REGIO Voetbalclub hoeft polder niet uit 'Ik voel me in de steek gelaten en slachtoffer van de politiek' Proefjes leren kinderen alles over HSL lag test draadloos internet Geen windmolens Vierambachtspolder R5 >k SP wil el nieuwe ft rgemeester eterwoude paleis in stapje kphterbij Wim Klerks beste kok van de Benelux lp tomobilist nt scooterrijder schoten - Op de kruising sevveg/Haagwijk in Voor- en is gistermiddag een 25- scooterrijder uit Leid- n idani gewond geraakt bij jotsing met een auto. Het uk werd veroorzaakt door 60-jarige Voorschotenaar rechtscd wilde slaan en lij de scooterrijder over ioofd zag. De gewonde is onbekend letsel naar het gebracht. vrijdag 17 oktober 2003 Asielzoekers moeten na tien jaar vrijwel zeker terug naar Iran iwoude/den haag - Het itenlid Bart Vermeulen uit rwoude heeft zich laten 1 eren door Progressief rwoude (PZ). Nadat Ver- gistermiddag in deze las dat PZ aandringt op nieuwe burgemeester, hij direct in de pen en e dezelfde vragen op e commissaris van de ko- „Ik zat er al een tijdje mijn hoofd. Nu moest maar eens van komen." PZ vindt Vermeulen het Dgste tijd dat Zoeterwou- in n nieuwe, vaste burge- ir krijgt. Dat heeft niets 1 kwaliteiten van waarne- burgemeester Ad Haver- te maken, benadrukt PZ. de provincie Zuid-Hol- egin september duidelijk e dat Zoeterwoude niet te termijn hoeft te fuse- net een buurgemeente, e gemeente recht op een burgemeester, redeneren s SP-statenlid Vermeulen. uien wil van de commis- w«n de koningin, Jan Fran- eten of hij ook vindt dat een vaste burgemeester ;omen in Zoeterwoude, '0,hij dat advies snel over- aan de minister van bin- dse zaken. „Wat mij be- ordt de vacature direct ri! steld." door Jan Preenen lisse - Mehrnoush Foroutan zit er in de hal van het gemeentehuis van Lisse verslagen bij. De Iraanse kijkt uiterst teleurgesteld terug op een themamiddag over integratie en terug keer. De in Noordwijk wonende asielzoekster had zich heel wat voorgesteld van de bijeen komst, die is georganiseerd door de Stichting Vluchtelingenwerk en Opvang Nieuwkomers Duin- en Bollenstreek Noord. „Is hier soms dictatuur? Veel mensen vinden dat wij niet mogen worden uitgezet. Ze vin den dat onmenselijk. En toch wordt dit beleid van minister Verdonk uitgevoerd en zeggen de mensen hier dat ze niet anders kunnen. Ze geven gewoon de hoop op. Ik voel me in de steek gelaten. Als je met je hart spreekt, moet je doorgaan en niet zeggen: we hebben er al les aan gedaan, maar we kunnen nu niets meer doen", zo stelt ze wanhopig vast. Foroutan is een van de 96 asielzoekers in de zes gemeenten van Duin- en Bollenstreek Noord die al langer dan vijf jaar in Nederland wonen. Van hen komen er 27 waarschijnlijk in aanmerking voor een verblijfsvergunning. De overigen hangt uitzetting boven het hoofd, nu de Kamer onlangs alckoord is ge gaan met een beperkte pardonregeling voor asielzoekers. Van de ruim zesduizend bijna of volledig uit- geprocedeerden in Nederland mogen er maar 2200 blijven. Minister Verdonk van vreemde lingenzaken wil de anderen zo snel mogelijk uitzetten. Hoewel het definitieve plan pas in november wordt bekendgemaakt, vreest Foroutan dat ze ook tot die verdoemden behoort. Ook al woont ze al tien jaar in Nederland, waarvan acht jaar in Noordwijk. Met haar echtgenoot en twee kinderen is ze gevlucht, omdat het le ven van haar man in gevaar was. „Hij is poli tiek actief geweest en was lid van een verbo den partij. Als we terugmoeten, lopen we ge vaar." Gistermiddag kwamen de verhalen los van heel wat 'schrijnende gevallen'. Zoals van een echtpaar in Noordwijkerhout. Zij komt oor spronkelijk uit Jordanië, hij uit Syrië. Ze heb ben elkaar in Syrië leren kennen, het land waar haar vader vandaan komt. Daar zijn ze getrouwd en hebben ze twee kinderen gekre gen. Tien jaar geleden vluchtten ze naar Ne derland. Nu moet zij terug naar Jordanië, hij met de kinderen naar Syrië, omdat ze niet worden toegelaten tot Jordanië. Zij is niet welkom in Syrië. Al deze mensen hoopten tijdens de discussie onder leiding van oud-minister Bram Stemerdink van defensie op politieke steun. Naast vertegenwoordigers van Vluchtelingen- Werk en de kerken waren er immers ook raadsleden. De start moet voor de asielzoe kers hoopvol zijn geweest. Sjef Comelissen, bestuurslid van het pasgevormde samenwer kingsverband van Vluchtelingenwerk, stelde dat gemeenten niet zijn gehouden aan 'onfat soenlijke' opdrachten van de overheid. „Die moeten gewoon niet worden uitgevoerd." Hij kreeg echter weinig bijval. Henny Verhaar, raadslid in Hillegom: „In mijn hart wil ik de mensen niet laten kreperen, maar ik heb er moeite mee als de overheid onfatsoenlijk handelen wordt verweten. Minister Verdonk worstelt hier ook mee, maar ze moet een be sluit nemen. En aangezien we in een rechts staat leven, moeten we die beslissing respec teren." Dat standpunt was nog niet zo opzienbarend. Verhaar is immers een partijgenoot van WD- 'er Verdonk. Opvallender was dat ook PvdA'er Margreet Vos-Van Roon uit Sassenheim voor die fijn koos, hoewel ze eerst een andere in druk wekte. Ze wees op een motie die in Sas senheim is aangenomen om uitgeprocedeer- den niet terug te sturen. „Maar we kunnen deze mensen niet langer de hoop geven dat ze hier kunnen blijven. We moeten wel mee werken aan de regeling." Ook in Noordwijk wordt er zo over gedacht. De meerderheid van de gemeenteraad heeft het zogeheten brood-bedbeleid eerder ver lengd tot eind dit jaar. Dat betekent dat Noordwijk de kosten voor haar rekening neemt voor huisvesting, verzekering en le vensonderhoud van uitgeprocedeerden, die geen vergoeding meer krijgen van het rijk. Een groep met politieke partijen en maat schappelijke groeperingen voerde actie tot het Binnenhof aan toe, maar lijkt de strijd nu op te geven. Wendy Admiraal van de grootste partij Noordwijk Totaal: „Het verlengen van die ter mijn heeft geen zin. In december is het waar schijnlijk al einde verhaal: ophalen en weg wezen." En Martin Stempher, hoofd sociale zaken in Noordwijk: „Ik ben een rasoptimist, maar ik zie geen kansen meer. Je moet die mensen geen valse hoop geven." En dat terwijl Mehrnoush Foroutan juist had gehoopt dat het samenvoegen van de zes af delingen van VhichtenlingenWerk tot een echte bundeling van krachten zou leiden. „Wat heb ik verkeerd gedaan? Iedereen heeft het hier vandaag gehad over integreren. Dat hebben we toch gedaan." Als bewijs haalt ze een cijferlijst van het ID-College in Katwijk te voorschijn. „Kijk, ik heb de MBO-opleiding bedrijfsadministratie afgerond. Mijn kinderen van 19 en 20 zitten op HBO en MBO. We spreken allemaal goed Nederlands. En toch moeten we waarschijnlijk weg. We voelen ons slachtoffer van de politiek. In 1999 heeft de overheid, de Immigratie- en Naturalisatie dienst, zelf tegen ons gezegd dat alle uitge procedeerde Iraniërs een tweede procedure mochten beginnen. Dat hebben we gedaan en nu telt die plotseling niet meer mee en zegt de overheid: terug! Slapeloze nachten hebben we er van." ni - Door het tekenen van i. Bntieverklaring komt Al an den Rijn een stapje bij het enorme ijshai- x dat 'Alphen on Ice' Pde Eikenlaan en de Leid- ouw uit de grond wil 3( n. De gemeente en initi- ner Jan Gijsman hebben Gjcument deze week on- nd. .3 e partijen zijn het eens en over voorwaarden 11 het ijspaleis van Al D Ice moeten voldoen. enital arbeidsplaatsen per en parkeerplekken bij- ild", verklaart wethou- Di gelaar dinsdagmiddag. t bedrag dat de gemeen- vlde ijshal wil spenderen, •rs i vast: 680.670 euro, te uit de zogenaamde Ijoenactie' - de ge- Alphen heeft tien rnil- o vrijgemaakt die de in- aan 'leuke dingen' mo teden. chting van het sport- en omplex wil Gijsman een ijshal plaatsen. Het lertje voor schaatslief- zou zeven maanden open zijn. Het Alphen- staat positief tegen voorstel, maar ver- de plannenmaker een officiële aanvraag, hoopt eind dit jaar aan teenteraad te kunnen of het plan nu door door Marieke de Kok leiderdorp - Het spitsneuzige treintje 'dendert' over de rails. Een stuk of tien kinderoogjes staren het stuk speelgoed gebiologeerd na. „Mag ik ook, meneer? vraagt Valentijn (7) brutaal aan Hans Volkers, de machinist van de speelgoed- trein. Deze antwoord ontkennend: „Nee, straks gaat de trein stuk." Volkers gaf gistermiddag een rondleiding voor kinderen door het informatiecentrum over de hogesnelheidslijn, HSL, en de verbreding van de A4. Voor de 'Wetenweek', de week die de belangstelling van kinderen voor weten schap moet aanwakkeren, heeft het in formatiecentrum natuurkundige experi menten neergezet. Tot en met woensdag kunnen kinderen langskomen voor een stuk of zeven proefjes. De speelgoed-HSL is er één van. Een stuk van de rails ligt op een stukje piep schuim in een bak met water. „Kijk, dat water is veen", legt Volkers geduldig uit. De knalgele bedieningsknop houdt hij wijselijk nog altijd uit de buurt van de overenthousiaste kinderen. „Veen is een grondsoort die heel nat is. Als je daar nu een zware trein over laat denderen, dan gaat het golven. Kijk maar naar het wa ter." Volkers wijst de golven aan in de bak. „De mensen die op dat stukje grond hun boerderij hebben staan, hebben pech. Hun huis gaat kapot." Valentijn vraagt wijs of niemand daar een oplossing voor bedacht heeft. Vol kers lacht geheimzinnig. „Jazeker, loop maar mee." De horde kinderen schuifelt achter Volkers aan, Valentijn met zijn zusje Dominique voorop. Op een beeld scherm in het technisch gedeelte van het informatiecentrum zijn beelden te zien van een soort brug die aangelegd wordt om golven in het veenlandschap te voorkomen. „In de grond worden hei palen gezet met daaroverheen betonnen platen. Zo kunnen de boerderijen blij ven staan." In het centrum zijn nog meer proefjes te doen voor kinderen. In een bak met wa ter en kleine kiezels liggen twee pvc-bui- zen. Een ervan drijft. „Bij dit proefje le ren kinderen dat je genoeg zand op de buis moet leggen om te voorkomen dat die gaat drijven." Volkers graaft met zijn handen in de bak met kiezels. Met één vinger houdt hij de buis onder water, met zijn andere hand legt hij het kiezel zand op de buis. Het proefje daarnaast laat zien van wat voor ringen de HSL-tunnel gemaakt is. De ringen zijn aan de ene kant dikker dan aan de andere kant. „Als je een stuk rechte tunnel wilt, dan leg je de ringen om en om. En als je een bocht wilt, leg je de dikkere kanten op elkaar." „Dit is ook fantastisch", zegt de tech nisch begeleider terwijl hij naar een plank en een wc-ontstopper snelt. „We doen net alsof de ontstopper de arm is die de ringen vastpakt om de tunnel te maken. Die arm werkt met vacuüm. Kijk maar hoe sterk vacuüm is." Volkers zet de ontstopper op de plank en tilt de plank omhoog. Nu gaat hij de proef wat moeilijker maken. Op de plank zet hij wat extra stenen: vijftien kilo. Dit lukt. Valentijn vindt het maar al te spannend. Hij zet nog wat extra stenen op de plank, twintig kilo. Ook dit lukt. De stenen zijn op, het proefje is afgelo pen. Volkers geeft Valentijn nog een ge wichtige hand: „Dank je wel, jongen." Valentijn glimlacht. Hoewel hij het ant woord al weet, vraagt hij toch: „Mag ik dan nu even met de trein spelen?" lid Sep 'tie dagen lang had het begin deze maand ing over draadloos Toen, bij de eerste de irm, ging het mis. Initi- ier Jos van der Voort )e dat kwam. „Waar- is er gewoon een stek- s getrild bij onze richt- f op de botenloods van ia Hoogenboom. Dit de gaan we dat herstel- i dat allemaal even heeft komt doordat de an- moeilijk te berei- we allemaal als vrij- ieraan werken." id heeft via de telefoon kabel geen snel inter val dat waarschijnlijk lit krijgen, omdat het isluitingen op het ei- :in is. Van der Voort, it dagelijks leven veel iuters werkt, voelde in serieus gemis. En hij bedacht de oplossing: via een straalzender aansluiten bij het Leidse draadloos internet Wire less Leiden. Met de hulp van vrijwilligers en sponsors is het streven om op heel Kaag - en op termijn mogelijk ook op Bui tenkaag - gratis draadloos in ternet mogelijk te maken. Van der Voort heeft zijn idee neergelegd bij de Dorpsraad Kaag, waar direct enthousiast werd gereageerd. „Als voorzit ter Hans Bruijn me niet over de streep had getrokken, had ik dit idee nooit uitgevoerd. In de dorpsraad is in het verleden ge regeld gesproken over de mo gelijkheden van snel internet op Kaag. Het initiatief is nu on dergebracht bij de Dorpsraad, als een soort subcommissie. Je kunt het zien als een vervolg op de inspanningen van de Dorps raad om kabeltelevisie op het eiland te krijgen." De aanleg van kabeltelevisie op Kaag was eveneens te duur. Maar Bruijn slaagde erin de initiatiefnemers van de Digitenne over te halen om op het eiland te gaan expe rimenteren met digitale televi sie via de ether. Doordat Kaag aansluit bij Wire less Leiden zijn de mogelijkhe den van het draadloos internet voorlopig nog beperkt. „Door dat Wireless Leiden slechts be perkte toegang naar buiten heeft, kun je met het systeem alleen surfen op internet. Op termijn willen we in Leiden een eigen toegang naar het vaste netwerk, met meer mogelijkhe den." Hoewel het systeem op Kaag nog experimenteel is en op dit moment zelfs niet werkt, zijn de reacties die Van der Voort krijgt positief. „Veel mensen en ook een aantal bedrijven hebben in teresse. Vooral dat laatste is be langrijk, want de verdere uit bouw van het systeem staat of valt natuurlijk bij het vinden van SDonsors." nieuwe wetering Chef-kok Wim Klerks uit Nieuwe Wete ring heeft opnieuw een top prestatie geleverd. Afgelopen maandag Klerks, die de scep ter zwaait over de keuken van Les Jumeaux in Bennebroek, in Brugge eerste geworden in de Beneluxfinale van de 37e Prix Culinaire International Pierre Taittinger. Tweede en derde werden respectievelijk Thom-Gabie van Baars van restaurant de Kloosterhoeve uit Harmeien en Mark Vughts van Landgoed de Rosep uit Oirschot. Aan het culinaire concours namen drie Belgische en vijf Nederlandse kandidaten deel. Ze waren uitgekozen op inge zonden receptuur. De op dracht was om in vijf uur tijd voor twaalf personen een kalfsribstuk van acht ribben Chef-kok Klerks in Brugge. Publiciteitsfoto met minimaal een stuk slachtafval te bereiden, geser veerd met twee garnituren naar keuzen. Verder moesten ze een 'Sole de Zeebrugge' bereiden naar eigen fantasie. De jury stond onder leiding van de erevoorzitter van de Belgische meesterkoks, Pierre Fonteyne. Met de eerste prijs in handen, mag Wim Klerks de Benelux op 3 december in Parijs verte genwoordigen tijdens de in ternationale finale. Zijn echt genote Marjolein Klerks gaat er nog niet vanuit dat haar man opnieuw de eerste prijs in de wacht zal slepen. „De laatste vijftien jaar was er maar één Nederlander die hem won." Twee jaar geleden won de 33- jarige Nieuwe Weteringer het Glazen Kalf tijdens de Euro pean Fine Food Fair (EFFF) in Maastricht omdat hij het meest creatief met kalfsvlees was omgegaan. In februari van dit jaar won de chef-kok van Les Jumeaux de tweede prijs bij de Open Nederlandse Kampioenschappen in de ca tegorie chef-koks boven de 26 jaar. Meerburg blij met bevestiging door Judy Nihof zoeterwoude-rundijk - Voet balvereniging Meerburg kan in de Meerburgerpolder blijven. Die definitieve toezegging heeft de gemeente Zoeterwoude de club onlangs gedaan. „Het was geen verrassing, maar wel een heel welkome mededeling", zegt Meerburg-voorzitter J. Silveren- tand. „Want je weet het met de gemeente maar nooit", zegt hij schaterlachend. Wel komen de voetbalvelden straks op een an dere plek te liggen. Ze schuiven op in de richting van het spoor. Stedenbouwkundige Khandekar uit Benthuizen, die een visie voor het gebied heeft ontwik keld, heeft daarvoor ideeën op papier gezet. Een paar jaar geleden was spra ke van verplaatsing van Meer burg naar de overkant van de spoorlijn. Voor Meerburg was dat een schrikbeeld. „We ver vullen hier in de Meerburger polder een belangrijke sociale functie. Ga je naar de overkant, dan ben je al bijna bij SJZ aan beland." Het idee was al snel van de baan. Al geruime tijd gaat de club ervan uit in de Meerburgerpolder te mogen blijven. „De afgelopen week is dat nog eens bevestigd. En dat juichen we van harte toe." Meerburg wil de komende tijd nauw betrokken worden bij de exacte invulling van het gebied. Silverentand: „In de Meerbur gerpolder komen ook wonin gen. Ik ben altijd een beetje be nauwd dat je dan in het ge drang komt." Meerburg wil in de toekomst van drie naar vier velden. Voldoende parkeergele genheid is ook van belang. Ver der is het volgens Silverentand belangrijk dat de velden zo dicht mogelijk tegen de woon kern aan komen te liggen. De Meerburgerpolder is aange wezen als plek voor kantoren en woningen. De opbrengst er van wordt gebruikt om de ver diepte aanleg van de A4 te be kostigen. Zoeterwoude moet daaraan bijna tien miljoen euro bijdragen. Het accent lag aan vankelijk op kantoren. Gezien de malaise op de kantoren- markt heeft bureau Khandekar de gemeente geadviseerd om een zo flexibel mogelijk be stemmingsplan te ontwikkelen. „Mocht de kantorenmarkt niet aantrekken, dan verschuiven we het programma in de rich ting van woningbouw," aldus wethouder Van der Kooi. „Het bestemmingsplan moet ons niet belemmeren te switchen." Een andere invulling van het gebied, met bijvoorbeeld een megabioscoop, een discotheek of autoshowrooms is voor Zoe terwoude onbespreekbaar. door Ruud Sep jacobswoude - Er is een grote kans dat de plannen om in de Vierambachtspolder tussen Al phen en Rijnsaterwoude een windmolenpark te bouwen na volgende week woensdag de prullenbak in kunnen. In Pro vinciale Staten tekent zich een meerderheid af tegen de aan wijzing van de polder als plek voor windturbines. In een ui terste poging nog iets van de plannen overeind te houden, stelt gedeputeerde Van Dijk voor de status van de plannen af te zwakken. Tot nu toe staat de polder te boek als 'gewenste locatie' voor windmolens. Van Dijk wil dat nu wijzigen in 'stu dielocatie'. Het zal er echter nog om han gen of de terugtrekkende bewe ging van de gedeputeerde vol doende is om nog iets van de plannen overeind te houden. In de statencommissie Ruimte en Wonen verklaarden WD, PvdA, SP en D66 zich tegenstander van de plaatsing van windmo lens op deze plek. Daarmee lijkt het erop dat bij er bij de defini tieve stemming in Provinciale Staten een meerderheid zal zijn voor het volledig afvoeren van de Vierambachtspolder als mo gelijke plek voor windmolens. Lukt het de gedeputeerde om toch nog een meerderheid ach ter zijn compromis voorstel te krijgen, dan komt de beslissing over het al dan niet plaatsen van molens bij de gemeente Ja cobswoude te liggen. Die mag dan beslissen of de molens in het bestemmingsplan worden opgenomen. Wordt de locatie door de provincie volledig ge schrapt, dan heeft de gemeente die mogelijkheid niet. Een be stemmingsplan met molens er in is dan in strijd met de plan nen van de provincie en zal daardoor nooit door Gedepu teerde Staten worden goedge keurd. Tegen de windmolenplannen is in Jacobswoude de afgelopen jaren veel verzet geweest. Jan Veraart, voorman van de Ja- cobswoudse anti-windmolen beweging, is dan ook gelukkig met de opstelling van de pro vinciale politiek. „Maar ik ben niet verbaasd. Provinciale Sta ten hebben altijd al aangegeven dat ze erg terughoudend zijn met windmolens in het Groene Hart. Alleen hebben Gedepu teerde Staten steeds gepro beerd aan hun standpunt vast te houden. Maar eigenlijk is dit niet meer dan een consistente houding van Provinciale Sta ten." (advertentie) RIJNLAND KOZIJNEN KUNSTSTOF KOZIJNEN MET VKG-KEURMERK? TOONAANGEVEND IN KUNSTSTOF REUÉF KOZIJNEN Hans Volkers, technisch voorlichter in het informatiecentrum over de hogesnelheidslijn, beschermt zijn speelgoed-HSL tegen de enthousiaste Valentijn. Foto: Mark Lamers

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17