REGIO Jeugdsoos in Voorschoten gesloten ewoners en ondernemers teggelen over Dobbewijk Oegstgeestse kiest voor gezin en schoon water Wouw haalt 25 jaar jeugdtheater naar Zoeterwoude - ewilde rondleiding HSL-tunnel gider de hamer op Missieveiling Dronkelappen achter het stuur itorrijder valt i slecht wegdek •geest - Een 56-jarige mo- (ijder uit Leiden is zaterdag- Idag onderuit gegaan op de van de rijksweg A44 bij itgeest. De man verloor de [trole over zijn motor. De ie onderzoekt of dit kwam pr de slechte staat van het wdek. Door de val liep de ïorrijder hoofdletsel en een token arm op. 4am en deur >engewrikt irdorp - Inbrekers zijn dit ceinde twee huizen aan de ritssingel in Leiderdorp engeslopen. Bij het ene braken ze aan de achter een raam open, bij het an- wrikten ze het slot van de erdeur los. In de huizen een ze kasten en laden en namen sieraden en eedehands eelgoed te koop rdorp - Ouders, grootou- of oppasmoeders die koop aan nieuw speelgoed [n komen, kunnen op 7 no- ter terecht op de tweede- ls-speelgoedbeurs van ig De Kinderkring in Lei- »rp. Van 10 tot 14.30 uur is :rlei speelgoed te koop in [uw Sjelter, Heemraadlaan telgoed doneren, kan ie- ag en donderdag tus- ,15 en 11 uur en woensdag in 19 en 21 uur brengen, isdag 5 en donderdag 6 iber kan dit eveneens, .9.15 tot 21 uur. «melmarkt Oudheidkamer rdorp - De Leiderdorpse eidkamer houdt op zater- i oktober een rommel- t in gebouw Doesmeer aan ogmadeseweg 70. Er wor- fceen museumstukken ver- De opbrengst van de ver- j is bestemd voor nieuwe |cten van het gemeente- film. Van 10 tot 16 uur l de spullen uitgestald. maandag 20 oktober 2oo3 'Frank Groothof konden we niet betalen' door Judy Nihof zoeterwoude - Het Warmondse jeugdcircus Atleta is steevast goed voor een volle zaal. En toen Hakim begin jaren negen tig kwam, waren de stoelen ook niet aan te slepen. De Zoeter - woudse stichting Wouw haalt al vijfentwintig jaar theatervoor stellingen voor de jeugd naar gebouw Ons Huis aan het Kos terspad. Hoewel de stichting subsidie krijgt van de gemeen te, kan zij daarvan geen al te dure acts aantrekken. „Frank Groothof hadden we bijvoor beeld graag gehad. Maar die konden we echt niet betalen, zeggen Wouw-vrijwilligers loke van der Zwet en Anneke de Jong. Toch doen de in totaal acht vrijwilligers hun best om zes keer per jaar 'kwaliteit' naar Zoeterwoude te halen. Dat kun nen ook amateurgezelschappen zijn. „Je hebt zoveel goede amateurgezelschappen. Die doen echt niet onder voor pro fessionals." Vijfentwintig jaar geleden stond in Zoeterwoude een groep vrij willigers op. Zij betreurden het dat er in het dorp op cultureel gebied weinig te doen was. Ze mikten op films, jeugdtheater en optredens van popgroepen. Op 22 april 1978 kwam de eer ste activiteit van de grond: een optreden van funkgroep Ameri can Gypsy. Al snel haakten veel vrijwilligers van het eerste uur af. Joke van der Zwet, die zelf pas twaalf jaar bij Wouw zit, weet niet precies waarom dat was. Ze vermoedt dat de groep zich had verkeken op bepaalde dingen. „Ze had den zich teveel verschillende activiteiten op de hals had ge haald. Op de filmvoorstellingen kwam weinig respons en met de popmuziek zaten ze in het vaarwater van Don Bosco. Uit- De Stichting Wouw heeft aan vrijwilligers geen gebrek. Helemaal rechts op de foto zit Joke van der Zwet. In het midden met lang blond haar zit Anneke de Jong. Foto: Eric Taal eindelijk bleef er één poot over die wel goed liep: het jeugdthe ater." De jeugdvoorstellingen in Ons Huis trekken al vijfentwintig jaar behoorlijk wat publiek: ge middeld 130 kinderen en ou ders. Uitschieters beleefde Wouw met de voorstellingen van Atleta en Hakim. Daar kwa men rond de 280 bezoekers op af. Wouw richt zich uitsluitend op jongere kinderen. „We halen voorstellingen naar Zoeterwou de voor kinderen van 4 tot 10 jaar. Vanaf tien jaar haken kin deren af. Dan vinden ze andere dingen leuker." Wouw vroeg in de beginjaren een entreeprijs van twee gul den. Anno 2003 moet twee euro worden neergelegd. „We willen het heel laagdrempelig hou den", zegt Van der Zwet. ,We vinden het belangrijk dat kinde ren die anders niet naar het theater zouden gaan ermee in aanraking komen. Veel mensen gaan niet zo snel naar het thea ter, omdat ze denken dat het moeilijk is. Ze gaan eerder naar de bioscoop. Maar zijn ze een maal een keer naar een theater voorstelling geweest, dan zijn ze bijna allemaal enthousiast. Zowel de kinderen als de ou ders." De stichting Wouw viert het 25- jarig jubileum zondag 2 novem ber met een voorstelling van de muziekgroep Samba Salad in Ons Huis. Voor de kinderen ligt dan een kleine verrassing klaar. Van der Zwet waarschuwt dat het aantal stoelen beperkt is. „Er kunnen 250 mensen in de zaal. Vol is vol." Bestuur beticht jongeren van fraude door Saskia Stoelinga voorschoten - De jeugdsoos op vrijdagavond in het activiteiten centrum De Boschbloem in Voor schoten is voorlopig gestopt. Af gelopen donderdag is er een ern stig meningsverschil ontstaan tussen het algemeen bestuur en het jongerenbestuur over de fi nanciën. Het bestuur betichtte de jongeren van frauduleuze handelingen bij de verkoop van drank op de soosavonden. Ver dere samenwerking is volgens woordvoerder van het algemeen bestuur Jan van der Meijden on mogelijk. Het algemeen bestuur had het jongerenbestuur donderdag avond ter verantwoording ge roepen over een niet kloppende boekhouding van de drank voorraad. Er werd te weinig geld afgedragen over de ver kochte consumpties. „In elk ge val klopten de financiën van geen kanten", aldus Van der Meijden. Tijdens het gesprek in het buurthuis aan de Baron Schim- melpenninck van der Oyelaan liepen de gemoederen tussen de beide besturen echter zo hoog op, dat de politie er aan te pas moest komen. Of er aangif te van verduistering wordt geT daan, is volgens de politie woordvoerster nog onduidelijk. „De agenten hebben ter plekke geadviseerd om nog eens sa men rond de tafel te gaan zit ten. Of dat ook gaat gebeuren is voor ons onduidelijk, omdat het jongerenbestuur kwaad is weggelopen en de sleutels van het buurthuis inmiddels heeft ingeleverd." Een activiteitenleider van de buurthuisvereniging wilde van morgen niets over de zaak kwijt. Hij wilde alleen bevesti gen dat de jeugdsoos, die meestal door zo'n vijftig tot zes tig jongere Voorschotenaren wordt bezocht, tot nader order niet doorgaat. Verder liet hij weten dat het bestuur woens dagochtend over de ontstane situatie vergadert. „Dan kan er meer worden verteld." regio - Negen automobilisten zijn dit weekeinde betrapt met een slok op achter het stuur. Op de Simon Smitweg en de Persant Snoepweg in Leiderdorp hield de politie vier automobilisten aan. Sommigen hadden twee keer zoveel gedronken als is toegestaan. In Voorschoten betrapte de politie vijf mensen die met drank op in de auto waren gestapt. jngroep levert meer frustratie dan resultaat op Nienke Ledegang :hoten - Het parade- Jje van Voorschoten moet ctjorden, de Dobbewijk. Een lar prettig wonen en llpmische bedrijvigheid hand gaan. Verouderde 'en moeten worden af- ;en, een aantal wegen andere juist weer ver en alleen toegankelijk ge- voor wandelaars en fiet- :n boven alles wordt de ewijk 'groen', kflel het allemaal prachtig b krijgen bewoners en on- jmers uit de wijk de neu- laar niet één richting uit. iangroep van afgevaardig- beide kampen, die een 'Vdelijk voorstel moet voor- 1 aan de gemeente, kwam Peel eind, maar levert mo- ïel meer frustratie dan re it op. Met als voorlopige Ijt de presentatie van een udeden voorstel, afgelopen tij<ag, aan de bewoners. Vol- :njde ondernemers uit de ig.foep 'de uitkomsten' van 'erleg tussen hen en de iersdelegatie. Volgens die mag het die naam nog :bben. Maks van de Lint, Ier van de buurtvereni- :echt door Recht: „Uit- :n? De bewoners in de »ep weten van niets. En zij de plannen niet ken- hebben goedgekeurd, we liever niet naar bui- (e vinden het tamelijk on beschoft, zoals de ondernemers handelen." Dat was precies de strekking van de brief die de bewoners delegatie deze week in de wijk bezorgde, en waarin zij de gang van zaken probeerde uit te leg gen. De ondernemers verklaar den daarop de onvrede van de bewonersdelegatie te betreu ren, maar lieten de presentatie wel doorgaan. Hein Tipker, on dernemer uit de plangroep: „We hebben de gemeente ooit beloofd voor het zomerreces klaar te zijn. Dat is niet gelukt. Het is inmiddels half oktober en nog is er niets. Wij kunnen niet langer wachten. We willen er nu vaart achter zetten, van daar dat we die presentatie ge organiseerd hebben." Ondernemer Leen Hoogvliet vertelde zaterdag enthousiast over de rigoureuze plannen voor de wijk. „Kijk, zo moet het niet", wijst hij op de foto's van de paar dienstwoningen die nog in de wijk staan en die vol gens hem moeten worden afge broken, „En zo moet het wel", oordeelt hij over het De Globe- pand aan het eind van de Don klaan, dat op een moderne ma nier in oude luister werd her steld. „Tja", zegt Van de Lint. „Voor 90 procent zijn we het wel met dit ondememersplan eens, maar er zijn ook punten waarmee we niet akkoord kun nen gaan. De rotonde die zij willen bij de ingang van de wijk bijvoorbeeld, of het feit dat de achtertuinen van de Donklaan straks grenzen aan bedrijfspan den." Het ergert Van de Lint dat volgens hem vooral Hoogvliet op eigen houtje te werk is ge gaan. „Hij heeft een groot deel van de panden in de Dobbewijk in zijn bezit. Hij beschouwt dit een beetje als zijn project. Het lijkt of wij worden buitengeslo ten." Tipker, die namens de onder nemers spreekt, bestrijdt dat. „We moeten er samen uit zien te komen. In de Dobbewijk staan bedrijven en woonhuizen door elkaar. Dan moet je reke ning met elkaar houden. Mis schien verschillen we op som mige punten van mening, en ik weet nu ook nog niet hoe we daar uit zullen komen. Maar we móeten er wel uit komen. Wij beslissen niets op eigen hout je." De bedoeling is nu dat er, bin nen een week of twee, een eindrapport komt dat iedereen uit de plangroep nog mag lezen en van commentaar mag voor zien. Dat gaat integraal naar de gemeente, die er vervolgens mee aan de slag gaat. En dat mag ook wel eens, verzuchtte de verantwoordelijke wethou der Verschoor vorige week nog: „Er wordt de gemeente Voor schoten wel eens verweten dat zij traag is. Maar ik blijf maar wachten op resultaat uit de Dobbewijk Dat duurt inmid dels wel erg lang, terwijl ik daar graag aan de slag wil." rwoude - HSL-fans krij- og één kans om een kijk- de Groene-Harttunnel te Een dikke portemon- wel een vereiste, want indleiding in de tunnel zaterdag 25 oktober ge- tijdens de Missieveiling leterwoude. Gezien het mensen dat achter het bij de laatste open de Projectorganisatie hield, valt te ver dat de bieders flink hebben voor een af- in de veengrond. m^Pies ziïn populair dit jaar 6 Missieveiling, want be de bijzondere privé- rondleiding in de HSL-tunnel zijn er tal van andere dagjes uit te koop. Een rondleiding door de gevangenis en een dagje op stap met een dierenarts gaan onder de hamer, evenals een dagje erop uit in een Rolls Royce. Uniek is een verwen dag, aangeboden door de be woners van de Weipoort. Tra ditiegetrouw is dit 'dagje ge nieten' slechts één keer per jaar verkrijgbaar, namelijk op de Missieveiling. Smulpapen kunnen zich te goed doen aan kazen, biest, rollades en Gelderswoudse koeken, mits ze voldoende bie den natuurlijk. Ook is er een schilderij van de plaatselijke kunstenaar Piet Wolvers te koop en kunnen bezoekers bieden op een optreden van het Shantykoor. De opbrengst van de veiling gaat naar de Zoeterwoudse missionarissen en naar hulpprojecten in ont wikkelingslanden waar inwo ners van Zoeterwoude bij be trokken zijn, of waar Zoeter woudse jongeren voor een tijdje heen gaan. De Missieveiling begint zater dag om 20 uur en wordt ge houden in het Muziekcentrum in Zoeterwoude-Dorp. Aanbie dingen voor kavels zijn nog welkom. ren." De betrokkenheid van burgers met Stichting Reinwa- ter moet de komende tijd ook worden vergroot. „Het is toch belachelijk dat we het met el kaar heel gewoon beginnen té vinden dat je 's zomers niet in een meer kunt zwemmen om dat het water is veranderd in blauwe soep. Schoon water is een geboorterecht. Als het aan Reinwater ligt, heeft over een paar jaar elke zwemplas de kwaliteit van drinkwater. Water doet zo veel. Het kalmeert, roept emoties op, ontspant en geeft kracht. Voor mij weerspie gelt het alle elementen van het menselijk leven. Ik vond dat ik het in mijn eigen leven iets rus tiger aan moest gaan doen. Niet meer van hot naar her vliegen, maar nog wel werken. Dat ik me voor Reinwater, waar alleen maar mensen met een missie werken, mag gaan inzetten, heeft die moeilijke beslissing een stuk makkelijker gemaakt. Mijn carrièrepad is voor het moment misschien wat smaller geworden, maar mijn passie krijgt alle ruimte." Hoofd, hart en handen Als kinderen een waterpro bleem in de buurt signale ren, zoals een vervuilde sloot een overstromend riool, slib of vervuild zwemwater, kun nen ze hulp krijgen van stichting Reinwater. De stichting heeft een kinder project genaamd 'hoofd, hart en handen' (HHH). De bedoeling is dat kinderen op zoek gaan naar een oplos sing voor het waterproble men. Dat doen ze samen met een begeleider van Rein water en bijvoorbeeld een wethouder, ambtenaar, buurtwerker of waterschaps beambte. De d|»lossingmoet vervolgens natuurlijk ook worden uitgevoerd. Afgelopen zomer heeft de Nederlandse Jeugdbond voor Natuur bijvoorbeeld de hulp ingeschakeld van Rein water. Zij zagen dat bezoe kers van de Nieuwkoopse plassen niet zorgvuldig om gingen met de natuur. Dank zij het project HHH heeft de bond gratis rondleidingen en theatervoorstellingen gege ven waardoor bezoekers za gen wat de problemen waren en hoe ze voorzichtiger met de natuur om kunnen gaan. Meer informatie is te vinden op www.reinwater.nl door Nancy Ubert oegstgeest - Volle kracht voor uit. Carrière maken en een ge zin stichten. Totdat je als vrouw merkt dat je verstrikt raakt in die twee zwaarwegende verant woordelijkheden. Om die reden besloot de Oegstgeestse Ilse Dresscher haar loopbaan tijde lijk naar rustiger vaarwater te sluizen. Ze is directeur van Stichting Reinwater geworden, die zich - onder ander met be hulp van een boot vol kinder lesmateriaal - inzet voor scho ner water. Die job is beter te combineren met haar rol van moeder. De afgelopen negen jaar werd ze ingehuurd door di verse ondernemingen, over heidsinstanties en maatschap pelijke organisaties om de boel stevig op de rails te komen zet ten. Ze had dikwijls meerdere opdrachtgevers tegelijk. Sinds een maand of drie richt ze zich op 'slechts' één doel. „Een in tellectuele uitdaging met een duidelijke maatschappelijke re levantie." Dresscher is bij Rein water met haar neus in de boter gevallen, zegt ze. De stichting zet een nieuwe koers uit. Ilse Dresscher (geboren in 1961) studeerde andragologie (vorming van volwassenen, maatschappelijk werk), met als specialisme organisatie en communicatie. Bestuurskunde deed ze ook. En ze plakte er nog een paar jaar rechten aan vast. De afgelopen jaren runde ze haar adviesbureau. Aanvanke lijk gaf ze vooral advies aan be drijven en instanties die met beleidsproblemen kampten. Daarnaast werkte ze ook als in terim-directeur bij diverse in stellingen. Bijvoorbeeld bij de Universiteit van Amsterdam. „Ik besloot ook met mijn benen in de modder te gaan staan. Van de zijlijn had ik makkelijk praten. Als je telkens zuchtende directeuren tegenover je hebt zitten, moet je met ze kunnen communiceren vanuit soortge lijke ervaringen. Alleen zo be grijp je en voel je waarover ie mand het heeft." De opdrachten die ze aannam, moesten altijd wel van maat schappelijke betekenis zijn. „Een fabriek die alleen prullaria maakt, nee dat is niks voor mij." Reinwater levert een bij drage aan de samenleving. De stichting is in 1974 opgericht als reactie op de vervuiling van de Rijn door de Franse Kafimijnen. Vanaf die tijd deed Reinwater onderzoek naar de vervuiling van het oppervlaktewater. „Aanvankelijk was het vooral een juristenclub vol lefgozers. Als landelijke milieuorganisatie ging de stichting vooral een ju ridische strijd aan. Nu wettelij ke milieueisen een feit zijn, wordt de aandacht verlegd." De stichting is meer en meer bij Ilse Dresscher, de nieuwe directeur van Stichting Reinwater, is één van de vrouwelijke evenwichtskunste naars die carrière en moederschap in balans proberen te houden. Foto: Dick Hogewoning beleidsontwikkeling betrokken geraakt. Bovendien richt de or ganisatie zich op educatie. Reinwater hamert op het be lang van schoon water. Zo vaart de MS Reinwater al meer dan tien jaar over de Nederlandse rivieren met het project 'De va rende klas'. Aan boord leren kinderen van basisscholen van alles over de waterkringloop. De stichting was al een tijdje op zoek om een alternatief voor 'De varende klas' te vinden. „Er was uitgehaald wat er in zat." Dresscher zat nog maar net op haar post toen een Duitse uit gever van educatieve kinder boeken Reinwater een pracht- aanbod deed. Voor één euro heeft de stichting de Wasserfloh gekocht. „Zes jaar heeft dit schip als publiekstrekker van de uitgeverij gefungeerd. Met aan boord een prachtige tentoon stelling. Medewerkers van onze educatieve afdeling waren ge woon lyrisch toen ze die had den gezien. De expositie is net een kleine Efteling, al zijn er nog wel een paar aanpassingen nodig. We willen er een prachti ge tentoonstelling over water van maken." Dresscher is het schip mee gaan ophalen. „Met mijn doch tertje." Als het enigszins moge lijk is, probeert ze haar dochter van zes en zoon van vier te be trekken bij haar werk. „Dat kan natuurlijk alleen als het ook leuk voor hen is." Het valt niet mee, vindt Dresscher om je werk goed te doen én een leuke moeder te zijn. „Het kan alle maal net. Ook omdat de op vang van de kinderen goed ge regeld is en mijn echtgenoot bereid is thuis de handen uit de mouwen te steken. Al moet ik hem daartoe, hoe rolbevesti- gend, vaak aansporen. Maar ik blijf de combinatie wel zwaar vinden. Aan de andere kant moet ik er niet aan denken om fulltime thuis te zitten. Ik heb intellectuele uitdaging nodig. Dus zorg ik dat het oergezellig is wanneer ik wel thuis ben." Het nieuwe schip, dat in maart in de vaart wordt genomen, geeft straks de educatieve doe len van Reinwater een krachtig impuls, zegt Dresscher. „En we liften mee. Sinds prins Willem- Alexander water als item van bemoeienis heeft gekozen, krijgt water overal meer aan dacht". De nieuwe directeur van Reinwater koestert nog meer plannen voor de stichting. „We moeten internationaal veel krachtiger samenwerken. Wij streven een integraal waterbe heer na. In het verleden zijn tel kens ad hoe beslissingen geno men om problemen op te los sen. Dat moet echt verande

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13