Minder rokers als hulp wordt vergoed SPECTACULAIRE BINNENLAND 1 Seksverhalen over topambtenaar justitie doen al jaren de ronde Jeugdinrichtingen voorzien sluiten van tientallen cellen showroomuitverkoop VAN KEUKENS kortingen Brugman Stille tocht oproep tot verzoening NEC-supporters bekogelen politie Stivoro rekent op 100.000 extra stoppers ft Als je, drie briiüoficn- tegeX\jke,rtijd hebt. Geen extra beveiliging meer op lijn Hoorn-Enkhuizen Uitspraak in 'zaak Hamza' leidt tot grote opschudding Kans griepexplosie neemt toe Ophef over roltrap er en zoontje Jronken d - Een 40-jarige man uit erdam en zijn 3-jarige zijn gistermiddag ver- n in de Lage Dwarsvaart itad. Politie en brand- chten ruim twee uur slachtoffers, nadat die ;n binnenvaartschip te aren geraakt. De politie dt dat het zoontje van is gevallen en dat de achteraan is gespron- hem te redden. ds banger Marokkanen um - Vier van de vijf Ne- lers denkt dat Marok- jongeren zich steeds va- relddadig gedragen. Dat t een enquête door e de Hond in opdracht SBS6 programma Stem Ierland. Er werden acht- d mensen ondervraagd, ondervraagden zegt 16 t bang te zijn als ze een Marokkanen tegenko- i straat. licht 20 bijstand op Een 51-jarige man en arige vriendin hebben aar de sociale dienst in opgelicht door te ver- g dat zij samenwoonden, streek zodoende onte- i6.000 euro bijstand op. 983 had de man een uit zijn vriendin had enkele em uitkering, maar werkt te jaren. Aangezien een de oplichting is ver- an de sociale dienst luro terugvorderen. ;n rapen van Europa tDEN - Het rapen van eren in Friesland is vol- Europese Commissie trijd met de Europese :htlijn. Brussel heeft gis- ikendgemaakt dat de eringspositie van Fries- rdt verlengd. Het eier- rerd aangevochten door escherming. De provin- iland is verheugd over uit. PvdA-Europarle- ër Corbey en de Friese teerde Andriesen had ingezet om de eeu- traditie te behouden. er leven met hkanker Patiënten met :anker die uitslui- iaiingen hebben op 'ies, hebben kans op er leven dankzij een jehandelmethode. Dit een onderzoek van dr. luider en dr. V. Verwaal Nederlands Kanker In- n Amsterdam. Vooral ;n bij wie het lukt alle te kankerweefsel te ver- hebben baat bij de eling. Per jaar wordt bij ir 8800 personen kanker likke darm of endel- idiagnosticeerd en over- 400 mensen aan deze donderdag l6 oktober 2003 den haag/gpd - Er doen al jaren geruchten de ronde dat een topambtenaar van Justitie zich schuldig zou maken aan strafbare seksuele feiten. Dat verhaal was tot bij de minister be kend. Maar gerichte onderzoeken naar het privé-leven van de bewuste ambtenaar lever den nooit belastende feiten op. Dat melden goed ingevoerde bronnen bij het ministerie. Gisteren stelde secretaris-generaal Demmink, de hoogste ambtenaar van Justitie, de Gay Krant, Panorama en SBS6 aansprakelijk we gens de schade die hij lijdt als gevolg van re cente uitzendingen en publicaties. Daarin is beweerd dat 'een topambtenaar van justitie' seksueel verkeer zou hebben gehad met min derjarige jongens. Eén vermeend slachtoffer deed deze week aangifte. Minister Donner van justitie verklaarde giste ren nog, dat er 'geen enkele reden te veron derstellen dat er iets van waarheid in het ver haal zit'. Niettemin zijn eerder 'gerichte on derzoeken' gedaan naar de handel en wandel van de ambtenaar. Ook een woordvoerder van het ministerie gaf gisteren officieel toe dat er al jaren 'roddels' circuleren. „Zij zijn ook een aantal keren gericht onderzocht. Mensen die op de, allerhoogste post terecht komen, worden helemaal doorgelicht." Henk Krol, hoofdredacteur van de Gay Krant wacht de aanklacht stoïcijns af. „De advoca ten van mijn uitgever zullen zich erover bui gen", aldus Krol. De Gay Krant zegt over een groot aantal bij een notaris gedeponeerde verklaringen te beschikken. Het zou gaan om onder anderen prostituees, bordeeleigenaren, voormalige Kamerleden en ex-bewindslieden. Krol hoopt dat de aanklacht tot een zaak leidt. „Het is aan de rechter om uit te zoeken wat waar is en wat niet. Als de aangifte niet klopt of als er sprake is geweest van een persoons verwisseling, dan kan de rechter deze man zuiveren van alle blaam." Demmink is sinds 1982 werkzaam bij het mi nisterie van justitie. Minister Donner be noemde hem in 2002 tot secretaris-generaal. amsterdam/gpd - „Om de Ne derlandse nationaliteit te heb ben moet eerst respect zijn voor de Nederlandse samenle ving en haar tradities. Om ver geving en excuus te ontvangen moet de familie van de jongen knielen waar Anja Joos is ge dood." Het was een wat inge wikkelde verklaring om een de monstratieve tocht mee te ope nen, maar het was een Marok kaanse man die bewust met de ze tekst de stille tocht voor Anja Joos aanvoerde. Hij zette meteen de toon. In de stoet liepen gisteravond drug gebruikers, vriendinnen en vrienden van Joos, maar ook tal van betrokken Marokkanen, autochtone bewoners van de Amsterdamse Pijp met kinde ren, raadsdelen, stadsdeelbe stuurders en, ergens beschei den middenin, burgemeester Job Cohen. Het was aangekondigd als een stille tocht tegen zinloos ge weld, maar het werd vooral een oproep tot verzoening. Niet al leen dankzij een verklaring van acht Marokkaanse organisaties, maar ook doordat de sprekers aan het slot, in het met fakkels verlichte Sarphatipark, met na druk ook vroegen om begrip voor de daders, de groep met name Marokkaanse jongens die Anja Joos vorige week maan dagavond dood schopten. Een oproep die ook boegeroep los maakte. Rond de podiumwagen van de toneelgroep Theaterstraat ver zamelden zich duizend mensen op het gras van het park. Een uur eerder was met nauwelijks de helft van dat aantal vertrok ken van het Weesperplein, maar onderweg zwol de groep aan, vooral na de korte stop bij de steeds meer uitdijende her- denkingsplek op het Gerard Douplein, waar Anja vorige week maandag bezweek. Drugsgebruikers kleurden de stoet. Een rij voorop droeg het spandoek "Vreemde Vogels Vo gelvrij?'. Velen stapten mee met diemen/anp - Als hulp bij stop pen met roken wordt vergoed, stoppen jaarlijks tussen de 97.000 en 144.000 meer mensen dan nu het geval is. Dat blijkt uit een gisteren gepubliceerd onder zoek dat in opdracht van Stivoro is uitgevoerd. Het College voor Zorgverzeke ringen (CVZ) neemt de conclu sie van Stivoro (Stichting Volks gezondheid en Roken) over en adviseert minister Hoogervorst (volksgezondheid) om een aan tal methoden om te stoppen ,met roken voor maximaal drie jaar te financieren. De totale kosten hiervoor bedragen vol gens het CVS ruim 45 miljoen euro per jaar. Dat komt neer op ongeveer zeshonderd euro per extra stopper. Uit eerder onderzoek was al ge bleken dat mensen meer succes hebben bij hun stoppogingen, als zij hierbij hulp krijgen. In het nu gehouden onderzoek zijn 1266 rokers betrokken. De helft kreeg geen vergoeding aangeboden en werd ook niet over die mogelijkheid geïnfor meerd. De andere helft kreeg zes maanden een volledige ver goeding voor het gebruik van effectief gebleken hulpmidde len en stopmethoden. Na een jaar bleek dat er in de groep die een vergoeding kreeg 3,7 procent meer rokers gestopt waren dan in de andere groep. Omgerekend naar landelijke cijfers zou door het vergoeden van hulp het aantal stoppers jaarlijks met maximaal 144.000 mensen kunnen toenemen. In zijn advies geeft CVZ aan dat financiering van het stoppen met roken aan een aantal voor waarden moet voldoen. Zo zou de minister landelijk prijsaf spraken moeten maken voor nicotinevervangende middelen en het medicijn bupropion. Bo vendien moet er landelijk per manente voorlichting komen, zijn er landelijke informatie punten nodig en moet de kwa liteit en deskundigheid van de zorgaanbieders bewaakt wor den. Het CVZ ziet daarin voor zichzelf en voor Stivoro een taak weggelegd. Eén van de deelnemers aan de stille tocht neemt op het Gerard Douplein zijn hoed af op de plek waar vo rige week Anja Joos door jongeren werd doodgeschopt. Foto: GPD/Phil Nijhuis een pilsje in de hand, en onder weg werden zij vanuit grote tas sen bevoorraad met rozen en nieuwe pijpjes bier. Menigeen had ook, in de geest van Anja die onafscheidelijk was van haar twee honden, een hond meegenomen. Mohamed Azahaf en Mohamed el-Nadouai waren twee van de jeugdige deelnemers aan de tocht. „Wij lopen allereerst mee om onze afkeer te uiten over zinsloos geweld", zei een van de jongens. „Daarnaast hopen we de mensen die meelopen uit te leggen dat het dan wel Ma rokkaanse jongens waren die haar hebben gedood, maar dat er genoeg van ons zijn die daar echt niet achter staan." harreveld/anp - De acht parti culiere justitiële jeugdinrichtin gen luiden de noodklok over de bezuinigingen die het kabinet wil doorvoeren. Volgens die plannen moeten de acht parti culiere en acht rijksjeugdinrich tingen zeventien procent bezui nigen. Tegelijk moeten er de komende vier jaar zeshonderd plaatsen bijkomen in de zestien justitiële jeugdinrichtingen. Directeur Maas van het Jonge renhuis Harreveld in de Achter hoek spreekt van 'een vergis sing'. Hij zegt dat de instellin gen juist plaatsen gaan schrap pen als ze minder geld krijgen. ,Als de bezuinigingen worden doorgedrukt, moeten de be handelingen versoberd worden. Daardoor komen criminele of ernstig gedragsgestoorde jonge ren minder goed voorbereid of onbehandeld terug in de maat schappij", aldus Maas, de woordvoerder van de particu liere instellingen. Particuliere jeugdinrichtingen hebben een bestuur, terwijl de rijksinrichtingen direct onder de minister van justitie vallen. Verder is er geen verschil in de taken en budgetten. De inrich tingen hebben in totaal 2300 plaatsen waar zowel criminele jongeren zitten die een straf moeten uitzitten, als jongeren met complexe gedragsstoornis sen. Per jaar vangen zij onge veer zevenduizend jongeren op. Maas begrijpt niet dat de instel lingen moeten bezuinigingen, terwijl Donner tegelijkertijd de veiligheid in de samenleving voorop wil stellen. „Wij zitten aan het eind van de justitiële keten wat betreft de minderjari gen. Er kan niet gekort wen den", zegt hij. Alleen al voor zijn inrichtihg voorziet hij dat de capaciteit te rug moet, met 17 procent" éls dat opgelegd wordt. Voor H^l- reveld, met 210 plaatsen be taald door justitie en zestig door Volksgezondheid, zoudëh dat enkele tientallen plaatsën zijn. Van uitbreiding van hiët aantal plaatsen kan geen sprake zijn, zeggen de instellingen. Q De particuliere inrichtingéri willen daarom snel overleg mét Donner, schrijven zij in eëh brief aan de minister èn rte Tweede Kamer (advertentie) lachte fraude nans zwijgt am - De 28-jarige Rot- t ner die wordt gezien als Overdachte in de frau- ind het Rotterdamse Boymans zwijgt over ideel daarin. Hij eist in- het justitiële dossier 1 zaak. Over de financi- tie van de verdachte wil ocaat geen uitspraak en deel van het gestolen van 3,3 miljoen euro is jd zoek en op alle be- lanktegoeden van de naanden geleden al be- :gd. Toch moet de ver- de afgelopen maanden ran hebben geleefd. Jens filmen vergrijp end - Twee jonge inwo- Purmerend zijn aange- omdat zij bij herhaling antenbakken op de rij- m tten. De jongens van 14 k ar konden gemakkelijk )1( irs worden aangewezen, is ij elkaar beurtelings Ef gefilmd. Bij onderzoek aingeving trof een agent II jongens in de bosjes :weg. Ontkennen had in voor het tweetal; ir was het bewijs op de mera te sterk. if gepakt voor -e vuurwerk ril lom - Een 17-jarige jon- atiuit Oosterhout is op weg igi04 als eerste afsteker 1 aar vuurwerk aangehou- iti enten gingen gistermid- 1 onderzoek uit na klach- buurtbewoners. Zij buiten het huis van de een installatie om zo- 'de mortierbommen t e schieten. Binnen politie twee imitatie- een vlindermes en een •artij vuurwerk. nijmegen/anp - Enkele tiental len supporters van de Nijmeeg se voetbalclub NEC hebben de politie na afloop van de UEFA- wedstrijd tegen het Poolse Wis- la Krakow, 1-2, bekogeld met stenen en flessen. Veertien rel schoppers zijn aangehouden volgens een woordvoerder van de politie. Direct na de wedstrijd moest de politie de eerste charge uitvoe ren toen Nijmeegse hooligans weigerden in de aangegeven richting te lopen. Daarna zijn meer charges uitgevoerd. Tij dens de wedstrijd raakten twee agenten gewond toen zij NEC- aanhangers verhinderden naar het Poolse supportersvak te klimmen. De politie heeft volgens een woordvoerder voor de wed strijd de handen vol gehad aan de begeleiding van de Poolse supporters, die zich overigens merendeels probleemloos heb ben gedragen. De honderden Polen zijn rond middernacht onder politiebegeleiding de stad uitgebracht om aan hun thuisreis te beginnen. De politie had eerder op de dag in een bus met 41 supporters van de Poolse voetbalclub Wis- la Krakow achttien wapens aan getroffen. De voetbalfans had den onder andere een bijl, schroevendraaiers, een wurg koord, messen en slagwapens bij zich. Alle 41 Polen kregen een proces-verbaal en zagen de wedstrijd niet. De politie heeft gisteravond bij rellen in de Bredase binnenstad ruim negentig voetbalsuppor ters opgepakt, bijna allemaal Britten. De hooligans waren naar Breda gekomen voor de UEFA Cup-wedstrijd van NAC tegen Newcastle United, 0-1. Volgens de politie verzamelden zich gistermiddag steeds meer supporters in de binnenstad. Aan het eind van de middag sloeg om nog onduidelijke re den de vlam in de pan. Er werd met glazen en flessen gegooid, een winkelruit ingeslagen en er werden vernielingen gepleegd. De politie zette in totaal 275 mensen in, onder wie pelotons ME, bereden politie en honden. WWW.FLEURORNL bel de fleurop bloemenlijim: 0900-1501 user,mini assen/gpd - De beslissing van de Asser rechtbank om de Alge rijn Hadi Deliba wederom te veroordelen tot zes jaar gevan genisstraf én indien nodig ver der te blijven vervolgen voor de ontvoering van zijn zoontje Hamza, heeft tot grote op schudding geleid. Advocaten die in soortgelijke zaken de slachtoffers - meestal moeders - verdedigen, grijpen de jurispru dentie aan om voor de rechter dezelfde maatregelen te eisen. Vorige week al zorgde een rech ter in Den Haag voor een door braak door een kinderontvoer der eveneens net zo lang te la ten vervolgen tot het kind óf te rug is, óf de meerderjarige leef tijd heeft bereikt. Bovendien liet de rechter de ontvoerder uit Egypte opdraaien voor alle kos ten, inclusief gevangenisverblijf en de kosten om het kind terug te brengen naar Nederland. Jacques Smits, die als voorzitter van de Stichting Kinderontvoe ring in Arnhem ontvoerde kin deren opspoort en terugbrengt, had het gisteren razend druk. Veel advocaten wilden hem spreken na de uitspraak. „Het is super wat de rechter in Assen heeft gedaan. Hij heeft voet bij stuk gehouden en dat is heel moedig. Deze rechter steekt zijn nek uit, omdat hij dit waar schijnlijk een onverteerbare zaak vindt. Maar het is hard no dig. Eindelijk zijn er juridische handvatten om kinderontvoer ders onder druk te zetten. Ik hoop dat Binnenlandse Zaken en andere autoriteiten dit voor beeld volgen en zich harder op stellen richting landen waar Nederlandse kinderen worden vastgehouden." Overigens zal Smits, indien ge vraagd door de moeder van Hamza, het kind niet terugha len uit Algerije. „Het spijt me bijzonder voor de moeder, maar Hamza is al té lang in Al gerije en het zou emotioneel te zwaar zijn voor het kind hem nu nog uit zijn vertrouwde om geving te halen. Het wordt een zeer moeilijk verhaal Hamza ooit nog met zijn moeder te herenigen. Of de vader en zijn familie moeten alsnog tot in keer komen." door Dylan de Gruijl hoorn - De Nederlandse Spoorwegen verminderen de extra bewaking en het aantal controleteams op de beruchte spoorlijn Hoorn-Enkhuizen. Conducteurs en machinisten zijn woedend over deze maat regel en vrezen dat de agressie op de lijn nu weer toeneemt. De extra beveiliging is volgens de NS niet meer nodig, omdat de situatie op de spoorlijn al een tijd rustig is. Wel blijven de strenge ingangscontroles op stations tot 2005 van kracht om rondhangende jongeren van de perrons te houden. Volgens FNV-bestuurder Berghuis zeg-, gen de NS 'veel te triomfantelijk dat de boel beheersbaar is'. „Het personeel voelt zich niet serieus genomen." De extra beveiliging werd dit voorjaar ingesteld nadat NS- personeel het werk had neerge legd vanwege de aanhoudende overlast van zo'n twintig jonge ren. De groep 'treinterroristen' richtte vernielingen aan en be dreigde reizigers en conduc teurs. De politie wist enkele da ders op te pakken, maar tussen Hoorn en Enkhuizen bleven zich incidenten voordoen. Vorige maand sloeg een reiziger bij het station Hoom-Kersen- boogerd een conductrice met een stoeptegel op het hoofd. De 23-jarige man was kwaad om dat de vrouw hem sommeerde zijn voeten van de bank te ha len en zijn joint uit te maken. Conducteurs en machinisten eisen dat de NS de spoorlijn of ficieel aanmerken als agressie- lijn. Dat betekent extra conduc teurs en mobiele controleteams die bij incidenten snel kunnen ingrijpen. De NS heeft volgens personeel beloofd de treinen na 16.00 uur door twee conducteurs teriaten bemannen. Die belofte zouden de NS niet nakomen: prinsenbeek - Fietsers nemen de roltrap van de nieuwe fietsburg in Prinsenbeek. In het dorp bij Breda is ophef ontstaan over de brug, die de ver binding vormt met het NS-station aan de andere ^ant van de A16 en het spoor van de>j^SL. Fietsers moeten omhoog en naar beneden met een negen meter hoge roltrap. Die is zo steil dat veel fietsers er geen gebruik van durven maken. De fabrikant van de roltrap ontraadt dat ook. Foto: ANP/Toussaint Kluiters rotterdam/gpd - Nederland is onvoldoende voorbereid op een grote uitbraak van influen za. Dat stelt viroloog Ab Oster- haus. Door veranderde leefge woonten, maar ook de stijgen de temperatuur, neemt de kans op een nieuwe griepexplosie toe. Er zijn antivirale medicij- qpn die werken tegen alle grie- p$p, maar niet voldoende. Osterhaus zei dat gisteren ter gelegenheid van de opening van de tentoonstelling 'Mens beeld, Kijk naar je eigen' in het Natuurmuseum Rotterdam. De viroloog acht het bovendien mogelijk dat de dodelijke long ziekte sars dit najaar weer de kop opsteekt. „We weten dat het virus nog aanwezig is bij in h{** wild levende dieren." (advertentie) ALLEEN DEZE WEEK! KEUKENS a BADKAMERS Den Haag, Binckhorstlaan 113, Telefoon 070-3477985 Wateringen, 's Gravenzandseweg 25, Telefoon 0174-225850 Zoeterwoude, Hoge Rijndijk 195, Telefoon 071-5892086 1

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3