Uitstraling naam belangrijk GESPREK VAN DE DAG Roeien naar Zuid-Afrika Belgische deelneemster songfestival was niet fout Mars zwicht voor kritiek op campagne met Jim Mensen met rare voornaam hebben vaker psychische problemen Liever verliefd? bluff - De Britse avonturier Jim Shekhdar is gisteren in Nieuw Zeeland begonnen aan een reis die hem in ze ven tot twaalf maanden in Zuid-Afrika moet brengen. In die tijd hoopt hij in zijn roeiboot een afstand van 14.400 kilometer te overbruggen. Om te kunnen ov leven heeft Shekhdar 900 porties soep, 150 portiesI con en bonen en 100 porties kip-kerrie aan boord. Foto: AP/Barry Harcourt i DAGELIJKS LEVEN Zangeres Soetkin Collier van de Belgische deelnemer aan het Eurovisiesongfestival Urban Trad blijkt helemaal niet zo'n 'zwart' of extreemrechts verle den te hebben als eerder is ge suggereerd. Dat geeft de Belgi sche Staatsveiligheid toe in een rapportage aan het parlemen taire Comité I, dat bij de zuider buren toeziet op controle van de inlichtingendiensten. Dat comité zegt dat de versprei de informatie 'ongenuanceerd, ongecontroleerd en verouderd' is. ,,De vrouw vormde geen en kele bedreiging voor de Belgi sche staat of de democratie", staat in het rapport. Volgens het Comité I was er ook geen enkele reden voor de Staatsveiligheid om de Fransta lige cultuurminister Miller op de hoogte te stellen van het ver leden van Collier. Zo zou zij be gin jaren negentig aanwezig zijn geweest op een herdenking van de nazi Rudolf Hess. Ook werd zij meermalen gesigna leerd bij de extreemrechtse Vlaamse studentenvereniging NSV. Vanwege haar verleden was zij al uit de Vlaamse folk groep Laïs gezet. Na de melding van de inlichtin gendienst besloot Miller dat Ur ban Trad alleen namens België aan het songfestival mocht deelnemen als de omstreden zangeres thuis bleef. Collier stemde daarin toe, om de carri ère van haar nieuwe groep niet te hinderen. Miller raakte bij de zaak betrokken, omdat hij de politieke verantwoordelijkheid heeft over de Franstalige om roep RTBF, die dit jaar de Belgi sche afvaardiging naar het songfestival mocht regelen. Urban Trad werd afgelopen voorjaar tijdens het songfestival in Riga tweede. Soetkin Collier zag die finale in een café in Am sterdam. De zangeres zegt zich volledig van extreemrechts te hebben gedistantieerd. Buiten Urban Trad is zij tegenwoordig ook actief als lerares Neder lands voor migranten. Ze rea geert verheugd op het bericht dat haar eigenlijk niets te ver wijten valt. Ze gaat nu overleg gen met haar advocaat over verdere stappen. pfE_ MAM IS ONC)£UJkKlt'U<r>RE-£T. KUWWEW ,Mc?cH Z'N VKOUW^ NocW AL pIE. AMOÊR.E, VRIEW0/A//JEA/ VA W'M Oöl< /WW?- l£V? AAM PCEM.' MENSELIJK Snoepfabrikant Mars ziet af van een campagne met 'Idol' Jim na hevige kritiek van het Voedingscentrum en de vereniging van leidinggevenden in het middelbaar onderwijs. Die zijn boos, omdat Mars jongeren via de scholen aanzette om meer chocola derepen te eten: de tien scholen die de meeste wikkels van Marsen, Bounty's, Twixen en Balisto's zou den insturen, konden een concert van de populaire jeugdzanger win nen. De actie gaat in tegen alle pogingen om jongeren gezonder te laten eten en minder dik makende snacks te la ten eten, aldus het Voedingscen trum. Dat probeert scholen juist een verantwoord assortiment eten en drinken in kantines en automaten te laten aanbieden. „Dit is niet bepaald een vorm van maatschappelijk ver antwoord ondernemen", zegt Ineke Volkers namens het Voedingscen trum. De vereniging voor management in het voortgezet onderwijs WO vindt het verdacht dat Mars voor de voor gestelde campagne de conciërges heeft ingeschakeld. Die zou een doos ontvangen, waarin hij de door de leerlingen verzamelde wikkels moest terugsturen. De 'box' van Mars zou verder posters bevatten, alsmede een cd en een zwart T-shirt voor de con ciërge met tekst 'Ik kan er voor zor gen dat Jim bij ons op school komt'. In de aangepaste campagne wordt nog wel een beroep gedaan op de populariteit van de toezichthouder. Volgens Liesbeth van den Boogaard van Mars kunnen de tien scholen die op de leukste manier aangeven waarom hun conciërge zo geweldig is, alsnog een optreden van hun 'Idol' winnen. „Er zal op geen enkele wijze een directe link naar consump tie van een chocoladereep worden gemaakt", zegt Van den Boogaard. „Toch willen we scholen niet de kans op een optreden van Jim ontne men." GPD De bekende oranjeklant JOHAN VLEMMIX heeft flink te doen met koningin Bea trix die vorige week moest aanzien hoe haar tweede zoon zijn recht op de troon verspeelde voor zijn omstreden verloofde Mabel. Vlemmix gaat duizenden pos ters en ansichten verspreiden die bedoeld zijn als steunbetuiging aan de vor stin. De affiches en prentbriefkaarten dragen het portret van de majesteit plus de tekst 'Majesteit we houden van U'. Vlemmix hoopt dat andere oranjeklanten de posters voor de ramen hangen en de ansichten naar paleis Noordeinde sturen 'met een persoonlijke boodschap, als steunbetuiging voor de koningin in deze moeilijke tijd voor haar'. Als er vraag naar is, wil hij tot 100.000 posters en een miljoen ansichten gaan. Vlemmix betaalt alles zelf en verspreidt ook alles gratis. „Omdat ik zo van de koningin hou. Niemand doet wat, dan doe ik het maar. Ja, het kost wel wat ja, dat moet dan maar." Vlemmix gaat ook nog een steunbetui ging op cd zetten, belooft hij. Verder wil hij een website openen waarop ieder een zijn steun aan Beatrix kan betuigen. Alle boodschappen zullen worden ge print en in boekvorm naar het paleis worden gestuurd. In totaal 38 LANDEN hebben zich bij de Europese omroepunie EBU aangemeld voor deelname aan het Eurovisie SONG FESTIVAL 2004 in het Turkse Istanboel. Veertien landen zijn al zeker van een plaatsje in de finale op zaterdag 15 mei. De overige 24 landen, waaronder Neder land, proberen via de halve finale op woensdag 12 mei één van de resterende tien finaleplaatsen binnen te halen. Luxemburg en Monaco keren in 2004 terug naar het Eurovisie-podium na ja renlange afwezigheid. Nieuwkomers zijn Albanië, Andorra, Servië-Montenegro en Wit-Rusland. Het wordt in 2004 de eer ste keer dat het songfestival werkt met een halve finale. De Turkse omroep TRT neemt de immense organisatie op zich. De Franse minister van justitie Per ben heeft de HOGE RAAD van Rech ters gevraagd een onderzoek in te stellen naar de masturbatiepraktijk van een magistraat in Angoulême. De zaak werd naar buiten gebracht door de West-Franse krant Charente Libre. Een van haar verslaggevers zag de rechter tijdens een pleidooi van een advocaat zichzelf seksueel bevredigen. Verscheidene toeschou wers in de zaal bevestigden het ver haal later. Minister Perben heeft de Hoge Raad van Rechters nu ge vraagd de kwestie te onderzoeken. Als de rechter schuldig wordt bevon den, hangt hem een SCHORSING boven het hoofd. De Amerikaanse actrice Angelina Jolie blijft de komende jaren GOODWILL AM BASSADEUR van de VN-Vluchtelingenorganisatie Unhcr. Dat heeft Ruud Lub bers, de hoogste baas van de organisatie gezegd. Volgens de Nederlandse ex- premier heeft Jolie sinds haar aantreden in augustus 2001 veel gedaan om het probleem van de vluchtelingen onder de aandacht te brengen. Jolie is onder meer bekend van haar rol als Lara Croft in de Tomb Raider-films. Foto: AP Hij is Pool, vijfjaar jonger en verliefd op haar. Zij is de allerliefste image-babe die ik ken en heeft bovendien principes waar zelfs de kerk nog iets van zou kunnen leren. Maar ook zij is verliefd. Alleen, behalve een bon kend hart, bonkt zijn leeftijd in haar kop. je moet wel begrijpen', zegt ze, terwijl ik haar vanuit Schotland, waar ze net drie weken woont, aan de lijn heb, 'hier is alles anders...' Complete belbundels verdrinken in de Noordzee, maar ik wil alles weten. Ze kan eigenlijk alleen maar la chen. Dat is een goed teken. Een beetje verliefdheid laat zich niet makkelijk in zorgvuldig samengestelde volzinnen uitdrukken, maar vertaalt zich in een vol slagen onlogische aaneenschakeling van bijvoeglijke naamwoorden, met een specifieke voorkeur voor su perlatieven, bijwoorden en een hele rits grammaticaal onzinnige, maar gevoelsversterkende tussenwerpsels, bijgestaan door hardnekkig terugkerende stopwoord jes die de onbeschrijfbaarheid van de gemoedstoe stand onderstrepen. Dat alles in een bijzonder slecht gearticuleerde versie, omdat de mond van de verslaggever in kwestie perma nent in grijnsstand blijft staan. In dit geval moet het geheel dan ook nog door een ruisende satellietverbin dingeen zee overgestuurd worden, wat de verstaan baarheid van het geheel niet ten goede komt. Maar de indruk die ik krijg, het dolgelukkige gegiebel slaat al snel op mij over. Oh, was ik ook maar verliefd, denk ik als ik ophang. Maar mijn probleem ligt niet in de leeftijdsgrenzen, daar ben ik zelfs heel makkelijk in. Ik val op het ver keerde type. Het complexe, niet te doorgronden, niet te Ook de naam Jamai, winnaar van het populaire programma Idols, hee naar verwachting geen lange houdbaarheid. Foto: Ton Kastermans branche, maar als jij Swastika heet, of een onconventionele naam als Ozzi of Pepsi hebt, dan verkleint dat soms je kansen. Ter wijl Mariecke met 'ck' misschien net iets eerder op gesprek mag komen dan Marieke." Uit onderzoek van studenten van Gerritzen blijkt dat 23 procent van de Nederlanders tussen 35 en 65 jaar ontevreden is met zijn of haar voornaam. Gerritzen: „Vroeger waren mensen niet zo bezig met voornamen. Men heette Truus of Piet en was vaak vernoemd naar een familielid. Vanaf de jaren ze ventig werd de samenleving infor meler, gingen we elkaar vaker de voornaam noemen en wen 'dynamiek' en 'uitstraling' van een naam steeds belangrijker.' Je hebt ook namen die heel tiji gebonden zijn. Britney en Jam zijn nu populair, maar zullen waarschijnlijk niet lang blijven De show- en sportwereld zijn trouwens nauwelijks een inspi tiebron voor ouders. Slechts vi procent van de ouders vernoei hun kind naar een idool, en di nog gebeurt het vooral in de la re sociale klassen. Ron Buitenhuis temmen, niet op te vertrouwen type. Oja, en meestal bezet. Slik. Mijn zus is een nieuwe weg ingeslagen, dus er is nog hoop. Ze is nu verliefd op een knul die dan wel jonger is, maar algemeen zo ontwikkeld dat zelfs zij, die het normaal toch liever beter weet, soms aarze lend over haar blonde lokken strijkt uit angst dat ze misschien voor haar leeftijd achterloopt. Hij bracht een appel voor haar mee, op de eerste dag dat ze college hadden. Ik vind hem nu al aardig. Ik be spreek het voorval met een goede vriend en vriendin. De één vindt het ongelooflijk lief, de ander snapt niet dat vrouwen daarvoor vallen. Dat brengt ons al snel bij het volgende probleem. Wat vinden vrouwen én mannen romantisch, zonder nou meteen al je gevoel voor originaliteit te verliezen. 'En hoe komt het', vraagt mijn cappuccinokameraadje als we het er dan toch over hebben, 'dat ik mij bij mannen en vrouwen hetzelfde gedraag en dat er om één of andere onwaar schijnlijke reden alleen maar homoseksuele mannen achter me aan zitten... Kortom, wat doe ik verkeerd?' Is het omdat hij kan weg zwijmelen bij een gevulde koek, omdat hij sensitief is en een dagdromer, omdat hij in de theaterbranche werkt en geen bier drinkt? Het maakt hem de ultieme vrouwenvriend, maar daar zit- ie niet op te wachten. Hij kan zich dan ook behoorlijk ergeren aan mijn bevliegingen. In zijn ogen ben ik de vlieg, pijnlijk genoeg vaak de ééndagsvlieg, die op de stront afkomt. Ik zeg natuurlijk dat hij het helemaal mis heeft, maar nog geen dag later is er stront aan de knikker. Een zeer aantrekkelijke schim uit het verleden belt om half één 's nachts om te vragen hoe het gaat. Hij moest Waarom verdienen de ouders van Stefany doorgaans minder dan die van Stéphanie? Waarom hebben mensen met een afwijkende voor naam vaker last van psychische problemen? Hoe populair zijn na men als Britney en Jamai nu echt? Naamkundige dr. Doreen Gerritzen weet er alles van. aan me denken, zegt-ie en vervolgens denk ik de rest van de nacht aan hem. Het is toen nooit wat gewor den, zijn veel te leuke vriendin zat er tussenin en voor het eerst in mijn leven deed ik wijs en hield afstand. 'Zou het uitzijn?' bonkt het in mijn hoofd, terivijl mijn hart als een trage diesel weer op gang komt en het ritme van onze laatste ontmoeting weer aanneemt. Hoe sluw van het lot dat ik hem notabene de volgende dag op straat tegen kom, terivijl ik zo on tzettend niet char mant van top tot teen ingepakt tegen de plotse kou op mijn vader sta te wachten, die me moet helpen een koelkast te ver slepen. Ik probeer een broeierige blik, maar het is zo verdomde koud dat het meer wegheeft van verbeten koelbloe digheid. En hij moet alweer weg, want de ande ren staan op hem te wachten. Drie zoe nen die ik als een winnende goal in slowmotion beleef. Hij gaat me snel bel len, zegt hij en voor ik het weet sta ik let terlijke en figuurlijk weer in de kou. Geen haar wijzer, veel superlatieven, tussen werpsels en gevoelsonderstrepend ge zucht onderdrukkend. Weliswaar een grijns, maar meer een cynische grimas vol zelfspot. Weinig superlatieven, veel onbeantwoorde vragen. Ik laat het ver liefd zijn aan m'n zus over. Voorlopig... Reageren? reacties op column@hotmail.com In 2000 kreeg het Amsterdamse Meertensinstituut voor volkscul tuur de beschikking over 3,5 mil joen voornamen van kinderen on der de achttien jaar. Doreen Ger ritzen kon onder meer via de postcodes de voornamen herlei den tot bepaalde wijken en het daaraan gekoppelde sociale en fi nanciële milieu. Wat bleek: ou ders uit de hogere inkomensklas sen geven hun dochters opvallend vaak een voornaam die op 'e' ein digt: Eline, Katherine, Lisanne. Of op 'ijn. In dit milieu zijn ook Franstalige namen populair, mits met de juiste accenten geschre ven: Cécile, Frédérique. Daarentegen eindigen de namen van dochters uit de lagere salaris klassen vaak op een 'a': Saman- tha, Melissa, Linda, Tamara. In deze klasse zijn de namen over het algemeen ook wat langer en meer dan eens afgeleid van popu laire personages uit tv-series. Ook de uitgang 'f is populair bij de la gere klasse, zowel bij jongens als bij meisjes: Wendy, Kelly, Joey, Danny. Hetzelfde geldt voor na men met een Engelse, Spaanse of Italiaanse herkomst: Mario, Ricar- do, Melissa, Kimberley, Kevin, Wesley. De Engelse zeggen weliswaar 'What's in a name?' en puur ratio neel gezien is een voornaam ook niet meer dan een bepaalde let tercombinatie, maar in de praktijk blijken voornamen grote invloed te kunnen hebben op het leven van de drager. Zo signaleerde het tijdschrift Psychologie een paar jaar geleden dat mensen met een zeer afwijkende naam vaker last hebben van psychische proble men. Gerritzen: „Ik ben geen psycho loog, maar als jij een vervelende naam hebt waar je aldoor mee ge pest wordt, dan kan dat behoor lijk op de zenuwen werken. Ie mand die Bingo wordt genoemd, Britney is momenteel een populaire naam, maar zal dat waarschijnlijk niet lang blijven. Foto: AP/Nick Wass zal waarschijnlijk non-conformis tische ouders en een dito opvoe ding achter de rug hebben. Ik kan me voorstellen dat zulke mensen gaandeweg hun leven meer weer standen ondervinden. Ze belan den niet alleen vanwege hun naam bij de psycholoog, maar vanwege hun levenshouding." Het tegenovergestelde gaat blijk baar ook op: kinderen met veel voorkomende namen zijn in het algemeen populairder en succes voller, dan kinderen met afwij kende of zeldzame namen. Bij een Amerikaans onderzoek werd stu denten gevraagd aan de hand van een twintigtal pasfoto's de mooi ste meisjes te kiezen. Frappant ge noeg veranderde de uitslag toen in een tweede ronde ook de na men van de dames erbij werden verteld. Opeens waren Jennifer, Kathy en Christine 'mooier' dan Ethel, Harriet en Gertrude. „Zo werkt het ook wel eens bij sollicitaties", weet Doreen Gerrit zen. „Chefs die een eerste selectie uit de brieven moeten maken, la ten zich onbewust ook een beetje leiden door de naam. Mensen zoeken van nature mensen om zich heen met wie ze vertrouwd zijn. Het verschilt natuurlijk per

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2