Nederlandse traint goden hindoeïsme GESPREK VAN DE DAG Illusionist David Blaine na 44 dagen uit glazen gevangenis Old friends De ondraaglijke saaiheid van het bestaan DAGELIJKS LEVEN Ach «E.ID, PAAR. L£T >k: AL. NIÉT MEEIS. op MENSELIJK RIO FERDINAND gaat een zware week tegemoet voor het TRIBUNAAL van de Engelse voetbalbond. De duurste verdediger in de geschiedenis van Manchester United (46 miljoen euro) moet uitleggen waarom hij tien dagen geleden een do pingcontrole heeft 'vergeten'. Rio was in de kleedkamer gewaarschuwd dat hij bij de vliegende brigade van de Engelse FA moest komen plassen. De verdediger sprong echter in zijn auto en was gevlogen. Uren later belde hij pas terug om zijn excuses aan te bieden. De dopingbrigade was inmiddels vertrokken. Ferdi nand beweerde dat hij zijn telefoon uit had staan, toen de medische staf van United hem wanhopig probeerde te bellen. Engelse kranten hebben voor veel geld bij de telecombedrijven de hand weten te leggen op de belgegevens van de speler en daaruit blijkt dat hij vijf minuten na zijn vertrek bij United uit de auto al druk telefoonverkeer had met een uroloog uit een privé-kliniek. Uiterst pijnlijk voor Ferdinand en waarschijnlijk vernietigend voor zijn zaak. Tussendoor kwam de Britse pers er bij het doorspitten van zijn telefoongegevens achter dat hij, buiten de telefoontjes naar zijn vrouw, dagelijks ook al twee jaar met een en de zelfde juffrouw belde. Die was dus snel opgespoord. 'Zo Rio, was je dit ook ver geten te vertellen?', stond er bij de foto van een fraaie blonde dame die als zijn geheime vriendin gold. De enige vraag die voorlopig onbeantwoord blijft, is waarom Ferdinand contact heeft met een uroloog. Wordt vervolgd... Een groep van Belgische en Indiase biologen heeft in het zuiden van In dia een tot dusver ONBEKENDE KIKKER ontdekt. Dat bericht het wetenschappelijke blad Nature. Het diertje wijkt zo af van de al bekende kikkersoorten, dat de onderzoekers zeggen met een nieuwe familie van doen te hebben. Tot dusver verdeel den biologen de kikvorsachtigen in 29 families. De vorsers omschrijven hun vondst als 'levend fossiel', om dat het paarse diertje al ten tijde van de dinosauriërs rondhuppelde. De meest verwante familie van de kikker leeft alleen op de eilanden groep Seychellen in de Indische Oceaan. De wetenschappers denken dan ook nieuw bewijs te hebben ge leverd dat India en de Seychellen ooit aan elkaar vastzaten. Het tragische verhaal over de Ameri kaanse journalist DANIEL PEARL wordt verfilmd. De correspondent van de Wall Street Journal werd be gin vorig jaar in Karachi ontvoerd en vermoord toen hij probeerde in con tact te komen met radicale islamiti sche groeperingen in Pakistan. War ner Bros. heeft de filmrechten ver worven van het verhaal over de ver moorde journalist dat zijn vrouw Ma- riane Pearl heeft geschreven. Het boek van de weduwe, die ook jour naliste is, is getiteld A Mighty Heart. Het is vorige maand verschenen. Volgens de filmmaatschappij heeft zich voor het project nog geen sce narioschrijver of regisseur gemeld. Over de rolbezetting wordt pas be slist als er een script is. Nederland is zaterdag derde geworden bij het WERELDKAMPIOENSCHAP PUZ ZELEN in Arnhem. Het goud ging naar Duitsland, de Verenigde Staten wonnen zilver. In het individuele klassement moest onze landgenoot Niels Roest, vorig jaar nog wereldkampioen, genoegen nemen met de vijfde plaats. Het goud was voor de Duitser Ulrich Voight. De Amerikaanse viervoudige wereldkampioen Wei-Hwa Huang (foto) greep dit keer net naast de hoofdprijs. Bij het WK op Na tionaal Sportcentrum Papendal bogen de deelnemers uit 25 landen zich over de meest uiteenlopende puzzels. Het ging vooral om logisch denken, Tekenvaardig heid en inzicht, met pen en papier maar ook op de computer. Volgend jaar strij den de puzzelaars in Kroatië om de wereldtitel. Foto: ANP/Koen Suyk Frankrijk krijgt de eerste GASTRO NOMISCHE UNIVERSITEIT ter we reld. Vanaf volgend najaar kunnen jaarlijks honderd studenten zich verdiepen in de culinaire geschiede nis en de eetcultuur van Frankrijk. Dat meldt de Franse staatssecretaris van economische zaken, Renaud Dutreil. Het betreft een opleiding van een of twee jaar in Reims, de hoofdstad van de Champagne. Het moet een soort Harvard voor de smaakpapillen worden. Als docen ten wil Dutreil prominente personen aantrekken: historici, sociologen, biologen, gastronomen en koks. Het weerinstituut KNMI krijgt vol gend jaar als verjaardagscadeau zijn EIGEN POSTZEGELS. Dat meldt het postbedrijf TPG. Het Koninklijk Nederlands Meteorologisch Insti tuut viert in 2004 zijn 150-jarig be staan. Op de zogenoemde priorityze- gels, bedoeld voor internationale post, komen in 2004 kunstwerken van Johannes Vermeer en Gabriël Metsu. Het Internationaal Gerechts hof in Den Haag krijgt begin volgend jaar ook nieuwe postzegels. Deze zo genoemde dienstzegels mogen al leen door de rechterlijke instantie worden gebruikt. Ilja Tromp van zakenwereld naar olifanten in India Haar grootste wens was om ooit iets met dieren te doen in het bui tenland. De 25-jarige Ilja Tromp uit Kortenhoef stapte daarom een paar maanden geleden uit de kei harde zakenwereld om een tijdje in India olifanten te trainen. Een bij zondere ervaring, aangezien het ei genlijk nooit voorkomt dat een vrouw dit werk doet, laat staan een westerse vrouw. Toen de Nederlandse ongeveer anderhalve maand geleden aan kwam in Punnathur Kotta, een olifantenpark in Guruvayur in de zuid-Indiase staat Kerala, keken de verzorgers vreemd op. Ze had den dan ook nog nooit een vrij williger gehad, en al helemaal geen Nederlandse blanke vrouw met blond haar, gekleed in een broek en die gemiddeld een kop boven elke Indiër uitsteekt. „Wat kom je doen?", was de eer ste vraag die Ilja kreeg voorge schoteld. Het trainen van olifan ten is in India typisch mannen werk en bovendien vies en zwaar. „Ik zei dat ik alles wilde leren over olifanten, hun gedrag en het werk van de verzorgers. En dat ik een begeleider wilde. Dat werd Sad- hyapalan. Hij werkt al vijftien jaar met Lakshmanan junior." De Nederlandse stak vanaf het be gin flink de handen uit de mou wen en na een dikke week leken de verzorgers haar te accepteren. „Er werken echt alleen maar mannen. In het begin zag ik ze me allemaal aankijken. Maar toen ze zagen dat ik alles deed, gingen ze met me praten en nodigden ze me uit om thee te drinken. Nu le ren ze me de taal, Malayalam." Ilja is waarschijnlijk de eerste Ne derlandse vrouw die dit werk doet. Via een Britse organisatie die ze op het spoor kwam via in ternet regelde ze alles. Ook voor de Indiase media is ze een be zienswaardigheid. De lokale krant en televisie kwamen haar al inter viewen, evenals een correspon dent van de Britse omroep BBC. Het werk bevalt haar prima. „De eerste twee weken was het erg wennen. Ik wist van tevoren totaal niet wat ik moest verwachten, maar het is heel bijzonder om met olifanten te werken. Ze zijn hele maal geïntegreerd in de cultuur. Olifanten zijn een van de goden van het hindoeïsme." Het werken met de dieren is een vak apart. Volgens Ilja gehoor zaamt het dier alleen de eerste verzorger. Het was dan ook heel bijzonder dat Lakshmanan junior een paar weken geleden een ge luid naar haar maakte, waarmee hij aangaf dat hij haar accepteert. „Ik heb heel veel respect voor de olifanten. Toen ik er drie weken geleden voor het eerst op mocht zitten, dacht ik wel 'wow, wat is dit'. Je zit alleen met je benen in een touw dat om zijn nek zit. Daarmee moet je je balans hou den. Dat was wel even eng." De 62 olifanten in Punnathur Kot ta horen bij de tempel in Guru vayur. Ze zijn geschonken door rijke Indiërs. Elke dag verblijven volgens Ilja drie dieren in de tem pel voor een aantal uren, zodat de bevolking erbij kan bidden. „He laas mag ik daar niet bij zijn, want ik ben geen hindoe." In november vertrekt Ilja uit Gu ruvayur, omdat haar olifant dan zijn rustperiode ingaat. In eerste instantie zou ze naar een ander olifantenpark gaan, maar dat gaat niet door omdat ze dan in het re servaat moest verblijven en niet, zoals nu, in een hotel. „De organi satie vond dat geen goed plan, omdat ik dan bij alleen maar mannen verblijf. Misschien ga ik nu wel krokodillen verzorgen in Madras." Judith Katstra Het zweet borrelt onder het T-shirt, het sweatshirt, de fleecetrui en de rugzak die ik -het is tenslotte herfat- in een pessimistische bui over elkaar heb aangetrok ken. 's Ochtends leek dat nogzo'n goed idee, maar tij dens de steile klim naar burcht Liebenstein doet de zon heel uitsloverig alsof het nog hoogzomer is. Tijd om te stoppen en wat van deze kledinglasagne af te pellen heb ik niet, want mijn twee nazaten voor me lopen de helling op in een tempo dat doet vermoeden dat er boven een McDonald's open huis houdt. Ik haal ze in op een granieten plateau van twee bij drie meter, waar mijn zoon (7) zich vervaarlijk over de rand buigt om naar omlaag te spugen. Met een snelle beweging voorkom ik dat hij honderdtachtig meter lager in de Rijn stort en laat me dan op de stenen zak ken om even rustig te hyperventileren. Twee meter verderop staat mijn dochter (11) te geeuwen. „Dit is echt het saaiste wat ik ooit heb meegemaakt", zegt ze. Deze herfstiveek brengen we door op onze favoriete camping aan de Rijn, net onder het Duitse Koblenz. Voor dit jaar heb ik -aan inspraak doe ik niet, tijdens de vakantie- het thema Burchten gekozen. Elke dag parkeren we de auto in een ander stadje en klimmen naar de middeleeuwse vestingen die hier bijna achte loos in elke bocht van de rivier zijn neergesmeten. Tien tot twaalf kilometer lopen we op een dag, met een picknick onderweg en aan het eind van de tocht de traditionele bratwurst mit brötchen bij de Schnel- limbiss. Vier jaar lang was dit de favoriete vakantie besteding van mijn dochter, maar dit jaar sjokt ze met een verveeld gezicht achter ons aan of voor ons uit, over de beboste hellingen die door de zon in een goudgele gloed worden gezet. De robuuste muren van Liebenstein en de 'broederburcht' Sterrenberg zorgen, in combinatie met de glinstering van de Rijn en de traag voortkruipende vrachtschepen in de diepte, vooreen adembenemend schouwspel. „Mooi hè", probeer ik nog maar eens. Ze haalt haar schouders op. „Ik vind het saai. Ik raak erdoor in verwarring. Elf jaar lang heb ik haar gekend als een rustig type dat in gezelschap geen woord te veel zei, als favoriete bezigheid lezen had en in de vakanties een voorliefde koesterde voor wande lingen vanaf vijftien kilometer. Saai? Dat hoor je mij niet zeggen. Wij vonden het ideaal en iedereen in on ze omgeving was jaloers op de vanzelfsprekendheid waarmee ze zich naar ons levenspatroon schikte. En opeens deugt er helemaal niks meer van. Nou ja, van de dingen die ik bedenk voor onze vakantie. „Je gaat toch niet een halfuur rijden naar een burcht, als je ook vanaf de camping kunt lopen? En waarom zoek je op maandag een burcht uit die op maandag geslo ten is, op dinsdag een burcht die op maandag en dinsdag dicht is en op woensdag een burcht die elke week pas vanaf donderdag is geopend?", wil ze van mij weten. Stom toeval, noem ik dat zelf, maar voor haar is het het zoveelste bewijs dat ik alles in het werk stel om Art Garfunkel en Paul Simon weer actief. Foto: Reuters Simon and Garfunkel starten De 30-jarige Amerikaanse illusionist David Blaine heeft gisteravond na 44 dagen zijn verblijf beëindigd in een doorzichtige plastic kist boven de Thames in Londen. Blaine heeft al die tijd geen direct contact met de buitenwereld gehad en alleen op water ge leefd. Hij is 23 kilo afgevallen. „Dit was een van de meest in spirerende erva ringen uit mijn leven", zei Blai ne toen hij weer met beide benen op de grond stond. Hij oogde alsof hij elk mo ment flauw kon vallen. „Ik heb in die kist ont dekt hoe sterk wij mensen zijn." Een jui chende menigte had zich bij de Thames verza meld om Blaines laatste minuten in zijn kooi gade te slaan. Blaine heeft zich eerder laten in- vriezen in een blok ijs en zich Uitgeput verlaat Blaine de kooi, waarin hij 44 dagen levend laten be lang heeft 'gewoond'. Foto's: AP-Reuters graven. Voor hij aan zijn nieuw ste stunt begon was hij fors aangekomen. Hij woog 93 kilo. De komen de tijd ligt hij in een particulier ziekenhuis, waar hij via een infuus wordt gevoed. Het kan nog dagen duren voor hij weer vast voedsel tot zich kan nemen. Tijdens zijn verblijf in de kist had hij last van hartrit mestoornissen en ademhalingsproblemen. Ook zijn zicht schijnt wat verslechterd te zijn. Niet alleen de gezondheid speelde de illusionist parten, ook bezoekers waren af en toe 'over-enthousiast'. Hij werd regelmatig uitgescholden en zijn kooi is bekogeld met onder meer eieren, hamburgers en verfbal- lonnen. Ook heeft een voorbijganger de watertoevoer gesaboteerd. Bij na 250.000 mensen kwamen de afgelopen maand naar Blaine kijken. Een Britse tv-zender, die de stunt heeft gefinancierd, zal Blaine een miljoenenbedrag uitbetalen, ap-anp-afp Het Amerikaanse duo Simon and Garfunkel heeft zaterdag, 33 jaar nadat ze uit elkaar gingen, weer een concert gegeven. Tienduizenden waren erbij, in Auburn Hills even buiten Detroit. Het was het eerste optreden van een toemee. Art Garfunkel en Paul Simon doen met hun Old Friends-toernee in twee maanden tijd dertig steden aan. Ook verschijnt een album met de 32 grootste hits. De twee traden in februari dit jaar op tij dens de uitreiking van de Gram my Awards waar ze 'The Sound of Silence' zongen. In 1970 gingen ze uit elkaar, wegens verschil van in zicht over hun toekomst. Zaterdag waren meer dan 30.000 fans getuige van de reünie. Een 42-jarige elektricien had er uur voor gereisd. „Het is geef^j Woodstock, maar het is wel d j n. soundtrack van je leven", jub ij: hij. Een 51-jarige fan trok eert gelijking met The Beatles mensen weten niet meer om wie het gaat, maar ziek blijft bestaan." Een aanhanger noemde de „poëzie en daarom tijdloos show begon met een video muzikale hoogtepunten gelopen vijftig jaar. Daarna schenen de zangers op het p rh; um. Ze namen het publiek n ft i naar de jaren '60 alhoewel zi den te betwijfelen of iedere wezige toen wel was puuic»- haar de saaiste week van het jaar te bezorgen. De eer ste drie dagen van de herfstvakantie stippel ik, met het enthousiasme van de hopman, nog dagelijks een tocht uit die de blos van opwinding op haar gelaat moet laten terugkeren. Maar na het zoveelste 'saai' slaat ook bij mij de vertwijfeling toe. In Rüdesheim nemen we de kabelbaan naar het protserige Niederwald Denkmal, eten bo ven onze dagelijkse bratwurst en lopen door de wijnvelden vol Poolse druivenplukkers terug naar het levendige stadje. Ze zegt het niet, maar het is van mijn dochters gezicht af te lezen. Saai. Totdat ergens in het rijtje vakwerkhuizen in het centrum een het trottoir haar aandacht trekt, um' staat er op, boven een historische afbeel ding van een jonge vrouw die met haar stuk gescheurde kleding haar naaktheid voor de beul probeert te bedekken. Haar gezicht is ver trokken van angst en op het pokdalige gelaat van haar belager schittert de wellust. „Cooll", zegt mijn dochter, „gaan we hier in?" Mijn gezicht springt op verveeld, ik schud m'n hoofd en loop door. „Saai!" Ik pik het snel op, dat puberen. Reageren? column@dickvanderplas.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2