Europees denken op bedrijfswagenshow Malaise bedrijfsautomarkt blijft beperkt Pick-up wil maar niet populair worden 30 to Meer nieuwe auto's verkocht in september 'Spontane' airbags stellen Seat voor moeilijke keus te )uto van het Jaar jeds dichterbij ITERDAM - De volgende gifting onder de kandidaten j r de titel Auto van het Jaar i heeft plaatsgevonden. en auto's gaan door naar de ende ronde, waarna op 18 zj ember de uiteindelijke win- wordt bekendgemaakt. :even zijn: de BMW 5-serie, ,r panda, Mazda 3, Nissan 3e ra, Opel Meriva, Toyota nsis en Volkswagen Golf. e[ ftuto van het Jaar wordt ge- jj^en door een vakjury van Eu- ese autojournalisten. '4 met twee rto's naar Dakar ien - Twee Kia's Sorento 3.5 V6 doen vanaf 1 januari aan de 26ste editie van de Parijs-Dakar van Clermont int naar Lac Rose bij Da- ■x-Toyota coureur Bob ten el met navigator Hennie Toom en Herman Hutten Jennie Wullink zullen de geprepareerde vierwiel- rijvers door Spanje, Ma- i, Mauretanië, Mali, Burki- en Senegal jagen. int-fietsen or T-Mobile erdam - De bekende wiei ers Jan Ullrich, Erik Zabel exander Vinokourov rijden ind jaar op een Giant-race- Het fietsenmerk met de banden uit Nederland een sponsorovereenkomst Team T-Mobile, voorheen iTelekom. In het verleden rsteunde Giant het Spaan- ïce van Joseba Beloki, dat team houdt op te be- Shimano zal de onderde- veren voor de Giants van ih en consorten. ke uitrusting subishi Lancer ddorp - Mitsubishi is ge net de levering van de re Lancer, die als sedan en n (alletwee dezelfde prijs) op is voor 18.795 euro. De Lancer bestaat al sinds maar in Nederland was lodel helemaal weggezakt. Is de meeste andere mo- ïvan het merk trouwens, ibishi wordt nu door lerChrysler op de been ge- n en de komende vijf jaar n er veertien nieuwe mo- De nieuwe Lancer (met 2.0 benzinemotoren, een duurt nog even) is flink ast om zijn weg in de t te kunnen vinden. |uwe BMW ei*elcoupé le^K - BMW breidt de 3-se- upé uit met de 320Cd. De ider 2.0 liter 150 pk komt de eerste dieselcoupé die uitbracht, de 330Cd. De 'e 320Cd met common hniek heeft zes versnel- en kost 39.900 euro. (I brengt Corsa er bij de tijd Opel heeft de Corsa wat uwd. Met een nieuwe oo ant, maar belangrijker is va nst van twee common ze seis van 1.3 en 1.7 liter or 0 en 100 pk. Het program- staat nu uit een 1.0 drie- er en vijf viercilinders 1 an drie op benzine. Die efhebben Twinport tech- Li e met een variabel inlaat- scfem en recirculatie van de ja tgassen. Ook de uitrusting en pels kleintje is aangepast. ig< naakt de Corsa sinds '82. P1 P' ALEN DER IR Eurospoor 2003, Jtreinen en -auto's, urs, Utrecht. 40 354. AutoMotorSport, Prins ardhoeve, Zuidlaren. ibh.nl The European Road lort Show 2003, P nsterdam. oadtransportshow.nl lerdelendag Saab Club and. www.saabclub.nl 1 aarsstoomdag, >ergen. 053 5721 516 voertuigendag, o. 053 428 1515 A 343 1 348 Spoor- en station- tn, Valkenburg. 1 Tokyo Motor Show, Japan. dvoort 500, Circuit Park lort. 023 5740 750. f )z.nl Auto-Moto-Italia, lExpocenter, Houten. 16 990. uto-moto-italia.nl ^fbeurs AMC, Hotel Mer- sterdam. 020 6413 082. Jjmste redactie Weg Wiel, 507, 2003 PA Haarlem, mail: hdwegenwiel@hdc.nl Iging onder verantwoording ïtreffende organisatie. De uit liet verantwoordelijk voor af- v en of gewijzigde data. laatste informatie: bel hetver- Jol lefoonnummer of ga naar het ide internetadres. &Wie redactie: Peter Lodewijks amsterdam/gpd - Voor het eerst wordt de Bedrijfsauto-Rai niet gedwarsboomd door andere gro te soortgelijke evenementen in Europa. Die trekken niet alleen publiek weg, maar houden bo vendien exposanten weg uit Amsterdam. Op de 27ste ten toonstelling van bedrijfswagens zijn nu alle truckmerken van de partij, net als de fabrikanten van getrokken materieel en onderde len en leveranciers van compo nenten. Voortaan is elk oneven jaar in oktober de bedrijfswagenten toonstelling in Amsterdam, in de even jaren is eind september de beurt aan Hannover. En dat is goed voor de Rai, want de concurrentie van de Duitsers met hun giga-autoindustrie is natuurlijk enorm. De Amster damse show krijgt nu de kans zich als echte internationale be drijfswagenshow te presente ren. Hij heet nu ook geen Be- drijfsauto-Rai meer, maar Euro pean Road Transport Show 2003. Zelfs de persconferentie was in het Engels, zo blij zijn ze daar dat ze er voortaan hele maal bij horen. Overigens doet Nederland het op vrachtwagengebied hele maal niet zo slecht, want buiten DAF in Eindhoven bouwt het Zweedse Scania vrachtwagens in Meppel en zijn de Neder landse firma's Ginaf en Terberg druk in de weer met speciale vrachtwagens. De RAI rekent tijdens de tentoonstelling op minstens 200.000 bezoekers, onder wie zo'n 70.000 chauf feurs. In Nederland zullen vanaf vol gend jaar proeven met langere en zwaardere combinaties voortgezet worden. Die combi naties zijn zo'n 25 meter lang met een totaalgewicht van 60 ton (normale combinaties me ten 18-21 meter en maximaal 50 ton). Een van de grote voor delen is brandstofbesparing en beperking van het totale aantal combinaties op de weg. Toela ting van de grote combinaties zal ook zijn voordeel hebben bij de invoering van tolheffing in Duitsland, die overigens tot vol gend jaar uitgesteld is. Nederland is in Europa belang rijk als transport- en distribu tieland en de politiek zou zich dat beter moeten realiseren, zo meent drs. Robert Sinke, direc teur van Pon's Automobielhan del en voorzitter van het ten- De BedrijfswagenRai is op doordeweekse dagen open van 11 tot 22 uur en in het weekeinde van 10 tot 17 uur. In totaal zijn er 271 exposan ten en de entree kost 16 euro. Kinderen tot en met 11 jaar mogen (onder begeleiding) voor 10 euro naar binnen. De show duurt tot en met zater dag 25 oktober. www.roadtransportshow.nl toonstellingscomité. Hij vindt, dat politici en overheden meer over de grenzen van hun eigen land moeten kijken om daad werkelijk tot één Europa te ko men. Het tolsysteem voor de Duitse Autobahnen is een voor beeld van eenzijdig handelen. Duitsland (en later Oostenrijk) gaat voor vrachtwagens tol (12,4 eurocent per kilometer) heffen en dat leidt tot hogere prijzen voor de consument. Want de transportkosten zullen tot 9 procent stijgen. De Rai vindt de tolheffing niet onrede lijk, mits die Europees opgelegd zou worden en in de plaats kwam van brandstofaccijns en andere belastingen. De 11 Rai-hallen zijn tot en met volgende week zaterdag gevuld met bedrijfsauto's in alle soor ten en maten, chassis', aan hangwagens, opleggers, carros serieën, speciale voertuigen, onderdelen, toebehoren en producten op het gebied van dienstverlening. Volgens de or ganisatie is de BedrijfsautoRai dit jaar completer dan ooit. brussel/anp - De autoverkoop in Europa zit weer in de lift. In september werden in heel West-Europa (EU plus Zwitser land, Noorwegen en IJsland) 1,36 miljoen nieuwe personen wagens ingeschreven. Dat zijn er 4,4 procent meer dan in de zelfde periode vorig jaar. Volgens brancheorganisatie ACEA, die de cijfers deze week bekendmaakte, ziet dit resultaat er 'bemoedigend' uit. Als ver klaring voor de stijgende verko pen geeft de organisatie het toegenomen consumentenver trouwen en de kortingen die fa brikanten aanbieden. Maar ook het feit dat september in 2003 een werkdag meer telde dan vo rig jaar, verklaart mede de toe name. De goede maand september kan niet verhullen dat de verko pen in de rest van het jaar te genvielen. Tussen januari en september werden 1,5 procent minder nieuwe wagens inge schreven. In Nederland verkochten de fa brikanten 4,1 procent meer personenvoertuigen in septem ber. In het grootste autoland van Europa, Groot-Brittannië, stegen de verkopen 1,5 procent en in Duitsland was de toena me zelfs 6,8 procent. Opel was het meestverkochte merk in september. Met ruim 133.000 verkochte wagens kroop het merk vlak voor het minder presterende Volkswa gen, dat op 131.000 uitkwam. De Japanse en Koreaanse mer ken zetten hun stevige opmars voort. sittard/gpd - Bij dertien nieu we Seats zijn de afgelopen we ken in Nederland de airbags onder het rijden spontaan ge ëxplodeerd. Volgens de direc teur van Seat-importeur Pon- Car zijn daarbij geen gewonden gevallen. Het gaat om de Ibiza- en Cordoba-modellen 2004. Daarvan zijn er in totaal 3500 gebouwd. Negenhonderd van deze mogelijk defecte auto's rij den inmiddels door Nederland. PonCar werd vorige maand ge alarmeerd over het defect en heeft de auto's teruggeroepen om de airbags uit te schakelen. De Spaanse fabrikant van de auto's, onderdeel van het Volkswagen-concern, was het echter niet eens met die maat regel en heeft de importeur te ruggefloten. Het mankement kwam aan het licht toen op 10 september bij drie van de zestig nieuwe lease- Ibiza's van het Rotterdamse be drijf Ernst Young de hoofd airbag openklapte zonder aan leiding. PonCar vond dat alar merend genoeg om meteen alle dealers te adviseren de ver kochte Seats terug te halen en de hoofdairbag uit te zetten. Negentien dagen later werd dat besluit teruggedraaid door fa brikant Seat. Volgens de importeur vreest het moederbedrijf aansprakelijk heidsclaims als bij ongelukken gewonden vallen doordat de airbags zijn uitgeschakeld. „De fabrikant vindt het veiliger om de airbags ingeschakeld te hou den", legt directeur H. van der Valk van PonCar uit. Volgens Van der Valk heeft Seat Spanje in de risico-analyse meegeno men dat de airbags spontaan kunnen openklappen. De oorzaak van het defect is in middels achterhaald, meldt Van der Valk. Het gaat om een fout in het besturingsprogramma voor de airbags. Dat programa is gemaakt door een Duits be drijf. Seat Nederland hoopt op zijn vroegst volgende week te beginnen met het vervangen van het defecte onderdeel. Het probleem met de hoofdairbags speelt door een overheidssubsi die voornamelijk in Nederland. Seat heeft standaard twee extra airbags ingebouwd in de Ibiza en Cordoba om de veiligheid te vergroten. Door subsidie kost dat de koper geen extra geld. Andere Europese landen geven die subsidie niet waardoor ko pers er zelf voor moeten beta len. De meeste klanten hebben daar geen paar honderd euro voor over. Daf bestaat 75 jaar. Het merk, dat in Eindhoven begon, is voor al bekend geworden door het 'pientere pookje', de continu va riabele transmissie die in de Daf 600 voor het eerst werd toege past. Maar met de bedrijfswa- gentak heeft Daf eigenlijk veel meer succes geboekt. Na de Tweede Wereldoorlog maakten de gebroeders Hub en Wim van Doorne hun merk Daf (van Door- ne Automobiel Fabriek) tot een van de belangrijkste vrachtwa genproducenten, die het nu nog altijd goed doet. Hans Stoo- velaar wijdde al eens een boek aan de zware Daf s en nu doet hij dat opnieuw. Toen het merk in 1950 een nieuwe truckfabriek opende (foto) kon nog alles, zo blijkt. In 1955 waren er al 10.000 vrachtauto's gebouwd. Stoovelaar richt zich op een klein. segment daarvan: de eerste frontstuurtrucks, de Daf s met zeven horizontale strepen als grille, de zogeheten 7-strepers. Het 170 pagina's dikke boek be handelt ook de militaire uitvoe ringen en brandweerwagens. Een leuk boek, waar men echter wel een beetje Daf-gek voor moet zijn. Het wordt uitgegeven door Aprilis te Zaltbommel en kost €29,50. Foto: Archief door Harrie Verrijt In slechte economische tijden worden investeringen uitge steld, zeker de aanschaf van een nieuwe auto. Het oude voertuig voldoet immers meest al nog en uitstel kan financiële verlichting geven. In het begin van de jaren '80 en het begin van de jaren '90 vertaalden de slechte economische omstan digheden zich dan ook in het drastisch inzakken van de (be- drijfs) automarkt. Aan de huidige editie van de economische malaise lijkt de auto-industrie zich echter enigszins te onttrekken. Vorig jaar werden 510.000 personen auto's verkocht. Weliswaar zo'n 100.000 minder dan in 1999, maar dat was dan ook een echt topjaar. In 1997 bijvoorbeeld, werden er nog maar 478.000 auto's verkocht. Bij de bedrijfsauto's is hetzelfde beeld zichtbaar. De verkoop van 81.000 bestelauto's vorig jaar is natuurlijk flink wat min der dan in het topjaar 1999 toen er 99.000 werden verkocht. Maar op de lange termijn is de terugval niet in verhouding met de teruguitgang van de econo mische groei. Het begrip 'Volkswagenbusje' blijkt nog steeds goed aan te slaan in het bedrijfsleven. Er werden er vorig jaar 15.400 van verkocht en in de eerste acht maanden van dit jaar ruim 9000. Volkswagen steekt nog al tijd met kop en schouders bo ven de concurrentie uit. Er rij den momenteel maar liefst 155.000 bestelauto's van het Duitse merk door het land. Van de nummer twee op dit gebied, Mercedes, zijn er eenderde minder met 107.000. Toch nadert Mercedes in de verkopen zijn grote concurrent. In de eerste acht maanden van het jaar verkocht Mercedes bij na 7.300 bestelauto's. Het ver schil van 1700 met Volkswagen is nog wel flink, maar toch aan zienlijk minder dan in de eerste acht maanden van vorig jaar, toen het verschil nog bijna twee keer zo groot was. Verder is het beeld van de top- 20 van bestelauto's vertrouwd. Alleen Nissan weet, dankzij de introductie van enkele nieuwe types, zijn verkoop in de eerste acht maanden van dit jaar sterk te verhogen van 942 naar 1447 en stijgt hierdoor van de 15de naar de 11de plek. Dat gaat voor een deel ten koste van Mitsubishi dat daalt van ruim 1000 naar 592 en van de 13de naar de 17de plek. Bij de vrachtauto's (boven de 3,5 ton) is wel een flinke terug val zichtbaar, vooral op de Ne- Het bekende VW-busje steekt nog altijd met kop en schouders boven de concurrentie uit. Foto: Pon derlandse markt. Vorig jaar werden er 13.600 verkocht, ruim 23 procent minder dan de 17.700 in 1998. Op de Nederlandse truckmarkt (boven de 6 ton) blijft Daf zijn hegemonie handhaven. In goe de en slechte tijden heeft het bedrijf de laatste tien jaar een marktaandeel van om en nabij de dertig procent. Als het aan Daf Nederland ligt wordt dit marktaandeel de komende tijd flink verhoogd. „Met onze ver nieuwde types moet het moge lijk zijn te groeien naar een ge middeld marktaandeel van 34 tot 35 procent", zegt directeur Ron Bonsen van Daf Neder land. Er rijden ruim 50.000 Ne derlandse Daf trucks door Eu ropa. Mercedes volgt met zo'n 32.000 Nederlandse voertuigen. Daf heeft vorige maand de nieuwe varianten van het zwaarste type XF95 gepresen teerd. Dat zijn de vrachtauto's met drie en vier assen. Volgens Daf zijn die steeds belangrijker omdat Nederland en ook de rest van Europa meer en meer controleert op de asdruk. Daar voor liggen er in de snelwegen weeglussen die automatisch re gistreren als er een vrachtauto met te hoge asdruk overheen komt. Een verbeterde positie op de Nederlandse truckmarkt moet Daf dichter bij het streven brengen om het Europese marlriaandeel (trucks boven de 15 ton) op 15 procent te bren gen. Halverwege 2003 heeft Daf een aandeel van 12,9% bereikt. Hiermee werd de onderste po sitie op de lijst met zeven grote truckmarkten verlaten. De Amerikaanse Cadillac Escalade is een exclusieve pick-up met plek voor vijf of zes personen en een flin ke overdekte laadbak. Foto: Archief door Quirijn Visscher Alles wordt anders. De goede ou we BedrijfsautoRai is niet meer, leve de European Road Transport Show 2003. Truck- en bestelwa- genminnend Europa bezoekt ko mende week massaal de beurs in Amsterdam. Ook voor liefhebbers van per sonenauto's is een bezoekje aan de show de moeite waard. Naast de vertrouwde bestelbus sen en trucks staan er bestel- versies van personenauto's. Voor sommige automobilisten kan de aanschaf van zo'n auto financieel gunstig uitpakken. Een beetje Van' is tegenwoor dig ook nog eens mooi. Een bijzondere categorie be stellers wil in Nederland, in heel Europa eigenlijk, maar niet populair worden. Pick-ups, van gr^'ot tot klein, zijn op menig continent gewilde auto's. Het zijn ideale, trendy doe-auto's voor actieve mensen. Desge wenst kun je in een dubbele ca bine zomaar vijf of zes mensen vervoeren. Af en toe zie ik wel eens een liefhebber rondrijden in een majestueuze, glimmende Amerikaanse Chevy of Ford F- serie. Ze kosten in de regel het nodige en ze lusten bovendien een flinke slok. Maar de meeste pick-ups gaan onder een Rijks- waterstaatimago gebukt. In Nederland rijden circa 68.000 'open of gedeeltelijk open' bestelauto's rond, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek. En dat op een totaal van 800.000 bestellers. De meeste open wagens zijn be stelbussen met laadbak. Dat voor een appel en een ei een nieuwe 'personen-pick-up' binnen handbereik is, weet geen kip. En zo kan het gebeu ren dat op de European Road Transport Show de Fiat Strada - een schitterende naam toch- stil dreigt weg te kwijnen in een hoekje. Geheel ten onrechte. Fi at is momenteel het enige merk met een budget-pick-up op de markt. De Strada -afgeleid van de Braziliaanse Pabo- is een leuke auto die met accessoires nog veel leuker kan worden. En dat voor nog geen tienduizend euro, inclusief een lachwek kend laag verbruik en dito be lastingtarief. Laat de Strada en zijn grote stoere laadbakbroers niet links liggen. Denk aan de Ford Ran ger, Mazda B, Mitsubishi L200, Nissan Pick-up en Toyota Hi- lux. Vergeet de sports utibty ve hicle (suv) en zet een nieuwe trend. Dan komen misschien ooit ook 's werelds meest exclu sieve pick-ups naar Europa, de Cadülac Escalade en de Lincoln Blackwood. En krijgt de pick-up straks ook een plaats op de ou derwets gezellige Personenau- toRai. «■p?-' T3»-Va.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 19