KLM i REGIO Doktertje spelen in het LUM 'Sterven bij andere bewoners, Jaren ™- daar moetje niet aan denken' Voor de mogelijkheden van de bus moet meer reclame worden gemaaf De vaderlanse economie geeft met de KLM alweer parel aan het buitenland Ouderen hebben toch net zoveel reC op openbaar vervoer als ieder andej* 'Alleen met de juiste mensen lukt het' NAVRAAG Twee gevangen op één cel moet kunnen tegenwoordig. Maar dat nog steeds ruim éénderde van alle verpleeghuisbewoners met twee of*neer mensen op één kamer woont, is minder wenselijk. Al halver wege de v teerde toenmalig staatssecretaris voor het ouderenbeleid Erica Terpstra al dat het met de privacy van verpleeghuisbewoners niet best gesteld was. Door te verbouwen moest dat probleem in acht, negen jaar tijd worden opgelost. Dat is niet gelukt, consta teert JAN VAN HOOU- DONK, locatiemana ger van Zuydtwijck Verpleeghuis en Reak- tiY<?ringscentrum in Leiden. Meerdere mensen op één kamer; speelt dit ook in uw verpleeg huis? „Jazeker. Deels ge wenst en deels onge wenst. Op onze afdeling voor psychogeriatrische patiënten - men sen die dementeren - hebben we bewust een aantal meerper- soonskamers laten bouwen. Op deze groep patiënten kan het na melijk een positieve uitwerking hebben om mensen om zich heen te hebben, om dingen te horen, dingen te zien, menselijk contact te hebben. Maar op de afdeling waar mensen met lichamelijke klachten zitten, die vaak nog scherp van geest zijn, is het absoluut ongewenst." Hoort u vaak klachten? „Ais je er naar vraagt zeker. We hebben nog een stuk of twaalf vier- persoonskamers. Daar wordt echt niemand gelukkig van. Vooral het gebrek aan privacy is daar een groot probleem. Wel kunnen rhensen zich inschrijven voor een eenpersoonskamer. Die worden verdeeld op inschrijvingsdatum. Een beetje zoals de woningbouw. Ook worden de eenpersoonskamers gereserveerd voor mensen die onrustig zijn, schreeuwgedrag vertonen óf op sterven liggen. Daar kan de patiënt zich dan in ieder geval met de familie afzonderen. Jë moet er niet aan denken dat dat te midden van andere bewo- nérs moet gebeuren." Hoe gaat u dit probleem in de toekomst oplossen? „We zijn druk bezig met nieuwbouw. Die moet over drie jaar klaar zijn. In de nieuwbouw zijn voornamelijk éénpersoonskamers en een aantal tweepersoonskamers voor de mensen die dat zelf wil len. De nieuwbouw is inderdaad niet afgekomen binnen de ter mijn die de politiek destijds heeft gesteld. Hoe dat precies komt, is iri ons geval een lang verhaal. Het is niet alleen maar politiek falen, maar een complex geheel van factoren." tekst: Rody van der Pols archieffoto: Hielco Kuipers UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1903, Dinsdag 20 October LEIDEN - Een evenement in de Leidsehe Schouwburg-annalen. Sara Bernhardt komt! Haar naam zweeft op ieders lippen; zelfs menschen, die niet behooren tot de schouwburgbezoekers, hebben dien naam rnenigwerf gehoord; niet vreemd meer klinkt die in de ooren en geen wonder ook. Heel de wereld heeft zij bekoord door haar wonderschoon geluid, haar artistieke opvattingen uitbeelding, en toch, hoe velen wa ren nooit in de gelegenheid geweest haar te zien en te hooren. En nu, in de herfstdagen van het voortschrijdende jaar kwam zij ook in onze stad, om haar groote kunst te doen bewonderen. Achtten sommi gen het een waagstuk met het oog op de hooge prijzen, de angst was overbodig, haar roem ging haar vooruit en voor een zeer talrijk publiek mocht zij zich vertoonen in al haar gratie, gevende hooge kunst. Opgevoerd werd het bekende stuk van Alexander Dumas fils 'La dame aux Camélias', een stuk uit de oude doos, ten tooneele gebracht in 1848. Bij het verlaten van den Schouwburg bleven velen wachten op het vertrek der kunstenaresse, en toen zij eindelijk verscheen en in haar open landauer plaats nam, werd zij met een spontaan gejuich be groet, een dank inhoudende voor de wereld der schoonheid, waarin zij ons had binnen geleid. ANNO 1978, vrijdag 20 oktober OEGSTGEEST - Herfstvakantie en niet al te best weer. Wat doe je dan? Je vervelen? Nee toch! Laat het maar weer aan de Stichting Jeugd en Jongerenwerk over. In het gemeentecentrum was gisteren een knutselinstuif. En wat is er mooier dan te knippen, te plakken, te schilderen en te kliederen als je buiten nauwelijks kunt spelen door dat mistroostig klimaat. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 Ln.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507,2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, G.P. Arnold E-mail: directiehdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@hdcnl HOOFDKANTOOR Roosèveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5150 567 ADVERTENTIES 071-5356300 Sprinters (rubrieksadv): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-iïjajl: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut. ine) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV c.q. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. Ni Als gebruiker van buslijn 13/14 vind ik het jammer dat de gemeente, Connexxion, RLVO en nu ook het Leidsch Dhgblad - 'Lijn 13 en 14 al leen onmisbaar voor Schou- wenhove' (LD 26/9) - mee werken aan het vergroten van de negatieve spiraal. Als busgebruiker ben ik mij ervan bewust dat het aantal passagiers naar verhouding met andere lijnen laag is. Ech ter, er is sinds de wijzigingen in 2001 ook geen enkele recla me gemaakt om de toen ge wijzigde buslijnen te promo ten. Bij de laatste wijzigingen in 2001 hebben wij als bewoners van de Stevenshof afscheid moeten nemen van de buslij nen 16 en 30. Bus 13/14 kwam daarvoor in de plaats. Bij een deel van de wijkbewo ners is dit waarschijnlijk nog steeds niet echt bekend, veel mensen gebruikten voorheen (vóór 2001) bus 16 om naar de Breestraat te komen. Bus weg, passagiers weg... Deze men sen zitten waarschijnlijk nu in hun eigen auto. Bus 13/14 is op het moment de enige bus over de Stevens- hofdreef (2 haltes) en boven dien biedt 13/14 ons vanuit de Stevenshof een directe ver binding naar Voorschoten (Noord Hofland), met over- stapmogelijkheid richting Voorschoten-Centrum en een directe verbinding naar Lei- den-Zuidwest. Oké, wij kunnen Leiden-Zuid- west ook anders bereiken, na melijk eerst met bus 15 naar Leiden CS en daarna met bus 31/41 naar Zuidwest. Echter in reistijd is dit een verdubbe ling, als het niet meer is. Als je met de trein naar Utrecht wil, neem je immers ook de direc te verbinding en je gaat na tuurlijk niet via Amsterdam. Ik zou graag zien, als gebrui ker van onder anderébus 13/14, dat er meer reclame wordt gemaakt voor de moge lijkheden van de bus (de ver bindingen met de wijken), in plaats van steeds hetzelfde negatieve verhaal. Er moeten meer mensen met het open baar vervoer reizen, niet min- mogelijk wordt geëvalue der. Ook wil ik wijzen op een fout in het artikel namelijk: bus 13/14 is echt de enige bus die bij het Diaconessenhuis komt. Zie haltepaal en platte grond Connexxion. Misschien kan het Leidsch Dagblad eens een artikel wij den aan de evaluatie van het nieuwe buslijnennet naar aanleiding van de wijzingen in 2001. Sinds de invoering in februari 2001 wordt geroepen dat een en ander zo spoedig Maar tot op heden is doK1 gemeente en Connexxiafie niks openbaar gemaakt.*» Als bewoner van de Ste\jw hof heb ik al sinds 2001 idee dat het aantal pass; vanuit onze wijk is achtiw gegaan. Ondanks de mc verwachtingen. Er kom#e echter geen gegevens o e mijn mening te bevestij 1 te weerleggen. fev Henk O P AIR FRANCE l Alweer een parel van de vaderlandse economie is in vreemde handen overgegaan. Onze lucht - vaarttrots de KLM van pionier Plesman. Een zui verder Nederlands bedrijf is nauwelijks denk baar. Het volgt in de rij van Hoogovens, Fokker, Douwe Egberts en anderen. Koninklijke Shell en Unilever waren al voor ongeveer de helft in Brit se handen, net als vele horeca-ketens en bedrij ven. Zodoende blijft er weinig meer over dan Philips. Maar hoe lang nog, in cieze tijd van steeds grotere verbanden en acquisities? Voor de KLM valt - wat betreft het behouden van de eigen identiteit - het ergste te vrezen. De arrogantie en eigengereidheid van de Fransen zijn alom bekend, gezien ook het gemak waar mee zij het stabiliteitspact zelfs voor meerdere jaren aan de laars lappen. De tijd zal het leren. Frankrijk is nog steeds een mooi land, alleen jammer dat er Fransen wonen, zei meen ik oud-minister Jorritsma. Ik vrees dat zij gelijk had. P. van Reisen, De KLM fuseert met Air France. Usse. Foto Reuters/Johan Nilsson Naar aanleiding van het arti kel in 'De Blauwe Steen' in de krant van 26 september, met de kop 'Lijn 13 en 14 alleen onmisbaar voor Schouweri- hove', heb ik enkele opmer kingen: - Dit artikel werd geschreven door Mascha Welling. Waar om schreef zij dit artikel? Is zij iemand van Connexxion, de gemeente of gewoon een me dereiziger? - De kop stuitte mij erg tegen de borst en is ook niet cor rect. Als lijn 13 en 14 worden opgeheven, zijn er namelijk nog meer haltes waar geen bus meer komt. Het betreft hier twee haltes in de Ste venshof: de halte Stevens- bloem, waar veel ouderen wonen, en de halte Anne Frankweg. Er is voor ons ab soluut geen andere bus mo gelijk, dus ook niet naar het LUMC en het Diaconessen- huis. Volgens de voorgeno men plannen met betrekking tot lijn 13/14 'moeten de rei zigers in de toekomst maar gebruik maken van lijn 15, dus naar station De Vink of de H. Verburgstraat lopen'. Voor de meeste jongeren zal dat geen enkel bezwaar zijn, maar voor veel ouderen is dit wel een punt. - Dan de opmerking 'Het dis play verandert van 13 in 14'. De lijnen 13 en 14 worden in tegengestelde richting gere den. Afhankelijk van de be stemming, dus om de kortste weg te nemen, neem je lijn 13 of 14. - De reis van Mascha Welling is gemaakt in de spits. dan vrij logisch dat oud» proberen niet op die tijja reizen. Dat is voor hen »d al ook niet meer nodig, fc - Enkele jaren geleden Wf hier de goedlopende brne 16, waarmee je rechtstrt 1 de Breestraat kwam, ottb ven omdat 'het bij het dtti punt in Leiderdorp onifte was'. Nu is het argumefcr lijn is te rustig'. roi Volgens mij hebben ouln net zoveel recht op opefl 1 vervoer in de buurt als fe ander. Het is te hopen c gemeente zich nog bed_ en rekening houdt metp deren in Leiden. C.M. Onderwater-'^ 12 December van dit jaar is voor veel regiogenoten een belangrijke datum. Dan valt het definitieve besluit over het samengaan van drie protestante kerken in Nederland. Voor de één re den tot juichen, voor de ander een zwarte dag. Vandaag: Meeuwina Bruggemann, die werkzaam is als diaken voor de hervormde kerk in Lis- „In de jaren zeventig was Lisse ver der met Samen op Weg dan nu. De hervormde en gereformeerde ker ken wisselden in de loop der jaren van samenstelling voor wat betreft de kerkenraden en predikanten. En het maakt nu eenmaal veel verschil wie er zit. De ene lichting is enthou siast, de andere niet. Predikanten hebben allemaal zo hun eigen stokpaardjes. De één vindt dit belangrijk, de ander dat. Ze theologiseren meer. Als gemeen te ga je daar toch in mee. Ook al komt er zo weinig voortgang. Dat geldt in Lisse voor zowel de her vormden als gereformeerden. Daar om is er in de tachtiger jaren de klad gekomen in de samenwerking. Het is ook moeilijk, die pluriformi teit in denken en leven. Hoe vind je daar nu één weg in? Diep in mijn hart denk ik wel eens dat we in de cember, wanneer de fusie haar be slag krijgt, alleen nog maar in naam één zullen zijn. Het wordt tenslotte nu van boven opgelegd. Volgens mij zou het beter zijn geweest als er van onderaf was begonnen: met het pastoraat en de diaconie. Ik ben er van overtuigd dat je elkaar dan vindt. De jeugdafdelingen van de kerken in lisse werken al wel samen. Daar was kennelijk meer bezieling. Voor de rest geldt dat aankomende no vember het contact na lange tijd weer op gang zal worden gebracht. Maar het ligt aan de mensen of er iets van de grond komt. Er is en thousiasme en creativiteit nodig om iets te organiseren, want we staan nu voor een gedwongen huwelijk. Niettemin denk ik dat we er wat van gaan maken. Zo zitten 'Lissers'r elkaar. Ze gaan door. Misschier het een vrome wens, en ik v dat het een proces is van valle# opstaan, maar met de juiste r sen lukt het." tekst: Onno van 't Klooster foto: Mark Lamers Voor je lol naar het ziekenhuis gaan? Je zou denken van niet, maar de wetenschapsdag in het Leids Universitair Medisch Centrum wordt op zondagmid dag goed bezocht. Grote groe pen kinderen vergapen zich aan lintwormen, skeletten en te vroeg geboren baby's. Een beetje eng allemaal, maar het is net als bij een spannende film: je blijft toch kijken. Het programma van de eerste wetenschapsdag waaraan het LUMC meedoet, is bedoeld voor kinderen van een jaar of twaalf, maar de meeste be zoekers zijn een stuk jonger. Toch staat dat hun interesse niet in de weg. In drommen staan ze voor de kraampjes op het Leidse Plein en kijken met grote ogen naar de verrichtin gen van het LUMC-personeel. „Pappa, is dat een echt lijf dat ze opereren?" Het is allemaal even interes sant, want ze mogen zelf 'doktertje spelen'. En bij veel kraampjes krijg je leuke heb bedingetjes. Bij gynaecologie oefenen jon gens en meisjes een kijkope ratie. Dat is net zo moeilijk als je haar knippen terwijl je in de spiegel kijkt. Dokter Bibber is er niks bij. „Het gaat om de oog-handcoördinatie", zegt een LUMC-medewerkster, naast een afgesloten bak met tangen en camera's. Daarin ligt een roze stuk schuimrub ber met vreemde uitstulpin gen. Die moeten de kinderen er afknippen en dat is niet eenvoudig. De couveuse doet het ook goed, omdat sommige kinde ren er zelf in hebben gelegen. „Ze was een zeven maandskindje", zegt een moeder, terwijl haar dochter gebiologeerd naar de pop in de warmtebron kijkt. „Druk maar op het knopje, dan gaat het luikje open", zegt een me dewerker van de afdeling neo natologie. En ja hoor, ze kan haar hand in de couveuse ste ken en voelen hoe warm het daar is: ruim 35 graden. Bij parasitologie is het ook spannend, daar hebben ze wormen. Een heel kleintje ligt er onder een microscoop: een zuigworm. Zo'n 200 miljoen mensen zijn met het beestje geïnfecteerd, vertelt een bord je. En daar krijg je behoorlijke diarree van. De lintworm is heel groot, kan wel twintig meter lang wor den, maar is juist niet gevaar lijk. Gefascineerd kijkt een jongetje naar een jampotje met een exemplaar op sterk water. 'Het dodelijkste dier van tro pisch Afrika is geen tijger of leeuw, maar de mug', kunnen de kinderen op een groot bord bij parasitologie lezen. Onder een mini-klamboe vliegt een kleine kolonie ma- lariaverspreiders. Dit minus cule diertje veroorzaakt zo'n een tot drie miljoen doden per jaar. Vooral kinderen. Zelf doktertje spelen kan on der meer bij microbiologie. Daar gaan de handschoenen aan en wordt met paarden bloed een klein Pfeiffer-testje gedaan. Druppeltje bloed op een glasplaatje, dnippeltje se rum erbij en dan maar kijken of het gaat klonteren. Zo ja, dan is de patiënt ziek. Bij het forensisch lab voor DNA-onderzoek kan de jeugd zelf een 'moordje oplossen'. Enig geduld is noodzakelijk, want daarvoor moeten ver schillende DNA-profielen met elkaar worden vergeleken. Maar geduld kan worden be loond met een 'crimefighter' T-shirt. Erna Straatsma

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 12