Machtige mannen namen 'Madame Secretary' Albright niet altijd serieus 'Ik ben een mensenkenner, maar de scheuren in mijn eigen huwelijk zag ik niet' ZATERDAG 18 oktober): Geboren als volwassene Madeleine Albright was de eerste vrouw in de VS die minister van buitenlandse zaken werd. Acht jaar was ze in de regering Clinton nauw betrokken bij de wereldgeschiedenis. In haar autobiografie 'Madame Secretary" gunt ze de lezer een blik achter de schermen van het Witte Huis en vertelt ze haar persoonlijke geschiedenis, die voor veel vrouwen een bron van inspiratie is. door John Wanders Verguld neemt de voormalige minister van Buitenlandse Za ken van supermacht Amerika de meegebrachte repen Toblerone in ontvangst van haar gesprekspartner. „Oh, ik ben er dol op", roept ze, terwijl ze de driehoekige repen aan haar boe zem kluistert. Madeleine Albrights liefde voor Toblerone-chocölade voert terug naar het naoorlogse jaar 1947, toen ze als tienjarig kostschoolmeisje onder de naam Madlenka Korbel vanuit haar ka mer in een Zwitsers internaat uitkeek over het Meer van Genève. „Ik ben zo blij dat ik erover geschreven heb in het boek", lacht ze nu. 'Het boek' is haar autobiografie Madame Secretary, door uitgeverij Anthos groot schalig in een Nederlandse vertaling op de markt gebracht onder de titel Me vrouw de Minister. De naam van de in middels 66-jarige Madeleine Albright, de eerstgeborene in een uit vrees voor de nazi's en de communisten meermaals gevlucht Tsjechisch diplomatengezin, zal voor altijd bewaard blijven als die van Amerika's eerste vrouwelijke minis ter van Buitenlandse Zaken. En daar is betrokkene - die zich conform 's lands gebruik voor de rest van haar leven mag tooien met de formele titel Mevrouw de Minister - begrijpelijk trots op. „Ik heb er een hekel aan mijzelf te seri eus te nemen als het gaat om mijn bete kenis als rolmodel. Maar ik denk onder hand wel dat ik zowel voor vrouwen als voor immigranten iets van die rol ver vul", zegt ze in een suite van het Amstel Hotel, tijdens een tweedaagse stop in Amsterdam, de eerste pleisterplaats op een lange promotietour die haar deze maand langs een reeks Europese hoofd steden zal voeren. Haar boek kent nu al vijftien vertalingen. „Mijn levensverhaal als immigrant is een groot eerbetoon aan Amerika. Dat ik een van de hoogste functies in het land mocht uitoefenen, zegt veel over de kan sen die Amerika biedt aan nieuwkomers. Begin jaren tachtig werd ik door de Ge orgetown Universiteit in Washington in gehuurd als docent en rolmodel. Ik vond dat enigszins onwerkelijk. Ik verkeerde toen nog in de veronderstelling dat het leven van een rolmodel volledig in ba lans behoorde te zijn. En dat was bij mij niet het geval: ik zat middenin een schei ding. Maar ik wist mij door die nare pe riode heen te slepen en nadien deed ik het heel aardig. Zo kreeg ik een realisti scher beeld van wat een rolmodel is. Uit eindelijk kon ik accepteren dat ik voor veel vrouwen een rolmodel ben." - U kent Hermelien Griffel, het vriendin netje van de wereldberoemde tovenaars leerling Harry Potter. Briljant meisje, boekenwurm, weet altijd alles, uitermate ijverig studeert met ongekende discipli ne, wordt als vanzelfsprekend klasse oudste en spant zich - tot ergernis van menig klasgenoot - vanaf haar eerste mi nuut op school enorm in om haar docen ten maximaal te plezieren. Klinkt als een samenvatting van uw eigen schooljaren? „Ja, ik herken dat. De serieuze wijsneus. Maar Hermelien heeft meer lef dan ik als 11-jarige had. In een leeftijd waarin po pulariteit een belangrijke rol speelt, zat mijn ernst mij behoorlijk in de weg. Het gebeurde nu eenmaal vaak dat ik een bepaalde positie verwierf, omdat ik mij zeer verantwoordelijk gedroeg. Maar dan verrichtte ik mijn taken vervolgens zo serieus dat mijn omgeving vond dat ik de zaken niet meer in de juiste pro porties zag. Ik ben nu geen klikspaan meer, maar sta nog wel te boek als ern stig. Maar die serieuze aanleg en plichts betrachting hebben mij ook veel gege ven in dit leven." - U bent teleurgesteld over de manier waarop sommige van uw mannelijke collega's in de regering-Clinton, werkend voor dezelfde politieke doelen, u behan delden? „De behandeling die ik in mijn functie als Amerika's ambassadeur bij de Ver enigde Naties kreeg van toenmalige Na tionale Veiligheids adviseur Tony Lake was absoluut neer buigend. Hoe hij tij dens onze gesprek ken met zijn vingers op het bureaublad trommelde, steeds op zijn horloge keek, van die dingen. Ik werd daar hoorndol van. Toen ik een maal minister van buitenlandse zaken was, dacht ik dat ik door de mannen in mijn omgeving wel zou worden geaccepteerd. Omdat ik de minister was. Dat bleek een misvatting. Ik irriteerde mij regelmatig aan op zich zelf aardige mannen die maar niet kon den vatten dat ik de hoogste baan had op het departement. En aan mannen die duidelijk niet geïnteresseerd waren in het standpunt van Buitenlandse Zaken. Sommige spelers in Washington gaan liever voorbij aan de visie van Buiten landse Zaken, zoals mijn opvolger, mi nister Colin Powell, inmiddels ook heeft kunnen ervaren." - Toen uw kinderen nog klein waren, kreeg u ook kritiek van vrouwen, die vonden dat u te veel tijd spendeerde op 2003 E Ontmoeting met president Chirac. Archieffoto: Reuters Onderonsje met premier Sharon. Archieffoto: AP Madeleine Albright: „Ik heb vaker gezegd: er is in de hel een speciale plek gereserveerd voor vrouwen die andere vrouwen vertikken te helpen. Ik vind echt dat vrouwen in sommige opzichten eikaars ergste vijanden zijn." Foto: GPD/Harmen de Jong Op bezoek bij de Saudische koning Fahd. Archieffoto: Reuters kantoor en te weinig oog had voor uw ge zin. Die ervaring was voor u minstens zo teleurstellend? .Absoluut. Ik heb vaker gezegd: er is in de hel een speciale plek gereserveerd voor vrouwen die andere vrouwen ver tikken te helpen. Ik vind echt dat vrou wen in sommige opzichten eikaars erg ste vijanden zijn. Niet zelden projecteren vrouwen hun eigen gevoel van onzeker heid op andere vrouwen. Mannen doen dat onderling veel minder, is mijn in druk." - U zag in uw loopbaan veel op u afko men, maar u zag niet bijtijds de scheuren in uw eigen huwelijk? „Ik durf te beweren dat ik een heel goed ontwikkelde sociale antenne heb. Ik ben een mensenkenner. Maar inderdaad, de scheuren in mijn eigen huwelijk zag ik niet. Ofwel omdat er geen scheuren wa ren, ofwel omdat ik te veel een romanti cus ben." - U behield bewust de naam van uw ex- echtgenoot Joe Albright? „Ik trouwde als 22-jarige, in een tijd waarin het hoogst ongebruikelijk was dat getrouwde vrouwen zich voorstelden met hun meisjesnaam. Daarbij komt dat ik op het moment van de scheiding een hele carrière had opgebouwd onder de naam Albright. Ik heb inderdaad over wogen na de scheiding weer als Made leine Korbel door het leven te gaan, maar realiseerde mij dat ik in dat geval helemaal van voren af aan zou moeten beginnen om naamsbekendheid op te bouwen." - De beschrijving van uw jeugd oogt als een rit in de achtbaan. Hoe heeft die stroom aan internationale verhuizingen - Praag Belgrado, Londen, Praag, Bel grado, Zwitserland, Long Island, Denver - uw persoonlijkheid beïnvloed? „Ik denk dat ik altijd voelde dat ik niet op mijn plaats was, zelfs in de periode dat we weer in mijn geboortestad Praag woonden. Mijn gedrag was toen ge vormd in Engeland, dus stond ik meestal in de hoek omdat ik 'arrogant' werd be vonden door de lerares - al zei ik haar slechts dat ik haar jurk mooi vond. Ik heb serieus overwogen mijn boek te be ginnen met de zin: 'Ik werd geboren als een volwassene'. Omdat ik altijd in situ aties verkeerde waarin ik mij volwassen moest gedragen, of omdat ik meer tijd spendeerde met volwassenen dan met andere kinderen. Maar ik geloof ook dat ik door die vele verhuizingen geleerd heb snel vrienden te maken. Ik had nooit tijd om te klooien, want de volgen de verhuizing zat er bij wijze van spre ken alweer aan te komen. Zodra ik ie mand ontmoette die mijn vriend of vriendin wilde zijn, sloot ik vriendschap. Je zou op grond van mijn jeugd kunnen denken dat ik een eenling ben, maar het tegendeel is het geval. Ik ben een groepspersoon. Ik functioneer het best in een groep en kreeg mijn beste ideeën tijdens discussies met mijn medewer kers. Ik ben extravert. Ik wil vrienden zijn met iedereen." - De Amerikaanse grondwet is een parel van intellectualisme. Toch zal menig Eu ropeaan u voorhouden dat de Ameri kaanse politiek van de 21ste eeuw is ver worden tot een cocktail van geld en en tertainment. In de belangrijke staat Cali- fornië werd deze maand de zittende gou verneur verjaagd omdat het volk zijn be leid moe is. Zijn opvolger is de 'Termina tor', een Oostenrijker die naam maakte als krachtpatser in actiefilms... „Geloof mij, niet alleen Europeanen, maar ook Amerikanen vragen zich af wat hier aan de hand is. Ik heb het grootste respect voor de Amerikaanse democratie - waarschijnlijk meer in theorie dan op basis van recente praktijk. Ik weet niet hoe ik een ontwikkeling zoals we die nu zien in Californië moet duiden, maar zij stemt mij mismoedig. Omdat ik van mijn vader - de belangrijkste mentor in mijn leven - heb geleerd hoe belangrijk het is om de democratie te koesteren en te onderhouden. Ik word ook mistroos tig als ik hoor dat mensen massaal hun stem uitbrengen op een programma als American Idols, terwijl ze het ondertus sen niet meer nodig achten om naar de stembus te gaan bij officiële verkiezin gen. Hoe dan ook, op een vreemde ma nier vertrouw ik er op dat de Amerikaan se democratie krachtig genoeg is om een oplossing te vinden." - In uw land wordt in relatie tot Irak weer veelvuldig gestrooid met de term 'moeras', een beladen begrip dat altijd zal worden geassocieerd met het Amerikaan se debacle in Vietnam. Vreest u niet dat de Amerikaanse betrokkenheid in Irak steeds meer trekken zal vertonen van een politieke en militaire catastrofe a la Viet nam? Als mensen je bang proberen te maken, beginnen ze altijd weer over het 'moe ras'. Dat zeiden ze ook over de Balkan - wat ik nooit geloofde. Inderdaad, de si tuatie in Irak is zorgwekkend. Maar als de VS nu zijn troepen zou terugtrekken uit Irak, zou dat tot een chaotische situa tie leiden in het Midden-Oosten. En die regio is niet alleen voor de VS, maar ook voor Europa van veel groter strategisch belang dan Indo-China was ten tijde van de Vietnam-oorlog. Het zou onverant woord zijn om Irak nu te verlaten. Dat zou een gevaarlijk vacuüm creëren. Irak zou voor allerlei groeperingen, die niet alleen Amerika maar het complete inter nationale systeem haten, een attractie park worden. Kijk naar wat er in Afgha nistan is gebeurd, nadat de Sovjet-Unie zijn troepen terugtrok uit dat land." - Bent u er zeker van dat de regering- Clinton alles heeft gedaan om terreur- aanvallen op Amerikaans grondgebied te voorkomen? .Absoluut zeker. De president, de minis ter van Defensie en ik spraken voortdu rend en publiekelijk over de gevaren van terrorisme. De president verdrievoudig de het budget van de FBI, verhoogde het budget van de CIA, zette een Osama bin Laden-kantoor op. We hadden gewa pende onderzeeërs voor de kust liggen. De president gaf orders om dodelijke kracht te gebruiken tegen Bin Laden. Er zijn veel dingen gebeurd waarvan nie mand weet heeft. De mislukte bomaan slag op het vliegveld van Los Angeles rond de wisseling van millennium is al gemeen bekend, maar er waren andere, vergelijkbare dingen. Wat mij indertijd wel zorgen baarde was de sterk verschil lende cultuur bij de inlichtingendiensten FBI en CIA. Ik had de directeuren Louis Freeh en George Tenet van beide agent schappen regelmatig over de vloer om over samenwerking te spreken, maar op het uitvoerende niveau ging het veel minder goed tussen FBI en CIA" - Heeft u een terreurgolf met de omvang van 11 september 2001 ooit voor mogelijk gehouden? „Wij hebben wel de mogelijkheid onder ogen gezien dat Amerika zou kunnen worden aangevallen. Er zijn allerlei sce nario's besproken. En ik meen mij zelfs te herinneren dat iemand in dat verband de mogelijkheid van een vliegtuigkaping noemde. Maar wat volgens mij niemand had kunnen vermoeden was dat deze terreuracties zo synchroon zouden ver lopen en zouden worden uitgevoerd door mensen die een vliegopleiding hadden genoten op Amerikaanse vlieg- scholen." - U bent goed bevriend met WD-fractie- leider Jozias van Aartsen. Bent u ook be kend met de aanstaande secretaris-gene raal van de NAVO, de Nederlander Jaap de Hoop Scheffer? „Nee, en ik zal moeten oefenen om de naam van de nieuwe secretaris-generaal uit te kunnen spreken. Ik hoop dat hij opgewassen is tegen de belangrijkste uit daging waarvoor de secretaris-generaal van de NAVO vandaag staat: de kloof tussen Europa en de VS overbruggen. Met datzelfde doel voor ogen heb ik een club opgericht van voormalige ministers van Buitenlandse Zaken. Mijn goede vriend Jozias van Aartsen is prominent lid van die club." - U weet uit ervaring hoe zwaar de func tie van Amerika's minister van Buiten landse Zaken is, maar u zou met liefde nog een termijn dienen? „Het is de mooiste baan op aarde." Mevrouw de minister; Madeleine Al bright; Anthos; 22,90 euro.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 6