ECONOMIE Leveranciers betalen mee aan actie AH Franse tabakszaken vandaag dicht uit protest 'Dit is het maximaal haalbare' 'Beleid lawaai Schiphol faalde door de emoties' Protest tegen massaal ontslag bij Ford-Genk Strijd tegen gladde rails is begonnen Zonnewagen Nuna II aan kop Macht van Opta grootste discussiepunt telecomwet Transport op 1136 wielen IIL Solutions jirapt 135 banen rdam - Het logistiekbe- IDHL Solutions schrapt in irland 110 banen. In België ijnen nog eens 25 ar- Jsplaatsen. De markt voor «igistieke dienstverlening in de Benelux onder zware Klanten van DHL Solu- verkopen minder en kij- iteeds kritischer naar hun •n. Daardoor wordt DHL lOtjons geconfronteerd met .ige en dalende omzet, •t bedrijf werken in totaal mensen. adviseren bij ropese trein 15 :ht - De Nederlandse bo' rwegen gaan adviseren bij g ntwikkelen van een Euro- 15' hogesnelheidstrein. NS- 39 ter NedTrain speelt hierbij 35 ol. De NS sluiten niet uit 45! e trein ook in Nederland 2* den. Het Duitse Deutsche 72 SNCF uit Frankrijk en het 40 anse Ferrovie dello Stato 87 1 de kosten van de intro- 85 evan een hogesnelheids- 27 met 20 procent omlaag :en- 89 onderzoek rol land Bank irdam - De Stichting On- ;k Bedrijfsinformatie (SO- iderzoekt de rol van de id Bank bij de dreigende ;ang van de Gelderland De belangrijkste werk- ichappij van de meubelfa- it Gelderland Groep ver- iinds 14 oktober in surse- ï^nadat de Friesland Bank Idkraan had dichtge- 279b. Voordat dit plaatsvond, bank al een mogelijke voor de Gelderland i|) naar voren geschoven. |rgie-adviseurs |en noodklok 9 sum - Het afschaffen van irgiepremie kan de ener- 5 viseurs hun baan kosten. 67 is branchevereniging 8 zullen woningeigenaren 45 iet wegvallen van de pre- j m huis niet meer laten 24! 1 op energiezuinigheid. In 44 der van de bezuinigingen 11 Energie Premie Regeling 2 iet kabinet besloten de 5 ie op energiebesparende 12 igelen af te schaffen. 34 1 sument overal jd beschermen 38 iac - De Consumenten- 8 wil dat mensen op straat worden beschermd te- 1 (deugdelijke handels - 23 ken als aan de deur. Dat nenten te weinig worden 5 irmd bij aankopen op blijkt volgens de belan- 1 [anisatie uit klachten die 12 ings heeft ontvangen 17 :n bedrijf dat op straat fi le producten verkoopt ïsumentenbond heeft de van de Tweede Kamer ge- om de Colportagewet passen. maandag 20 oktober 2003 larbeveiligde in Bangkok Iok - In de Thaise hoofd eis ingkok is vandaag de tagse top van de APEC nomische organisatie 35.0 iden rond de Stille Oce- q igonnen. Ongeveer soil politiemensen en mili- i djn op de been om ruim 40'j staats- en regeringslei- 44io nder wie de Amerikaanse 3^® :nt George Bush en zijn 38.7 he ambtgenoot Vladimir 11.1 te beschermen tegen '3 jke terroristische aansla- ,,1 jdens de top zal vooral 64,3 ireldhandel worden ge- 28, 6 81,1 isme naar a groeit snel 36,( 36,1 16,4 49/ - Over nog geen 20 jaar 41,4 a het populairste vakan- ter wereld. Dat zegt de - 'ntionale organisatie voor te, de World Tourism 17 Ration. Vorig jaar gingen 43is vijd 702,6 miljoen men- 48'! iet buitenland op vakan- is 2,7 procent meer dan Nu is Frankrijk met 77 l bezoekers per jaar de 24,#rste bestemming. China 1 vijf, met bijna 37 mil- 28) zoekers. Als de stijgende -J rzet, staat China in 2020 •j erste plaats. :s tekort naar dhoogte' - Het financieringste- ïuitsland zal dit jaar 19'! ;er uitvallen dan de re- 29' ierder dit jaar bekend- Dat meldt het week- r Spiegel op basis van 1 bij het ministerie van 55,i in. Duitsland krijgt dit 9Q' naken met een begro- ort van 4,3 procent. Dat iet tweede jaar op rij ischrijding van het Eu- tabiliteitspact en een er gat dan waar minis- inanciën Eichel eind s van uitging. Lange rijen voor rokertje door prijsverhoging met 20 procent parijs/ANP - Zo'n 34.000 boze Franse tabakshandelaren hiel den vandaag hun winkels ge sloten uit protest tegen de prijs verhoging van sigaretten met 20 procent. Voor de Franse tabaks zaken zag het gisteravond zwart van de mensen om nog net voor de prijsverhoging in te slaan. Tabaksverkoop is in Frankrijk een staatsmonopolie en de be trokken winkeliers hebben dus een contract met de staat. Mi nister Mattëi (volksgezondheid) is een offensief begonnen tegen tabak, vooral om de jeugd van sigaretten af te houden. Sinds begin dit jaar zijn de prijzen van sigaretten daarom al met 8 tot 16 procent gestegen. Na de prijsverhoging van van daag hangt er per 1 januari nog een verhoging in de lucht met nog eens 20 procent. Ook zon der deze nog komende verho ging is Frankrijk al een van de duurste Europese landen ge worden om een sigaret op te steken. Alleen in Groot-Brittan- nië en Noorwegen moet de ro ker meer neertellen. Franse sigarenboeren klagen erover 15 tot 20 procent van hun inkomsten kwijt te zijn en zeggen dat het zo niet langer gaat. De regering heeft hen al 150 miljoen euro hulp toege zegd, maar dat vinden zij niet genoeg. Het ergst getroffen zijn de tabakswinkeliers in de grensstreken. Veel rokers doen hun inkopen inmiddels in Bel gië, Zwitserland, Italië of Span je. Daarnaast steken verdwenen fenomenen de kop op: smokkel en zwarte handel, vooral via in ternet. In Marseille worden pakjes si garetten, die gisteren nog 3,90 euro kostten, bijna openlijk op straat verkocht voor 2,50 euro. Zaterdag is een oude bekende van de Marseillaanse maffia, Jacky Imbert, opgesloten. Op 73-jarige leeftijd had hij zijn 'zakengevoel' weer teruggevon den en had hij een illegale siga- rettenfabriek opgezet. Nog goedkoper zijn sigaretten op de ferry's tussen Algerije en Frankrijk: 1,20 euro per pakje. De douane heeft al een vracht wagen met 18 ton sigaretten ge vonden. Ook via internet pro beren de Fransen illegaal hun inkopen te doen: 60 procent voordeel bijvoorbeeld voor si garetten vanuit Spanje die per post worden bezorgd. Kersverse NLO-voorzitter Kroes den haag/anp - In de discus- sie over de geluidsoverlast van luchthaven Schiphol heeft de overheid zich te veel laten lei den door de emoties van om wonenden. Er is bij de beleids bepaling te veel naar het draagvlak gekeken en niet ge noeg naar de feiten en cijfers. Daardoor is het huidige sys teem van geluidsnormen no dig toe aan verandering. Dat zei Neelie Kroes, oud-mi nister van verkeer en water staat en de pas benoemde voorzitter van het Nederlands Luchtvaart Overleg (NLO), gis teren. ,,We moeten de beleving van de bewoners rond Schip hol niet te veel laten meewe gen, omdat deze vaak afwijkt van de werkelijkheid." Volgens Kroes heerst er een dubbelmoraal in Nederland. Aan de ene kant beseft ieder een dat luchtvaart zeer belang rijk is voor dit land. Maar aan de andere kant beïnvloeden emoties de discussie over ge luidsoverlast in zo'n mate dat deze discussie niet langer rea listisch is, aldus de voormalige minister. Als NLO-voorzitter ziet Kroes het als haar taak de discussie over geluidsoverlast objectief te houden. Ze wees daarbij bij voorbeeld op de komst van nieuwe toestellen die veel minder herrie maken dan hun voorgangers. „De ontwikkelin gen in de vliegtuigindustrie gaan in elk geval de goede kant op." De huidige luchtvaartwet wordt in 2005 geëvalueerd. Deze wet moet het beter mo gelijk maken om geluids- en milieuoverlast beter te kunnen meten. Twijfel of het nieuwe systeem wel even veilig en mi lieuvriendelijk is en of de om geving met nog meer vliegtuig lawaai te maken krijgt, heeft de discussie jarenlang gedo mineerd. Bij de evaluatie wordt gekeken of de normen goed genoeg zijn. genk/gpd - Hij blijft hopen op een toekomst voor Ford-Genk maar beseft dat de kans dat het Amerikaanse concern de fabriek in Belgisch-Limburg over een paar jaar opdoekt re- eel is. „Ik zal tot het einde blij ven strijden voor het behoud van werkgelegenheid. Maar ik vrees het ergste", zegt Rudi Schepers uit Tongeren. „Zeker nu Ford heeft aangekondigd miljoenen te investeren in de productie van de Mondeo in China." In de straten van Genk heerst zaterdag woede en onbegrip onder de deelnemers aan de 'jobmars', de mars voor werk. De politie schat dat zo'n 12.000 mensen zijn gekomen om te protesteren tegen de massaontslagen bij Ford; de organisatie houdt het op 15.000 deelnemers. Ze zijn fu rieus. Op het moment dat bij Ford-Genk 3000 banen moe ten verdwijnen en ook de fa briek in Keulen flink moet af slanken, gaat het concern 3 miljard euro investeren in twee grote productievestigin gen in China. Dat is wrang. 'Ons geld naar China', staat te lezen op één van de vele span doeken die de bonte stoet be togers met zich meedragen. Onder de demonstranten zijn veel politici, zoals de socialisti sche voorman Steve Stevaert, utrecht/gpd - ProRail is van daag de strijd begonnen tegen spekgladde treinrails en vier kante wielen. Op vijf trajecten (Utrecht-Amersfoort, Amers- foort-Zwolle, Utrecht-Arnhem, Arnhem-'s Hertogenbosch en Den Haag CS- Gouda) rijden speciale treinen, die een zand en metaalmengsel strooien dat de rails stroef maakt. De glad heidbestrijding moet voorko men dat de herfst net zo dra matisch verloopt als vorig jaar. Toen vielen slippende treinen massaal uit en bleef de dienst regeling wekenlang aangepast. „We verwachten dat de val van herfstbladeren deze week echt goed op gang komt", aldus een ProRail-woordvoerder. Hierop rijden voor de ochtendspits de speciale Sandite-treinen. Bij ex treme gladheid wordt voor de avondspits nog een keer ge strooid. NS hebben reizigers treinen uitgerust met een anti- blokkeersysteem. Verder zit in de rails een nieuw meetsys teem. Machinisten krijgen via sms'jes informatie zodat ze hun rijgedrag kunnen aanpassen. en (ex)werknemers van andere bedrijven die fors reorganise ren. Zoals Philips-Hasselt, dat eind vorig jaar meer dan 900 mensen op straat zette. De sociale onrust in Genk be gon twee weken geleden. De beloofde investering van 900 miljoen euro om de fabriek ge schikt te maken voor de as semblage van de nieuwe Ford Focus komt er niet. De pro ductie van de Transit wordt naar Turkije verplaatst. Eerder schrapte Ford al 1400 banen in België. Eind volgend jaar moe ten er in Genk nog 5000 men sen werken in plaats van de 9000 nu. Gevreesd wordt dat als in 2006 de laatste Mondeo van de band rolt, de fabriek wordt gesloten. De bonden verwijten de direc tie woordbreuk. Volgens de christelijke vakbond ACV is het 'totaal onbegrijpelijk' dat werknemers nog steeds geen duidelijkheid over hun toe komst is gegeven. Zo'n 20 Bel gische artiesten onder wie Will Tura en Raymond van het Groenewoud betuigden hun steun aan de werknemers in het weiland tegenover de fa briek. „Leuk, natuurlijk", ver zucht een deelnemer. „Maar eigenlijk ben ik niet zo in de stemming om feest te vieren. Dit doet me eerder denken aan het laatste avondmaal." darwin - De Nederlandse Nuna II staat ook na twee wedstrijddagen eerste in de World Solar Challenge, de race voor auto's op zonne-energie in Australië. „Het gaat tot nu toe fantastisch", zei woordvoerder Koen Koster. „We hebben heel hard gereden. Op sommige stukken 110 tot 120 kilometer per uur. Toen er meer bewolking kwam, hebben we 'gas' moeten minderen." De weersomstandigheden zijn volgens Kos ter redelijk zwaar. Het was 34 graden en vochtig. „In de cockpit kan de temperatuur oplopen tot 50 gra den. De vier coureurs die elkaar afwisselen moeten het stellen zonder airco, want die is te zwaar en ge bruikt te veel energie. Daarom rijden ze in een vest met verkoelende vloeistof, in korte broek en met blo te voeten." De 29 internationale teams rijden van Darwin in het noorden naar Adelailde in het zuiden over 3010 kilometer. De Nuna II is ontwikkeld door studenten van de TU Delft en de Erasmus Universiteit in Rotterdam. Het is de sterk verbeterde opvolger van de Nuna I, die de race twee jaar geleden won. Op de foto feliciteren teamleider Diederik Kinds(rechts) en Wubbo Ockels coureur Sten Swanenberg. FotoANP/Niels Broekema den haag/gpd - Albert Heijn gaat de druk op de leveranciers opvoeren om hun prijzen te ver lagen. Dat is nodig om de prij zenslag te bekostigen. De super marktketen verlaagde vandaag ruim duizend producten in prijs met 7 tot 30 procent. De nieuwe prijzenactie is de grootste uit de geschiedenis van Albert Heijn. Het Centraal Bureau voor de Le vensmiddelen (CBL) verwacht dat andere supermarkten snel zullen volgen. Albert Heijn voert de prijsverla ging door om de 'verloren' klant terug te winnen en markt aandeel te heroveren. De su permarkt zag het eerste halfjaar veel klanten weglopen en ver loor 1 procent marktaandeel. Volgens woordvoerder Koele- man hechten klanten nu meer belang aan de prijs dan een jaar geleden. „Het is moeilijk uit te leggen waarom de klant voor dezelfde cola bij de ene supermarkt veel meer moet betalen dan bij de andere." „De komende tijd zullen we scherp onderhandelen met de leveranciers", zegt Koeleman. Volgens Albert Heijn hebben le veranciers er alle belang bij dat er kwaliteitssupermarkten blij ven bestaan die A-merken ver kopen tegen goede prijzen. „Wij gaan er niet over dat klan ten lagere prijzen willen, dat zullen de leveranciers zich ook moeten realiseren. Ze zullen ons moeten helpen de prijzen concurrerend te maken." AH beschouwt zichzelf als een innovatief bedrijf dat 'Neder land heeft leren koken' en aller lei nieuwe producten heeft ge lanceerd als kant-en-klaarmaal- tijden en versgewassen verpak te sla. Met zulke producten kan de supermarkt zich beter on derscheiden dan met produc ten als 'verpakte macaroni van Honig' die overal verkrijgbaar Super De Boer volgt De supermarktketen Super De Boer heeft ook prijzen verlaagd. Het bedrijf heeft in een memo aan de super marktmanagers geschreven dat de prijzen van 140 A- merkartikelen naar beneden gaan. Met deze stap volgt de supermarktketen Albert Heijn dat vandaag veel arti kelen in prijs verlaagde. „Met deze prijsverlaging wil len wij een groot deel van hetprijsongenoegen bij onze consumenten wegnemen", schrijft moederconcern Lau- rus. Het bedrijf zet morgen in alle dagbladen een adver tentie waarin de prijsverla ging wordt aangekondigd. zijn. De prijsverlagingen zijn structureel en vormen een doorsnee van de dagelijkse boodschappen. Zo gaan de prij zen omlaag van A-merken als Heineken, Douwe Egberts en Sanex, maar ook die van het ei gen huismerk, versproducten en euroshopper. Volgens Koele- mans zal zo'n 30 procent van de boodschappen in een 'ge middeld winkelwagentje' naar beneden gaan. De kosten wor den behalve door lagere in- koopprijze opgevangen door verdergaande efficiency in de logistiek en reorganisaties op de kantoren waarbij 440 banen verdwijnen. Voorzitter Den Doel van het CBL zei gisteren in het pro gramma Buitenhof dat de ande re supermarkten waarschijnlijk zullen volgen met prijsverlagin gen. Volgens hem zijn klanten niet gediend met nog meer prijsverlagingen omdat die een negatief effect hebben op het assortiment en de vernieuwing van supermarkten. den haag/anp -Telecomwaak- hond Opta moet meer be voegdheden krijgen vinden alle politieke partijen. Belangrijkste vraag is echter hoeveel. De Tweede Kamer behandelt ver moedelijk morgen en woensdag de nieuwe telecommunicatie wet, die nog dit jaar moet zijn ingevoerd. In de voorstellen is opgenomen dat de Opta partijen boetes mag opleggen van maximaal 10 procent van de omzet. Ook moet de doorloopsnelheid van geschillen veel sneller worden, door de beroepsmogelijkheden te beperken. Nu is het voor be drijven mogelijk om zaken ein deloos te vertragen door steeds weer in beroep te gaan. Over de verdere invulling van de bevoegdheden bestaat nog verschil van mening. Zo willen de WD en het CDA wel dat de Opta steviger mag ingrijpen, maar dat ze ook moet aangeven wat de effecten zijn. PvdA'er Van Dam is echter bang dat zo'n effectenanalyse vooraf de doorloopsnelheid flink kan ver tragen. Groenlinks-Kamerlid Vendrik ziet ook de noodzaak in het meer macht geven aan de Opta. „Maar dan blijft nog steeds het probleem bestaan dat er een monopolist is die het vaste net domineert." De macht van KPN is volgens Vendrik te groot. Hij draagt als oplossing aan dat de Staat het vaste net terugkoopt. CDA'er Atsma doet die sugges tie af als 'illusie-politiek'. Ook andere punten staan ter discussie bij de behandeling van de nieuwe wet. Zo willen diverse partijen een verbod op treitertelefoontjes en -smsjes. Via deze diensten kunnen men sen, vooral jongeren, elkaar voor de gek houden met nepge- sprekken. Een ander punt is de overlast van ongeadresseerde e- mails. PvdA'er Van Dam wil het versturen van spam strafbaar maken. Groenlinks steunt dat plan, CDA vindt het praktischer om de internetaanbieder het probleem zelf te laten oplossen. FNV-bestuurder Jongerius ging tot het gaatje Amsterdam - Het Afval Energie Bedrijf in Amsterdam gaat een nieuwe verbrandingsinstallatie voor afval bouwen die een hoog rendement moet opleveren. Daarvoor moest zaterdag een complete fabriek met een gewicht van 6,6 miljoen kilo verplaatst worden over een afstand van een kilometer. Het mega-trans- port werd uitgevoerd door het bergings- en transportbedrijf Mammoet met een enorme laadtruck die is voorzien van 1136 wielen. Foto: ANP/Koen Suyk den haag/gpd - Het najaarsak- koord over het bevriezen van de lonen was nog warm toen FNV- bestuurders al over elkaar heen buitelden met kritiek. De ko mende weken krijgen de vak bondsleden de kans hun stem uit te brengen. Volgens FNV- bestuurder Agnes Jongerius is dit het 'maximaal haalbare ak koord'. Bestuurders en kaderleden uitten direct na het najaarsak koord kritiek dat de extra fis cale belasting van VUT- en prepensioen slechts is uitge steld tot 2006. Jongerius: „De beslissing wordt voorlopig 'aangehouden' tot april volgend jaar. Tot die tijd zit het in de hogedrukpan en gaan we aan de slag om een nieuwe regeling te ontwerpen. Overigens zit er een veiligheids klep in de deadline van april. Als we er dan niet uitkomen, zullen we alsnog het bevriezen van de lonen in 2005 afblazen. Uiteraard ook hier weer na stemming onder de leden." Er zijn leden die zeggen dat ze met stakingen en acties meer voor elkaar hadden gekregen? Jongerius: „Het is mijn oprech te overtuiging dat dit het 'meest maximale' akkoord is. We heb ben tot het gaatje onderhan deld, waarbij de werkgevers ook zijn gaan schuiven. Als de leden nee stemmen, dan gaan we weer verder. Dan zal het ge vecht aan de CAO-tafels plaats vinden, en je kunt niet alles in een CAO repareren. Daarnaast zullen er op grote schaal acties komen. Maar dan zal iedereen moeten realiseren dat ze ook zelf mee moeten doen. Waarom leggen jullie het ak koord neutraal voor aan de le den. Dat klinkt alsof de FNV er zelf niet achter staat? Jongerius: „We geloven zelf in het akkoord. Er zitten absoluut voordelen in, maar daarnaast vragen we ook een offer van de mensen. Leden moeten zelf be slissen of ze bereid zijn die prijs te betalen." Bij veel mensen heerst nu het idee dat de lonen de komende twee jaar absoluut niet zullen stijgen. Maar dit klopt niet he lemaal. Hoe zit dat precies? Jongerius: „De term loonbe- vriezing die we hebben ge bruikt, roept inderdaad veel vragen op. Veel mensen bellen ons bijvoorbeeld met de vraag hoe dat zit met periodieken. Die vallen buiten de afspraken. De loonbevriezing heeft alleen betrekking op de structurele loonsverhoging in nieuwe CAO's. Alle lopende CAO-af- spraken blijven gewoon staan. Daarnaast kunnen er afspraken worden gemaakt over eenmali ge uitkeringen en bonussen. Reken maar dat onderhande laars in sectoren waar het goed gaat, hun creativiteit zullen ge bruiken. Het rijn dan alleen geen structurele loonsverhogin gen, maar eenmalige." Uit een peiling van Radio 1 bleek vrijdag dat zo'n 67 pro cent van de leden voor het ak koord is. Tevreden? Jongerius: „Als ik dat zeg, zou dat kunnen worden opgevat als een verkapt stemadvies. Ieder een moet vrij beslissen. Maar ik ben wel blij dat zoveel mensen er al over hebben nagedacht. Op 3 november zullen we het weten."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7