Prijzenslag op komst bij supers Kamer wil herplaatsing van overtollig defensiepersoneel Leidsch Dagblad Wassenaarders in opstand tegen volbouwen dorp Infoavond 23°ktober ff OMMENTAAR 071 - 528 14 14 AH verlaagt prijzen over breed front Brand treft nieuw cruiseschip Westerdam CDA en WD breken lans voor behoud Orions Cohen: Probleemjongeren heropvoeden in internaten van OERLE Verdacht pakketje zorgt voor paniek in Helmond Remi moet het zonder aapje doen in musical Leidsch Dagblad investeer in kennis OpenUniversiteit Nederland Het geheim van de pratende prullenbak Zalm: het is slikken of stikken Valkenburgs vip-coördinator neemt afscheid Onderzoekers LUMC over hun drijfveren Jan Rot: een gelukkig mens in Ossendrecht F. Mauriac Christelijk geloof duldt geen halfhartigheid; het compromis telt niet mee Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 internet: www.leioschdagblad.nl Dagblad nr. 43363 los zaterdag l8 oktober 2003 BEDRIJFSHUISVESTING HAAGWEG 51 LEIDEN gfl WWW.IMMO-RIJNSTEDE.NL NVM-B0( nr. 43363 losse nummers €1,15 zaterdag €1,60 door Nienke Ledegang wassenaar - In Wassenaar is een storm van protest losgebarsten over het voor nemen van de gemeente de komende ja ren vijftig groene plekken in het dorp te bebouwen. De gemeente hoopt dat dit haar 25 miljoen euro oplevert. Het plan is de inwoners van het villadorp echter volledig in het verkeerde keelgat gescho ten. Vanaf vandaag hangen door het hele dorp tweehonderd spandoeken met daarop de tekst: 'Niet bouwen, groen behouden'. Op de raadsvergadering over de kwestie worden bovendien zo veel insprekers verwacht, dat deze is uit gesmeerd over twee avonden, aanko mende woensdag en de week erop. Om dat Raadhuis de Paauw naar verwach ting te klein is, wordt uitgeweken naar cultureel centrum de Warenar en de Kikkertuin in Duinrell. Afgelopen zater dag protesteerden al ruim 300 Wasse naarders bij 'het eiland', het buurtje rondom het Weteringpark en het Van Polanenpark in Wassenaar-Noord. Er wordt verwacht dat de belangstelling voor de raadsvergaderingen nog veel groter is. Van de vijftig door de gemeente aange wezen bouwlocaties zijn er 42 in Wasse naar-Noord en acht in Wassenaar-Zuid. Het gaat om onder meer plekken langs het Polderpad, de De Kempenaerstraat, de Seringenlaan en de Jachthaven Zijl wetering. Gevoelig liggen ook de bebou wing van de volkstuintjes aan de Storm van 's-Gravensandeweg en 'het eiland'. De Vereniging van Vrienden van Wasse naar, de overkoepelende organisatie van alle buurtverenigingen in het dorp, mengt zich volop in de discussie. Voor zitter Henk de Greef, die zelf 12 jaar raadslid voor de WD was: „Wij zijn zeer gekant tegen planologische oplossingen voor financiële problemen. Volgens ons zijn er voldoende alternatieven, zoals het verhogen van de ozb. Als dat de con sequentie zou zijn van het schrappen van deze bouwplannen, dan zijn wij daarvoor." Pagina R4: 'Niet bouwen, groen behouden!' EUROLEGER 11 land wordt pas een staat, anneer het gezag belastingen ft bij de onderdanen en met opbrengsten ervan een leger taalt om hen te beveiligen, e oude wijsheid maakt in een tendop duidelijk waarom de iropese Unie het vaak zo oeilijk met zichzelf heeft. Be- itingen heften kan Brussel et, al is er inmiddels wel één zamenlijke munt. Maar aan n eigen krijgsmacht ontbreekt t De plannen daar verande- ig in te brengen hebben bij de lerikaanse bondgenoot kri- k opgeroepen. Die argwaan is splaatst bijna vijftig jadr schuilt West- iropa onder de Amerikaanse oomparaplu. Er is weliswaar ak gepraat over de oprichting n een Euroleger, maar sinds Fransen daar in 1954 een okje voor staken is er weinig oruitgang geboekt. Zo bleef de IVO - waar de Fransen overi- ns ook weinig van moeten ibben - het centrale militaire •ndgenootschap. Sinds de eiging van het Warschaupact rdween, staat die alliantie on- r druk. En dringen de Ameri- nen er op aan dat het oude ntinent meer geld uittrekt or de eigen defensie, is veel te zeggen vóór een Eu- pees leger. Tijdens de Balkan- irlogen van de jaren negentig Dnd de EU te schutteren, tot esident Clinton persoonlijk sloot tot ingrijpen in Kosovo, in opvolger Bush haalde zich el ergernis op de hals met zijn jenmachtig optreden in Af- lanistan en Irak. De Amerika- in hebben zodoende de dis- issie over een Euroleger zelf tgelokt at de VS nu vrezen voor een iropese 'alleingang', is een ou- rwets staaltje machtspolitiek ;nken waarin de sterkste geen ncurrentie toestaat De Ame- anen hoeven echter nergens mg voor te zijn. Een Euroleger «ft immers geen enkel nut nder gemeenschappelijk vei- Sheidsbeleid. En de praktijk «rt dat het een eeuwigheid aurt voordat landen als Enge- td. Frankrijk, Duitsland en janje het ergens over eens zijn. ter de Vries venetië - Een hevige brand heeft gisteren aanzienlijke schade aangericht aan het nieuwste cruiseschip van de Holland America Line (HAL), de Westerdam. Het schip is nog in aanbouw op de Marghera-werf van de Italiaanse scheepsbouwer Fincantieri, nabij Venetië. De 82.000 ton metende Westerdam, die plaats biedt aan 1.848 passa giers, is het zusje van de deze zomer in Rotterdam ge doopte Oosterdam en de eind vorig jaar in de vaart ge nomen Zuiderdam. De Westerdam zou worden opgele verd op 15 april komend jaar. Het is nog niet bekend of de brandschade die oplevering vertraagt. Foto: EPA/Andrea Merola den haag/gpd - De regering moet de 5000 tot 6000 overtolli ge defensiemedewerkers een andere baan bieden. Dat vindt een meerderheid van de Twee de Kamer. Ze zullen dit maan dag inbrengen tijdens het over leg over de bezuinigingen bij Defensie. Het kabinet wil niet verder gaan dan een inspan ningsverplichting om mensen aan ander werk te helpen. De personeelsleden worden overbodig omdat minister Kamp van defensie flink gaat snijden in de uitgaven. Zo wordt de derde brigade van de landmacht opgeheven, waar door de legerbasis Seedorf in Duitsland kan sluiten. De mari ne moet fregatten en vliegtui gen inleveren en de luchtmacht raakt een deel van haar F16's kwijt. De overtollige werknemers moeten bij voorkeur worden overgeheveld naar andere mi nisteries. „De politie en bij voorbeeld de brandweer kun nen nog personeel gebruiken. Ook in de zorg, gevangeniswe zen, douane en het onderwijs zijn extra mensen nodig", meent PvdA-Kamerlid Frans Timmermans. Hans van Baaien van de WD steunt hem. „De medewerkers kunnen voor een groot deel betaald worden uit het extra geld voor binnenland se veiligheid." De partijen in de Tweede Ka mer zijn op onderdelen kritisch over de voorgestelde bezuini gingen. Zo willen CDA en WD dat de marine kan blijven be schikken over de Orion-pa- trouillevliegtuigen, die in Val kenburg zijn gestationeerd. De PvdA hecht hier minder aan, maar is bereid de vliegtuigen te behouden door bijvoorbeeld ze onder te brengen in een pool met de Belgen en de Duitsers. CDA en VVD pleiten ook voor de verkoop van vier in plaats van twee marinefregatten. „De fregatten zijn bedoeld voor operaties op diepe zee. We heb ben juist behoefte aan schepen die de kusten bewaken, in ver band met mogelijke terroristi sche aanslagen, milieuvervui ling en bijvoorbeeld mensen smokkel. Door twee fregatten extra te verkopen, kunnen we geld vrijmaken voor kleinere en snellere schepen voor de kust- bescherming", meent CDA-Ka merlid Roland Kortenhorst. (advertenties) FACILriAlRE DIENSTVERLENING BV Bedrijfsschoonmaak: kantoren, bedrijfspanden, sportcentra en instellingen voor informatie: 071-5232308 amsterdam/anp - Burgemees ter Cohen van Amsterdam wil harde straffen voor jongeren die stelselmatig voor overlast zorgen en zware delicten op hun naam hebben staan. Hij wil deze jongeren het liefst her opvoeden in instituten als Glen Mills en Den Engh, waar een harde aanpak en discipline centraal staan. Volgens Cohen werkt een nor male straf niet. Dan komen ze weer op straat en beginnen ze van voren af aan, liet hij giste ren via een woordvoerster van de gémeente weten. Hij reageert hiermee op recente incidenten in de Amsterdamse wijk Osdorp waar jongeren po litieambtenaren met de dood bedreigden en agenten naar de keel grepen. Als het aan Cohen ligt, hangen degenen die agen ten bedreigden, zware straffen boven het hoofd. Ook commis saris J. van Riessen van de Am sterdamse politie is deze me ning toegedaan. Amsterdam heeft ongeveer 1500 jongeren tussen de 12 en 25 jaar, die zich stelselmatig schuldig maken aan strafbare feiten. Ze plegen relatief veel gewelddadige delicten, meestal in groepsverband, en zorgen voor overlast op straat, in zwembaden, in het Verkeer en in het openbaar vervoer. Justitie in Amsterdam zegt dat de rechter moet oordelen over de straffen. „Om iemand naar een instelling als Glen Mills of Den Engh te sturen, is een lan ge staat van dienst nodig", zegt een woordvoerder van het openbaar ministerie (OM). Bij jongeren die slechts een paar overtredingen hebben begaan en nog niet bij de harde kern van probleemjongeren horen, is heropvoeding volgens justitie niet het meest geëigende mid del. WON/IP DÉ GROOTSTE BEURS VOOR EEN TWEEDE HUIS oCLrUl \L/ ilvJlVlLr international!! 17 18 19 OKTOBER JAARBEURS UTRECHT 225 STANDS - EUROPA - N/Z AMERIKA - ZUID AFRIKA - AZIË Gratis Seminars - Infolijn 035 6282422 - www secondhome.nl helmond/anp - De politie heeft gisteravond een deel van het uitgaanscentrum in Helmond ontruimd, nadat daar een ver dacht pakketje was ontdekt. Dat lag in de portiek van een horecagelegenheid aan de Steenweg. Een expert van het Explosieven Opruimingscom mando (EOC) onderzocht het pakketje, nadat eerst een robot er röntgenfoto's van gemaakt had. Het bleek echter vals alarm. Het pakketje was een plastic tas met piepschuim. De politie ontruimde de Steen weg en sloot vier andere wegen die op die straat uitkomen af. Ruim honderd mertsen werden culemborg/anp - Er is een nieu we prijzenslag op komst tussen de supermarkten. Albert Heijn begint volgende week een offen sief door de prijzen van duizend producten te verlagen, C1000 volgt over enkele weken. De Aldi heeft volgens landbouworgani satie LTO deze week al een melk- oorlog ontketend door de prijs voor een liter halfvolle melk met 3 cent te verlagen tot 0,44 euro. Albert Heijn begint een nieuw offensief om een deel van het verloren gegane marktaandeel terug te winnen. De super marktketen verlaagt komende week van ruim duizend pro ducten de prijzen. Dat zegt het vakblad Distrifood op basis van een folder die het in handen heeft gekregen. J. Holla van marktonderzoeksbureau GfK bevestigt het verhaal. AH ver spreidt de folder vanaf vandaag. Holla denkt dat andere super markten de prijsverlagingen volgen. „ah verlaagt ook de prijzen van A-merken. Dan gaat een aantal andere supermark ten reageren", zegt hij. Eerder al gaf AH aan dat het meer aandacht zou schenken aan zijn eigen goedkope merk Euroshopper. Het bedrijf wor stelt met een duur imago. Con current Edah, van het concern Laurus, kondigde in de zomer al aan scherper op de prijzen te gaan letten. AH verloor de eerste helft van amsterdam/anp - De produ cent van de musical 'Alleen op de wereld' heeft het aapje dat in de voorstelling speelt voorlopig uit het stuk geschrapt. Dat ge beurde na protesten van de Dierenbescherming en de Stichting AAP. De dierenbeschermers stonden erop dat producent Affolter stopte met het dier, omdat de harde muziek, de felle lampen en de grote hoeveelheden men sen het jonge berberaapje on handelbaar zouden maken. De Stichting AAP was bang dat het dier uiteindelijk zou moeten worden afgemaakt. De musical gaat zondag in Den Haag in première. Remi moet het, in ie der geval voorlopig, zonder aapje stellen. dit jaar marktaandeel en omzet. Klanten kozen voor goedkopere supers. Cl000, voor 73 procent in handen van AH-moeder Ahold, ziet volgens een bericht in de Levensmiddelenkrant de omzetgroei teruglopen. Over enkele weken begint Cl000 een nieuw prijsoffensief in een po ging het tij te keren. Landbouworganisatie LTO-Ne- derland is boos over de verla ging van de melkprijs door Aldi. De organisatie vreest dat ande re supermarkten snel zullen volgen. Boeren zijn daarvan het slachtoffer, zegt voorzitter S. Schenk van LTO Rundveehou derij: „Dit is een maatschappe lijk onverantwoorde daad." Hij verwacht dat door de prijsverla ging het inkomen van melkvee houders verder onder druk komt te staan. Volgens Schenk zullen andere supermarkten het voorbeeld van Aldi volgen om zichzelf niet uit de markt te prijzen. Die zul len lagere melkprijzen eisen van de melkfabrieken, die dat weer doorberekenen aan de boeren. De veehouders hebben te weinig macht om dit te wei geren, terwijl zij op dit moment volgens Schenk al onder de kostprijs produceren. (advertentie) nog t/m woensdag gratis toegang! Tentoonstelling över het weer. 'Uit de lucht gegrepen' morgen, zondag, y.a. 13 uur: maak een windsnel heidsmeter Museum Boerhaave Leiden Lange St. Agnietenstraat 10 www.museumboerhaave.nl Heitinga keert terug in Ajax 1 amsterdam - Johnny Heitinga heeft gisteren na bijna een jaar zijn rentree gemaakt voor Ajax. De Alphenaar viel na een uur spelen in in de competitiewed strijd tegen Volendam (5-1). Heitinga raakte op 25 oktober van vorig jaar geblesseerd. Hij scheurde toen in een duel met NAC de voorste kruisband in zijn linkerknie. De Ajacied was toen net teruggekeerd na een andere langdurige blessure, aan zijn meniscus. Trainer Ronald Koeman toonde zich tevreden met de invalbeurt van Heitinga. „Het was een premie voor de manier waarop hij heeft terug- geknokt." Mont Blanc levert twee meter in saint-gervais - De Mont Blanc, de hoogste berg in Europa, is 1.95 meter lager geworden. In september 2001 mat de Mont Blanc nog 4.810,40 meter, maar bij nieuwe metingen werd de hoogte officieel vastgesteld op 4.808,45 meter. Volgens meet kundige Pierre Bibollet, die de berg opmat, komt dat door de warme zomer: van de tientallen meters dikke ijslaag op de top is bijna twee meter weggesmol ten. Bovendien bleek bij de me ting dat de top 70 centimeter naar het noordwesten is ver schoven. geëvacueerd en opgevangen in een opvangcentrum bij het Hel- mondse ziekenhuis. Rond 00:30 uur vanmorgen werd de afzet ting rond de Steenweg opgehe ven en konden de mensen weer naar huis. Aan de Steenweg en de andere vier wegen liggen vooral horecagelegenheden, winkels en woningen, aldus de woordvoerster van de politie. Volgens haai- ondervond het uitgaanspubliek weinig hinder van de afzetting. Dat kon in omliggende straten terecht. Onbekend is wie het pakketje daar heeft neergelegd en hoe het daar terecht kwam. De poli tie onderzoekt de zaak. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam M V Telefoon Wij gaan zorgvuldig om mei persoonsgegevens. In het colofon van de krant treft u nadere informatie n. controle nabezorging) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Handtekening: 712141 400121 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl presentatie 19.30 uur Studiecentrum Den Haag, Lange Houtstraat 11,070-3614701

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1