Kamiel Maase doorbreekt magische greni SPORT 2 Andere seizoensopzet maakt wielersport aantrekkelijker Zege Rolfo gooit kampioensstrijd in 250cc open Belg in rolstoel slaagt in mi Uitgedroogde atleet loopt Nederlands record Gerard Nijboer uit de boeken Smit wint eerste KNSB-marathon amsterdam - Gretha Smit heeft de eerste KNSB-marathon van het seizoen 2003-2004 gewon nen. De schaatsster uit Rou- veen versloeg zaterdagavond in Amsterdam haar zus Jenita Huizebosch-Smit in de sprint. Het tweetal had een ronde voorsprong op het peloton. Da nielle Bekkering finishte als derde. Bij de mannen won Apeldoomer Roel van Hest de eerste marathon om de Essent KNVB-beker. Hij versloeg, eveneens in Amsterdam, na 100 ronden Jan Maarten Heideman (Oldebroek) en titelverdediger Cédric Michaud (Frankrijk) in de sprint. Goede test Anni Friesinger inzeil - Anni Friesinger lijkt klaar voor het komende schaatsseizoen. De olympisch kampioene (1500 meter) kwam in Inzeil tijdens testwedstrijden op de 1500 meter tot een tijd van 1.59.79. Daarmee bleef ze slechts een halve seconde bo ven het zeventien jaar oude baanrecord van haar landgeno te Karin Kania: 1.59,30. „Ik ben dolgelukkig reageerde Friesin ger. „Zo goed ben ik het sei zoen nog nooit begonnen." De Duitse versloeg in een recht streeks duel haar teamgenote Barbara de Loor die 2.03,60 klokte. Wellens rap in Ruddervoorde ruddervoorde - De Belg Paul Wellens heeft gisteren de ope ningswedstrijd van de Super prestige veldrijden gewonnen. De wereldkampioen eindigde in het Belgische Ruddervoorde voor zijn landgenoten Sven Nijs en Sven Vanthourenhout. Beste Nederlander was Richard Groe- nendaal op de zevende plaats. De cyclus om de Superprestige gaat dit seizoen over acht wed strijden en eindigt op 21 febru ari 2004 in Vorselaar. De vol gende wedstrijd is op 2 novem ber in Sint-Michielsgestel. Duitse coach handbalsters utrecht - Het Nederland hand- balverbond (NHV) heeft de Duitser Olaf Schimpf aange steld als bondscoach van het nationale vrouwenhandbal- team. Hij kreeg een contract tot het EK 2004 in Hongarije. Schimpf (35) is de opvolger van Bert Bouwer die na teleurstel lende prestaties terugtrad. De Duitser is coach van Bad Neu- stadt. Die functie zal hij combi neren met het bondscoach- schap. Van der Vleuten Bogtstra begrijpt Zweeds protest i den haag/gpd - Tjerk Bogtstra, captain van het Nederlands Da- vis-Cupteam, maakt zich geen zorgen over een protest van Zweden tegen de loting van het toernooi om de Davis Cup 2004. Jan Carlzon, voorzitter van de Zweedse tennisbond, heeft aangekondigd de achtste plek op de plaatsingslijst op te eisen ten koste van Nederland. Bij de loting vier weken geleden werd Nederland gekoppeld aan Canada en kreeg Zweden Au stralië als tegenstander toebe deeld. „Wij hebben het gevoel dat de ITF commerciële belangen zwaarder heeft laten wegen dan sportieve prestaties", verklaar de Carlzon tegen het internatio naal persagentschap Reuters. - „In Nederland is de Davis Cup ongelooflijk populair en dat be tekent hoge inkomsten uit tele visierechten. In Zweden is dat niet het geval." De plaatsing door de ITF voor de Davis Cup geschiedt op ba sis van de posities van tennis sers op de wereldranglijst in combinatie met de prestaties van het nationale team vierjaarlijkse cyclus in de Cup. Nederland behaald jaar geleden de halve Zweden heeft twee kwal en een halve finale staan laatste drie edities. In het landenklasseme men de Scandinaviërs dl ste plaats in, voor Nedi Op basis van de individu! reldranglijst liggen de 2 echter ver achter op Orai met Sjeng Schalken en Verkerk twee spelers in (f 15 heeft. Jonas Björkm en Robin Soderling (78) beste Zweden van dit me Bogtstra sprak gisteren v apart bericht. ,,Ik kan n voorstellen dat het prol iets kan leiden. Het is raa nu zoiets doet, terwijl de vier weken geleden was. protesteert, doe dat dan moment dat je hoort dal geplaatst bent. Nu is iedi met de organisatie bezi dan ook, ik denk dat het is dat wij geplaatst zijn. er niet zenuwachtig val den. Wat moet je er mee. kona/gpd - Twee jaar geleden was Marc Herremans in de Ironman op Hawaii als zesde geëindigd. Afgelopen weekein de werd de Belgische triatleet 1022ste. In een rolstoel, want anderhalfjaar geleden raakte hij bij een val van de fiets op Lanzarote verlamd. Als het moest, was hij door een muur gereden. Als Mare Herre mans besluit zijn fysieke gren zen af te tasten, gaat hij door. Dat is altijd zo geweest en daar zal een verlamming niets aan veranderen. Dus ging hij na meer dan 13 uur zwoegen door de finish van de 25ste Ironman. Het enige doel bereikt. Na een uur zwemmen, meer dan acht uur in de handbike en nog eens 3 uur en dertig minuut in de rolstoel. Wheeler heet dat flit send, maar het blijft net zo goed keihard duwen met altijd diezelfde armen. Aangekomen en dus opdracht volbracht. „Ik ben nog nooit zo moe geweest", zuchtte hij. „Na het biken heb ik een halfuur nodig gehad om te herstellen. Ik had in het zwemmen) veer de vooropgezette tiji klokt en in het biken c dat had enorm veel enei kost omdat er steeds n wind opstak. Ik begon m wheelen zonder nog aan of wat dan ook te denkei komen was meer dan oo doel. Ik wilde bewijzen J ongeval me niet zou beli wat ik wil doen.Toch zü nooit een 'rolstoelatleet' Met alle respect, maar a hoor spreken van opera de knieschijf weg te nen zo aerodynamischer inf wheeler te zitten, dan ho het voor mij op. Voor m j de revalidatie, de strijd weer te lopen. Ik heb oi veel andere dingen wat bezig ben. Anders was door de finish gereden t spandoek om de found! van Christopher Reeve! in de aandacht te breng Herremans was met zijl 24.25 minuten 1022steI mannen. Na hem finish s meer dan 150 valide atli maandag 20 OKTOBER 200] door Ad Pertijs den haag - Paolo Bettini, winnaar van de werekldbeker, en Michael Boogerd zijn renners van een uitstervend ras. Sterk in het voorjaar, vlammen in de Tour en ook weer sterk in het najaar. Geen wonder dat de twee al jaren in de top van het wereldbekerklassement staan. Bettini won hem dit seizoen voor de tweede opeenvolgende keer. Boogerd werd voor de tweede maal tweede. Maar toch. Waar Bettini kan terugzien op drie gewonnen wereldbekerwed strijden (Milaan-San Remo, Hamburg en San Sebastian) staat Boogerd, na zijn fysiek sterkste seizoen ooit met le ge handen. Ziekjes in de Ronde van Vlaanderen, tegengewerkt door Arm strong in de Amstel Gold Race, geklopt door een uitzonderlijke Hamilton in Luik-Bastenaken-Luik, voor het blok gezet door een getergde Michele Bart- oli, zaterdag in de Ronde van Lombar- dije. Michael Boogerd koerst veel voor een moderne wereldtopper. De specialisa tie grijpt in het wielrennen nog verder om zich heen. Armstrong is alleen ge ïnteresseerd in de Tour, de Spanjaar den alleen in de Vuelta, Museeuw al leen in de Vlaamse voorjaarsklassie kers, Van Petegem alleen in kasseien en het wereldkampioenschap. Het legt hen geen windeieren. Boogerd zit zo niet in elkaar. In zijn gretigheid vindt hij bijna alles mooi genoeg om te winnen. Zijn ploeg Rabobank heeft echter ook het pad van de specialisatie ingeslagen. Voor heel veel geld werd Leipheimer aangetrokken. Speciaal voor de Tour. Wanneer die missie mis lukt, zit je met de gebakken peren, we ten ze nu bij die ploeg. Mislukte ronde en te weinig achter de hand om het tij in andere koersen te keren. Boogerd zelf weigert zich (terecht) te specialiseren om meer rendement (lees topzeges) te halen uit zijn sei zoen. De Nederlander zou eerder meer rendement uit zijn seizoen halen als de anderen net als hij het konden op brengen van voor- tot najaar te koer sen. Een ouderwetse krachtmeting het hele jaar door. Krijg je vanzelf ook een veel levendige re, open Tour. Wat dat betreft kan de nieuwe topliga- gedachte van Hein Verbruggen een opening bieden. Die wil de top ver plichten alle geselecteerde topkoersen te rijden. Zoals in de Formule 1 Mi chael Schumacher ook overal present is. De volgende stap is dat de top daar naast wegblijft uit de andere, lager ge klasseerde wedstrijden. Zoals Schuma cher ook geen DTM- of Pinksterrace rijdt. Dat schept duidelijkheid. Top pers bestrijden elkaar alleen in de top koersen. Al het andere geeft een ver troebeld beeld. Voor Boogerd zou het een zegen zijn. Alleen, de topliga wordt niet gevuld door individuele toppers maar door ploegen. Het team van Armstrong moet alleen nog meer specialisten in huren om ook elders te scoren. Kijkend naar Michael Boogerd moet de UCI daarom die topliga op een an dere leest gaan schoeien. Verplicht niet de topploegen, maar de topren- ners (top-100 UCI-klassement) met de regelmaat van een Formule-1-kalen der de aangewezen wedstrijden te rij den. Want het kan niet zo zijn dat een renner onverschillig reageert op zijn tweede plaats in de wereldbeker. Die stelt immers niks voor in de huidige opzet, weet de renner. En dat is een trieste constatering na zo'n seizoen. succesvol Helsinki - Eric van der Vleuten heeft gisteren de eerste wereld bekerwedstrijd van het seizoen gewonnen. De springruiter uit Mierlo versloeg de internatio nale top in Helsinki. Hij deed dat met het paard Audi's Jikke, waarmee hij vorig seizoen zijn internationale doorbraak be leefde. De wedstrijd in de Finse hoofdstad kende nog een suc ces voor Nederland. Jeroen Dubbeldam bracht voor het eerst sinds een halfjaar De Sjiem weer uit in een zware ru briek en werd prompt vijfde. De olympische kampioen maakte in de twee omlopen evenmin een fout. De tijd van De Sjiem was echter wat minder. Lafeber tiende in Mallorca Classic pu la - Maarten Lafeber is giste ren op de tiende plaats geëin digd in de Mallorca Classic op de golfclub van Pula. De win naar van het Dutch Open vori ge week eindigde na 54 holes op 208 slagen. Door een dou- ble-bogey op de 16dee hole ver speelde hij een klassering in de top-5. De overwinning in dit toernooi met een prijzengeld van 400.000 euro ging naar de Spanjaard Miguel Angel Jimé- nez. Hij kreeg de overwinning in de schoot geworpen door zijn landgenoot Jose Maria Ola- zabal die op de twee afsluitende holes een voorsprong van twee slagen verspeelde door een double-bogey en een bogey. door Pim van Esschoten Amsterdam - Kamiel Maase viert vandaag zijn 32ste verjaar dag. Hij zal het 'bescheiden' feestje vanaf de bank vieren. Languit, met pijn in de stramme benen. Het zal in zijn Wagening- se woning over weinig anders gaan dan zijn Nederlands record (2.08,31) op de marathon en die moeizame, laatste kilometers waarin hij de pijn weerstond. Vanaf de motor had zijn trainer Bram Wassenaar hem de laatste meters keer op keer moed inge sproken. „Het lukt wel. dit is je dag." Kamiel Maase kon het tempo al vechtend strak hou den. De beloning kwam in het Olympisch Stadion, dat zijn binnenkomst met een ovatie begroette. De Amsterdam Marathon en de nieuwe sponsor ING kregen waarop ze hadden gemikt. En eigenlijk omarmde alles en ie dereen het nieuwe Nederlands record met grote blijdschap. Ontnuchterend zijn echter de cijfers. Het record van Maase, hoe fraai ook, staat niet eens in de top honderd van snelste ma rathons aller tijden. Bovendien, Maase werd in Am sterdam slechts zesde, achter vijf Kenyanen. Zo liggen de ver houdingen in de wereld van de marathon nu eenmaal. Zoals de nummer drie in Amsterdam, Benjamin Kimutai Kosgei, het even vriendelijk als ook dodelijk zei: „We wisten dat zolang our friend Kamiel' nog bij ons liep, de wedstrijd niet was begon nen." Onbekende Kenyaan wint in recordtijd De 28ste marathon van Am sterdam werd gewonnen door de onbekende Keny- aanse atleet William Kipsang met een nieuw parkoersre- cord van 2.06.39. Tweede werd Felix Limo met 2.06.42. Ook hij eindigde nog onder het oude record van Fred Kiprop uit 1999 (2.06.47). Bij de vrouwen ging de winst naar de Portugese Elena Sampaio. Haar tijd was 2.28.05, ruim boven het par koersrecord. Beste Neder landse was veterane Anne van Schuppen (43) met een vijfde plaats in 2.38.12. Het begon bij kilometer 32. William Kipsang en Felix Limo versnelden en de groep van op dat moment nog negen atleten spatte uiteen. Haas Robert Cheboror bleef nog enkele ki lometers bij Maase om hem van dienst te zijn. De lange at leet uit Wageningen moest los sen en beleefde zware momen ten. Anders dan in Rotterdam in april dit jaar sloeg hij zich door de ergste pijnen heen en hield het tempo hoog. In 1999 was Maase in de ha venstad als haas gestart en be sloot in de race door te lopen naar de finish (2.10,09). Hij had zich na afloop een biertje ingeschonken en droogjes ge zegd: „Eitje, zo'n marathon." Zijn drie ervaringen daarna waren anders. „Ik ben blij dat het er op zit", zuchtte hij giste ren dan ook na zijn vierde ma rathon. Maase heeft problemen met de energiehuishouding tijdens de laatste kilometers van een ma rathon. In Rotterdam was de temperatuur dit voorjaar snel opgelopen en Maase droogde uit. De opdracht in Amsterdam was om zo veel mogelijk sport drank tot zich te nemen. Dat deed hij. Met als gevolg dat hij „kokhalzend, een beetje misse lijk" door Amsterdam rende. Hij slaagde er in al rennend bijna twee liter te drinken. Evengoed raakte hij twee liter vocht kwijt. In het frisse, zonnige weer (na genoeg windstil) trof Maase ideale omstandigheden. Het parkoers in Amsterdam is las tig met talloze drempels, steentjes, tramrails en korte bochten. Geen Kenyaan die daarover ooit zal Idagen. Felix Limo roemde het parkoers zelfs, wil volgend jaar graag terugkeren. „Dan kunnen we hier iets fan tastisch doen", aldus de debu tant die als tweede eindigde in 2.06,42 en met een formidabe le eindsprint winnaar William Kipsang nog dicht naderde. Kipsang liep een nieuw par koersrecord van 2.06,39. Am sterdam passeerde gisteren Rotterdam op de ranglijst van de gemiddeld snelste mara thon ter wereld en staat nu vierde. Fantastisch dus, maar de Ke nyanen denken al verder. Vol gens manager Jos Hermens is de grens op de marathon met het record van Paul Tergat in Berlijn vorige maand (2.04,55) Kamiel Maase ter hoogte van De Waag op de Nieuwmarkt op weg naar het nieuwe nationale record. Foto: ANP/Toussaint Kluiters nog niet bereikt. „Binnen nu en vijf jaar kan het in de 2 uur 3 minuten. Die jongens zijn nu zo gemotiveerd, ook omdat Sammy Korir in Berlijn maar één seconde achter Tergat zat." Ook de grenzen bij Maase zijn volgens trainer Bram Wasse naar niet bereikt. De vraag voor Maase is nu vooral wat hij vol gend jaar in het hete Athene moet doen. Kiezen voor de ma rathon of de 10.000 meter op de baan. Wassenaar: „Ik neig naar de 10.000 meter. Het is er te heet voor de marathon, hij kan zich daar kapot lopen. Een jaar later in Helsinki en de WK, dat is een ander verhaal." Bondscoach Nijboer is juist al langer bezig de geest van Maase rijp te ma ken voor de marathon in Athe ne. Wassenaar weer: „Maar Ge rard zei twee jaar gelede dat Kamiel geen maratho is." Maase zelf zei er gistere over. Amper over de fini hij slechts: „Ik wil op vaH Achterstand op leider Poggiali verkleind tot zeven punten Valentino Rossi op zijn Honda op weg naar de zege in de MotoGP-klasse. Foto: Reuters/Scott Wensley thillip island/anp/rtr - De Ita liaanse motorcoureur Roberto Rolfo heeft gisteren de Grote Prijs van Australië (250cc) ge wonnen. Met die zege zorgde de Honda-rijder ervoor dat de strijd om het kampioenschap nog open is. Rolfo verkleinde zijn achterstand op leider Ma nuel Poggiali (San Marino) tot zeven punten. Op 2 november wordt in Valencia de laatste ra ce verreden. De 23-jarige Rolfo boekte op het circuit van Phillip Island een glorieuze zege. De voor sprong op naaste concurrent Anthony West uit Australië be droeg op de finishlijn ruim 14 seconden. De Spanjaard Fonsi Nieto werd derde. „Dit is geweldig", sprak een dolgelukkige Rolfo. „Ik ben heel blij, want de strijd om de we reldtitel is nog steeds open. De omstandigheden waren zwaar, maar ik heb steeds het maxima le kunnen geven." De overwinning werd dan ook uitgebreid gevierd. Ten over staan van duizenden motor- sportfans liet Rolfo - die met één hand de Italiaanse vlag in de lucht hield - de banden in rook opgaan. Hij liet de banden zo lang op het asfalt slippen, totdat ze ploften. Henk van de Lagemaat eindig de op de natte baan als zeven tiende. De Nederlandse cou reur had last van een flinke bobbel in zijn band. „Het was de band of de velg. We hadden geen reservewiel met regenban den, dus moest ik zo de baan op", sprak Van de Lagemaat. „Balen, want ik had echt het idee dat ik hier mijn eerste WK- punt had kunnen pakken." In de MotoGP-klasse gaf we reldkampioen Valentino Rossi een geweldige demonstratie. De Italiaan nam in de vijfde ronde de leiding en leek onbe dreigd naar de zege te 'cruisen'. De Honda-rijder kreeg echter een tijdstraf van tien seconden, omdat hij een concurrent had ingehaald terwijl de stewards met gele vlaggen zwaaiden. Rossi was woedend en gebruik te die extra adrenaline om zijn motor nog sneller over het cir cuit van Phillip Island te sturen. Vier ronden voor het einde had hij een voorsprong van 10,392 seconden op de naaste achter volgers. Op de finishlijn was het gat opgelopen tot ruim vijftien tellen, met aftrek van de tijd straf bleef er dus vijf seconden over. Daarmee won Rossi zijn achtste GP-zege dit seizoen. De wereldtitel had hij vorige week al veiliggsteld. In de 125cc-klasse ging de zege naar de Italiaan Andrea Balleri- ni. Hij bleef de Japanner Masao Azuma voor. De Duitser Steve Jenker werd derde.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 18