Zwaarder dan de eerste divisie SPORT 6 Kaarten in de nostalgische sfeer van de jaren zestig d'r OP en d'r OVER Bruisend spel zaterdagvoetballers trekt massaal publiek l HOC 199 MAANDAG 20 OKTOBER 2OO3 Bij de jaarlijkse ledenvergadering van w Schoten wordt de 82-jarige PIETER TJEERTES vanavond benoemd tot ere lid. Hij is liefst zeventig jaar lid van de voetbalclub. Tjeer- tes heeft heel lang in het eerste van Schoten gespeeld als linksbuiten. Volgens kenners was hij één van de beste spelers uit de geschiedenis van de club. Tot zijn vijftigste bleef hij bij de veteranen spelen. Ook was hij jarenlang ac tief als scheidsrechter. Daarnaast was hij ook begeleider van verschillende jeugdteams. Bij de volgende jaarverga dering, oktober 2004, wordt er weer een erelid bij Scho ten benoemd. Voorzitter PIET HES: ,,CEES VAN ROON is dan ook zeventig jaar lid en wordt passend beloond voor zijn verdienste voor de club. We zijn trots op zulke trouwe en goede krachten." Of BARRY VAN GALEN zo als gisteravond aan het 'Mexicanen' is met familie leden of als speler van AZ op het voetbalveld staat, hij blijft maar winnen. Gister middag wisten Van Galen Co in een vloek en een zucht FC Utrecht op een beslissende 0-3 te zetten. ,,Na vier minuten en 12 se conden hadden we het de finitief beslist", glom de geboren Haarlemmer, die alle doelpunten (2x ELK- HATTABI, lx PEREZ) voor bereidde. ,,lk heb veel in mijn carrière meegemaakt, maarzoiets nog nooit." Van Galen, die in de rust met een lichte enkelblessure uitviel, is zeer verbaasd dat zijn ploeg met PSV de tweede plaats van de eredi visie deelt. ,,Want we heb ben al een zwaar program ma gehad." Het geheim van AZ, dat komend week einde met de thuiswed strijd tegen Zwolle een goed uitzicht heeft op een nieuwe zege, ligt volgens Van Galen 'toch bij de trai ner' ,,CO ADRIAANSE is erg gedisciplineerd en zit er scherp bovenop. Op de een of andere manier loopt het gewoon. We zijn als groep erg gegroeid. Daarom mag Zwolle, waar we vorig sei zoen nog de grootste moei te mee hadden, geen pro bleem opleveren. En de week erna volgt Ajax. Van zo'n club is het geen schande als je verliest, dus kunnen we lekker zonder druk spelen." Historicus EVERT VERMEER heeft een nieuw boek over Ajax geschreven met als titel '50 gedenkwaardige wed strijden'. Vermeer heeft uitvoerig beschreven wat volgens hem en veel andere Ajax-kenners de beste duels van de Amsterdammers uit de geschiedenis waren. Liefst twee duels tegen Haarlem staan in het boek. Het duel Ajax- Haarlem van 6 december 1981 was de comeback van JO- HAN CRUIJFF. Een knettergek duel dat in 4-1 eindigde. Cruijff scoorde heel snel de openingstreffer waarna Haar lem-speler PIET HUIJG een eigen goal maakte. Ajacied WIM JANSEN was solidair want hij scoorde vlak voor rust de enige Haarlem-treffer. Na rust wist een jonge WIM KIEFT twee keer te scoren. Het duel Ajax-Haarlem uit 1988 moest zonder publiek worden gespeeld. De KNVB had dit beslist nadat een week eerder honderden eieren door de F-side naar doelman HANS VAN BREUKELEN waren gegooid. Het duel eindigde in 3-1 en ANDRÉ SITEK scoorde voor Haarlem. Het laatste Ajax-doelpunt was een gedenkwaardige want het was de laatste keer dat JOHN BOSMAN voor zijn eerste werkgever trefzeker was. Wielrenners Op een mooie zondag in de herfst krioelt het in de dui nen van de sporters. Dan lijken de doordeweeks zo rusti ge zandheuvels een tot leven gekomen biefstuk waaraan de maden zich te goed doen. En met de week lijkt de drukte in het natuurgebied bij Santpoort en Bloemen- daal toe te nemen. Hoe dat komt? Geen idee. Maar ken nelijk vinden steeds meer mensen het belangrijk te bewe gen in de natuur. Ik als paardensporter kan die toegenomen belangstelling voor het duingebied maar matig waarderen. Slechts als ik tegen zonsondergang, alleen met mijn paard, over de paden dwaal, waan ik mij in een wereld zonder mede mens. Alleen dan tref ik regelmatig dieren aan die zich bij vol daglicht schuilhouden achter de duindoorns. Re eën, damherten, buizerds, libellen en zelfs een konijn hebben mijn pad al eens gekruist. Een ruiter te paard baart ze niet zo heel veel zorgen. De geur van mijn paard overheerst mijn deodorant, dus slaan ze niet zo heel gauw op de vlucht. Ik wou dat de overige sporters in de duinen zich eens zouden verdiepen in vluchtgedrag. Want zonder enige hinder van gedachten aan medegebruikers denderen hardlopers en wielrenners over de paden. Niet wetend wat voor doodsangsten al die dieren achter de duin doorns uitstaan. Maar ook ik heb wel eens het zweet tus sen mijn billen gevoeld, toen mijn paard op hol sloeg door achteropkomende mountainbikers. Laatst had ik nog een spannende ervaring op de Berg weg een geliefd (want geasfalteerd en geaccidenteerd) pad tussen Bloemendaal en Santpoort. Ik reed daar rus tig met mijn paard, toen ik ineens een zoevend geluid achter me hoorde. „Paardje, paardje, paardje!", schreeuwde de eerste naar de volgende wielrenner. Mijn paard spitste haar oren, voelde het geweld achter zich en dribbelde dwars over het pad. Helemaal klaar om mee te gaan met de vluchtende kudde. (Dat dat wielrenners zijn, maakt niet uit.) Met piepende remmen kwam de laatste fietser tot stilstand. Wij hadden hem de weg ge blokkeerd. Nog een geluk dat hij goede remmen had en mijn paard van nature heel lief is en hem niet een onge nadig pak slaag gaf met haar hoefjes. Paarden zijn vluchtdieren. Dus als er een groep wielren ners in volle vaart achterop komt, kan mijn paard dat niet anders vertalen dan: Gevaar! En ik zie haar in pa niek denken: „Ze komen er zo hard aaner zal vast iets aan de hand zijn.Ik wou dat wielrenners iets meer stil stonden bij het vluchtgedrag van dieren. Ellen de Boer Eft, door Rob Spierenburg Nadat hij weer wat druppeltjes bloed had opgehoest besloot Sander van der Veldt zaterdag avond toch maar even langs het ziekenhuis te gaan. Met de boodschap dat hij een long en een aantal ribben had gekneusd verliet de doelman van hoofd klasser Noordwijk het hospitaal. „Volgende week hoop ik weer te spelen. Desnoods met een paar pillen in m'n mik." In de wedstrijd tegen Rijns- burgse Boys was de voormalig keeper van EDO hardhandig in contact gekomen Joost Kuhl- mann, de spits van de tegen partij. De boomlange aanvaller meld de zich zondagmiddag bij de eerste hulp. „Ik stapte vanmor gen uit bed en zakte door mijn voegen. Het ziet er niet al te best uit." Een foto en een druk- verbandje later bleek de kwet suur mee te vallen. Na vijf da gen rust zou het weer moeten gaan. „Dat is geen punt. Want aanstaande zaterdag ben ik toch geschorst." In de 70ste minuut van de kra ker tussen Rijnsburgse Boys en Noordwijk ging het mis. Na een goede aanval van de thuisploeg werd de bal vanaf rechts strak voorgezet. Sander van der Veldt kwam uit en kreeg het gestrekte been van Kuhlmann vol in de borst. De klap was zo hard dat de spits zijn enkel verzwikte. Minutenlang lagen de twee voor Pampus in het vijf meter gebied. Na te zijn opgekrabbeld het eerst Joost Kuhlmann zich vervangen. Een paar minuten later begreep ook Sander van der Veldt dat de wedstrijd voor hem voorbij was. Een dag na de dreun kijkt de doelman alweer reikhalzend uit naar het volgende duel. „Ik ben al eerder getorpedeerd", zegt de Heemstedenaar. „Dat hoort er kennelijk bij. Ik sta er niet te veel bij stil. Ik zal binnenkort weer met mijn hoofd richting een aantal benen moeten dui ken. Zaterdag spelen we tegen Katwijk. Daar wil ik bij zijn." Het voetbal in de zaterdag hoofdklasse bruist. Het Engels aandoende sfeertje heeft al ja ren een enorme aantrekkings kracht op publiek en spelers. Zowel binnen als buiten de lij nen swingt het als een trein. Zelfs met dé concurrerende broedertwist tussen Quick Boys en Katwijk op dezelfde dag ko men er op de partij tussen Rijnsburgse Boys en Noordwijk zo'n tweeduizend voetballief hebbers af. Ahhhs! en Oehs\ rol len van de tribune. Spreekkoren en clubliederen zwepen de spe lers op. Op het gras gaat het in een razend tempo. Niet altijd even goed. Maar vol bezieling. Het publiek dat vooral strijd wil zien wordt op zijn wenken be diend. Keihard, maar uiterst fair gaan de voetballers elkaar te lijf. Joost Kuhlmann weet zich bij Rijnsburgse Boys alweer acht weken in het geweld staande te houden. Ook tot verrassing van zijn trainer, de van EDO over gekomen Ted VerdonkschoL „Ik wist dat Joost een uitsteken de voetballer was", zegt de trai ner die de ex-HBC-er eerder al eens polste voor EDO. „Maar het was natuurlijk afwachten hoe hij zich op dit niveau zou houden. In eerste instantie wil de ik hem achter de hand hou den. Maar hij maakte zich waar. Hij groeide mee en knokte zich in de basis." Zaterdag startte Joost Kuhl mann sterk. De traag ogende maar uiterst balvaste aanvaller stond aan de basis van de dik verdiende 1-0 voorsprongivan Rijnsburgse Boys. Ondanks een straffe mandekking bracht Kuhlmann na een half uur wed strijd de bal met het puntje van zijn schoen voor en bood aan voerder Berry Charité een niet te missen kans. Diezelfde Cha rité stapte een kwartier na rust huilend van het veld toen hij een akelige voetblessure (hiel- spoor) in alle hevigheid voelde terugkeren. Ted Verdonkschot legde zijn arm om de aangesla gen captain en begeleidde hem richting dug-out. Een paar tel len later sloeg de coach met zijn rechtervuist hard in de lin kerhand om zijn team aan te sporen er een schepje bovenop te doen. Joost Kuhlmann nam het gebaar iets te letterlijk en beukte zichzelf én Sander van der Veldt de wedstrijd uit. Wel licht doordat de spits bij zijn doldrieste actie geblesseerd raakte vergat de scheidsrechter hem een gele kaart voor te houden. Het was zijn tweede geweest. „Hij moet nog iets slimmer gaan spelen", oordeelde Den nis Groot over de geblesseerde spits. „Soms moet-ie na een tUdae gaan liggen. Maar dat leert hij nog wel. De gewezen Haarlem-prof noemt Joost Kuhlmann de openbaring van het seizoen. „Hij doet het per fect. Heerlijk om met hem te voetballen. Daarbij is het een wereldgozer." Maakte Joost Kuhlmann van zondag derde klasser HBC naar zaterdag hoofdklasser Rijnsburgse Boys een reuzenstap; Dennis Groot deed een pasje terug toen hij aan het einde van het vorig sei zoen eerstedivisionist Haarlem verruilde voor de club uit de bollenstreek. Al ziet de verde diger dat anders. „Dit is zwaar der dan de eerste divisie", zegt de linksback over het niveau van de zaterdagse hoofdklasse. Ook qua sfeer zegt Groot er ten opzichte van Haarlem op voor uit te zijn gegaan. „Rijnsburgse Boys trekt wekelijks enorm veel publiek. In het totale amateur voetbal staan wij wat dat be treft op de tweede plek. Als je het veld opstapt met al die mensen op de tribune weet je weer waar je het allemaal voor doet. Ook de organisatie is hier fantastisch. Alles is prima gere geld." En financieel? „Natuur lijk ga ik er ten opzichte van Haarlem op achteruit. Geloof die indianenverhalen nou maar niet over gigantische ver goedingen in het amateurvoet bal." De sober en nagenoeg foutloos spelende Groot werd in de slotfase van de wedstrijd die door Rijnsburgse Boys met 3-1 werd gewonnen uitgeroepen tot man of the match. Het le verde hem een schriftelijk aan denken én een tegoedbon op van zeventig euro. „Da's wat anders dan een bossie bloe men", refereerde hij nog even aan zijn oude club. door Govert Wisse Mocht John Cleese op zoek zijn naar ideeën voor een nieuwe hotelserie, dan zou hij als mr. Fawlty misschien een keer moeten rondneuzen in De Rusthoek. De klok in het bijna honderd jaar oude hotel/restaurant in Bloemen daal is ergens in de jaren zestig stil blijven staan. Smyma-tafel- kleedjes en schemerlampen be palen er nog altijd de sfeer. In De Rusthoek is het nieuwe millennium nog lang niet be gonnen. En gaat vermoedelijk ook nooit beginnen. Bedrijfslei der Herman van der Zalm: „Wie hier de drempel over schrijdt, gaat een jaar of dertig terug in de tijd. De Rusthoek heeft een eigen stijl waar ver schillend over wordt gedacht. De één vindt dit interieur ou bollig, de ander juist prettig. We zijn in ieder geval niet van plan er iets aan te veranderen." Hoe het ook zij, De Rusthoek is een unieke locatie; zeker in de Nederlandse bridgewereld. Tot vier jaar geleden was het een hotel, maar de kamers worden tegenwoordig bewoond door studenten in de zeevaart en vliegtuigbouw. Eigenaar Leo Boersma en de drie personeels leden zijn voor hun inkomsten vrijwel volledig afhankelijk van bridgers. Bijna elke dag wordt van s' morgens tot 's avonds in de voormalige eetzaal een kaartje gelegd. Tot ieders tevredenheid worden al jaren in De Rusthoek alle bondswedstrijden van het dis trict Kennemerland gehouden. Waar elders in Nederland vaak in moderne denksportcentra wordt gespeeld, komen alle bridgers van Velsen tot Hille- gom en van Zandvoort tot aan Nieuw-Vennep naar de locatie in Bloemendaal om daar hun officiële wedstrijden te spelen. Daarnaast hebben tal van ver enigingen er hun clubavonden. En wie op een willekeurige vrij dag binnenloopt, ziet Bloemen- daalse dames van 75-plus een schoppenaas of hartenboer op tafel leggen. Ze voelen zich thuis in De Rust hoek, dat bepaald niet als een jeugdhonk door het leven gaat. Maar dat geldt voor het Neder landse bridge in het algemeen. De sport, waar je als 24-jarige nog altijd junior bent, vergrijst. Van der Zalm: „Zo'n vijftien jaar geleden beleefde het een enor me hausse, ook onder jongeren. Maar de belangstelling is de laatste jaren teruggelopen. De jeugd van pakweg tien jaar gele den vormt nu nog steeds de jongste categorie." Die terugval heeft mede te ma ken met de opkomst van het kaarten op internet. Als je tegen woordig zin hebt in een potje bridge, ga je op zoek naar een virtuele partner en een plelqe aan een digitale tafel. Je hoeft er niet meer de deur voor uit en kunt bridgen op een tijd dat het jou uitkomt. Van der Zalm: „Sommigen gaan ook op specia le bridgevakanties." Ook de strijd om het roken te verbieden heeft de populariteit geen goed gedaan. Veel kaarters paffen graag. Tegenwoordig wordt zonder sigaret of sigaar gespeeld. Dat heeft leden ge kost. De verwoede roker meldt zich nu in de pauzes aan de bar voor een paar haaltjes. Van der Zalm: „Daar staat het dan blauw van de rook. Het gekke is dan dat ook de niet-rokers er rustig bijstaan. Want nergens wordt zo nagepraat als bij bridge." Toen de familie Boersma zo'n veertig jaar geleden eigenaar werd van De Rusthoek werd er rond een potkachel op beschei den schaal gebridged door de vereniging Spel en Vrienschap. Daarna breidde de sport zich Bridgers in De Rusthoek denken na. Moeten ze snijden, onder de aas vandaan komen of met een kleintje seinen? Foto: United Photos De Boer/Milan de Bie steeds meer uit. Nu zijn weke lijks honderden bridgers te vin den in het voormalige hotel, waar Leo Boersma - zoon van de in 1989 overleden oude eige naar - de scepter zwaait. De bridgers voelen zich thuis in De Rusthoek en Boersma en zijn personeel zijn tevreden met het kaartvolk. Van der Zalm: „Al wordt ook hier wel eens met het mes op tafel ge speeld. Het is heel tyisch van veel bridgemensen dat ze voor af nog heel rustig aan de bar staan de praten, maar verande ren in bloedfanatieke lui zodra ze kaarten in handen hebben." Van bridge is ook bekend dat echtparen beter geen part nership kunnen vormen. Menig huwelijk is gestrand na een kaartavond omdat de verwijten over blunders van de ander tot grote ruzies leidden. De vraag is hoe lang de Rust hoek als bridgebastion blijft be staan. De gemeente Haarlem heeft nog steeds vage plannen om in het Pim Muiier Sportpark een denksportcentrum te bou wen. Als de politiek daar 'ja' te gen zou zeggen, komt dat cen trum er op zijn vroegst in 2005. Voorzitter Joost Comet van het bridgedistrict Kennemerland: „Maar we zullen niet zomaar van de ene op ander dag weg gaan uit De Rusthoek. Daarvoor is de relatie te goed. We moeten aan de andere kant de ogen niet sluiten voor mogelijke ontwik kelingen. Er gaan al jaren ge ruchten dat projectontwikke laars graag De Rusthoek willen kopen om er appartementen te bouwen. Als die plannen reali teit worden, moeten we wel weg." Van der Zalm: „Maar op dit moment is verkoop van De Rusthoek niet aan de orde." NEC-speler René v Rijswijk over zijn imago van excenti keling, in Voetbal ternational „Ik zal niet voor Voetbal Insiti of Studio Sport worden ge vraagd, maar eerder voor Ron1 om Tien." Chelsea-manager Claudio Rj nieri in FourFourTwo: „Je kan nog zo'n goede mana zijn, zonder geld kun je niets uitrichten. Vergelijk het mete fantastische chef-kok: als je a leen aardappelen koopt, kun| w ook alleen maar aardappelen koken!" Opnieuw Claudio Ranieri: f: „Ja, het is waar dat mijn oudi een slagerij runden. Ik kan al doen met een vleesmes. Dus mijn spelers moeten uitkijke anders kom ik naar de kleed! mer en zal ze allemaal vermo den. Ik maak een grapje, nati lijk." René Eijkelkamp in zijn co- lumn in Voetbal Magazine. „Kijk, iedereen heeft wel een een slechte dag. Nou, dan st je er één voor z'n flikker op i training en dan ben je dat ge ook weer kwijt." t Oud-internationaal scheids rechter john Blankenstein zijn homoseksualiteit in Hl i Tijd: „Ik moest me wel gedeisd h< n den. Nou, ik was heus niet v plan om bij binnenkomst in banië te zeggen: 'Ik ben de scheids en ik ben gay'. Acht heb ik er spijt van dat ik me j] die slachtofferrol liet drukks i Daar begin ik steeds meer g noeg van te krijgen." Michael Boogerd heeft geei hoefte aan een mental coat vertelt hij in Sportweek: „Wielrennen heeft niet de o tuur om er zweverige figure o los te laten. Je moet er te x pijn voor lijden. Je gelooft a jezelf, anders was je nooit zr gekomen." Phillip Cocu in Voetbal Int K national: „In feite hangt voetbal van t leurstellingen aan elkaar. D ren dat je iets wint zijn altijt minder dan de keren dat je wint. Daar word je weieensc nisch van." Snowboardster Eva Bakket tionaal kampioen in de dis pline boardercross, in AD gazine: „Vrouwen hoorden er als h kerels uit te zien. Het vooro deel is jarenlang geweest di alleen goed kan zijn als je ei dikke kont en benen als bo stammen had." Gabriel Batistuta in Four- FourTwo: „Ik zal voetbal nooit als eeiL gaan beschouwen. Op heti ment dat ik bij een cluboffi,l! zit, discussieer over mijn gs1 dat vervolgens ga verdiene a dan is het een baan gewon Doelman Henk Timmer o zijn periode bij Zwolle in Sportweek: „De toenmalige trainer Bejg Hendriks wilde graag dat h stuur Jerrel Hasselbaink a< trok. Maar Jerrel en het bes 1 konden het niet eens word over een reiskostenvergoeiT. van 250 gulden per maand J1 Idem in Voetbal Internatt} „Ja, ik was het helemaal z heb er echt serieus over il dacht, want ik had dus ges bij AZ op de bank te gaan Gelukkig belde mijn zaakv 1 nemer Henk van Ginkel: o naar Feyenoord wilde. Kn pend, heb ik gezegd. Een I club, kijk, dat wilde Henk weer wel meemaken. Feyenoord-voorzitter Joi |r van den Herik in Elsevier „Ik heb totaal geen respec voor de overheid. Het is ef( gemaakte boel die van de! si's aan elkaar hangt. Zo' tieke marionet als Jaap deF Scheffer wil je toch niet ia milie hebben." Opnieuw Van den Herik, over respectievelijk zijn I nisch directeur en traine „Ik heb geen medelijden Baan en Van Marwijk. Hu r,( nuen zijn navenant aan h functie. Het salaris van heren heb ik nooit verdis Arnold Bruggink, sinds <fe zomer bij Real Mallorca, Voetbal Magazine: „Mijn vriendin Inge en ik nen sinds kort een pracht^ partement met uitzicht of Middellandse Zee. Na eeia tien begin je toch aan bei15 dat uitzicht te wennen. A e de gewoonste zaak van d e reld is dat je vanuit je woonkamer over zee uitkijkt. Maar la ten we eerlijk zijn: dat is niet normaal." Hl 11 ib tl die ■a" a-1 Een groep oud-spe lers van HFC Haar lem is vrijdag uitge nodigd als gast bij de thuiswedstrijd tegen AGOW. Een opvallende daad van de eerstedivi sionist die niet be paald bekend staat om zijn zorgvuldig heid ten opzichte van voetballers die ooit het rood-blauw droegen. ,,lk werd gebeld door SAN- DER VAN CASTRI- CUM van de pr- commissie", vertelt JOOP BÖCKLING ,,Die had ik gespro ken tijdens de open dag waar wij met oud-Haarlem voet balden. Hij vond het vreemd dat we die wedstrijden zelf moeten regelen, omdat vanuit Haar lem nooit initiatief is genomen. Naar aanleiding daarvan schijnt Haarlem van plan te zijn meer te gaan doen met oud-spelers. Ja, dat doet me goed, want Haarlem is in het verleden niet goed met ons omgegaan." Archief: ANP/Paul Stolk Feyenoord-Haarlem 1982:1-3. Böckling wordt onderuit geschoffeld door Van Hanegem en krijgt een penalty. Archieffoto ANP Joost Kuhlman wint namens Rijnsburgse Boys een kopduel. Foto: Mark Lamers

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 22