m Unanieme steun VN voor Irak iHB 3^ Familiespellen Politieke rel in Katwijk laait weer op 4a Uitzendbureaus in Leiden zonder banen mm OM: Aangifte tegen topambtenaar is vals JAPANS RESTAURANT CINZAf NOORDWIJK J Tel.: 071362 30 38 f Senaat VS halveert donatie Kezman twee duels buiten spel Schuldeiser eist prijzenpot Staatsloterij op Bloedige rellen in Bakoe Leidsch Dagblad richet volgt uisenberg november op figst weerhoudt eel mensen van rgaandonatie Nog schraal MMENTAAR PMAN JUSTITIE disten kunnen carrières en breken. De invloed media op het aanzien iblieke personen is soms lig groot Dat bewijst de i rond prins Johan Friso ibel Wisse Smit Hun po- im de relatie van Wisse met topcrimineel Klaas ima te verdonkermanen, keihard afgestraft door adjournalist Peter R. de Door te jokken verliest Jo- riso zijn plaats in het Ko- kHuis. ligt er iemand onder ran de pers. Dit keer is het ogste ambtenaar van het lerie van justitie, secreta- ïeraal Joris Demmink. Pa- ia en de Gaykrant bewe- it hij regelmatig seks heeft met minderjarige jon- Dit strafbare feit zou hem ipambtenaar op uitgere- ïet ministerie van justitie r voor chantage maken, voor deze bladen om dit elastende verhaal te pubii- beschuldigingen ergens op is niet duidelijk. Panora- de Gaykrant zeggen zich rarse bronnen te baseren, Demmink ontkent Minis- onner van justitie staat achter zijn topambte- Gisteren bevestigde hij dat ïerder onderzoek is gedaan de geruchten over Dem- pedofiele voorkeur. Op daarvan komt Donner tot nclusie dat de beschuldi- in de media onjuist zijn. en is er grote verwarring an over de aangifte van 'erineend slachtoffer van link. Volgens het open- ministerie in Den Bosch de man een valse aangifte Een nog onbekende alist zou hem in ruil voor erklaring geld hebben ge- i. Maar volgens de man is lor de politie onder druk om zijn aangifte in te trek- 'oor justitie alle reden een ichtelijk onderzoek in te naar de beschuldigingen Demmink. Niet om zijn »tie schade te berokkenen, om zijn onschuld te bewij- Vaar het aanzien van de 'lijke top in het geding is, >rt de schijn des kwaads te vermeden. Schneider Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 internet: www.leidschdacblad.nl Dagblad nr. 43363 los vrijdag 17 oktober 2003 Hoofdstraat 129 (v/h De Herberg) nr. 43363 losse nummers 1,15 zaterdag 1,60 Schoolverlaters en net afgestudeerden zoeken tevergeefs naar werk door onze correspondent Ans Bouwmans washincton/cpd - De Veilig heidsraad van de Verenigde Na ties heeft unaniem een resolutie van de Verenigde Staten aange nomen waarin alle landen wor den opgeroepen soldaten en geld te geven voor de beveili ging en wederopbouw van Irak. Ook is goedkeuring gegeven aan een multinationale troepen macht onder Amerikaans com mando. De coalitie onder aan voering van de VS houdt voor onbepaalde tijd de touwtjes in handen in Irak. Rusland, Frankrijk en Duitsland leverden in de aanloop naar de stemming kritiek op de resolu tie omdat die geen tijdschema bevat voor overdracht van de soevereiniteit aan de Irakezen. Ook krijgen de VN in de ogen van de critici een te beperkte rol toebedeeld. Ze lieten hun verzet gisteren varen omdat de VN-resolutie een belangrijke stap in de goede richting is en internationale solidariteit be langrijk is voor de wederop bouw van Irak, aldus de Duitse bondskanselier Gerhard Schro der na overleg met zijn collega's uit Moskou en Parijs. Dat de resolutie met algemene stemmen is aangenomen, wordt gezien als een belangrijke overwinning voor Washington. De VS zijn gebaat bij een zo groot mogelijke steun voor de resolutie om de Amerikaans- Britse bezetting van Irak legiti miteit te geven. De regering Bush ligt in eigen land onder vuur om de internationale ge meenschap meer bij Irak te be trekken. En ook de financiële last van Irak valt de VS zwaar. Vannacht nog leed president Bush op dat punt een gevoelige nederlaag in de Senaat. De Se naat besloot de helft van de ruim twintig miljard dollar fi nanciële hulp voor Irak om te zetten in een lening. De door Republikeinen gedomineerde senaat bleek ongevoelig voor een lobbycampagne van de re gering om de schuldenlast van Irak niet te vergroten. De resolutietekst verordonneert dat er op 15 december een plan moet zijn voor de overdracht van de soevereiniteit van Irak. Er staat geen tijdschema in voor de vorming van een grondwet en verkiezingen, maar wel dat de dag dat de Irakezen zichzelf re geren 'snel' moet komen. Op het allerlaatste moment heeft Ame rika nog toegezegd VN-baas Kofi Annan een iets grotere rol te ge ven bij de totstandkoming van een grondwet en de politieke overdracht. door Rody van der Pols en Timoteus Waarsenburg leiden - Schoolverlaters en afgestudeer den zonder werkervaring kloppen te vergeefs aan bij uitzendbureaus. Die hebben momenteel simpelweg geen werk voor deze groep. „In economisch moeilijke tijden wordt er het eerst ge snoeid in de banen van hoogopgelei den", zegt H. van Groeningen, voorzit ter van de Nederlandse Bond van Be- middelings- en Uitzendondernemingen (NBBU). Dat wordt bevestigd tijdens een rond gang langs de vele uitzendbureaus in de Leidse binnenstad. „Afgestudeerden zonder werkervaring kunnen we niet gebruiken", stelt intercedent Laurette van Klooster van Short Track Uitzend bureau onomwonden. Vestigingsmana ger Eva Stevens van Content sluit zich daarbij aan. Alleen in de financiële sec tor is de situatie volgens haar nog rede lijk. „Controller, boekhouder, dat soort banen is er nog vrij veel. Heb je een MBO-opleiding en administratieve er varing, dan vinden we ook wel een baantje. Daarbuiten wordt het heel las tig." Volgens Van Groeningen draaien de sectoren waar behoefte is aan vaktech nische banen ook 'redelijk'. „Loodgie ters, elektromonteurs, boekhouders en accountants, daar is nog wel werk voor te vinden. Of een bedrijf nou 100 of 80 miljoen omzet draait, de boekhouding moet gedaan worden." „Als het slecht gaat met de economie, vallen de eerste klappen in de admini stratieve en managementsfuncties. Daar zit doorgaans de ruimte." En dat zijn precies de functies waar schoolver laters en afgestudeerden veelal naar zoeken. Maar wie zich nu met een net behaald diploma op de arbeidsmarkt meldt, heeft concurrentie van een grote groep werkzoekenden met werkerva ring. „Uiteraard leggen bedrijven, als ze de keuze hebben, de lat nu hoger." Volgens Van Groeningen moeten werk zoekenden zich echter wel blijven in schrijven bij uitzendbureaus. „Het is ook niet zo dat er helemaal niets meer te vinden is. De snelheid van een paar jaar terug is eruit. De omzet in onze branche is de laatste drie jaar fors ach teruit gegaan. Op dit moment is deze echter stabiel." De situatie zal volgens hem niet op kor te termijn veranderen. „Het aantal mensen dat zich zonder ervaring op de arbeidsmarkt meldt, blijft natuurlijk stijgen, scholen en universiteiten blij ven mensen afleveren. Als de economie weer aantrekt, zal het dus nog een flin ke tijd duren voordat al die mensen aan het werk zijn." Pagina R3: 'Je hoeft je niet in te schrijven, we hebben toch niks voor je' zeist/cpd - De tuchtcommissie van de KNVB heeft PSVer Ma- teja Kezman geschorst voor drie wedstrijden, waarvan één voorwaardelijk. De aanvaller kreeg vanwege een vermeende elleboogstoot de rode kaart tij dens het duel met ADO Den Haag. De aanklager vervolgde Kezman echter voor het slaan van ADO-speler Jeffrey van As. De discussie voor de tuchtcom missie spitste zich toe op de vraag of Kezman de slaande be weging opzettelijk had ge- den haag/cpd - Een schuldeiser van de Staatsloterij laat komen de week beslag leggen op de complete prijzenpot van veertig miljoen euro. Met de beslagleg ging wil het bedrijf European Wireless Lotterij Holding (EWLH) uit Hilversum de scha de vergoed krijgen voor de vooralsnog mislukte sms-loterij Sevens. Vanmiddag eiste EWLH bij de Haagse rechtbank al een voorschot van miljoenen euro's. De Staatsloterij verzekert dat de uitkering van prijzengeld niet in gevaar is. Mocht de Staatsloterij al veroordeeld worden tot beta ling dan wordt daarvoor een bankgarantie afgegeven. Kopers van winnende loten zijn daar door verzekerd van hun winst, aldus de Staatsloterij. EWLH spreekt van een enorme strop door het verbod van mi nister Donner (justitie) en staatssecretaris Wijn (financiën) op gokken via de gsm. De be windslieden vrezen toename van gokverslaving, met name onder jongeren, als per dag via sms vijf loten van één euro kun nen worden gekocht. Volgens EWLH heeft de Staats loterij steeds verzekerd dat de vergunningen geregeld waren. Het bedrijf dat de dagelijkse uit voering van Sevens zou gaan verzorgen, heeft de loterij al ontwikkeld en miljoenencon tracten gesloten met KPN, Vodafone en T-Mobile. EWLH zwaait bovendien met een 'wa terdicht' contract dat het bedrijf zes jaar lang vijf procent van de omzet van Sevens zou garande ren. De Staatsloterij vindt de claim van EWLH veel te voorbarig en sterk overdreven. De Staatslote rij heeft bezwaar ingediend te gen het verbod op Sevens. ti maakt. Scheidsrechter Luinge constateerde, evenals assistent Theelen, een elleboogstoot. Van een elleboogstoot was echter geen sprake. Na het bestuderen van de beelden veranderde de aanklager de aanklacht in 'slaan van de tegenstander' dan wel 'ernstig gemeen spel'. Kezman en zijn advocaat Sieler hielden vol dat de spits alleen zijn ar men had gebruikt in het duel. Pagina Sport: Affaire Kezman schokt PSV bakoe - In de Azerbeidzjaanse hoofdstad Bakoe zijn gisteren bloedige rellen uitgebro ken tussen aanhangers van de oppositie en de politie. Er vielen tientallen gewonden en minstens twee doden. De oppositie weigert de verkiezingsoverwinning van llham Alijev, de zoon van president Gejdar Alijev, te erkennen. Het optreden van de politie was volgens waarnemers buiten proportie. De Russische beelden waarop agenten als waanzinnigen insloegen op den. Pagina Buitenland: 'Onrust zal nog dagen duren'. Foto: AFP/Alexander Nemenov televisiezender NTV toonde vrouwen, kinderen en bejaar- (advertentie) WOONWEIDE S P E E L G O E D - A C T I E ol ander speelgoed naar këuze Bij aankoop van een keuken, badkamer, haard of natuursteen' Fractievoorzitter Janssens van BVK woedend over brief in weekblad BAANDERIJ Zijlbaan 20 (Winkelboulevard "Baanderij") Leiderdorp Tel. 071 5818888 'vraag hftar de voorwaarden- in de winkel door Saskia Buitelaar katwijk - Het conflict tussen twee Katwijk- se politieke partijen, ChristenUnie en Ba kens Verzetten Katwijk, loopt onverwacht hoog op. Een 'stoot onder de gordel' en een 'schandalige poging mijn partij en mijn persoon te beschadigen', zegt een woedende fractievoorzitter Janssens van BVK. Hij reageert op een nieuwe brief van zijn opponent Ten Hove in het weekblad de Katwijksche Post. Even leek het erop dat een verhelderend gesprek gisteren tussen Ten Hove en Jans sens met burgemeester Wienen de zaak had gesust. Een verklaring lag al bijna klaar om naar buiten te worden gestuurd. Maar niet namens Janssens, heeft hij Wie nen vanochtend verzocht. „Gisteravond had ik deze brief nog niet ge lezen. Die gaat veel verder dan de in houdsloze en ongefundeerde beschuldi gingen die Ten Hove twee weken geleden op tafel gooide. Hier wordt mijn integriteit op de schroothoop gegooid. We zullen met een stevige tegenreactie komen en ons ernstig bezinnen op de relatie met de mensen van de ChristenUnie." Het conflict is een gevolg van groeiende ir ritatie van de christelijke fractie over Jans sens' politieke werkwijze. De ChristenUnie vindt dat Janssens met 'beschuldigende toonzetting' en eindeloze vragenstellerij destructieve politiek bedrijft en doelbe wust bestuurders in een slecht daglicht plaatst. Een gepeperde ingezonden brief daarover kwam de fractieleider op kritiek van alle Katwijkse partijen te staan. In de nieuwe brief geeft Ten Hove - zoals ver zocht - voorbeelden voor zijn aantijgin gen. Janssens weerspreekt die. Hij is vooral fu rieus over de beschuldigingen van de ChristenUnie dat hij 'over de rug van de zwakkeren in de samenleving bestuurders onafgebroken aan de schandpaal nagelt' en dat publiciteit het hoofddoel is van de BVK, ongeacht de bijdrage aan het beleid. Ten Hove wil geen commentaar meer le veren op de kwestie. „We hebben aan het eind van het gesprek gisteravond afgespro ken dat we er niets meer over zeggen en dat de burgemeester met een verklaring komt. Daar hou ik me aan." eindhoven/gpd - De aangifte wegens seksueel misbruik tegen Joris Demmink, topambtenaar van justitie blijkt vals te zijn. De aangever heeft dat volgens het openbaar ministerie (OM) in Den Bosch toegegeven. Justitie heeft het onderzoek tegen de topambtenaar, waartoe eerder deze week was besloten, al stopgezet. In plaats daarvan wordt nu een justitieel onder zoek ingesteld naar de achter gronden van de valse aangifte. Volgens het OM is de 28-jarige aangever door 'iemand vanuit de journalistiek' tot de aangifte aangezet. Hem zou daarvoor ook geld geboden zijn. De aan gever, een Nederlander van Tsjechische origine, beweerde dat de hoge ambtenaar hem als kleine jongen al in Tsjechië sek sueel heeft misbruikt. Later zou hij ook in Nederland door de ambtenaar zijn misbruikt. De aangever zelf zei gister avond in het SBS6-programma Stem van Nederland dat hij zijn verklaring heeft ingetrokken on der druk van justitie en uit angst voor arrestatie. Hij zei dat hij achter zijn aangifte blijft staan en ontkende dat een journalist hem geld heeft geboden. Minister Donner van justitie be raadt zich momenteel op stap pen tegen de media die zijn top ambtenaar en het ministerie in een kwaad daglicht hebben ge steld. Gay Krant, Panorama en SBS6, die de afgelopen weken als eer sten berichtten over het ver meende misbruik van minderja rige jongens door de topambte naar, lieten gisteravond afzon derlijk weten niets met een ge dwongen verklaring of betaling van doen te hebben. Het OM bevestigde dat er vooralsnog in elk geval geen aanleiding is om aan te nemen dat Gay Krant hoofdredacteur Henk Krol er mee te maken heeft gehad. Ondanks dat staan voor Krol zijn reputatie en die van de Gaykrant op het spel. „Deze verklaring van het OM komt als een volslagen verrassing," zegt hij. Krol, die afgelopen dinsdag aanwezig was bij de aangifte te gen de topambtenaar, beraadt zich nog op verdere actie. Ook hoofdredacteur E. van Nis pen tot Sevenaer van het SBS- programma stelde dat zijn mensen niets met de valse aan gifte te maken hebben. „Wij zouden iemand daartoe nooit aanzetten." Ook Panorama-verslaggever Fred de Brouwer ontkent. Hij stelt dat hij in ieder geval geen geld heeft geboden. Het vermeende seksueel mis bruik door een topambtenaar van justitie kwam vorige week door gezamenlijke publicaties van de Gay Krant en Panorama in het nieuws. Het misbruik zou hebben plaatsgehad in het Eindhovense Anne Frankplant soen. De bladen zeggen zich te baseren op getuigenverklarin gen die zij bij een notaris heb ben gedeponeerd. De nu zelf verdachte aangever meldde zich nog voordat de bladen in de winkels lagen al bij de betrokken journalisten. Voorafgaand aan een uitzen ding van het SBS6-programma Stem van Nederland begeleid den medewerkers van dat pro gramma en de Gay Krant de man als vertrouwenspersonen bij zijn aangifte. Volgens H. Knijff, de advocaat van de topambtenaar, is er „geen beter bewijs dan dit, dat deze hele zaak op drijfzand rust". Hij noemt de handelwijze van de journalistiek in deze „buitengewoon ernstig". Zijn cliënt is door deze berichtge ving in hoge mate geschaad, al dus Knijff. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 wel NaamM V Telefoon n. controle nabezorging) Wij gaan zorgvukig om met persoonsgegevens. In het colofon van de krant treft u nadere informatie aan Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau bank-gironumroer Handtekening 712141 400114 V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl denken Amsterdamse Schippers ij zijn niet J overtuigd genoeg n onze overtuigingen

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1