met aanvullen de voorzieningen, een kiosk, een brandstofverkooppunt en een kinderdagverblijf op het park ge realiseerd. Met de levendigheid komt het dan wel goed. M.F.U. ter Horst, Haarlemmermeer. Vrouwen zijn ongelukkiger dan mannen. Vaker in de wao, vaker depressief en meer burn-outs. Wat dat betreft heeft de emancipatie weinig uitgericht. Ze willen gezonder, beter, mooier. Maar hoe? Ze kijken naar Oprah, luisteren naar Sonja en lezen de Linda. En ze gaan naar de 'feel good days' in de Leidse Pieters kerk: een beurs voor gelukszoekers. Te koop: gezondheid en welzijn. In kleine kraampjes venten bekeerlingen hun wondermiddelen met felheid en verve. Zij weten waar anderen in tekortschieten. En zij hebben het antwoord. „Mevrouw, kent u dit middel? Nou, dat kan best hoor, want het is nog niet zo lang op de markt. Het komt uit Tahiti en het is een voedingssupplement. Gemaakt van een plant die daar op hele vruchtbare vulkanische grond groeit, de morinda citrifolia. Niet een keer per jaar komt er een vrucht aan, maar wel twaalf keer. Kunt u nagaan. Die vruchten worden geperst en van de rest maken ze puree. Want de vruchten kim je niet zomaar eten. Nou, en zo maken ze uiteindelijk die drank, die u hier ziet staan. En mevrouw, ik durf u wel te zeggen dat 't verbluffend werkt." Goed tegen alles: van vermoeidheid tot kanker. Gaandeweg kriebelt een gevoel van ongemak. Onl spannen tussen blote voeten, die met trillingen v; bacteriën en schimmels worden ontdaan? Je goed len door tubes zalf tegen artritis en chronische pi Relaxen met behulp van tantrische sekstherapie? De wandelgangen zijn spaarzaam verlicht, ook al prettig. En alle kraampjes hebben een zwart deco veelal bekleed met foto's van lichamelijke tekortk mingen. Op het podium in de zijbeuk van de kerk vechten mannen met stokken. Valt dat ook onder welzij nl er zijn opvallend veel rolstoelers onder het public Toch niet op zoek naar heilzaam Tahiti-sap? Bij de koffiehoek maken twee bezoekers ruzie ovi hun bestelling. Op de tafels ernaast staan volle as ken en restanten koffie. Geluk en gezondheid lijk ver weg. Buiten schijnt de zon en waait een frisse wind. Di ademhalen en niet meer denken. Zoals mannen Erna Straatsma COLOFON ANNO 1953, Woensdag 21 October LEIDEN - De speeltuinvereniging 'Westerkwartier' zal volgende maand het feit herdenken, dat enige speeltuinvrienden vóór 25 jaar het initia tief namen om ook in deze dichtbevolkte stadswijk iets voor de jeugd te doen. Werd de jeugd vóór 25 jaar vrijwel uitsluitend bezig gehouden met spelletjes als 'In Holland staat een huis', thans kunnen jongens en meisjes hun lusten botvieren op schommels, wippen en zweefmo lens, terwijl daarnaast ook ruime aandacht aan het clubwerk wordt be steed. Op 6 November 1928 stak de vereniging van wal. De eerste tuin werd in April 1929 geopend. Dat was op een stuk grond aan de Potgie terlaan, waar nu de R.K. school staat. Twee jaar later verhuisde men naar een terrein aan het tegenwoordige L.F.C.-laantje en daar is 'Wes terkwartier' tot 1935 gebleven. In het begin van dat jaar werd de tuin aan de Ten Katestraat betrokken, waar men nu nog gehuisvest is. De Europese Unie heeft 2003 uit geroepen tot het jaar van de ge handicapten. In alle Europese lan den wordt extra aandacht besteed aan de positie van mensen met een handicap. Deze krant blijft niet achter. In een serie interviews wordt aan de hand van steek woorden een beeld geschetst van het dagelijks leven van mensen met een lichamelijke en/of ver standelijke beperking. Vandaag - in aflevering vijf van de serie - Willem van Velden uit Katwijk. „Wat ik wel heel graag zou willi is weer werken." ANNO 1978, zaterdag 21 oktober LEIDEN - Het Leidse ijshockeyteam van Leiden Lions kreeg in eigen huis de rekening gepresenteerd van HYS uit Den Haag met een 4-7 nederlaag. Leiden Lions-center Harrie Wielheesen (19) probeert HYS- goalie André Lockhorst (liggend) de puck te ontfutselen. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d-d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de oalie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. Van Velden is dubbel in wat hij voelt. Hij is sterk en nuchter ei nadrukt zijn optimistische kant. N er klinkt frustratie als hij zegt: „An ties? Die heb je niet meer." De fru tie komt door strubbelingen met gemeente over de Wet Voorzien in Gehandicapten. „Die wet moet g( i dicapten helpen om een zo norm; mogelijk leven te leiden. Maar sor 1 lijkt het alsof ze je achter de geran i ums proberen te houden. Vanwej suikerziekte is het belangrijk om v I te bewegen, dus heb ik een driewi fiets aangevraagd. Dat verzoek we i afgewezen, met als argument: u h 1 al een scootmobiel als vervoermu del." Toch geeft hij niet op. Van Velder regelmatig in de sportschool te \i i om te trainen. Hij is vastbesloten de vierdaagse mee te doen met eef armfiets, waarvoor hij opnieuw e< aanvraag heeft ingediend. „Maar i noem ik geen ambitie. Ik vind hei maal dat je zulke dingen doet. W< I wel heel graag zou willen, is weer ken. Iets achter de computer in ei aangepast kantoor. Ik ben ermee i bij het arbeidsbureau. De gemeei bemiddelt, want er is reïntegratie i sidie mee gemoeid, maar omdat 1 nog een inkomen van de marine t ben in plaats van een uitkering, k f men we voorlopig niet aan de bei En dus vult hij zijn dagen thuis ter de computer, of buiten mi1 scooter. Een vast ritme is belangi1 vanwege de diabetes. „Ik moet g(1 letten op wat ik eet en wanneer i 1 suline moet spuiten. Meestal bei0 vroeg wakker, om zeven uur. Josfd me dan rommelen in de douche, ik ben wat langer bezig. Daarna e bijten we samen." Bij mooi weer1 de thermoskan koffie en een zak 1 broodjes in de fietstas en trekken samen op uit. Nu het kouder wo zit Van Velden vaker thuis, maar frisse neus slaat hij zelden over. als het sneeuwt ga ik eruit. Desn met een pet en handschoenen a Koken doet de kok meestal zelf, boodschappen doen laat hij aan vrouw over. Want met uitzonder j van de dure supermarkten komt met de scooter bijna geen winke f door. 's Avonds zijn ze thuis of o ,j met de diabetes patiëntenvereni j Van Velden is er vrijwillig bestui 2 voor de regionale afdeling. Confronterend is het wel, zegt V Velden. „In het begin wilde ik ni j naar de themabijeenkomsten to één mist een arm, de ander heef problemen of ziet niet meer goe j Maar later dacht ik: het is juist g j om de symptomen te kennen ei 'deskundigen' te praten. Zelf zij heel erg overvallen door deze zii Toen die diagnose werd gesteld was nog gewoon aan het werk - c we ook eigenlijk heel slecht voo y licht. Veel patiënten kunnen m< ten probleemloos oud worden, dat het ook zó kan gaan, wisten j niet." H Inmiddels laat hij zich niet mee t schrikken door de verhalen van j, noten. „Beangstigend? Ik denk j over na wat er allemaal nog kan beuren. Dan heb je geen toekor n wat schiet je ermee op? Je weet y niet hoe het gaat. Als je over stri loopt, kun je wel onder de bus 1 e Zo is het toch?" e Van Velden zoekt de ogen van José als hij zegt: „Dat heb ik met haar. Zij heeft zoveel met me te stellen gehad en ze is steeds bij mij gebleven. Om haar te ontzien heb ik bij de problemen met mijn tweede been zelf besloten tot ampu tatie, zonder daar eerst over te praten. Achteraf heb ik daar spijt van. Zoiets is ook voor je partner een grote beslissing. Maar ik zag het niet zitten, weer dat drama van steeds een stukje meer er af. Dus toen de amputatie van twee tenen niet wilde genezen, zei ik meteen: haal dat been er gelijk maar af." Sommige mensen zien een handicap als een groot probleem voor een relatie, zegt Van Velden. „Maar ik denk dat onze relatie er juist sterker door is gewor den. Ook al blijkt nu duidelijk hoe verschillend we zijn. Ik heb van huis uit ge leerd om vrij over alles te praten, José is een binnenvetter. Ik ben ook een nuch ter persoon, iemand die accepteert dat sommige dingen nu eenmaal gebeuren." Zijn vrouw heeft het er moeilijker mee. Na de jaren waarin ze haar man moest bijstaan, heeft ze inmiddels zelfhulp gezocht om het allemaal te kunnen bol werken. Bij elke kwaal van Willem schrikt ze zich rot.' Dat het verlies van tenen, voeten of benen een veel gehoorde complicatie is bij diabetespatiënten, wil niet zeggen dat andere lichaamsdelen geen gevaar lopen. „Door slechte doorbloe ding verbrokkelen de aderen op een zeker moment en dat risico is in voeten, waar veel haarvaatjes zitten, het grootst. Maar toen laatst door een wondje aan zijn elleboog zijn hele arm opzwol, zag ik het drama al weer voor me. Het was slechts een bacterie, en inmiddels geneest het langzaam weer. Maar ik vind het eng. De toekomst vind ik moeilijk. Dokters zeggen dat hij wel honderd kan wor den. Maar hoe?" Zó rij je samen op een scooter over zonnige Griekse eilanden, zó rij je in een scootmobiel door Katwijk. Willem van Velden (56) ging zes jaar geleden met de vut. Hij keek na zijn jaren als kok bij de marine uit naar een nieuw leven samen met zijn vrouw. Maar een vakantie naar Griekenland schopte alles in de war. Een kleine blaar op zijn voet leidde tot verergerende complicaties bij Van Velden, die diabetespatiënt bleek te zijn. Hij ging met een pijnlijk been het ziekenhuis is en kwam er vierenhalve maand later zonder been uit. Een wondje onder een teennagel van zijn overgebleven voet, kostte hem binnen het jaar zijn tweede been. Inmiddels kan hij zich, met wat hij noemt zijn astronautenbenen redelijk redden op straat. Binnenshuis doet hij ze 'uit'. „Soms is het wat pijnlijk of geïrriteerd, dan ben ik ze zat. Jij schopt toch ook je schoenen uit als je thuiskomt?" door Saskia Buitelaar Willem van Velden en zijn vrouw José. „Geluk? Dat heb ik met haar. Ze heeft veel met me te stellen gehad en is steeds bij me gebleven." Foto: Dick Hogewoning Van Velden raakte twee onderbenen kwijt, maar dat is niet het eerste dat hij associeert met het woord 'verlies'. Iets anders weegt nóg zwaarder. „Je vrijheid. Heel gewone dingen, die ieder mens normaal vindt, die gaan niet meer als vroeger. We wandelden graag samen, nu ga ik op mijn scootmobiel. Maar dan ben je meeste tijd bezig met har der of langzamer rijden, stoepjes nemen, slimme wegen zoeken. Het is niet meer ontspannen. Daar moet je mee leren leven. Ik kan dat beter dan mijn vrouw. Zij heeft helemaal een groot stuk van haar vrijheid verloren." Zij vult hem zelf aan. „Ik krijg nu eigenlijk pas de klappen van de afge lopen jaren. Ik moet overal voor zorgen. Het huis, de tuin, de bood schappen, de auto. Vroeger deed ik alles alleen, want Willem was altijd op zee. Nu voel ik me opgejaagd als ik alleen de stad in ga. Toch altijd het gevoel dat er iemand alleen thuis zit." Van Velden gaat niet graag meer mee, na een aantal vervelende op merkingen. 'Lekker makkelijk, met zo'n karretje', kreeg hij soms te ho ren als Van Velden - groot, jong en sterk, met kunstbenen onder zijn broek - zich met zijn scootmobiel tussen de marktkramen probeerde te manoeuvreren. Er is nog iets wat Van Velden tot zijn grote spijt is verloren. „Een grote kennissen- en familiekring. We kunnen er niet mee omgaan, zeggen ze dan, om ons vervolgens te negeren. Nou, dadr moeten wij dan maar mee om zien te gaan."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14