I Dwarslaesie: een nog niet te repareren telefooncentrale Neurowetenschapper De Zeeuw over hersenen en Hemaworst fe i togl Elektrostimulatie biedt geen grote oplossingen Het wonderlijke brein Ons brein is een wonderlijke brij. Mysterieuzere delen int ons lichaam niet. In het kader van de Nationale Wetenweek trafeit de Rotterdamse >pwetenschapper prof. Ir. Chris de Zeeuw voor Ie leek wat stukjes van f mysterie. 'Ik vind het niet vreemd dat mannen beter schaken dan vrouwen.' door Wessel Penning n zijn kamer heeft Chris de Zeeuw op ladekasten een bed opgemaakt. I Hier, op de twaalfde laag van de wit te toren van Erasmus Medisch Centrum in Rotterdam, doet de neuroweten schapper af en toe een dutje tussen zijn onderzoeksmateriaal: de hersenen. Op sterk water staan de breinen van dolfij nen, walrussen, olifanten en mensen. Zie hier het tweede huis van Chris de Zeeuw. Soms, wanneer door al het ge vlieg over de aardbol een jeüag dwars zit, slaapt hij hier bij daglicht. Soms, wanneer door allerlei experimenten de tijd is omgevlogen en het weinig zin meer heeft de werkvloer te verlaten, doet hij hier ook 's nachts de ogen toe. Chris de Zeeuw is een top wetenschap per, een van de sterren van Erasmus MC. Maar dat zal hij zelf niet zeggen. Na aandringen erkent hij tot de elite te be horen van duizenden hersenonderzoe kers, die wereldwijd de neuroweten schappen domineren. Maar wie hem vervolgens vraagt te poseren voor een krantenfoto, moet zich de blaren op de tong praten. Lauw stemt hij later toe. En dan nog 'alleen als het fotootje klein wordt'. Het interview, ook zoiets. Over zijn vak gebied wil hij praten, maar hij haat het wanneer wetenschappers te vrijblijvend babbelen. Hij gaat dus slechts met frisse tegenzin in op het verzoek om zich waar mogelijk in lekentaal uit te drukken. - Honderd miljard hersencellen per mens. Duizend verbindingen per cel. Chemische transmissies tussen de cellen. En dat allemaal in een hersenpan! Wie heeft deze geniale machine bedacht? „De natuur. De evolutie. Het begon ooit met wat zenuwcelletjes..." Eerst waren het op deze aardbol de weekdieren die hersenen kregen, vertelt De Zeeuw. „De kwal, de octopus. Later ontstonden gewervelde dieren, zoogdie ren en de mens. De hersenen hebben zich mee ontwikkeld. Ik beschouw het als de kroon op de evolutie." - Zijn de hersenen nagenoeg perfect? „Nou, perfect... Kijk eens om je heen. Er gebeuren dingen op de wereld die niet lopen zoals het moet. Die oorlogen ko men eigenlijk ook voort uit die zenuw cellen." - Maar bestaat er iets zo technologisch hoogwaardigs als hersenen? „Nee. De menselijke hersenen en de manier waarop die functioneren, zijn nog niet op alle vlakken geëvenaard door eigen creaties van de mens. Je hebt hele bijzondere computers en robots, maar de hersenen benaderen ze nog niet. De modernste robots kunnen heel veel. Ze hadden u hier zojuist in de gang kunnen begroeten: 'Goedemorgen, me neer de journalist. Ik breng u naar me neer De Zeeuw'. Zo'n robot heeft heel goed door of hij geen domme dingen zegt. De robot had zelfs kunnen zien of u zich goed voelt. Hoe? Aan uw ogen, aan uw gezicht. Hoewel... Dat kunnen wij ei genlijk veel beter. Patroonherkenning, zeker in gezichten, daar zijn mensen na melijk heel goed in." - De leek ziet de hersenen als een mysteri euze pudding. „Onderzoekers weten natuurlijk meer dan leken. We begrijpen steeds meer, maar ook wij kunnen niet alles uitleg gen. Hoe komt een mens bijvoorbeeld aan het idee van de eigen wil?" - Nou? De Zeeuw aarzelt. „Dat heeft te maken met het feit dat er heel veel processen in de hersenen betrokken zijn bij het ne men van een besluit. Dat is zó complex dat het voor ons niet valt waar te nemen, waardoor het lijkt alsof je een vrije wil hebt." Hij legt het uit aan de hand van de He maworst. Of hij of zij het nu wil of niet, wie in de Hema loopt, krijgt trek in zo'n Volgens Chris de Zeeuw zal de ontwikkeling van de wetenschap er de komende eeuw toe leiden dat mensen van hun verlamming worden afgeholpen. Foto: GPD/Joep van der Pal/Cor Vos zalige worst. „Je merkt dat je speeksel in je mond krijgt. 'Ik wil die worst!' denk je. Maar komt dat verlangen voort uit vrije wil? Je weet namelijk niet wat zich even daarvoor in je hoofd heeft afgespeeld. Je hebt het niet onder controle. Je voelt niets, je weet het niet." Wat De Zeeuw wel weet is dat de geurstoffen van de worst een weg hebben gevonden naar het limbische systeem, een gedeelte van de hersenen 'dat de interactie regelt van emoties, gedachten en behoeften'. Het had heel goed anders kunnen aflo pen tussen jou en de Hemaworst, zegt De Zeeuw.Als je toevallig gestresst op weg bent naar een sollicitatie, dan word je beïnvloed door de stresshormonen, die zorgen datje die rookworst niet koopt. Of als je denkt: 'Ik wil wel tien worsten, maar dan word ik te dik'. Dan heeft de grote hersenschors, die alles in je hersenen controleert, gezegd: Ho even!" Hij noemt de fabriek in onze bovenka mer een organisatie op zich. Het ruggen merg regelt de reflexen, de hersenstam controleert die reflexen en vervolgens houden ook allerlei hogere schorslagen hier weer toezicht. Sommige mensen hebben geluk. Die hebben een goedwer- kende machine in hun hoofd. Wie pech heeft en moet leven met een soms hape rende hersenfabriek, zit met de brokken. -Dan krijg je, om eens iets te noemen, neurotisch gedrag? „Sommige neuroses zijn nodig om te overleven. Bijvoorbeeld die neurose die zegt dat je die zoveelste rook worst niet moet nemen, omdat je er te dik van wordt. Maar soms worden het dwangneuroses. Dan werkt het tegen je en gaan mensen opeens juist veel te veel of veel te weinig eten." Hoe neuroses ontstaan, is naar zijn weten nog niet be kend, maar hij wil er wel over speculeren. Pakt een stift en tekent een wit bord vol her sendelen. Honderden hersen- gebieden die met elkaar in ver binding staan. Als die elkaar goed aanvullen, zoals de bedoeling is, zal een mens niet gauw neurotisch wor den. Maar als zo hier en daar deeltjes het contact met de rest van de hersenen verliezen, dan gaan die deeltjes hun ei gen, onafhankelijke leven leiden, legt hij uit. „Die gebiedjes gaan zelf impulsen geven. Dan denk je: Nu wil ik een blow tje. Of: Nu moet ik de deurknop wassen. Óf: Nu moet ik mijn handen wassen, want ik heb een deurknop aangeraakt. Bij neurotici én psychotici is de integra tie van hersendeeltjes verstoord. Dat leidt tot vreemde gedragingen." De neurowetenschapper van tegen woordig doet het, de hersenspecialist van honderd jaar geleden deed het al, ja zelfs de Egyptenaren sneden al in de menselijke hersenen. De wetenschap blijft zich ontwikkelen, al is het pas een eeuw geleden dat ontdekt werd dat de hersenmassa niet één vette pudding is maar een groot aantal met elkaar ver bonden cellen. Leg voor De Zeeuw"s neus een brok her senen neer en hij zal tot op zekere hoog te herkennen wat de drager van dit brok mankeert.Als de kleine hersenen ont breken, dan weet ik: Die zal niet gemak kelijk lopen. Die heeft de motoriek van een dronkeman. Als de onderste heuvel achter in de hersenstam ontbreekt, dan weet ik: die heeft moeite geluid te herkennen. Volgens De Zeeuw zullen in de ko mende eeuw ('door het herstel len van bepaalde verbroken verbindingen') op den duur mensen van hun verlam ming worden afgeholpen. Proeven met apen en ratten zijn al redelijk succesvol gebleken. Hij gelooft bovendien dat op een dag met genetische manipulatie een hersenziekte als Parkinson te bestrijden zal zijn. We zijn nu bezig met gemanipuleerde cellen die dopamine maken. Van die stof hebben Parkinson-patiënten te weinig. Het implanteren van die cellen kan dat gebrek wellicht compenseren. Maar aan die aanpak zitten nog vele haken en ogen. Afgestoten cellen, infecties, pa tiënten die psychotisch zouden kunnen worden." - De behandeling van depressiviteit door de neurowetenschap is ook volop in ont wikkeling? .Absoluut. Maar de problemen zijn complex. Je hebt te maken met allerlei chemische stofjes en processen in de hersenen. Dus je kan bijwer- krijgen op plekken waar je dat niet ver wacht. De lokalisatie- en doseringspro blemen zijn groot. Maar als je kijkt wat we honderd jaar geleden konden en wat nu, dan is er veel vooruitgang geboekt. Het merendeel van de patiënten kan ge nezen worden. Door medicijnen, door elektroshocks en door een beetje ge dragstherapie. Of iemand depressief wordt, hangt af van een combinatie van iemands erfelij ke aanleg (iemands 'talent' om zwaar moedig te worden) en persoonlijke om standigheden. Er zijn immers grenzen aan de kracht van een mens om tegen slagen te verwerken, zegt De Zeeuw.Als je in een maand tijd drie tragische ge beurtenissen meemaakt - je moeder overlijdt, je been wordt geamputeerd en je raakt je baan kwijt - dan blijf je niet zo vrolijk als je bent. De verschillen tussen mannen en vrou wen, de verschillen tussen homo's en hetero's; het moet haast wel of iedere hersenwetenschapper wordt vroeg of laat door toevallig passerende leken met zulke vragen geconfronteerd. De Zeeuw aarzelt. Zegt geen zin te hebben in boze brieven en dat er natuurlijk altijd uitzon deringen zijn. Aan de homokwestie, die ooit op de kaart werd gezet door collega-hoogleraar Dick Swaab, wenst hij zijn vingers niet te branden. („Vraag dat nog maar eens aan Swaab.") Maar op de verschillen tussen de hersenen van man en vrouw wil hij wel even ingaan. „Bij vrouwen is de verbinding tussen de linker- en de rechter hersenhelft beter ontwikkeld. De hersenen van vrouwen zijn dus beter uitgebalanceerd. Doordat mannen wat autistischer zijn en zich dus beter kunnen focussen, beheersen ze bepaalde functies wat beter. Ik vind het bijvoorbeeld absoluut niet vreemd dat mannen beter kunnen schaken dan vrouwen. Ik geloof niet dat dat met een verschil in opvoeding te maken heeft.' Ander voorbeeld. „Mannen en vrouwen zoeken zich een weg in een stad. Het ori- entatievermogen van de man is wat be ter ontwikkeld. De man zal vrij gemakke lijk het wegenpatroon in zijn hoofd heb ben, "een soort tweedimensionale kaart. De vrouw vindt de weg dank zij die haar bekende brievenbus en denkt: Hier moeten we rechtsaf." - Volgens gelovigen is een mens onsterfe lijk en leeft zijn ziel voor altijd voort. Is dat denkbaar? „Dat weet ik niet. Ik heb geen bewijzen voor het tegendeel. Maar ik ga er vanuit dat de ziel materie nodig heeft om te blijven leven. Dus als het lichaam dood is, is de ziel weg. Dat is mijn geloof." ZATERDAG 18 OKTOBER 2003 ER BIJ Zal een dwarslaesie ooit te genezen zijn? Misschien wel, maar scheidend revalidatiearts Kees Pons (60) - voorzitter van het Nederlands-Vlaams Dwarslaesiegenootschap - zal het niet meer meemaken. Alle gunstige berichten over regeneratie van beschadigd ruggenmerg ten spijt. Intussen wordt de behandeling steeds beter. door Will Gerritsen Er worden computerchips ontwik keld die fluitend 1,7 miljard bereke ningen per seconde maken, er vallen ruimteschepen te pletter op verre planeten, en uit een uiercel worden kloonschapen gekweekt met malle namen. Maar een dwarslaesie genezen? Vooralsnog lukt dat niet. Wie de me- disch-wetenschappelijke pers volgt, krijgt echter voortdurend hoopge vende berichten voorgeschoteld. Koppen als 'Nieuwe horizonten voor zenuwreparatie' en nieuws over re volutionaire technieken als genthe rapie, stamcellenkweek uit na velstrengbloed, transplantatie van zenuwcellen en toepassing van groeimoleculen wekken verwachtin gen. Een afdoende reparatie van die zwaar beschadigde, dikke telefoon kabel in de rug figt kennelijk in het verschiet. Wiskundeleraar Hub Kirkels die vier jaar geleden een dwarslaesie kreeg toen hij bij het kersenplukken een ongelukkige val van de ladder maak te, gelooft er niet in. „Er is een groep dwarslaesiepatiënten die op een succesvolle behandelmethode zit te wachten. Ik wil niemand zijn hoop ontnemen, maar je moet realistisch zijn. Op korte termijn zal het niet lukken. Het gaat om vijf a tien mil joen beschadigde zenuwvezels in het ruggenmerg die gerepareerd moeten worden." Hij krijgt bijval van de voorzitter van het Nederlands-Vlaams Dwarslae siegenootschap, de revalidatie-arts Kees Pons, die na 28 werkzame jaren afscheid neemt: „Er gaat een genera tie overheen voordat we een metho de vinden. Er is zeker perspectief, maar het is een ongelooflijk gecom pliceerd systeem." Het ruggenmerg geeft commando's door van de hersenen aan de spie ren: de hand reikt naar het bekertje koffie. Het verzorgt de feedback: au, heet! En regelt de reflexen. Pons: „Plassen, ontlasting, seks, dat zijn enkele reflexen van het ruggenmerg die je leert besturen." Het dempt ook de onwillekeurige bewegingen - spasmen - die de ledematen anders zouden maken. Nu moet de bekende tik van een hamertje op de knie er aan te pas komen om die uit te lok ken." Het ruggenmerg is een tele fooncentrale. „Een hele betrouwba re nog wel", benadrukt Pons. Wordt elders in het lichaam een zenuw doorgesneden, in je vinger bij het aardappelschillen bijvoorbeeld, dan groeien de twee eindjes van de ze nuw naderhand weer spontaan aan elkaar vast. Dat gebeurt echter absoluut niet in die telefooncentrale waarvan de be drading uit miljoenen zenuwvezels bestaat. Bij een beschadiging zou den anders de verkeerde vezels aan elkaar vastgroeien. Met als gevolg bij voorbeeld dat de hersenen aan de kleine teen het bevel doorgeven het bekertje koffie te pakken.... Pons: „Die zenuwvezels in het rug genmerg hebben op zichzelf de nei ging om weer te gaan groeien, maar- die groei wordt van nature meteen gestopt. Daarom zijn we lange tijd defaitistisch geweest. Er valt niets aan te doen." Dwarse laesie dacht iedereen, tot de Zwitserse wetenschapper Martin Schwab ontdekte dat het herstel van de zenuwvezels in het ruggenmerg wordt geblokkeerd door een bepaald antistofje. Pons: „Hij is er in ge slaagd dit anti-lichaam uit te schake len, waarna de zenuwvezels inder daad gingen groeien. Maar nadien bleek alles toch weer gecompliceer der te zijn. Zo zijn in de cellen stofjes aanwezig die de groei ook beïnvloe den, maar waarover we nog niet zo veel weten. Wetenschappers hebben lokstofjes ontwikkeld die de groei in een be paalde richting stimuleren, maar die groei stopt op een gegeven moment. En bedenk wel, de zenuwvezel moet gigantische afstanden overbruggen." Pons wijst naar zijn hals- en schou- dergebied: „Bij een hoge laesie van hier tot aan de blaas." Het is nog er ger. Na de beschadiging van het rug genmerg steken ontstekingsreacties de kop op 'die zo heftig tekeer gaan dat ze de zaak ruïneren'. Onderzoekers dienden krachtige ontstekingsremmers meteen toe na dat de dwarslaesie ontstond, „maar de resultaten waren minimaal", ver zucht Kees Pons. „Kijk eens, het is leuk als je een teen kimt bewegen, maar het helpt je niet om vanuit je rolstoel in bed te komen." Een andere weg die onderzoekers zijn ingeslagen, is elektrostimulatie van de verlamde spieren: een elektri sche prikkel vanuit een soort pace maker volstaat om een lamme spier weer in beweging te brengen. „Er zijn computerprogramma's ontwik keld die een volgorde van prikkeling voor bepaalde spieren dicteren, zo dat je een handeling kunt doen", verklaart Pons. „Toch haal je op zijn best het bewe gingsniveau van een robot. Veel te grof allemaal. Verbaast me niet hoor, want een bewegingsmechanisme als bijvoorbeeld het lopen is zo gecom pliceerd en ingenieus. Een beweging die voortdurend in een split-second reageert op veranderingen van de ondergrond. Kijk eens hoe iemand over het hete zand van het strand loopt: de strijd tussen de steunreflex van de voet die hij neerzet en de te- rugtrekreflex door de aanraking met het hete zand. Nee, wie denkt dat hij het lopen door elektrostimulatie kan imiteren, onderschat het ruggen merg."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7