Loonmatiging pas na 3 jaar lonend ECONOMIE KLM geeft 'baangarantie' voor periode van vijf jaar FNV-leden voelen zich 'zwaar belazerd' op internetsite Vergoeding voor vliegvertraging Opsplitsing Gasunie uitgesteld Steeds meer vaatwassers en wasdrogers Shell-miljarden in gasproject Show van de 'grote jongens' CPB: In 2007 circa 35.000 banen erbij Reuze hardloopschoen nrust onder ■personeel' jht - „Het NS-personeel is ingerust over de nieuwe itroosters die de vervoer - invoeren. De variatie uit rerk dreigt hierdoor te ver ten", zei bestuurder Cijs de vakbond voor machinis- en conducteurs WMC van- Volgens Cijs overwegen [nemers in Maastricht en :len volgende week het neer te leggen. De be- rder is zeer ontevreden het NS-plan. „Net nu de is teruggekeerd, komen ze zulke maatregelen." pnsanto stopt et gengraanveld )EN - Het Amerikaanse bio- concem Monsanto stopt zijn omstreden graanactivi- n in Europa. Het besluit de pionier in genetisch ge- lificeerde gewassen maakt trdeel uit van een grote re- nisatie. De Europese wei- om gengewassen toe te i heeft er niets mee te ma- aldus Monsanto gister- id. Monsanto zoekt een ko- /oor het hoofdkantoor in bridge en kwekerijen in krijk, Duitsland en Tsje- Het concern leed een taalverlies van 188 miljoen ir en wil 7 tot 9 procent van i.200 banen schrappen. KB wil CAO's openbreken haag - MKB-Nederland dat na het loonakkoord iroken moet worden in lo- e CAO's. „Het kan het niet n dat werknemers de ko- le jaren er nog procenten bij krijgen in eerder afge- n CAO's", aldus coördina- iciaal beleid Van Delft. Het ibreken komt vandaag aan de in een gesprek tussen nemers- en werkgeversor- iaties. „Gelijke monniken, e kappenaldus Van er kaartsoorten KS-automaten cht - Treinreizigers kunnen aanzienlijk meer kaart en terecht bij de automa- ïet een aanraakscherm. t enkele reisjes en re- ickets komen er onder j- en maandkaarten en lerbewijzen naar populaire mmingen in België en iland bij. De vervoerder wil öveel mogelijk klanten ge- maken van de automaten, lersoneel dat achter de ba- krijgt zo meer tijd om rei- in de hal en op het per helpen. NS zijn daarom an plan de kaartjes aan iket duurder te maken dan t de automaten. tere promotie sterdam nodig' erdam - Amsterdam staat Itijd nummer vijf op de jst van bedrijfslocaties in )a. Barcelona en Madrid in echter steeds dichterbij, erdam moet zich dan ook als vestigingsplaats pro- n, zo staat in European Ci- lonitor, een jaarlijks on- lekvan vastgoedadviseur hman Wakefield Healy ter. Het bedrijf heeft de di van 501 Europese bedrij- [evraagd naar hun mening het vestigingsklimaat in de grootste steden in Euro jaren komen Londen, Pa- Frankfurt als de drie bes- ir voren. Daarna komen el en Amsterdam. De ste- ie zich het best profileren larcelona, Madrid en Dub- nsterdam komt hier op de estek. Iheidsrecord nternet 'e - Twee wetenschappe- inderzoeksinstituten heb- isteren met een record ed data via het internet lurd. Via een netwerk van ólometer van het Geneef- RN naar het Californische ih werd een snelheid be- ran 5,44 gigabits per se- 5- Dat staat gelijk aan het loaden van een dvd-fïlm 'en seconden. De verbin- vas 20.000 keer sneller en gewone breedban- luiting. Het oude record ook al op naam van Iwil 10.000 nsen erbij NK - IBM denkt volgend 1000 mensen in dienst te sn nemen. De Amerikaan- nputerproducent maakte 'teravond in New York be wegelijk met de kwartaal- aten. De vraag is nog niet op peil, maar is wel het 't in sectoren waarin IBM °ed heeft geplaatst, aldus eur Palmisano. IBM haal- kwartaalwinst van 1,8 d dollar tegen 1,7 miljard elfde periode van vorig le omzet nam toe van °t 21,5 miljard dollar. >riA den haag/anp - De voorgeiïo- men splitsing van de Gasunie jn', een transport- en handelsbe drijf gaat voorlopig in de ijskast. De staat en de twee overige, aandeelhouders Shell en Ex xonMobil konden het niet eens worden over de overname vaji de aandelen van de transport- tak door de staat. Minister Brinkhorst (economi sche zaken) heeft dat gister^ aan de Tweede Kamer geschré ven. De transporttak zou over gaan naar de staat en de han- delspoot zou worden afgesplitst en overgedragen aan ExxonMo bil en Shell. De Gasunie blijft nu in zijn hui dige vorm bestaan. Daarin heeft de staat het voor 50 pro cent voor het zeggen en cjje energiemaatschappijen elk voor 25 procent. Brussel eist dat op[l juli 2004 het netbeheer vol doende onafhankelijk moet zijn. De vereiste splitsing vindt nu plaats binnen de Gasunie. Brinkhorst wilde oorspronkelijk per 1 januari de transporttak ju ridische zelfstandigheid geven. Daarna zou de handelspoót wordt afgescheiden en opge deeld tot een deel voor Shell en een deel voor ExxonMobil. Dat lijkt nu ver weg. Brinkhorst sluit niet uit dat de partijen in eén. later stadium weer gaan praten. Uit de brief van de ministe^ blijkt dat de partijen het met eens konden worden over de waarde van het netwerk. De Gasunie reageerde verheugd op' het besluit. „De rust onder het personeel keert weer", zei eëri woordvoerder. „Wij houden, met één bedrijf onze positie, iri, Europa." De kans was groot dat Shell en ExxonMobil op termijn werkgelegenheid uit Groningqji zouden verhuizen. Bij Gasunie werken 1400 mensen. riH nol oiq arnhem/gpd - Vaatwassers en wasdrogers, de energieverslin ders, zijn er mede de oorzaak, van dat het stroomverbruik frii de Nederlandse huishoudens de afgelopen 10 jaar met bijna 10 procent is gestegen tot gqr middeld 3375 kilowattuur (kWh) per huishouden. Dqt blijkt uit onderzoek van Ener- gieNed, de brancheorganisatie van de energiebedrijven. Vorig jaar had 46 procent van de huishoudens een vaatwasr ser, 10 jaar geleden was dat nog maar 15 procent. Het bezit van; een wasdroger steeg in dezelfde periode van 42 naar 60 procent. Een gemiddeld huishouden be taalt volgens EnergieNed dit jaar 1426 euro aan energiekos ten. Daarvan gaat 616 euro op aan verwarming en 255 epijp, aan warm water. De resterende, 555 euro wordt besteed app wassen en drogen (128), koken, en vriezen (107), verlichting (98), tv-, radio en pc (90), koken (78) en overige toepassingen (54). m De 6,5 miljoen huishouderiS zijn goed voor 22 procent van het nationale elektriciteits- ep gasverbruik. Het verbruik vap, gas in de huishoudens is d,e laatste tien jaar gedaald van ge middeld 2135 naar 1815 kubie ke meter. Opkomst van de HR- ketel en de betere isolatie van woningen zijn de belangrijkste oorzaken. amstelveen/anp - KLM garan deert gedurende vijf jaar na de overname door Air France de werkgelegenheid. Aan die ga rantie is wel een aantal voor waarden verbonden, zo liet een woordvoerder van de lucht vaartmaatschappij gisteren we ten na afloop van besprekingen met de vakbonden en de on dernemingsraad. Aan de vijfjaar zonder gedwon gen ontslagen zit de voorwaar de dat er van kan worden afge weken bij 'externe factoren' als oorlogen, epidemieën of ter reuracties. Ook wanneer het rendement bij KLM sterk af wijkt van het gemiddelde van de grootste luchtvaartmaat schappijen in Europa 'worden ~3èT toezeggingen heroverwo gen', aldusdelCLM-woordvoer- der. FNV Bondgenoten had instem ming met de overname afhan kelijk gemaakt van een banen- garantie. In eerste instantie wil- ;rie de KLM niet verder gaan dan drie jaar, waarop FNV Bondge noten volgens bestuurder J. van den Brink flink stampij wilde maken. Gisteren na het overleg zei hij tevreden te zijn. „We hadden ingezet op vijf jaar." Ook met de voorwaarden kan FNV Bondgenoten leven. Voor de andere bonden telde de banengarantie niet zo sterk. CNV Bedrijvenbond was het meer te doen om invloed op de houdstermaatschappij waaron der KLM en Air France komen te vallen. Deze bond had ge dreigd met een kort geding, maar KLM deed de toezegging dat de bonden kunnen mee doen als ze een dialoog willen op holdingniveau. CNV-be stuurster I. Baltussen noemt dat uniek. Vakbond De Unie heeft niet veel op met een werkgelegen- heidsgarantie. Bestuurder S. Bajema zei dat als het slecht gaat met KLM de beloftes toch -jiiets voorstellen. De onderne mingsraad van KLM heeft na de besprekingen een positief ad vies gegeven over de fusie. Tot het laatste moment bleven er onzekerheden bestaan over de werkgelegenheid en de verde ling ervan over beide maat schappijen, maar nu liggen er garanties die vertrouwen geven in de samenwerking met Air France en de toekomst van KLM, aldus de raad. De topmannen van KLM en Air France hebben vanochtend in Amsterdam het overnamecon tract ondertekend. Alleen me dedingingsautoriteiten kunnen de overname nog tegenhouden. Eerst zouden gisteren al de handtekeningen worden gezet maar dat ging niet door omdat de agenda's van de directies moeilijk op elkaar waren af te stemmen. Door een aandelen ruil komt er een houdstermaat schappij, waarin Air France een belang krijgt van 37 procent. De Franse staat krijgt 44 procent KLM 19 procent. den haag/anp - Het oliecon cern Shell steekt 4 tot 5 miljard dollar in de ontwikkeling van een groot gasproject in Qatar. Het gaat om de ontginning van een buitengaatse gasreserve en de bouw van een fabriek voor het vloeibaar maken van gas. Een functionaris in de olie-in dustrie van Qatar meldt dat de ondertekening zondag of maandag plaats heeft. Shell zegt dat de onderhande lingen nog lopen. De fabriek maakt gebruik van de gas-to-li- quidstechniek (gtl). Hierbij worden uit aardgas vloeibare brandstoffen gemaakt, zoals diesel en kerosine. Dit zijn vol gens Shell schone brandstoffen, zonder zwavel. De onderhan delingen over het project be gonnen in februari 2002. Shell heeft al een gtl-fabriek staan in Maleisië. Qatar heeft na Rusland en Iran de grootste gasreserves ter we reld. Het land is druk bezig gro te olieconcerns te interesseren voor de gtl-techniek. Het Ame rikaanse Marathon Oil is ook in overleg over een gtl-fabriek in Qatar. Het Zuid-Afrikaanse Sa- sol bouwt er al een in Qatar. den haag/gpd - Een oproep om onder het motto 'stem tegen Lodewijk' tegen het Najaarsak koord te stemmen. Mensen die hun lidmaatschap van de FNV opzeggen. Anderen die de FNV-onderhan- delaars omschrijven als 'een stel weke kranten', dan wel als 'leden van een volgend kabi net'. Of die het akkoord om schrijven als 'bullshit' en de FNV als 'wét een fuck-bond!' De internetsite van de FNV is na het 'historisch akkoord' ver worden tot een verbaal slag veld. Terwijl op de burelen van de vakcentrale in Amsterdam hard wordt gewerkt aan de tekst van het referendum dat vanaf 23 oktober bij de leden in de bus valt, wordt via internet - meestal anoniem - de balans al opgemaakt. „Een fantastisch resultaat, eikels!!", verwoordt ene Sander cynisch de commu nis opinio onder de e-mailende leden. Vooral voorzitter Lode wijk de Waal is het mikpunt van de aan haat-mail grenzende woordenstroom op internet. „Als kaderlid van de FNV voel ik me door Lodewijk de Waal c.s. zwaar belazerd en in de zeik ge zet. Wat mij betreft mag hij ge lijk opstappen als voorzitter. Hij heeft zijn leden besodemie terd", schrijft ene Peter. „De Waal zal wel de nieuwe minis ter-president worden", denkt Johan. „Terwijl je de mensen buiten laat demonstreren steek je ze op het zelfde moment een mes in de rug", mailt Willem Jan. Bij de FNV zelf houden ze zich maar vast aan de gedachte dat de halfanonieme reacties niet representatief zijn voor de alge heel heersende mening. Of aan het handjevol steunbetuigin gen, dat ook te vinden is tussen de tientallen reacties. Zoals van Jos, die schrijft dat De Waal al leen maar uitvoert wat zijn le den hem mogelijk maken. „Als we maar denken dat het wel los zal lopen en niet in actie komen gebeuren dit soort dingen", houdt hij de moeizaam tot ac tievoeren te bewegen vak bondsleden voor. Floe anders is dinsdagavond de reactie onder de kaderleden die de eerste openbare vergadering bezoeken van de Federatieraad van de FNV, zeg maar het bondsbestuur. Nog wat onwen nig kijken ze naar het akkoord. Enkele kaderleden van de On derwijsbond zien heel wat ver beteringen. „Als je ziet wat het kabinet wil de en wat er nu ligt, dat is een wereld van verschil", merken ze op, wijzend op WAO en WW. En verwijzend naar hun ambte- narenstatus: „Eerst stonden wij alleen op nul, nu gaat dat gel den voor iedereen." Het is de belangrijkste grief in de reeks negatieve reacties op internet: de tweejarige loon stop. Dat via de CAO-bespre- kingen alsnog eenmalige uitke ringen kunnen worden 'bin nengehaald' lijkt niet overgeko men. Net zoals de belofte van De Waal dat als er geen goede vut- en prepensioenregeling FNV-voorzitter Lodewijk de Waal is het mikpunt van felle kritiek op de website van de vakcentrale. Foto: ANP/Juan Vrijdag komt, alsnog structurele loons verhogingen worden geëist. WAO, VUT en prepensioen, het zijn niet de onderwerpen waar de internetters zich druk over maken. Mensen met een uitke ring zijn profiteurs, weet een stellig. „Volgens mij bestaat het volledige ledental uit mensen die binnenkort met pensioen gaan of nu al profiteren van een uitkering", verklaart iemand het onderhandelingsresultaat. De Waal heeft de komende we ken nog heel wat uit te leggen. Op 3 november wordt duidelijk of de leden het akkoord accep teren. Zo niet, dan zijn we terug bij af, zoals een vakbondsman opmerkt. Guus van Huygevoort, voorzit ter van AbvaKabo FNV springt voor De Waal in de bres. Hij noemt het resultaat 'het beste alternatief dat mogelijk was. „Maar meer wil ik er niet over zeggen. We gaan nu de leden raadplegen en wat mij betreft voeren we de uitslag van dat re ferendum gewoon uit." De vraag of De Waal moet op stappen als de leden 'zijn' ak koord wegstemmen, maakt Huygevoort kribbig. „Hij heeft gekeken wat de bodem van de portemonnee is en dat maxi male onderhandelingsresultaat legt hij aan de leden voor. Ik ge loof dat het modern is om ie dereen maar weg te sturen, maar laten wij dat nou maar niet doen." amsterdam - Het ING House, het toch al opvallen de hoofdkantoor van de ING langs de Amsterdam se zuidas, springt dezer dagen nog meer in het oq®. Het pand is getransformeerd tot.^en giganti sche hardloopschoen. Met deze stunt geeft hoofd sponsor ING aandacht voor de marathon van Am sterdam die zondag wordt gehouden. Foto: CapitaJ^hotos/Ruud Taal amsterdam - Er komt even wat meer bij kijken dan bij de 'normale' PersonenautoRai. Op de Be- drijfsautoRai, die morgen begint, staan veel 'grote jongens', kolossale vrachtwagens van vele meters lengte en indrukwekkende breedte en hoogte. Ze ker nu vanaf volgend jaar in Nederland de proeven met langere en zwaardere combinaties voortgezet worden, nemen de afmetingen alleen maar toe. De BedrijfsautoRai, tegenwoordig European Road Transport Show geheten, heeft daarnaast ook voor liefhebbers van personenauto's genoeg te bieden. De show is te bezoeken tot en met volgende week zondag. Foto: ANP/Olaf Kraak den haag/anp -Het bevriezen van de lonen de komende twee jaar verdient zich op de langere termijn terug. Dat blijkt uit de eerste doorrekeningen van het Centraal Planbureau (CPB) van het loonakkoord, dat het kabi net, ondernemers en vakbewe ging dinsdag sloten. MKB-Neder- land vindt driejaar wachten ech ter te lang duren en pleit voor het openbreken van bestaande CAO's. Volgens het CPB komen er in 2007 in het bedrijfsleven circa 35.000 banen bij als in de CAO- onderhandelingen in 2004 en 2005 geen nieuwe salarisstijgin gen worden afgesproken. De gemiddelde stijging van de con tractlonen zal volgens het Plan bureau in 2004 door bestaande CAO's uitkomen op 1 procent. De loonafspraken hebben daar mee vooralsnog een dempend effect op de salarisontwikkeling van 0,5 procentpunt. „Loonmatiging is het beste me dicijn voor de kwakkelende economie", aldus een woord voerder van VNO-NCW. „De concurrentiepositie van het Ne derlandse bedrijfsleven verbe tert en dat vertaalt zich in een hogere export." Ook de vakcentrale FNV stelt tevreden vast dat het akkoord bijdraagt aan het herstel van de economie. „Dat loonmatiging niet alles is, blijkt echter ook uit de analyse van het CPB dat in de eerste jaren nog geen herstel valt te verwachten en de koop kracht van mensen er in de eer ste jaren op achteruit gaat", stelt een woordvoerder. Volgens de FNV onderstreept dat de noodzaak van investe ringen door de overheid in eco nomisch slechte tijden. De vak beweging en de werkgevers hebben er in de onderhande lingen over het loonakkoord ook regelmatig bij het kabinet op aangedrongen de begro tingsteugels iets te laten vieren voor investeringen. In de eerste jaren zal het effect van het akkoord volgens het CPB licht negatief uitwerken op het begrotingstekort om in 2007 bij te draaien in een positieve trend. De FNV heeft berekend dat het kabinet door de loon matiging structureel 1,3 miljard euro gaat mislopen aan inkom stenbelasting. Bovendien stelt de regering 800 miljoen euro beschikbaar om bezuinigingen in de sociale zekerheid en de zorg te verzachten. Minister De Geus (sociale za ken) sprak gisteren nog eens over 'grote concessies' nu de voorheffing voor werknemers die met de VUT gaan vervalt. Volgens hem is er geld achter de hand voor een goede over gangsregeling naar vroegpensi- oen. Voorzitter Hermans van MKB- Nederland meent dat het kabi net het najaarsoverleg dinsdag onder extreme druk heeft gezet. Volgens hem heeft het kabinet tot het laatst gewacht met con cessies en kwam er pas ruimte toen werkgevers en werkne mers het eens waren over de lo nen. Hermans noemt dat ge vaarlijk, omdat het tot totale stagnatie zou hebben kunnen leiden. Er ligt nu een evenwich tig akkoord, aldus de MKB- voorzitter. Straks ook voor late trein of veerboot brussel/anp - Vertegenwoordi gers van het Europees Parle ment en de EU-lidstaten be reikten gisteren overeenstem ming over de compensatie voor vliegreizigers die stranden op een luchthaven of door over boeking helemaal niet kunnen reizen. Een passagier die wegens over boeking niet kan vliegen, krijgt standaard een vergoeding van 250 euro voor een vlucht tot 1500 kilometer. Voor vluchten tussen de 1500 en 3500 kilome ter komt er een vergoeding van 400 euro. Voor alle langere vluchten komt er een stan daardcompensatie van 600 eu ro. In geval van vertragingen van vijf uur of meer moeten passa giers de keuze krijgen tussen een volledige terugbetaling van de ticketprijs binnen zeven da gen of een reis met de eerstvol gende vlucht. Voorts moeten luchtvaartmaatschappijen zor gen voor maaltijden, drankjes en eventueel hotelovernachtin gen als zij grote vertragingen verwachten. Helikoptervluch- ten zijn uitgezonderd van het akkoord. Passagiers die forse vertraging oplopen op een internationale treinreis binnen Europa mogen in de toekomst ook op een schadevergoeding rekenen. Hetzelfde geldt voor reizigers die uren stranden in havens voor veerboten tussen Europe se bestemmingen. De Europese Commissie gaat voorstellen daarvoor uitwerken, die sterk zullen lijken op het systeem van vergoedingen voor gestrande vliegreizigers. WD-europarlementariër Ver meer, die deelnam aan de on derhandelingen, is bezorgd over de uitweridng. „Er zullen veel juridische processen vol gen tussen luchtvaartmaat schappijen en bijvoorbeeld ba- gage-afhandelaars en luchtver keersleiders anderzijds, over wie verantwoordelijk is voor een vertraging." Volgens Ver meer is ook afgesproken om vergoedingen bij vertragingen pas na vijf uur te laten ingaan, om ook niet meteen de schuld bij de luchtvaartmaatschappij neer te leggen.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9