Huizenprijs daalt door plan kabinet BINNENLAND 1 I Angst weerhoudt veel mensen van orgaandonatie Aantal abortussen stijgt opnieuw Selenium verlaagt kans op prostaatkanker aanzienlijk Mogelijk aangepaste regels arrestatieteams Ik wil meer voordeel 'Amsterdamse politie blijft harde lijn volgen' Doden Amercentrale herdacht /I - .1 second home; international! Ministerie wil zelf huizen toewijzen aan asielzoekers Dus bel ik zonder onverwachte kosten Get more. T -Mobile- er: Schort ird-Zuidlijn op :idam - Reizigersvereni- [over wil dat de gemeente irdam de aanleg van de 1-Zuidlijn opschort. Bin- ort beginnen de bouwers idsleuven te graven, mee de contouren van drie ns komen vast te staan, ns Rover moet daarvoor lijk zijn of de stations aan alle veiligheidseisen Bn. Aanleiding is een uit- Icin een rechtszaak van jging De Bovengrondse de gemeente Amsterdam le bouwvergunning van iRokin. Daaruit blijkt dat ippen in de bouwplan- iog niet geheel aan de vei- dsvoorschriften voldoen, ns Rover zou uiteindelijk jn blijken dat de roltrap- iet voldoen of dat deze r moeten. Als de dam- in dan al staan, is er mis- i geen ruimte meer. olieren in Istanbul n - Een groep van 65 leer- ien zeven begeleiders van raaf Huyn College in Ge- ov s gisteren vast komen te esl in het Turkse Istanbul. I. mburgers strandden op iegveld toen ze terugkeer- an een week durende ilreis. De Duitse lucht - naatschappij Aero Lloyd en uur eerder failliet ver- i en daarom bleven alle dien aan de grond. Het ge- iap is vanochtend opge- op een vlucht van Air naar de Sloveense hoofd ana, waarna kan worden evlogen naar Frankfurt, staan twee bussen klaar lar Geleen te rijden. ronden bij ling tram dam - Door een botsing een tram en een vracht- in Rotterdam zijn gister- g veertien gewonden ge- Na de klap werden de iers door de tram geslin- blgens de politie vielen indingen van de mees- isen mee. De aanrijding rde toen de vrachtwagen hd stil op de trambaan. Ie chauffeur van de nade- iram probeerde te rem- Jeed de tram door nog inde oorzaak door en met de voorzijde tegen van de vrachtwagen. nand klikt r hooligans De kliklijn voor voet- lalisme 'Bellen tegen (0900-1433) is een falie- islukking geworden. In tijd zijn er nauwelijks lengekomen. Het lan- ildpunt van de politie, ondergebracht bij het Informatiepunt Voet- "sme in Utrecht, om eind dit jaar op- Vlak na het instellen ijn belden nog wel (enten en media voor ïtie. Sindsdien is het stil. het email-adres komen leg geen reacties binnen. "volgend jaar toch tips 'er voetbalvandalisme, iee recht op de algemene ivan de politie. eni6 jaar voor stische vader ai am vrijdag 17 oktober 2003 Tegen een 41-jarige it Roosendaal is gisteren rechtbank in Breda zes ■vangenisstraf geëist we- rove kindermishandeling, rdt ervan beschuldigd je| n pjn vijf kinderen, on- 'y stwee stiefkinderen, op ja sche' wijze te hebben Tideld en seksueel mis- Zijn advocaat Van Caam :hter vrijspraak. „De ie van moeder is één gro en. De kinderen zijn be- 1", aldus de raadsman, rvan justitie Corten ver- i echter stellig dat de iffertjes en ook hulpver- duidelijke verklaringen 1 afgelegd. Een inmid- jarig jongetje vertelde meer hoe hij door papa en uitwerpselen in het gewreven kreeg. De uit- is over twee weken. k-Godett dient ;ende maand istad - Anthony Godett, vanFrente Obrero (FOL), 3 november voorko et openbaar ministerie Nederlandse Antillen voldoende bewijs in han- hebben om hem veroor- te krijgen voor omkoping, jng, valsheid in geschrif- itvvassen van geld. Go rd op 6 april gearres- n een maand later weer Voorwaarden vrijgelaten, ge het gerechtelijk voor- oek dat tegen hem liep, na de verkiezingswinst geen premier worden, (ens schoof hij zijn zus naar voren als premier 'hij zelf plaats als haar m Hij is ook nog staten- •ilandsraadslid. den haag/gpd - Het aantal abortussen in Nederland is in 2002 opnieuw gestegen. In to taal lieten vorig jaar 29.450 vrouwen hun zwangerschap vroegtijdig afbreken. Een jaar eerder waren dat er nog 28.437 en in 2000 nog eens 1200 min der. Dat werd vanmorgen be kendgemaakt op een symposi um van de Stichting Anticon ceptie Nederland. Het aantal abortussen stijgt sinds 1990. De belangrijkste oorzaak is volgens deskundigen het toenemend aantal allochto ne vrouwen in Nederland in de leeftijd van 15 tot 44 jaar én het gebrek aan voorlichting op scholen. Zes op de tien vrou wen die zich laten aborteren, zijn niet in Nederland geboren. Binnen de groep Antillianen is de stijging van abortussen het grootst. In 1992 lieten 34 op de 1000 Antilliaanse vrouwen hun zwangerschap afbreken, in 2000 was dit bijna 87 op de 1000. Om de kennis bij medici en verpleegkundigen over al lochtonen en anticonceptie te verbeteren, is een speciale web site geopend. Ook onder Nederlandse jonge ren neemt het aantal onge wenste zwangerschappen en abortussen de laatste jaren toe. Het aantal is van 1992 tot 2000 verdubbeld. De jeugd laat steeds vaker pil en condoom links liggen. Daardoor duiken ook geslachtsziekten als syfilis en Chlamidia steeds vaker op. Tot begin jaren negentig had Nederland het laagste abortus cijfer ter wereld. Maar die kop positie zijn we inmiddels kwijt. „We zijn nog niet gedegradeerd uit de eredivisie", stelt gynae coloog Beerthuizen gerust. Hij is directeur van Stichting Anti conceptie Nederland. „Maar dat gebeurt wel als er niet snel actie wordt ondernomen", vreest hij. Betere voorlichting en vrije verstrekking van de morning afterpil zoals in Frank rijk, kunnen volgens hem het tij keren. Morgen organiseert de stichting een voorlichtingsdag in Ede met workshops en de batten, speciaal gericht op jon geren. amsterdam/gpd - De Amster damse politie blijft hard op treden tegen jongeren die over de scheef gaan. Dat stel de de Amsterdamse politie commissaris Van Riessen gis teren naar aanleiding van de zogeheten poppenaffaire. De politie arresteerde afgelo pen maandag zes jongeren omdat ze poppen hadden opgeknoopt waarop de na men van agenten waren ge schreven. Die zaak is volgens Van Riessen, gisteravond in het tv-programma NOVA, geen aanleiding om terug te komen op de harde lijn die de politie sinds twee jaar aan houdt. Daarbij is sprake van 'zero tolerance'. De commis saris is ook niet bang voor een escalatie van de situatie. „Het gaat hier om een inci dent. Een dialoog met de har de kern van deze groep heeft geen zin. We moeten gewoon zeggen: 't is afgelopen. Die lijn hebben wij getrokken en daar houden we ons aan door consequent op te tre den." geertruidenberg - Een kleine duizend nabestaanden, collega's, medewerkers van Essent en hulpverleners heb ben gisteravond een herdenkingsbijeenkomst in de Amercentrale in Geertruidenberg bijgewoond. Die werd gehouden ter nagedachtenis aan de onderhoudsmede werkers die zijn omgekomen bij het ongeval in de cen trale op 28 september. Bij werkzaamheden aan de bin nenkant van de stoomketel van Eenheid 9 stortte toen een 65 meter hoge steiger in elkaar. Vijf van de acht mannen die in de ketel aan het werk waren, kwamen daarbij om het leven; drie Rotterdammers van Turkse af komst en twee Amerikanen. Foto: ANP/Riesjard Schropp maastricht/gpd - Selenium, een spo renelement dat in voedingsproducten als graan, noten, vlees, vis en zuivel zit, verlaagt de risico's op prostaatkanker. Deze ziekte is samen met longkanker de meest voorkomende vorm van kanker bij mannen. Jaarlijks overlijden in Ne derland hieraan circa 2500 patiënten. Een onderzoeksteam van de Universiteit Maastricht, TNO en de TU Delft heeft aangetoond dat mannen die een hoog gehalte van selenium in hun lichaam hebben een dertig procent kleinere kans hebben op prostaatkanker dan seksege noten die weinig van dit stofje in hun lijf hebben. „Dat is een redelijk groot verlaagd risi co, zeker bij prostaatkanker. We weten weinig over de risicofactoren van deze ziekte", zegt onderzoeksleider Van den Brandt. Voor het onderzoek zijn de ge- zondheidsgegevens van 58.279 Neder landse mannen in de leeftijd tussen 55 en 69 jaar onder de loep genomen. Het seleniumgehalte stelden de onderzoe kers vast aan de hand van afgeknipte teennagels. De mogelijk beschermende werking van selenium tegen bepaalde vormen van kanker is reeds langer be kend. Van den Brandt vond afgelopen jaren al een verband tussen een hoog seleniumgehalte in het lichaam en lage re risico's voor kanker aan de blaas, lon gen en maag. Het grootste bescher mingseffect van selenium wordt bij ex- rokers gevonden. (advertenties) DÉ GROOTSTE BEURS VOOR EEN TWEEDE HUIS 17 18-19 OKTOBER-JAARBEURS UTRECHT 225 STANDS - EUROPA - N/Z AMERIKA - ZUID AFRIKA - AZIË Gratis Seminars - Infolijn 035 6282422 - www secondhome.nl den haag/gpd - De prijzen van duurdere woningen gaan dalen door het kabinetsplan om de af trek van de hypotheekrente te beperken. Uit berekeningen van het Centraal Plan Bureau (CPB) blijkt dat deze huizen gemiddeld één procent goedkoper worden. De nieuwe regeling is bedoeld om oneigenlijk gebruik van de aftrek van hypotheekrente te gen te gaan. Nu mogen kopers van een nieuwe woning de hele aankoopsom via een hypotheek financieren en de rente van de inkomstenbelasting aftrekken. De winst die ze op de verkoop van hun oude huis maken, de overwaarde, mogen ze vrij be steden. In de praktijk wordt die overwaarde meestal belegd. Het rendement daarop is over het algemeen veel hoger dan de ex tra rentekosten op de hypo theek. Als het aan het kabinet ligt, wordt die constructie vanaf 2004 onmogelijk. Kopers van een nieuw huis worden dan ge acht de overwaarde te gebrui ken voor de financiering van hun woning. Ze mogen dus niet langer een volledige hypotheek op het nieuwe huis nemen en de overwaarde beleggen. Het CPB schat dat volgend jaar op die manier 6 miljard euro min der aan hypotheken zal worden verstrekt. Dat levert het kabinet 100 miljoen euro extra aan be lastingen op in 2004, oplopend tot 400 miljoen euro in 2007. Netto houdt het kabinet er maar 75 miljoen euro aan over, zo heeft het CPB berekend. Door de extra lasten kunnen huizenbezitters minder uitge ven. Bovendien wordt in 15 procent van de gevallen de overwaarde niet belegd, maar uitgegeven aan bijvoorbeeld een vakantie, of een nieuwe au to. Die extra uitgave behoort voortaan ook tot het verleden en dat leidt weer tot lagere be lastinginkomsten. De dalende huizenprijs heeft geen gunstige gevolgen voor starters op de woningmarkt, denkt het CPB. De beperking van de aftrek geldt alleen voor mensen die een huis verkopen en een nieuw huis kopen. „De daling van de huizenprijs doet zich alleen voor bij (duurdere) doorstroomwoningen en niet op de woningmarlrt voor toetre ders", aldus het CPB. Na kritiek van Nationale Ombudsman Uit wat oudere gegevens is bekend dat het seleniumgehalte bij de gemiddelde Nederlander aan de lage kant is, maar Van den Brandt vindt het nog te vroeg om het slikken van seleniumsupple- menten aan te bevelen. „Er is in de VS nog onderzoek gaande dat het definitie ve bewijs voor de beschermende wer king moet leveren. Bovendien weten we niet hoe groot de optimale dosering is. In een hoge dosis kan selenium giftig zijn." den haag/gpd - De regels voor het optreden van arrestatie teams worden mogelijk aange past. Justitie en Binnenlandse Zaken onderzoeken of dat no dig is, nu de Nationale Om budsman heeft gesteld dat de wettelijke basis ontbreekt voor het blinddoeken of boeien van mensen die onschuldig aanwe zig zijn bij een inval of arresta tie. Ook voor het blinddoeken van verdachten zijn de teams volgens de ombudsman niet bevoegd. De ministeries van justitie en binnenlandse zaken zeggen de conclusies zeer seri eus te nemen. Juristen gaan uit zoeken óf en in welke mate de regelgeving moet worden aan gepast. „De arrestatieteams moeten wel kunnen blijven op treden", aldus een woordvoer der van Justitie. De vier klachten waarop de ombudsman zich baseert, zijn deels afkomstig van mensen die onschuldig aanwezig waren bij een inval en aanhouding van een verdachte, en deels van mensen die door het arrestatie team verward zijn met een ver dachte van een ernstig misdrijf. Twee klachten hebben betrek king op het arrestatieteam van de politie Haaglanden, de ove rige twee op het team van Zuid- Holland Zuid en Amsterdam Amstelland. De mensen klagen over vuurwapens die op hen werden gericht, fysiek geweld (schoppen en slaan), en het ge bruik van blinddoeken en boei en. Arrestatieteams gebruiken die middelen als niet meteen duidelijk is wie de verdachte is, of als de aanwezigen zeer ge spannen reageren. Er zijn acht arrestatieteams in Nederland: zeven van de politie en één van de Koninklijke Ma rechaussee. De teams worden alleen ingezet als een verdachte vuurwapengevaarlijk is. Politie Haaglanden en Amsterdam Amstelland wilden gisteren niet reageren op de bevindingen van de ombudsman. den haag/anp - Het ministerie van VROM wil zelf woningen gaan toewijzen aan asielzoekers met een verblijfsvergunning die nu nog in een asielzoekerscentrum zitten. Gemeentes en provincies zijn hiervoor verantwoordelijk, maar omdat de doorstroom stagneert wil minister Dekker (volkshuisvesting) de mogelijkheid hebben het heft in eigen hand te nemen. De kosten van de woningtoewijzing verhaalt het Rijk op de provincie. De minister wil haar mogelijkheid om woningen toe te wijzen pas benutten als provincies nalaten in te grijpen bij gemeentes. De provincie kan bijvoorbeeld gemeentes met een krappe woning markt uit de wind houden door hun quotum aan woningen voor asielzoekers aan een andere gemeente toe te wijzen. T-Mobile PrePaid. Als je met T-Mobile PrePaid wilt bellen, heb je veel voordeel. Dat begint al als je een SIM-kaart voor 15,- koopt. Hierop staat ook meteen voor 15,-* beltegoed. Je betaalt dus niets extra. Bij T-Mobile krijg je trouwens altijd meer. Als je nu een Sony Ericsson T100 koopt, krijg je daar 10,- gratis beltegoed bij. Ga voor meer informatie naar de T-Mobile dealer of bel 0800-7123. door Dick Hofland den haag - Ruim twintig jaar is er al een tekort aan donororganen. Wetten, pu bliekscampagnes en wijlen Bart de Graaff hebben daar niets aan veranderd. De vraag is onderhand of het probleem ei genlijk wel is op te lossen. Gisteren nog maakte minister Hoogervorst (volksge zondheid) bekend dat hij afziet van een overheidscampagne om mensen aan te moedigen reeds bij hun leven een vrij makkelijk te missen orgaan als een nier af te staan. Het donorschap moet een eigen initiatief van mensen blijven, vindt hij. Maar waarom stellen zich dan zo weinig mensen beschikbaar? „Het is vooral angst voor de eigen dood." Het is een onmogelijke vraag op een on mogelijk moment: „Mag ik de organen bij uw partner wegnemen?" De meeste nabestaanden denken op zo'n moment: Nu even niet. En dan is het al te laat, want ze moeten direct in een ander li chaam worden geplaatst. Bewaren kan niet. Driekwart van de bevolking laat zich nitfft registreren als potentiële donor, waar door de beslissing bij de achterblijvers komt te liggen. Als die geen toestem ming geven, en dat is meestal het geval, gaat de transplantatie niet door. Als mensen wel geregistreerd staan, zeggen familieleden in ongeveer tien procent van de gevallen op het 'moment suprè me' alsnog nee. De groep die dan nog overblijft, is voor het overgrote deel weer niet geschikt als donor, omdat ze te oud zijn, de organen niet meer goed genoeg zijn of omdat ze niet op tijd kunnen worden beademd. Een belangrijke groep donoren bestaat uit verkeersslachtoffers en dat aantal is in Nederland de afgelopen jaren bijna gehalveerd. „De grote vraag is: over hoeveel dono ren hebben we het eigenlijk", zegt Bert Elbertse, programma-coördinator van het Nederlands Instituut voor Gezond heidszorg (NIGZ). „De kans is heel klein dat je daadwerkelijk donor zult worden. Van de 140.000 mensen die jaarlijks overlijden, blijven er uiteindelijk slechts tweehonderd als donor over." Dat is, denkt hij, een belangrijke verklaring waarom het de afgelopen twintig jaar maar niet is gelukt het tekort aan donor organen weg te werken. „Er moeten dus echt heel veel donoren bij komjjfl*." Bemadette Haase schat dat er in Neder land jaarlijks een potentieel is van drie tot vierhonderd geschikte donoren. De directeur van het Nederlands Trans plantatie Stichting (NTS) vindt dat die moeten worden opgespoord, zodat de wachtlijsten in de komende jaren kun nen worden weggewerkt. Zij is ervan overtuigd dat dit mede mogelijk is door het donorsysteem te veranderen. Dat vindt ook directeur Paul Beerkens van de Nierstichting. „Nu moet je je laten re gisteren als je donor wilt zijn, maar ik ben er voor dat iedereen donor is tenzij je laat registeren dat je dat pertinent niet wilt." Eind jaren negentig was er in het parlement net geen meerderheid voor dat systeem. Een gemiste kans, zeggen Haase en Beerkens. De Nierstichting hield dit jaar een en quête, waarbij acht van de tien Neder landers zei voor orgaandonatie te zijn. In de praktijk laat echter driekwart zich niet registeren. „Ik denk toch dat het vooral angst is", zegt Beerkens. „Je moet nadenken over je eigen dood en dat doen we liever niet, dat duwen we weg." Elbertse, van het NIGZ: „Als je er aan wilt meedoen, moet je wel dood gaan. Het is een goed doel dat je niet met geld kimt steunen, maar alleen met je eigen leven." In december begint de Nierstichting met een campagne om mensen er meer met elkaar over te laten praten. „Ouders met kinderen, partners met elkaar. Als je dan een beslissing moet nemen, weet je in elk geval hoe de ander er over dacht. Nu is het vrijwel altijd: Eh, daar hebben we het nooit over gehad, dus hij zal het wel niet willen. En dan mag de arts niet in grijpen." Als alle Nederlanders in principe donor worden en als nabestaanden nog maar bij hoge uitzondering kunnen weigeren, zal het aantal beschikbare organen vol gens schattingen met ongeveer de helft toenemen. Xenotranspantatie, het trans planteren van dierlijke organen, leek even een oplossing. Maar na recente dierziekten en de angst dat virussen kunnen worden overgebracht op men sen, is deze vorm vooralsnog verboden. Celtherapie, waar Beerkens van de Nier stichting zijn hoop op heeft gevestigd, zal zeker nog tien tot vijftien jaar duren. Daarom is het volgens Haase van de Transplantatiestichting noodzakelijk dat ziekenhuizen zorgen voor betere voor lichting en opvang, zodat patiënten en nabestaanden weten wat er aan de hand is. In de praktijk is dan de bereidheid tot toestemming voor het uitnemen van or ganen 'Iroter.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3