BUITENLAND Bolivia krijgt regering zonder politici Doodseskaders opereren nog altijd straffeloos in Brazilië Nederlandse mariniers vinden verdachte granaten in Irak Monument voor gesneuvelden Indiaan minister etnische zaken; vervroegde verkiezingen toegezegd Teresa's zaligverklaring hoogtepunt voor paus Opa George Bush was directeur van Nazibank Overlever Izetbegovic dood na ongelukkige val Amerikaanse eenheid slachtte Vietnamezen af blijft *ie trotseren d< ;a° - Shirin Ebadi, de oi minnares van de Nobel- r de Vrede, wil in haar centrum opzetten ter ia ng van schendingen S' senrechten. Dat meld- J aanse krant gisteren, de eerste moslimvrouw obelprijs voor de Vrede wonnen. Ze was 's - rste vrouwelijke rechter de islamitische revolu- 979 haar dwong haar p te geven. jgerschap -dodelijk 'rouwen in Afrikaanse zuiden van de Saha- 75 keer meer kans te aan complicaties tij- gerschap dan in rijke landen. Vol- die dat vanmorgen lakte, overleeft ten de Sahara gemid- op de 16 vrouwen haar ichap niet. In Sierra de kans op overlijden e zwangerschap zelfs - ;s. In Europa, Noord en Australië is dat ge- - slechts één op de 2800. Jese tweeling vooruit klohamed, de helft van sche Siamese tweeling week in de Verenigde :rd gescheiden, is gis- de beademing ge- j ademt nu zelfstandig, rtje Ahmed volgt mo- daag. De 2-jarige jon- ren met de hoofden r gegroeid. Hun toe- olgens de artsen kri- stabiel. maandag 20 oktober 2003 be Amerikaan Gene t die volgende maand openlijk homoseksue- in de anglicaanse is niet van plan van 3 af te zien, ook al Ir zijn verkiezing een 'ng. „Het is een van ste dingen die ik ooit |zei Gene Robinson naar ik heb het ge ldoor moet gaan. Vol- Dmt dat van God en lijn eigen ego." Ro lt over twee weken bp van New Hamp- Conservatieven in ise kerk dreigen af te scheiden. doden bij Italië een schip bij het Ita- ind Lampedusa zijn |p lijken gevonden van htelingen, onder jnderen. Veertien 1 levend van boord [ij Lampedusa was Jen ander bootje met 'en gekapseisd. Vijf ïrdronken daarbij. Iter lange scheepje 'ibië en had vooma- iliërs aan boord. :n bij in Turkije Bij een busongeluk van Istanbul zijn ker achttien mensen en gekomen. Dat irkse televisie be- ninibusje met 25 was in botsing geko- en vrachtwagen. De 'an de vrachtwagen zware regenbui de 'er zijn stuur hebben den na (manoeuvre Yankrijk zijn vijf rongelukt toen de zij zaten in een vijf ravijn terechtkwam, u in een slip zijn ge- de bestuurder uit een dier. Het onge le bij de Puy-de-Do- ïvergne. voor rechts seriand echtse Zwitserse (SVP) heeft de parle- ezingen van gisteren en blijft de grootste artij van miljardair llocher heeft elf ze- eboekt met een felle e campagne. hadere - De zon gaat onder achter een kunstwerk van de Israëlische kunstenares Sara Consorti in Hadera, in Israël. Het stelt een trap voor, waarlangs 22 soldaten naar de hemel klimmen. Het monument is voor de 22 jonge militairen die op die plek in 1995 om het leven kwamen bij een zelfmoordaanslag. Twee Palestijnen van de Islamiti sche Jihad waren er verantwoordelijk voor. Cisteren schoten Palestij nen drie Israëlische soldaten dood bij een joodse nederzetting op de westelijke Jordaanoever. Drie andere soldaten raakten gewond. Uit vergelding heeft de Israëlische luchtmacht vanmorgen een bombar dement uitgevoerd op Gaza-stad. Zes Palestijnen, onder wie twee kleine kinderen raakten gewond toen een huis in aanbouw werd ge troffen. Mogelijk hadden de F-16's het gemunt op het ongeveer tweehonderd meter verder gelegen huis van Abdullah Shami, een leider van de Islamitische Jihad. Shami bleef ongedeerd. Foto: EPA door onze correspondent Frans Lindenkamp sao paulo - De Pakistaanse VN-mensenrechten- rapporteur Asma Jahangir had haar hielen nog maar één etmaal gelicht of de man die haar had uitgelegd hoe doodseskaders in Brazilië straffe loos opereren, betaalde hiervoor met zijn leven. De liquidatie bracht de regering ernstig in verle genheid. President Lula had Jahangir gegaran deerd persoonlijk in te staan voor de veiligheid van de man. Gerson Jesus Bispo was het tweede slachtoffer. Hij werd verleden week, toen hij op weg was naar zijn werk, door twee mannen met bivakmutsen vanaf een motor 'koud gemaakt'. Hetzelfde lot was enkele dagen eerder een 24-jarige landarbei der overkomen in binnenlanden van de deelstaat Paraiba. Beide mannen hadden tegenover Jahangir ge klaagd over de wijdverbreide politieterreur. Ger son deed de Pakistaanse advocate in een twintig minuten durend gesprek uit de doeken hoe poli tieagenten verleden jaar zijn jongere broer Anto nio hadden opgepakt, toen hij samen met een vriend uit een winkel kwam in een stadje 180 ki lometer buiten de metropool Salvador. Het tweetal werd in een politiewagen naar een braakliggend terrein buiten de stad gereden en daar afgeschoten. Vervolgens bezorgden agenten de lijken bij het ziekenhuis met de mededeling dat beiden gedood waren bij schietpartij tussen criminelen. Hoewel de lijkschouwing sporen van marteling aantoonde, zijn de verantwoordelijken nooit vervolgd. Dergelijke liquidaties zijn volgens Jahangir symp tomatisch voor Brazilië en vormen een overdui delijke boodschap aan het adres van de regering. Drie weken lang reisde de VN-rapporteur langs negen Braziliaanse steden. Overal waar ze kwam wachtten haar rijen nabestaanden met een schokkend relaas. Jahangir beschuldigt de Brazi lië autoriteiten ervan naar buiten toe een vals beeld uit te dragen van een democratie met res pect voor eenieders rechten. De rauwe werkelijkheid is dat er zich een bloed bad voltrekt en dat niemand er kennelijk wakker van ligt. Politieagenten en gevangenisautoriteiten spelen voor eigen rechter. Zij zijn verantwoorde lijk voor duizenden liquidaties jaarlijks. Die vin den volgens Jahangir plaats met medeweten van gezagsdragers van hoog tot laag. De slachtoffers zijn voor het merendeel adolescenten uit de soci aal zwakkere milieus. Meestal zwart of kleurling. Amnesty International stelde de 'sociale schoon maakacties' van de politie in Rio vorige maand al aan de kaak in een rapport. In de eerste negen maanden van dit jaar hebben politiekogels daar het leven gekost aan 917 burgers. Jahangir bereisde Brazilië in permanente shock toestand. In Sao Paulo stond ze aan de poort van een jeugdgevangenis met acht maal zoveel ver oordeelden dan de capaciteit toelaat. De toegang werd haar ontzegd. Pottekijkers waren niet ge wenst zo werd haar te kennen gegeven. Overal werd ze geconfronteerd met moeders verscheurd door verdriet om hun vermoorde kinderen. Eén vrouw vertelde dat ze na de begrafenis het oog thuis toegestuurd kreeg van haar in de gevange nis gevierendeelde zoon. Dat lag nog in de koel kast. De Braziliaanse rechterlijke macht negeerde de VN-rapporteur tijdens haar trip volledig. Maar de hel brak los toen ze kort voor vertrek liet door schemeren de VN te zullen adviseren een rap porteur te sturen om de Braziliaanse justitie aan grondige inspectie te onderwerpen. Op die ma nier denkt ze inzicht te krijgen in de diepere oor zaken van de heersende straffeloosheid. Mauri- cio Correa - voorzitter van de Hoge Raad - waar schuwt dat de VN niet verder komt dan de voor deur. Hij vraagt zich hardop af waar Jahangir 'de schaamteloze brutaliteit vandaan haalt om een inspectie te opperen'. la paz/ap-gpd - De nieuwe pre sident van Bolivia, Carlos Mesa, heeft gisteren een a-politieke re gering gevormd. Enkele minis ters hebben een verleden bij een linkse partij, maar de meeste van de vijftien ministers zijn on bekende economen en intellec tuelen. Mesa, een 50-jarige journalist en historicus met betrekkelijk weinig politieke ervaring, was vice-president onder Gonzalo Sanchez de Lozada, die vrijdag na weken van betogingen aftrad en uitweek naar Amerika. De betogingen begonnen als pro test tegen de plannen van de regering om aardgas te exporte ren naar de Verenigde Staten, maar gingen over in een uiting van algehele onvrede over het regeringsbeleid en de armoede. Bij de betogingen zijn zeker 65 mensen omgekomen. Een belangrijke factor bij de be togingen was de vervreemding van de indiaanse meerderheid van de bevolking van de rege ring. Mesa heeft daarom een nieuwe ministersportefeuille gecreëerd, die van etnische za ken. De post wordt bekleed door Justo Seoane, een indiaan uit het oosten van het land. Met het aantreden van Mesa - die met Sanchez had gebroken uit protest met het inzetten van het leger tegen weerloze de monstranten - keerde de kalm te terug in het straatarme Zuid- Amerikaanse land. Restaurants openden hun deuren weer en straatverkopers stalden hun kleding, muziekinstrumenten en illegale cd's uit op de stoe pen van de hoofdstad La Paz. Er werd een begin gemaakt met de aanvoer van gas en benzine. Tienduizenden mijnwerkers en (coca) boeren, die van heinde en ver naar de hoofdstad waren gekomen om Sanchez tot aftre den te dwingen, keerden vol daan terug naar huis. Maar Me sa waarschuwde zijn ministers echter dat de vlam zo weer in de pan kan slaan. „De afgrond is nog steeds dichtbij. Elke ver gissing kan ons die afgrond in duwen." Mesa heeft de steun van de op positie, maar indianenleider Felipe Quispe waarschuwde de nieuwe president dat hij de in dianen tegemoet moet komen. Veel indianen hebben vooral te lijden gehad onder de vernieti ging van hun cocavelden. De regering van Sanchez de Loza da ging daartoe op verzoek van de Verenigde Staten en beroof de zo duizenden kleine boeren van hun bron van inkomsten. Komt er geen hulp, „dan zal er meer bloed zijn, meer geweld en meer opstanden", zei Quispe. Geen evacuatie De Nederlanders in La Paz worden niet geëvacueerd. De situatie in het land is dusdanig genormaliseerd dat evacuatie niet meer no dig is. Dat is zaterdag door de ambassades in Bolovia besloten. De ambassade adviseert de Nederlanders die vast zaten in hotels in La Paz 'op de normale ma nier' naar huis te reizen. Volgens het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag bevinden zich naar schatting 122 Nederlanders in La Paz, onder wie ruim veertig toeristen. Mesa heeft vervroegde verkie zingen beloofd. Officieel hoort hij de termijn van zijn voorgan ger vol te maken, tot augustus 2007, maar hij ziet zichzelf als hoofd van een overgangsrege ring. Tot de verkiezingen moet hij een land bijeen zien te hou den waar de toch al enorme kloof tussen arm en rijk door het privatiseringsbeleid van zijn voorganger alleen nog maar groter is geworden. In een ont wapenende toespraak voor het parlement, herhaaldelijk onder broken door applaus signaleer de Mesa dat eenheid van het et nisch sterk gepolariseerde Boli via gevaarlijk op het spel staat. Hij deed een dramatisch appèl op alle Bolivianen voor steun en krachtsinspanningen om het land bijeen te houden. Tegelij kertijd smeekte hij om geduld bij de gediscrimineerde indi aanse bevolking. „Jullie eisen zijn gerechtigd. Maar de staat is niet bij machte ze nu al in te willigen." vaticaanstad/gpd - Een kwart miljoen gelovigen is gisteren op het Sint Pietersplein in Rome getuige geweest van de zalig verklaring van Moeder Teresa. De ceremonie was het hoogte punt van de viering van het 25- jarig pontificaat van de rooms- katholieke kerkvorst paus Jo hannes Paulus II. De paus moest veel van de li turgische taken laten overne men door andere priesters om dat zijn spraakvermogen door de ziekte van Parkinson is aan getast. Maar hij slaagde er wel in om de gelovigen voor te hou den dat Moeder Teresa, die het grootste deel van haar leven onder de armen en melaatsen in de Indiase stad Calcutta werkte, een inspirerend voor beeld van heiligheid was. „Zij stelde zich in dienst van de armsten en vergetenen, en zo is zij een voorbeeld voor allen in deze tijd." Moeder Teresa, winnares van de Nobelprijs voor de Vrede in 1979, is zalige 1315 onder het 25-jarige pausschap van Johan nes Paulus II. Met de 476 perso nen die hij eerder heilig ver klaarde heeft Johannes Paulus meer mensen tot een hogere geestelijke orde verklaard dan alle pausen voor hem. washington/ap - De grootva der van de Amerikaanse presi dent George Bush, Prescott Bush, was een van de directeu ren van een bank die in de Tweede Wereldoorlog door de Amerikaanse regering in beslag werd genomen wegens banden met de nazi's. Dat blijkt uit voorheen geheime documenten die onlangs vrij zijn gegeven. Bush was een van de zeven di recteuren van de Union Ban king Corporation, een investe ringsbank in New York. De bank was eigendom van de Ne derlandse Bank voor Handel en Scheepvaart, een onderdeel van het Duitse Thyssen-concern. De steenrijke Fritz Thyssen fi nancierde de opkomst van de nazi's, maar keerde zich in 1938 af van Hitier wegens de vervol ging van joden en katholieken. Tijdens de oorlog zat hij in een Duitse gevangenis. De Union Banking Corporation werd in oktober 1942 gesloten en in beslag genomen wegens steun aan de vijand. Tegen de directeuren van de bank is nooit strafvervolging ingesteld. Ook is van geen van hen be kend dat ze direct betrokken waren bij de financiering van de nazi's. Opnieuw dreigementen in bandopnames van Bin Laden veel lawaai van explosies in vlammen op. Tientallen jeugdi ge Irakese toeschouwers klap ten en juichten toen de voertui gen explodeerden. Dagelijks vinden in Irak gemiddeld 22 aanvallen op Amerikaanse mili tairen plaats. En als de bandopnames die za terdag door de Arabische tv- zender al-Jazeera zijn afge speeld autentiek zijn, is het nog niet afgelopen met de aanvallen op westerse doelen. Een man die zegt Osama Bin Laden te zijn, kondigt op de band nieu we aanslagen aan tegen de VS en roept de Irakezen op tot 'een heilige oorlog tegen de Ameri kaanse kruisvaarders'. De band is waarschijnlijk een week of vier geleden opgenomen, om dat de spreker de voormalige Palestijnse premier Mahmoud Abbas, die vorige maand op stapte, ervan beschuldigt een Amerikaanse stroman te zijn. bagdad/anp-ap - Nederlandse mariniers in Irak hebben grana ten gevonden waarvan de la ding niet duidelijk is. Het mi nisterie van defensie in Den Haag sluit niet uit dat mogelijk sprake is van granaten met een chemische of biologische la ding. Als dat zo blijkt te zijn, zou het de eerste keer zijn dat er in Irak dergelijke wapens zijn aangetroffen. Het gaat om een tiental artille riegranaten die op 8 oktober werden ontdekt in de provincie As Samawah, het gebied waar de mariniers opereren. Volgens de zegsman zagen de projectie len er 'anders' uit dan normaal en gaat het om granaten „waar van de lading onduidelijk is". Volgens de geldende procedure is het Britse leger ingeseind en zijn de projectielen zolang be graven. „Britse experts zullen de granaten onderzoeken en de exacte samenstelling van de la ding bepalen", aldus de zegs man. De Nederlandse mariniers staan onder Brits commando. De aanwezigheid van massa vernietigingswapens was eerder dit jaar de belangrijkste reden voor de VS en Groot-Brittannië om Irak binnen te vallen. Maar dergelijke wapens zijn nooit aangetroffen. Bij een aanval zaterdag op een Amerikaanse patrouille nabij Kirkuk zijn twee soldaten ge dood en raakte een derde ge wond. Een andere aanval, gis terochtend in de buurt van het Noord-Iraakse Hawija, werd door de Amerikanen afgesla gen. Aan Amerikaanse zijde vie len geen slachtoffers. Onder de Irakese aanvallers vielen drie doden. In Fallujah, ten westen van de Iraakse hoofdstad Bagdad, werd gisteren een Amerikaanse vrachtwagen met munitie aan gevallen. Er vielen geen slacht offers, maar de truck en twee andere voertuigen gingen met toledo/ap - Een elite-eenheid van het Amerikaanse leger heeft in 1967 in Vietnam in zeven maanden tijd honder den ongewapende dorpelin gen vermoord. Een onder zoek dat het leger in de jaren '70 op initiatief van een sol daat naar de moorden ver richtte leidde niet tot vervol gingen. Dat heeft de Ameri kaanse krant The Toledo Bla de gisteren onthuld. Leden van de eenheid, de Ti ger Force, gooiden granaten op bunkers waar dorpelin gen, onder wie vrouwen en kinderen, zich schuilhielden en schoten zonder waarschu wing boeren dood, aldus de krant, die met soldaten sprak die vertelden dat ze oren van hun slachtoffers afsneden en die aan veters om hun hals droegen. Volgens sommige soldaten werden bewoners van dorpen vermoord als ver gelding voor de dood van le den van de eenheid. „Ieder een was toen bloeddorstig en zei: 'We zullen ze terugpak ken'", zei voormalig legerarts Rion Causey tegen de krant. Het afsnijden van oren van slachtoffers was destijds ge bruikelijk, zo blijkt uit het on derzoek van het leger. „Zo'n beetje iedereen had een ket ting van oren", zegt Larry Cottingham in het onder zoeksrapport. Het is de krant gebleken dat commandanten van de een heid wisten van de wreedhe den en de soldaten in sommi ge gevallen zelfs aanmoedig den. Twee soldaten die een eind probeerden te maken aan het geweld werd door hun commandanten het zwij gen opgelegd, zo blijkt uit het onderzoek. Nadat Amerikaanse soldaten in 1968 zo'n 500 inwoners van het dorp My Lai hadden vermoord beloofde de leger leiding berichten over oor logsmisdaden voortaan seri eus te zullen nemen. Volgens de Toledo Blade blijkt uit het dossier van de Tiger Force- zaak echter het tegendeel. door onze correspondent Cees van Zweeden Sarajevo - Hij overleefde Tito's gevangenissen, het driejarige beleg van Sarajevo, een gijze ling en twee hartaanvallen, maar gisteren was het dan toch over en uit voor Alija Izetbego vic. De voormalige leider van de Bosnische moslims overleed in een ziekenhuis aan de gevolgen van een val in september. Izetbegovic, die 78 jaar werd, was met de Serviër Karadzic en de Kroaat Babic een van de sleutelfiguren in de Bosnische burgeroorlog. Die oorlog begon nadat hij een onafhankelijke moslimstaat in Bosnië uitriep. Voor de Serviërs was dat on aanvaardbaar. Voor velen in het Westen beli chaamde Izetbegovic het ideaal van een multi-etnische samen leving in Bosnië. Maar de Ser viërs zagen hem als een gevaar lijke moslimfundamentalist. De oorlog die volgde op de on afhankelijkheidsverklaring, kostte aan 200.000 mensen het leven. Tijdens de burgeroorlog van 1992-'95 werden de moslims gezien als slachtoffers. Radovan Karadzic, leider der Bosnische Serviërs, moet zich al jaren schuilhouden om berechting in Den Haag te voorkomen. De Kroaat Babic ontkwam vervol ging omdat hij stierf voor het zover was. Maar Izetbegovic Carlos Mesa, net na zijn beëdiging tot president van Bolivia. Hij spreekt hier zijn nieuwe ministersploeg toe. Foto: AFP Alija Izetbegovic. Foto: Reuters bleef op zijn voetstuk staan. De Bosnische Serviërs hebben in 2001 ruim 50 kilogram bewijs materiaal, waaronder 80.000 pagina's tekst, tegen Izetbego vic naar het oorlogstribunaal in Den Haag gestuurd in de hoop hem voor het gerecht te kun nen brengen. Als opperbevelhebber van de moslimstrijdkrachten zou Izet begovic verantwoordelijk zijn geweest voor tal van misdrij ven. Ondermeer voor de ruim duizend Servische burgers die zijn vermoord in dorpen rond Srebrenica. Zijn troepen zou den ook een slachting hebben aangericht onder de Servische minderheid in Sarajevo en in hun concentratiekampen de Geneefse Conventie hebben ge schonden.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5