KUNST 8f CULTUUR Prijzenregen op drukbezochte Stripdagen Genadeloos kijkje in de huiskamer Alleen Pink zorgt voor kippenvel 'Alleen op de wereld' is ook zonder aapje spannen Frisse muzii in fantasievc voorstellin ag 20 OKTOBER 20 Een scène uit 'Wallah Be'. Foto: C PD/PR Deense film wint bij Cinekid Amsterdam - De Cinekid Jury prijs is uitgereikt aan de makers van de Deense film 'Wallah Be'. De jury kwalificeerde dit de buut als een respect- en hu morvolle interpretatie van de alledaagse werkelijkheid en de multiculturele samenleving. "Wallah Be' draait vanaf 11 de cember in bioscopen en film huizen. De prijs voor de film die de bezoekende kinderen het mooiste vonden, de Cinekid Publieksprijs, werd uitgereikt aan de makers van de Noorse film 'De Zomer van de Wolf van Peder Norlund. Goud voor film Phileine zegt sorry den haag - De romantische ko medie 'Phileine zegt sorry' heeft zaterdag de 100.000ste be zoekers getrokken en heeft daarmee de status behaald van Gouden Film. De prijs werd door hoofdrolspeelster Kim van Kooten in ontvangst genomen. 'Phileine zegt sorry' werd gere gisseerd door Robert Jan West- dijk naar de gelijknamige ro man van Ronald Giphart en werd tijdens het Nederlands Film festival bekroond met vier Gouden Kalveren. De film draait in 77 bioscopen. Schrijver Vazquez Montalban dood madrid - De Spaanse auteur Manuel Vézquez Montalbén is zaterdag op 64-jarige leeftijd overleden. De succesvolle Cata laanse auteur stierf op het vliegveld van Bangkok aan een hartaanval. Vazquez Montalban kreeg wereldwijde bekendheid met de serie literaire thrillers over de detective Pepe Carval- ho. De auteur stond te boek als een schrijver met grote betrok kenheid bij zijn eigen tijd, zoals ook bleek uit zijn roman 'El Pia- nista' (De pianist) uit 1985. Onbekend gedicht van Dahl ontdekt londen - Een niet eerder gepu bliceerd gedicht van de Britse kinderboekenschrijver Roald Dahl is ontdekt door een Britse school. Dahl stuurde het ge dicht een jaar voor zijn dood naar de school, omdat ver scheidene kinderen hem een brief hadden geschreven waar in ze hem hun favoriete auteur noemden. Het gedicht ver dween in een la, waar het on langs weer uit opdook. In het gedicht verhaalt Dahl over zijn sadistische leraar, die aan de oren van zijn leerlingen draaide tot ze eraf vielen, zodat zijn klas vol zat met jongens met slechts één oor. theater recensie Theo de With Voorstelling: 'Open Huwelijk' van Dark) Fo. Regie: Ad van Kempen. Spel: Sheila Lever en Theo de Groot. Gezien: 18/10, Plantsoentheater. Plantsoen 45. Leiden. Nog te zien: t/m 8/11di t/m za 21 00 uur. Reserveren: tel. 06-52695045 Argeloze voorbijgangers moe ten de schrik van hun leven krijgen. Hangt er in dat chique herenhuis aan het Plantsoen plotseling een vrouw uit het raam. Of staat er een man met een pistool tegen zijn hoofd voor een hel verlicht raam. Dra matische taferelen lijken zich af te spelen in dat negentiende- eeuwse pand. En dat klopt. Sheila Lever heeft haar woning tijdelijk omgetoverd in een the ater. Het Plantsoentheater werd af gelopen voorjaar in het leven geroepen voor een serie voor stellingen van 'Kwelling' van Herman Heijermans. Dat was zo succesvol dat er een vervolg aan is gegeven. Nu wordt er een maand lang 'Open Huwelijk' van Dario Fo gespeeld. En daar mee heeft Leiden er opeens een vierde theater bij naast de schouwburg, het LAK en Impe rium. De 25 bezoekers krijgen een plek in de achterkamer. De voorkamer dient als speelvloer. Grote spiegels, kroonluchters, ornamenten aan het plafond, een bankje en twee fauteuils vormen het levensechte decor. Het publiek is er getuige van hoe de man, bijgenaamd Org- asmus van Leiden, er voortdu rend vriendinnetjes op nahoudt en zijn echtgenote daarmee tot aan de rand van waanzin brengt. Hij vindt het gesloten huwelijk achterhaald en over tuigt zijn vrouw ervan in te stemmen met een open huwe lijk. De twee echtelieden praten het publiek zo nu en dan even bij, waarna er weer een scène uit htm huwelijk volgt. De vrouw laat haar aanvankelijke weerzin varen en slaat een aantrekkelij ke professor aan de haak. En dan draaien de rollen lang zaam. Het zelfvertrouwen van de vrouw groeit en de man lijkt steeds meer van koers te raken. Het leidt tot de conclusie dat een open huwelijk alleen func tioneert als het aan één kant open is. Liefst aan de kant van de man. De toeschouwers krijgen een genadeloos kijkje in de huiska mer. Vooral Sheila Lever weet als vrouw des huizes het pu bliek aan haar kant te krijgen. Met haar grote, wanhopige ogen is ze heel goed in het communiceren met de 'zaal'. Theo de Groot is gedoemd de underdog te blijven bij zoveel vrouwelijk geweld. De opzet van de voorstelling werkt. Maar dat is naast het overtuigende spel van de acteurs ook voor een belangrijk deel te danken aan de levensechte entourage. Geen drama tussen rood ve lours gordijnen. Dit drama komt veel dichterbij. jeugdtheater recens Paulien Koopmans Voorstelling: 'Wissewaswinkel' van Vijf. Regie: Aike Dirkzwagi Peter Drost. Muziek: Fay Lovsky, Vuuren, Chris Gem, Rob Wij Gezien: 18/10, Leidse Schout John Reid, Bastiaan Geleijnse en Jean-Marc van Tol ontvingen in Archeon de Stripschapprijs 2003 voor hun strip Fokke 8t Sukke. Foto: Eric Taal De 75-jarige striptekenaar Don Lawrence had zaterdag bij de stripdagen de langste rij wachtenden. Foto: Eric Taal door Theo de With alphen aan den rijn - Het is een mooie graadmeter voor de populariteit. Wie heeft de lang ste rij? Afgelopen zaterdag, op de eerste van de twee Neder landse Stripdagen in Archeon, is dat onmiskenbaar Don Lawren ce. Voor de tekenaar van de strip 'Storm' is het flink doorpezen om de rij wachtenden weg te werken. De stripwereld is een wereld op zich. Wie zich als buitenstaan der tussen de stripliefhebbers waagt, zoals die in het weekein de massaal te vinden rijn in het geschiedkundige themapark Archeon, stapt in een wereld vol geheimtaal en onbekende codes. Soms loopt een bezoeker langs een van de standhouders, schreeuwt één woord en heeft aan een hoofdschudden genoeg om door te lopen. Het rijn fa natiekelingen op zoek naar die nog onbekende snipper van hun stripheld, die ze soms al vanaf hun jeugd verafgoden. Oud-voetballer Jan Mulder, te genwoordig vooral bekend van het tv-programma 'Barend en Van Dorp', is zo iemand. Al sinds rijn jongensjaren is Kick Wilstra rijn held. De eerste afle vering van deze voetbalstrip verscheen vijftig jaar geleden. De maker ervan, Henk Spren- ger, wordt in Archeon in het zonnetje gezet. Uit handen van Jan Mulder krijgt hij de zogehe ten Bulletje-en-Boonestaak- schaal. Deze prijs voor 'ouwe knarren' is er ook voor Wim Meuldijk (geestelijk vader van Pipo de Clown) en Gerrit Stapel (tekenaar van o.a. de strip Flo- ris). Een nieuw verhaal van Pipo is afgelopen zomer verfilmd en op 20 november gaat deze familie film in première. „Er zou ook een film over Kick Wilstra moe ten komen", verzucht Jan Mul der. Henk Sprenger geeft ter plekke rijn zegen. ,Ach, mag mijn zoon1 hem dan spelen", smeekt Mulder vervolgens. De hoofdprijs van de stripda gen is echter weggelegd voor de makers van de strip Fokke Sukke. In tien jaar tijd hebben de eend en de kanarie zich ma teloos populair gemaakt in Ne derland. Met hun actuele grap pen bedienen ze eerst vooral het studentenpubliek, maar sinds hun overstap naar NRC Handelsblad zijn ze salonfahig geworden. „De ideale opvolgers van Heer Bommel", kenschetst Folkert Jensma, hoofdredacteur van deze krant. „Net als Bom mel en Tom Poes hebben ook rij geen broek aan. Gelukkig volgen ze niet alleen hun pie mel, maar ook de actualiteit. Ze zijn grof en geestig tegelijk." Hij memoreert nog wel even dat het verdringen van Bommel door Fokke Sukke destijds driehonderd boze brieven ople verde. Minister Gerrit Zalm zou de Stripschapprijs 2003 uitreiken aan John Reid, Bastiaan Ge leijnse en Jean-Marc van Tol, de mannen achter Fokke Sukke. Hij laat het echter afwe ten en wordt vervangen door burgemeester Nico Schoof. „Met Avifauna hebben we al genoeg vreemde vogels binnen onze gemeentegrens", grapt hij. „Dus kunnen die Fokke en die Sukke er nog wel bij." Met de Stripschapprijs schaart het drietal zich in de rij grote namen die sinds 1974 deze prijs hebben ontvangen: van Maar ten Toonder tot Peter van Straaten en van Kamagurka tot Leidenaar Eric Schreurs die vo rig jaar werd bekroond. Tijdens de twee uur durende prijsuitreiking in de Romeinse herberg gaat het leven in Arche on gewoon door. In de prehis torie wordt een boomstam uit gehold, in de Romeinse tijd vechten twee gladiatoren in de arena en in de Middeleeuwen wijden de bakker en de schoen maker zich vol overgave aan hun ambacht. Alleen in de her berg en het badhuis is de tijd klok ontregeld. De Romeinen hebben plaats moeten maken voor een invasie van stripfana ten. Het is soms dringen gebla zen om oude jaargangen van de Donald Duck door te kunnen werken of die ene obscure, ero tische strip te vinden. Opval lend is dat er weinig kinderen rondlopen. De meeste bezoe kers zijn mannen van middel bare leeftijd. Er is dan ook voor al een aanbod van Europese en Amerikaanse strips. De onder de jeugd populaire strips uit Ja pan (Pokémon, Dragonball Z) zijn in Archeon nauwelijks te vinden. De standhouders zijn tevreden over de bezoekersaantallen. „Vorig jaar kwam om drie uur 's middags de klad erin, maar het is nu nog hartstikke druk", meldt een handelaar. „Er wordt alleen geklaagd over de entree prijs van Archeon." Dat gemop per is ook in de wachtrijen te horen. Het is alleen snel verge ten als bezoekers oog in oog staan met de tekenaar van hun stripheld. Of het nu de nog al tijd populaire Jan Kruis (Jan, Jans en de kinderen) is. Of de 75-jarige Don Lawrence bij wie de wachttijd op een gegeven moment oploopt tot meer dan een half uur. Archeon steekt de Efteling nog naar de kroon. Prijzen Nederlandse Stripdagen 2003: alphen aan den rijn - Stripschapprijs (vOOr oeuvre): John Reid, Bastiaan Geleijnse en Jean- Marc van Tol: Fokke Sukke. P. Hans Frankfurterprijs (voor bijzondere ver diensten): Gerard Roord, van 1957 tot 1976 uit gever van Classic Illustrated Strips. Beste album Nederlands avontuur. 'Agent 327: Hotel New York' van Martin Lodewijk. Beste album Nederlands literair: 'De Avonden' van Gerard Reve en Dick Matena. Beste album Nederlands jeugd: 'De Ontdek king' van Eric Heuvel. Beste album buitenlands avontuur. 'Lincoln: Houten kop' van Oliver, Jerome Anne-Claire Jouvray. Beste album buitenlands literair: 'Prosopopus' van Nicdlas de Crézy. Beste album buitenlands jeugd: 'Roboboy, de supersnotneus' van Willy Linthout en Luc Cr- omheecke. Bulletje-en-Boonestaakschalen: Wim Meuldijk (Pipo), Gerrit Stapel (Floris) en Henk Sprenger (Kick Wilstra). 'Wissewaswinkel' is ei aan de fantasie. Inspira vormt een boek van I Clément over Ferdinan delaar in droom- en goed. Volgens eigen 'koopt Ferdinant de sloopt hij de ruimte'. Hij een denkbeeldige brief juffrouw van de Wissev kei en biedt haar scha zijn bijzondere verz aan. Deze bestaat i r avondjurk met het gel krekels uit het zuidei snorharen van de Gelaa en stukken van de neus nokkio, en heel veel mei Die schatten plukt Fi (gespeeld door Peter Dn een katrol van het pla haalt ze van achteren magazijn. Deze bonte, i sche verzameling bunj tientallen objecten bo toneel. De stoelen, een een roze schemerlan mattenklopper, een vi en een trouwjurk gever een prachtig toneelbeeli Hoewel er een suggei een verhaal wordt gewe brief aan de juffrouw I draad door de voo loopt, draait het stuk vc de muziek van Fay Lo schreef in het verledei'J de muziek bij theaten lingen, zoals 'Erik of hi!l insectenboek' van Bei1 Drost. c In deze voorstelling w Lovsky samen met drilB muzikanten als répara E wereldwonderen en r 11 in het magazijn van F<15 Met hun geklop en gs weten ze zelfs uit een l!l of typemachine muziel te wringen. Deze gelui 11 men vaak de aanzet s liedje. De begeleiding gebeurt met min of mi bare muziekinstrumen 1 deze muziek brengt wo geluiden voort - met b: J gende zaag en vibrafoo tegelijk dromerig of m I lisch. Indrukwekkend o ren hoe Fay Lovsky d<!" over alle genres heen lan gen. Alles klinkt bij ha 11 nieuw, of ze nu een f brengt of Arabische mi Wel is het een beetje dat de poëtische tekst 1 voorstelling soms :t woord voor woord t }a zijn. Dit geldt ook vo< 1 sproken en vaak rijmt6 sten van Ferdinant. M1 neer je niet al te zeeiv' menhangend verhaal in sewaswinkel' verlangt heerlijk om je te later pen door de teksten nieten van de losse ve den en de prachtige mi muziek recensie Louis Du Moulin Concert 'Pepsi Chart Live'. Met Di-rect, Skate The Great, Fontane, Dewi, Birgit, Daniel Bedingfield, S'rta, Bow Wow, Jamai, Jim, The Rasmus, Stacie Orrico, Sugababes, Thicke en Pink. Gezien: 18/10, Ahoy', Rotterdam. Nog te zien op Yorin TV op zaterdag 25 olrtober en zaterdag 1 november, van 17.30 tot 19.00 uur. Een echte muziekmarathon of toch liever een 'levende clippa rade?' Voor 'Pepsi Chart Live' een pittig dilemma waarover na de fletse achtste editie van za terdag in Ahoy" nog wel de her sens zullen worden gepijnigd. Want opnieuw bleek dat de al in 2001 ingezette accentver schuiving richting meer optre dens van 'vlees en bloed', niet automatisch wil resulteren in een spannender en beter ge waardeerd verloop. Het was vooral aan uitsmijter Pink te danken dat de 7500 jeugdige bezoekers op de valreep toch nog even kippenvel kregen van een soort mini-concertsensatie. Minder pure hitsingle-idolen, meer artiesten met een langere adem, is inmiddels de koers van de jaarlijkse herfsthappe- ning in het Rotterdamse sport paleis. Die bijstelling lijkt aller eerst niet zo'n gunstig effect te hebben op de publieke belang stelling: voor het tweede ach tereenvolgende jaar was Ahoy" verre van propvol, waardoor toch ook de sfeer moeilijker tot optimale waarden wilde opsto- men. Dat terwijl het program ma al een stuk korter was dan gebruikelijk, niet alleen uit be- zuinigingsdrang, maar ook om dat de tent later op de avond moest worden vrijgemaakt voor de hard houseparty 'HQ-XL'. In drie uur tijd (inclusief twintig minuten pauze) vijftien acts, dat gaat er dan vanzelf wel voortdurend flitsend aan toe, zou je denken. Juist het tegen deel was veelal het geval. De 'tussenstops', nodig voor het opbouwen en afbreken op de twee speelplekken, zorgden nogal eens voor dode momen ten, waar het jonge volk in de arena en op de tribunes niet goed raad mee wist. Presenta tor Gijs Staverman (vorig jaar nog vergezeld door Sonja Süva, nu solo) had telkens slechts een probaat middel tegen het mas sale stilvallen paraat en dat was het strooien met T-shirts, petjes en andere snuisterijen van de hoofdsponsor. Superhelden die de gemoede ren uren van tevoren verhitten (zoals bijvoorbeeld Westlife in 2001) ontbraken dus kennelijk. Minstens zo opmerkelijk was verder het verschil in kwaliteit tussen het gros van de buiten landse attracties en het meeste podiumaanbod van eigen bo dem. Tegenover professionele prestaties van 'binnengevlogen' nieuwkomers als Daniel Be dingfield, The Rasmus en Stacie Orrico, stonden magere ver richtingen van Neerlands pop- Het was vooral aan Pink te danken dat bezoekers van Pepsi Chart Live op de valreep toch nog even kip penvel kregen. Foto: WFA/Michel Utrecht hoop als rapper Skate The Great en met name young hunk Jim. Zowel de 'nummer 2 van de Idols-finale' als zijn band vielen als live-act volledig door de mand: ongelooflijk vals zin gend en rommelig spelend. Wat overigens niet verhinderde dat Jim toch veel luider werd beju beld dan pakweg de als altijd degelijke Birgit. Spetterend vuurwerk bleef in de aanloop naar de finale ook uit bij de Sugababes (te routineus) en Thicke (te onsamenhan gend), maar werd uiteindelijk nog ontstoken door blond bad girl Pink, die een half uurtje lang met haar band als een vrouwelijke Foo Fighter vrolijk tekeer ging. theater recensie Kees Groenenboom Musical: 'Alleen op de wereld', door Affolter Productions. Regie: Caroline Frehrichs. Componist: Frank Affolter. Choreografie- Suzanne Heijne. Met o.a. Scarlett Tummers (Remi), Veerle Catelyn (Remi), Bert Simhoffer (Vitalis) Heddy Lester (Moeder Barbarin/Mrs. Driscoll). Gezien: 19/10, Koninklijke Schouwburg. Den Haag. Nog te zien o.a.: 21, 22 en 23/11, Carré, Amsterdam; 19 en 20/12, Rijswijkse Schouwburg, Rijswijk; 29 en 30/12 Leidse Schouwburg, Leiden; 28/1, Koninklijke Schouwburg, Den Haag; 19 t/m 22/2, Nieuwe Luxor, Rotterdam. Jolicoeur was er niet bij tijdens de première van de musical 'Alleen op de wereld'. Produ cent Frank Affolter besloot na de klachten van de Dierenbe scherming en de stichting AAP om het in de musical 'Alleen op de wereld' voorlopig zon der het aapje te doen. En dus trokken zwerver Vitalis en weesjongen Remi gisteren in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag met alleen drie hondjes door het wijde Franse land. Een onoverkomelijk gemis is het zeker niet, maar het is te begrijpen dat de makers be lang hechten aan een detail als dit. De musicalversie van de beroemde roman van de Fran se schrijver Hector Malot is namelijk zeer realistisch, in de traditie van Les Misérables'. Liefhebbers van het boek zou den met iets anders ook geen genoegen hebben genomen. Veel aandacht is daarom be steed aan de historische kos tuums. Het decor is heel wat soberder, maar even vernuftig als efficiënt. Vier vierkante zui len kunnen letterlijk in een handomdraai veranderen van het Franse platteland in een Engelse salon, en daarna in een Parijse buurt. Een realistische benadering van zo'n negentiende-eeuws melodrama is niet zonder ge varen. Met al dat 'gesterf en 'gemis' op het toneel kan het al snel larmoyant en klef wor den. Zeker omdat al het leed dat Malot over honderden bladzijden uitsmeerde, nu langs komt in een twee uur durende voorstelling. Regis seur Caroline Frehrichs, libret tist Jan de Groot en tekstschrij ver Ivo de Wijs hebben die klippen weten te omzeilen door niet te lang te blijven hangen op die tragische mo menten. Ze hebben zelfs ge zorgd voor aardig wat humor in de voorstelling. Uit het veelomvattende ver haal hebben de schrijvers een heldere en ook nog spannende verhaallijn weten te destille ren. Dat is gelukt door Remi's afkomst niet tot het einde ge heim te houden, zoals in het boek gebeurt, maar door al aan het begin te laten zien waar hij werkelijk vandaan komt. Dat de musical toch iets te lang is geworden komt niet door het scenario, maar door dat er na de pauze een paar liedjes langs komen gemist zouden kun na1 den. In het eerste deel is daJC lijk al veel fraais te hcL. weest. Componist Frai ter heeft zich uitgeleef muziek, die gloedvol v speeld door een zesn j( kest. De composities en daar duidelijk gein door eerder genoemde sérables', maar heeft t duidelijk eigen stijl. achtig is die muziek j familievoorstelling zei g De hele productie is geen aanrader voor al bezoekers. De rollen zijn vrijwel uitzondering sterk be^, danks het ontbreken v j' musicalsterren. De dei e ge Scarlett Tummers een prachtige presta zonder een spoortje vi wen de jonge Remi t I ken. Ze vormde een m pel met routinier Bert fer, die nu ook een .j hondendressuur kan u ven op zijn toch al ind kende c.v.. Verder vi e Bierman op als de mo g, Remi. Na een aantal musicalrollen kreeg z< n kans om wat meer vai^,, te laten zien. Er zal de komende tijd sl gepoetst en geschaafd ,f worden aan 'Alleen o|jr reid', maar ook zonde n, dit een musical die z( [r hebbers van het b,n nieuw publiek zal kuifc koren. kj

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 10