Aannemer neemt laatste risico's vervuiling weg Nieuw! 7/c moet het doen omdat ik emotioneel gegrepen ben Leiden en Delft voegen steeds meer opleidingen samen geëist voor rachting opvanghuis MOOI, FIT de winter in R1 REGIO Leidenaar (35) verdacht van verkrachting jonge meisjes Red Band Soft Spinners, Bouw woontorens in Roomburg kan gewoon doorgaan Uitgekeken opuw collega's I vw.autoheemskerk.com A.Vogel. Aangeraden door de natuur. toom niet BH Hen 27-jarige bromfiet- eiden reed gisteren op lincklaan tegen een m en liep daarbij borst- itsel op. Het slachtoffer de de slagboom die een afsluit, niet te hebben /leiden - Een 20-jarige blijft ontkennen op dit jaar een jonge ferkracht te hebben in nghuis voor meiden in [ook al heeft een DNA- als schuldige aange- fret openbaar ministerie isteren tijdens een ng in'Den Haag een jvan vier jaar tegen de e. ;en vorige rechtszitting 6 de verdachte al seks slachtoffer gehad te iDe rechtbank gelastte p DNA-onderzoek. Gis- ïek dat het genetisch jl van de man overeen- let het DNA-profiel van ma dat op het T-shirt S slachoffer was aange- een kans van een liljard dat het van een hield de rechter de e voor. Deze bleef ech- Jennen. Hij zei dat hij jrelatie had met een an- 'oonster van het huis [erde dat het sperma in huis was gaan j. Volgens de verdachte h de meiden uit het op- 'een spelletje' [tbank doet over twee tspraak. Gerard van der Haas verkoopt al zijn bezittingen om straatkinderen in Colombia te helpen door Paul de Tombe leiden - Zijn woonboot is al te koop en zijn huisraad en zijn au to gaan binnenkort ook in de aanbieding. Op 43-jarige leeftijd doet Gerard van der Haas al zijn persoonlijke bezittingen van de hand. Met het geld dat hij daar voor krijgt, vertrekt hij volgend jaar maart naar Medellin in Co lombia waar hij het gehele be drag gaat besteden aan het ver beteren van de leefomstandig heden van jongens die er op straat zwerven. Van der Haas gaat niet alleen fi nanciële steun verlenen aan een plaatselijk opvangtehuis voor die straatkinderen, maar wil er ook zeven maanden als vrijwilliger werken. Daartoe heeft de in Leiden wonende Hazerswoudenaar bij zijn werk gever onbetaald verlof opgeno men. Zeldzaam onbaatzuchtige daden, maar zelf vindt hij het helemaal niet zo bijzonder. „Het leed dat ik daar heb ge zien, is zo verschrikkelijk dat ik dit gewoon móet doen." Er zijn van die momenten in het leven dat een mens wat meer zou willen doen. Iets zin nigs, iets van waarde voor de maatschappij. Gerard van der Haas liep al jaren rond met die gedachte, maar voerde die nooit uit. Hij was 'even materi alistisch als veel anderen', droomde van een carrière en van wonen op het water en maakte dat allemaal waar. Met een boeiende baan bij de (advertentie) Gerard van der Haas op de vlonder voor zijn woonboot in de Herensingel: „Het kinderleed dat ik in Co lombia heb gezien, is verschrikkelijk." Foto: Henk Bouwman Dienst Koninklijke en Diploma tieke Beveiliging (DKDB) en een gekochte ligplaats voor zijn zelf gebouwde woonboot in de bocht van de Leidse Herensin gel, leek hij het helemaal voor elkaar te hebben. Dacht hij zelf ook. Totdat hij een paar jaar geleden via zijn daar geboren vriendin in Co lombia terechtkwam. Tijdens een rondreis raakte hij er geob sedeerd door de gastvrijheid, de armoe en de chaos, 'en dat ge voel wist ik absoluut geen plaats te geven'. Maar toen hij in Nederland in contact kwam met de Stichting Amigos Co- lombianos en van die Vrienden van Colombia het verzoek kreeg een paar laptops te regelen voor een opvangtehuis voor zwerfmeisjes in Medellin, viel alles op zijn plaats. Van der Haas ging de van colle ga's gekregen computers zelf brengen, werkte tien dagen mee in het tehuis en ging na die 'schokkende ervaring' op be zoek bij een opvanghuis voor straatjongens aan de andere kant van de stad. Binnen een minuut na aankomst, besefte hij dat hij daar datgene moest gaan doen waar hij al jaren aan had gedacht. „Wat ik daar zag, was zo erg dat ik meteen wist dat ik daar moest terugkomen. Die jongens hadden niks. Geen kleren, geen voeding, alleen onderdak. Bui ten een directrice en een paar vrijwilligers was er niemand die zich om hen bekommerde. Hun huis wordt niet gesponsord en als ze door het gebrek aan eten weer op straat belanden, moe ten ze zich net als andere zwerfkinderen in leven houden met roven en prostitutie. Ik heb in Medellin kinderen van acht, negen jaar lijm zien snuiven, ik heb er meisjes van acht gezien die zich prostitueerden. En toen ik daama ook nog dat leed in dat jongenshuis zag, was ik emotioneel volledig stuk." „Natuurlijk weet ik ook wel dat dit in veel meer landen voor komt", zegt Van der Haas. „Door mijn werk in de per soonlijke beveiliging van leden van het Koninklijk Huis en di plomaten, heb ik al aardig wat van de wereld gezien. Maar nergens ben ik zo door armoe en kinderleed getroffen als in Medellin. Daar ben ik zo door gepakt, dat ik er gewoon moet gaan helpen." Die drang is zo groot bij Van der Haas, dat hij er zelfs ontslag voor wilde nemen bij het Korps Landelijke Politiediensten, waar de DKDB een divisie van is. Dat werd geweigerd. In plaats daar van kreeg hij zes maanden on betaald verlof, met terugkeerga rantie. „Met mijn vakantie erbij, kan ik daardoor volgend jaar zeven maanden naar Medellin. Met de 50- a 60.000 euro die ik vermoedelijk overhoud na de verkoop van mijn bezittingen, ga ik in het jongenhuis zorgen voor de primaire levensbehoef ten. De jongens kleden, een buffer maken voor de voeding, de huisvesting verbeteren. Daarnaast ga ik meewerken om kinderen van de straat af te ha len, om ze op te nemen in het resocialisatieprogramma van de vrijwilligers die in het huis werken." Het bedrag dat hij meeneemt, zal vermoedelijk niet toerei kend zijn om dat allemaal te bewerkstelligen, beseft hij ook zelf. „Daarom ben ik ook heel blij dat ik donaties krijg van fa milieleden, vrienden en colle ga's. Die zijn nu nog eenmalig, maar als ik na die zeven maan den terugkom, ga ik dat probe ren te continueren, want die hulp moet natuurlijk doorgaan. Daarom ben ik ook bezig met de Stichting Amigos Colombia- nos, die het meisjeshuis in Me dellin steunt. Om te kijken of ik daarin kan integreren. Een idee is dat directeur Frank van Rijn en ik straks om de beurt een half jaar naar Colombia gaan om de vinger aan de pols te houden. Dan moet ik voor 50 procent gaan werken, maar ook dat kan ik dan wel regelen." „Ja ik weet het", zegt Van der Haas, „sommige mensen ver klaren me voor gek. Zoveel op geven om hulp te bieden. Mijn ouders begrijpen er niks van. Maar ik ben niet gek. Ik kan het doen omdat ik momenteel al leenstaand ben en ik moet het doen omdat ik emotioneel ge grepen ben. Materieel zal ik na die zeven maanden berooid te rugkomen, maar ik weet nu al zekér dat ik dan als mens veel rijker ben." (advertentie) LIEFTINK SCHUIFPUIEN Met een schuifpui van Lieftink geeft u stijl en cachet aan uw woning. Onze schuifpuien zijn er in talloze uitvoeringen. In eigen fabriek vervaardigd van hoogwaardig aluminium of kunststof. Met beglazing naar keuze en voorzien van KOMO-keur. In onze showroom doet u de mooiste ideeën op. Showroom: Produktieweg 15-17 2404 CC Alphen a/d Rijn Tel. 0172 46 96 70 - www.lieftink.nl Openingstijden showroom: maandag t/m vrijdag van 9.30 tot 16.30 uur zaterdag van 10.00 tot 16.30 uur Soft Spinners Soft Spinners zijn heerlijke zachte gums in drie verrassende varianten: Fris Romig, Fruitig en Toefje Toffee. Verkrijgbaar bij supermarkt en tankstation. \)m rulïfiük i':, opaenomcn m alk- legjr.nak! dagbladen vari' MRp Dagbladen" •(oplage 'n«jm 2-irii!jó£!(») Meer; inftrftiajiu: oviilkipfo^>NHp pl'p.v'.v. Nfai.iw:'; tjfiftpl voof uj van A,Vogel; Echlnaforce forte weerslandstabletten verhöögt de veerstand slechts t tablet pee dag in makkelijke bttetervefpakklng HDC 971 LEIDEN vrijdag 17 OKTOBER 2003 Leidse breekt )or met rol in iiind of Music df p KC-team niet Gaza-stad Het LUMC-operatieam naar Gaza-stad rekken, heeft gisteren besloten thuis te blijven, aite aanslag op een aans konvooi heeft ge- dit besluit. Teamleider e-'ul Schoof nam het besluit k" Joop van donderdag. „Het ins van diverse zijden af- om nu te gaan." idag kwamen drie Ameri- om bij een aanslag. De caanse ambassade advi- haar landgenoten ver- om niet naar Gaza af te Het operatieteam van MC zou in Gaza-stad een ang hartoperaties uitvoe- kinderen met aangebo- vijkingen. Vanochtend team vrijwilligers ver standers gen dief I-Ee Jisg Een 51-jarige vrouw uit gistermiddag in de jvan een juwelier aan de ïdse Kerksteeg van haar jionnee beroofd. De •rd vermoedelijk ge nen met omstanders i de achtervolging in en imarkt kon een 26-ja- juw zonder vaste woon- ijfplaats worden aange- De vrouw was in ge- van een meisje (9) dat ionnee vermoedelijk tolen. De portemonnee jevonden op de de Koppenhinksteeg iglandse Kerkgracht. imobilist rijdt ifietser aan Een bromfietser van 9 dentiteit onbekend is, is op de Oegstgeesterweg iden door een auto en rbij hoofdletsel en een ;n been op. De man hting Leiden en werd den door een auto be- loor een 39-Leidenaar 1 if het complex van een :lub rechtsaf de Oegst- veg wilde oprijden. nfietser ziet Universiteiten gaan samen meer bètastudenten opleiden leiden/utrecht - De Universi teit Leiden gaat nauwer samen werken met de Technische Universiteit Delft. De twee uni versiteiten willen hun beider aantrekkingskracht op studen ten bundelen om meer 'harde' bèta's op te leiden. De opleidin gen Wiskunde, Life Science and Technology en Sustainable Mo lecular Science Technology zijn al geïntegreerd. Woord voerder W. van Amerongen van de Universiteit Leiden verwacht dat ook de opleidingen Natuur kunde en Bestuurskunde op termijn samengaan. Met deze samenwerking geven de twee universiteiten gehoor aan een plan van de Vereniging van Samenwerkende Neder landse Universiteiten (VSNU). Die wil dat universiteiten nau wer gaan samenwerken in de hoop op die manier meer stu denten te interesseren voor klassieke letteren- en natuur wetenschappelijke opleidingen. Nu daalt het aantal studenten voor deze opleidingen, terwijl volgens de universiteiten de sa menleving grote behoefte heeft aan docenten en afgestudeer den op deze terreinen. Ook bij het opstellen van afslui tende master-opleidingen gaan Leiden en Delft meer samen werken. Een master 'Nanosci- ence' bestaat al en de komende jaren komen daar bioinformati- ca en industrial ecology ('groe ne industrie') bij. De VSNU heeft mede namens de universiteiten van Leiden en Delft gisteren plannen inge diend bij staatssecretaris Nijs van het ministerie van onder wijs. Die behelzen ook meer keuzemogelijkheden voor stu denten binnen de betrokken opleidingen en meer voorlich ting en betere begeleiding van geïnteresseerde scholieren. Steeds meer blijkt dat Neder land niet alleen gebrek heeft aan bèta's, maar ook aan afge studeerden in de letteren. De VSNU wil daarom dat de uni versiteiten ook samenwerken bij het werven en opleiden van studenten klassieke talen, Duits en Frans. De Universiteit Lei den heeft voor deze opleidin gen nog geen partner gevon den, maar volgens Van Ame rongen is het onlangs opgerich te Pre University College ook een goede manier om meer stu denten voor deze vakken te werven. leiden - Een 35-jarige Leidenaar zit, naar nu blijkt, al een aan tal weken vast op verdenking van het plegen van ontuchtige handelingen bij minderjarige meisjes en verkrachting. De man zou zijn slachtoffers in diverse cafés GHB hebben toege diend en daarna hebben misbruikt. De man was bekend in Leiden en Noordwijk omdat hij uit hoofde van zijn functie vaak in de horeca kwam. Hij is inmid dels door zijn werkgever ontslagen. GHB, GammaHydroxyButyraat, is een populaire drug in de uitgaanswereld, die vaker wordt gebruikt om vrouwen te kunnen misbruiken. Ondanks het feit dat de combinatie GHB en alcohol dodelijk kan zijn, wordt het verdovende middel stiekem in een drankje van een vrouw gegoten, waarna het slachtoffer een gevoel van ontremming en euforie krijgt. zachte snoepjes met een luxe smaak Calvé Snacksauzen heeft nu een cap met 2 spuitopeningen; de Double flip-cap. Snacksaus uit de blauwe fles van Calvé is niet alleen lekker maar nu ook nóg leuker! Met de nieuwe Double flip-cap kies je zelf de vorm van de straal saus, een dunne straal voor garneren en versieren en een dikke straal voor veel saus. Door beide caps te openen krijg je supervéél saus! De Double flip-cap zit op alle smaken van Calvé Snacksaus. Laat je gaan met de nieuwe Double flip-cap van Calvé! door Rody van der Pols leiden - Afval uit de voormalige vuilstort De Buit kan niet meer naar het bouwterrein stromen. De aannemer die op Roomburg aan het werk is heeft lekken in de bouwput gedicht en een ex tra gemaal geplaatst. Daarmee is al het gevaar bezworen, ga randeert de bouwer. Doffe dreunen echoën over het bouwterrein van Roomburg. Bouwvakkers werken hard aan de fundering van de drie woon torens, die hier in de nabije toe komst moeten verrijzen. Terwijl een cementmolen geduldig rondjes draait, hamert een hei machine met de regelmaat van een verspringende secondewij zer een heipaal de grond in. In de 6.500 vierkante meter grote bouwput heerst volop bedrij vigheid. Hier wordt de funde ring gelegd voor drie woonto rens met parkeergarages, de enige gebouwen in de nieuw bouwwijk Roomburg waarvoor diep onder de grond gedoken moet worden. In dat laatste schuilt nu net de moeilijkheid. Op een steen worpafstand van het bouwter rein ligt de voormalige stort plaats De Bult. Om te zorgen dat het ingepakte vuil zich niet via het water door de omgeving verspreidt, moet het grondwa terpeil stabiel gehouden wor den. Wie te veel water aan de bodem onttrekt, kan daarmee Nieuw: Double flip-cap van Calvé (advertentie) Bouw verantwoordelijk voor de bouw van de torens. Op papier leek alles in orde, zegt hij. Om diep onder de grond te kunnen werken, is er een bouwput ge graven. „Je probeert van die bouwput een soort badkuip te maken, afgesloten van de om geving. Zo onttrek je geen water aan de omgeving, wanneer je hem leegpompt. Daartoe plaats je rondom damwanden. De bo dem wordt gevormd door een waterdichte kleilaag." Desondanks moest er meer wa ter weggepompt worden, dan volgens de vergunning was toe gestaan. Van Bekkum: „Dat komt, omdat er in de kleilaag een aantal gaten blijkt te zitten. Die zijn tijdens het bodemon derzoek niet aan het licht geko men. De badkuip is dus lek, waardoor je alsnog het risico loopt grondwater aan de omge ving te onttrekken." Daarmee lag ook het gevaar op vrijkomende vervuiling op de loer. „Er is gelukkig niets ge beurd", zegt Van Bekkum. „De peilbuizen rondom de bouwput wijzen uit dat het grondwater- niveau niet is gezakt. Boven dien controleren we de kwali teit van het water dat wordt weggepompt. Ook daarbij is geen verontreiniging geconsta teerd." Toch was snel ingrijpen nood zakelijk. L. Barendregt, oud-di recteur van gemeentewerken, drong zelfs aan op het stilleg gen van de bouw. Dat vond de provincie Zuid-Holland, die toezicht houdt op het project, echter niet nodig. Wel moesten er aanvullende maatregelen ge nomen worden. Dat is inmiddels gebeurd, zegt Van Bekkum. .Allereerst heb ben we een aantal extra dam wanden aangebracht, waarmee de lekken in de kleilaag gedicht zijn. Daarnaast is er een zoge naamde 'retourbemaling' geïn stalleerd. Zodra het grondwa terpeil rondom de bouwput ook maar een klein beetje zakt, pompt deze bemaling onmid dellijk het water terug. Het is nu helemaal safe. De bouw kan zonder gevaar voor verontreini ging doorgaan." (advertentie) de verpakking van het afval ka- ge week even te gebeuren, on- die waren genomen. gen, zegt Ben van Bekkum, als pot maken. En dat dreigde vori- danks de voorzorgsmaatregelen Aan het plan heeft het niet gele- bedrijfsleider van Van der Vorm Het werk aan de drie woontorens met parkeergarages op Roomburg dreigde stilgelegd te moeten worden, maar volgens de aannemer is na het treffen van maatregelen het gevaar van verontreiniging geweken. Foto: Mark Lamers I IOEK NAAR EEN VERTROUWDE OCCASION? EEN ZAAK VAN VERTROUWEN a u t r k Leiden Roelolarendsveen 531 08 11R. (071) 331 28 66

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13