WD en D66: Bevoordeling gezin is slecht BINNENLAND Ruim 21.000 ouderen delen nog steeds een kamer Draagvleugelboot klapt op kade: 25 gewonden 'Een autochtoon pest, een Marokkaan terroriseert' Wijn oogst veel kritiek met plan SP wil dat staatscommissie zich over monarchie buigt Meer slachtoffers geweld stappen naar schadefonds Onderzoeker VU: Het is wachten op eerste dode Miss Zeeland, Miss Nederland Bewoners vinden dode inbreker tussen de muren nmöller als -minister' AC - Het had een voor- an politieke vernieuwing worden: Paul Rosen- net opgestapt als leider lenLinks, als minister in linet van CDA en PvdA. de PvdA-top werd er >k na de verkiezingen anuari 'serieus over ge leerd'. Dat schrijft voor- roenLinks - fr actievoor- jsenmöller in het boek joie hondenbaan', zijn B memoires over 14 jaar dmaatschap. Hij zou isterschap overigens iben aanvaard. „Net dan voor een andere er terug. Dat kan na- niet. Dan had men be er kunnen komen." epskok It kapitein had - De 35-jarige Ha- Mare de Bruine is eind reek op Sint Maarten itoken. De Bruine was op de driemaster Rem- van Rijn, die hij binnen- »r de eigenaar van Sint i naar Nederland zou lij is neergestoken door rige scheepskok na een er de gang van zaken in en. mensen uit dend pand v In een cafetaria annex p rhuurbedrijf in Venlo- ft in de nacht van za- a 3 zondag een grote woed. Volgens een a rerder van de brand- in totaal tien mensen randende pand en liggende woningen ge- invankelijk leek het er- ree mensen nog in het den zitten, maar na ocht van de brand- t dit niet het geval. De an de brand is nog nd. al knokken iziekfeest - Een R&B-feest in een Music Hall in Am- luid-Oost is gisteroch- idigd in een massale ij. Rond half zes gin- mensen elkaar te lijf en en stenen en be- elkaar met pepper- in de politie de boel ;en, raakte een agent nd. Het feest trok on- 00 bezoekers. Volgens werden twintig tot nsen niet toegelaten, echter in de buurt :n en gedroegen zich Toen andere mensen gingen bemoeien, lam in de pan. oestel biemen ;n Boeing 747 van de gisterochtend een landing gemaakt op :ld van de Ierse plaats liloot besloot hiertoe nelding had gekregen in het vrachtruim. leeft inmiddels uitge- het loos alarm was, woordvoerder van de toestel met 412 pas- 16 bemanningsleden van Aruba naar i arrestaties htpartij I - De politie heeft ;en in Eindhoven ne- :n gearresteerd die waren bij schermut- let de politie. De aan- verdachten, afkom- endam, Geldrop, i en Aalst-Waalre en i de leeftijd van 28 keerden zich in uit- pd Stratumseind te- (itie die op een mei- jen vechtpartij af- istremd na ersongeval I - De snelweg A27 tn-Utrecht) is gister- knooppunt Gorin- uur gestremd ge- Ll een ongeval waarbij Isen gewond raakten. Jeval waren drie per- Is en een motor be- |n inzittende van een I zwaargewond. Zes ïrden ter plaatse be- i hun verwondin- edood 'ningen - Een 57-jarige in- het Gelderse Beu- jstermiddag in zijn s dood geschoten in gelegenheid. De po- 1 verband daarmee Je man uit Beunin- louden. De recher- bekt de schietpartij, jte meldde het inci- de politie. den haag/anp - De WD en D66 willen dat staatssecretaris Wijn (financiën) snel opheldering geeft over zijn plannen om ge zinnen fiscaal gezien te bevoor delen. De bewindsman zei vrij dag op een bijeenkomst voor studenten in Rotterdam dat al leenstaanden meer belasting zouden moeten betalen ten gun ste van gezinnen. Dat idee is slecht gevallen bij de coalitiepartijen in de Tweede Kamer. WD en D66 vinden het plan 'een stap ver terug in de tijd'. Onder de Paarse kabinet ten waarin zij zaten, is het nieu we belastingstelsel zo ingericht dat het op individuen is toege spitst. Wijn haalt met zijn plan het individualiteitbeginsel juist weer onderuit. In het tv-programma Buitenhof bevestigde Wijn dat de belastin gen moeten aansluiten bij de belevingswereld van de men sen, 'en dat is het gezin'. De be windsman wil daar graag een discussie over aangaan. Bin nenkort wil hij de plannen voor de wijzigingen presenteren. WD en D66 willen zo snel mo gelijk helderheid en zullen waarschijnlijk morgen vragen stellen. „Dit is een vreemde si tuatie", zegt WD-Kamerlid Hamming. Volgens haar ver oorzaken de opmerkingen van Wijn veel onrust bij onder an dere alleenstaanden ,»Als hij in derdaad bedoelt dat zij voor de rekening opdraaien, dan vindt hij de WD op zijn weg." Ook D66-Kamerlid Giskes is fel tegen, omdat het haaks staat op de individuele aanpak van de fiscus zoals die de afgelopen ja ren tot stand is gekomen. „De belasting moet zich zo neutraal mogelijk opstellen ten opzichte van huishoudens." Zij wijst erop dat, op haar initi atief, voor mensen met kinde ren al een combinatiekorting is ontworpen, werkenden met kinderen krijgen al een korting en als binnen een gezin twee werkende ouders zijn, krijg je die individuele korting dus dubbel. De WD vindt dat Wijn een ou de discussie uit de jaren tachtig oprakelt met dit plan. Toen bleek al dat als gezinnen via de fiscus worden bevoordeeld, het voor vrouwen moeilijker blijkt om te gaan werken. Zij halen dan het belastingvoordeel van de partner weg zodat het min der lonend wordt om zelf aan de slag te gaan. „Dit is niet gunstig. Het beleid moet er juist op gericht zijn om meer mensen aan het werk te krijgen", aldus Hamming. den haag/anp - De Socialistische Partij wil dat een staatscommis sie een onderzoek instelt naar de mogelijkheden om het koning schap te moderniseren. De SP zal dat morgen voorstellen, zo heeft fractievoorzitter Kox van de SP gisteren meegedeeld. Aanleiding is de affaire rondom Mabel Wisse Smit, de verloofde van prins Friso, maar de achterliggende reden is voor de SP dat er geregeld inci denten plaatsvinden rondom het Koninklijk Huis. Kox zegt dat het hem er niet om gaat aan te sturen op afschaffing van de monar chie. „Er is een breed gevoel in de samenleving dat er een koning schap moet zijn." Maar volgens de SP moet er een vorm komen waarin het Koninklijk Huis zo weinig mogelijk schade aanricht." Dat vindt hij ook voor de koninklijke familie zelf van belang. rijswijk/anp - Steeds meer mensen die slachtoffer zijn ge worden van een geweldsmis drijf, stappen naar het Schade fonds Geweldsmisdrijven voor een vergoeding. Het fonds kreeg vorig jaar 5101 nieuwe aanvragen binnen, 5 procent meer dan in 2001. Dat bleek za terdag uit het jaarverslag van het Schadefonds Geweldsmis drijven over 2002. Er is al jaren sprake van een stijging. Ook keerde het fonds opnieuw meer geld uit: in totaal bijna 6,7 miljoen euro. Daarvan was ruim 2,3 miljoen uitgegeven als tegemoetkoming in materiële schade zoals inkomensschade en schade aan goederen en ruim 4,3 miljoen voor immate riële schade vanwege emotio nele problemen (smartengeld). In 2001 was het totaalbedrag 5,9 miljoen euro en in 2000 ruim 4,7 miljoen euro. Omdat er aan het begin van 2002 nog 4801 oude dossiers op de plank lagen, had het fonds in totaal 9902 dossiers in be handeling. Daarvan werden er vorig jaar 2586 gesloten zonder dat er een beslissing was geno men, onder meer doordat die aanvragen werden ingetrokken. In 3114 zaken volgde wel een beslissing, maar het jaarverslag meldt niet hoeveel er werden toe- dan wel afgewezen. Eind 2002 waren er nog 4202 dos siers niet behandeld. De gemid delde tijd waarop een dossier wordt behandeld, bedroeg twaalf maanden. Dat is onge veer gelijk aan het jaar daar voor. Marokkanen bedreigen zorgcentrum amsterdam/gpd - Marokkaanse jongeren terroriseren woon- en zorgcentrum Nieuw-Geuzen veld en de psychiatrische in stelling De Geuzenhoek in Am sterdam. De terreur bestaat uit doodsbedreigingen aan het adres van personeelsleden, ge organiseerde inbraken, diefstal, brandstichting en vernieling. Nachtpersoneel weigert te wer ken en bewoners verhuizen. Dit blijkt uit een onderzoek van de Vrije Universiteit (VU) in Amsterdam. Volgens de onder zoekers gaat het om maximaal tachtig, vooral Marokkaanse jongeren, die in wisselende groepen de twee zorginstellin gen al jaren onveilig maken. De reactie van politie en politiek is volgens de onderzoekers inade quaat. Onderzoeker Noorda bena drukt dat de situatie van beide onderzochte instellingen 're presentatief is voor vele instel lingen voor zwakkeren in de grote steden' „Ik heb toevallig dit onderzoek gedaan, maar ik had twintig of dertig rapporten kunnen schrij ven met dezelfde conclusies op verschillende plaatsen in Am sterdam. Het lijkt erop dat vooral Marokkaanse jongens het gemunt hebben op de zwakkeren van de maatschap pij. Het is wachten op de eerste dode." In het rapport, dat'de titel 'Rol- lators en rotjongens' heeft ge kregen, wordt een veelvoud aan zware incidenten beschreven. Met een georganiseerd netwerk van oudere en jongere Marok kaanse jongens wordt toegang verkregen tot de instellingen, waar ze tv's, audioapparatuur en tasjes roven. Ook de bedreigingen lopen vol gens Noorda 'de spuigaten uit'. Enkele medewerkers van de zorginstellingen durven niet langer nachtdiensten te draai en. Onlangs was er weer een in cident bij Nieuw-Geuzenveld. Uit het rapport: 'Een perso neelslid werd lastig gevallen, waarop de politie werd gebeld. Toen de jongen in kwestie werd gefouilleerd, bleek deze een heel wapenarsenaal bij zich te hebben'. Bouwcollege VWS: Verbouwing van verpleeghuizen moet worden versneld utrecht/gpd - Van de 60.000 verpleeghuisbewoners wonen er ruim 21.000 nog steeds met twee of meer mensen op één kamer. En dat was niet de be doeling. Daarom moet de ver bouwing van verpleeghuizen worden versneld. Twee gevangenen op één cel, dat is volgens de jongste poli tieke inzichten tot daar aan toe. Maar eind volgend jaar wonen ook nog steeds drie of meer ou dere mensen op één verpleeg huiskamer. En dat was niét af gesproken, halverwege de jaren negentig. De toenmalige staatssecretaris Terpstra constateerde dat het met de privacy van verpleeg huisbewoners niet best was ge steld. En dat moest veranderen door te verbouwen, in acht, ne gen jaar tijd. Volgens een prio riteitenschema, want het bouw- budget laat niet toe dat alle ver bouwingsplannen tegelijkertijd worden betaald. Sommige verpleeghuizen kon den aan de slag en deden of doen dat ook. Nu, in het najaar van 2003, constateert het Bouwcollege, uitvoeringsor gaan van het ministerie van volksgezondheid, welzijn en sport, dat de missie om eind 2004 over de gehele linie aan de meerpersoonskamers een einde te maken, niet is geslaagd. Van de 60.000 Nederlanders die in een verpleeghuis wonen, ver blijven er momenteel bijna 21.000 nog steeds met twee of meer andere ouderen op een kamer. Die 21.000 zullen op 1 januari 2005 écht niet alsnog geholpen zijn. Maar het Bouwcollege wil het verbouwingstempo wél opvoe ren. Hoe meer verpleeghuisbe woners zo snel mogelijk hun ei gen bedoeninkje hebben, hoe beter het is. Een probleem is dat de be schikbare hoeveelheid geld nog steeds achterloopt bij de ambi ties. Er gaat jaarlijks zo'n drie honderd miljoen euro om in de nieuwbouw, verbouw en verbe tering van tehuizen, maar een groot deel van dat bedrag gaat al op aan het creëren van nieu we capaciteit om de wachtlijs ten weg te werken. Het Bouwcollege geeft in een rapport aan staatssecretaris Ross (volksgezondheid) echter aan dat er ook winst is te beha len als de prioriteitenlijst wordt opgeschoond. Bouwplannen waarmee de aannemer bij wijze van spreken zo aan de slag kan, zouden op die lijst met stip moeten stijgen. Plannen die nog niet zijn uitgewerkt, zou den moeten zakken. Zo staan op de prioriteitenlijst verbouwingsvoornemens die 7000 verpleeghuisbewoners aangaan, maar waarvoor het Bouwcollege nog steeds de concrete bouwplannen moet ontvangen. Door die voorne mens uit te stellen en voorrang te geven aan hen die het huis werk al af hebben, kunnen meer verpleeghuisbewoners in kortere tijd aan een eigen ka mer worden geholpen. In 113 van de 341 verpleeghui zen in Nederland (33 procent) zijn inmiddels geen drie- of meerpersoonskamers meer aanwezig. Vorig jaar ging het nog om 30 procent en woonden nog 22.000 mensen in een drie- of meerpersoonskamer. Van de 21.000 mensen die nu nog op een drie- of meerpersoonska mer wonen, verblijven er ruim 2400 in een vijf- of zesper- soonskamer en 17.400 in vier- persoonskamers. Ruim duizend bewoners zijn ondergebracht in driepersoonskamers. door Petra Huijser Amsterdam - Een hausse aan negatief nieuws zette de afgelo pen weken Marokkaanse jonge ren in de schijnwerpers. De Ma rokkaanse gemeenschap voelt zich daardoor meer en meer in een hoek gedrukt. „Als autochto nen iemand lastigvallen, heet het pesten. Doet een Marokkaan het, dan is het terroriseren." Buurtvader Abderrahim Arriha- ni vindt het vreselijk dat Anja Joos op straat is doodgeschopt. Maar de coördinator van het buurtvaderproject in Over- toomse Veld/Slotervaart in Am sterdam snapt niet waarom er meteen een Marokkaans pro bleem van wordt gemaakt. „Het lijkt me dat de supermarkt Dirk van den Broek aansprakelijk is. Als die de jongens geen instruc ties had gegeven over het ach tervolgen van dieven, dan was dit nooit gebeurd. Maar nu wordt weer eenzijdig naar de Marokkanen gekeken terwijl er toch echt meer aan de hand was." Het is een verwijt dat in het ge sprek over de negatieve publici teit rond Marokkaanse jonge ren steeds terugkomt.Aan elk verhaal zitten twee kanten en dat wordt nu vergeten. Ook in het geval van de agenten die in Amsterdam zijn bedreigd door jongens die op straat poppen ophingen met namen van de politiemensen. Niemand wil horen dat die agenten mis schien zelf ook fouten hebben gemaakt. Je kunt wel hard op treden, maar met alleen straf fen ben je er niet. Je moet goed gedrag ook belonen." Dat betekent niet te lief zijn, be klemtoont de buurtvader. „De zogeheten harde kern, die klei ne groep waar alle Marokkanen onder lijden, moet je aanpak ken. Heropvoeden in de institu ten Glenn Mills of Den Engh." „Maar die jongens moet je niet, zoals nu vaak gebeurt, laten stikken als ze daar uitkomen. Dan is alle moeite voor niets geweest en vallen ze terug in oude fouten." Wat dat betreft is ook Nabil Ma- rouch van de AEL, de Arabisch- Europese Liga, niet vrolijk ge stemd. De kabinetsplannen voorzien in bezuinigingen op instituten zoals Glenn Mills. „Dus is al dat gepraat over meer veiligheid gewoon volks mennerij en worden de Marok kanen gebruikt als zondebok voor wanbeleid. De regering wil niet investeren in deze men sen." Marouch ziet veel bewijzen voor die stelling en geeft een lijst met woorden die bedoeld lijken om allochtonen te stig matiseren. „Stel, als autochtone jongeren in Leeuwarden be jaarden lastig vallen, dan heet het pesten. Doen Marokkaanse jongeren dat in Amsterdam, dan terroriseren ze de boel. Een Nederlander die een meisje de prostitutie in lokt, heet een pooier. Een allochtoon is een loverboy. Als een Nederlandse man zijn vrouw vermoordt om dat ze met een ander in bed ligt, dan is dat een crime pas- sionel maar bij allochtonen heet het eerwraak. Het is om kotsmisselijk van te worden." De golf aan negatief nieuws over Marokkaanse jongeren, heeft volgens Marouch alleen tot gevolg dat nog meer Neder landers met scheve ogen naar hen kijken. „Een werkgever die deze week een Marokkaan op sollicitatiegesprek krijgt, speelt op safe en neemt een autoch toon aan. De frustratie neemt daarmee alleen maar toe." Het zijn argumenten die direc teur David Pinto van het Inter cultureel Instituut afdoet als flauwekul. „Ik heb mappen vol met afwij zingen op sollicitaties en ik ben toch niet crimineel geworden. Wat niet wegneemt dat die op stelling van werkgevers een probleem is. Het is echter geen rechtvaardiging om dan maar bejaarden op straat lastig te val len. Net zoals een nare jeugd geen vrijbrief is." Pinto, geboren in Marokko, vindt sowieso dat niet meer uit gebreid naar de achtergrond van de problemen gekeken hoeft te worden. „Ik ben als we tenschapper een voorstander van een grondige analyse. Maar de oorzaken zijn hier bekend en uit ten treuren besproken. Nu is er een grens bereikt. Te veel be grip is net zo schadelijk als te weinig." aalsmeer - De 2i-jarige Sanne de Regt uit Goes is gisteravond in Aalsmeer gekozen tot Miss Nederland. Ze zal ons land op 6 december verte genwoordigen bij de Miss World-verkiezing in het Chinese Sanya. De Regt werd eerder dit jaar verkozen tot Miss Zeeland. „Het is ongeloof lijk. Ik ging er totaal niet van uit. Het is allemaal onwerkelijk", zei ze in een eerste reactie na de finale. Foto: ANP/Vincent Jannink amsterdam/anp - Bewoners van een huis aan de Nieuwe Nieuwstraat in Amsterdam kre gen in de nacht van vrijdag op zaterdag de schrik van hun le ven, toen ze tussen de muren van hun huis en dat van de bu ren het lichaam van een man zagen zitten. De aannemer moest eraan te pas komen om een stuk muur weg te halen, zodat de politie het stoffelijk overschot kon ber gen. De bewoners waren net te ruggekeerd van vakantie, maar, hoorden van omwonenden dat het mogelijk om een inbreker zou gaan. Zes dagen geleden hoorden buren gestommel op het dak. Toen de politie destijds ter plaatse kwam, troffen zij nie mand meer aan. Wellicht dat de degene die op het dak liep, van schrik in de veertig centimeter brede spleet is gevallen, zo zei een woordvoerder van de poli tie zaterdag. De man was drie etages naar beneden gevallen en tussen de twee muren terechtgekomen. Daar heeft hij vermoedelijk zes dagen vastgezeten. Getuigen verklaarden wel gekreun te hebben gehoord. Slechts vanuit Móntibuis konden bewoners in de spleet kijken, maar die wa ren de afgelopen week op va- door Jacob van der Meulen Amsterdam - Het ongeval met de draagvleugelboot van ver voermaatschappij Connexxion afgelopen zaterdag is veroor zaakt door een black-out in de boordapparatuur. De kapitein van de onbestuurbare Voshkod wist een ramp te voorkomen door de boot op een loskade in het westelijk havengebied van Amsterdam te schuiven. Er vie len twintig licht gewonden; vijf mensen, onder wie de kapitein, liepen zwaardere kwetsuren op. Connexxion bevestigt dat de kapitein heeft verklaard dat alle besturingsfuncties van de draagvleugelboot waren uitge vallen. Dat gebeurde op het moment dat hij in het westelijk havengebied de automatische piloot uitschakelde en op hand besturing wilde overgaan. De apparatuur reageerde echter niet. Met een snelheid van zes tig kilometer per uur denderde de draagvleugelboot met 73 mensen aan boord recht op een loskade af. Het ongeluk heeft de onrust on der de bemanningsleden van Fast Flying Ferries, een doch termaatschappij van Connex xion, versterkt. Al langere tijd hebben zij grote twijfels over de apparatuur van de boten die in De draagvleugelboot na het ongeluk. Foto: EPA/Olaf Kraak Oekraïne zijn gebouwd. Die kod 605 onbestuurbaar op de zaan klapte. Daarbij vielen vijf- schakelen van de automatische twijfels ontstonden in augustus basaltblokken van het Noord- tien gewonden. Ook toen ging naar de handbesturing en liep vorig jaar toen dezelfde Vosh- zeekanaal ter hoogte van West- er van alles mis met het over- de boot uit zijn roer.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3