Y YVcSt ontslaat Radio 3 wil extra geld voor behoud dj tientallen mensen MEDIA Wilfred Kemp heeft iets vilein! Met BNN en rugzak de wijde wereld in Commerciële kinderzenders boeren goed in de vakantie Dagblad staakt sportcolumn na bedreiging Rob Stenders zou 600.000 euro willen verdienen j Regionale zender diep in financiële problemen Hang naar vrijbuitersbestaan Fietsen is een mentale kwestieHeimwee zal ik wel krijgen Veronica radio sco bij luister Testpanel van Radar succes Hilversum - Voor het consu mentenpanel van het TROS- programma Radar hebben zich binnen een week ruim 10.000 mensen opgegeven. De doel stelling om het grootste consu mentenpanel van Nederland te worden is al bereikt. Alle deel nemers hebben op de site www.trosradar.nl een uitgebrei de vragenlijst ingevuld waar door de redactie in de toekomst zeer gericht enquêtes kan hou den. Het programma is zo in staat de mening van grote groe pen consumenten te bundelen om een vuist te maken tegen bedrijven en politiek. Over en kele weken wordt de eerste en quête verspreid. VARA komt met kinder-chatroom Hilversum - De VARA begint op de Kinderen voor kinderen- website (www.kvk.vara.nl) on der de naam Kwek een speciale chatruimte voor kinderen. Kwek is open op woensdag- en vrij dagmiddag van 15 tot 17 uur. Deelnemers mogen uit zes figuurtjes kiezen hoe ze er uit willen zien, en in welke omge ving ze willen chatten. De fi guurtjes kunnen ook rondlo pen, koprollen maken, dansen en vliegen, en ze kunnen uit drukken hoe de kinderen zich voelen. Er is constant een mo derator om in de gaten te hou den of er niet vervelend wordt gedaan en of er geen onge wenste bezoekers komen. Doven desnoods naar hof om titels Hilversum - Een samenwer kingsverband van doven en slechthorenden dreigt des noods via het Europese ge rechtshof aftiteling te zullen af dwingen bij programma's van alle commerciële Nederlandse zenders. Adviseur Zeegers van het Samenwerkingsverband Ondertitel Alle Programma's (SOAP) zei dat zondag in het AVRO-mediaprogramma An tenne 2. Met de publieke om roep bestaat de afspraak dat binnen zeven jaar alle program ma's zijn ondertiteld. De com- merciëlen voelen daar niets voor, tenzij de overheid hen geld geeft. SOAP eist binnen een maand harde garanties. Krachtstroom terug bij AVRO Hilversum - De AVRO begint volgende week woensdag met een nieuwe reeks van het inter viewprogramma krachtstroom. Het derde seizoen telt veertien afleveringen en hanteert de ver trouwde formule. Presentato ren Yoeri Albrecht en Lennart Booij proberen onder regie van Theo van Gogh in 25 minuten met een afwisselend begripvol le en kritische vraagstelling te achterhalen wat de ambities en drijfveren van hun gasten zijn. Hoorspel van RVU wint prijs Hilversum - Het RVU-hoorspel Familie Holland van regisseur- /schrijver Bert Kommerij heeft in Berlijn de eerste prijs van de Prix Europa in de categorie ra dio drama gewonnen. Er waren 36 inzendingen. De Prix Europa is de belangrijkste prijs voor de publieke omroep. In Familie Holland zorgen ogenschijnlijk kleine gebeurtenissen voor op schudding in het familieleven. Het is een metafoor voor wat er in Nederland gebeurde na de moord op Pim Fortuyn. Het hoorspel is medegefinancierd door het Stimuleringsfonds Ne derlandse Culturele Omroep producties. den haac/anp - De Haagsche Courant heeft de wekelijkse co lumn Midden Noord over voet balclub ADO Den Haag stopge zet omdat de veiligheid van de schrijver in het geding kwam. In de stukjes op de eerste pagi na van het sportkatem be schreef columnist Eppo Ford zijn ervaringen rond wedstrij den van ADO Den Haag. Hij reisde met de harde suppor- terskem van de club naar uit wedstrijden en zat in het eigen Zuiderpark-stadion op de tribu ne Midden Noord. Op die tri bune staan de meest fanatieke supporters van ADO Den Haag. De Haagsche Courant had de columnist aangetrokken om kritiek te pareren dat de krant alleen maar negatief zou schrij ven over de ADO-supporters. De hoofdredactie zag zich ge noodzaakt de column stop te zetten: „De veiligheid van onze columnist is in het geding, zo is ons te kennen gegeven. Wij hebben daarom tot onze spijt moeten besluiten de column van Eppo Ford te beëindigen. We willen hem niet in proble men brengen. Een columnist kan ip. vrijheid werken, of niet" den haag/anp - Bij de regionale omroep RTV West raken 42 werknemers hun baan kwijt. De omroep heeft grote financiële problemen en voor 24 werkne mers in vaste dienst is ontslag aangevraagd bij het Centrum voor Werk en Inkomen. Daarbij worden vijftien tijdelijke ar beidscontracten niet verlengd en vloeien drie werknemers af door natuurlijk verloop. Dat maakte RTV West gisteravond bekend. De omroep heeft een sane ringsplan opgesteld waardoor met ingang van 2004 structu reel 2,2 miljoen euro wordt be zuinigd. De vakbonden eisen dat er een sociaal plan komt. De eigen middelen zijn volgens de directie van RTV West echter te klein om zo'n plan te finan cieren. De directie hoopt dat de provincie Zuid-Holland het geld voor een sociaal plan be schikbaar wil stellen. Er werken ongeveer 170 men sen bij RTV West. De ontslagen worden gespreid over alle afde lingen. „Het personeel wordt nu slachtoffer van het financiële wanbeleid dat in het verleden is gevoerd", constateert woord voerder T. Bruning van de jour nalistenvakbond NVJ. Bruning zegt geschrokken te zijn door de omvang van de ontslagen. „We gaan een zwaar pleidooi bij de provincie houden voor fi nanciële steun." Een onafhankelijk bureau on derzoekt op het moment hoe de financiële problemen van RTV West zo uit de hand heb ben kunnen lopen. Het bureau onderzoekt ook de financiële problemen bij RTV Rijnmond, de andere regionale omroep in Zuid-Holland. Bij RTV Rijn mond lijken gedwongen ontsla gen ook onvermijdelijk. De huidige programmering van RTV West loopt geen gevaar door het bezuinigingsplan. Ra dio West begon maandag met een nieuwe programmering. Sinds 1 april was het radiosta tion van RTV West overdag een volledige nieuwszender, zonder muziek. Als gevolg van de nieu we formule is het aantal luiste raars gekelderd en daarmee de reclame-inkomsten. Het markt aandeel dat voor de gedaante wisseling nog lag op 8,6 pro cent, was begin september bij na gehalveerd. Jeroen Soer, de directeur die de plannen bedacht, werkt niet meer bij RTV West. Hij maakte zijn vertrek bekend op 2 april, vlak nadat de nieuwe radiopro grammering begon. Sinds 1 au gustus werkt Soer als directeur bij de VARA. Bruning vindt het opmerkelijk dat de directie van RTV West met het saneringsplan komt terwijl er nog een onafhankelijk onderzoek loopt. „Kennelijk was de nood erg hoog en moest er heel snel iets gebeuren." De woordvoerder van de NVJ vindt dat het bestuur van RTV West zijn langste tijd heeft gehad. „Zij hebben het allemaal laten gebeuren en moeten nu hun verantwoordelijkheid maar eens nemen.", aldus Bruning. De directie en het bestuur van RTV West willen geen nader commentaar geven. Ze willen eerst het advies van de onder nemingsraad afwachten. Top 10 meest bekeken programma's 1. Studio Sport NOS 3.291 2. Baantjer RTL 4 2.938 3. Kopspijkers VARA 2.785 4. Goede tijden slechte tijden RTL 4 2.407 5. Acht uur journaal NOS 2.312 6. UC Kamten-Feyenoord NOS 2.256 7. NEC-Wisla Krakau NOS 1.900 8. De Bauers RTL 4 1.876 9. De bachelor RTL 4 1.837 10. Vermist TROS 1.810 Top 10 meest bekeken kinderprogramma's 1. Jeugdjournaal NOS 257 2. Klokhuis NPS 229 3. Totally spies! Fox Kids 183 4. Braceface Fox Kids 182 5. Sesamstraat NPS 181 6. Shinchan Fox Kids 177 7. Op de set van Polleke VPRO 174 8. Pokemon Fox Kids 173 9. What's wit Andy? Fox Kids 160 10. Kookvanjou NPS 151 Marktaandelen in Nederland 1 11,0 (12.0) - Nederland 2 18,5 (13,7) Nederland 3 7,2 (8.2) - RTL 4 19,1 (18,7) RTL 5 4,4 (4,9) - Yorin 5,8 (5,6) SBS 6 9,8 (12,3) - NET 5 5,9 (6,4) - Veronica 4,0 (4.2) - De weekcijfers zijn afkomstig van de afdeling Kijk- en Luister onderzoek van de Publieke Omroep. Het aantal kijkers x 1000. De lijst met meest bekeken kinderprogramma's bestaat uit kij kers van 3 tot en met 12 jaar. Tussen haakjes staan de markt aandelen van vorige week. Hilversum/ANP - Om te voorko men dat commerciële radiosta tions populaire dj's van Radio 3FM wegkapen, waagt de pu blieke popzender om extra geld. Dat heeft een woordvoer der van Publieke Omroep (PO) dinsdag bevestigd. De raad van bestuur van PO moet nog be sluiten of hij met dat geld over de brug wil komen. Met name ochtendpresentator Rob Stenders (VARA) en mid- dag-dj Ruud de Wild (BNN) lig gen erg goed in de markt. In media kwam eerder naar voren dat Stenders 600.000 euro zou (willen) verdienen, maar H. Bruins Slot, voorzitter van de raad van bestuur, zei dat dat bedrag hem onbekend voor kwam. Door de populariteit van de dj's gaat het luisteraandeel van 3FM omhoog en dat is goed voor de reclame-inkom sten. Bruins Slot vindt mede daarom dat de presentatoren niet moeten worden gezien als 'gewone' omroepmedewerkers, maar als sterren. Of hij daaraan ook de consequentie verbindt dat ze wezenlijk meer mogen verdienen, is nog niet duidelijk. De Publieke Omroep worstelt dezer dagen met bezuinigingen die de politiek de zendgemach tigden heeft opgelegd. Omroep medewerkers vrezen dat die be sparingen op het bordje van de programma's komen. Om dat te voorkomen is een fonds 'pro grammaversterking' in het le ven geroepen. Als 3FM meer geld krijgt voor de salarissen moet het uit dat fonds komen. „Er is simpelweg geen potje waar we het uit k halen", erkent de woot der. De bezuinigingen en 01 salarissen trekken de afg periode hand in hand op versum. Toen de bezuir cijfers (oplopend tot 80 1 euro in 2007) naar buite men, werden ook de ho{ rissen van de omroepb ders openbaar. Bruins SI de toen die beloningen woord" te vinden. door Nico Postma Hilversum - De commerciële kinderzenders Fox Kids en Nic kelodeon boeren goed tijdens de herfstvakantie. Kinderen sla pen uit en omdat ze niet naar school hoeven, kruipen ze over dag vaker voor de televisie. Ge middeld kijken ze 152 minuten per dag, tegenover 128 minuten op een doordeweekse school dag in deze herfst. De vakantievierende kinderen stuwen met name de kijkcijfers van Fox Kids op. De zender be heerst met vijf programma's de top 10 van bestbekeken kinder programma's. Onderzoeker Ron Scholten van Fox Kids zegt dat de kinderzender bewust in speelt op de herfstvakantie. Zo wel vorige week als deze week richt de zender zich 's ochtends meer op schoolgaande kinde ren dan op kleuters. Dat bete kent dat een kleuterprogramma als Bob de Bouwer tijdelijk moet wijken voor Braceface, What's with Andy, Totally Spies en Pokémon. Nickelodeon scoort bij kinderen hoger dan voorheen met SpongeBob SquarePants, Bassie en Adriaan en Rocket Power. Het kinderblok Z@ppelin van de publieke omroep doet het deze vakantieperiode minder dan normaal. Volgens onder zoeker Marjan den Ouden ont breekt het ditmaal aan bekende programma's in de ochtend. „In Z@ppAchteruit worden ou de programa's tijdens de va kantie herhaald. Fox Kids heeft hier in de vakantieprogramme ring goed op ingespeeld, terwijl Z@ppAchteruit deze weken wat onbekendere programma's uit zendt", aldus Den Ouden. Wilfred Kemp (midden) met van links naar rechts Pascal Jakobsen, Norman Bonink, Peter Slagter en Bas Kennis van Bl0f. Foto: KRO KRO-presentator Wilfred Kemp interviewt in Tussen hemel en aarde nog één keer bekende Ne derlanders over het geloof, maar wil ze niet katholiek de maat ne men. Wel wil hij in de toekomst graag wat minder braaf zijn. In de laatste uitzending doet hij morgen zijn best tegen de band Bl0f. door Paul van Liempt Hilversum - Kemp (42) blijft bij de KRO de afdeling godsdienst en cultuur bedienen, maar neemt afscheid van Tussen he mel en aarde. Het programma waarin bekende Nederlanders over het geloof worden onder vraagd zit er bijna op. De lei ding van de katholieke omroep denkt dat de vijver met gasten is opgedroogd. Kemp beaamt dat. „Maar als ik zelf had mogen beslissen was ik toch nog graag een tijdje door gegaan. Het was een prettige formule. Ik moet toegeven dat de interviews te veel over alge mene zaken gingen. De conse quenties van geloven voor het dagelijks leven kwamen te wei nig aan bod. Het lijkt me aardig iets te gaan doen met levens kunst. Over de spiritualiteit van alledag. Over de kunst van een goede relatie, een goede maal tijd, van ruzie maken, afscheid nemen en rouwen." Kemp zegt zich bewust voor zichtig op te hebben gesteld in Tussen hemel en aarde. Hij denkt dat zijn gasten in hun schulp zouden zijn gekropen als ze door een katholiek de maat zou worden genomen. „Mensen vertellen liever dat ze op zondag naar de hoeren gaan dan naar de kerk. Spreken over geloof en religie is heel per soonlijk. Je geeft veel van jezelf prijs als je het erover hel^t." Engagement De KRO-interviewer liet zich in zijn optredens kennen als een vriendelijke jongen, die af en toe op het zalvende af zijn gas ten bejegende. „Ik mag wel iets brutaler worden", geeft hij toe. „Maar heb ook iets vileins in me." Soms kwam dat trekje aan de oppervlakte. Tegen Bart de Graaf: „Ben jij in de hemel éen meter negentig en heb je dan twee gezonde nieren?" Naar het puntje van zijn stoel schuivend zegt Kemp dat hij een katholiek pur sang is. Af komstig uit een niet-intellectu- eel gezin uit Montfoort ging hij theologie in Amsterdam stude ren. Het geloof was thuis zo vanzelf sprekend als water uit de kraan. De mededeling dat hij homo seksueel is, kwam dan ook hard aan. Zijn ouders begrepen het aanvankelijk niet. Ze vonden het meer iets voor artiesten uit de grote stad. „Na een paar maanden was de schok voorbij. Als ik maar gelukkig werd, zei den ze. Mijn ouders hadden geen ideaalbeeld, zoals je vaak in milieus van artsen en nota rissen tegenkomt. Die kunnen het huis, het huwelijk en de baan van hun kind uittekenen." Eigenlijk Na zijn studie ging Kemp het pastoraal werk in. Hij preekte en stond pastors terzijde tijdens de liturgie, maar rond zijn 32ste lokten radio en televisie. Leo Fijen bood hem onderdak bij de KRO, waar hij een vaste po sitie heeft veroverd. Het katho licisme is hij trouw gebleven. Dat katholieken nogal eens voor onbetrouwbaar doorgaan, heeft hem niet van zijn geloof gebracht. Hij wijdt het aan de volksaard van de Nederlanders. „Als echte calvinisten v|9 dat leer en leven sameif Katholieken houden vaj te. Die gaan ervan uit di ven altijd ingewikkelde^ nuanceerder in elkaar 2 regels verwoord kan w< n Kees Fens heeft ooit ge es je de katholieke moraal woord kunt resumeren n lijk. Dat illustreerde hij .01 voorbeeld uit Limburg 01 de oorlog. Verzetstrijdi den een NSB'ër opgep, B"i joden verraadde en datfsc ven doen. Ze zagen ma |h mogelijkheid: executei !fnÉ de pastoor vroegen ze wel mocht. Die antwoi genlijkniet." Sinds deze maand wis; Kemp Leo Fijen af als 3 leider in het nieuwe pittt ma Soeterbeeck. Deski praten over thema's w katholieke stem gehoo .4j Het mag er stevig aan ,0- Kemp: „Maar ik zal m< missionair opstellen a nai Knevel, die vindt dat j< gelukkig bent als je Je2 hart hebt." Soeterbeeck, vandaag uur, Nederland 1 (RKI Tussen hemel en aardt on 22.42, Nederland 1 door Nico Postma Het enige reisprogramma op Radio 1, Weg met BNN, volgt het komende halfjaar twintig backpackers die binnenkort hun rugzak pakken en de wijde wereld in trekken. Ze zwermen uit naar Azië, Afrika, Australië of Zuid-Amerika, en delen hun ervaringen met de radioluisteraars door regelmatig een antwoordapparaat in te spreken. Daarnaast haalt presentatrice Marjolein Dekkers elke maandagavond iemand in haar uitzen ding op maandagavond, houden ze allemaal een reislog bij op internet en zullen hun columns iedere dinsdag opduiken in het gratis dagblad Spits. Een kennismaking met een aantal globetrotters. Bart van Cleef (23) Commercieel medewerker Marlies van Gogh (21), hrm-assis- tent bij Center Pares Woonplaats: Rotterdam Reis: Thailand, Nieuw-Zeeland en Australië Vertrekdatum: 3 november Reislog: weblogs.bnn.nl/burgh-sydney Bart en Marlies komen beiden uit het Zeeuwse Burg Haamste de, voordat ze gingen samen wonen. Nu beiden hun diplo ma's op zak hebben, zien ze hun kans schoon te reizen. Marlies: „Ik liep er al een tijdje mee rond in mijn hoofd. Voor dat je het weet heb je immers een huis gekocht. We hebben zelf BNN benaderd of ze ons wilden sponsoren, nog voordat we de oproep zagen op inter net." Bart en Marlies kennen het radioprogramma Weg met BNN niet, wel kijken ze graag BNN at Work op televisie. Bart: „Waar ik persoonlijk naar toe leef is het ultieme vrijbuiterbe- staan. Doen waar je zin in hebt en andersom. We beginnen met een maand in Thailand, w^r we in hostals verblijven en ons verplaatsen met het openbaar vervoer. Tijdens de drie maan den in Nieuw-Zeeland en de zes maanden in Australië willen we een auto of een busje kopen en gaan kamperen. Het wordt daar zomer. Op internet laten we berichtjes en fotootjes achter. Als we op een fantastisch plekje terecht komen, dan bellen we het ant woordapparaat. Dat doen we ook bij problemen of teleurstel lingen." Tom Onderstal (23) Pas afgestudeerd in planologie Woonplaats: Nijmegen Reis: vijftien weken fietsen door Zuidoost-Azië Vertrekdatum: 4 november Reislog: weblogs.bnn.nl/cydingmadness „Ik begin in Bangkok en fiets door Cambodja, Vietnam, het zuiden van China en via Laos terug naar Thailand. Dat moet in vijftien weken gebeuren, dus dat wordt in een flink tempo doorfietsen. Er moet dus ge werkt worden en stilzitten is er niet bij. Ik reken op zesduizend kilometer in totaal; tweedui zend kilometer per maand. Dat doe ik samen met een Austra liër, Michael. Die heb ik twee jaar geleden ontmoet tijdens een fietstocht van vier maan den door Europa. Hij heeft me vorig jaar opgezocht en zo is het idee ontstaan samen te gaan fietsen. Eerst wilde ik naar het Midden-Oosten, maar daar is het te riskant. Nu ontmoeten we elkaar halverwege. Hij heeft al de Zevenheuvelenweg met mij gefietst, maar het is volgens mij vooral een mentale kwestie. Houden we het vol? We over leggen nu via e-mail, maar de uiteindelijke route bepalen we ter plekke. Mijn fiets gaat mee in het vliegtuig. Die weegt al 16 kilo, dus veel kleren en andere bagage kan ik niet meenemen. Mijn moeder attendeerde me op dit leuke initiatief van BNN. Als ik in de uitzending kom, zal ik er goed rekening mee moe ten houden dat ik in een stad ben beland met een goede tele foonverbinding. Debby Houtgraaf (24) Redacteur Kassa bij de VARA Woonplaats: Almere Reis: twee maanden met de bus door Nieuw-Zeeland Vertrekdatum: 4 december Reislog: weblogs.bnn.nl/on-a-kiwitrip „Het lijkt me erg leuk mee te werken aan de uitzendingen van Weg met BNN. Via internet kwam ik erachter dat ze back packers zochten. Ik wilde al heel lang een grote reis maken en heb toen nagedacht waar heen. Ik zou wel langer willen dan twee maanden, maar ik zit ook met mijn werk. Ik ga naar Nieuw-Zeeland, waar ik een busticket ga kopen speciaal voor backpackers. Met dit ticket kan ik door heel Nieuw-Zee land reizen en kan ik op- en af stappen wanneer ik maar wil. Aangezien ik een meisje ben en alleen reis, leek het me wel vei lig om naar een land als. Nieuw- Zeeland te gaan. Bovendien zijn daar alle na- tuursoorten verenigd en kan ik dus in twee maanden heel veel zien. Het is wel heel erg span nend, alleen op reis, hoewel ik het me nog niet goed realiseer. Dat doe ik pas als ik daadwer kelijk ga. Dat had ik ook toen ik een halfjaar in Londen ging wo nen. Op de boot drong het pas goed tot me door wat ik ging doen. Heimwee zal ik krijgen naar mijn familie en goede vrienden. Alleen zal ik niet zijn, want binnen vijf minuten na aankomst heb ik waarschijnlijk contacten aangeboord. Toch blijven die contacten opper vlakkig." hilversum/anp - De keer van Radio Vero de ether is door de li raars positief ontvar marktaandeel van h tion, dat sinds 31 au weer te horen is, ste 2,8 naar 3,2 procent blijkt uit de luisterci bureau Intomart die werden verspreid. Op de golflengte vai dige Radio Veronic; voorheen Radio 10.' De landelijke FM-: is in handen van ra< Sky Radio, dat sami bedrijf SBS een ovei komst sloot om nica weer in de luel gen. Op televisie zoi voor een terugkeer nica-tv. De zender Sky Radii best beluisterde zei het land, met een deel van 11,9 procei merkelijk is dat het aandeel van Radio dat bij de onlangs etherverdeling geei«No ket verwierf, is geste 4,6 naar 4,7 procent raars blijven de zen^T kabel en middengol AM) trouw. Het aanLa| de gezamenlijke regcht omroepen daalde naar 14,9 procent. 'SStl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 10