blijft V-Raad verdelen BUITENLAND Boosheid over steun aan SS-monument Letland VN-reSOllltie 'Sekscheque' tegen tienerzwangerschappen Voor de Polen is Johannes Paulus II al een heilige Italiaanse vliegvelden zo lek als een mandje tril Amerika roept burgers terug uit Gazastrook Deksels potjes babyvoeding snel vervangen O. erendum in /ia afgewezen J- De Boliviaanse opposi- lt niets voor een referen- /er de omstreden export De tegenstanders van jnt Sanchez de Lozada gisteravond meteen af gereageerd op het tl van de conservatieve [et staatshoofd wil met ijjcsstemming een einde aan een maand van ge- jdige protesten tegen het gsplan om gas te expor- 'ijdens de onlusten de >n vier weken kwamen mensen om het leven. i straf na ergroet hond t - Een 54-jarige Duitser ji hond had geleerd de Ïoet te brengen wordt ;t voor vervolgd. Wel j terechtstaan omdat hij ;rmalen in het openbaar itler' heeft geroepen. De erd in maart aangehou- dat politieagenten hem leuze hadden horen roe- ïder het oog van de i gaf hij zijn hond Adolf ;ens opdracht de Hitier- brengen, waarna het loorzaam zijn rechter- ot optilde. Dat hij zijn en kunstje heeft geleerd elatief onschuldig ver- ordeelde het OM. Dat - eel van de aanklacht is geschrapt. Voor de vergrijpen kan de man ir cel krijgen. llegalen ikt in Spanje - De Spaanse politie steren in totaal 550 Afri- egengehouden die pro- illegaal Spanje binnen in. Niet eerder dit jaar op één dag zoveel ille- ;ranten opgepakt. Het eel van de illegalen was de politie afkomstig uit Zij hadden met boot- versteek naar de Spaan- cust gemaakt. Onder de ouden illegalen waren wen, van wie zes zwan- zeven baby's. irdaantal lalisten dood Dit jaar zijn wereldwijd lalisten om het leven n, vijf meer dan in heel at heeft het in Parijs ge- Wereldverbond van bekendgemaakt. Bijna le van de omgekomen sten stierf in de oorlog )f de nasleep daarvan, lombia, waar zeven ver- irs het leven lieten, en lijnen waar zes doden ilijven 'uiterst gevaarlij- ;en voor journalisten', :t verbond. Itseltekort landen Elke zeven seconden gens op de wereld een hongerdood. Zeker 38 vooral in Afrika, kam- emstige voedseltekor- meldt de VN. Om in to- miljoen monden te voeden heeft de VN dit ïer dan 4,3 miljard dollar Veel geld is er binnen, I is nog altijd een tekort miljoen dollar. Het the- rereldvoedseldag is Internationale Alli- ;en Honger. Ongeveer ien mensen op aarde ronisch honger. i Alijev wint terbeidzjan De zoon van de Azer- ise president Hajdar ift de presidentsverkie- ronnen. De belang- ipositiekandidaat, Issa eiste evenwel gister- overwinning op. „Wij van plan ons ermee te en dat het regime van inieuw onze stemmen stolen", zei Gambar. :ze maand kondigde de 80-jarige president aan te doen aan de verkie- regens zijn slechte ge el. Hij vroeg daarbij de Ïg zijn 41-jarige zoon pvolger te kiezen. r zijn de renica-doden - De internationale Ier van Bosnië, de Brit shdown, heeft de Bos- erviërs gisteren zes n de tijd gegeven om #Ate maken waar de fers van de massa- op de moslims van Sre- zijn begraven. Meer 10 moslimmannen en - zijn daar in 1995 ver- De resten van 2.500 van nooit gevonden. De h-Servische autoriteiten hun lippen tot nu toe 'lkaar. „De waarheid te rijgen van de Bosnisch- e regering is te vergelij- het trekken van een s", zei Ashdown. Ash- de Republiek Srps- arde sancties als niet leegewerkt. donderdag l6 OKTOBER 2003 'Het waren geen nazi's maar strijders tegen communisme' riga/ap - Rusland en Israël hebben protest aangetekend bij de regering van Letland, die een deel van de kosten op zich heeft genomen van een monument voor gesneuvelde Letlandse SS'ers. De minister van cultuur van Letland was bij de onthul ling van het monument aanwe zig. Het 40 meter lange monument bevat de namen van de 11.000 SS'ers die in de strijd tegen het sovjetleger zijn gesneuveld en de inscriptie: 'Wij wachten op de wederopstanding van de ge rechtigheid'. Zo'n 1.000 SS'ers liggen rond het monument be graven. De Letlandse staat heeft bijna een miljoen euro aan het monument bijgedragen, onge veer een zesde van de totale kosten. „Het roept vragen op over de manier waarop Letland omgaat met de gebeurtenissen uit de Tweede Wereldoorlog. We von den het zeer interessant dat de minister van cultuur aanwezig was. Leden van de Letlandse SS namen deel aan het vermoor den van joden", aldus Clara Vesterman van de Israëlische ambassade in Letland. Rusland spreekt van „een zo veelste poging van Letland om de feiten van de geschiedenis te verdraaien". Letland werd in 1940 door de Sovjet-Unie bezet. Van 1941 tot '44 maakten de Duitsers er de dienst uit. Daarna waren de Russen terug. Letten zien de SS'ers als patriotten: „Deze mannen waren geen SS-fascis- ten. Geen nazi's, maar strijders tegen het communisme. Ze vochten voor Letland", vindt Dzinta Mihailova, raadslid in het dorp Lestene, waar het mo nument staat. Tijdens de Duitse bezetting van Letland werd 90 procent van de Letlandse joden vermoord. De meeste joden werden vermoord in 1941 en '42, twee jaar voor de Letlandse Waffen-SS werd ge vormd. Volgens veel Letten be wijst dat dat Letlandse SS'ers geen rol hebben gespeeld bij de Holocaust: hun eenheid be stond immers nog niet. Nazi-ja ger Efraim Zuroff van het Si mon Wiesenthal Centrum zegt echter dat naar schatting een derde van de Letlandse SS'ers wel degelijk betrokken was bij de moord op joden, maar dan als politieagent. Zuroff: „De Letten denken dat iedereen die de wapens heeft opgenomen tegen de Sovjet-Unie een held is en op een voetstuk moet wor den gezet, zelfs als zij die wa pens eerst gebruikten om joden te vermoorden en daarna om samen met nazi-Duitsland ten strijde te trekken." Amerika weigert concessies te doen door Ad Bloemendaal tel aviv - De regering in Was hington heeft alle Amerikaanse burgers in de Gazastrook aan geraden onmiddellijk te ver trekken. Ze vreest meer anti- Amerikaans geweld in het ge bied, nadat er gisteren drie Amerikanen om het leven kwa men bij een zware aanslag op een diplomatiek konvooi. De gepantserde jeep waarin de Amerikanen reden werd aan stukken gereten door een langs de weg geplaatste anti-tank mijn. Volgens de ambassade in Tel Aviv wonen er enkele hon derden Amerikanen in de Gaza strook. De meesten zijn Pales- tijnen met een Amerikaans pas poort en enkele tientallen wer ken er voor internationale hulpverleningsorganisaties. De aanslag van gisteren heeft het Palestijnse Bestuur van Yas ser Arafat in grote verlegenheid gebracht. Minister Erakat, een vertrouweling van de president, sprak van een 'verwoestende actie' die de Palestijnse belan gen ondergraaft. Hij voorspelde dat de aanslag op een officieel Amerikaans konvooi ernstige gevolgen zal hebben voor Pa lestijnse pogingen internationa le waarnemers naar de Weste lijke Jordaanoever en de Gaza strook te halen. „We zullen er alles aan doen om de daders voor de rechter te krijgen." De Palestijnse premier Kurei belde kort na het incident de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Powell om zijn leedwezen te betuigen. „Powell vertelde de premier dat het be- new york/ap - De stemming in de VN-veiligheidsraad over een nieuwe Amerikaanse Irak-resoiu- tie is uitgesteld tot later van daag. Dat hebben VN-diploma- ten na afloop van een besloten beraad gisteravond bekendge maakt. Op verzoek van de Russische VN-gezant Lavrov besloot de Amerikaanse VN-ambassadeur Negroponte, de huidige voor zitter van de Veiligheidsraad, de stemming uit te stellen. De ver plaatsing is waarschijnlijk be doeld voor overleg tussen Rus land, Frankrijk en Duitsland, de belangrijkste tegenstanders van het Amerikaanse Irak-plan. Achter de schermen vond giste ren druk diplomatiek overleg plaats om te proberen een compromis te vinden over de ontwerpresolutie De VS weigeren een tijdspad op te nemen voor de machtsover dracht aan de Irakezen. Frank rijk, Rusland en Duitsland de den eerder deze week enkele belangrijke concessies aan de VS. Zo eisen ze niet langer dat de Amerikaanse bezettings macht het gezag over Irak al binnen enkele maanden over draagt aan een Iraakse interim regering. Ook zijn ze afgestapt van hun eis dat Kofi Annan, de secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, een sleutelrol moet krijgen in de politieke we deropbouw van Irak. In ruil voor deze concessies hoopten de drie landen de VS ertoe te bewegen een tijdsche ma in de resolutie te laten op nemen. Maar de enige deadline die Washington in de resolutie toelaat, is die van 15 december, de dag waarop de Iraakse be stuursraad volgens de Ameri kaanse ontwerpresolutie zelf een tijdschema moet presente ren. De raad heeft al aangekon digd volgend jaar verkiezingen te willen houden. De resolutie wordt aangeno men als minstens negen van de vijftien leden van de Veilig heidsraad voor stemmen. Ook mag geen van de vijf perma nente leden zijn veto gebrui ken. De VS willen een VN-vredes- macht onder Amerikaans com mando. Ook politiek zal Ameri ka voorlopig de dienst blijven uitmaken in Irak. Voor de VN is wat de Amerikanen betreft een rol weggelegd bij de humanitai re hulpverlening, de economi sche wederopbouw van het land en het creëren van een duurzaam democratisch be- De mijn die tot ontploffing werd gebracht veroorzaakte een enorme ravage in het Amerikaanse konvooi Drie inzittenden van deze wagen werden gedood. Foto: Reuters langrijk is dat het Palestijnse Bestuur actie onderneemt te gen het geweld en de terreur", zei een naaste medewerker van de premier. De Israëlische regering en par lementsleden hebben de aan slag aangegrepen om opnieuw te verklaren dat Israël en de Verenigde Staten te maken heb ben met dezelfde vijand. „De Palestijnse terreurorganisaties slaan zonder onderscheids des persoons toe, zelfs tegen men sen die hard werken aan vrede in het Midden-Oosten", aldus minister van buitenlandse za ken Shalom. Het Amerikaanse konvooi, be staande uit drie gepantserde jeeps en voorafgegaan door een auto van de Palestijnse politie, reed omstreeks tien uur gister ochtend vanuit het noorden de Gazastrook binnen. De anti tankmijn explodeerde twee ki lometer ten zuiden van de grensovergang, in de buurt van het plaatsje Beit Hanoun. Vol gens de Amerikaanse ambassa de waren de inzittenden van de voertuigen op weg naar Gaza- stad om gesprekken te voeren met Palestijnse jongeren, die Fullbright-studiebeurzen had den aangevraagd. Onder de le den van de groep was de cultu reel attaché. Onmiddellijk na de aanslag ver zamelden honderden Palestij- nen zich bij de plaats waar brokstukken van de jeep en bloedige lichaamsdelen ver spreid lagen. Ze scandeerden "Allahu Achbar" (God is groter) en riepen anti-Amerikaanse leuzen. De Palestijnen verdwe nen toen het Israëlische leger tanks naar het gebied stuurde, onder dekking van gevechtshe likopters. Het leger blijft aanwe zig tot agenten van de FBI de plaats van de aanslag hebben kunnen onderzoeken. Clinton waarschuwde voor al-Oaeda Ex-president Bill Clinton heeft zijn opvolger George Bush ge waarschuwd voor Osama Bin Laden. Clinton noemde de leider van het terreurnetwerk al-Qaeda de grootste bedreiging voor de veiligheid van de VS. Al-Qaeda wordt verantwoordelijk gehou den voor de aanslagen op 11 september 2001Clinton waar schuwde Bush tijdens een formeel gesprek kort voor de machtswisseling begin 2001, vertelde hij gisteren op een bijeen komst in New York. Volgens Clinton was zijn onvermogen om Bush te overtuigen van het gevaar dat van al-Qaeda uitging, „een van de twee of drie grootste teleurstellingen die ik had". door Pascale Thewissen brussel - België lanceert een nieuw idee tje in de strijd tegen ongewenste tiener zwangerschappen en seksueel over draagbare ziektes. Jongeren tussen vijf tien en twintig jaar kunnen straks bij hun verzekeraar elke maand een 'seks cheque' afhalen ter waarde van drie a vier euro om condooms of de pil aan te schaffen. Het aantal tienerzwangerschappen in België, met name in Wallonië, is de afge lopen tien jaar sterk gestegen. In 2001 raakten meer dan 5.500 meisjes jonger dan twintig jaar zwanger, 250 meer dan het jaar daarvoor. Twee op de vijf meis jes kiest voor een abortus. Bedenker en minister van sociale zaken Demotte hoopt jongeren er met de seks cheque toe te bewegen vaker voorbe hoedmiddelen te gebruiken. De vraag van de Franstalige socialisten om de pil in het ziekenfondspakket op te nemen, wijst Demotte van de-hand. Als het aan hem ligt, krijgen straks alleen jonge vrouwen de pil terugbetaald via de seks- of anticonceptie-cheques die ze kunnen inwisselen bij drogist of apotheek. Het is niet voor het eerst dat de Belgische over heid initiatieven ontplooit om het hoge aantal tienerzwangerschappen en -abor tussen terug te dringen. Zo kwam de Vlaamse ex-minister van welzijn Vogels anderhalf jaar geleden met de omstre den 'bla-bla-boem-boem-campagne'. Met slogans als 'Vrijen zonder praten is kut' en 'Eerst bla bla en dan pas boem boem boem' joeg ze conservatief Vlaan deren in de gordijnen. Onder jongeren sloeg de campagne echter goed aan. rome/anp-rtr-afp-dpa - De vei ligheidscontroles op een aantal vliegvelden in Italië laten sterk te wensen over. Dat zou blijken uit een onderzoeksrapport van de Italiaanse autoriteit voor de burgerluchtvaart ENAC, zo be richtte de krant Corriere della Sera gisteren. ENAC zelf weigert op de inhoud van het rapport in te gaan. De afgelopen maanden zouden veiligheidsinspecteurs in bur gerkleding er bij vijf vliegvelden in zijn geslaagd om springstof fen en messen mee het vlieg tuig in te smokkelen. Het gaat om de luchthavens van Paler- door onze correspondent Runa Hellinga krakau - Als er een plaats op de wereld is waar het 25-jarig pon tificaat van paus Johannes Pau lus II uitbundig wordt gevierd, is het wel in zijn geboorteland Polen. Geen kwaad woord over de paus in Polen. Volgens de Poolse jezuïet Krystof Madel heeft de paus Polen veel goed gedaan, maar nu wordt hij zo danig aanbeden dat het elke discussie over de Poolse kerk lamlegt. Als jongeman stond Madel tus sen de twee miljoen Polen die in 1979 in Warschau het eerste bezoek van paus Johannes Pau lus II aan zijn vaderland mee maakten. Het was, daarvan is hij overtuigd, een bijeenkomst die het lot van Polen verander de. „Hij wist de problemen die we hadden zo duidelijk te benoe men, hij riep ons op niet bang te zijn en het gezicht van Polen te veranderen. In de dagen erna zag je dat mensen veranderd waren, ze hadden hun angst verloren, ze zagen dat de draak zwak was en de communisten zo hard tegen tegenstanders optraden, omdat ze bang voor de mensen waren. Zonder die toespraak was de samenwer king van katholieken en pro gressieve intellectuelen in Soli- darnosc een jaar later nooit mogelijk geweest." Voor veel Polen heeft de paus een doorslaggevende bijdrage aan de val van het communis me geleverd. Alleen daarom is 'Favoriete gebakje van de paus is favoriete gebakje van iedere Pool' De paus, gisteren op het Sint Pietersplein Foto: AFP Habemus Papam', klonk het vandaag 25 jaar geleden op het Sint Pietersplein. De Poolse kardinaal Karol Wojtyla was tot 264e paus in de geschiedenis van de Rooms-Katholieke Kerk gekozen. Een energieke man die voortvarend, maar conservatief, het be stuur van het grootste kerkgenootschap ter wereld in handen nam. Nu, 25 jaar verder, kampt de paus met ernstige gezond heidsproblemen. Toch zagen de duizenden mensen die gisteren De paus op 16 oktober 1978 Archieffoto: EPA op het Sint Pietersplein in Rome de wekelijkse publieke audiën tie bijwoonden een opvallend alerte paus. Hij sprak met een re latief heldere stem, waar de afgelopen weken zijn stem hem her haaldelijk in dè steek liet. Ter gelegenheid van het jubileum zijn alle kardinalen, onder wie Simonis, naar het Vaticaan gereisd. De paus zal vandaag op het Sint Pietersplein voorgaan in een mis ter herdenking van zijn jubileum. zijn 25-jarige jubileum voor hen vandaag een bijzondere ge beurtenis die de hele week wordt gevierd. Daarnaast zien ze hem als een man, die Polen op de wereldkaart heeft gezet. Kortom, een man om trots op te zijn. „Veel mensen hebben een persoonlijke relatie met hem, veel meer dan een spiritu ele", aldus Madel, „Ze zijn on der indruk van zijn persoonlijke aanwezigheid." Menselijk, niet agressief en to- -* lerant, dat is zijn eigen indruk van de paus, maar in West-Eu ropa komt Madel regelmatig mensen tegen, die zich storen aan de theatrale wijze waarop de kerkvorst omgaat met de ri tuelen van de kerk. In Polen zul je die kritiek niet snel horen. „Polen hechten aan de handha ving van rituelen, ook in het da gelijks leven. Dat uit zich ook in de manier waarop ze met hun geloof omgaan. Uit onderzoek blijkt dat men- sen zich vaak helemaal niet zo gelovig voelen, maar toch is het kerkbezoek bij missen heel hoog." Kritiek op de Heilige Vader is hoe dan ook zeldzaam. Zelfs de socialisten, die begin jaren ne gentig nog wel kritisch waren, hebben zich in de afgelopen ja ren tot getrouwe aanhangers ontwikkeld, want kritiek op de paus kan alleen maar stemmen kosten. Voor Madel is een klei ne anekdote symbolisch voor de wijze waarop de Polen tegen de paus aankijken: „Toen hij in 1999.Polen bezocht, waren er zoveel bijeenkomsten, dat een derde van alle Polen erin slaag de om hem te zien. In een be paald stadje vertelde hij dat hij als jongen zo dol was geweest op een bepaald soort gebakjes van een plaatselijke bakker. Binnen de kortste keren was dat gebakje in heel Polen ra zend populair." Op de vraag wie het gouden kalf van de Polen was, ant woordde een collega jezuïet in 1999 tegenover een Tsjechische krant, dat dat de paus was, die door veel Polen werd aanbeden zonder dat er een discussie over mogelijk was. Consumptie van alles wat de paus zegt. Het in terview werd hem door het Poolse episcopaat niet echt in dank afgenomen. Madel: „Wat hij bedoelde, en wat voor mij ook het zwakste punt in de Poolse katholieke kerk is, is dat intellectuele dis cussie over het geloof ontbreekt en er eigenlijk niet wordt nage dacht over de sociale rol die de kerk zou moeten spelen. Nu de paus bijvoorbeeld heeft gezegd dat in de Europese grondwet een clausule moet worden op genomen over de christelijke waarden van Europa, zegt ie dereen hem dat na. Maar nie mand heeft het er ook over wat dat eigenlijk inhoudt, christelij ke waarden, terwijl het op zich een wat lege kreet is." Dat zo'n debat ontbreekt, wijt hij voor een deel direct aan het feit dat de paus een Pool is. Daardoor leggen zijn woorden meer gewicht in de schaal dan ze anders zouden doen. Daar naast wijst hij op de hoge ge middelde leeftijd van de Poolse bisschoppen en op het feit dat de Poolse katholieke kerk histo risch niet gewend is om kritiek te aanvaarden. „Onder het communisme werd iedere kri tiek op de kerk uitgelegd als vervolging. Dat heeft de bereid heid tot een dialoog niet bevor derd." mo, Catania en Bergamo en de vliegvelden Linate bij Milan en Fiumicino bij Rome. In totaal werd bij tien vliegvelden de test uitgevoerd. Fiumicini, de tweede luchtha ven van Italië, spande de kroon. De onderzoekers zouden er tot twee keer toe in zijn geslaagd wapens in de handbagage langs drie controleposten in de ver trekhal te smokkelen. Op Mal pensa bij Milaan, het belang rijkste vliegveld van Italië, kwa men de onderzoekers ook ver, maar daar werden de wapens bij de laatste controle toch ont dekt: londen/ap - Producenten van babyvoedsel moeten de deksels op hun potjes zo snel mogelijk vervangen. De deksels bevatten lage doses semicarbazide, SEM, een stof die bij muilen kanker kan veroorzaken. Dat zegt de EFSA, het instituut voor voed selveiligheid van de Europese Unie. Babyvoedsel is desondanks niet gevaarlijk, omdat het om ex treem lage doses SEM gaat. Het risico is verwaarloosbaar, zegt Sue Barlow van de EFSA. Uit onderzoek is gebleken dat een dosis die 40.000 keer zo groot is dan wat een baby dagelijks bin nenkrijgt, bij muizen tumoren kan veroorzaken. Op mensen is. geen onderzoek gedajm. Het probleem doet zich ook voor bij sommige merken vruchtensap, jam, groente, mayonaise en andere levens middelen in potten en flessen. Ook daarvan moeten de deksels worden vervangen, maar dat vindt de EFSA minder drin gend. De Food and Drink Federation, een Europese branchevereni ging, liet weten dat aan de ver vanging van de deksels wordt gewerkt. De SEM zit in het plas tic aan de binnenkant van dé deksel dat ervoor zorgt dat de pot hermetisch wordt afgeslo ten, zodat het voedsel niet be derft. Wetenschappers vermoe den dat de stof ontstaat bij het aanbrengen bij hoge tempera tuur van het plastic in de dek sel. De stof leid vervolgens van uit het plastic in het voedsel.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7